NIEUWE No. 915. Zondag 5 Juli 1885. 10de Jaargan?. De ontwijding van den Zondag. BUITENLAND, Iets over verzamelaars. De Russische hoveling. lüftLEMSm ABONNEMEH TSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 A.fzonderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B UREAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PHIJS DEB ADVEB.TENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r jj d a g avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K LIPPEES EAU KEY. (Vervolg) Reeds in het jaar 1832 heeft deEugel- sche geneesheer J. B. Pass, voor eene com missie van onderzoek iu het Parlement krachtig gesproken voor de noodzakelijkheid van de periodieke rust, ten behoeve van de gezondheid. Wij zulleu hier enkele zijner uitspraken vermelden. »Het vieren van den Zondag moet niet alleen als een plicht van den Godsdienst maar ook als een plicht der natuur wor den beschouwd, aangezien het behoud des levens ook eene plicht is en men zich aan zelfmoord schuldig maakt, als men ziju leven ondermijnt. Ik spreek hier slechts als arts en sluit elke theologische quaestie buiten. Ik beschouw den Zoudag als een ououtbeerlijken rustdag, waardoor de krach ten in ons lichaam worden versterkt. Is deze kracht eenmaal verloren dan helpen geen geneesmiddelen meer.« »Eeu geneesheer moet voor alles letten op het behoud van het regeuereerend be ginsel iu de phjsische natuur; heeft hij dit eenmaal te gronde doen gaau, dan is het met zijue geneeskundige werkdadigheid ge daan. Hij moet er steeds naar streven, de energie van den bloedsomloop te behouden. De arbeid nu tracht eiken dag de levens bron uit te putten. Daarom heeft reeds God, Die niet slechts het leven schenkt, maar het ook iu stand houdt, den meusch willen verhinderen het leven te verwoesten en hem onderworpen aan een algemeeue physische natuurwet: de afwisseling tus- schen dagwerk eu nachtrust. Alhoewel nu de nacht den bloedsomloop eeuigermate iu orde brengt, zoo is toch deze rust niet in die mate voldoende om het evenwicht der krachten te herstellen, dat voor den duur van het leven noodzakelijk is. Daar om is door de goedheid der Voorzienig heid één dag vau de zeven vastgesteld, om in de behoefte aan rust van het auimale sys teem te voorzien.De waarheid van het gezegde wordt door de oudervinding, die men reeds bij de dieren heeft opgedaan, bevestigd. Laat een paard met alle kracht dagelijks werken of geef het iu plaats daarvan een rustdag van de zeven dagen en gij zult u uit de grootere levendigheid, waarmede het iu het tweede geval de zes overige da gen ziju werk verricht, overtuigen, dat de rust van den zeveuden dag voor ziju welzijn noodzakelijk is.« Zeker zullen deze oordeelen eu uitspra- FEUILLETON. Waar al geen collectie var aangelegd wordt. De Intermédiaire des chercheurs et des curieux deelt mede dat nu wijlen Ed. Pascal, die een ongelukkigen dood stierf vóór de in aanbouw zijude magazijnen van de Printemps, waar hem in 't voorbijgaau een zware balk op het hoofd viel, een collectie bezat van 250 koperen kan delaars. gegoten, geslagen, fraai bewerkt en ge ciseleerd, van den tijd der middeleeuwen af tot het laatst der 18e eeuw. Zijn verzameling van snuiters, die bij de kandelaars behoorden, was ook zeer curieus. Het Kabinet van Jubinal de Saint-Albin be vat eene verzameling van laarzentrekkers en schoenhoorns, van hout, van bewerkt ivoor, van gegraveerd ijzer met inscripties eu een dito col lectie van kleerborstels, van opgelegd koper, van parelmoer, van Delftsch plateel eu eene col lectie vingerhoeden, waaronder een gouden, met étui, die aan Koningin Marie Antoinette heeft behoord. De schrijver van het Boek der verzamelaars" ken van geneesheeren uit verschillende lan den, die de Zondagsrust voor een natuur wet verklaren, ook bij deu onverschilligste on ougeloovigste eenige belangstelling en waardeeriug opwekken. Mocht dit echter niet het geval ziju, wil men aan het ge tuigenis van enkelen geen waarde hechten, dan moet toch de uitspraak vau geneeskun dige corporaties iu haar volle beteekenis worden gewaardeerd. Eene vereeuiging van 25 geneesheeren in Amerika gaf hare goedkeuring aan de uitspraak van Dr. Warren, die het volgende verklaarde: »Zoo ver mijue oudervindiug reikt, heb ik steeds bevouden, dat meuschen die zich hebben aaugewend, des Zondags van alle arbeid eu zorgen zich te ontlasten, in staat waren verwonderlijk veel werk iu deu loop der week te doen;« daardoor is het dus uitgemaakt, dat dezulken, die den Zondag niet houden, miuder werk ver richten. In October van het jaar 1882 verklaarde de Commissie van geneeskundigen in een oordeel over het hoogere ouderwijs in Elzas- Lotharingen, dat de Zoudag »niet slechts een godsdienstig, maar ook een physiolo- gisch en hygiënisch gebod is.« Het internationale hygiënische congres, dat in September van het jaar 1882 te Genève vergaderde, heeft de volgende, door Dr. Hiigler van Bazel voorgestelde resolutie, met algemeeue stemmen aange nomen: >1. Het meuschelijk organisme, is zoo ingericht, dat het van zeven dagen één dag noodig heeft tot herstel vau lichame- lijkeu eu geestelijken arbeid. De wekelijksche rustdag is voor deu mensch te noodzake lijker, hoe moeilijker eu eentooniger de ar beid eu hoe meer deze verbonden is met omstandigheden, die een uadeeligen invloed uitoefenen op de gezondheid. Het gemis van deu wekelijkschen rustdag benadeelt op velerlei wijzen de gezondheid en de werkkracht en leidt langzamerhand tot eene onherstelbare ziekelijkheid eu tot een vroegtijdigen dood. Bovendien wordt door onafgebroken arbeid de dronkeuschap be vorderd, de openbare zedelijkheid benadeeld en het familieleveu verwoest. 2. Opdat de openbare rustdag aau zijne hygiënische bestemmiug beantwoorde, is het niet voldoeude, dat de arbeider op den een af' anderen willekeurig gekozen dag den arbeid stake, neen, deze rustdag moet zooveel mogeljjk voor allen gelijktijdig en daardoor ook uiterlijk rustiger eu stiller Miize-Sencier, bezit eene collectie van lorgnetten, enkele en dubbele, waaronder verscheidene van de leden van het schrikbewind. Nadar, de photograaf, familielid van den ver maarden luchtreiziger, verzamelt sinds lang alle voorwerpen, waarop luchtballons zijn voorgesteld. In zijn atelier, rue d'Anjou, te Parijs, kau men ruim twee honderd borden en schotels, zoomede eenige snuifdojzeu vinden, waarop luchtballons geschilderd ziju. Er zijn liefhebbers, die al de werken, vooral de gravures en gedenkpenningen, van één be roemd letterkundige of kunstenaar opkoopen. Zoo bezit de heer Bossuet, te Saint Louis-en- l'Ile al de handteekeningeu en zelf geschreven brieven of kopijen van ziju beroemden naamge noot, die hij maar machtig kon worden. Am- broise Tardieu heeft in ziju kasteel van Herment (Puy de Dóine) 8000 portretten van beroemde Parijzenaars bijeen weten te brengen. Een be wonderaar van Napoleon I heeft alle portretten van den grooten veldheer en Keizer opgekocht. Spire BI on del heeft duizenden visitekaartjes van beroemde of althans welbekende lijdgenooten verzameld en op elk daarvan hun korte levens beschrijving genoteerd. ziju dan audere dagen. Deze dag moet werkelijk aan het herstel van verteerde kracht gewijd zijn en derhalve moeten geest en lichaam anders worden bezig gehouden dan gedurende de werkdagen, iu reinere lucht, iu zindelijker kleeding en woning. Indolente, stompe rust, zoomede het mis bruik van alcoholische dranken en elke ver spilling van krachten door opwekkende vermakelijkheden, moet streng worden vermeden. 3. Het vierde internationale hygiënisch congres, in September van het jaar 1882 gehóuden, geeft aan besturen vau spoor wegen, posterijen eu audere inrichtingen van iudustriëele en commerciëele ondernemin gen eu werkplaatsen den hartgroudigen raad, zoo veel mogelijk aan hunne onder geschikten iu elke week een vollen rustdag toe te staan, om daardöor de gezondheid dier leden te bevorderen volgens, de boven vermelde grondstellingen. Ook de socialist Proudhon, die een vij and was van allen positieven godsdienst, houdt de Zondagsrust voor de natuur van deu meusch voor zoo noodzakelijk, dat hij het verzuim ervan eene zonde heet tegen de wetten der natuur. Maakt men de week eeu dig korter,* zegt hij, »dan is het ver langen naar rust nog niet dringend, ver lengt men haar, dau heeft er overmoeheid plaats. Geeft men alle drie dagen eeu dag rust, dau zult gij door dit afbreken het verlies van den tijd vermenigvuldigen eu gij verbreekt door de splitsing dor natuur lijke eenheid der dagen het evenwicht met betrekking op het getal der dingen. Bewil lig daarentegen 48 uren rust na een on afgebroken arbeid van 12 dagen, dan doodt gij den mensch door u'etsdoen, nadat ge hem door de vermoeiing hebt uitgeput. Hoe toch heeft Mozes zoo het juiste gevonden?* Deze getuigenissen worden door de fei ten bevestigd. »Meu weet thans bij ouder- dervindiug,* zegt de beroemde Chateaubri and, x> dat de vijfde dag als rustdag te dicht bij, eu de tiende te ver van het begin van den arbeid ligt en het schrikbewind, dat in Frankrijk alles kon tot stand brengen, heeft den laudman niet kunnen dwingen zich aau de dekade te houden, omdat het onvermogen der menschelijke kracht en, zooals men heeft waargenomen, zelfs het onvermogen van de krachten der huisdieren er zich tegen verzetten. De os kau niet ne gen dagen achtereen werken; aau 't einde van deu zesden schijnt hij door zijn brullen reeds naar de door den Schepper voor de Een verzamelaar in Bourbon bozit eene col lectie hoeden van alle modellen en ouderdom waaronder er zijn, die men zou meenen dat nooit gedragen konden worden. Tamoussoff: zegt ergens: „Gij jonge knapen, zijt allen even hoogmoedig; doch gij moest lie ver onderzoeken, hoe uwe voorvaderen handelden. Het ware beter, dat gij van ouderen dan gij zijt wildet leerenvan mij bijvoorbeeld, of van mijn zaligen oom, Maxim Petrowitch. Hij werd aan tafel bediend door oen honderdtal dienaren, niet alleen in zilveren, maar in gouden schotels. Hij was met onleteekenen overdekt, en reed altijd in een koets met vier paarden. Ziju ge- heele leven bracht hij aan het hof door en welk hof? Hoe verschillend van het tegenwoor dige! Het was het hof van Keizerin Catharina. Toen der tijd wogen alle hoveliugeu minstens veertig pud ieder. Al boogt gij ook tot de aarde, zij verwaardigden zich niet u aan te zienWat mijn oom betreft, hij zag er deftig uit en had eene trotsche houdingmaar nauwelijks was hij in tegenwoordigheid van zijue algemeeue rust der schepping bestemde uren te verlangen. Eu zoo heeft de week) nadat zij een oogeublik was outtroond, hare eigene heerschappij weder opgevat. Tegen Gods werk verzet men zich te ver geefs. Hetgeen Chateaubriand van de dieren zegt, dat zij namelijk de ontwijding van deu Zondag niet kunnen verdragen, wordt ook door feiten uit Eugeland bevestigd. Eeuigeu tijd geleden deelde eene Eugelsche rijtuig-maatschappij hare paarden zoodanig in, dat er eenige war9u die wekelijks 7 eu andereu die 6 dagen vau de week moesten loo- peu. Weldra bleek dat het voordeel, 't welk de paarden, die dagelijks aau 't werk wa ren, opleverden, verzwolgen werd door het verlies iu waarde, dat deze diereu iu ver- gelijkiug met hunue kameraden hadden ge leden. Op het tweede internationale Congres voor de Zondagsviering dat den 9u en lOu Sept. vau het jaar 1879 te Bern werd ge houden, constateerde Dr.Mandach uit Sehaff- hauseu: De paarden, die vroeger doorliet land, dag aau dag voor deu postwagen stonden, waren op hun 8ste of 10de jaar versleten; een paard dat zes dagen onafge broken zwaar werk verricht, doch deu ze venden dag kau rusten, wordt 15 a 18 jaren oud; dergelijke feiten worden ook door onze medewerkers medegedeeld. Ieder verstandig landbouwer is er op gesteld, dat zijne paarden de behoorlijke Zondagsrust genieten, omdat hij weet, dat eeu aau houdend werkend paard spoedig on geschikt voor deu arbeid en daardoor waar deloos wordt eeu ernstige vingerwijzing, dat het veel sterkere dierlijko organisme eeue natuurlijke staking van den arbeid eischt. Da Zoudagsarbeid is dus met het organisme van den mensch ouvereenigbaar eu derhalve eene zou le tegen de natuur vau deu meusch, die zich wreken moet, daar zij de gezondheid ondermijnt. Wij hebbeu in dit opzicht reeds het oordeel van geueesheeren en hoofdzakelijk de besluiten van het internationale congres medegedeeld. Wij komen wegens het hooge belang der- zaak nogmaals daarop terug. {Slot volgt.) De Bondsraad heeft de overeenkomst met den Noord-Duitschen Lloy 1, betreffende de Oost-Aziatische en Australische stoomboot lij ueu goedgekeurd. meerderen of hij wist ziju lichaam in een cirkel te plooien. Op zekeren avond, er was een groot bal op het paleis, gleed hij uit eu viel zoo hard neder, dat hij bijna den nek brak. De oude man steunde van de pijn, maar de Keizerin lachte. Wat denkt gij dat hij deed? Hij stond op, vermande zich, maakte een poging om op nieuw te buigen eu viel nog eens maar nu met opzit. De Keizerin lachte uog met meer genoe gen dan te voren. Daarop herhaalde hij het heldenfeit ten derden male. Wat dankt u daarvan? De hovelingen achtten het zeer geestig; want door dezen herhaalden val rees hij. Wie meent gij, dat, ten gevolge vau dit en van andere soortgelijke feiten, voortaan aan de keizerlijke speeltafel genoodigd en met de meest gracieuze toespraak vereerd werd? Maxim Petrowitch. Wie werd met deu m-esten eerbied behandeld Maxim Petrowitch! Ik scherts volstrekt niet. Wie kon over titels, waardigheden en ridder orden beschikken Maxim Petrowitch 1" Hoe menigeen in onze dagen rijst, omdat hij kruipt. Hoe menigeen speelt den meester, omdat hij op zijne beurt de slaaf weet te zijn!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1