NIEUWE No. 907. Zondag 7 Juni 1885. 10de Jaargang. De schooi in de middeleeuwen. BUITENLAND Zij zijn gebleven. HAARLEMI tOIIlAIT. abonnembhtspbijs Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederlaud f'r. p. p. Voor het Buitenlaud Afzjuderlyke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B U R E A IT: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1 1,50 0,06 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend uaar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS 1.AUBE1. Vervolg.) De scholen waren in de middeleeuwen zoo talrijk, dat iedereen zonder uitzondering het noodige kon leeren. Een Frausch schrij ver, Guibert de Noge.itnoemt dit een al gemeen bekend feit. Ook in Duitschlaud werd voor behoorlijk onderwijs zorg ge dragen, zooals wij uit het leven van den h. Benuo en van den h. Otto van Bam berg kunnen vernemen. Laatstgenoemde was verplicht, om het geld tot het be zoeken eener hoogere school te verkrijgen, zelf onderricht te geven. Doch er waren zoo veel scholen en onderwijzers, dat hij genood zaakt wa3 naar Polen te gaan, dat toen maals nog in beschaving achterstond, om daar eene jongensschool op te richteu. Men mag dus met grond veronderstel len dat ieder fatsoenlijk man kon lezen. Het schrijven was niet zoo algemeen als het lezen. Den ouders werd het aanhoudend ingeprent er acht op te geven, dat hunne kindereu goed onderwijs ontvingen, doch dat daarbij de zedeljjke opvoeding niet mocht verwaarloosd worden; den kinderen dat zjj er zich op toe moesten leggen om goed te leeren, ofschoon men meermalen genood zaakt was voor 't misbruik van het lezen evenzeer te waarschuwen als voor den le diggang. Armen, die hun brood moeten ver dienen, schenen verontschuldigd te kunnen wordeD, voornamen en rijken echter niet, als zij de geestes-outwikkeliug hunner kin den verzuimden. Re.v illeteratusasinus co- ronatuse (een Koning zonder beschaving is een gekroonde ezel) schreef een Romeinsch Koning in een brief over de opvoeding. Immers voor een ieder stond de gelegenheid open om zoo veel te leeren als hij noodig had. Men heeft in den laatsten tijd de ar chieven doorsnuffeld ten einde bewjjzen te vinden van het bestaan der volksscholen. Doch wanneer men in aaumerking neemt dat de zielzorgers meestal de eigenljjke ou derwijzers waren en nevens hen de kosters en cantoren, hunne assistenten, dan zal men in de oude oorkonden dikwerf te vergeefs naar de vermelding vau de scholen zoeken. FEUILLETON. Een levensbeeld. Ja," had Antje uit volle borst gezegd, toen de Eerwaarde heer Pastoor haar voor het Altaar had gevraagd, of zij Frederik Hendrik Nielsen als haren wettigen echtgenoot wilde erkennen. Zij moest hem inderdaad wel innig lief hebben, haren Nielsen, want drie vierden gedeelte van het jaar voer hij op zijn vluggen schooner, die aan een reeder te Hamburg toebehoorde, langs de kust om vracht te zoeken. Van Hamburg naar Am sterdam, van Amsterdam naar Lissabon, j a zelfs naar de Middellandscke zee en naar Bombay was hij reeds gestevend. 't Was er bizonder aangenaam in het kleine huis, dat Nielsen van zijn vader had geërfd; hij sierde het zoo lief en zoo keurig mogelijk. Er waren merkwaardige dingen te zienop de latafel tusschen de fraaie porseleinen kopjes en schoteltjes stond een bont geschilderd houten ke reltje, dat, als het werd aangestooten met het hoofd knikte; boven den spiegel prijkten een aantal bonte veeren en daaronder hingen een paar kromme sabels, door eene Turksche muts bekroond; op een hoekkastje lag een fraaie koralentak en eeni- ge gedroogde zeesterren. Antje Was zeer inge nomen met deze kostbaarheden, maar zij vergat daarom niet hare geraniums aan het venster te vorzorger. Haar man had veel tijd en hij roeide haar met huurmans jol de Elbe opwaarts naar Oevelgönne, Als we verder bedenken, hoe veel kerke lijke archieven en acten door den boereu- krijg en door de Zweden zijn vernietigd, als we in aaumerking nemen, dat er meest al slechts berichten van beroemde mannen aanwezig zijn, van wie slechts vermeld wordt welke hoogere scholen zij bezocht hebben, dan zal het ons niet verwonderen wanneer wij aangaande dit onderwerp zoo weinig bizouderheden vermeld vinden. En kele toevallige gebeurtenissen echter, die zoo eenvoudig, kort en oppervlakkig wor den verteld, leeren ons dat het bestaan en het gebruik maken van scholen niets bi- zouders, doch juist iets zeer gowoons was. Zoo wordt van eeu Heilige verhaald, dat zijne moeder hem naar de dorpsschool zond. Er bestaat nog een prent uit de twaalfde of dertiende eeuw, waarop nog eenige kin deren zijn afgebeeld, die op weg naar school zijn en geknield liggen voor een Moeder godsbeeld. Daarbij is het volgende onder schrift gevoegd: Wie oft mit Weinen bat, Manc/i dummes Kindelein, Unsere Frau, sie möge sein Des Tages in der Sc/iule pflegen, Und es behüten vor den Schlagen. (Hoe dikwijls heeft menig kind weenend O. L. V. gebeden dat zij haren bijstand mocht verleenen in de school en hen voor klappen mocht bewaren.) Elders bewijst een belastingbiljet het bestaan vau scholen. Eeu Bisschop, die, even als zijne voorgangers, langen tijd uit zijn dio cees afwezig was, vond bij zijne terugkomst school en ouderwijzers gevestigd in zijn huis. Wat wonder dat op een kasteel te Erfurt al het dienstpersoneel, tot zelfs de huisknecht, lezen en schrijven kon. Het was eeu algemeen gebruik dat iedere bruid een gebedenboek ten geschenke ontving. In 't begin der veertiende eeuw konden 72 giluomeesters te Florence lezen en schrijven en in 't midden derzelfde eeuw waren er in die stad acht a tien duizend kinderen, die konden lezen; meer dan duizend, die konden rekenen en bezochten zeshonderd leerlingen de vier bestaande scholen waar ouderwijs in de Latijusehe taal en logica werd gegeven. waar Amje's moeder woonde, of hij zat bij dien buurman, die de groote visscherij had gepacht, eu vertelde allerlei zeeroovergeschiedeaissen. Aatje naderde dan stil en luisterde aandachlig naar zijn verhaal. Dan dronken de mannen ten glas bier en rookten dat de spiegel er blauw van werd. Ja, het waren zulke vreedzame dagen. Doch Februari was in 't landin het huisje van Blankenese kwam het bericht van den reedor, dat Nielsens schip, de „Johanna Maria", bin nen acht dagen gereed moest zijn om vracht in te nemen voor Brest. Niemand was blijder dan Nielsen; het landkrabbeuleven maakte hem ongeduldig, „en," zeide hij," de „Johanna Maria" kraakt reeds, zij kan het ook niet langer uithouden." Antje nam hem dit gezegde niet kwalijk, integendeel zij was fluks bij de hand om Nielsens kleeren in orde te maken en in te pakken. Nu, een flink zeeman moet ook niet ping aan wal blijven. Het afscheid kostte natuurlijk tranen, maar de jonge echtgeuooten gedroegen zich zeer ver standig. „Antje," sprak Nielsen, terwijl hij haar omhelsde, //Antje houd je goed," waarop zij op hartelijke wijzi antwoordde „En jij ook, Nielsen." Er volgden stille dagen't kwam Antje dik werf voor, alsof er in de wereld niets meer was te doen; dikwerf was het haar angstig te moede, maar dan nam zij haar breiwerk haastig ter hand en tikte tegen het hoofd van den kleinen pagode't gaf nog eenige gezelligheid *ls hij met het hoofd knikte. Gelegenheid om te schrijven had Nielsen niet, want een brief op de post bezorgen, als hij in de een of andere haven was binnengeloopen, scheeu den braven In de steden bloeiden de zoogenaamde stadsscholen, die echter met toestemming van den Bisschop waren opgericht eu onder kerkelijk toezicht stonden. Zij droegen zelfs de namen van de kerk in welker nabijheid zij waren opgericht. In het jaar 1400 telde men te Keuleu 8, te Breslau 18 parochie scholen. Een Protestautsch geschiedschrijver bevestigt, op grond der acten, dat er om streeks dien tijd in het diocees Praag min stens 640 scholen waren. In Fraukrjjk bestoud voor de zoogenaamde Hervorming geeue enkele parochie zonder school. Men mag dus met den meesteu grond veronder stellen dat Duitschlaud met zijne 63 dio- cezeu niet ten achter zal hebben gestaan. De zorg der Kerk om scholen op te richteu in de nieuw-bekeerde of nog te bekeeren lauden, openbaarde zich hoofd zakelijk in de Oostzee-lauden en bij de Slavische Pruisen. Cisterziëusers, Fraucis- kanen en Domiuikauen werden er uit Rome heengezonden. Paus Honorius III moedigde de Bisschoppen en geloovigeu in Duitschlaud, Polen en Zweden aan, den Bisschop Christiaau, die in de eerste heift der dertiende eeuw werkzaam was, steeds de noodige ondersteuning te verleenen. >H#t is boven alles noodzakelijk, scholen voor de Pruisische kindereu op te richten, opdat zij voor de bekeering van hun volk werkzamer zijn dan de vreemdelingen in het prediken en in de verkondiging van het Evaugelie* Op uituoodigiug vau Paus Iuuocentius IX (1246) kwamen de kloos ters ter hulpe, door het schrijven eu scheuken van boeken. Eeu Pauselijk Legaat vertaalde een schoolboek in de Duitscho taai. De Bisschoppen vermaanden de burgers dat zij hunne kinderen iu vroomheid moesten op voeden en dat zij hen iu de school lezen, schrijven en rekenen moesten laten lee ren. De scholen bevonden zich in den regel in de nabyheid van de parochie kerk, ten eerste om de ouderwijzers be ter onder het toezicht van den Herder der Gemeente en van de notabelen te hebbeu en ten tweede om de kinderen des te ge makkelijker naar de kerk te kunnen leiden. Zelfs Luther verklaarde, dat de school man te moeilijk. Op zekeren dag bracht een kapitein, die ook in Blankenese thuis behoorde, eeu brief. „Beste Antje! Ik beu frisch en gezond eu ik hoop hetzelfde van jou. Hartelijk gegioet van je liefhebbenden, Nielsen." De eenige groet iu den tijd van tien maanden, 't kwam Autje echter niet in de gedachte dat het anders kon zijn. Toen de "Johanna Maria" weder binnenliep was het in 't laatst van October. Antje stond op den steenen dam, die langen smal in de Elbe was gebouwd en tuurde stroomafwaarts. Eindelijk kwam de sleepboot, die den schooner bij ebbe eu tegen-wiud in de haven bracht. De jonge vrouw vloog naar huis- kwam echter onmiddel lijk terug en nam hare vroegere standplaats weder in. Aan boord van de „Johanna Maria" zwaaide iemand met den hoed; toen hief Autje een bundeltje omhoog. Of Nielsen den kleine zag Het schreien kon hij zeker niet hooreu. De uren nu, welke het nog duurde, alvorens Nielsen van Hamburg naar Blankenese kon komen, waren van langer duur, dan de vervlo gen tien maanden. Eindelijk, zijn zware stap liet het hooren, werd de deur geopend en vroolijk en welgemutst kwam hij binnen. Toen viel zijn blik op de wieg en op de jonge vrouw, die er met fierheid eu innig zelfbehagen bij stond. 't Was een heerlijk oogenblik, 't schoonste wellicht in het leven van dezen eenvoudigen man. Nielsen naderde; een zeldzame eerbied vertraagde zijne schreden. „Mijn kind 1" riep hij en zag het wicht, bijna blozend, in hot gelaat. „Ja, mijn zoon," antwoordde Antjetoen viel Nielsen op de knieën en stak zijn hoofd in de in de nabijheid der Kerk moest zijn. Dit feit, alsmede de omstandigheid, dat aan de kerk- en kloosterscholen hoofdza kelijk aan de hooge- en middelbare scho len ook lagere scholen verbonden waren, bewijst ons, dat het aantal lagere scholen in Duitschlaud zeer groot was eu als we het diocees Praag als maatstaf nemen, dan kunnen we veilig aannemen dat er inDuitsch- land minstens 50,000 scholen bestonden. Wij kunnen dus met zekerheid zeggen dat, al heersehte er ook onwetendheid even als nu ook nog het geval is, het bepaald las tertaal genoemd mag worden, als men be weert dat er in de middeleeuwen eene al- gemeene onkunde en totale verwildering heersehte. Slot volgt.) Men verzekert in de politieke kringen van Berlijn, dat men het over de uitnoo- digiug van den Koning van Denemarken, om al» scheidsrechter tusschen Engeland en Rusland op te treden, eerst eens werd nadat Lord Rosebery te Berlijn had erva ren dat Keizer Wilhelm dat baantje, niet op zich wilde nemen. Karei Anton, Vorst van Hohenzollern, is in den ouderdom van 74 jaar overleden. De Fransche Senaat heeft het verdrag met Annam goedgekeurd. Gladstone deelde in het Lagerhuis mede dat de onderhandelingen over de vast stelling van Afghanistan's grenzen nog niet zijn geëindigd. De door de Spaausche Regeering naar Valencia gezonden geneeskundige commis sie heeft na onderzoek verklaard dat de Aziatische cholera te Valencia en in een twintigtal grootere eu kleinere plaatsen der provincie van dieu naam heerscht. Te Valencia waren zes gevallen dier ziekte onder de gevangenen in het bagno en in een der voorsteden voorgekomen. Te Dastelion, Albacete en Sagonta heeft de cholera zich geopenbaard. Het aantal cholera-lijders te JativaAlcira eu in andere plaatsen der provincie is, naar luid van een bericht in den Temps, toenemende. wieg, terwijl Anlje naast hem knielde en haren arm om zijn hals sloeg zij weenden beiden van geluk. Er verliepen vele jaren't gebeurde nog vier malen, dat Antje telkens met een jongen meer aan de Elbe stond en naar de „Johanna Maria" uit zag. Eindelijk na vele jaren moest Nielsen junior ook een beroep kiezen. „'t Water heeft geen balken, jongenlief, zei Autje, toen hij vaders beroep had gekozen. Vader vond de keuze goed eu zorgde er voor dat de jonge Nielsen als scheepsjongen op een flinke brik werd gemonsterd, die naar Australië ging. Op zekeren dag kwam buurman Fischer met de krant in de hand. //Hebt ge 't reeds gelezen, juffrouw Nielsen," zeide hij, in het blad ziende; „de Fortune" is met man en muis vergaan." „De Fortuna, de brik waarop mijn zoon is?" „Het is zoo juffer Nielsen." Autje viel niet in onmacht en werd niet ziek en veel tijd om te weenen was er ook niet, want de kinderen moesten verzorgd worden, zoo ook het huis en do wasch. Het moederhart mocht slechts des nachts zijn recht doen gelden. Maar terwijl zij aan de waschtobbe stond, of haar kinderen verpleegde of hare blikken op het breede water vestigde, peinsde zij er over, hoe zij het hartverscheurende bericht aan vader zou overbrengen. Hare bruine wangen konden niet verbleeken, maai de uien meenden toch „dat Antje er zeer slecht ui D. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1