BEIJ1LSEE1UCÜTEJN, Laatste berichten, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerl ei. ll91!* L. grondeigenaar te M. groep asteroïden zal bevinden, of wanneer zonen maan gelijktijdig het dichtst bij de aarde staan. Ma andag-avond te 8 our pas seerde over Vlissingen een luchtballon, waarin men een persoon zag zitten. De ballon kwam uit het Zuidwesten, verdween in oostelijke richting uit het gezicht en daalde te 's Heer Arendskerke neder. Naar men verneemt, zou bij de Ned. Eijn-spoorwegmaatschappij het voornemen bestaan, om van Arnhem naarAmsterdam en terug een speci- alen trein te laten loopen, uitsluitend voor reizigers le en 2e klasse, tegen f 3 resp. f 2. Verder zou genoemde Maatschappij besloten hebben bij genoegzame deelneming voor denzelfden prijs een specialen trein le en 2e klasse te doen loo pen van Arnhem naar den Haag. Te Pesth maakten de vleeschhou- wers strike, omdat de accijns op het vleesch werd verhoogd. De autoriteiten lieten vleesch aankoo- pen, slachten en te koop aanbieden. In het Hotel Kurzaal te Zand- voort wordt de Hertogin vaD Edinburg verwacht. Het bestuur van het brandwezen te Arnhem heeft een zeer praktisch en eenvoudig toestel uitgedacht, om de eerste hulp te verlee- nen bij brand, in verband met de waterleiding. Het toestel bestaat uit een laddertje van 2 M. hoogte, aan het ondereinde voorzien van 2 ijzeren raderen. In een houten kastje met een knip, welke daarop is bevestigd, zijn 40 M. slang. De straalpijp en verdere instrumenten zijn aan dat kastje beves tigd zoodat het geheel gemakkelijk door één persoon vervoerd en bediend kan worden en zeer weinig ruimte inneemt. Te Breda is op initiatief van den adjudant van de veldartillerie Arts, in het café Neuf eene collecte voor den oud-strijder Isaac Mark te Veuendaal gehouden, terwijl mede be sloten is, aldaar in alle koffiehuizen te zijnen behoeve inteekeulijsten te leggen, waarvan men de beste verwachtingen koestert. Naar men verneemt, zal door het grootste deel der abonnés van de Bell Telephoon maatschappij te Arnhem een adres aan de Di rectie dier maatschappij worden gezonden, om prijsverlaging, onder mededeeling dat adressanten bij niet-iuwilliging, na verstreken termijn geen nieuw contract zullen sluiten. Waarschijnlijk is ook eenltali- aansch stoomschip, Conté Cavour, met 92 soldaten aan bourd, bij den jongsten orkaan in de golf van Aden verongelukt. De .Regeering te Rome ont ving bericht, dat het schip op een tocht langs de kust van Somali spoorloos is verdwenen. Zoo- als men weet, zijn in dien orkaan ook het Fran- sche schip Renard en een Engelsch schip met man en muis vergaan. Zoo verbazend overdreven blijken de berichten omtrent de jongste aardbeving in het Engelsch-Indische gewest Cashmere toch niet te zijn geweest. Niet minder dan 3081 menschen toch zijn omgekomen en daarbij 25,000 schapen en geiten en 8000 runderen. Het aantal vernielde huizen bedraagt 70,000. Een achttienjarig meisje te J u b- bega-Schurega, Fokje J, genaamd, had in den nacht van 8 op 9 Maart jl., bij den koffiehuis houder Zijnstra aldaar, toen daar na eene too- neelvoorstelling gedanst werd, een wollen omslag doekje van Gooiske de Jong weggenomen, dat deze onder het dansen had afgelegd. Voor dit misdrijf is Fokje J. door het Gerechtshof te Leeuwarden, wegens //diefstal bij nacht in een bewoond huis" veroordeeld tot twee maanden celstraf. De jeugdige leeftijd van de beschuldige en de geringe waarde van het ontvreemde werden door het Hof als verzachtende omstandigheden aangenomen. België heeft dit jaar overvloed van congressen te Brussel en te Antwerpen. Behalve de aanstaande samenkomst van binnen- en buitenlandsche deskundigen ter beraadslaging over handels-aangelegenheden en die over het spoorweg-wezen, zal er nog een vergadering van apothekers en een van bakkers uit alle landen worden gehouden. Door den heer G. vanKessel, te Scherpenzeel, werd dezer dagen eene koe verkocht aan G. Van Dijk, landbouwer te Doorn. Den volgenden ochtend, toen de meid van den heer G. v. K. de koeien als naar gewoonte in het land ging melken, vond zij hetzelfde aautal als den vorigen dag. Bij onderzoek bleek, dat de verkochte koe, na ruim drie aren te hebben af gelegd en over de staketsels te zijn gesprongen, zijn ouden meester weer had opgezocht en dood bedaard bij de andere koeien van zijn tochtje uitrustte. Onderwijzersnood. Uit Friesland meldt men ons, dat zich voor eene vacature nis onderwijzer, op een salaris van f 550, 31 solli citanten hebben aangemeld. Te Chalon-sur-Saöne is eergist e- ren een standbeeld onthuld van Niepce, die de uitvinder was van de photographie. Langen tijd werd Daguerre daarvoor gehouden. Maar de waarheid is, dat Niepce, toen hij met zijn ar beid tol zekere hoogte gevorderd was, rich ver- eenigde met den schilder Daguerre, om met be hulp van d.zen zijne kunst te volmaken. Lr kwam met dat doel een contract tusschen hen tot stand, dat de latere nasporingen aan het licht hebbeu gebracht. Te Charleston, in West-Virgi- nia, zou dezer dagen een luchtballon worden opgelaten. Door het schommelen kwam de ballon in aanraking met het vuur der machine, waarin het gas werd gestookt, en daardoor vatte zij vlam De lieden, die touwen vasthielden, lieten deze van schrik los, zoodat de brandende ballon snel naar boven ging, met den luchtreiziger, Clarence Williams, in het schuitje. Toen de ballon onge veer 1000 voet gestegen was, viel hij in elkaar. Williams stortte ter aarde en was onmiddellijk dood. Zijne ledematen waren op verschillende plaatsen gebroken zijn lijk was nog slechts eene vormelooze massa. Tot Commissaris des Konings in Drente is benoen 1 de oud-Minister Pijnacker Hordijk. De brandnetel-cultuur tot ver- krijging van groen voeder, neemt in Duitschland toe. Als zoodanig verbouwend, kan men driemaal per jaar oogsten van 2800 kg. stengels en 1150 kg. bladen van eiken bunder bekomen. Ze kan ook als hooi gedroogd worden; dan wordt de voederwaarde met die van roode klaver gelijkge steld. In Denemarken bezigt men brandnetels met haver als een voordeelig paardenvoeder. Dadel ij k na een wespensteek moet men de holte eener sleutelpijp rondom den steek zetten en drukken tot het pija doet. Als men den sleutel wegneemt, zal men zien, dat de steek buiten het gaatje ligt, dat daardoor gemankt werd en binnen den kring der sleutelpijp. Alle pijn houdt dadelijk op, er komt geen zwelling, en na weinige minuten is het moeielijk de plek weer te vinden waar men gestoken is. 't Kan te pas komen. Alle menscheu bezitten iets wat zij dik wijls loochenen willen en waarvan zij an deren het bezit soms bitter verwijten: eigen liefde. Werkzame geesten deuken eer zij oordeelen, oppervlakkige oordeelen vóór zij gedacht hebben. Maar dit kan geen kwaad voor het oordeel zelf. Als zij gedacht hadden zou hun oordeel toch hetzelfde wezen. Velen leven gedachteloos; maar zij slechts, die gedachten hebben leven. Deftigheid is een aristocraat maar stijfheid een parvenu; 't helpt den laatsten niets of hij al 't masker van den eersten aanneemt. Wanneer wij kleine grieven hardop bespreken, dan plegen wij een moord, ter wijl wij trachten wonden te genezen. Wanneer de mensch jong is, dan ligt het leven als een bloemtapijt voor zijne voeten uitgespreid; zie, daar pronken de groene schaduwen der hoop naast de ro- zenroode der liefde! Maar er komt een tijd, waarin men bevindt, dat de schitterende- kleuren niet echt waren, dat de trotsche voornemens van den mensch slechts ruode- kleureu zijn, die een drop water of de zon neschijn verbleekt; dan is liet goed, wan neer men zelf een kleur heeft, die niet verkwijnt. Wanneer de verver het goed groen verft, dan geschiedt dit óf door gele verf op blauwen grond óf door blauwe verf op gelen grond; slechts de grondkleur is er in gebeten en bljjft, de andere kleur echter verbleekt langzamerhand, en daarom komt ons het oude voor als een kleed, dat door de zou verschoten is; wij zien dik werf dat eigenliefde de grondkleur der men- scheuliefde, de ijdelheid die der deugd is en deze komt onder anderen zeer op den voorgrond. Dat zal ook eens met ons zoo gaan, wanneer wij ook met nog zoo veel moeite de grondkleur zoeken te verbergen; zij blijft nochtans eu komt met den tijd te voorschijn; de zon van de 60 jaren ver bleekt de modekleuren. Eerlijk. Dokter. Gij moet meer beweging ne men. Wat is uw ambacht? Patiënt. Ik beu met* selaar. Dokter. Zoo, nu dan kan je genoeg be weging hebben. Patiënt. Dat ligt er aan, dokter, of ik het werk heb aangenomen, of dat ik in dagloon werk. In de bergen. Toerist. Zeg eens vriend, kan ik in uwe hut overnachten? Boer, Ja, maar al leen des daags, 's nachts slapen wij er zelf in. Een goede slaap. Een der bezoekers van een bierhuis, die door den slaap werd overmeesterd viel ten slotte van zijn stoel, doch bleef rustig op den grond slapen, tot groot vermaak van de andere gasteu. Een zijuer vrienden wekte hem ten slotte met de volgende woorden: //Zeg eens slaapkop, sta op, merk je niet dat je van den stoel bent gevallen?" Verwonderd wrijft de slaper zijne oogen en zegt: Ja, een plof heb ik wel gehoord, maar ik dacht niet, dat ik het was." Boerinnentrots. Het zoontje van een land bouwer viel een gat in zijn hoofd, en de dok ter, per rijtuig gehaald, zou het verband eens goed leggen. Hebt ge linnen thuis, moedertje? Linnen thuis, antwoordde de boerin, terwijl zij de deuren van twee kasten, van boven tot onder volgepakt, opengooide linnen? Ik wou dat mijn jongen zooveel gaten in het hoofd had als ik rollen linnen heb! Dan zoudt ge eeas wat an ders zien. Een onverwacht applaus. Een praatzieke vrouw, met een schoone stem, zong eens een solo op een dilettanten-concert en 't was doodstil in de zaal, toen zij het O, dass ich tausend Zungen hatte repeteerde. „O, dat ik duizend tongen hadde" klonk het nogmaals langzaam en harmonieus door de zaal: toen haar man, die onder de toehoorders zat, onwillekeurig uitriep: //Mijn hemel, waar moest dat heen!" Een snuggere. In een Duitsch museum was een oud-militair, dragonder, als knecht en gids aangesteld. Waar staat ergens Apollo? vroeg een vreemdeling. De Apollo, dien hebben we hier niet, maar de Appèl van 't Belvedere die staat boven, tweede zaal, om den hoek, rechtsom, marsch. En waar zijn de Trojaner oudheden? Ja, dat kan ik u niet zeggen, ik heb vroeger, weet u, bij een ander wapen gestaan: bij de Drajoneru. Een klein intermezzo. Het tooneel ver beeldt een barbiers-winkel in Texas. De barbier. Wie volgt? Een van de aanwezigen. Ik. Een ander. Neen, ik! De eerste haalt een re volver voor den dag. Ik zeg u, dat het mijne beurt is. De ander haait evenzeer een vuurwapen te voorschijn. Ik zeg u, dat het mijne beurt is? Twee schoten knalleu. Barbier (met on verstoorbare kalmte, tot een derden klant). Uwe beurt is 't meneer. Verder tot zijn weder helft en op de twee lijken wijzende j Sientje, och laat dat karweitje even weghalen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 24 Juni. Naar wij vernemen is aan de firma W. H. Jacobs alhier door een Indisch handelshuis de vervaardiging opgedragen van eene schroefstoomboot, be stemd tot het sleepen van prauwen. In de omstreken dezer gemeente is de tulpeuoogst nagenoeg afgeloopeu. Over het algemeen kan het gewas bevredigend genoemd worden. Thans is men allerwege bezig met het »opuemeu« van hyacinten. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: M J Coster en J E Schuchardt; J Sepers en A M Nederkoorn; W Moonen en H Kelder man; H Meijer en M Groot; J F Barnas en J Brasser. Getrouwd. R Treur en M C Overakker; S Meijer en N Konijn; L Bank en M Diemei; G Hopman en C de Jong; AC Kensen en E v. Duijn; N de Vries en J F Frank; HG Schouten en J M Huel. Bevallen. C P Croll geb. Sclimid d. W Smits geb. Martens z. G B Bonman geb. v. d. Pntten d. E Stevenhaagen geb. Vermeulen d. M v. d. Nouwland geb. Vermeulen d. D W Mac Donald geb. v. Drongelen d. A Miezenbeek geb. Mounee z. E Blok geb. Fremij d. M Groenendaal geb. Kort z. M v. Orden geb. Lomans z. B Heimensen geb. v. d. Bijl z. II v. Buuringen geb. Smeets z. A Giebels geb. Visser d. E Blok geb. Bottelier z. T de Lugt geb. Kuijk d. H v. Staveren geb. Peels d. C F Vermeer geb. Sacré z. M C A Koehorst geb. v. Term. d. W M Boersma geb. Huijboom 2d. A Cv. Zalen geb. De Moor z. H K Sweers geb. v. d. Voort d. F J Steenken. geb. Retcl d. A S Scheller geb. v. Eeden z. H C Boufrer geb. v. Staveren d. M v. Opzee- land geb. Hommers z. C S Selhorst geb. Koelemij z. K Kaas geb. Krul z. J Adama geb. Kuipers d. A v. Hoof geb. Geb. Geerts d' J C Smink geb. v. Zomeren z. Overleden: J II Wijkhuizenf5 mn. d. Groendaalsteeg; S Eijking 4 mn. z. Zomervaart; HL Booms 9 j. z. Zuid Polderstraat: Een als levenl. aangeg. kind van bet mannelijk geslacht van J Lasschuit Burgwal; Een als levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslaebt van W Kiippers Jansstraat; C Kruijff 40 j. Doelstraat; Een als levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht F J v. d. Ham Gasthuisvest; J M Stijuman 4 mn. d. Korte Hofstraat; G J Felder 25 j. Jacobijnestraat; II H Klaevemann 4 mn. z. Nieuwe Kruisstraat; C H Bronsdijk 4 mn. d. Doelstraat; L Velleman 84 j. Antboniestraat; W J Godefrooi 1 mn. z. KI. Heilig land; Z Wagner 7 mn. d. Kenaustraat: E Waguer 2 j. d. Kenaustraat; —MS Philippo i mn. d. Ro zenstraat. Commissaraat van politie te Haarlem. aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eenige portemonnaies met en zonder geld. Een onder stuk van een gouden oorbel. Twee kinderschoentjes. Een hondenhalsband. Een paar glacé handschoenen.Een knipmes. Een Rozenkrans. Een wandelstok.Een paar kiuderschoentjes. Een ceintuur. Een nieuw touw. Een rijtuigmoer. Een duimstok. Eenige losse sleutels en een ring met sleutels Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den heer W. A. Staphorst, wonende Asterstraat No. 23: een gouden oorbel, bij den heer C. Van Hoekelen, wonende Lange Margarethastraat No. II: een gouden haarring. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 22 Juni. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f -,a -,witte f 7.90 a f-,— rogge f -.— a f Haver f -.a fgerst f f-,a -.duivenboonen f a paardenboonen f a -bruine boonen f a f Gr. erwten f AMSTERDAM, 22 Juni. Ter veemarkt waren angevoerd 594 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.78. dito 2de qnal. f 0.72 dito 3de qualiteit 0,60 per kilo; melk- en kalfkoeien 100 a 250, graskalv. f a 62 nuchtere kalveren f 7 a 15, schapen en lammeren 7 a .26 vette varkens 44 a 36 c.; beiden per kilo.—biggen f A paarden f a ROTTERDAM, 23Jnui. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: paard, 1190 runderen, 289 vette- en graskalveren, 81 nuchtere kalveren 548scha- pen of lammeren, 789 varkens, 150 biggen, bokken. De pijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 79 e. 2de qual. 66 cr., 3de qual. 47 c.; kalveren 1ste qual. 92 e. 2de qual. 72 c., schapen 87 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 60 en 56 c. per kilo. De prijzen ,der hotel waren heden als volgt lste f 48 2 qualit. f44 3de qnal. f38. ALKMAAR, 20 Juni. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 16 koeienJ 130 a 185 27 nuchtere kalveren /8a 22,— vette kalveren a63 schapen 14 a 25 varkens f per kilo, 58 me- gere dito f 12 a 25,—, 4 bokken 8 alO, 4 paarden 95 180 lammeren f - a 22 Juni. Ter veemarkt werden verkocht 4 koeien van f 220 a 245, 505 kalveren van f 25 a 90 19 nuchtere dito van f 12 a 23, 331 schapen f 28 a 35,137varkens 40 a 50 c.lOmagere 19 a 13 c. per kilo. LEIDEN, 20 Juni. Aan de markt vanheden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet. tarwe winter- -,— a zomer-/-,— a f 2hect. rogge winter- -,— a -,zomer- -,a -,5 heet. gerst zomer- -.a -.chevalier -,a 10 heet. haver, zware- f -,— a De prijs der boter was heden per 7/, vatlste quaT 50.a 50.2de qual. f 42.— a48. SCHIEDAM, 23 Juni. Moutwijn per Ned. vat f10, Jenever f 15,50, Amsterd. proef f 16,75 Spoeling f 1,20 dito commissie f 1,20. HOORN, 20 Juni. Op de weekmark van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet tarwe 8,a 8,75 - heet. rogge fhtct. ger9t 5.— 6.— heet. haver f 5,— mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet. bruine f 8,50 a 9gele f hec paardeboonen f -,aheet. erwten f a heet. groene -.11 a 12,heet. grauwe 13 a 10,— heet. witte f -,— heet. aardappelen f a manden appelen f a -.alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt:paarden van f 60 tot 225 veulens f a —koeien van f 140 tot200 kal veren van f 13 tot 23, schapen van 24 tot 30,— lammeren van10 tot 6,— varkens van 14 a 18, zeugen f a biggen van 6a 12, PÜRMEREND, 23 Juni. Kaas: aangevoerd Bllstapels prijs der kleine kaas f27,50 middelbare f 15.boter. -•90 A 1.per kilo. Runderenaangevoerd 292 vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien 348 Vette kalveren aanvoer stuks, prijs 50 a 70 c. per kilo, handel vlug; nuch tere ditoj aanvoer 78 stuks, prijsf 10 a 22 per stuk handel vlug. Vette varkensaanvoer 96 stuks, prijs 50 42 c. per kilo met matigen handel; magere dito aa n voer 40 stuks, prijs f 14 a 25 per stuk met vluggn handel. Biggen aanvoer: 221stuks, prijs f7 a 10 Amsterdam, 23 Juni 1885. Prijzen der onderstaande effecten gonotter pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2', 673/4 8 4 Hongarije. Obl. Leuning 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 e zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 186769. 1 1877 Ainat. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 1867, 1871 75. 1' 1876 2 (Perpetueele). 4 Turkije Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeuiug 1876 4 N.-Amerlka. Obl. Vereen, Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien4'4 Peru. Leeuing 18706 1872. 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank dirid. Nederland. Holl. IJ*. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Asud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Zuid Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maat8cli. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Chark. Obl. 1000. 5 Morscbanak Syaran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumania. Aandeelen Spwdi». Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Orediet. 8 Belgie. u Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 18645 18665 Geldkoers prolongatie 21/3 3 pet. llttlle. Bual&ud. Rusland. 80'/s 1019/„ 100 88 89 66'/a 667/,, db'/a 99"/i« Sl3/a 96'3/„ 53/< 53/< 63/, 647/3 109 7/j 175/s 6% 57/8 llS'/3 137 1087/j 6?7/s 146 947/, li3/, 57'3/„ OO 90 933/8 54 53 1257/, 103/„ 124 1047/8 1067/, 102 99 993/4 114"/is 1127/, 1357/g 132 126 LONDEN, 23 Juui. Ia het Hoogerhuis heeft Granville verklaard dat Lord balis- bury het ambt heeft aanvaard, en heden naar Windsor is gegaan. Gladstone legde dezelfde venklaring af in het Lagerhuis, dat daarna tot morgen is verdaagd, ten behoeve van het uitschrijven der verkiezing voor de nieuwe Ministers. Het Hoogerhuis heeft in laatste le zing het wetsontwerp betreffende de kios- districten aangenomen, en is daarna tot Donderdag uiteengegaan. Chaplin i3 benoemd tot Kanselier voor hot hertogdom Lancaster. ALEXANDRIË, 23 Juni. Drie der Engel- sche regimenten, die op hun terugtocht zijn uit Opper-Egypte, zouden voorloopig aihier worden gestationeerd. BERLIJN, 23 Juni. Het zoo juist ver schenen eerste deel der door de Nieuw- Guinea Maatschappij uitgegeven wordende Nachrichten far Kaiser Wilhelms Land und den Bismarck-ArchipeU behelst het besluit van den Rijkskanselier van den 8ea Juni jl,, betreffende nieuwe nederzettingen door Duitschland in de Zuidzee. MEDEDEELINGEN, a, 10 Cents per regel. Verleden winter, leed ik aan een hevige verkoudheid, die mij reeds geruimen tijd plaagde. Mijne aandacht werd gevestigd op de Capsules Guyot: na er een flacon van gebruikt te hebbeD, was ik gehee ev|r-l van mijne verkoudheid. Ik kan a mi e niet genoeg aanbevelen aan al en, ie aan dezelfde ziekte lijden. xl[

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3