BUITENLAND. B 1 N N E N LAND. GEMENGDE BERICHTEN. Da Kamer van Koophandel te Hannover heeft zich verklaard tegen een nationale tentoonstelling te Berlijn in 1888, omdat er in 1889 een wereldexpositie te Parijs is. De Kamer wil tusscheu 1892 en 1895 een wereldtentoonstelling te Berlijn gehouden hebben. Als opvolger van den Veldmaarschalk Vou Mauteuffel als Stadhouder van het Rijksland, wordt genoemd Generaal Von Fabrice. Het voor Cameroeu bestemde stoomschip is te Kiel van stapel geloopen. 't Ontving den naam van Nachtigal. Men hoopt, dat het schip voor Duitschland een lied der overwinning zal zingen. O o Een aantal aanhangers van Stöeker heb ben eene vergadering gehouden, waarin zij hem hunne voortdurende vereering hebben toegezegd. Met 350 tegen 89 stemmen schonk de Frausche Kamer hare goedkeuring aan de legerwet. Zonder verdere veranderingen nam men er genoegen mede. Bij de verkiezing van een Senator voor hèt departement Ille-et-Vilaine is de Vice- admiraal Virou, anti-republikein, gekozen met 577 stemmen tegen 534, die op den republikeiuschen caudidaat Oourtois waren uitgebracht. Te Parijs wordt een Marokkaausch ge zantschap verwacht, dat den President der Republiek een geschenk vau den Keizer van Marokko zal overbrengen. Een telegram van Havas uit Hanoi vau eergisteren maakte gewag van een gerucht, volgens hetwelk Luh-Vin-Phuoc door de Chineezen gevangen genomen en geworgd zou zijn. Deze persoon is niemaud anders dan het hoofd der Zwartvlaggen. Volgens gerucht zijn in eene gehouden bijeenkomst der Engelsche liberalen en conservatieven de moeilijkheden vereffend en zal lord Salisbury alsnu de regeering aanvaarden. Op eene door dr. Cameron tot de Engel sche Regeeriug gerichte interpellatie houdende verzoek om inlichting wat de Regeering meent te moeten doen in zake het onderzoek der inentingen van dr. Ferran te Alcira en Valencia, heeft de Minister Russell geantwoord, dat de Regeering geen plan hee t vooralsnog een onderzoek om trent die inentiugen te doen instellen. Daarentegen wordt krachtig met het zuiveren van den bodem voortgegaau en maakt het verschaffen van goed drinkwa ter de voortdurende zorg uit van de Regee ring van land en stad. Wegens het lieersckeri van de cholera asiatica 'u Spanje, is door de Nederlandsche Regeering, met ingang van 24 Juni, de in-en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewas- schen lijf-en beddegoed, uit Spanje verboden. Gebruikte kleedingstukken, als bagage door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod niet begrepen. Tot rapporteur over de Hoofdstukken I, II, afdeeling 6 en 7, IV, V en IX der wetsvoor stellen betreffende de Grondwetsherziening, hebben de afdeelingen der Tweede Kamer gekozen, in plaats van den afgetreden heer Van der Hoeven, den heer Ruys van Beerenbroek. Aalsmeer, 3 Juni. Op den lsten en 2den Juli zal alhier eene tentoonstelling gehouden worden van aardbeien en bloemen, welke zeer belangrijk belooft te zijn. De aardboien beloven veel, doch voor een goeden pluk is er behoefte aan warmte. Koevorden, 23 Juni. Aan de Krim, bij deze gemeente, is Donderdag jl. een twee-jarig kind van G. de Groot, terwijl het eenige oogenblikken aan het oog der moeder was ontsnapt, nabij de woning in eene wijk gevallen en verdronken. Amsterdam, 23 Juni. Onder de personen, die dezer dagen alhier opzending naar de be delaarsgestichten vroegen, bevond er zich een, die reeds vijfmaal en eeu die reeds zesmaal in de kolonie was opgenomen. Schoonhoven, 23 Juni. Eene ijverige huis moeder alhier, die, op een ladder staande, huis werk wilde verlichten, viel en bekwam zulke belangrijke wonden, dat zij aan de gevolgen is overleden. Hillegom, 23 Juni. Bij net vervoeren van eene onklaar gewordene locomotief van de stoomtram HaarlemLeiden, is deze alhier in het water gerold, waardoor een groote belemmering in de scheepvaart is veroorzaakt. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd het gevaarte weder boven te brengen. Zovonaar, 23 Juni. Zektre A. G. van Amster dam, die naar hier was gekomen om kermis te houden, heeft zijne oude moeder zeer ernstig mishandeld en is heden gevankelijk naar Arnhem overge bracht. Dordrecht, 23 Juni. Zaterdag jl. is men al hier begonnen met uitvoering te gever, aan het besluit van den gemeenteraad tot het plaatsen van drinkfonteinen op verschillende plaatsen der stad. Arnhem, 23 Juni. Op klaarlichten dag is alhier in een onbewoond doch gemeubileerd hui8 ingeklommen en ingebroken. Daarbij werden eenige paardentuigen, dekeus enz. benevens een traplooper ontvreemd. Een der beide vermoede lijke dieven werd koït daarop gearresteerd, doch de ander is voortvluchtig. D e Staatscourant meldt, dat, b 1 ij keus bericht van den consul der Nederlanden te Port- Saïd, de vaart door het Kanaal van Suez in den ochtend van den 21sten dezer door de Neder landsche mailbooten is heropend. De dreigende oorlog tusscheu En- geland eu Rusland heeft, volgens de Cape Argus van 22 April, tot de volgende allergrappigste jacht aanleiding gegeven: „Er heersckte Donder dag-ochtend algamsene verwondering toen men opmerkte, dat de Engelsche mailstoomer Moor uit het zuiden inkwam. Hat schijnt, dat juist toen het schip de baai zou inkomen, een mist waardoor zij sinds eenige uren gevaren had, op klaarde en zich in de directe nabijheid van een groote vreemden stoomer zag, die er regelrecht op aankwam. Da gedachte dat de vreemdeling een Russische kruiser was, maakte zich dadelijk meester van allen, die aan boord van de Moor waren, en onmiddellijk zatte mm koers naar den wijden Ocaaau. Da vreemdeling echter was de Nieuw Zaelandsche stoomer Arawa, en bemer kende dat de Moor de vlag van eeu mailstoomer roerde, dacht haar kapitein, die met de kust onbekend was, dat het maar het beste zou zijn het spoor der Moor te volgen. Da Moor, in de gedachte dat zij vervolgd werd, giug nog dieper de zee iu, en het duurde geruimau tijd voor men het misverstand ontdekte, waarop beide schepen de baai inkwamen na veel plezier van de „tuil" gehad te hebben." Amerikaansche advertentie: „Muziek b e- toovert en temt zelfs de wilde beesten. Dit is echter niet het geval met die soort van muziek, die ons des nachts van ons bed doet opspringen nl. bet gehuil van kinderen, lijdende aan eeu plotselingen aanval van krampkoliek, maag- of in- gewandspijn. Zoodanig ongeval wordt echter voor komen, indien Misblers Herb Bitter in buis aan wezig is. Het is een onschatbaar middel", enz. enz. Ongeveer eenhalve eeuw gele den verscheen er in Eugeland een van die dog matische boeken, waarin de levensduur der men- schen gequalificeerd werd naar hun dagelijksche werkzaamheid.Deze berekening is thans geverifieerd voor hun eigen vak door de Londensche Ver- eeniging der Letterzetters. Van dezen, beweerde bet bedoelde boek, had er nog nooit eeu den 50- jarigen leeftijd öereikt. Nu bewijzen echter de boeken van het Letterzettersgild, dat er onder de leden, die wegens hun jaren aanspraak op on derstand hebben,' niet minder dan 72 gevonden worden boven de 50, 36 boven (Je 70 eu een van 80 jaar. Het krankzinnige n-g e s t i c h t dat krachtens een uiterste wilsbeschikking van Hol- loway te Londen gebouwd werd, is dezer dagen plechtig geopend in tegenwoordigheid van den Engelschen Kroonprins. Het naar den vermaarden kwakzalver-pkilauthroop genoemde gesticht is al leen voor niet-ongeneeslijke lijders bestemd. Het kost ƒ3,600,000. uitkomsten hoogst gunstig zijn. Hij verwondert er zich over, dat de kleine vaartuigen nog niet algemeen tot de aanwending van olie zijn over gegaan. Naar zijne meening behooren de midde len, om olie bij hooge zee aan te wenden, even goed een deel van de uitrusting van elke scheeps- boot uit te maken, als roer of stuurrad. Een Engelschman, geen werk tuigkundige van beroep, maar een liefhebber van cijfers, heeft een nieuwe rekenmachine uit gevonden, die de vier hoofdregels uitvoert en o. a. twee getallen elk van S cijfers in een oogenblik met elkander vermenigvuldigen kan. Noch de Eransche machine van Thomas De Cjhnar, noch een nieuwe Amarikaansche uitvin ding waren in staat, tegen den Engelschman te werken, en professor Abel, een getal van 8 cijfers met 8 cijfers vermenigvuldigende, had slechts drie rijen afgerekend toen de liefhebber al gereed was. iiUlk'1 op Gladstone: Ba urne fallt er, Keiner Partei gefdllt er, lm Parlement ein schlechter Feldherr Fcillt er. Het kolenvuur Ls veroordeeld, zegt de Engelsche Machinery Market', de moei lijkheid om tot gasvuur over te gaan ligt slechts aan de onwetendheid der verbruikers en de on handigheid der ga3Verkoopers om de voordeelen hnuner waar aan het licht te brengen. Met gas berekend op 3 shillings per 1000, zoo redeneert de M. M. kan ra;n een vertrek vau 15 vierkante voet meter dan warm honden voor minder dan 5 cents in 't uur, eu dat zonder rook en zonder kolen te morsen op het tapijt. Ork in de keuken is het gasvuur eene bezuiniging, daar het iu een oogenblik gedoofd kan worden. In een uitgestrekt e plattelands- gemeente met slechts twee geueeaheeren werd dezer dagen de eene geneesheer gehaald om den anderen krankzinnig te verklaren. Gelukkig had deze zooveel gezond verstand, dat tot spijt van het aanwezig publiek, de gevraagde verkla ring achterwege bleef. Dank zij een legaat vaneen oud- notaris van Montmorency, heeft die gemeente het geluk gehad, Zondag jl. een tweede „rozsn- maagd" te kronen. Het meisje, dat ditmaal den „prijs der deugd" wegdroeg, is 18 jaren oud eu verkreeg de onderscheiding omdat zij haar vier broertjes en zusje3 als een moeder verzorgd en opgevoed had. In optocht trok men van de mairie naar de kerk, terwijl de Rosière aan den arm van den Maire voorwaarts schreed. Na de godsdienstige plechtigheid keerde men naar de Mairie terug, waar haar Meter haar 500 fr. ter hand stelde en een herinnerings-medaille. Des avonds werd dit familiefeest met een banket ge sloten. Tijdens de Molukkenboot te T i- mor-Koepang vertoefde, was in hare nabijheid aan liet strand een man bezig zich te baden, toen hij op eens door een grooten kaaiman werd aaugevalleu en meegesleurd. Juist kondigde op dit oogenblik het dagschot den morgen aan, waar van de kaaiman zoodanig schrikte, dat hij zijn prooi losliet en ijlings in de diepte verdween, waardoor de man met den schrik plus een ge- riuge verwonding vrij kwam. Hij zal dat gelukkig schot lang in dankbare herinnering houden. dezen mjt een groote spijker, dien hij daartoe te voren geslepen had. D e n 2 d e u Juni werd te Chicago een huis gestolen. Een woning van twee verdiepingen aldaar, was door den huurder ont ruimd; fl tks verschenen eenige mannen, die het uiteen namen en op een wagen legden. Toen de nieuwe huurder den volgenden dag met zijn ia- boedel kwam vond hij een fundament op de plaats waar eens het huis gestaan had, en dat wel in eeu der levendigste buurten van de stad. Verschillende kaalheid. In Europa heerscht algemeen de meening, dat men de kaalhoofdig heid het meest onder geleerden vindt. In het Oosten daarentegen is zij het algemeen kenmerk van twee volksrassen, de Spiansche Jolen eu de Turken, die hun zenuwgestel waarlijk niet over spannen door zich aan ernstige studiën te wijden. De heer Joh. A. van Rooij, lectri- cien-constructeur, te 's-Hage, heeft een electrischen wekker vervaardigd. Dj inrichting is zoo eenvoudig mogelijk. Hat is een gewoon wekkerklokje, dat ook op dezelfde wijze behandeld wordt, maar dat in plaat3 van op een bepaalden tij l den wekker te doen afloopeu, eene eiectrische schel iu be weging brengt, die mjn hetzij in eigen vertrek of b. v. op de dieustbodeukamar kan aanbrengen. Da ze schel blijft doorbellen, totdat de persoon, die gewekt moet worden, is opgestaan en door het drukken op eene veer den stroom heeft afgesloten Vau zoo'n toestel voorzien 13 het onmogelijk, dat men den wekker niet hoort. Onder de Parijsche dames moeten er nog al veleu aan morphine verslaafd zijn. De National gevoelt zich gedrongen er tegen te waarschuwen, en het blad doet het met een ta melijk krachtige drangreden voor <le vrouwelijke ijdelheid, nl. dat het aanhoudend inspuiten met morphine het verlies vau haren, nagels en tan den tengevolge heeft, zooals uit honderden voor beelden gebleken is. Misschien helpt dat. Sla-olie voor potgewassen. In een Duitsch land- en tuinbouwkundig blad verbaalt een in zender, dat hij eens sla-olie, welke hij bij ongeluk op tafel gestort had, opving in eeu bloempot met een pelargonium, en dat hij daarvan bij die plant verwonderlijke uitkomsten zag. Na verloop van acht en veertig uren was da plant veel frisscher en krachtiger dan te voren; vooral de bloemen waren veel mooier dan bij de andere planten. Hij herhaalde deze bemestingsproef bij verscheidene andere potgewassen, en steeds met dezelfde goede gevolgen. Men kari, verklaart hij, ni;t licht te veel olie er voor nemen. Te Maastricht wordt thans bij de branders de overmaat van jenever voor 60 ets. de liter verkocht. Ouder overmaat wordt verstaan het gedistilleerd, dat de brander meer uit een hoeveelheid meel verkrijgt, dan de wel hem toe staat en dat tegen eiken prijs moet verdwijnen. D a t e 1 ee t r i s c h en gaslicht geen geslagen vijanden behoeven te zijn, bewees dezer dagen een gasfabriek iu een wijk in westelijk Londen. De fabriek wenschte zoo spoedig mo gelijk een nieuwen gashouder bij te bouwen en liet nn bij eene firma van electrisch licht een booglicht van ongeveer 4000 kaarsvermogen ont bieden. Hiermede toegerust, werd het nieuwe werk in half den tijd voltooid dien het met het gewone gas zou hebben vereischt. Gedep. Staten van Gelderland hebban de verordening der gemeente Oidebroek tot wering van het gevaar eu ter voorkoming van ongelukken op den openbaren weg door het rijden met trapvvagens (rijwielen, velocipedes) ter vernietiging aan den Koning voorgedragen. Er is in den Parijschen Gemeen- teraad weer eens ditmaal te vergeefseeu poging aangewend in den zin van de „moderne beeldstormerij", tegen de namen van Heiligen nl. van straten. De heer Mesureur werd zoowat in het zonnetje gezet. Als hij het deed, moest hij 't goed doen en consequent zijn; dan mocht Ste. Marguerite niet verdwijnen en Saint-Honoré en Saint-Denis blijven. „En Sainte-Benve?„ riep een ander. „En St. Petersburg?" meende eeu derde. „Maar dan mogen wij ook niet meer naar St. Cloud gaan!" spotte er weer een. „En boe zal 't met den Chemin de fer de Ceint ure gaan?" lachte ern ander. En zoo nam men een loopje met den armen Mesureur, die van het anti-clericalisme zijner geachte medeleden zooveel had verwacht. Bij Kulbach, in Beieren, woedde dezer dagen een hevig onweder dat eeu half uur duurde. Na afliop daarvan werden daar uit de Main ongeveer 100 kilogram doode visschen op gehaald. Men vermoedt, dat de bliksem in het water is geslagen en de visschen heeft gedood. Wanneer er veel ongedierte op de planten voorkomt, is het bestrooien met gas- kalk, die men in iedere gasfabriek kan krijgen, een zeer goed middel. Als men in den herfst gaskalk onder den grond spit, wordt het zich aldaar bevindende ongedierte verdelgd en zal men ook geen last van muizen hebben. De heer Delaunay te Par ij s de bekende specialiteit voor aardbevingen, brengt de wereld door zijne voorspellingen op nieuw in ontsteltenis. In 1877 deelde hij mede, dat het jaar niet zonder sterke aardschuddingen zoude eindigen, en werkelijk had eene ernstige catastrophe op de kust van Zuid-Amerika plaats. In 1883 voorspelde hij nieuwe rampen en het onheil van Krakatau bewees dat hij gelijk had. Ook op het einde van het vorige jaar deed Delaunay zijne waarschuwende stem booren en eene aardbeving in Spanje toonde aan, dat hij goed gezien had. Thans voorspelt hij zware aardschuddingen in 1886, die plaats zullen vinden, wanneer de aarde zich onder den onmiddellijken invloed van een planeet van den eeraten rang, zooala Jupiter, of van eeq Een Parijsch blad bevatte deze week de volgende vrij aardige reclame. Alweer een poging tot diefstal. In den afgeloopeu nacht zijn dieven in het magazijn van manufac turen van den heer Sstraat, No op den hoek der straat ingebroken. Gelukkig voor den heer S. zijn al zijn waren zoo laag geprijsd, dat de dieven het beter gevonden hebben heen te gaan dan er iets van mee te nemen. Indien zij terugkomen zal liet wel zijn als koopers; dit zal in hun voordeel zijn. e n Revue Scientijique" geeft het vol gende middel tegen de cholera. Neem een theele pel roode peper en eeu eetlepel zout, vermeng het met kokend water en slik het mengsel zoo heet mogelijk in. Hst middel werd met goed gevolg gebruikt aan boord van een koopvaardij schip waar de ziekte was uitgebroken. Een afschuwelijk feit van kan- nibalisme wordt van de Brass Rivier gemeld. Prins Allagogka was door een onbekende aange vallen, die het op zijn leven had gemunt. De moordenaar vluchtte naar een nabijzijud dorp en Prins Allagogha liet nu negen inwoners van dat dorp gevangen nemen als onderpand voor den voortvluchtige, onder belofte, dat hun geen leed zou worden gedaan, mits meu hem den schuldige overleverde. Enkele dagen na de ge vangenneming bracht men den moordenaar, maar de negen arrestanten waren toch dood, gekookt en opgegeten! Te Mannheim z ij n tegenwoordig alle agenten van politie met een adresboek ge wapend, waardoor het zeer gemakkelijk is ge worden om in die stad zonder veel tijdverlies den weg te vinden en bezoeken te maken. Het nieuwtje is misschien wel waard opgevolgd te worden en zoude voor uitgevers van adresboeken geene onaardige extra bate kunnen uitmaken. Over olie op zee heeft de kon. ma- rine-kSpitein Chetwyn, als hoofdinspecteur van de reddingsbooten, een zeer belangrijk rapport uit gebracht. Daaruit blijkt, dat het vrij onverschil lig is, welke olie men gebruikt; dat voor red- dingbooten olie zelden noodig zal zijn, omdat in sterke brandingen, waartegen juist reddingsboo ten beschermd moeten worden, de werking der olie aanmerkelijk verzwakt bleek of soms geheel ontbrak. Deze proeven hebben iutusschen alleen betrekking op brandingen in de nabijheid van het land. Uit de berichten van hen, die de werking der olie op hooge zee hebben beproefd, maakt kapitein Chetwyn daarentegen op, dat de Uit Zieriksee wordt ons van 21 Juni gemeld: Heden had hier een eenvoudige, doen hoogst indrukwekkende plechtigheid plaats, nl. de ter aarde bestelling op de algemeene be graafplaats van het lijk van een 25 jarig zeeman, behoorende tot het Belgische loodswezen, en eenige maanden geleden verdronken. Wat deze zaak voor al treffand maakte was, dat bet ia vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk in ons zeegat drijvende govonden is door het loodsvaar- tuig, waarop zich de vader, een broeder en een zwager van den verdronkene bevonden. Deze nabestaanden en al de hier aanwezige loodsen, ouder geleide van den heer commissaris van het loodswezen alhier, vergezelden het lijk ter laat9te rustplaats, waar door den vader, na afloop der plechtigheid, nog eenige woorden van dank voor de ondervonden belangstelling werden gesproken. Donderdag heeft men op het Oude Maasje, onder de gemeente Doeveren, een grooten zeehond ontdekt. Sedert 14dagen klaagde men aldaar over de geringe vangst in dat visch- water. De dorpelingen, die, zoover van zee wonende, natuurlijk nooit zulk een dier gezien hadden, kwamen met hooivorken en zeisen gewapend, om den vreemden indringer te bevechten en smaakten de voldoening den zeehond in het nauw te jagen en te bemachtigen. Het dier, dat 50 kilogram woog, werd in triomf door het dorp gedragen. Het No. van 13 Juni van het te Beilijn verschijnend weekblad Landw. Anz. be helst een belangrijke mededeeling. Het moet nl. aan te Berlijn met het vleeschkeuren belaste be ambten gebleken zijn, dat hevig trichineus vleesch door het eenigen tijd iu spiritus te leggen, vol komen vrij van trichinen wordt, en wel zoo, dat onder een microscoop van 70-malige vergrooting volstrekt niets meer van trichinen te bespeuren was. Naar gemeld blad er bijvoegt, wordt deze ontdekking thans te Berlijn druk besproken, te meer daar de trichinen reeds verdwenen zouden zijn zelfs in zeer erg er mee bedeeld vleesch, na slechts drie dagen in spiritus te hebben ge legen. Misschien kan deze ontdekking van groot belang worden; ook om die reden is men thans met nadere proefnemingen bezig. In het Bagno van Santo Stefano waren twee galeiboeven, die elkander doodelijk haatten. Ejn van beiden vond dezer dagen liet middel om zijn voet uit den riag te werken, waarmede hij aan den muur vastgeklouken zat. en na zich in de cel begeven te hebben, waar zijn doodsvijand verblijf huid, vermoordde hij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2