BUITENLAMP. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geesten hart. De deugd, hier op aarde, straalt dan eerst met deu hoogsteu glans, iu al haar waardigheid eu niet beneveld door den nijd, als zij het Lijden tot schutsengel heeft. Schatten vergaderen kan zelfs de domste en onedelste mensch, maar om een huisgezin gelukkig te maken, daartoe ba- hoort eeu even edel hart als helder hoofd. Wat men toestaat, moet men niet toestaan met een boos gezicht of op een on- vriendelijken toon; anders moedigt men de ondankbaarheid aan, en deze heelt geen aanmoodiging noodig. De hoogste liefde eu kunst, zoowel als het hoogste goed, is het bezit van den waren Godsdienst; aan het verward ver stand en verstrooid gemoed vertoonen zich nimmer de waarheid en de schoonheid. Mensehen zonder energie laten de zaken loopen zooals zij gaan, altijd in de hoop, dat alles wel goed zal gaan. Een nette tafel. Een zindelijke, smaakvol gedekte tafel scherpt den eetlust. Wat smaakt water niet veel beter als men het uit een helder glas drinkt! De tinnen trekpot en koffiekan moeten blinken. Op de rauden van de schotels moet niets kleven van de gerechten die zij bevatten, en al de benoodigdheden moeten op de tafel aanwezig ziju: lepels, gevulde zoutvaatjes, peperbussen en olie-en azijn-stel, zodat iemand niet telkens be hoeft op te springen om dit of dat voor den dag te halen. Dat is niet alleen hin derlijk voor een gezelschap, maar getuigt van slechte manieren, onoplettendheid en gebrek aan orde en regel. Het maakt op de gasten den indruk, dat zij veel moeite veroorzaken; kortom, het geeft hun een gevoel van schijn alsof zij stoornis in het huishouden brengen en daarvoor :n zekeren zin verantwoordelijk ziju. Orde in alles is de wet. Zonder orde geen genot. AllerI ei. STEDELIJK NIEUWS. Iu de politieke kringen van Berlijn ver zekert men dat Keizer Wilhelm bepaald ongenegen is, gesteld, dat het ten slotte tot het kiezen van een scheidsrechter komt, om de uitspraak in het Russisch-Eugelsch greuscouflict op zich te nemen. In het Rtichsgesetzblatt is de wet tot wijziging van het tarief van invoerrechten afgekondigd. Prins Von Bismarck heeft de commissie, belast met de samenstelling van een Duitsch Burgerlijk Wetboek, aangedrongen op het bespoedigen van haren arbeid. De liberale bladen ge'looven, dat hij van oordeel is, dat hij met den tegenwoordigen Rijksdag het genoemde Wetboek wel tot stand zal kunnen brengen. Uit die overweging zou hij het ontwerp spoedig willen gereed zien. Dr. August Reichensperger, lid van den Rijksdag en Pruisischen Landdag, is in zoover van zijn ziekte hersteld, dat hij jl. Zaterdag van Berlijn naar Keuleu kon reizen. De Hertog van Cumberland moet aan al de regeerende Vorsten van Europa een schrijven gericht hebben, waarin hij opkomt tegen Praiseu's voorstel, om hem voor goed alle aanspraak op de Hertogelijke Kroon van Bruuswijk te ontzeggen. De Frausche Kamer heeft De Muu's motie van afkeuring omtrent de zaak vau het Panthéon verworpen, en Madier's motie vau goedkeuring met 338 tegen 90 stemmen aaugeuomen. Da Tweede Kamer heeft, na eene uitvoe rige discussie en bestrijding door de heeren Yan der Feltz en Van der Sleijden, het ontwerp tot verhooging van de begrooting voor Ommer- schaus en Veeuhuizen voor 1885 met j 40,000 als eerste termijn van 4 ton voor verbetering van de gestichten en gebouwen, aangenomen met 45 tegen 8 stemmen. Het ontwerp bepalende de kosten van het Regentschap op ƒ175,000 is aangenomen met algemeene stemmen. He Minister van binnenl. zakeD, overwe gende dat de heer W. Rooseboom heeft opge houden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en dat ter vervulling der daar door opengevallen plaats eene verkiezing behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Arnhem, heeft bepaald: lo. dat die verkiezing zal plaats hebben Donderdag 18 Juni e. k.; 2o. dat her stemming, is die noodig, zal geschieden Donder dag 2 Juli daaraanvolgende. Bij kou. besl. van den 22sten Mei is de met verlof hier te lande aanwezige Majoor der artillerie van het leger inN-Indie A. J. M. Willemse, op verzoek, met iug. van 1 J uni, wegens volbrachten diensttijd, eervol uit Zr. Ms. militairen diei\3t ontslagen, met toekenning van pensioen. Rotterdam, 29 Mei. Ten gevolge van een stoot, bij 't schommelen bekomen, is Dinsdag nacht alhier een jongeling overleden. Vaals, 29 Mei. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft den beruchten kerkdief S. Nelis, laatstelijk alhier woonachtig, thans gedeti neerd, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Amsterdam, 29 Mei. Na langdurig debat hebben iu de gisteren gehouden Raadszitting de stemmen gestaakt (18 tegen 18j over het voorstel van B. en W., om f 50,000 beschikbaar te* stellen voor het tekort, dat het Comité van uitvoering der Internat. Koloniale Tentoonstelling 1883 heeft te dekken. Schoten, 29 Mei. Eergisteren speelden alhier twee kinderen aan den kant van het water. Een van de twee, een vierjarig meisje, viel er in en werd levenloos opgehaald. Amby (Limburg), 29 Mei. Iu deze gemeente heeft men eergisteren op een veld, slechts eeuige voeten in den grond, een menschelijk geraamte gevonden, dat nog in vrij gaven toestand ver keerde. Men verdiept zich in gissingen over de aanwezigheid van een lijk daar ter plaatse. De justitie doet onderzoek. Ammerzoden, 29 Mei. Aan het R. K. Arm bestuur alhier is door wijlen mejuffrouw de wed. J. Van Vugt, buiten en behalve eenige vaste goederen, een legaat vermaakt van 6000, onder verschillende lasten. Maastricht, 29 Mei. Bij vonnis der Rechtbank alhier, in raadkamer, is tegen Oesar Timmermans rechtsingang verleend ter zake van moord en manslag. V r ij d a g-n acht werd te Rotterdam op verschillende plaatsen aangeplakt een biljet met het opschrift: Buitengewoon Staatsblad, en waaronder stond: Te 's Gravenhage tér Landsdruk kerij. Gesteld in den vorm van eene proclamatie des Konings en met hoogst ongepaste gebruikmaking tan 's Konings naam, had dit biljet blijkbaar ten doel de menigte op te ruien. Kennelijk was het afkomstig van sociaal-democraten, die meenden op deze bedriegelijke en ongeoorloofde wijze hunne ontevredenheid over de bestaande toe standen te kunnen luchten. Het biljet is door de politie afgescheurd. Dat men hier te doen heeft met eeu complot, blijkt hieruit, dat hetzelfde in Den Haag gebeurd is. Vau daar toch wordt ons het volgende gemeld: Heden—nacht ziju op ver schillende plaatsen der gemeente, vooral in hofjes enz., aangeplakt socialistische smaadschriften in den vorm van een buitengewoon Staatsblad van het Koningkrijk der Nederlanden en bevattende een pseudo-Staatsrechtelijk testament des Konings. De plakkaten waren met gedrukte onderteekening van den Koning, uit Karlsbad 23 Mei 1885, voorzien en bevatten ter zijde de gedrukte on derteekening: „De Minister, Heemskerk". Daar deze biljetten valschelijk heeten te zijn ge drukt te 's Gravenhage, ter Algemeene Lands drukkerij, doet de justitie ijverig haar be3t om drukker en verspreiders op te sporen. Vantijd tot tijd vindt men in de bladen berichten van belastingvrije plaatsen. Het jongstvermelde van die dorado's is Sprottau. De burgers weteu daar niet wat gemeentebe lasting is, en de uitgavenrekening van de stad over verleden jaar sloot met een batig saldo van 69,023 Mark. Londen is de grootste stad, die de wereld ooit aanschouwde.Het telt bijna 5 millioen inwoners.Twee millioen vreemdelingen uit alle oor den der wereld zijn er bijeen; Het heeft meer Roomsch-Katholiekeu dan Rome zelf; maar Joden üan heel Palestina; meer Ieren dan Duolin; meer Schotten dan Ediuburg; meer lui uit Wallis dan Cardiff. Iu elke vijf minuten wordt er een kind geboren; elke acht minuten sterft een pe'soon. Jaarlijks worden er 15,000 nieuwe huizen ge bouwd. In 1833 kwamen er zelfs 22,110 nieuwe huizen bij, die samen 368 nieuwe straten vorm den ter gezamenlijke lengte van 66 mijlen. Te Londen stijgt de bevolking jaarlijks door geboorte met 46,000, d. i. meer dan de bevolking van Arnhem bedraagt. De bierhuizen en de paleizen, waar men sterken drank verkoopt, zouden, op eene rij naast elkander geplaatst, een afstand van 78 mijlen uitmaken. Jaarlijks staan er 38,000 dronkaards terecht. Het getal brieven, dat de ver schillende postkantoren jaarlijks „verwerken", be draagt 298 millioen. Dagelijks passeereu 1200 treiuen Clapham Junction, terwijl er op de ou- dergrondsche spoorlijnen dagelijks 1211 treinen loopeu. De Londensche Omnibusmaatsckappij heeft 1020 voertuigen, waarmede zij jaarlijks 56 millioen mensehen vervoert. Het is gevaarlijker door de straten van Londen te wandelen dan den Atlantischen Oceaan over steken. Verleden jaar werden er in de straten 130 personen gedood en 2000 gekwetst door rijtuigen. Londen beschikt over omstreeks 14,000 politie-agenteu, 14,000 koetsiers, 15,000 postambtenaren en bestellers. Jaarlijks kost de gasverlichting in Louden 600,000 p. st. Er komen in Londen 400 dag- en week bladen uit. Iu 1884 hadden er 2,300 branden plaats. Een burgervrouw te Par ij s heeft haar vermogen van anderhalf millioen gulden vermaakt aan hare dienstbode, die gedurende 14 jaren bij haar werkzaam was. Hoewel reeds 48 jaar oud, heeft de millioeuaire reeds 64.000 schriftelijke huwelijksaanzoeken ontvangen. Het geneakundig weekblad uthe Lancetis met de inentingeD, zooals die door Dr. Ferran in Spanje met eene verzwakte cholera smetstof als voorbehoedmiddel tegen cholera ver richt worden, volstrekt niet ingenomen, en be twijfelt zeer of daardoor eenig nut kan worden gesticht. Men deed, volgens uthe Lancet" beter met zich door hygiënische maatregelen tegen de cholera te beschermen, dan het volk in eene in gebeelde zekerheid, door het verspeiden van het denkbeeld, dat de inenting tegen de ziekte waar borgt, in slaap te wiegen. Te Londen is eene maatschappij opgericht tot het uitleenen van schilderijen. Ge lijk men nu boeken huurt, zal men voortaan ook voor zekeren tijd werken van groote en kleine meesters eenigen tijd in huis kunnen krijgen en ze telkens voor andere kunnen ruilen! Niet tenonrechte gaven wij on langs den alarmisten den raad, kalm af te wachten of moeder natuur niet zou blijken, meer verstand van haar eigen zaken te hebben dan de menscb. „Bij nader onderzoek", zoo meldt men nu uit verscheiden plaatsen, blijken de vruchtboomeu zóó weinig van de scherpe Mei-vorsten geleden te hebben, dat er om zoo te zeggen nog meer dan te veel aan de boomen is blijven zitten. Bij de lichting voor de militie, die onlangs heeft plaats gehad, heeft „het socialis tisch tractaatgenootschap" weder eeu strooibiljet ver spreid, waarin lotelingen tegen andere medebur gers worden opgehitst. Uit Groningen wordt gemeld, dat op elke krib in de kazerne aldaar zulk een strooibiljet door eene onbekende hand is nederge!egd. De Landb-Ct. bevat de volgende klacht van eeu vruchtboom: Reeds in mijn prille jeugd was ik uw stiefkiud. Niet eens beschermde een gewone paal mij tegen storm en wind. Uw wagen, uw ploeg, bezorgden mij diepe wonden, maar voor mij heeft men geneesheer noch pleisters. Mos en andere lagere planten konden mij vrije lijk uitzuigen en insecten van allerlei aard konden vrij in mijn lichaam rondwoelen. Hazen en schapen vraten mijn buitenste lagen af; gulzige rupsen knaagden aan mijn bloesems, en gij bekommerdet er u in 't geheel niet om. Overdadig hout moest mijn krachten verzwakken; doode takken ont sierden mij. Mij van tijd tot tijd eens met krachtig voedsel bijstaan o, daar hebt ge niet aan gedacht; maar wel waart ge er steeds op uit om op mijne beperkte woonplaats nog andere planten op te kweeken. En bracht ik, niette genstaande uw volkomen gemis aan oppassing en verpleging toch nog vruchten op - dan werd ik gesteenigd, geslagen en gemarteld! De boer ziet zijn boomen meestal maar twee malen per jaar aan: de eerste maal als zij bloeien en de tweede maal tijdens den oogst. Daartoe be perkt zich al de zorg, die hij voor zijn boomen over heelt. Ja, ja, 'tis zoo en niet anders; on dank is ook der vruchtboomen loon. De onlangs vermelde grap van kapt. Boyton, die iu de haven van New-York een ledige torpedo onder het schip Garnet plaatste, heeft ernstige gevolgen. De wacht op het dek, die den zwemmer eerst te laat bemerkte, is we gens zijn onachtzaamheid tot 42 dagen gevan genisstraf veroordeeld, en de officieren van het schip zullen wegens het gebeurde voor een krijgs raad terecht staan. Twee monsters. Te Sèvres hebben een man en eene vrouw.ua een hevigen twist,achtereen volgens de gemeenschappelijke woning verlateD, er achterlatende een allerliefst vijfjarig knaapje, dat, toen de politie het vond, reeds zes dagen in een kast was opgesloten geweest en daar aan den hongerdood prijs was gegeven. Het kind leefde nog, maar zou waarschijnlijk niet gered kunnen worden. Uit Dockum wordt ons van 27 Mei gemeld: G. de V., da verdachte valsche monter, is heden-ochtend gevankelijk opgezonden naar Leeuwarden. De gipsvormen, waarin blijkbaar de rijksdaalders waren gegoten, zijn in zijne wo ning gevonden, en ofschoon hij bleef ontkennen, en een ander persoon als den dader aanwees, schijnt het zeker, dat men den rechten man in handen heeft. Zijne vrouw heeft, zooals gebleken is,. herhaaldelijk getracht de valsche munt in om loop te brengen, en met twee stuks was haar dit reeds gelukt. De Nieuwsbladen van Breda be vatten de tijding, dal a. 8. Zaterdag het 40jarig bestaan der synagoge aldaar zal herdacht worden, welke feest overeenkomstig den tegenwoordigen tijd zal besloten worden met eeu bal. Eene arme vrouw, die zich giste- ren-namiddag in de Betuwe, vergezeld van eeu houd, door een weiland begaf om den weg wat te bekorten, werd door eeuige grazende ossen, die op bet zien vau deu hond woest wareu ge worden, omsingeld, waarop de dieren haar met de horens verscheiden stooten in het aangezicht, de borst en den rug toebrachten, zoodat zij iu deerniswaardige!) toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het is dus nogmaals ge bleken, hoe gevaarlijk het is, zich met honden in weilanden te begeven, waarin ruudvee loopt te grazen. Een professor van de Universi teit van Palermo heeft een aanklacht iugediend tegen een student, die in eeu der aldaar ver schijnende bladen Zijn Hooggeleerde uitgeschol den had om hem vrees aan te jagen tegen de aanstaande examens. Te Brussel is een radicaal blad verscheneu: Ni Dieu, ni maitre. Dat monsterding heeft tot opschrift: „Een afgevaardigde, e&n pa troon of een magistraat kapot maken, is meer waard dan honderdduizend redevoeringen".Geen God, geen meester meer: dus geen politie, geen reglementen meer hetgeen gelijk staat met vrij stelen, vrij plunderen, vrij branden, vrij moorden; leven, vrijer zelfs dan houden. Dat zal een lief wereldje zijn! De Par ij ze naars vermaken zich thans met eene gedachteulezeres, miss Laura Lan caster genaamd. Zij moet nog vlugger de ge dachten van haar naaste weten te raden dan Cumberland. Een schoorsteenveger te Helder zou zijn bedrijf uitoefenen in een schoorsteen,waarin een kraaienpaar zich eene huishouding had in gericht. Bij den eersten aanblik van hun belager gingen de vogels op de vlucht, doch slechts om eenige oogeublikken later met een aantal andere schoorsteenbewoners uit de buurt terug te keeren waarop een verwoede aanval op den veger werd ondernomen. Deze had alle moeite zich de vogels van het lijf te houden, en moest eindelijk voor de overmacht zwichten, een goed heenkomen zoeken en de kraaien van hun woning heer en meester laten. Gevat. Toen iu 1845 te Bonn het standoeeld van Lodewijk Van Beethoven plechtig onthuld werd, bevond zich juist Koningin Victoria vau Engeland ook in Dnitschland en werd met Ko ning Frederik Willem IV van Pruisen en andere hooge personages uitgenoodigd om het fee9t bij te wonen. Die invitatie was op het laatste oogenblik geschied en het feestcomité was er mee. verlegen waar het de hooge gasten zou laten. Het beste zou nog ziju hen voor de ramen der woning van Graaf Fiirstenberg,aan het Beethovenplein gelegen, te plaatsen. Terwijl er diepe stilte heersohte en de feest redenaar aan het moment gekomen was, dat de doek van het standbeeld moest wegvallen, begon iemand uit het gevolg van Koningin Victoria luide te lachen, terwijl Koning Frederik uitriep: „Dat is me nu ook wat; hij keert ons den rug toe. Het comité had er bij deonthulliug niet aan gedacht dat de vorstelijke gasten juist achter het beeld geplaatst werden. Alexander Von Humboldt, die tot het gevolg van den Koning behoorde, merkte op: „Daar ligt niets vreemds in, Sire, dat deed Beethoven altijd; ik heb nooit onbeleefder en lomper toonkunstenaar gekend." Naïef. Een Schot reed op een ezel over een schapenweide. Toen kwam hij aan een vondertje waar langoor niet over wilde. De man reed een eind terug, wendde toen weer en gebruikte eens duchtig de zweep, natuurlijk denkende dat de ezel als hij een flinke vaart had, wel over het vondertje zou springen, Maar niet alzoo. Toen de ezel er vlak bij was, bleef hij eensklaps staan wierp den man over zijn kop eu deze kwam aan den overkant terecht. Dadelijk was hij overeind en toen zijn ezel vlak in de domme oogen ziende, zei hij: „Dat heb je heel netjes gedaan, maar hoe kom je er nu zelf over?". Voorbarig. Winkelier-, Wat is uw verlangen, dame. Dame. Ik kom stof uitzoekeu voor een nieuwe japon; maar dit zeg ik u vooruit: ik moet een kwartje per el kannen afdingen. Zeer waar. Baron, (terwijl hij aan zijne vrien den zijne broeikasten laat zien). Hier, mijne- heeren, is mijn nieuw palmenhuis; ik zeg u zulke palmenhuizeu vindt men zelfs in Midden-Afrika niet. Jagerlatijn. A. (met ziju vriend B. op de jacht). Wat of onzen hond mankeeren mag; elk oogenblik staat hij stil en doet alsof hij wild ziet, maar van eenden of patrijzen is geen spoor te vinden. B. Ja, beste vriend, ziet ge, de bond was vroeger het eigendom van den houtvester en vau dien heeft hij het liegen geleerd. Een beeld des tijds. A. Zoo, Van Bom- melen, hoe gaat het je en wat doe je voor de kost? Van Bommelen. Mij gaat het goed. Zie je, ik heb mij vier oude honden aangeschaft, die ontvangen hun eten uit het honden-asyl en daar van schiet dan voor mij ook nog wat over. Praktisch. Betsy (aan 't station). O, papa, laten we deze vigelant nemen. Papa. Waarom, nu juist deze? Betsy. Omdat zij bruin geverfd i9 en bruin zoo goed past bij mijn nieuwen hoed. Haarlem, 80 Mei. Eene niet alledaagsche, voor den Katholiek hartverheffende plechtigheid had Donderdag-morgen in deze stad plaats. Op dien dag namelijk werd de oulangs voltooide kerk van O. L. V. onder den titel van Koningin van den h. Rozenkrans, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, gecon sacreerd, daarin bijgestaan door dé Zeereerwaarde heeren Pastoors A. H. J. Vos en G. A. van den Berg, als Diaken eu Subdiaken,en de Weleerw Zeergel. heeren M. J. A. Lans en J. J. Thun- nissen, Professoren aan het Bisschoppelijk Semi narie te Voorhout, als Cantores. Door het uitsteken der vaderlandscke driekleur hadden de Parochi anen, alsmede eenige andersgezinden, van hunne belangstelling in het kerkwijdingsfeest in 't open baar blijk gegeven. De onderscheiden ceremoniën, welke aan de inwijding van een Kath.Godstempel zijn verbonden, hadden reeds des morgeus te 7 uur een aanvang genomen eu werden besloten door eene plechtige Pontificale Hoogmis, gecelebreerd door Z. D. H. den Bisschop en geadsisteerd door den Hoog- waardigen heer Mgr. J. F. Vregt, als Presby ter- assistens, den Hoogeerwaarden lleer JA.Van den Akker en den Zeereerwaarden heer N. A. A. Aussems, als Troou-Diakens, de Hoogeerwaarde Dekens A. F. Ranshuijsen van Wervershoef eu J. T. A. Heijligers van Beverwijk (beiden O ad- Kapelaans dezer parochie) respectievelijk als Di aken en Subdiaken, benevens een groot aantal andere Eerwaarde heeren Geestelijken. Het Zangkoor zong de voorgeschreven Gregori- aanscbe gezangen benevens de Missa in honoretn S. Francisci Xarerii van Dr.F. JFï«,op eene wijze, die den hoogsten lof verdient en duidelijk deed hoorei), dat de zangers uitmuntende beoefenaars ziju vau den authentieken kerkzang. Na de Hoogmis hield Mgr. Bottemanne eene korte toespraak, waarin Z. D. H. het doel en de hooge waarde schetste vau den zooeven aan God gewijden Tempel. Z. D. H. wenschte den Hoog eer w. Herder der Parochie en diens Eerwaarde Medeherders, zoomede de overige geloovigen, ge luk met den volbrachten arbeid eu eindigde met eene hartgrondige opwekking om steeds grooten eerbied te betuigen voor deu Tempel, waar God, op meer bizondere wijze tegenwoordig is en waar dus de geloovigen beter dan elders hunne har— teweuschen aan den Almachtige kunnen openbaren en bidden voor hun eigen welzijn eu voor dat van hunne evennaasten. Nadat de acte der Consecratie door den Hoog- waardigen Vicaris-Generaal, Mgr. J. F. Vregt was voorgelezen, werd de heerlijke plechtigheid met den lofzang Laudate Deumbesloten. Ouder het groote aantal belangstellenden, welke dit hartverheffende leest bijwoonden, behoorden ook Z. E. de Commissaris des Konings, Jhr. Mr. J. W- M. Schorer, de Edelachtbare Heer Mr. E. A. Jordens Burgemeester dezor Gemeente, be nevens de Edelachtbare heeren Mr. G. He$huijsenl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2