NIEUWE No. 912. Donderdag 25 Juni 1885. 10de Jaargang Het oordeel van een Protestant. In den waggon. HAARLMStHE CQMiflT. abohkementspbijs Per 8 maanden voor Haarlemt 0,8 Voor de overige plaatsen iu Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afz)nderljjke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPIKS k 1.AU1EÏ. Max Ulr'ck Von Boehm, een Protestantsch schrijver van hooge begaafdheid, heeft on langs een bezoek gebracht aan de eeuwige stad. Van zijn gevoeleu omtrent de aldaar heerscheude toestanden heeft hij thans in een geschrift uitdrukking gegeven en het schijnt ons vau onbetwistbaar belang aan onze lezers mede te deelen wat genoemde geleerde omtrent Rome met den aankleve van dien, iu het openbaar verkondigt. Eindelijk,* aldus schrijft Von Boehm, eindelijk was mijne hoop, waren mijne wenschen vervuld; ik stond op het terras van don Pincio en aan mijne voeten lag in den glans der morgenzon de eeuwige stad! Ik was werkelijk in Rome! Hier schit terde de koepel van de St. Pieterskerk, daar verhief zich de toren van het Capitool en met het duizeudstemmig gelui der klok ken zond ik mijn dank ten Hemel, die mijne vurigste wenschen had vervuld, 't Was het O schoonste uogenblik, 't welk ik iu Rome heb beleefd en vele teleurstellingen, vele weemoedige en aangrijpende gebeurtenissen, die er op volgden, zijn niet in staat ge weest dit heerlijke moment uit mijn ge heugen te wisschen. Ja, vele teleurstellingen, want dat Rome, 't welk ik gehoopt had te zien, het Rome onzer vaderen, de geestelijke vaderstad van iederen ontwikkelde, van iedereu Christen, bestaat niet meer. Rome is vau de hoofdstad der wereld gedaald tot eeue hoofdstad van ee ie machtelooze mogendheid. Duizenden jaren lang was zij het middelpuut der we reld, thans is zij het middelpunt der pers- intriges en van den partij-haat van het »vereenigd« Italië. Stap voor stap onder vindt de onbevooroordeelde opmerker de onaangenaamste gewaarwordingen, als hij ziet hoe de Italiaansche Regeeriug in het veroverde Rome opruiming houdt, hoe roe keloos men op alle plaatsen aan 't afbre ken is, hoe de schoonste villa's in berg plaatsen ziju veranderd, ja hoe het nieuwste ontwerp van een spoorweg dwars door de stad, Rome ook den laatsten glans van poëzie dreigt te ontnemen. Duurt deze toe stand nog eenige jaren (mijn gids noemt hem: »Rome tot den rang eeuer moderne wereldstad verheffendan zal men niet meer weten wat Rome was en onze klein kinderen zullen niet kunnen begrijpen, wat, behalve de herinneringen, aan de stad zoo veel aantrekkelijkheid gaf. Doch wij geloo- ven, dat zulks ook de meening is van de FEUILLETON. Een Duitscli reiziger, die onlangs met slechts een mede-passagier in den laatsten wagen van een sneltrein zat, genas zijn reisgenoot aldus van diens overdreven vrees voor spoorwegongelukken. De heer, die tegen over mij zat vertelt onze reiziger scheen mij iets te willen zeggen. Van tijd tot tijd boog hij zich tot mij voorover, maar trok zich op het beslissende oogenblik weder terug, zonder te spreken. Hij scheen vol strekt niet op zijn gemak te zijn, voelde soms naar het coupé-raampje en drukte dan weder zijne armen rechts en links stevig in de kussens der banken, als beproefde hij de slingeringen van den wagen te doen verminderen. Ik zag het spoedig den oudachtigen eeuvoudigen heer aan, dat hij niet gaarne per spoor reisdo. Bij een hevigen stoot van den wagen, die ons bijna van onze plaatsen deed opspringen, boog zich de heer nogmaals suel naar mij toe en zeide op angstigen toon tegenwoordige bestuurders van de eeuwige stad. Het devies vau ouzen tijd is: het oude, het schooue en eigenaardige vernie tigen en iets alledaags daarvoor in de plaats te stellen, opdat met het oude, ook de her innering aan het grootscke van gisteren verdwijue. Wij zijn er echter van overtuigd dat die toestand niet lang zal duren, wij ziju der stellige meening toegedaan dat het koningschap van Piëmont op zeer zwakke fundamenten steunt en dat de verhouding tusschen beide Souvereinen met den dag meer en meer onhoudbaar wordt. In de residentie, in het paleis, waaruit zijne voor- gaugers eeuwen lang de wereld beheersenten, is de Paus thans een gevangene, al is hij dat ook niet in den zin van »Kladdera- datschop water en brood. Hij mag het niet wagen, zijn paleis te verlaten, zonder zich aau groote gevaren bloot te stellen; hij mag zich niet voor een venster vertoo- neu wil hij niet blootgesteld zijn aan de beleedigingeu van het opgehitste gepeupel; wij herinneren hier slechts aan de bekende gebeurtenissen onder Pius IX, ja, nadat Leo XIII gekozen was, mocht Z. H. niet eens, zooals steeds gebruikelijk was, van de loggia van St. Pieter urbi et orbi zijn zegen geven! Wij willen de duizenden dingen niet releveeren om te betoogeu, hoede Italiaansche Regeering het verstaat, in weer wil van alle waarborgwetteu,denPaus in zijne ambtelijke kaudelingen te hinderen, wij her inneren slechts aan de ergerlijke berooving der Congregatie der Propaganda fide, eeue handeling,die zelfs den spot dreef met de wet ten van het volkenrecht. Doch waar de Regeering tegen Paus eu Kerk ageert, daar vindt men geen bescherming. Slechts eene republiek dan ook, die der Vereenigde Sta ten, kwam op energieke wijze voor haar col lege op, een voorbeeld, dat, door een vrijen staatgegeven, veel te denken geeft. Iu alle democratische nieuwsbladen niet alleen, maar hoofdzakelijk in de organen der Regeeriug worden persoon en zaken van den Paus met de gemeenste scheld woorden begroet; geen leugen, geen laster is te groot om niet als wapen te dienen en het volk voor te spiegelen, dat Kerk en Paus de erfvijanden zijn vau zijne een heid! Doch dit is nog niet alles, de Re geering steunt ook met alle mogelijke mid delen alle secten, om aan het Pausdom ter rein te ontnemen; onze Protestantsche Kerk o. a. bezit, als ik mij niet vergis, reeds onderscheidene godshuizen en ook de chiesa libra (vrije kerk) heeft er hare tempels. Wij belmoren zeer zeker tot de goede aan- De wagen stoot en schommelt vreeselijk mij dunkt de ketting moet wel haast breken. Het breken der ketting zou nog zoo erg niet zijn, zeide ik glimlachend, de wagen heeft eene hulpketting, die zich spant, zoodra de pa tentketting onklaar wordt." Ik heb nog nooit in een spoorwagen ge zeten, die zóó stoot en schudt, als deze, zeide hij daarop. Wij zitten in den laatsten wagen, zeide ik op geruststellenden toonde machinist zoekt den verzuimden tijd in te halen en daarom slingert de laatste wagen nog sterker, dan ge woonlijk. Misschien is ook de ketting niet zoo sterk aangehaald, dat de buffers goed tegen elkander sluiten, en dit verergert het slingeren van den waggon nog meer. Maar, mijn waarde heer, er is inderdaad niets te vreezen." Men hoort in den laatsten tijd weder zoo herhaaldelijk van spoorwegongelukken, dat men haast vreest van den trein gebruik te maken. Zijt ga bang voor den bliksem riep ik. De wagen maakte weêr een sprong. Ge meent waarschijnlijk den nieuwen blik sem-trein, die zoo snel rijdt! vroeg hij en hield hangers onzer confessie, maar kan men bil lijken, dat in zulke goed christelijke landen, als Spanje en Italië, de Protestautsche Pro paganda ingevoerd wordt, om het doel eeuer partij te bevorderen? Wij hebben waarlijk in ons eigen land nog genoeg te doen. Onder de militairen wordt het ongeloof natuurlijk sterk bevorderd. Gedurende ons verblijf gingen twintig soldaten gelijktijdig tot de vrije kerk over. Voor de steeds met bankroet strijdende Regeeriug was het vermogen der kloosters en geestelijke stichtingen natuurlijk een groote aanlokkelijkheid. Wat was eenvoudiger dan alles in te palmen? De bezittingen van kerken en kloosters zijn immers vogelvrij! En hoe gemakkelijk was het, niet voor al de noodzakelijke gebouwen, als ministeriëu kazernen enz. te moeten zorgen, immers de schooue kloosters eu andere inrichtingen konden daarvoor dienen; men had slechts de wettige eu wettelijke eigenaren en be woners op straat te jagen om zelf heer en meester te ziju over die gebouwen en ieder welontwikkelde« zou zulk eene handelwijze zeer natuurlijk vinden! Welk eene ver draaiing van alle begrip van recht en mo raal? Hoe verkwikkend tevens waren de lofzangen van de mannen der wetenschap, van het vrije onderzoek, der ontwikkeling en beschaving, toen men de boekenschatteu der opgeheven kloosters bijeenbracht eu daarmede de Bibliotheca Vittorio Emma nuel stichtte, waaruit later door een Mi nister eu consorten gansche waggonladin- gen zeldzame boeken en kostbare manus cripten werden gestolen. Hoe ergerlijk is verder de ontwijding der kerken, die meu overal kan waarnemen. Zoo heeft men b. v. de prachtige grafkapel der Medici bij S. Lorenzo in Florence tot eene eenvoudige bezienswaardige inrichting gedegradeerd. Iu de groeve zelve vindt men thans een plaats bureau met een tourniquet; uitbundige be drijvigheid en vroolijkheid, gelijk aan dis welke op een kermis heerscht, storen de rust der dooden, wier namen die der Sa- voiers lang zuilen-overleven. Iu de kerk is het niet beter, men heeft zelfs het altaar, dat zeer kostbaar is, afgebroken en iu het museum t>Manifettura delle pietre dure geplaatst, daar, zegt men, is het immers veel beter op zijne plaats! Eu wat tracht de Regeering iu de plaats der ontwijde altaren te stellen? De vergo ding van den vader des vaderlands, den held van het vereenigde* Italië, den ede len, den verheven Vittorio Emmauuele de hand achter het oor, om beter te verstaan. Ik meen de bliksemstraal, riep ik zoo hard ik kon. Neen, daarvoor ben ik volstrekt niet bang, zeide hij. Ik beu zeer op mijn geraak, tijdens een onweer. Welnu de bliksen doodt gemiddeld jaar lijks meer persouen in Duitschland, dan er daar iu 15 jaar op den spoorweg zijn omgeko men. Wat zegt gij! is dat waar? vroeg hij ten hoogste verbaasd. „Hoe zou men dit hebben kunnen nagaan P" De spoorwegstatistiek heeft dit bewezen! zeide ik met nadruk. Van hen, die door «igen schuld, d. i. door onvoorzichtigheid bij het ge bruik maken van den spoorweg ziju omgekomen, is natuurlijk geen sprake. Overigens is het be- ezen, dat men veilig kan reizen met het spoor. Zijt ge niet eens bij het te voet gaan uitgegle den en gevallen O, reeds dikwijls, antwoordde hij. Hebt gij u daar ook bezeerd Ja meermalen. Hebt gij u al oens op het spoor bezeerd De vergoding van dezen man, dien men tot den drager van het eenheidsidee wil maken, is te dwazer, als men weet hoe onbeschaamd de Koning was, wiens wen schen zich concentreerden in het verkrijgen van geld om aau zijn zondige lusten te kunnen voldoen. Terwijl de Regeeriug niet gedoogde, dat het lijk van Pius IX, zooals gebruikelijk is, tot aan den dood van zijn opvolger in de St. Pieterskerk bleef, ook zijne begrafenis iu de voor hem ge bouwde groeve iu de kerk S. Maria Mag- giore verbood, zoo brengt zij, 't is inder daad zeer consequent, het lijk vau Victor Emauuel in het Pantheon eu het trouwe volk van gansch Italië gaat ter bedevaart naar het graf van dien modernen heilige! 't Was inderdaad vermakelijke deze pel grimstochten te zien, de verveling en de ironie lag den pelgrims op het gelaat, men kou het hen duidelijk aanzien, hoe moei lijk hen deze processie viel, want het waren natuurlijk de uiterst goedkoope reiskosten, die velen naar Rome hadden gelokt. Diffi cile est satiram non scribere! Terwjjl voor de Pellegrinaggio nazionale de gansche po litie op de been was, kou de Regeeriug niet eens de schandalen voorkomen, die bij het overbrengen van het lijk van Pius IXziju voorgevallen, waarschijnlijk omdat zij die schandalen had aangericht, opdat later door Europa de triumfkreet zou weergalmen ziet, zoo gehaat was het geestelijk wau- bestuur!« Met zulke middelen, zulke tegen standers te willen bestrijden, dat mag in derdaad heeteu zich zeiven veroordeeleu. Bij elke wandeling door Rome wordt da onbevooroordeelde wandelaar aanhoudend door de gedachte bezieldRome is des' Pausen, de Italiaansche Regeeriug is hier een anachronisme en behaagde het den Paus te vertrekken, dan zou alles bouw vallig zijuwat Rome nog groot maakt; geen akeliger schouwspel, dan op dit tooueel der wereldgeschiedenis de harlekijns van het vereenigd Italië te zien regeeren.« Aldus de heer Von Boehm. Inderdaad, getuigenissen, zooals wij van hem vernamen, hebben dubbele waarde wanneer zij, als hier, afkomstig zijn van een man vau wien men geen Katholieke sympathieën kan ver- wachteu, doch die door zjjne waarheidsliefde gedrongen wordt van zijn hart geen moordkuil te maken en die de toestanden beschrijft zooals zij in werkelijkheid be staan. In dit opzicht mag de heer Von Boehm ongetwijfeld op onze onverdeelde hulde ten volle aanspraak maken. Neen, tot heden nog niet Maar ik maak er weinig gebruik van. -Hebt gij dan ook soms bekenden, die wel per spoor reizen O ja, zeer velen. Is reeds een hunner buiten ziju schuld op het spoor gekwetst? Neen, niet dat ik weet Zijt gij daar nu van overtuigd Ja en ik bedank u, dat gij mij van mijn angst genezen hebt. Daar weerklonk de fluit der locomotief, de trein had het tussckenstation bereikt. Mijn me dereiziger stapte uit. Hoe aangenaam mij ook uw gezelschap geweest is, zeile hij, het valiesje naar zich toe trekkende, „toch ben ik blij, dat de tocht volbracht is. Wie is niet blij, riep ik hem na, wanneer men de plaats zijner bestemming bereikt heett Alsof reizen geen tijd eu geen geld kostte En ik had nog het heerlijke vooruitzicht van vijf uur sporen met den sneltreiu vooi de borst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1