NIEUWE No. 905. Zondag 31 Mei 1885. 10de Jaargans. De eerbied voor liet gezag. Een goed geheugen. RAARLMStlI ABONNEMBNTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUK E-A USt. Jansstraat Haarlem. SSbii AGITE MA NON AGITATE. PHIJS DEK ADVERTENTIËN Van' 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPEES LAUREY. Men boort in den tegenwoordigen tijd veel klagen over het verminderen van den eerbied voor het gezag. Het verschijnsel op zich zelf kan zeker niet worden geloo chend en het moet werkelijk worden be treurd. Tot verklaring van het ontrustende tee- ken, zou op zeer diep liggende oorzaken kunnen eu moeten gewezen worden, wilde men de quaestie in haar vollen omvang be handelen. Deden wij dat, dan zouden wij zeker in de allereerste plaats moeten wij zen op de ondermijning van het Godsdien stig Geloof, waaraan de moderne wijzen zich, steeds schaamteloozer, schuldig ma ken. Een volk nu, dat afweek van de Gods dienstige waarheid, ziet als natuurlijk gevolg daarvan, in de dragers van het gezag niet langer de vertegenwoordigers van den God van orde en regel, Die wil, dat recht en gerechtigheid op aarde zullen heerschen. In dat verlaten van den weg des Geloofs moet (wij herhalen het) de grond worden gezocht van het feit, dat de groote menigte niet langer met eerbied staart op de leden der overheid. Maar bij die hoofdoorzaak voegen zich vele medewerkende oorzaken. Naar onze overtuiging kan het zijn groote nut hebben, ook op die bijkomende redenen acht te geven. En dan dient, nu in onzen tijd de wetgevende lichamen zulk een ge wichtige rol vervullen, de vraag met ernst te worden overwogen: van welke gehalte zjjn onze wetgevers? Treden wij buiten onze grenzen, dan ont moeten wij in bijna alle landen, in dat op zicht, zeer treurige toestanden. Door de zonden der revolutie is de ordening Gods omgekeerd, volgens welke alle gezag niet van beneden oprijst, maar van boven af daalt. De macht komt in onze eeuw uit het volk voort. De stembus is het gezagaorakel. Die volksstem spreekt vooral in die Staten, waar de democratie volkomen zegevierde, dikwerf een zeer bedenkeljjke taal. In meer dan een land, zelfs in het hoog beschaafde Frankrijk, wordt van de meerderheid der volksvertegenwoordiging getuigd, dat zij voor alles te koop is. Van de Italiaansche Tweede Kamer in 't bizon der worden al zeer vreemde dingen open baar. Hoe kan nu, vragen wijbij het volk eerbied bestaan voor vertegenwoordigers, die den eerbied voor hun eigen waardig- FEU1LLE TON. Door een niet overmatig gebruik wint elke kracht aan sterkte, zoo ook het geheugen en zelfs bij hen, die hierin door de natuur stief moederlijk zijn bedeeld, kan door kunst, dat wil zeggen door eene geregelde oefening, met uitste kend gevolg, veel verbeterd worden. Men heeft een stelsel uitgedacht, volgens hetwelk het ge- geheugen moet ontwikkeld worden. De regels van dit systeem zijn zeker gansch voortreffelijk, doch er behoort reeds een zeer goed geheugen toe, om ze te begrijpen en te onthouden. Te allen tijde zijn er menschen geweest, die zulk een oefening niet noodig hadden om op dit gebied bewonderswaardige proeven van intelli gentie te geven. Niet zelden echter gaat zulk eene buitengewone ontwikkeling van het geheu gen gepaard met eene verzwakking der andere geesteskrachten, doch het is geenszins regel, zooals uit de volgende voorbeelden van menschen met uitstekende geheugens, zal blijken. Themistocles bezat zulk een kolossaal geheugen, dat hij de kunst van 't vergeten wenschte heid uit het oog hebben verloren. Ten slotte geldt iemand, voor hetgeen hij zelf gelooft, dat hij waard is. Als de leden een er wetgevende verga dering hun eigen prestige te grabbelen gooien, dan zal er wel niemand onder het volk zijn, die het opraapt en het den ver liezers of wegwerpers terug geeft. Wij gewaagden zooeven van Frankrijk; omtrent dat land bestaat het volstrekt niet op losse gronden rustend vermoeden, dat zijn volksvertegenwoordigers (althans hunne meerderheid) bepaald voor gunstbetoon, voor stoffelijke winsten, hunne stem beschikbaar stellen ten dienste van het Bewind dat aan 't roer is. In het land van de vrijheid (ge lijk de radicale Franschen hun Staat snor kend noemen) ontbreekt dus politieke eer lijkheid. Wellicht zal men zeggen: nu ja, dat is Frankrijk of het roof-Italië, doch zoo slecht staat het toch niet in Nederland ge schapen. Wat zullen wij daarvan zeggen? Omkoopen, dat geschiedt zeker niet te onzent, al zouden wij niet durven beweren, dat nimmer door het verleenen van gunst, de oppositie vau het een of ander Kamer lid tegen het een of ander Regeeringsvoor- stel is bezworen. De Nederlaudsche Natie heeft gelukkig nog een diepen afkeer van alle besliste ge meenheid. Werd het ooit bewezen, dat een Kamerlid zich (in overdrachtelijken zin) de handen had laten stoppen, dan zou zulk •en Afgevaardigde zelf zijn paspoort heb ben geteekend. Zoo diep als b. v. de Ka mers in Frankrijk, zijn wij niet gezonken. Eene geldmacht is onze staatsmacht nog niet geworden. Toch is onze Tweede Kamer zelve schuld, dat zij zoo diep in de achting der Natie is gedaald. Wij hebben eene pratende, wauwelende volksvertegenwoordiging. Wel verre dat men van elke richting of fractie, één of twee leden over een aanhangig voorstel het woord doet voeren, meent bijua ieder lid gerech tigd te wezen, zijn gevoelen te vertolken. Aan de debatten komt op die wijze na tuurlijk geen einde. Het gevolg van deze noodlottige en door niets te verdedigen ge woonte is dan ook, dat er bitter weinig tot stand komt en dat de Tweede Kamer veel langer bijeen is dan het noodig moest wezen. De langdurige wetgevende perioden zijn er oorzaak van, dat vele mannen van te bezitten. MithridatesKoning van Pontus, kon iederen soldaat van zijn leger (dat 80,000 man sterk was) bij den naam noemen. Julius Caesar dicteerde zeven brieven tegelijk. Seneca reciteer de twee duizend woorden in dezelfde volgorde als hem werd voorgezegd en meer dan twee honderd verzen in omgekeerde orde. De eerwaar de Pater Ménestrier, vooral beroemd als heraldi cus en historicus, was met een buitengewoon geheugen begaafd. De Koningin van Zweden liet in zijne tegenwoordigheid acht honderd woorden, de moeilijkste, welke men slechts bedenken kon, zeggen en opschrijven; Mcnestrier herhaalde ze onmiddellijk in dezelfde volgorde. De groote Jus tus Lipsius nam aan, den gauschen nTacitus woord voor woord op te zeggen, al stond er iemand naast hem gewapend met een dolk om hem bij de minste fout het hart te doorboren. De beroemde Hugo de Groot had zulk een uit muntend geheugen, dat hij de voorgelezen namen der soldaten onthield, toen hij op zekeren dag de inspectie van eeuige regimenten krijgsknechten bijwoonde. Uren del, geneesheer en leeraar te Göttingen, als geleerde bekend, kon de gansche Aeneïde van buiten, niet slechts in de oorspronkelijke maar ook in de omgekeerde orde. Lord Karteret, een uitstekend Staatsman en Lord-luiteuant van bekwaamheid en vaderlandsliefde er harte lijk voor bedankeu lid der Tweede Kamer te worden. Enkel aan de behandeling der begrooting werden weken besteed, waarbij zich nog het bedenkelijke verschijnsel voordeed, dat men zich zóó verdiept in de kleinigheden, dat men groote en belangrijke zaken voor bij ziet. Hoe geheel anders gaat men, ook ten aanzien van het budget b. v. in Duitsch- land te werk. De overweging, in de publieke vergadering van den Rijksdag, van de be- grooting, duurt ééue of hoogstens twee weken. Yan elke party treden dan enkelen in het strijdperk; de leiders gaan voor en de gewone leden eener partij volgen. De partijschap viert bovendien ook in onze Tweede Kamer maar al te vaak rampzalige triumfen. Terwijl men zeer weinig geeft om de zaak, toont men zich oneindig meer gehecht aan het persoon lijke of aan kiezersbelang. De ware beweeg reden wordt ('t spreekt wel van zelf) stel selmatig eu kunstmatig verborgen gehouden. Niettemin weet ieder ingewijde waar de schoen eindelijk wringt, 't Is toch wel toevallig, dat elk voorstel, ten bate van een of and«re Gemeente of landstreek voor gesteld en verdedigd, altijd bijval vindt bij die leden (of het lid) in het district in quaestie gekozen. Zeer dikwijls is de hou ding volkomen te rechtvaardigen, omdat de districts-belangen het best kunnen be kend zijn bij de Afgevaardigden van het betrokken district. Het verdachte in deze is maar, dat steeds, zonder uitzondering, de plaatselijke invloeden domiueeren. Niet minder bedenkelijk noemen wij de praatzucht van ons Parlement. Dagen bjj dagen worden zoek gemaakt met de over weging eu behandeling vau eigenlijk niets. Van dat tijd-dooden hebben wij in de jong ste zittingen droevige voorbeelden gezien. De Indische baten vloeien niet meer. Toch deed de heer Yan Dedem (de liberale Afge vaardigde van dien naam) het voorstel, om een vaste som van vier millioen 's jaars door Indië aan Nederland te doen uitkee- reu. Dat klonk heel fraai. Maar ten eerste heeft Indië geen millioenen om te restitu- eeren en ten andere zou door het aannemen van het voorstel-Van Dedem eene finau- ciëele tweeheid tusschen Indië en Nederland de bestaande geldelijke eeuheid vervangen hebben, een zeer gevaarlijk beginsel voor Ierland, kon het gansche Nieuwe Testament, vau 't eerste woord vau Mattheus tot aan 't laatste van de Openbaring, op eene wijze voordragen, alsof hij den ganschen inhoud uit een boek voorlas. Met een gansch buitengewoon geheugen was ook een zekere Nostis begaafd. Hij behoefde een tooneelstuk slechts twee malen te zien, om dan het karakter vau iederen daarin voorko menden persoon, zonder de minste hulp, te kun nen wedergeven. Deze vaardigheid van hel geheu gen is op tweeërlei wijze merkwaardig, aangezien hier phuntasie en nabootsingskracht zijn vereenigd. Een wonder van een sterk geheugen was ook Doctor Duchet, translaleur aan het Keurvorstelijke Hof eu aan de nationale bibliotheek te Munchen, die in 1804 te Leipzig eerst in het daar be staande museum, later in de academie der weten schappen, voor de leden van beide instellingen in het openbaar optrad. Hij reciteerde van vier en twintig bijbelsche boeken, die zes honderd hoofdstukken inhieldeD, den inhoud volgens de rubrieken der kapittels. Hij verzocht de toehoor ders, dat men hem twintig lange of veertig korte brieven in verschillende talen, namelijk in de Duitsche, Latijusche, Fransche, Italiaansche, Pool- sche, Hongaarsche, Slavonische en Russische taal zou ter hand stellen. Twee dagen na de ont vangst van deze brieven, zou hij deze aan twintig de toekomst, want het zou Iudië hebben losgescheurd van Nederland. Het voorstel-Yan Dedem bevat voor 't oogenblik geen praktische waarde; eenige dagen werd er over gedisputeerd en eindelijk werd het geëseamoteerd. Al de tijd, aan de debatten over dat voorstel besteed was dus verloren. Toen kwam aan de orde een voorstel van deu heer Schepel, strekkende om onze defeusie-greus tot de stelling-Am sterdam te beperken. Ook daarover werd ontzettend veel ge sproken en getwist. Nadat vele redenaars het woord hadden gevoerd, trok de voor steller het ontwerp in. De berg had niet eenmaal nog een muis gebaard en dat noemt men dan parlementaire werkzaamheid. Wij echter keeteu dat onparlementaire tijd- dooding. Door de Tweede Kamer wordt dus zoo stellig mogelijk tegen den eisch van het nationaal belang gezondigd. Wij vragen: hoe kan de natie nog ingenomen zijn met zulk een debatteerende, maar niet prakti- seereade volksvertegenwoordiging? En zóó de Kamer, zóó dikwerf ook de Regeering. Ook zij laat zich maar al te vaak leiden door invloeden, boven welke zij verheven wezen moest. De partijbelangen worden meestal door de opvolgeude Ministeriën be ter gediend dan de waarachtige nationale belangen. Kan het bevreemding wekken, dat waar dat alles zoo is, de eerbied voor de Regeeriug evenzeer verzwakt als die voor de Kamers? Die toestand kan echter zoo niet blijven; er moet een gezegende reactie komen. Hoe daartoe te geraken? Door terug te keeren tot de beginselen eu de praktijk van vroegereu tijd. Geen na bootsing, geen nadoen echter, maar zelf standig navolgeu. Aan de beproefde waar heid der eeuwen moet worden vastgehou den, ook op het gebied vao wetgevingen bestuur; maar in de wijze vau toepassing moet men rekening houden met de ont wikkeling der tijdeu. Hetzelfde laken (om een eeuvoudige beeldspraak te bezigen) moet worden gebruikt, doch het fatsoen van het kleed moet worden gewijzigd. Doet men dit, dau zal ook de eerbiel voor het gezag weder terugkeeren. Eene overheid, welke zich zelve eerbiedigt, zal ge ëerbiedigd worden. of veertig personen tegelijkertijd, regel voor regelj dicleeren en dit nogmaals horhalen, nadat de genoemde peisonen zich in eene geheel andere volgorde hadden geplaatst. Hartenbach verhaalt in zijn boek x „Die Kunst ein vorzüglichcs Gedachtniss zu erlangen," het volgende:'t Meest bewonderens waardig is het voor" beeld van Thomas Fuller, een negerslaaf in Virgi- nië, wiens geheugen op zeventigjarigen ouderdom nog uitstekend was. Twee lieden stelden hem de vraaghoeveel seconden hebben anderhalf jaar; binnen twee minuten volgde het antwoord. 47,304,000.Toen vroeg men hem: hoeveel seconden iemand had geleefd, die 70 jaren, 17 dagen eu 12 uren oud was geworden Binnen vier minuten antwoordde hij: 2,210,500,800. Een der vragers had de som met de pen na gerekend en meende in Fullers uitkomst eene fout te hebben ontdekt; het abuis was echter door den berisper zelf ge maakt, want de neger maakte er hem op aan dachtig, dat hij waarschijnlijk geen rekening had gehouden met de schrikkeljaren en inderdaad de som was juist, nadat de schrikkeljaren me hunne dagen er bij waren geteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1