N I E U W E \o. 910. Donderdag 18 Juni 1885. 1Od Jaargans. Belangrijke wenken. it li I T l'.MAML Het gebruik van de teenen. Een paradijs voor straatmuziek. Het huisgezin in China. MARL ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haariem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B 0EEAU; St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HOUT AGITATE. mum. PBIJS DEB ADVERTENTIE® Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K UPPERS LAUREL. Onder den titel Die Ueberbürdmg der Schuierheeft de heer Haseman onlangs een zeer merkwaardig boek gepubliceerd, waarin samengebracht is, wat op inrich tingen vau onderwijs en in geschriften te vinden was aangaande den uadeéligen in vloed, die door het overladen met werkzaam - heden wordt uitgeoefend op de kinderen en de jougelingschap onzer dagen. Wij out- leeneu daaruit o. a. het volgende. Geheimraad Professor Dr. Nussbaum in Munchen zegt omtrent het overmatig leereu, het met werkzaamhedeu overladen der schoolkindereu en hun lang verblijf op de school: »Ik ben tot de stellige overtuiging gekomen, dat het langdurig zitten op de schoolbanken en het vele leereu, waartoe de kinderen des avonds tehuis worden ge dwongen om de opgegeven schooltaak ge reed te krijgen, de oorzaak is van de licha melijke en geestelijke ellende der kinderen vau onzen tijd. Overspanning der hersenen, bleekzuchtig uiterlijkglanslooze oo- geu, bijziendheid, ruggegraatsverkrommiug, hoofdpijn, neusbloeding en andere verschijn selen, zijn ons geueesheeren als gevolgen van al te groote inspanning, maar al te wel bekend.* Eu hierbij kau men gerust nog voegen den zelfmoord en waanzin, waarvan men schier dagelijks hoort gewagen. Kan het ook anders zijn? Door die vroegtijdige en overmatige inspauniug des geestes wordt de gezamenlijke levenswerk zaamheid naar de hersens geleid. Elk lichaamsdeel nu, dat geoefend wordt, onder vindt een vermeerderden bloedsaaudrang. Men beschouwe bij voorbeeld slechts de hand van den schermmeester, van don loonschrijver, de arm van den smid en men zal de vermeerderde bloedcongestie aan die hand, aan dien arm duidelijk kunnen waar nemen. Dezelfde toestand der hersens verraadt zich bij geestelijke werkzaamheid door verhoogde temperatuur van den schedel, door drukking in het voorhoofd en door een gevoel van beklemming van het gan- sche hoofd. Hoe vroeger en langduriger de hersens van een kind worden ingespannen, des te meer nemen deze de voorhanden zijnde levenskracht, die dan aan het lichaam wordt ontnomen, dat daardoor noodzake lijk in zijne normale outwikkeliug wordt FEUILLETON. 't Is opmerkelijk hoe in Indië vau de teenen gebruik wordt gemaakt. In andere landen weet men niet bepanld te zeggen waar zij voor dienen, maar in Indië zijn zij een tweede soort van vin gers, en in Bengalen worden zij werkelijk „voet vingers" genoemd. Een Hindoe maakt er in zijn eigen huis ge bruik van om zijn schoeisel vast te maken door middel van een knoop, die tusschen de middel ste teenen geschoven is. De kleermaker steekt wel niet met zijne teenen den draad iu de naald, maar draait er de naald toch medede kok houdt het mes met zijne teenen vast terwijl hij visch, groenten, enz. snijdt; de schrijnwerker, de wever en verscheidene andere handwerkers ge bruiken hunne teenen tot allerlei doeleinden, waarvoor het een European niet in de gedachten zou zijn gekomen er gebruik van te maken. Toch zijn er voorbeelden dat er van de teenen een vernuftiger gebruik is gemaakt, dan van de Hindoes ooit vermeld is geworden. Eeuige jaren geleden heeft in Engeland een verminkt matroos met zijne teenen geschreven; en eene vrouw is te zien geweest, die niet alleen met hare teenen schreef, maar zeer net papieren voor horloge-kasten uitknipte met eene schaar, die zij tusschen hare teenen vasthield. gestuit, waardoor de overige organen aan voortdurende zwakte onderhevig zijn. Van daar die bloedartne gezichten, die zenuw achtigheid, die eigenzinnige, naargeestige, toornige, door elke kleinigheid geprikkelde wezens, vandaar die zichtbaar toenemende zwakheid van het gansche mensckelijk geslacht. Zeer leerzaam is de statistiek der vrij willigers Einjdhrig-Freiwilligerin het Pruisische leger. Hier blijkt zonneklaar dat het grootste gedeelte van de jongelin gen, die voor dezen dienst de noodige kun digheden zich hebben eigen gemaakt, de lichamelijke gesteldheid, welke voor den krijgsdienst vereischt wordt, ten eeuenmale missen.Van ben, die zich aanboden, traden volgens opgaaf van den Pruisischen statis ticus Dr. Engel in normale tijden tien tot twaalf percent iu dienst. Van negentig percent der caudidateu maakt het leger geen gebruik; de voornaamste oorzaak hiervan is de ongeschiktheid der jongelin gen voor den dienst ten gevolge van hun physieken toestand. Negen tienden der candidaten voor den eenjarigen dienst zijn dus onbruikbaar. Eu dit geringe cijfer is nog lang niet de gansche uitdrukking der physieke ellende, waut zelfs van de weinigen, die tot den dienst worden toege laten, moeten nog een aantal voor den geëin- digden diensttijd weder worden ontslagen zoodat het aantal der bedoelde vrij wil ligers variëert tusschen vijf en zes percent. De oorzaken weshalve zij voor den dienst werdeu afgekeurd, wareu in 1867 als volgt: Bij 29 aanleg voor teriüg, bij 21 algemeene lichaamzwakte, bi] 14 een zwakke borst, bij 17, hartziekte, bij 7 krampaderbreuk, bij 6 inwendige chronische ziekten enz. Hierdoor komen we tot de conclusie dat bij 90 perceut de noodige kundigheden slechts bereikt werden ten koste van de physieke j ontwikkeling, en de overige 10 percent bleken zoo zwak te zijn, dat binnen een jaar tijds reeds meer dan de helft moes ten worden ontslagen. Toen onlangs een Pruisisch staatsambte naar zijne meening over het leger te ken nen gaf en verkondigde dat de tijd een maal zoude komen, dat het gansche leger uit Einjalirig-Freiwilliaen zou gerecruteerd worden, zeide de Schoolmeester van Sa- dowa« op sarcastische wijze: »Dau zal de Ook armlooze musici, van naam zelfs, zijn geen zeldzaamheid, gelijk meer dan een onzer lezers waarschijnlijk wel weten zal. In Italië, en misschien in geheel Europa, is geen groote stad waar de straatmuziek zulk esne plaag is als Bologna. Oudtij Is was Bologna beroemd wegens zijne vertellers en zangers op de openbare straat. Maar die kunst behoort reeds lang tot het verleden. In hunne plaats zijn de blinden gekomen, die onder den dekmantel van muziek, door bedelarij een groote last zijn. Zit meu des zomers in of voor een Cafe, dan komen er muzikanten bij zwermen,als vliegen, en bespelen hunne instrumenten. Als de eene troep weg is komt de andere, en zoo gaat het voort tot middernacht. Daartusschen door komen draaiorgels en zangeressen, en allen bedelen. In het midden der stad zijn Cafe's waar het bijna niet uit te houden is door deze plaag, die men tot dusverre niet heeft af willen weren. In de eerste helft der zestiende eeuw was de zangkunst te Bologna ten toppunt van haar roem. Toen leefde daar de smid Cesare Groce, die zijn aanbeeld voor do lier verwisselde. Hij en zijne kunstgenooten werden dikwijls in de woningen der rijken ontboden, die in hunne voordrachten veel smaak vonden. Een zekere Murzino heeft drie deelen gedich ten nagelaten, en die Groce was nog vruchtbaar- plaats van den chef van deu Generalen Staf vervuld moeten worden door een diri- geerend officier vau gezondheid; het bivouak zal de plaats vervullen vau den veldslag; voor iederen wapenbroeder zal een ziekenver pleger gecouscribeerd moeten worden; mor tieren zullen er gegoten worden, niet voo r de kanonniers, maar voor de apothekers; de poedercousumtie zal fabelachtig toenemen, de kogelgieters worden pillendraaiers en de quaestie van het militairisme zal door een Rijksgezondheidsraad worden opge lost.* Als geneesmiddel wordt nu allerwege de gymnastiek aaubevolen»maarc, zegt Professor Nussbaum, »het is geen reddings middel. Men meent, dat het versterken der spieren door het maken van gymnastische oefeningen aan de met bloed overladen hersens eeu vereffenend tegenwicht zou le veren maar de ondervinding bewijst, dat de beschadigde hersens door het verster ken der spieren niet kunnen worden her steld. Voor slecht gevoede kinderen boven dien zijn gymnastische oefeningen zelfs schadelijk, omdat zij de verbruikte stof iu de hersens niet kunnen vervangen door de gymnastische oefeningen ontneemt men hen langs een tweeden weg stof, die even min wordt vervangen. Men hangt de zie kelijke lichamen aan deu rekstok en ver meerdert daardoor nog het lijden der be klagenswaardige kleinen. Slechte venti- O O latie bevordert klierziekte en teringook verkrommingen van den ruggegraat worden door de geneesheeren als oorzaak van het aanhoudend zitten op de schoolbanken ge rekend. De hoogst belangrijke wenken, die door een man van gezag in zake het onder wijssysteem worden gegeven, zijn, dunkt ons, wel der moeite waard niet alleen gelezen, maar ook algemeen te worden behart'gd. Ook de Belgische Regeering heeft, even als de Pransche, eeu geneeskundige naar Spanje afgevaardigd om het iueutiugs-stelsel van dr. Fen-au te bestudeereu. Plotseling is de Pruisische keizerlijke fa milie iu rouw gedompeld.Da algemeenbeken- de Prins Frederik Karei is haar door den der dan da Neurenberger Hans Sachs. Het aantal zijner nagelaten gedichten is zevenhonderd De eerste naam, die een kleinen Chinees vier maanden na zijn geboorte gegeven wordt, tege lijk als zijn hoofd wordt geschoren, heet zijn „melknaam." Dikwijls is het niets anders dan een volgnummer, als A-yan, A-Sam, A-luk, dat wil zeggen No. 1., No. 2., No. 3. Dieu naam draagt hij tot op het tijdstip dat hij naar school gaat, en dan krijgt hij een anderen, die met de verstandelijke vermogens overeenkomt, welke men hem to -kent, of die men hom toewenscht bij voorbeeld „Ontkiemende verdienste," //Sier lijk schrift," „llijpende olijf," „Beste inkt," enz. De familienaam verandert natuurlijk niet, maar die naam wordt altijd, juist h:t tegenoverge stelde als bij ons, vóór den voornaam uitgespro ken, en beide worden gevolgd door den titel. Dus zal een Chinees, die den rang van Siensang heeft, dat wil zeggen, „professor," den voor naam Wantaï, dat wil zeggen „Bolwerk der letteren," en den familienaamLiany, dat wil zeggen „Gierst,// zijn naam en titel opgeven als Liang- Wantaï-Siensang. De meisjes hebben alleen maar een melknaam, als: Bloem, Zusje, Edelgesteente, die zij bij haar huwelijk verwisselen met eeu bijnaam, als: Jas mijn, Zilveren Maan, Lieflijke Geur, enz. Maar dood ontrukt.Blijkens eeu bericht uit Berlijn is hij eergisteren op zijn jachtslot Glienicke door eeue beroerte getroffen, waardoor hij in de rechterzijde geheel was verlamd en waarna hij eergisteren-voor middag te 10x/4 uur is overleden. Van verschillende zijdeu wordt geïntri geerd tegen de keuze van Vlissiugeu als aanleghaven voor de DuUsche gesubsidiëer- de stoomvaart. De kansen van Vlissingen blijven echter uitstekend staan. Naar de Köln>sche Zeitung verneemt, willen de Russisch-Engelsche onderhande lingen over Afghanistan maar niet recht vlotten. Rusland wil niet toestemmen in den afstand van den Zulfikar-pas aan Af ghanistan, omdat deze strook grouds als eeue wig gelegen is iu aan Ruslaud behoo- rende weidegronden, zoodat de Afghaansche grenswacht steeds midden in het Russische gebied zon staan, en daaruit voortdurend gevaar voor moeilijkheden zou voortsprui ten. Ruslaud houdt dus den Zuiflkar-pas be zet en zou voornemens wezen, iu geval de ouderhandelingen wordeu afgebroken, on middellijk Peud-jeh binnen te rukken. De Times verneemt dat lord Salis bury de samenstelling van eeu nieuw Ka binet niet zonder voorbehoud op zich ge nomen, maar als voorwaarde gesteld heeft, dat de (liberale) meerderheid in het La gerhuis hem rust zal laten tot na de nieuwe algemeene verkiezingen in No vember a. s. De Times meldt uit Tieutsin, dat de Keizer van China het verdrag met Frank rijk bekrachtigd heeft. De Fransche Generaal de Chabaud Latour is dezer dagen overleden. Door zijn dood is het aantal der nog overblijvende onafzetbare Senaatsleden op 70 gebracht. Bij de afschaffing der onafzetbaarheid be droeg dat aantal 75. Er bestaat plan op eeu nieuwe «samen komst der drie Keizer3« in den loop van den zomer. Die bijeenkomst zou, nadat de groote oefeningen van het Oosteurijksche leger geëindigd zijn, plaats hebben op het slot Reichstadt iu Bohemeu. Te Genua werd eergisteren eeu aantal Katholieke bedevaartgangers door een bende woestelingen aangevallen, die den pelgrims hunne banier wilden ontnemen. De politie moest tusschenbeide komen om de orde te als men van liaar spreekt, duidt men ze doorgaans aan met den familienaam van haar echtgenoot, gevolgd door haar eigen familienaam, evenals men bij ons zegtMevrouw Die-en-die, geboren zoo. De man zelf heeft bij gelegenheid van zijn huwelijk een derden voornaam aangenomen, waar bij hij voortaan genoemd wordt, tenzij hij, in dienst van den Staat getreden, er nog een vier den bij neemt. Is hij koopman, dan neemt hij er soms nog een vijfden, of handelsnaam bij, en iu allen gevalle krijgt hij nog een laatste bij zijn dood. Het gebruik van door stijve zwachtels deu groei harer voeten te beletten heeft echter niet, zooals men algemeen gelooft, ten doel de vrou wen in een staat van minderheid en slavernij te houden, maar is veeleer eene toepassing van het schoonheidsbegrip der Chineezen. Evenals wij, meent de Chinees dat een vrouwenvoet klein behoort te zijn; en zeer logisch, belet bij daar om den groei. Wij persen wel de lever van onze dochter samen met corsetten, om haar eeu dun middeltje te geven. Het een staat gelijk met het ander. In de oogen van een Chinees is het beknelde voetje van zijne vrovw oen zin nebeeld van bevalligheid, zwakheid en sierlijk - heid. Hij vergelijkt hot bij eene lelie ir den knop, wij mochten wel een riet, dat (lieigt door te breken, tot ons beeld van vergelijking kiezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1