N I E IJ W E No. 911. Zondag 21 Juni 10de Jaargang. De Katholieke Scholen in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. BUITENLAND, mwWi^A Het toilet van eene Keizerin. Ibrahim Pacha en de appel. MARLÏMSME ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenlaud 1,50 Afzinderljjke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËK Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K UP PERS k LAU R El'. Er zijn in de Vereenigde Staten tweeër lei inrichtingen van ouderwijs: vrije en Katholieke scholen. Laatstgenoemde maken natuurlijk ook aanspraak op het predicaat »vrjje«, want vau schooldwang, in den Eu- ropeeschen zin van het woord, kan bij de vrijheidslievende mannen aan gené zijde van den Oceaan geen sprake wezen. Juis ter zou men dus van Katholieke en van godsdienstlooze scholen spreken, want fei telijk worden in de zoogenaamde vrije scholen niet dan profane zaken onderwezen en het zijn die scholen, waaruit eene jon gelingschap voortkomt, welke door ieder welgeaarlen Amerikaan in hooge mate wordt gevreesd. De Katholieke Kerk, de liefhebbende Moeder bij uitnemendheid, doorgrondde de gevaren, die zulke inrich tingen vau onderwijs opleveren eu daarom was het een harer grootste zorgen overal bisoudere scholen te stichten. Thans is ieder Geestelijke er op bedacht, naast zijne kerk eene school te bouwen, waar'niet alleen de Engelsche en Duitsche taal wordt onderwezen, doch waar de kinderen ook uitmuntend godsdienstonderwijs ont vangen. Het onderwijzers-persoueel op de vrije scholen wordt verdeeld in stads- en plattelands-ouderwijzers. Gene hebben voor het meerendeel hunne opleiding in Mil waukee genoten, waar de kweekelingen in een kweekschool behalve eene paedogogi- sche, ook eene algemeene ontwikkeling ontvangen, welke veel overeenkomst heeft, met die van onze gymuasiën. De on derwijzers op het platte land worden gewoonlijk gerecruteerd uit de farmers, die in den vacantie-tijd, dat wil zeggen des zomers, op het land werken. Tot het in standhouden der vrije scholen moet ieder Amerikaansch staatsburger bijdragen, de farmers en anderen, die hunne kinderen naar de Katholieke scholen zonden, moeten dus dubbel schoolgeld betalen. Tout comme ches nous. De Katholieken echter brengen deze offers met de meeste liefde, wel wetende welk een zegen daaruit voor hen en voor FEUILLETON. De Javaan over aardbevingen. Tijdens mijn verblijf in Oost-Indië, dus schrijft iemand, die dit land bezocht heeft woonde ik meermalen meer of minder hevige aardbevingen bij, en steeds zag ik dan de in landers, zoo op Sumatra als op Java, in allerijl hunne bamboe hutten verlaten en zich, ouder een luid geroep van „ada, ada," ter aarde wer pen. Tot herstel van gezondheid nu eens te Malang zijnde, kwamen op een bezoek bij den Regent, o. a. ook de kort te voren gevoelde aardschokken ter sprake. Ik vroeg toen naar do beteekenis dier inlandsclie gewoonte, en wel aan den Regent zeiven. „Gij hebt," zoo ongeveer antwoordde deze toen, „zeker wel de innige gehechtheid opge merkt, die de inlander voor zijn karbouw eu deze omgekeerd voor zijn meester gevoelt. Naar onze meening nu (bij dat „onze" speelde om de lippen van den Regent, die een zeer ontwikkeld man was, een fijn glimlachje) rust de groote aardkorst op de schoft van een reusachtigen grooten karbouw. Dikwijls ligt het dier zoo jarenlang stil cn draagt ouverdroten zijn zwaren last. Soms echter wordt het hem te benauwd eu moet hij zich, door eens te gaan verleggent eenige verlichting aanbrengen. Daartoe werpt hij dan de aarde van den een en schouder op den de Kerk voortspruit. Wat de laatstgenoem de betreft, kan men veilig aannemen dat hare enorme uitbreiding, waarvan het provinciale Concilie in 1884 gehouden, zulk een heerlijk getuigenis gaf, zeer zeker, te danken is aan de oprichting van Ka tholieke scholen. Een der ijverigste bevorderaars dezer scholen, Mgr. Dr. Max Quaids, Bisschop vau Rochester, gaf op het genoemde Con cilie aan zijne overtuiging openbare uit drukking. Nadat de hoogwaardige Kerkvorst aller eerst een schets had geleverd van den bloei der Kerk, van de toeneming der Katholieke bevolking, die volgens zijne schatting op acht millioeu mag gerekend worden, vestig de Z. D. H. de aandacht op het feit dat de groote massa offers, zoowel van den kant der leekeu als van de Priesters de fundamenten waren voor de hoop op eene glorierijke toekomst der Katholieke Kerk in Amerika. Deze hoop, aldus meende de hoogwaardige Prelaat, wordt op bizoudere wijze door twee omstaudigheden gesteuud, namelijk door het toenemen van het aantal jonge lieden, die in den Priesterstand willen treden en door de groote werkdadigheid welke zich op het gebied van het onder wijs opeubaart. »In onze jonge republiek, zegt Mgr. Quaids, »worden onze voorbe reidingsscholen eu theologischs semiuariën door ee.D aantal hoopvolle jougelingen be zocht, die zich voor het ambt vau het Heiligdom voorbereiden. Onze kloosters zijn overbevolkt met heilige maagden, die alle krachten van haar lichaam, alle ta lenten van haren geest aan den dienst der religie wij den. Onze scholen zouden ledige lo kalen zijn,als wij niet zulk een krachtig leger schoolbroeders en schoolzusters bezaten, die allen op zoo uitmuntende wijze voor hun ne moeielijke taak zijn berekend. De hoogst verblijdende vermeerdering der Katholieke scholen, in weerwil van de bescherming eu de groote voordeeleu, die de Staats- of vrije scholen genieten, waarmede zij moeten concurreeren, is het tweede fundament van de gerechtigde hoop en goede verwachtingen. Niet zouder tegen streven hebben de Katholieken in Amerika in de tegenwoordige onbillijke school wetten anderen, om dan vveêr kalm en rustig te blijven liggen zoolang bet vrachtje hem niet te veel hindert. Door die beweging nu van rechts naar links, of andersom, ontstaan de aardschokken, en om ouzen goedigen vriend, den karbouw, er aan te doen denken dat wij nog op de aarde zijn en hem tot voorzichtigheid aan te manen, roepen wij hem zoo hard mogelijk „ada, ada,// toe, d. i. „wij zijn er" cf „present, present," zooals de militairen zeggen. Dan weet het brave dier dat wij nog aan hem denken, en tracht, onderwijl hij zich verroert, zoo voorzichtig mo gelijk te zijn, opdat wij, zoo weinig als het maar kan, last on schade zullen hebben van zijn bewegingen. In het slaapvertrek van Keizerin Eugenie op de Tuilerieëndus verhaalt een ordonnans-officier, die het paleis kort na de ontruiming bezocht en onlangs hierover schreef, merkte ik een hijschtoestel op, waarvan het gebruik mij door de dienstdoende hofdame verklaard werd. We laten die beschrijving hier volgen. Boven de vertrekken der Keizerin en op de tweede verdieping, was eene suite vau kamers, gelijkloopende met die van de eerste verdieping. Die kamers werden door de hofdames bewoond, en waren voorzien van groote kleerkasten van massief eikenhout, die de geheele leugte vau de wanden besloegen. Zij bevatte allerlei soort van kleeren, japonnen, mantels, linnengoed, kant, een berust, waardoor zij gedwongen worden te betalen voor het onderhoud van staatsscho len, waarvan zij geen gebruik kuureu ma ken. Herhaalde pogingeu hebben zij in het werk gesteld om vau den Staat voor de Katholieke scholen een gedeelte vau het geld terug te krijgen, dat zij betalen voor het onderhoud der zoogenaamde vrije scholen. Te vergeefs; de eisch werd telkens op vrij barre en brutale wijze afgewezen. Derhalve vatten zij het voornemen op, zeiven de hand aan den ploeg te slaan eu zeiven voor de opvoeding eu ontwikkeling der kindereu zorg te dragen. Zonder verderen strijd, of schoon zuchtend en klagend onder het leed en onrecht, dat door de wet den Katholie ken wordt aangedaan, verzamelen zij hunne kinderen in eigen schoolgebouwen, opdat zij Katholieke lucht zullen inademen ter wijl zij in wereldlijke wetenschappen wor den onderwezen. De 2500 scholen met haar half millioeu leerlingen, die thans het land ten zege strekken, verkondigen luide den Katholieken en niet-Katholieken, dat de quaestie van het Godsdienstig onderwijs,zoo ver het den Katholieken aangaat, is opge lost. »Wij zullen niet eerder rusten,«zegt Mgr. Dr. Max Quaids,alvorens in het gansche land de kinderen der Katholieke Kerk in haar eigen scholen zijn gehuisvest. De in richting dezer scholen en hare gestadige volmakiug zijn in de toekomst de zekerste grondslagen van de uitbreiding eu de vast heid van onze Katholieke Kerk. Aldus Mgr. Quaids, die door zijne woor den opnieuw de oude leugeu weerlegt, dat de Katholieke Kerk eene vijandin van ont wikkeling en beschaving is. Dat de Bis schoppen ook in 't vervolg de grootste zorg zullen dragen voor de beoefeuiug der wetenschappeu eu voor de algemeene volks beschaving, zulks bewijst voldoende het be sluit betreffende de oprichting eener Ka tholieke hoogeschool en het schrijven van den Opperherder aan het einde van het Concilie geopenbaard, waarin deze Kerkvorst nopens het volksonderwijs o. a. zegt, dat geen parochie compleet is als zij niet de noodige scholen bezit voor de be- hoeften harer kinderen. »Het is een dure plicht voor den Katholiek,aldus zegt de eerbiedwaardige Prelaat,* in zijne bemoei ingen niet te rusten, alvorens de scholen ruimen voorraad van Cninecsclie zijde aan het stuk, enz. Er was nog eme andere kamer voor hoeden, laarzen en bont. r Kortom het geheele kleerenmaga/ijn van eene Vorstin, die ten volle besvust is van hoeveel kracht de hulpmiddelen van het toilet zijn. In de kamer op de tweede verdieping, die door middel van een hijschtoestel met de slaap kamer beneden gemeenschap heeft, standen vier levensgroot e poppen, van juist dezelfde lengte eu gestalte als de Keizerin. Als de dienstdoende hofdame de noodige orders voor het toilet der Keizerin door de spreekbuis gegeven had, namen de hofdames, die daarmede belast waren, de vereischte artikelen uit de kleerkasten en kleed den er eene van de poppen mee, die dan in den hijschtoestel gezet en in de slaapkamer neerge- gelaten werd, zoodat de Keizerin zag hoe dat toilet haar zou staan, en zeggen kon „Ja zoo wil ik er uitzien 1" Sultan Mahmoud II had zijn getrouwen va zal Mehemet Ali, Onderkoning van Egypte, be volen oorlog te voeren tegen de Mababiten, eene sekte van hervormers, die Mekka en Medina hadden ingenomen en de heilige plaatsen ont wijdden. Een sterk leger werd op de been ge bracht, maar wie zou de aanvosrdar van den moeilijken en gevaarlijken veldtocht zijn? D't vraagstuk werd door Mehemet Ali op echt Oos- tersche wijze opgelost. tot het toppunt vau bloei zijn gekomen.* »Wij verachten,* zeggeu de Vaders van het Concilie, met diepe verontwaardiging de stelling volgens welke deKatholieke school niet zoo hoog zou behoeven te staan als de overige scholen. In een tijdperk als bet onze, waarin de dwaling zoo uiterst bru taal en zoo uitdagend optreedt, moet ie dereen zoo goed en volkomen mogelijk met de noodige kundigheden zijn toegerust, niet slechts de Geestelijke maar ook de leek, opdat liij dapper kau weerstand bieden aan deu vergiftigenden iuvloed vau de alom heerseheude goddeloosheid eu pal blijft staan in den strijd, die thans vrij algemeen wordt gevoerd tegen de orde eu het gezag. De Weser Zeitung bevat een adres van deu burgemeester van Vlissiugen eu direc teur der maatschappij De Schelde aan dr. Stephau, die aan het hoofd staat van het Duitsche rijks-postwezen. Het adres heeft ten doel, de aandacht te vestigen op de meerdere voordeeleu, die, volgeus de adres santen, voor de nieuwe Duitsche gesubsi- diëerde stoomvaartlijnen zullen gelegen zijn in eene richting dezer lijnen over Vlissiugen, in plaats van over Antwerpen of Rotter dam. De generaal-veldmaarschalk Mantenffel is overleden, naar men verneemt tengevolge van lougverlamming. Het Chineesch gezantschap te Berlijn be reidt, nu het vredesverdrag met Frankrijk geteekend is, het uitloopeu voor der drie korvetten, welke voor rekening van het Chineesch Gouvernement te Stettin werden gebouwd eu in de haven van Kiel ten an ker liggen. De manschap voor een der kor vetten zal te Stettiu, die voor de beide an deren te Hamburg worden aangeworven. Eergisteren werd aan het Ministerie van landbouw geteekend eene overeenkomst tus- sclien de Duitsche Staten aan den Rijn en Nederland, waarbij de zalmvisscherij op deu Rijn en diens nevenrivieren definitief ge regeld wordt, zoodat twisten over die visscbe- O rij voortaan onmogelijk zullen zijn. Een gelijksoortig verdrag werd met Zwitserland gesloten. Een telegram van den heer Patenötre Hij riep al zijn pacha's bijeen in eene kamer van het paleis, waar hij hen op de divans langs de wanden deed plaats nemen. Nule^de Mehe met Ali een appel op het midden van een ta pijt, dat op den vloer was uit gespreid, en na over liet doel van den veldtocht eu de daaraan verbonden moeilijkheden uitgeweid te hebben, eindigde hij met de ivoorden: „Gij ziet dien appel op het midden van het tapijt liggen. Wie deu appel kan oprapen zonder met zijne voeten het tapijt aan te raken, zal de rechte man zijn, en dien benoem ik tot opperbevelhebber." Ieder der Pacha's was gretig op dien post, cn allen beproefden liet kunststuk te volbrengen, maar hoe zij zich ook rekten en wrongen, het tapijt was te groot, en geen van allen kon deu appel met zijne handen aanraken. Toen stor.d Ibrahim Pacha op en vroeg of hij het beproeven mocht. De anderen glimlachten, want Ibrahim was kort en dik van gestaltehij zou den appel nooit kunnen bereiken, en zij verwachtten er een grap pig tooueel van, hem vergeefsche pogingen te zien doen. Maar na een eerbiedigen groet voor Mehemet Ali gemaakt te hebben, begon Ibrahim, bedaard het tapijt op te rollen, zoolang, totdat hij gemakkelijk den appel kon grijpen. Dus werd hij tot opperbevelhebber benoenu en begon in 1819 den veldtocht, die zijn naam heeft beroemd gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1