~B 1 N N E N L A N 1). men en roeien. In bet Huis van Afgevaar digden hield hij iudertijd eeu rede; waarin hij voor die richting met warmte opkwam, en die woorden zijn thans opgenomen in het centraal orgaan voor het onderwijs- bestuur. De werkstakingen schijnen ook in Duitschland epidemisch te worden. Ook in Silezië komen zij nu voor. •De Kamer van Afgevaardigden in Frank rijk heeft het ontwerp van den Minister van finauciëu aangenomen tot uitgifte van schuld brieven ten bedrage van 350 millioen tot dekking der kosten van schoolbouw en aau- leg van buurtwegen. De vreemdelingen maken van jaar tot jaar eeu steeds talrijker bevolking te Parijs uit. In 1876 waren er 19.024 Duitschers, in 1884 35.954, en bij de laatste telling in April 1885, waren zij ten getale van 39,214. De Zwitsers vormden iu 1866 eene bevolking van 4939 zielen te Parijs, in 1884 waren zij vermeerderd tot 23,424, en bij de laatste telling tot 27,014. De Commissie voor de schadeloosstelling wegens het bombardement van Alexandrië heeft dezer dagen eene audiëntie gehad bij den Khedive en hem een verzoekschrift over handigd ten gunste der uitgifte van verhan delbare schatkist-obligatiën ter voldoening van de toe te kennen schadevergoeding. De Khedive heeft beloofd het ontwerp in overweging te zullen nemen. In het Hoogerhuis verklaarde lord Salisbury dat de Koningin hare sanctie heeft verleend aan de wet op de indeeling der kiesdistricten. De Globe meldt dat de heer Drummond Wolf met eene bizondere zending naar Egypte belast is, en voegt er bij dat het bericht, volgens hetwelk hij er sir E. Ba ring vervangen zal, onjuist is. Ook te Weenen worden pogingen aangewend tot oprichting eener vrijzinnige vereeuiging, of »liberale Unie« als men lie ver wil. Men twist nu al over den naam, hoe zal het dus later wel worden bij de vaststelling van het programma? Het wetsvoorstel van den lieer Reekers om het in 1881 uitgevaardigd verbod tegen het visschen met den wonderkuil in de Zuiderzee in te trekken, is door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen met 41 tegen 32 stemmen. Door de Regeering is eene wijziging ge bracht in het besluit betreffende de samenstelling en rechtspleging der schuttersraden, voornamelijk strekkende, om de mogelijkheid te openen in ge meenten, waar de Regeering het noodig acht, den schuttersraad te doen bestaan uit twee kamers en naast den auditeur een substituut-auditeur aan te stellen. Oudewater, 26 Juni. Aan het R. K. paro chiaal kerkbestuur is door den onlangs overleden Pastoor te Haastrecht, de Zeereerw. heer W. A. Putman, een legaat geschonken ten bedrage van ƒ5000, onder verplichting vau eenige kerkelijke diensten. Rotterdam, 26 Juni. Heden-avond circa 8 uur is alhier uit het water aan de Nieuwehaven NZ., bij de Pakkenbrug, het lijk opgevischt van den 36-jarigen man, die sedert 11. Zondag ver mist werd. Zutfen, 26 Juni. Van het transport huzaren, dat gisteren per spoor van Amsterdam naar deze gemeente werd vervoerd, is eeu huzaar tus- scheu Apeldoorn en Zutfen uit den bagage-wagen ge vallen. Gelukkig was hij bij zijn val slechts licht gewond; hij had de reis te voet vervolgd. Schiedam, 26 Juni. De notaris Roldanus, alhier, die beschuldigd was van verduistering van gelden, welke hem als notaris waren ter hand gesteld, is door het Gerechtshof te 's Graven- hage ontslagen van alle rechtsvervolging. Venloo, 26 Juni. A.an het station alhier is in de laatste dagen een geheele waggon met steen kolen vermist, dien men in weerwil van alle moeite nergens kan opsporen. In verband hier mede is voorloopig een depothouder der Maat schappij geschorst. Heerenveen, 26 Juni. In deze gemeente heerscht het roodvonk in vrij hevige mate onder kinderen en zijn reeds verscheidene daaraan ge storven, zoodat eenige ouders besloten hun kroost niet meer naar school te zenden. 's Gravenhage, 25 Juni. Het meisje, dat 11. Zondag iu de Verlengde Koningstraat, bij het grijpen naar een bal, uit een zolderraam is ge vallen en deerlijk verwond naar het Gasthuis werd overgebracht, is daar onder ds hevigste pij nen bezweken. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen kwam een Italiaan- sche boer met een vracht takkebossen te Chi— asso (Zwitsersch kanton Tessin) Dij het kantoor der in- en uitgaande rechten. Hij moest ze allen afladen, doch de beambten vonden niets. Reeds begon hij weer op te laden, toen de kommies op het denkbeeld kwam een takkebos open te maken, en ziet er was een zak met 8 kilo koffie in verborgen. Alle takkebossen werden nu onderzocht. Zij bleken 150 kilo koffie te bevatten. Dit zal den smokkelaar op 1500 fr. boete en inko mende rechten te staan komen. PI et Museum van Kensington is dezer dagen met twee groote zeldzaamheden verrijkt: dc klavecimbel van Koningin Christina van Zweden en de guitaar van Koningin Elisabeth. Dit laatste instrument, dat zeer rijk versierd is, draagt van binnen het opschrift Joannes Rosa Londini fecit, 27 Juli 1580. Voor eenigen tijd ontving een boer t,e Serafince, in Oost-Gallicië, een ambtelijk be richt dat zijne vrouw in een krankzinnigengesticht te Lemberg, waar zij sedert geruimen tijd ver pleegd werd, overleden was. Niet lang daarna huwde hij met eene andere vrouw. Maar thans is gebleken, dat het doodsbericht op een ver gissing, een persoonsverwisseling, berustte, en dat de vrouw van den boer geheel hersteld, op het punt, is van ontslagen te worden. De boer heeft dus zonder het te willen dubbel huwelijk ge pleegd. Natuurlijk is de eerste zijner twee vrouwen de eenige wettige. Zekere Van B„ te Zeddam, die voor korten tijd een wielrijder omverwierp, zal zich te dier zake voor den rechter te verant woorden hebben. Door den officier van justitie te Breda werd rechtsingang geëischt met bevel tot gevangenneming tegen N. v. R,, oud 47 jaren, wonende te Tilburg, verdacht van vergiftiging. De rechtbank beeft echter een nader onderzoek bevolen. Genoemde persoon wordt verdacht zijne vrouw, even na hare bevalling een kop koffie te hebben toegediend, waarin luciferskoppen wer- deu gevonden. Sedert October 1878 tot hat begin van dit jaar ziju door Edison niet miuder dan 300 brevetten genomen voor nieuwe toepassingen en verbeteringen van de electrische verlichting met gloeilampen. Het aantal Edison-gloeilampen thans in Amcritca in gebruik, bedraagt meer dan 600,000. In Massachusetts heeft zich een nieuwe vorm vau geloofskuur voorgedaan. Het lichaam bestaat niet, zegt de hooge priesteresse dezer nieuwe leer; men is ziek van verbeelding of van angst. Maak dat ge niet ziek zijt, en gij zijt genezen. Mrs. Ealdy, die, nota bene, in Bos ton praktizeert, den zetel der Amerikaansche wijsheid, wint dagelijks in aanhangers. De Amst. droomde verleden week en zag hoe één Veuezolaansche kruiser de ge heele Nederlandsche vloot vernielde, onze Indi sche handelsvloot bemachtigde, enz. enz. enz. en nam deze gelegenheid te baat om te doen uit komen, dat aan onze marine het een of ander moest haperen als één, volgens de eischen van den nieuwen tijd ingericht, vaartuig zoo iets mo gelijk kon maken. Goddauk, aldus eindigde het artikel, 't was maar een droom! Naar aan't zelfde blad wordt geschreven, zou een predikant in eeu der Gooische dorpen het slachtoffer van dezen droom geweest zijn. Hij zag het avondblad even //Voor kerktijd" vluchtig in. Groote ontsteltenis verwekte bij hem het hoofdartikel. Oorlog met Venezuela, pauiek op de beurs, onze koopvaarders bestookt door een vijandelijken kruiser, enz. Met een bezorgd hart ging „dominee" ter kerke en verraste niet Vveiuig zijne aandachtige hoorders, toen hij in het nagebed den zooeven verklaarden oorlog met Venezuela herdacht en den zegen afsmeekte voor onze wapens in het algemeen en onze zeemacht in het bizonder. Eerst eenige uren later, toen het geheele dorp .reeds vol was van „den oorlog", ontdekte dominee „dat hij er was „ingeloopen", en enkele inwoners, die eerst beweerden dat het „met dominee niet richtig was", beginnen nu na aandachtige lezing van het geuoemde hoofdartikel de juiste gevolg trekking te maken, dat het met onze marine niet richtig is! De Drentsche commissie voor het afnemen van Hoogere-Burgerschool einde- examens schijnt tamelijk wel overbodig te ziju; gevoegelijk toch konden duukt ons, de caudidaten naar een aangrenzende proviucie worden verwezen, wanneer men opmerkt, dat de geheele vrij kost bare commissie dit jaar zitting moet houden ten einde drie jongelieden te examineereu! Massala, Koning van een der Co n- gostammen, die zich te Antwerpen bevindt als tentoonstellings-curiositeit, werd gevraagd wat hij van de Europeesche beschaving dacht. „Wat ik niet begrijp" zeide hij, „is dat gij hier zoovele nuttelooze dingen hebt." Koning Oscar van Zweden wil op zijn 60sten verjaardag (2 Januari 1889) een prijs uitloven vcor eene belangrijke ontdekking op het gebied der wiskunde. De prijs zal bestaan uit een gouden medaille ter waarde van 1000 franks en eeu som van 2500 kronen. De heeren Carl Weierstrasz, uit Berlijn, Charles Hermite, uit Parijs, en Mittag Lefller, uit Stockholm, hebben de vragen gesteld en zullen de inkomende stuk ken beoordeelen. Deze mogen in alle talen gesteld zijn, alleen moeten de niet-Eransche van eene vertaling iu het Eransch vergezeld gaan. De stukken moeten voor 1 Juni 1888 ingezonden worden aan Prof. Mittag Liffter, te Stockholm. Den 5den Augustus zullen een aantal Amerikaansche predikanten reeds 50 zijn er ingeschreven eene hardrijderij op rij wielen houden, van den Niagara naar een bepaald punt in Canada, een afstand van 925 mijlen, af te leggen in drie weken. De hotelhouders langs den weg hebben verlaagde tarieven aan de deelnemers beloofd. Drukke bezigheden schijnen de dominees in de nieuwe wereld niet te hebben. Onhandigsnijden van likdorens heeft, zooals men weet, reeds menigmaal doode- lijke gevolgen gehad onlangs te Berlijn drie in eene week. De schijnbaar onbeteekeneude wondjes, daarbij bekomen, kunnen, door ontsteking en bloedvergiftiging den dood veroorzaken. Met het oog daarop heeft nu de stedelijke gezondheids raad te Weenen het bestuur dier stad verzocht te bepalen: „dat likdorensnijders steeds hunne werktuigen voor het gebruik moeten schoonma ken; dat zij voor de kunstbewerking de huid van den voet op de aangewezen plaats goed met warm water moeten wasschen en ze daarna met eeu oplossing van carbolzuur (5°/o) moe ten ontsmetten; dat zij iedere toegebrachte wond terstond met bederfwerende watten moeten bedekken tm hunne klanten dringend aanraden onmiddellijk geneeskundige hulp voor die ver wondingen in te roepen." Een landbouwer, die zijn klaver- land onder Doetinchem maaide, heeft een patrijs middendoor gesneden en bemerkte daarna, dat het arme dier zat te broeden op 54 eieren. D e Chicago Tribune weet te verhalen van 400 kisten zoogenaamde kaas, die onlangs in het openbaar verkocht werden voor één Ame- rikaausclien cent, of 21/2 cent in Nederlandsch geld per pond. Deze productie, voor Engeland bestemd, werd verkregen door de centrifugale beweging, die uit reeds afgeroomde melk nog kostelijk voedsel trekken zou. Te Chicago werden 48 pond van dit kostelijk voedsel voor 37V2 cent Ned. van de hand gazet. Iu verband met dit verhaal van de Ch. I. herriuneren wij ons een geval, dat zieh onlangs voordeed iu het Hooggerechtshof vau Londen. Een Engelschman had eenige honderden ponden Amerikaansche kaas ingeslagen tegen l!/s cent Ned. per pond, en beklaagde zich nu, dat de kaas geheel verrot was. De opperrechter had tegen den verkooper niets te zeggen. Dj kooper, zeide hij, kou wel begrijpen wat hij kocht. Hoe langer hoe gekker! Een groote Lon- densehe firma wil de proef wagen om al haar handelsreizigers te doen vervangen door klerken van het vrouwelijk geslacht. Vloeren van glas komen volgens het Polgtechnisches Notizblatt vooral te Parijs meer en meer iu gebruik. Daar wordt iu nieuwe bankgebouwen en andere huizen de vloer van den beganen grond er geheel mee belegd, waar door ook de kelder verlicht en met voordeel tot bergplaats van waren, en zelfs tot werkplaat sen bruikbaar wordt. Zulk een glazen vloer is duurzaam en niet zeer kostbaar. De daartoe ge bezigde gegoten glazen tegels zijn meestal 33 cM. in 't vierkant groot, 67 cM. dik en op de oppervlakte geribd tegen het uitglijden; zij liggen met hun kauten op juist passende ijzeren raamwerken, die bij voldoend draagvermogen het minst mogelijke licht wegnemen. Zeer schoone vloertegels van geperst glas, zegt De Ambachts man, zijn thans op de tentoonstelling vau glas en aardewerk te Delft te bezichtigen. Wat is het vochtigste proces langs den drogen *weg? Op eeu suikheeten Julidag drie uren wandelen over een heideveld. Van een steenbakkersziekte wordt door de Rh. West. Ztg. melding gemaakt. Prof. Leichtenstern kreeg onlangs ih het burgerzieken huis te Keulen een steanbakkersknecht in be handeling, die over loomheid eu bloedarmoede klaagde, en bij een microscopisch onderzoek OGtdekte hij in de uitwerpselen van dien man •en groot aantal eitjes vau een insect: Anchy Lostomum. Dit insect dringt bij het werk iu de stcenbakkerijeu den arueiders 111 den unond en van daar in de maag, waar het zich zeer snel vermenigvuldigt. Bij verscheidene andere werk lieden uit de steenbakkerijen te Sulz, bij Keulen, werd het insect ook gevonden; bij een dier man nen vond men zelf3 700,000 eitjes. Dejongstverschenen aflevering van Onze hedendaagsche Letterkundigen, met bijschriften van Dr. J. ten Briuk (uitgave Tj. van Holkema, te Amsterdam), loopt over Jose- phus Albertus Alberdiugk Ttnjm, van wien een bizouder goed gelijkende en fraai bewerkte pho- tographische afbeelding er in voorkomt. Uit de levensschets als altijd in dit werk zeer belang wekkendleert men, dat de Alberdiugk's (Thijm ia een bij den naam gevoegde vrouwennaam ter onderscheiding van naamgenooten) aan het eind der 17e eeuw uit Hessen-Kassei kwamen en toen protestanten, Calvinisten, waren. Bij een huwelijk met eene Katholieke, veranderde een der Alber diugk's van godsdienst en werd Katholiek. Bij de jongste groote overstroo- mingen in de Kaapkolonie zijn in het district Rudeshoorn duizenden struisvogels omgekomen. Men schat de schade daar op minstens f 1,200,000. Naar aanleiding van den brand welke Zaterdag te Papendrecht woedde, leest men in de Dordr. Ct. het volgende: „Een dergenen, die bij dezen brand huis en inboedel hebben verloren, en jaren geleden zijne assurantie had opgezegd, deed kort 11a den brand van 4 dezer aanzoek bij eene verzekering-maatschappij om opname onder hare verzekerden. Hij ontving echter hoegenaamd geen antwoord, en dacht dan ook Zaterdag niet anders dan dat zijne geheele bezitting verloren was. Hoe vreemd keek hij echter heden-ochtend op, toen de agent der assurantie-maatschappij, waarbij hij vroeger ver zekerd was, de schade bij hem kwam opnemen en hem uitbetaling der geheele verzekerde som, ten bedrage van 800, toezegde. Wat toch bleek het geval te zijn? Den dag nadat de man zijne assurantie had opgezegd, was zijne vrouw naar den agent gegaan en had dezen verzocht de ver zekering te haren name te doen doorloopen, en de jaarlijksche premie van haar te ontvangen. Nooit had zij haar man iets daarvan doen be merken. De voorzichtigheid der vrouw heeft thans het gezin voor een groot verlies behoed. „Een andet bewoner van Papendrecht, eeu te goeder naam en faam staand burger verzocht den agent der maatschappij, bij welken hij sedert tal van jaren verzekerd was, zijn polis terug te nemen, omdat hij bij eventueelen brand hoegenaamd niet ouder verdenking wilde staan zelfs iets tot den brand te hebben bijgedragen. Alle aausporing om op dit besluit terug te komen bleef vruchteloos." TeCoeuve, inde Berner Jura, is overleden de laatste Zwitser van het groote leger, Peter Chavanne, geboren 1790, die met Napoleon I naar Rusland trok en den terugtocht over de Beresina bijwoonde. Aan het Parlementslid baron A. De Worms, die den heer Edwin Hughes wegens eene politieke beleediging bij gelegenheid van de jongste parlementaire verkiezingen te Sandwich en Greenwich voor't gerecht daagde, il zijn eisch toegezegd en diens tegenstander veroordeeld tot het betalen van eene schadeloosstelling van 500 wegens krenking van zijne „politieke eer". In de buurtschap Ei meren, onder Eist, is eergisteren de woning afgebrand van den landbouwer De Boldring. Vóór eenige dagen had hij zijne assurantie tegen brandschade opgezegd. Vervalsching van leder is eene van de minst vermoede, maar (althans in Duitsch land) volstrekt niet zeldzaam voorkomende ver- valschicgen. Hoofdzakelijk bestaat zij hierin, dat het leder zwaar gemaakt wordt, met name door middel van stijfsel-suiker. Dr. Kayser (van Neu renberg) vond in zooileder tot 7.2% druiven- suiker toe. Daar nu leder 8 a 10 maal duurder is dan de genoemde suiker, is de knoeierij alles zins de moeite waard voor de knoeiers. Men zie dus toe. De R0tterdamsche Rechtbank veroordeelde den Schiedam9chen koopman S. H., wegens het zonder wettige vergunning houden van een pand- of beleenhuis, tot f25 boete. NeefJ. Z,, van Ierseke, timmer man en metselaar, deed aan de familie C. Schip- gers te Veere genoegen een paar dagen bjj haar te komen logeeren. Op een oogenblik was neef Dinsdag verdwenen, sporen van zijn verblijf na latende. Kast eu kist, waaruit eene som van ƒ100 was ontvreemd, stonden opengebroken. De politie doet onderzoek. Men heeft neef dier.zelfdeu dag 11a twee uur nog in de richting van Seroos- kerke ontmoet. Door het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Arnhem, is tegen alle tap pers uit Nijmegen, die gisteren door die Recht bank terechtstonden, wegens het verkoopen van sterken drank bij de maat aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren, veroordeeling geëischt tot eene geldboete vau f 10 of 3 dagen gevan genisstraf. Men weet dat, wanneer die tappers binnen twee jaar na hunue veroordeeling nog eens voor een dergelijk of een ander strafbaar feit der Drankwet, met uitzondering van die vau art. 23, worden veroordeeld, zij hunue vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein ver liezen. Reeds herhaaldelijk zijn van wege het Pruisische ministerie van oorlog proeven geno men om de belasting der troepen te vermiuderen. Deze proeven hebben zich in den laatsteu tijd ook uitgestrekt tot de bajonet, aan wolke men eenigszins korteren vorm heeft gegeven. Dit kan te meer geschieden, omdat het gevecht vau man tegen man in de oorlogen der toekomst niet meer eene zoo groote rol zal spelen als in het begin dezer eauw. Uit Berlijn wordt gemeld, dat bij de laatste groote parade reeds zulke verkorte zijdgeweren in het gelid werden gedragen. Of zij zullen voldoen en algemeen ingevoerd zullen worden, is nog eene open vraag, welker beantwoording vau verdere proefnemingen en overwegingen zal afhangen. Het plan bestaat om het Suez - k a - naai electrisch te verlichten, ten eiude de schepen in de gelegenheid te stellen, ook des nachts door het kanaal te varen. Twee voorstellen ziju hier omtrent gedaan: het eene om het kanaal over zijn geheele lengte electrisch te verlichten, wat natuurlijk buitengewoue kosten zou na zich slepen; het andere, dat ieder schip ziju eigen weg door een aan boord opgestelde inrichting met zware electrische lampen zou verlichten. Naar aanleiding van klachten over gevaar eu overlast, door de Amsterdammers van kwaadaardige honden ondervonden, heeft de Burgemeester eergisteren aan den Raad meegedeeld, dat verleden jaar, toen eene opruiming noodig was, 2800 losloopende honden ziju afgemaakt. Herhaaldelijk werd iu de laatste jaren van bevoegde zijde gewaarschuwd tegen houten vloeren. De voornaamste bezwaren er van zijn, dat zelfs de mooiste parketvloeren met tertijd oneffen worden, en scheuren vertoonen, dat ten gevolge van het wijder worden der voegen eene verzamelplaats voor allerlei vuil en ziekte stoffen gevormd en vocht snel geabsorbeerd wordt Hierbij komt nog, dat bij het loopen allicht een lastig kraken zich doet hooreu en het schoonhouden veel moeite en tijd vordert. Tot dusverre hebben de verbeteriugeu, die men trachtte aan te brengen öt' geen practisclie resultaten opgeleverd, öf zij waren te duur om algemeen toegepast te kunnen worden. Thans is men op het denkbeeld gekomen om caoutchouc of geta-pertja-vloeren, zooals reeds sedert eenige jaren in sommige stallen in Engeland gebruikt werden, ook in woonkamers te maken. Niet slechts ziju deze vloeren de beate beschutting tegen vochtigheid en koude; maar zij geven ook aan de vertrekken een huiselijk aanzien en doen. hetzelfde effect al» een tapijt. Met een vochtigen doek wordt het stof er gemakkelijk van verwijderd. De inrichtingen om beide materialen te verwer ken, ziju niet zoo duur als dikwijls ondersteld wordt, en dus ook de kosten zullen voor de invoe ring dezer vloeren geen beletsel zijn. B ij de stad Lucia (Italië) is een kruitfabriek in de lucht gesprongen, waardoor de meeste werklieden of gedood of verminkt werden. Reeds waren 12 lijken te voorschijn gehaald, waaronder de fabriekseigenaar en diens zoou. Dezer dagen trok te Koevorden langs het krimkanaal een vaartuig voorbij, dat om zijn bizonder voorkomen de algemeene aan dacht trok. 't Was eene ijzeren schuit, beladen met een soort van tent, een houten woning. Zoo deed ze zich voor als men ze in de verte zag. Die tent was echter niets minder dan eene fabriek eene turfstrooiselfabriek of, beter nog: de schuit en de fabriek waren één; ze was dus gemakkelijk te verplaatsen, geheel in overeen stemming met het doel. Te 's-Hertogenbosch vervaardigd, was er te Dedemsvaart de laatste hand aan gelegd; daar toch schijnt men met deze soort van industrie volkomen op de hoogte. De eigenaar, de heer V. d. Grint te 's-Hertogenbosch, die op meer plaatsen, 0, a. ook in de P eel ïqo-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2