B i i\ M E i\ L A N D. Een godslastering. GEMENGDE BERICHTEN. is door 26 hóóg-adellijke keeren onderfcee- keud. Bij de rechtbauk van gezworenen te Frankfort is thans in behandeling de zaak van den anarchist Julius Adolpk Lieske, van beroep schoenmaker, beschuldigd van moord, gepleegd op den politie-coinmissaris dr. Rutnpff aldaar. Naar luid van een telegram van ge neraal de Courcy uit Hanoi is het gerucht omtrent het gevangennemen en worgen van Liu-Vinh-Phuoe, het hoofd der Zwartvlag gen, ongegrond. Hij bevindt zich thans aan gene zijde van Laokaï. De Standard verneemt, dat het Kabi net zich onmiddellijk ernstigbezig houden zal met de door de ontruiming vau Dougola iu 't leven geroepen toestaud van Soedan. Aan eene politiek, welke tot het prijsge ven der proviucie zou leiden, zoude zeker de zorgvuldigste overwegingen voorafgaan. De Standard geeft te verstaan, dat het Kabinet tot het weder bezetten van Don- gola zal besluiten. In Ierland schijnt men hooge verwach tingen vau het nieuwe Kabinet te hebben, maar dit zal wel voornamelijk voortkomen uit de vreugde over het feit, dat geen ver lenging der dwangwet zal worden voor gesteld. De bladen maken melding van vreugdebetoouingen vau onderscheiden aard. Gladstone heeft in een brief aan zijne kiezers het voornemen te kennen gegeven om zich voor de aanstaande verkiezingen op nieuw beschikbaar te stellen. Er is sprake van, dat de tentoonstelling, welke men zich had voorgenomen in 1889 te Parijs te doen houden, in plaats van internationaal, uatiouaal zal wezen. Olivier Pain, de veel besproken Frau- sche dagbladschrijver die naar Soedan ging om den Mahdi te helpen, is, blijkens een draad bericht vau Generaal Wolseley aan de Engelsche Regeering, overleden aan de daar keersckeude kwaadaardige koort sen. De Spaansche Minister van biuneuland- sche zaken is den 27sten uit Murcia te Madrid teruggekeerd. Hij heeft in de couloirs der Kamer aan de afgevaardigden verklaard, dat de toestaud te Murcia zeer bedroevend is de sterfte is er veel grooter dan de offici- ëile cijfers aangeven, want vele gevallen van cholera worden door de familiën niet aan de overheid opgegeven. Den 26st,en kwamen iu de provincie Murcia 1060 ckolera-gevallen voor en om streeks 500 aooden. Men bericht dat Dom Fernando, die den titel van Regent van Portugal, welken hij tijdeus de minderjarigheid van zijn zoon voerde, heeft behouden, zeer gevaarlijk ziek is. Hij is gehuwd met Koningin Maria da Gloria, weduwe van een Prins van Leuch- tenberg. In Rusland zoo beweert men wordeu telkens meer stemmen hoorbaar, die verlangen dat de Regeeriug maatregelen van represaille neme wegens het uitzetten der Polen uit West-Pruisen. De Duit- schers in de Oostzee-provinciëu zullen het waarschijnlijk moeten misgelden. Volgens berichten uit New-York is het strafproces tegen Fish, ex-president der gefailleerde Marinebank, geëindigd met zij ne veroordeeling tot tienjarige kerkerstraf. De rechter wees Fish's aanzoek om appèl iu krasse termen af, overwegende dat Fish te kwadertrouw aan de firma Grant Ward gelden voorgeschoten had. De uitslag van het proces wekt sensatie. Onophoudelijk, maar dikwerf te vergeefs, wordt door de Geestelijkheid gewaarschuwd tegen de lectuur der liberale bladen. Menige onnadenkende ziet niet in, dat in deze lectuur een waar vergift voor het gemoed, voor den godsdienstzin verscholen ligt, en dat het even gevaarlijk is een kind met de scherpste messen te laten spelen, als het een dergelijk blad in handen te geven. „Wat mij niet bevalt, zie ik over het hoofd", zegt men zoo dikwijls, snoevende op zijn ken nis om goed en kwaad van elkander te on derscheiden. O, zeer zeker, wij willen het gaarne gelooven, dat gij een adder, die zich voor'uw voeten kron kelt, zult ontwijken; maar wat zult gij doen, wanneer de adder onder welig gras is verscholen? Het beeld is oud maar voor de liberale pers geen beter te vinden, aangezien deze veelal op de meest brutale wijze openlijk Kerk en Godsdienst, ja het heiligste, het dier baarste van den Katholiek aanrandt en hoont. Een staaltje van zulk een openlijke afschu welijke godslastering vinden wij in de Nieuwe Rotterdamsche Courant. In een artikel van den heer C. B. Spruyt toch lezen wij de volgende regelen, bij welker lezing het hart bonst van verontwaardiging: „Het geloof aan de verandering van den ge- wijden ouwel in het lichaam van Christus, on derstelt inderdaad niet meer minachting voor de uitspraken van ervaring en wetenschap, dan de pieeuing, dat er naar aanleiding van een parle mentsbesluit „verlossende hoedanigheden" uit den boezem der natie te voorschijn zullen komen". Kunt gij hier ook „overheen gaan", katho lieke lezer, zonder het u aau te trekken; blijft gij ook hiervoor koud? Voelt gij niet diep in de ziel de afschuwelijke beleediging, het H. Sacra ment des Altaars in deze regelen toegebrachi? Komt uw christelijk, uw katholiek gemoed niet in opstand tegen zulk een heiligschennis? Laat gij ook deze courant op de tafel uwer huiskamer slingeren en uwe kinderen lezen dat .maar neen, wij willen de godslasterende taal niet her halen. Dat zij versmore in het maijonniek or- gaau, waarin zij voorkomt. Wie zelfs hier onverschillig blijft, heeft vol strekt geen eerbied meer voor zijn godsdienst. En toch, hoevelen zijn er nog, die zonder de minste noodzakelijkheid dergelijke liberale bladen lezen, en roekeloos genoeg ze ook hun kinderen iu handen geven. Én niet alleen lezen, maar die bladen ook steunen door hunne advertentiën, zelfs die o biltere tegenstelling! waarin gesproken wordt van de HH. Sacramenten. Reeds geruimen tijd geleden maakte een katho liek blad hieromtrent een treffend juiste opmer king, en smeekte de Katholieken, toch vooral zulke advertentiën niet te plaatsen in bladen, die bedekt of openbaar met het Allerheiligste den spot drijven. Toch helaas, vindt men er nog zoovelen, die biijkbaar koel en onverschillig over al die ver guizingen „heenstappen" en voorgaan die bladen, die brutale predikers van het ongeloof, te steunen. Ten slotte nog dit. Vooreerst: behalve het voortdurend geheime streven tegen Godsdienst en gezag, kan men in ieder liberaal blad den een of anderen dag weder een andere openlijke schending verwachten van Godsdienst en zeden. Ten tweede een algemeene verontschuldiging van voornoemde flauwhartige Katholieken is, dat zij ook liberale bladen noodig hebben. Wij willen toegeven, dat er enkelen zijn, voor wie deze verontschuldiging inderdaad min of meer geldig is, maar dat zij ze dan althans alleen op hun kantoor houden en zorgvuldig uit de huis kamer bannen. Eu daarenboven, zou men de veelgeroepeu „noodzakelijkheid" van de liberale bladen niet merkelijk kunnen besnoeieu, door de katholieke pe:s te bevoordeelen en haar zijn steun te schenken. Men stelt hooge eischen aan een katholiek blad, men vit en knibbelt op schier elk nummer, men eischt het geheel vol komen, geheel volmaakt, terwijl men iutusschen voortgaat liberale couranten te lezen en te steunen. Met een weinig goeden wil vermag men veel en het zijn men vergete dit toch niet het zijn de Katholieken zelfveel meer dan de redacteuren, die het bestaan van hunne bladen in handen hebben. C. Met ingang van 1 Juli is Spanje toegetreden tot het verdrag van Parijs van 3 November 1880. Dientengevolge kunnen, te rekenen van dat tijd stip, pakketten, zonder aangifte van waarde, het gewicht van 3 kilogram niet te boven gaande, worden verzonden naar de voornaamste plaatsen in Spanje. Het port bedraagt voor elk pakket 1.121/2- Omtrent de verdere voorwaarden van verzending, alsmede omtrent de plaatsen die voor het pakketpostverkeer zijn opengesteld, zijn aan alle postkantoren inlichtingen te verkrijgen. De Fransche Kamer heeft het met Neder land gesloten haudelstractaat goedgekeurd. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche regeeriug besloten, wegens de weinig bevredigende uitkomsten der inentings-proeven van dr. Ferrau, vooreerst nog geen onderzoek iu Spanje te doen instellen, maar nadere berichten af te wachten. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft de heer mr. J. J. W. Van der Biesen, advocaat te Am sterdam, de candidatuur voor dc Tweede Kamer in het hoofdkiestrict Breda aangenomen. De leden der Eerste Kamer zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 Juli. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van de Leidsche giftmeugster, alsmede het beroep van Léon, van Amsterdam, veroor deeld wegens diefstal en valschheid in geschriften. Naar wij vernemen, heeft Jeanne Marie Lorette den heer mr. baron Michiels Van Ver- duynen verzocht, zich wel met haar verdediging te willen belasten. Het schijnt dat deze advocaat zich echter vooraf met de feiten en omstandigheden van dat proces op de hoogte heeft wenschen te stellen, alvorens die taak op zich te nemen. In den loop der gisteren in de Tweede Kamer voortgezette beraadslaging over het wets ontwerp betrekkelijk de personeele belasting, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat de verwerping een Kabinetscrisis ten gevolge zou hebben. Brielle, 30 Juni. 'Zaterdag kwamen alhier eenige socialisten aan. Men had iu de locale bla den geadverteerd, dat één hunuer de vraag zou behandelen: Wat willen de socialisten?*Zij hebben echter weinig wil van de reis gehad; slechts een drietal toebehoorde^ waren aanwezig, zoodat de vergadering niet doorging. Breda, 30 Juni. De sedert eenige dagen ver. miste 20-jarige zoon van den landbouwer M. Goos, nabij deze stad, is levenloos uit de Mark opgehaald. Men vermoedt dat hij, door de duis ternis misleid, een verkeerden weg ingeslagen en zoo te water is geraakt. 's Gravenhage, 30 Juni. Een sergeant der grenadiers, die voor drie jaren deserteerde en dienst nam bij het vreemden-legioeu in Algiers, heeft zich Vrijdag weder vrijwillig alhier aan - gemeld. Gorinchem, 30 Juni. Iu deze gemeente ver maakten zich Zaterdag-middag eenige jongens op een vlot, hetwelk in de Merwede lag. E:n jou. gen van 8 jaar struikelde en verdween weldra in de diepte. Zondag-morgen is het lijkje 'op- gevischt. Utrecht, 30 Juni. Nabij het Vossegat alhier is in den tuin Groenlicht,, er.n jongraensch van den schommel gevallen, toen deze j iist het hoogste punt hadbareikt. Zwaar gekneusd aan het hoofd en met eene beenbreuk werd hij opgenomen. In de Times leest men het volgen- de: I11 den vorigen herfst bevestigde een boek handelaar te Ronuenberg bij Hanover, Meijer geheeten, een waterdicht briefje ouder den vleugel vau eene zwaluw, die een nest aan zijn huis gebouwd had en volkomen mak was geworden. Op dit briefje schreef hij in 't Duitach het ver zoek, dat hij gaarne zou willen weten, waar deze zwaluw den winter doorbracht. De vogel keerde in 't voorjaar naar zijne vroegere woning terug met een soortgelijk briefje, waarop de volgende woorden, eveneens in 't Duitsch, ge schreven waren: „Te Florence, aan het huis van Castallari, en ik breng vele groeten over." Dezer dagen is de bliksem gesla- gen in het nieuwe Washiugton-gedenkteeken, te Washington, en deze zuil, (zooals men weet, de hoogste ter wereld) werd aan den top beschadigd, ondanks de toestellen tot afleiding van den bliksem welke or op zijn aangebracht. Een Engelsch wielrijder heeft dezer dagen een merkwaardigan rit volbracht. Hij reed in minder dan 16 dagen van het zuidelijkste naar het noordelijkste punt, van Land's en naar John o'Groats, heen en terug, en daarna weder naar Londen, zoodat hij in 19 dagen een afstand van 2050 mijlen had afgelegd, ongeveer 108 mijlen per dag. De wielrijder kwam gezond en frisch in de hoofdstad aan. Hij is, zoo melden de Eugelsche bladen er bij, een streng afschaffer, en hij volbracht de reis zonder eenige opwekking van sterken drank. F la nor zegt in den Spectator, naar aanleiding van den gecostumeerden optocht te Leiden, het volgende, zeer de aandacht verdie nende woord: Ik voor mij woon gaarne een feest bij, maar die studenten-maskerades vind ik ronduit gezegd niet mooi. Zij staan tot de oude echte costumen als de schim van de Witte poort tot de oude echte. De kunst ontbreekt te veel in de kleedijen om ze schoon te kunnen vinden. Of mag ik er toch uog een enkel woord van zeggen, als het wellicht goed is dat er eens eene andere stem worde gehoord dan die der conventie? Waarlijk, die maskerades, op deze wijze opgevat, loonen noch de groote moeite nog de ontzaglijke kosten. Zoolang zij alleeu vermakelijk waren, of zonder eenige aanspraak, waren zij goed; iioe meer zij naar pracht en weelde hebben gestreefd, hoe omvangrijker zij werden, hoe meer zij voor iets bizonders hebben willen doorgaan, hoe meer zij ontaard zijn en hoe minder zij voldoen. Men moest met een goed en wijs besiuit tot den eenvoud en den geest vau vroeger terugkeeren. Die ridders wier paarden, meerendeels, door een militair of een oppasser moeten worden vastgehouden, die personen die hun kleedij niet kunnen dragen met de houding van vroeger; die ruiters van vroeger eeuwen, die zitten als heeren van onzen tijd; die dure, maar geheel onhistorische en onartistieke kostu- men; dat volslagen gebrek aan samenwerking der deelen, aanhouding van het geheel; alles wat er zoo onwezenlijk, zoo theatraal en bal-costumé- achtig uitziet alles eene uitkomst onevenredig aan den arbeid en de kosten. De aan den hoofdcommissaris van politie te 's-Hage opgedragen nieuwe instructie in zake de wanordelijkheden der huzaren-officieren heeft twee dagen geduurd en is thans afgeloopen. Van de groep, welke in den bewusten avond tot de tooneelen in het Café Francais aanleiding gaf, zijn slechts 8 officieren in het tweede onder zoek betrokken geworden. De stukken betreffende het eerste onderzoek, gevoegd bij die in tweede instantie voorhauden, vormen een zeer lijvig dos sier. Aan verschillende getuigen moet, wegens het tijdsverloop tusschen het gebeurde en hun tweede verhoor, het voorgevallene niet helder meer voor den geest hebben gestaan. Te San Francisco heeft men een man ontdekt, die aan weerszijden van het hoofd twee ooren heeft. Hij verbeeldt zich met alle vier ooren even goed te kunnen hooren. Een 29jarig arbeider te Gronin gen, A. de J. genaamd, die den 23 Maart j.l. onder Uithuizen een op het land staanden hoop gerstestroo in brand heeft gestoken, is door het Gerechtshof te Leeuwarden, wegens opzettelijke brandstichting in oogst, waarbij niet te voorzien was dat daardoor eenig meuschenleven in gevaar zou wordeu gebracht, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot een half jaar celstraf. D e Landb.-Ct. waarschuwt tegen den raad, onlangs ergens gegeven, om gaskalk te bezigen ter verdrijving van ongedierte; want de planten lijden er uog veel meer van dan de insecten; deze laatsten kunnen nog wegloopen, maar de planten zijn gedoemd om te sterven. Een talrijk publiek, waaronder verscheiden dames, wooude de samenkomst bij. Zelfs was de belangstelling zoo groot, dat, toen de deuren voor het publiek geopend werden, een paar personen in het gedrang onder den voet geraakten. Aldus meldt de Arnh.Ct., verslag gevende van een moordenaars-proces. Beproef er eens, een dergelijke belaugstelliug te vragen voor een goede zaak, een algemeen belang et vous m'en direz des nouvelles. Te Oudeschoot rookte een 85jarig grijsaard in zijn bed een pijpje, met het gevolg dat het bed in brand geraakte en de man levend zou zijn verorand als de bureu niet ter hulpe gesneld waren. D e Horse-Guards Gazette dringt ten sterkste aan op het inrichten van vloot-telegraaf- schepen. Bij elke vloot, in tijd vau oorlog ter zee, zou zulk een schip geplaatst moeten zijn. Om de telegrammen des vijands langs onderzeesche kabels te onderscheppen, heeft iiet schip enkel den kabel op te zoeken en te kappen. Om aan zijn eigen regeering berichten van en nopens de eigen of de vijandelijke vloot te doen toekomen, heeft het insgelijks den betrokken kabel op te vangen en te kappen. In den jongsten oorlog tusschen Chili en Peru heeft men de hooge be- teekenis daarvan practisch ieeren kennen. De Heer James Gordon Bennett, eigenaar van de New-York Herald, heeft aan de werf der Maatschappij „Dj Maas," te Delftshaven een stoomschroefjacht laten bouwen, Hassan ge naamd, waarmede eergisteren met gunstig gevolg een proeftocht is gedaan. Het vaartuig is lang 95 Eng. voet breed, 15 v. 5 d. en hol 5 v.; het meet 92 ton. De machiue is van 170 naardekracht en heeft een stoomspanning van 120 Eugelsche ponden. Het jacht werd bezichtigd door den Amerikaansclien Minister-resident, den Heer Bell, en had bij den tocht op de rivier eene vaart van 12 mijl. Da inrichting van het schip werd zeer geroemd; het salon is met fraai timmer- en schilderwerk versierd, terwijl de overige samen stelling aan de beste eischen voldoet. Algemeen is men van oordeel, dat de Nederlandsche scheeps bouwmeesters eer van hun werk hebben. Het vaartuig zal waarschijnlijk over zee naar Havre en van daar naar Parijs gebracht worden. De Heer Gordon Bennett heeft het bestemd voor tochtjes op de Seine en andere rivieren en zal dan zelf het bevel daarover voeren. Hoe kar. men melk op het vuur hebben, zonder genoodzaakt te wezen daarbij te blijven staan, om tegen het overkoken te waken? Men dekke de pan met een trechter, natuurlijk met de spits naar boven en late dan de malk koken. Zij stijgt dan langzaam door den trechter op en vloeit langs denzelfden weg terug, zonder dat er een druppel verloren gaat. D e Gazette de Lausanne zegt„W ij Z w i t- sers zijn toch eigenlijk rare menschen. Wanneer wij de doodstraf hebben, passen wij haar niet toe, en hebben wij haar niet, dan zouden wij haar willen toepassen. Zoo heeft nu eenige dagen ge leden de Groote Raad van Luzern gratie ver leend aau den afschuwelijken moordenaar Matt- man; en nauwelijks was dit in het kanton So- lothurn bekend, ol twee schurken doodden een weduwe met bijlslagen om haar te berooven. On der den indruk van dezen moord hebben eenige inwoners van genoemd kanton een verzoekschrift tot herstel van de doodstraf in omloop gebracht. Eene dame te Philadelphia die, naar de mode van deze dagen onder de Ameri- kaansche dames, aan vioolspelen doet, had een fraaie Straduarius-viool, en om dat kostbare in strument eens heel mooi te maken, liet zij het bezet ten met echte paarlen, ter waaide van 700 dollars. De kostbare viool heeft nu haar schoonen klank ver loren. Zij slaakt niets dan jammerlijke geluiden, alsof het klaagtonen waren over hare verdwenen grootheid. Te Toulon zijn met gunstigen uit- slag proeven genomen met een stof, die bestemd schijnt om in den grooten strijd tusschen pant sering en geschut een belangrijke rol te spelen. Het is een praeparaat uit kokosnootcellulose, dat de eigenschap moet hebben om zich, nadat het met een kogel of springprojectiel doorschoten is, ja zelfs na een torpedoschok, zóó snel weer te sluiten, dat het binnendringen van water in de scheepsrnimte onmogelijk wordt. Dit praeparaat, Cofferdam genaamd, heeft tot voornaamste eigen schappen een buitengewone lichtheid, vooral voor den scheepsbouw van zooveel belang, en een groote elasticiteit, die haar grond vindt in het uitzettings vermogen en den samenhang der enkele deelen van de stof. De Vesuvius is opnieuw begonnen in de richting van Pompei vuur te spuwen. De reizigers van den len trein RotterdamAntwerpen waren Donderdag niet weinig verschrikt, toen de tieiu bij Oudenbosch, in volle vaart zijnde, plotseling stil hield. De reizigers werden door elkaar geworpen en in sommige waggons heerschte een ware paniek. Spoedig echter werd men gerust gesteld door de mededeeling, dat een guttapercha slang van het remtoestel gesprongen was, waardoor de trein plotseling automatisch stopte. Zekere Deprez te Brugge had g e - wed, dat hij achttien borrels jenever achtereen volgens zou drinken. Hij won de weddenschap, maar viel toen bewusteloos neer, en stierf een dag daarna. Door een Duitsch oorlogsschip, Hyaene, dat bij de Zuidzee-eilauden kruist, wer den dezer dagen de kapitein en twee der beman ning van een verongelukt Engelsch schip opge nomen. Deze mannen hadden in een open boot verscheidene weken op zee rondgezworven. Zij waren in een treurigen staat van uitputting. De kapitein, diens vrouw en vijf der bemanning van van het Eugelsche schip Bittern hadden ook iu een open boot op de Zuidzee veel ellende te verduren. Zij kwamen eindelijk te Derly aan, eu van daar zond men een schip tot hulp van de overigen der bemanning, die op het eiland Browse, waar de Bittern verging, waren achtergebleven. In de vorige week zijn uit de gem. Loosduinen 240,000 bloemkoolen verzonden, de grootste helft naar Amsterdam. Door de rechtbank te Aken werd Vrijdag jl. eene waschvrouw-naaister tot 2 jaren gevangenis en met 3 jaren verlies der burger schapsrechten gestraft, ter zake van door valscha voorspiegelingen op eene groote erfenis in Hoi^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2