BI NN E N L A D. GEMENGDE BERICHTEN. De jnrv te Frankfort a. M. heeft Lieske schuldig verklaard aan moord op den po litie commissaris Rumpff, waarna liet ge rechtshof hem veroordeeld heeft tot de dood straf. In de Fransche Kamer van Afge vaardigden stelde de heer Rodat, bij de voortzetting der beraadslaging over de be- grootiug van eeredieust, voor om het kre diet van twee millioen voor de kerken en pastorieën te herstellen, welk krediet door de commissie verminderd was tot 1,850,000 fr. Het voorstel van den heer Rodat werd be streden door den Minister van onderwijs en eeredieDst en ten slotte door de Ka mer verworpen met eene meerderheid van ééne stem, 208 tegen 207. Het syndicaat van de Association projes- sionelle des journalistes républicains frangais heeft besloten bij de Engelsche rechtbank eene civiele actie in te stellen tegen de generaals Smith en Wolseley, omdat zij een prijs gesteld hebben op het hoofd van Olivier Pain. De conferentie betreffende het Suez-ka- naal zal tot defiuitieve regeliug dezer aan gelegenheid tegen bet einde der maand September weer te Parijs bijeenkomen. Ten gevolge van de versperriug van het Suez-kanaal door het gezonken bag- gervaartuig, is een zijkanaal 400 meter lang, gemaakt, en zoo de vaart weder vrij. Het Tageblatt verneemt uit Madrid, dat KoningAlfonso eergisteren in de vroegte, zonder voorkennis van het Ministerie, is vertrokken naar Aranjuez, waar de cholera vreeselijlt woedt. De civiele en de militaire gouverneurs der hoofdstad volgden den Ko ning onmiddellijk. Des namiddags keerde de Koning naar Madrid terug. De miuis- teriëele crisis is nu weer zeer ernstig. De ex-Khedive van Egypte, Ismaïl- pacha, die bij het optreden van het nieuwe Kabinet weer genoemd wordt als Onderko ning, heeft zijn jongste residentie, Florence, vaarwel gezegd en zijn paleis aldaar aan eene spoorwegmaatseh p.iij verkocht. Volgens een besluit van den Russi- sckeu Rijksraad, hetwelk onlangs door den Czaar bekrachtigd is, is het in 't vervolg aan katoen-, wol- en linuenfabrikanten verbo den, in hunne fabriek jongens beneden 17 jaar in dienst te nemen, en vrouwen in de fabriek aan te stellen tusscheu 8 uur 's avonds en 5 uur 's ochtends. Volgens de bekende Moskovska Wjedo- mosli zijn het niet philantropische, maar hoofdzakelijk oecouomische redenen, die tot dit verbod geleid hebbeu. De overproduc tie der genoemde takken van nijverheid beeft namelijk tot dien maatregel geleid. Verscheidene fabrikauten hadden reeds uit eigen bewoging besloten den arbeid bij nacht te staken, anderen wilden de fabrikatie gedurende de zomermaanden laten stilstaan, maar daarvan werd door anderen gebruik gemaakt, om op den ouden voet te blijven voortgaan, zoodat de productie niet verminderde. Alleen door een voor alle fabrikanten geldenden maatregel kon dus de productie worden geregeld. dagelijks gewoonlijk door 60 a 70 personen, meest vreemdelingen, bezocht. Deventer, 3 Juli. Woensdag-morgen- heeft een schipper in het Overijselsche Kanaal naar Deventer het lijk gevonden van eene onlangs getrouwde vrouw, oud 35 jaren, genaamd W. N. vrouw vau S., wonende alhier. Zij werd sedert Maandag-avond vermist. Dinsdag-avond is in het Ziekenhuis alhier overleden de werkman D. B., vader van vier jeugdige kinderen, die Vrijdag van een hoogen steiger viel. Hilversum, 3 Juli. Van 29 Juli tot 2 Au gustus zal de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde eene tentoonstelling alhier houden. Arnhem, Het Gerechtshof heeft Willem Re geling, den moordenaar van B. Jansen te Wa- geningen, veroordeeld tot 30 jaren tuchthuis straf. 's Gravenhage, 3 Juli. Bij enkele winkeliers hier ter stede zijn in de laatste dagen uitge geven valsche coupons van de Amsterdamschc Premieleening, groot f 3 en f 1,50, door een p r- soou, als heer gekleed. Het Leipziger Tgbl. meldt dat de stu denten te Breslau zich dezer dagen fameus ge amuseerd hebben, door op de hooge tournures van wandelende dames ongemerkt beschuiten en allerlei licht gebak te leggen. Het was uiterst vermakelijk te zien, hoe des middags eene reeks dames met beschuit bevracht langs de pantoffelparade wandelde en, wat de grap ver hoogde, hartelijk lachten om het malle gezicht, van haar, die vooruit liepen, zonder te vermoeden dat haar eigen tournures op gelijke wijze waren versierd. Daar de metselaarsknechts te Berlijn den arbeid hebben gestaakt, zijn er uit andere plaatsen ruim duizend aangekomen, die er terstond aan 't werk zijn gegaan. In hetTerkaraeren-bosch (Brus sel) staat op den boord van den vijver eene plank, bestemd om er de voorwerpen aan te hangen, welke dienen moeten om in geval van nood een drenkeling te redden, doch tot hiertoe waren die voorwerpen nog niet te zien geweest, hetgeen een grappenmaker op de gedachte bracht er op te schrijven: Waar zijn zij? Deze vraag is nu be antwoord door een coüega-grappenmakker, die er ouder scheef: Naar den Congo! Op de goederen van den ambacht s- heer der gemeente Amerongen Graaf Bentinck, is een zeer zeldzame vogel en wel een scharlaar (coracius garulageschoten. Volgens den heer Termeer, preparateur bij 's Rijks museum te Leiden, is dit de 2de dergelijke vogel, die in Nederland wordt buit gemaakt. Brieven uil El Paso Te x a s, bren- gen eeuige bizonderhedeu over de waterhoos, die den 9Jen Juni bij Lagos groote schade heeft aangericht. Mear dan 200 personen hebben alleen te Puebla Cuarantas het leven verloren, waar een 25 voet hooge vloed plotseling binnen drong, alles op zijn doorgang vernielende. De angst in de geheele vallei is groot. De straten der stad Guanajuato werden plotseling veranderd in zes voet hooge rivieren. De schade in laatstgenoemde stad bedraagt meer dan ƒ250,000. Van de eigen-levensbeschijving van Generaal Grant welke eerlang verschijnen z\\, zijn reeds 300.000 exemplaren vooruitbesteld en er komen voortdurend nog nieuwe groote bestel lingen, Men berekent de oplage op een millioen. zijne woning te Amsterdam, was te zes uur te Overveen, te acht uur te Zindvoort, te half elf te Noordwijk en kwart over tweeëa te Sche/e- uingen, alzoo juist een wijzertje rond. Vrouw Van der Linden, de Lei d- sche giftmengster, is eergisterenmiddag naar de ge vangenis voor vrouwen te 's-Hertogenbosch overgebracht. In het Conservatoire des Arts te Métiers te Parijs zal eerstdaags een standbeeld opgericht worden van Nicolas Leblanc, den in 1742 geboren scheikundige, die de middelen ontdekte om kunst matige soda te vervaardigen, eene ontdekking die Liebig beschouwde als de hoofdoorzaak van den snellen vooruitgang van verschillende takken der hedendaagsche nijverheid. Te VVeenen, zoo althans melden liberale bladen, zal van Japauschen kant waar schijnlijk eerlang een Buddha-tempel worden gesticht, om de veb Japauners, die daar wonen, in staat te stellen godsdienstoefeningen te houden. Men heeft reeds een gebouw op het oog. Naar aanleiding van den moord van mevr. Cornet door Marchadon, die te Parijs door een zoogenaamd huur- en verhuurkantoor als knecht geplaatst werd bij zijn slachtoffer, houdt men zich aan de prefectuur van politie bezig met een nieuw reglement voor dergelijke kan toren, ten einde waarborgeu te bekomen, dat ze niet uit wiuzucht de beste inlichtingen geven van personen, die zich ter verhuring bij hen aanmelden en die zij volstrekt niet kennen. Die waarborgen zouden daarin bestaan, dat de kantoren civiel verantwoordelijk kunnen gesteld worden voor de nadeeleu, zooals diefstal en moord, die door de door hen aanbevolen personen teweeg worden gebracht. De ontvangsten der Sue z-k anaal- maatschappij hebben gedurende Juni 1885 be dingen Ir. 4,910,000, tegen fr. 4,750,000 in Juni 1884, dus fr. 160,000 meer. Sedert den leu Januari van het loopende jaar werd fr. 32,980,000 ontvauge tegen fr. 34,693,000 van 1 Jan. 20 Juni 1884, dus fr. 1,713,000 minder. Z o n d a g-a vond hebben kwaadwil- ligeu getracht de tram van Breda naar Ginneken te doen ontsporen. De persoon die de ontsporing heeft veroorzaakt, heeft kennis van zaken ver raden; hij heeft geweten dat een losse keisteen, op de rail gelegd, gemakkelijk door het rad wordt vooruitgeschoven; om dit te beletteii heeft hij drie steeneu, op onderling gelijke afstanden in zand verstopt, op de rails gelegd, zoodat die steenen vastlagen. Er is eene premie van ƒ50 uitgeloofd aan dengene, die den persoon kan aanwijzen, welke zich aan deze misdadige handeling heeft schuldig gemaakt. Onder de meest door de cholera geteisterde plaatsen in Spanje staat vooraan het dorpje Museros nabij Valencia. Dit plaatsje telt 300 inwoners, waarvan 190 door de cholera zijn aangetast en 87 stierven. Dat de aardappel in natura mensch en beest tot voedsel strekt, weet ieder. Verder is het bekend dat de aardappelfabrikaten vele zijn en nog immer vermeerderd worden; zon der te noemen aardappelmeel en siroop, welke eene zeer groote rol spelen in onze dagelijksche vraag: „Wat zullen wij eten", fabriceert men hier te lande ook gist uit den aardappel, en suiker bereidt men eveneens reeds geruimen tijd uit dezen knol; zelfs moet het aan de Eransche schtikundigen Aubert en Girand te Lyon gelukt zijn door electriciteit meel-suiker in kristallijne rietsuiker om te zetten. Alsof dit alles rog niet genoeg ware om den aardappel eene eereplaats en eene goede toekomst te verzekeren, heeft men on langs te Hannover gepoogd om van aardappel meel worst te maken. Het waren eenige slachters aldaar, die der gedrukte aardappelmeel- markt deze vriendelijkheid wilden bewijzen, doch de politie zag daarin eene vertalsching van levens middelen, en dus werd dat edel streven in de ge boorte gesmoord, 't Was jammer; aardappel-worst klinkt minstens even goed alse r w t e n-worsteu. smaakt misschien nog beter. Twee matrozen geraakten Don derdag-nacht te Amsterdam aan het boksen; een hunuer had vooraf zijn jekker uitgetrokken, om in zijne hemdsmouweu den strijd te kunnen aan vaarden. De gedienstige omstauder, die dit klee- dingstuk op den arm nam, waarin onder meer twee bankbiljetten van 25, een horloge en gouden ketting geborgen waren, heeft zich daarmede in het heetst van het gevecht heimelijk uit de voeten gemaakt. Te Human, in het Russische gon- vernement Kieff, hebben inbrekers getracht de rijkskas te plunderen, welke een millioen roebels bevatte. Zij hadden den muur van het huis, waar de kas zich bevindt, stukgebroken, zonder dat de beambten en wakers er iets van bemerkten, maar de zware brandkast konden zij niet openmaken en zij moesten onverrichter zake heengaan. Twee mannen zijn onder verdenking van medeplichtig heid aan de inbraak gevangen genomen. Te Khartoif werd eenige jaren geleden een dergelijke inbraak gepleegd, welke goed slaagde. Daar stalen de dieven (Nihilisten) een paar millioen roebels en ontvluchtten met hun buit. Door Demany is een speciaal on- derzoek ingesteld naar de manier waarop de mensch loopt, en wel bepaald naar den tijd, dat hij loopende met beide voeten op den grond rust. Als uitkomst dezer onderzoekingen deelt hij mede dat de tijd waarop de mensch met beide voeten op den grond staat vermindert, naarmate de snelheid toeneemt; dat de belasting van 0 - 40 kilo den tijd vergroot der gelijktijdige aanraking en ten derde dat de vermoeinis eveneens den aanrakingstijd vergroot, Men meldt ons, datopdeterug- reis van het stoomschip Midura, van Batavia naar Amst. de baas-timmerman Langkemper bij het verrichten van zijne w irkzaamhe le i in deu tunnel van het schip, door de stikstof van ont bonden of gesmolten melasse (gedeelte der lading) onmiddellijk werd gedood. De bootsmaat, die hem, toen hij te lang afwezig bleef, moest opzoeken, onderging hetzelfde lot. Niets heeft meer b ij gedragen tol handhaving van de openbare orde te Londen, verklaart menig Engelschman, dan de publiciteit welke de dagbladen onmiddellijk geven aan de namen van hen, die veroordeeld worden wegens wangedrag op straat, enz. De schuldige staat steeds onmiddellijk terecht voor de politie rechtbank, en de dagbladen deeleti zonder genade zijn naam mede. Zoo is Vrijdag te Londen een man veroordeeld, die fatsoenlijke vrouwen op straat naliep, haar allerlei ongepaste woorden tot fluisterde en zelfs aanraakte. Esn der dus beleedigde dames heeft den kerel aangeklaagd, en den volgenden dag stond hij terecht. De rechter, de heer Sheil, veroordeelde hem lot veertien dagen gevangenisstraf with hard labour op den tredmolen. „Een vent als gij, die fat soenlijke vrouwen op straat hindert, is een vol komen plaag en pest der maatschappij", zeide hij. Onlangs stierf te Loosdrecht een der vier jongen van een hond, waarna de doode natuurlijk begraveu werd. Eenigsn tijd nadat dit geschied was, vond men het doode dier weder in het nest. Ds moeder had het opgegraven, de drie levende jongen buiten het nest gezet en trachtte op allerlei wijzen de levensgeesten van het diertje weder op te wekken. Een ingezetene van Borkulo, die wel eens een prijsje uit de loterij getrokken zal hebben, had dezer dagen een bizonder sterk voorgevoel, dat een groot fortuin in deze trekking van de loterij zijn deel zou zijn. De laatste dag van de trekking brak aan en nog is zijn num mer niet getrokken. M:t de middagpost nog geen tijding! Nu is alleen zijn hoop op de tele graaf gevestigd, eu niet te vergeefs. Omstreeks vier uur toch brengt de statiousbode hem het zoo gewenschte telegram. Het geheele gezin is buiten zich zelf vau verwachting; geen van allen heeft den moed, het alles belovend couvert te openen, dat hen nog van het verwachte geluk scheidt. Gelukkig dat er een vriend bij de hand is, onvervaard genoeg om het zegel te verbreken en het telegram te lezen. „Eu wal krijgen we nu?" roepen de verrukte eigenaren van het ge lukkige lot, „de dertig- of de vijftigduizend?" Je krijgt je krijgt twee logé's van avond met den laatsten trein! Tableau! Aan het Scheveningsche strand wareu eergisteren drie heeren,die zich de uitvinding van Simon Stevin hidden ten nutte gemaakt om een reisje te doen van Katwijk naar Sche- veniiigeii. Een flinke blies uit het noorden bracht den zeilwagen in een ommezien op de plaats zijner bestemming; voor de terugreis moest na tuurlijk de hulp van een paard worden ingeroepen. Een b uite n 1 a ndsch journalist is eergisteren te Parijs in de eutréezaal der Fransche Kamer plotseling krankzinnig gewordeu. Hij riep „Bismarck heeft mijn pan willen koopen; hij heeft veel geld om Hongarije te verraden; maar ik heb hem geantwoord zooals hij verdiende." De ongelukkige wilde voortgaan, maar de macht dreef hem uit. Te Lowestoft is een gedeelte van de wandelpier, met leeszaal en muziekkiosk over eeue uitgestrektheid van 300 voet door brand vernield. De schade raamt men op 20,000 pd. st., die voor rekening komt van de Directie van deu grooten Oosterspoorweg, waaraan de pier toe behoort. Door de Arron d.-r e c h t 'o a n k te Maastricht is de heer Urban, directeur-generaal van de Spoorwegmaatschappij Grand-Central- Belge, tegen wien als bestuurder van die Maat schappij eene vervolging was ingesteld, wegens hetloopen langs de plank van een in beweging zijn— den trein, van rechtsvervolging ontslagen. De Berlijnsche Oberkirchenrath heeft gedecreteerd, dat geenGeestelijke verplicht is dienst te doen over de lijken bestemd voor crematie, een paktijk, welke niet strookt met de leeringea der Kerk. Bij het bataljon der jagers te voet te Algiers in garnizoen, worden proeven ge nomen met een nieuwen mondkost voor den sol daat, uitgevonden door professor Heckel te Mar seille. Zikere gecondenseerde rantsoenen zouden met 750 grammen brood of beschuit voldoende zijn om een man te voeden en hem in een uur gemiddeld 51/» mijlen te laten marcheeren zonder dat hij groote vermoeidheid gevoelt. Bij de jongste Russische con- scrip ie zijn 30,108 milhieplicktigeu niet opgeko men; 15,732 van de achterblijvers waren Joden, Een in Duitscbland uitgegeven Catalogus van nieuwsbladen brengt aan den dag, dat aan de Duitsche Postkantoren abonnementen worden aangenomen op 9,027 couranten, waar van 6,000 gedrukt zijn in het Duitsch, 898 in het Engelsch, 167 in het Fransch, 164 in het Italiaansch en even zoo veel in het Poolsch, 67 in het Noorsch, 142 in het Zweedsch, 46 in het Spaansch, 25 in het Hongaarsch en 54 in het Russisch. I n de k e r k vanSain t-F ront liet de Pastoor, die zich met den koster in den toren bevond, die klok voor een begrafenis luiden. Plotseling brak de balk, waaraan een der klokken hing. De klok viel en verpletterde den schedel van den Pastoor en brak een arm van den koster. Het wetsontwerp betrekkelijk de personeele belasting is door de Tweede Kamer aangenomen met handhaving van het hoofdbeginsel; zoodat nu btpaald is, dat aan de gemeenten jaarlijks zal worden afgestaan een vaste som, vertegen woordigende vier vijfden der hoofdsom en opcen ten van de personeele belasting. Als maatstaf van uitkeering bleef behouden de gemiddelde opbrengst van de drie jongste dienstjaren. Door deze beslissing zullen de gemeenten geen hoogere opcenten op het gebouwd en ongebouwd mogen heffen dan tot dusver. Naar het Vad. verneemt, zijn de uit komsten van het door den Minister van kolo niën toegezegd onderzoek naar den toesland der industrie, bepaaldelijk der suikerindustrie, op Java, seeds voor eenigen tijd hier te lande ont vangen, en hebben zij bij den Minister de over tuiging gewekt, dat werkelijk iets ter tegemoet koming van regeeringswege moet worden gedaan. Dientengevolge kan o. a. spoedig eeii wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden verwacht tot wij ziging van het tarief van in- en uitvoerrechten. De St. Ct. deelt het sluiten van hetzalm- Iractaat als volgt mede: „Den 30 Juni is te Berlijn tusschen Nederland, Baden, Beieren, Hessen, Oldenburg, Pruisen, Wurtemburg en Zwit serland eeue overeenkomst geteekend, waarbij tot behoud eti bevordering vau de teelt van de zalm binnen het stroomgebied vau deu Rijn, de zalm- visscherij op verbandhoudende grondslagen wordt geregeld." De katholieke kiesvereeniging te Rozendaal heeft tot candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen deu heer mr. J. van den Biesen, advocaat te Amsterdam. Vlissingen, 3 Juli. Hier heerscht algtmeene geestdrift ten gevolge der aanwijzing van deze gemeente als aanloophaven der gesubsidieerde Duitsche stoomboollijnen. Van alle openbare en een groot aantal particuliere gebouwen waait de driekleur. Verschillende corporatiën en vereenigingeD heb ben in optocht eene ovatie gebracht aan den heer Arie Smit, oud-burgemeester en president der Maatschappij De Schelde, als hulde voor alles wat door hem in deze voor de gemeente werd gedaan. Delft, 3 Juli. De tentoonstelling van decora tief aardewerk en gebrand glas, alhier, wordt Sedert geruimen tijd werden op het kerkhof te Kreuznach nieuwe grafteekenen beschadigd en graven van de daarop geplante bloemen beroofd. Tot dusverre kon men de ara- venschenders niet ontdekken, maar thans is het uitgekomen, dat de schuldigen de beide dood gravers en kerkhofbewaarders zijn. Deze namen op die wijze wraak als de nabestaanden van overledenen de zorg voor de grafversieringen niet aan hen hadden toevertrouwd. Zij zijn nu natuurlijk terstond ontslagen en zullen daaren boven gerechtelijk worden vervolgd. Een zeer ongewoon verse li ij nsel te Heerenveen was een publieke afslag van oude kaas, welke grootendeels tegen den spotprijs van 7 cents het halve K. G. werd van de hand gedaan, hoewel zij nog zeer goed was. De nieuwe kaas is nog goedkooper, zoodat vele soorten slechts 4 of 5 cents, in enkele gevallen 6 cents opbrenge n. Het proces tegen der. melkboer te Groningen, waarvan wij onlangs melding maakten, is te zijner gunste beslist. De kanton rechter overwoog daarbij, dat na de voorzorgen, door hem genomen, hier niet zich had voorge daan eene achteloosheid als de wet, die op zich zelf reeds eene beperkende strekking heeft, be doelt. Z >oals onze lezers zich zullen herinneren, heerschle in het gezin van den melkboer rood vonk, en liet hij de melk zijner koeien door een knecht, die echter buiten de ziekenkamer bleef, verkoopen. Dit laatste werd strijdig geacht met de wet op de besmettelijke ziekten. In de nabijheid van Bat zijn twee bruinvisschen gevangen door een botvisscher. De beide dieren, die er welgedaan uitz:en en vrij wat traan zullen opleveren, waren moeder en kind. Toen het jong zich te ver waagde, werd het gevolgd door de moeder, eu zoo ge raakten ze met het vallen van het Water op het droge. Een liefhebber van wandelen heeft Dinsdag vau de middag- eu avondkoelte gebruik gemaakt, door gehtel te voet den weg vau Amsterdam, over Haarlem, Zandvoort en langs liet strand tot aan Scheveuingen af te leggen. Te twee uur des middags verliet h(j i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2