BEURSBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Hoe het van kwaad tot erger gaat. Allerl ei. Kerknieuws. Op een pleir. iertocht op het Mug- gelmeer, bij Friedrichshaven, zijn drie personen omgekomen. Vier personen waren aan boord van de Nelson. Een hunner, de heer Breslauer, be reikte den oever; de beeren Kölinemau, eigenaar van de boot, kapitein Schulz en du bankier Ber nard zijn verdronken. Alleen het lijk van den laatste is teruggevonden. De heer Breslauer vertelt dat hij zes uren lang, met den heer Ber nard, zich aan den mast vastgeklemd had. De heer Köhneman, bij wien men verschijnselen van zinneloosheid begon te bespeuren, heeft zich door zwemmen willen redden. De deelnemersaao den pleiziertocht werden 's middags verwacht en eerst 's avonds kreeg men kennis van het on geluk. De heeren Köhneman en Bernard waren gehuwd; de laatste heeft kinderen. Tot de vakken, die tegenwoordig ook in Engeland kwijnende zijn, behoort het drukkersvak. Maar de Londensche Printing Times weet zich te troosten, met hoe weinig ook. Iu 1880, herinnert het Engelsche blad, bedroegen de drukkosten der kiezerslijsten en stembiljetten 35000. Nu er voor het aanstaande jaar 2,000,000 kiezers bijkomen, en hoeveel briefjes kunnen die wel vermorsen? zouden de drukkosten bij de aanstaande verkiezingen het dubbele van die som kunnen bedragen. B ij het kegelen worden gewoon- lijk gelukkige gooiers door hunne medespelers schertsend geplaagd met „een touwtje", waarmee de kegeljongena te hunnen behoeve de kegels zouden omver trekken. Een werkelijk geval van dien aard kwam dezer dagen voor de rechtbank te Krappitz (Pruisisch Silezië) in behandeling. Daar stonden drie kegeljongens, die zich aan ge noemd bedrog met touwtjes schuldig maakten, en een logementhouder, die hen daartoe aanzette, deswege terecht. Van de jongens werden twee tot een boete van 3 Mark of eeo dag gevange nisstraf veroordeeld, en de derde tot 16 dagen gevangenisstraf, terwijl huu patroon een gevan genisstraf van drie weken kreeg. Het diepst geboorde gat ia o n- zeu aardbodem is, volgens het tijdschrift Stahl und Eisen, bij het dorp Schladebach, niet ver van het station Koetschau aan den spoorweg van Corbetha naar Leipzig. Dit gat, dat geboord werd bij het zoeken naar Bteeukoienmijnen, is 1390 meter diep. Er werd 3Vs jaar aan gewerkt en de kosten bedroegen ongeveer 100.000 Mark. De warmte der lucht in de genoemde diepte is 48» Celsius (ruim 118 Fahrenheit). Ongelukkig lijk is de verbazende moeite vruchteloos gebleven. TeLierneux, in de provincie Luik, is in het vorig jaar, in navolging van het bekende dorp Grheel in Vlaamsch België, eene kolonie voor krankzinnigen opgericht. De krank zinnigen worden aldaar iu huisgezinnen uitbesteed, die daarvoor een voldoend kostgeld ontvangen, en die daarenboven van den arbeid van den kostganger voordeel trekken. In het eerst was de bevolking van Lierueux niet erg met die nieuwigheid ingenomen, maar spoedig hield de tegenstand op, toen het bleek, dat de voordeelen grooter waren dan de nadeelen, en werden dan ook reeds een vrij groot aantal aanvragen naar kostgangers gedaan. Daar sommige krankzinni gen, die b. v. neiging tot zelfmoord, moord of brandstichtiug hebben, alsmede die dwang be hoeven, meermalen beproefd hebben te ontvluch ten, of die de openbare orde of zedelijkheid dreigen te verstoren, niet in de kolonie mogen worden opgenomen, kan niet altijd aan de aan vraag naar kostgangers worden voldaan. Een kostgever mag, zonder uitdrukkelijke machtiging van den Gouverneur der provincie, niet meer dan één krankzinnige verplegen. Ook de voeding is nauwkeurig geregeld; in geval van ziekte schrijft de geneesheer het diëet voor, en heeft het recht, iemand, die dit noodig heeft, in de ziekeuiurichtiug te doen opnemen. Voortaan mag de afzender van een telegraphischen postwissel in het binnen- landsch verkeer, behalve zjjn naam en woonplaats op de strook van den wissel ook andere mede- deelingcn aan den geadresseerde schrijven; deze worden in de telling van de woorden begrepen. Dezer dagen hield de duive n-s o- ciëieit l' Hirondelle, uit Tilburg, een wedstrijd. De duiven werden te vijf uur v/m in Han nover losgelaten. De ongeveer 370 kilometer afstand werd door de duif van den heer A. Lieutenant in 5 uur dertig minuten afgelegd. Hem werd de eerste prijs uitgereikt, zijnde eene zilveren medaille, door den Minister van oorlog geschonken. Ondanks de zware zomerhitte moet men iu het Paleis van Justitie te Brussel nog altijd stoken, om er het verblijf dragelijk te maken. Een ijskelder van 50 miilioen, dat is toch wat vet! zegt een der bladen. In den afgeloopen nacht be richt men ons gisteren uitHelderis het bureel der nacht-politie door een bende marine-matrozen verwoest. De nachtwachts werden verwond. De militaire patrouille herstelde de orde en de po- lilie-wachten worden versterkt. Te Bree (België) redde eeu 84 j a- rige grijsaard verleden Vrijdag een kind van twee jaren uit het water. De tramlijn Heerenveen-Jour e- Drachten is ook een heel gemak voorde bedelaars. Zij reizen met den tram naar het veld, dat zij voor hunne exploitatie kozen, en kesren dan, als de zaken zijn afgedaan, weer met deu tram terug. Vooral des Maandags (officieus erkende bedeldag te Joure) is deze soort tramreizigers vrij talrijk. Eenige dagen geleden redde het twaalfjarig zoontje van den commandant der Jtarabiniers te Acona met levensgevaar zijn vierjarig broertje, die in zee was gevallen. De Minister van Marine heeft nu den dapperen knaap een met opzet voor hem geslagen zilveren medaille geschonken. De Hooge Baad heeft de voorzie ning van het Openbaar Ministerie, in de zaak van den Heer Piant uga, over het niet branden van kunstlicht bij diens „vergunning,,, verworpen, zoodat beslist is, dat de gemeentelijke verorde ning geen verbindende kracht bezit. Een electro-magnetische naai machine is de jongste uitvinding, natuurlijk weer Amarikaansch. De fabrikanten Schaffer en Polk te Philadelphia, hebben het middel uitgevonden om de verschillende deelen der machine door electriciteit in beweging te brengen. De pogingen om de gezonken sleepboot in het Suez-kanaal door dynamiet uit den weg te ruimen zijn mislukt. Men zal het nu met kruit beproeven. Intusschen is het aantal stoomschepen, dat zich den doortocht ziet ver sperd, tot 40 geklommen. Het schijnt, dat het stekelvarken tegen allerlei gevaarlijke vergiftan bestand is. Dr. Lenz verhaalt daarvan een kras voorbeeld. Een student te Leipzig wilde voor wetenschappelijke onderzoekingen een stekelvarken dooden. Hij gaf hem eerst blauwzuur in, maar dit bekwam het dier zeer goed. Daarom kreeg het slachtoffer een flinke hoeveelheid rattenkruit, maar dat hin derde hem evenmin; ook opium en kwik bleken volstrekt geen uitwerking op hem te hebben. Eindelijk echter werd het arme dier met stikstof- oxyde om het leven gebracht. Volgens de Sport zal b ij de courses en races, welke op 16 Juli te Amsterdam ge houden zullen worden, een tally-ho cup te win nen zijn iu een internationalen race van paarden, welke in de military's of carrousel palte gestart zijn of daarvoor niet gequalificeerd waren. Nu weet men er allee van, ten minste als men sportsman is. Een groote geest heft zich gemakkelijk weer op na een échec; een middelmatige ternauwernood na een succès. Door te willen toonen alles, wat hij aan geest bezit, doet een bekrompen mensch juist zien wat hem ontbreekt. Loftuitingen zijn dikwerf iu ons oog slechts dan oprecht, wanneer wij zeiven ze ontvangen. De fortuin, zegt men, begunstigt de stoutmoedigheid, naar men noemt verme telheid de stoutmoedigheid, die niet slaagt. Ontmoet men een arme, die oprecht erkentelijk is, dan mag men aanuemen dat hij edelmoedig zou zijn, wanneer hij rijk was. »'t Is hier buiten zoo koud; mag ik mijn kop in uwe deur steken?zei de kameel uit de fabel. De koopman kon het niet over zijn hart- verkrijgen te weigeren. Het duurde niet lang of zoowel de hals van deu kameel als zijn kop was in de kleine kamer; toen volgdeu zijne schouders, en eindelijk was zijn heele lijf binnen. Nu werd de koopman zijne kamer uitgedrongen, want voor beiden was er geen ruimte ge noeg- Wij zien er soms niet veel kwaad iu het begin van eene slechte gewoonte in ous binnenste te laten sluipen. Niemau 1 nu weet waar eene gewoonte ophoudt. Er is veel kans op dat zij al het goede verdringt. Smoren wij dus het kwaad in zijne eerste kiem. Deelnemend. Booze schoonmoeder. Uwe on verschilligheid, mijuheer mijn schoonzoon, is wer kelijk classiek. Gij wist dat ik enstig ziek was, maar ge hebt nooit naar mijn toestand laten ver nemen. Schoonzoon. Dat is zoo, waarde schoon mama, doch ik verzeker u, dat ik alle dagen de doodsberichten in de courant heb gelezen en ik was altijd zeer verheugd, als ik uw naam daarbij niet zag vermeld. Niets nieuws onder de zon. Te Pomprji werd onlangs de keuken van eeu heerenhuis op gegraven en men vond een latijnsch opschrift op de muur gekrast, dat vertaald luidt als volgt: Tot heden heb ik zijn eten gekookt en zijne ka mer schoongemaakt, 28,000 maal, maar toch weigert hij mij naar het circus mee te nemen. Daaronder staat eveneens in 't Latijn, doch met eene andere hand geschreven: „De vrouwen zijn nooit tevreden." Een eigenaardige blik in een huwelijksleven van voor bijna 1900 jaren. licht er. dicht, de huizen moeten met draden aan elkander verbonden worden, om het omvallen te beletter.. Innige smart. Betsy vergoot bij het ver trek van de vriendin harer jeugd zoo heeta tranen, dat zij aan de brandwonden daarvan nog lijdende is. Uit de kinderkamer. Grootvader. Maar kind, je moet niet altijd schreeuwen, als men u niet geeft wat ge verlangt; ik wil ook dik wijls iets dat ik niet krijg en ik schreeuw tocli niet. Kind. Schreeuw dan maar eens goed, grootvader, dan zal u zien, dat u alles krijgt wat ge wilt. Bij ondervinding. Woekeraar. Als ik een brief ontvang, dan kan ik reeds aan de titulatuur zien, wat de schrijver verlangt. Staat er: „Zeer- geëerde heer," dan wil hij geld te leen hebbern schrijft hij: „Edele mmschenvriend." dan ver zoekt hij uitstel, maar als hij scheldt „Ellendige woekeraar," dan betaalt hij de schuld met de in terest tot op een cent. Snugger. Een boer komt in Amsterdam en ziet de telephoondraden, waarmede de huizen onderling verbonden zijn; op eens roept hij uit: „Och, och! wat is toch in zoo'n stad alles Vrouwenvriendschap. „Als gij er bizonder goed wilt uitzien," zeide een Fransch schrijver eens tot Madame Ernest,„raadpleeg dan uwe beste vriendin, laat haar al uwe toiletten zien, vraag haar welk zij u zou aanraden, en kies dan een ander." Mgr. A. J. Paredis, Bisschop van Roermond, heeft zijn Coadjutor, Mgr. F. Boermans, Bisschop van Thermopylis, tot zijn Vicaris-generaal be noemd. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 17 Juui. Naar men ons me dedeelt, beeft de heer F. Rouwenhorst Mulder bij gelegenheid van zijn 25jarig huwelijksfeest van zijne mede-commissa rissen en den directeur der Haarlemsche Tramweg-Maatschappij, als blijk van hoog achting en vriendschap, een zilveren beker met inscriptie ten geschenke ontvangen. Bij de gisteren gehouden aanbeste ding voor het maken van eene begraaf plaats voor de Ned. Israëlietische gemeente alhier waren ingekomen 16 inscbrijviugsbil- jetten. Laagste inschrijver de heer G. van Abs, alhier, voor de som van ƒ3190. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: B Langeveld en L M Broelcmeijer; H v. Gelder en A W N Frijlioff; H van Tongeren en M de Liefde; BA 'iibboel en W Goed. Getrouwd: M B Gerritsen en M Venings; - J v. Brussel en W Boogaard; J R Meier en W v. d. We tering; C Verkruijsen en A C K,-agt; J Velt en L Roos; P J Verputten en A B Kamp; C Noordman en S J Sikman; J P v. Velzen en J Willems; L Bank en M Diemei; N Hoogerbeets en H Bakker. Bevallen: N Jansen geb. Verheul d. M de Braber geb. v. Delden z. M Koelemij geb. Silkens d. J Hartog geb. de Jong d. J Westendorp geb. Bijleveld d. M v. d. Ham geb. Klinkert d. S Smorenburg geb. v. Bree z. B J Habes geb. Vieti d. S de Koe geb. Faber d. J M Lex geb. de Liefde Meijer z. M Orval geb. v. d. Grift z. WA Bergman geb. v. Velsen d. A M v. d. Berg geb. v. Maaneuberg d. H Oostwald geb. v. Cittert d. G Vork geb. v. RooJ zenbeek z. B C Barendsen geb. Barendsen d. M F Reijuders geb. De Jaeger d. M J B C Bosse geb. Geijer d. W Fiege geb. Prins d. M C de Zaaijer geb. Srnink z. Overleden: J Boeré 7 j. z. v. Marumstraat; M v. Halst 3 mn. z. Doelstraat; P v. d. Anker 8S j. Spaarne; H Nederlof 3 mn. z. Heerensiugel; J H Vogelwcde 68 j. Nieuw Heiligland; G M Reues 26 d. Veerpol] der; G Stouten 21 mn. d. Vrouwensteeg; A J M v. d. Water 16 j. Begijnhof; A v. Maaswinkel 39 j. Spaarnw. straat; H de Jong 6 mn. d. Schip Spaarne;— M J Karseboom 80 j. wed. V. v. d. Vlugt Gr. Houtstraat; A C B de Haan 55 j. Kruisstraat; A E Hartel 71 j. Wed. D v. Dalst Zuiderstraat; M C L Avis 50 j. echtg. v. Dr. E v. d. Ven Spaarne; AG Martens 23 dg. d. Luitensteeg; A de Liefde 48 j. Raainsteeg; J A Posch 3 mn. z. Koningstraat: J Boerée 69 j. echtg. v. F v. Bruijnsvoort Kruisstraat. Veertiende Muziekuitvoering in den Hout, op Woensdag 17 Juni, des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stede lijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Kuilerkapelmeester. Programma. 1. Marsch, Skalla. 2. Ouv. solennelle, Van der Biest. 3. Fant. Polonaise, Baudonck. 4. Fant. Hongrois, Steenebruggen. 5. Fant. champêtre, Baudonck. 6. Ouv. Fantast., Oovaert. 7. Walzer, Waldteujel. 8. Fant. Faust, Gounod. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 15 Juni. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a -,witte f 8.20 a f rogge f-.—a f Haver f 4.55 a f—, gerst f f-,a -.duivenboonen fa paardenboonen f a -bruine boonen f a f Gr. erwten f AMSTERDAM, 15 Juni. Ter veemarkt waren angevoerd 635 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.77. dito 2de qual. f 0.72 dito 3de qualiteit J 0,60 per kilo; melk- en kalfkoeien 100 a 260, graskalv. f a 57 nuchtere kalveren 7 12, schapen en lammeren 8 a .28 vette varkens 44 a 36 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden f a ROTTERDAM, 16Juni. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 4 paard, 1247 runderen, 235 vette- en graskalveren, 36 nuchtere kalveren 5483cha- pen of lammeren, 368 varkens, 169 biggen, bokken. De pijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 80 c. 2de qual. 66 cr., 3de qual. 47 c.; kalveren lste qual. 100 e. 2de qual. 80 c.f schapen 87 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 60 en 56 c. per kilo. De prijzen ,der botei waren heden als volgt lste f 48 2 qualit. f44i 3de qual. f 38. ALKMAAR, 13 Juni. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 8 koeien/ 130 a 180 20 nuchtere kalveren /6a 21,— vette kalveren f a -—113 schapen J 16 a 29 - varkens f per kilo, 98 ma gere dito /15 a 24,—, 3 bokken 4 a 9, 3 paarden 95 a 350 lammeren f - a 15 Juni. Ter veemarkt werden verkocht 2 koeien van f 210 a 210, 416 kalveren van (25 a 80 19 nuchtere dito van f 8 a 21,130 schapen f 24 a 30,129varkens 40 a 50 c. 8 magere 16 a 23 c. per kilo. LONDEN, 15 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2300, Schapen en Lammeren 11000, Kalveren 210 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/8 6/4 Schapen en Lammeren 4/4 a 6/-, Kalveren 3/4 a 5/4 Zwijnen 4/4 6/-. LEIDEN, 13 Juni. Aan de markt vanheden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter- -,a zomer- f af-»» 2hect. rogge winter- a zomer- a 4 heet. gerst somer- a chevalier a 5 heet. haver, zware- a De prijs der boter was heden per l/4 vatlste qua{ 50.— a 56.—, 2de qual. f 42.— a48. SCHIEDAM, 16 Juni. Moutwijn per Ned.vatflO, Jenever f 15,50, Amsterd. proef f 16,75 Spoeling f-,50 dito commissie f-,60. HOORN, 13 Juni. Op de weckmarkvan heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet tarwe f 8,— a 9,— - heet. rogge (6,heet. gerst 4.75 6.— heet. haver f 5,— mosterdzaad a karwijzaad f heefc. boonen: heet. bruine f 8,— a 9—. gele J f hec paardeboonen f -,a - heet. erwten J a heet. groene -.10 a 12,heet. grauwe 12 a 10, heet. witte f heet. aardappelen f a manden appelen J- a -.alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 60 tot 250 veulens f a koeien van f 140 tot220 kal veren van 14 tot 22, schapen van 20 tot 30,— - lammeren van/J12 tot 7,— varkens van 15 a 20, zeugen a biggen van 6a 12, PURMEREND, 16 Juni. Kans: aangevoerd 588stapels prijs der kleine kaas (27,middelbare f boter< Amsterdam, 19 Juni 1885. Prijzen der onderstaande effecten geuoteer pCt. de koers Nederland. Oertif. Werk. Sohuld. 2,s67l/is 8 803/4 u h 4 ,00'/8 Hongarije. Obl. I .celling 18675 1001/, Goudleening5 S73/, Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-94. 5 89 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 6 86'/, u silver (Jan.Juli). 5 66 Portugal. Obl. buiten!. 1858-808 A6 Ruslandbij Hope 8c Comp. Oude Russen. 5 99'/, Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 ®D/:« 1877 Amst. I, 80-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 1867, 1871 75. 1' 1876 2 46'/, (Perpetneele). 4 55 Turkije Obl. Alg. Schuld 1865 5 53/4 1869 6 63/4 Egypte. Obl. Leening 1876 .4 64'6/,4 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876. 4'1097s 1877 4 Columbia. ObligatieuIs 17'/, Peru. Leening 18706 7l/,0 18725 57/16 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. 118'/, Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand138 M-. tot liipl. St. Spw. Aaud. 1081/ Cent. Spw. gestemp. Obl. 673/, Indische Spw. Aand1451/, Rijn Spw. volg. Aand94'/, Boxtel Wezel Obl4' ll3/, 1875 5 51 Italië. Zuid-I tal. Spoorw. Obl8 58'/4 BuslauJ. Gr. Spw. Maatscb. land. 5 1183/4 Baltieche Spw. Aand8 56'/4 Jelez Griasi Obl5 891 -/ie Kiew Brest Aaud5 Kursk Ohark. Obl. ƒ1000. 5 933/< Morschansk Sysran Aand. 5 54'/, Riaeclik Wiaama 5 533/4 Humenie. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Gert. Aaud. 12o N. York Lake Erie W. S. Aand J 16 Illinois Cert. Aand123 Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Pelgle. stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers 5 5 prolongatie 3 pot. 106'/, 1003/4 99 100 X043/ 111 136 134'/, 126 MADRID, 16 Juui. Het officiëele blad maakt eeue nota openbaar, waarin wordt verklaard dat de cholera is uitgebroken te Sevilla en te Madrid. Deze verklaring bracht de beurs iu beroering. ROME, 16 Juni. De Kamer heeft met 147 tegen 126 stemmen eene motie van vertrouwen iu de buiteulaudsche politiek der regeeriug aangenomen. SIMLA, 16 Juui. De aardschokken heb ben zich in Cashmere met grootere he vigheid herhaald. Er moeten 2281 lieden omgekomeu ziju in het district Muzufu- rabad PARIJS, 16 Juui. De Kamer heeft 8 artikelen der legerwet aangenomen, en verwierp alle amendementen, welke strekten tot begunstiging der leerlingen van de hooge scholen. Baudry-Assou stelde iu de Kamer voor, dat Admiraal Courbet van 's lauds wege zal begraven worden. Hij voegde bij dit voorstel overwegingen, waarin hij laakt de koloniale staatkunde der regeeriug, het terugnemen van het Panthéon uit den dienst der Kerk. Ten slotte verzocht hjj dadelijke behandeling. De rechterzijde juichte hem toe, de linkerzijde kwam tegen hem op. Campenon en daarna Allaiu Targé ant woordden, dat de regeering genegen is Coubert van 's lands wege te laten begra ven, maar dat men eerst behooide te weten wat de overledene daarvan zou gedacht hebben en zijne betrekkingen er van den ken. Zij waren er daarom tegen om het voorstel dadelijk te behandelen. De linker zijde juichte hen toe, en het verzoek om dadelijke behandeling werd verworpen met 292 tegen 94 stemmen. M.EDEDEELINGEN, a 10 Cents per regel. Ik heb de Capsules Guyot gebruikt te gen een hevige long-catarrh en ik verklaar dat miju hoest volkomen geweken is na het gebruik van een flacon. b B., te S. Men hoede zich voor schadelijke namaak sels en eische op het etiket de haudteeke- uing E. Guyot en het adres 19, Rue Jacob, Parijs,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3