BINNENLAND. digden antwoordde de Minister van buiten- laudsche zaken op eene vraag van Mgr. Freppel, dat China den llden Mei 1884 af stand heeft gedaan van de suzereinitcit over Annam. Een telogram van Generaal de Courcy uit Hué meldt, dat hij 's nachts na aan komst in die stad onverhoeds werd aan gevallen door de Annamitische bezetting der citadel. De aanvallers werden terug geslagen. De Generaal, die de vereisehte maatregelen heeft genomen, is volstrekt niet ongerust. Het telegram maakt niet het min ste gewag van de reden van dit geval. De Pransche consul te Valencia bericht, dat dokter Perran den heer Brouardel ge weigerd heeft, proeven van iuentingsstof tegen cholera te laten zien en hem toe te laten bij de proefnemingen. De heer Brou ardel heeft, onder deze omstandigheden, zijne zending als geëindigd beschouwd en Valencia verlaten. Hij is dadelijk naar Pa rijs teruggekeerd. Met 262 tegen 219 stemmen heeft het Lagerhuis het door Gladstone bestre den voorstel van Beach aangenomen tot uitsluiting van Bradlaugh van den eed en van het Parlement. Het Hof van Assises te Florence heeft veertien socialisten, beschuldigd van schending van het recht van eigendom, aanzetting tot haat onder de verschillende standen der maatschappij en aansporing tot het doen van oproerige manifestatiën door middel van de pers, veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf en 1400 lire boete en eenige anderen tot 22 maanden gevangenisstraf en 1400 lire boete. Volgens eene opgave in de Indépenclance Beige werden er in Spanje van 16 Jan. tot 1 Juli 12,778 personen door de cholera aangetast, van welke 5835 overleden zijn. Men heeft te Londen eene depêche ontvangen, waarin het overlijden van Oli vier Pain wordt tegengesproken. Hij zou sedert langen tijd den weg langs den Bo- ven-Nijl genomen hebben en men zou bin nen kort het bericht van zijne aankomst bi) de Congo vernemen. Maandag jl. werd in Cleveland eene bjjeenkomst gehouden door duizend vreem de (Poolsche en Boheemsche) werklieden uit de ijzersmelterijen, die op 't oogenblik met de overigen het werk hebben gestaakt. Er werden hevige redevoeringen gehouden tegen de kapitalisten. Men vreest onlusten. Door den Minister van binnenlandscke zaken is beslist dat, vermits z. i. volgens de bestaande wettelijke bepalingen niet de bepaalde medewer king van den gemeenteraad wordt gevorderd, de leden van den schuttersraad mitsdien door burge meesters en wethouders moeten worden benoemd. Hillegom, 7 Juli. De jaarlijksche verzending van kruisbessen naar Engeland van hier is bijna geëindigd. De opbrengst was goed. De prijzen liepeu uiteen tusschen 6 en 9 c. per K.G. Nijmegen, 7 Juli. Door het bestuur der H. Ignatius kerk, in de Molenstraat alhier, is van de Maatschappij tot Exploitatie van Bouwterrein alhier een groot stuk gronds buiten de voorma lige Molenpoort aangekocht voor ruim f 40,006 om daarop te zijner tijd, in verband met de snelle uitbreiding van de stad aan die zijde, een vijfde E. K, kerk te kunnen stichten. Venloo, 7 Juli. In de nabijheid dezer gemeente dronk het 2-jarig kind van den landbouwer Backus in een onbewaakt oogenblik uit een kof fiepot, die op tafel stond en verbrandde zich zoo danig, dat een paar uren later de dood volgde. Muiden, 7 Juli. Naar wij vernemen zijn dezer dagen opmetingen gedaan als voorbereiding tot den wederopbouw der buskruitfabriek De Krijgs man, alhier. Delft, 7 Juli. 'Tegen eene dienstbode alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens misbruik van vertrouwen. In het begin der maand Juni werd hare meesteres 12.50 ter hand gesteld, om die gelden de verschenen huur over Mei. 11. aan de eigeuares der woning af te dragen, welke gelden zij ten eigen bate heeft aangewend terwijl zij kort daarop hare meesteres heeft vaarwel gezegd en te 's-Hage is gaan dienen. Maastricht, 7 Juli. In deze gemeente zijn twee personen in de Maas verdronken; de een was bezig een paard te laten baden; de ander was aan het visschen. De beide lijken zijn opgehaald- 's-Gravenhage, 7 Juli. Nabij het pompsta tion der waterleiding alhier, is het lijk opge- vischt van een polderwerker. Het was reeds zoo ver in staat van ontbinding, dat het niet meer mar de begraafplaats kon worden overgebracht en dus in de duinen werd begraven. .Rotterdam, 7 Juli. Zaterdag stonden voor het eerste kantongerecht alhier tien personen terecht wegens het plukken van bloemen in het Park te dezer stede. Bergen op Zoom, 7 Juli. De machinist P. v. d. B. die bij het tramongeluk op de Groote Markt alhier vreeselijke brandwonden bekwam is aan de gevolgen overleden. De stoker is ge heel hersteld. Uitgeest, 7 Juli. Gisteren is alhier de r.ieuwe E. K. Kerk, welke een sieraad van het dorp js, plechtig ingewijd. Den dag te voren was Mgr. C. J. M. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, opzettelijk daartoe overgekomen. Z. D. H. werd door eene eerewacht te paard afgehaald. Vlaggen wapperden van vele huizen. De E. K. Kerk was natuurlijk buitengewoon vol. Ook vele Protestanten waren getuigen van de ker kelijke plechtigheden. GEMENGDE BERICHTEN. In een huis te Franeker, waar men bezig was een houten plafond uit te breken, rolden eensklaps een aantal zilveren muntstuk ken, ten getale van 27, naar beneden. Behalve een enkele gedenkpenning, zijn het Fransche, Engelsche en Duitsche munten uit de laatste eeuwen. Ouder den vloer van hetzelfde huis ontdekte men overwulfde kelders, ten deele met aarde gevuld, welke men nu voornemens is verder te onderzoeken. Te Burg op Texel is iemand, die sedert ruim 23 jaren in het bezit is vau denzelfdeu leeuwerik. De vogel geniet nog eene flinke ge zondheid en is vlug en tierig. De beambten van den tramway te Chicago staakten Zaterdag jl. het werk. De onlusten schijnen geëindigd te zijn, maar eerst nadat er bloed was gestort. De werkstakenden richtten barricaden in Chicago's hoofdstraat op. De politie moe9t die veroveren, alvorens het tramverkeer kon hervat worden. Daarbij vonden ettelijke bloedige botsingen plaats. 150 muiters zijn gearresteerd; 600 politie-ageuten bewaken de hoofdstraat. Een koffiehuisbediende, H. A. de J., die ten nadeele van den heer S., te Amster dam, misbruik maakte van hel iu hem gestelde vertrouwen, door ongeveer 50, op quitautiën ontvangen, ten eigen bate te gebruiken, is door de politie te Schiedam aangehouden en naar Amsterdam overgebracht. De gearresteerde was nog in 't bezit van één cent. Onlangs werd een zonderling natuurverschijnsel, een „hooiregen", door de leerlingen der landbouwklasse van de Kon. aca demie te Berlijn waargenomen, op een uitstapje in den omtrek van het Spree-wald. Het hooi dreef, als groote wolken, bij volslagen windstilte door de helder blauwe lucht, en eindelijk daal de het in bosjes neer. Men vermoedt dat het hooi door een windhoos in den omtrek van Leipe in de lucht is opgewaaid. Een liefhebber van kegelen te Eegensburg heeft dezer dagen op een achter middag niet minder dan 2700 Mark met dat spel verloren. De inzet was eerst 1 Mark ge weest en eindelijk tot 100 Mark geklommen. De eigenaar van het koffiehuis, die zulk hoog spelen geduld heeft, zal gerechtelijk vervolgd worden. De spelers schijnt men ongemoeid te lateu Naar aanleiding van het vonnis der Eechtbank te Maastricht, waarbij de heer Urban, directeur-generaal van de spoorweg maatschappij Grand Central Beige, van alle rechtsvervolging wordt ontslagen wegens het zich bewegen van een conducteur langs de loop plank van de eene afdeeling naar de andere van een en hetzelfde rijtuig, terwijl de trein loopende was is door den officier van justitie hooger beroep aangeteekend. De beroemde d a m e s k 1 e e r m a k e r Worth, president van de Parijsche //Chambre Syndicale de la Confection et de la Couture," heeft aaD de leden dier vereeniging een circu laire gezonden, waarin hij voorstelt een lijst op te maken van hunne cliënten, die met opzet of door den nood gedwongen, misbruik maken van de goede trouw der leveranciers. Zij moesten worden verdeeld in: A. Oplichters, zij, die in of buiten Frankrijk failliet zijn. B. Zij, die be stellingen doen boven hun middelen. C. Zij, die rijk zijn, maar in gebreke blijven te betalen, tenzij de deurwaarder hun geheugen ter hulp koml." Deze circulaire ging vergezeld vau een lijst, tal van namen bevattende. Door een indis cretie werden beide, die alleen bestemd waren voor de confraters en confrateressen, plubliek gemaakt. Worth wordt nu natuurlijk door de personen, die hij aan de kaak stelde, uitgeschol den, anderen roemen zijn moed. Nog anderen merken op, dat Worth c. s. moesten beginnen niet zoo schandelijk veel te rekenen, bijv. 800 frs. voor een japon, die aan stof, maakloon en four nituren 260 frs. kost, en dat leveranciers, die rekeningen laten oploopen tot 100,000 frs., geen medelijden verdienen. Zij weten toch in de meeste gevallen, met wie zij te doen hebben. Intusscben zal de circulaire allicht tengevolge hebben, dat het systeem van contant betalen meer in de mode komt en daarvan zal eene vermindering van uitgaven een gevolg zijn, want eene dame bedenkt zich tweemaal, indien zij a contant 600 frs. voor een japon moet geven, terwijl zij zonder aarzelen een van 1200 koopt, als ze die eerst over 6 of 8 jaren deukt te zullen betalen. Sedert 23 Juni worden van het feestterrein te Leiden ten nadeele van den buffet pachter vermist, 40 cristoffle zilveren lepels en 11 dito vorken, benevens een aantal tafelmessen. Alles is gemerkt Panopticum. De justitie verzoekt opsporing en bericht. Donderdag-avond, is ter hoogte van het station Zwijndreeht, door eenige jongens met steeneu geworpen naar den trein, welke te 5.30 van Botterdam vertrekt en te ruim 6 uren te Dordrecht aankomt. De reizigers kwamen met den schrik vrij, doch een hunner was als bezaaid met glasscherven. Door een der reizigers le klasse werd bij aankomst te Dordrecht on middellijk aan den stationschef kennis gegeven van het gebeurde. De jongens zouden zeer ge makkelijk aan te houden zijn geweest, indien er middel van gemeenschap had bestaau met de conducteurs of deu machinist, waardoor de trein terstond had kunnen stilstaan. Bij gebreke daarvan kan men ernstig, ja doodelijk gewond worden, zouder dat het treinpersoneel iets daar van bemerkt. Eeeds vroeger hebben -vij gemeld, dat te 's-Hertogenbosch fliuk gewerkt wordt aan de. voorbereiding van den gecostumeerden his- torischen optocht bij de feesten van het 700- jarig bestaan der stad op Maandag 21 dezer. Teneiude zooveel mogelijk de costumes historisch getrouw te doen zijn, laat de feestcommissie die onder haar eigen toezicht vervaardigen. Daartoe is een geheele werkplaats ingericht, waarin kleeilerma- kers, naaisters, stiksters, enz. werkzaam zijn. De stoffen zijn door de commissieleden zeiven aange kocht en, voor zooveel noodig, te Tilburg geverfd. Da wapens en harnachemeuten zijn grootendeels te Brussel aangekocht of besteld. Op die wijze hoopt men zeker te zijn van een getrouwe uitvoering volgens de ontworpen teekeningen en wordt tevens aan verscheidene inwoners werk verschaft. Voor de feestcommissie is het iutusschen een zeer veel omvattende taak, welke alleen hare belooniug kau vinden in het welslagen van den optocht. Sir Peter Lumsden heeft aan den dierentuin te Londen twee „sneeuwluipaarden" geschonken, welke hij medebracht uit Afghanistan, het eenige land waar deze dieren gevonden wor den in de sneeuw der hooge bergen. Tot dusverre werd nog geen enkel sneeuwluipaard levend naar Europa overgebracht, en men vreest dat deze twee spoedig in da ongewone luchtstreek zullen sterven. Zij moeten zeer woest en gevaarlijk zijn. Hunne huid is roodachtig wit en zij zijn 6 a 7 voet lang. Eene courant voor blinden is de Louis Braille, gedrukt met de letter naar het stelsel van Braillegeredigeerd door een blinde, Maurice de la Sizeranne en uitgegeven te Parijs (boulevard des Invalides 37). Het biad is in twee deelen gesplitst. In het eerste vinden de blinden raadgevingen, mededeelingen, inlichtingen en be richten, voor hen bizonder van belang en welke zij elders niet kunnen vinden; hec tweede i9 een supplement met berichten betreffende letteren, wetenschappen ec muziek. Dezelfde heer de la Sizeranne redigeert ook de Valentin Hailybe stemd voor directeurs en leeraars van bliudeu- instituten, ouders vau bliude kinderen en ver dere belangstellenden. Beide bladen hebben in alle beschaafde landen abonné's en lezer3. De prijs bedraagt van elk 3 frs. 'sjaars, die van de Louis Braille met het supplement 10 frs. Het „heilsleger" in het Zwitser- sche kanton Ziirich is op vernuftige wijze van het gebied verwijdert door toepassing vau de wet op de colportage en de reizende kunstenaars, en door het opleggen van boeten wegens het geven van „voorstellingen" zouder patent. Bij aanvrage wordt echter dit patent geweigerd omdat „de voorstellingen en oefeningen geenerlei waarde of belang hebben, het zedelijke gevoel kwetsen en slechts een voorwensel zijn tot bedelarij". De commandant van het 2e re g. inf. te Maastricht heeft naar den auditeur-militair in het 2a mil. arrondissement te 's Bosch ver wezen den soldaat 8. H. E., beschuldigd van een schildwacht door woorden beleedigd en geweldda dig aangerand te hebben. Een eigenaardig werk is door den Heer Bergholtz te Chicago uitgegeven, na melijk het i/Onze Vader" in 189 talen. Onge veer 4 jaren heeft de Heer Bergholtz hieraan gearbeid. De waterval van de Niagara krijgt nu een waardiger omgeving dan tot dusverre, en men zal uiet meer op alle fraaie gezichtspunten toegangsgeld moeten betalen. De Araerikaansche oever der rivier is nu eindelijk, o er eeo lengte van l Eug. mijl en 100 a 800 voet breedte staatseigendom geworden. Er wordt daar een park aangelegd en alle gezichtspunten zijn vrij. Van de zijde van Canada zullen ook dergelijke maatregelen worden genomen. Prevoyance Commerciale. Men kondigt de op richting eener maatschappij onder dien naam aan. Zij zal den deelnemers legen vaste bijdragen waarborgen tegen de verliezen, die zij jaarlijks iu hunne haudelszaken mochten lijden tengevolge van faillissement of staking der betaling van hunne debiteuren. De zetel zal te Parijs gevestigd wezen De heer Trouvc heeft een electriscb toestelletje uitgedacht, hetwelk,aan e;n schietgeweer aangebracht, den schutter iu staat stelt om bij nacht op 100 meters afstand alles klaar en dui delijk te onderscheiden. Het licht wordt ontstoken door het geweer aan te leggen en verdwijnt wanneer men dit weder verticaal hoult. Als een voorbeeld van „Nederlan- sche gemoedelijkheid", verhaalt de Westf. Merkur, en in navolging van dat blad verscheiden andere Duitsche bladen, het volgende: Onlangs kwam aan een klein spoorwegstation tusschen Maas tricht en Botterdam een der beambten, ongeveer 10 minuten voor het vertrek van den trein, de wachtkamer binnen en vroeg ieder der vier aan wezigen of hij of zij voorzien was van een kaartje. Toen allen dit bevestigend beantwoordden, sprak hij: „Dan behoef ik geen sein met den bengel te geven. Het kindje van den chef slaapt, en ik maak het niet graag wakker." Ulk stelt dezen „gemoedelijken Hollander" het had evengoed een Duitscher kunnen zijn en was er misschien wel een! a'3 voorbeeld voor de spoorwegbeambten, en vindt in het verhaal aan leiding om de „geachte heeren" machinisten en treiu-conducteurs te verzoeken 's nachts wat min der luidruchtig te werk te gaac, ten einde ds rust van de slapendeu in den omtrek niet te storen, en hij maant vooral ook de spoorwegbe stuurders aan, om de wisselwachters geen over matig langen dienst te laten doen, en zoo het gevaar voor spoorweg-ongelukken te verminderen waut: „het kindje slaapt." Een hoog agio. Een Bismarck-vereer- der schrijft uit Kissingen aan de Saaie Ztg.: Op een zijner wandelingen bemerkte de Bijkskanse- lier eenige arbeiders, die een boterham gebruikten zonder er iets bij te drinken te hebben. Hij gaf bun eeu daalder voor bier. Nauwelijks had Vou Bismarck zich verwijderd of een badgast kwam toeloopen om den thaler tegen vier mark iu te wisselen. Hij wenschte een daalder van Bismarck te bezitten en was er o, zoo gelukkig mee. 'f Is aandoenlijk. Tegen den te Londen wonenden Erfprins Von Salm Kyrburg is een eisch inge steld om Z. H. in staat van faillissement te ver klaren. De Prins vertoeft tegenwoordig te Parijs. Van de Pruisische Begeering geniet hij eeu jaar wedde van 60,000 Mark. Een inwoner van Bologna werd dezer dagen door een hond gebeten; doch zijn pantalon was gelukkig zoo dik,dat het woedende dier niet in het vleesch beet. De man liet het gescheurde kleedingstuk door zijne zuster herstellen, die op de gebruikelijke wijze den draad met de tanden afbeet en zelfs de lippen te dicht bij het kleedingstuk bracht. Het gevolg was, dat zij de giftstof, welke de dolle hond had achtergelaten, binnen kreeg; kort daarop overleed het meisje aan hondsdolheid onder vreeselijke pijnen. In de gemeente 't Bildt (Ft.) schijnt bet niet in deu haak te ziju. Den secretaris is zijn ontslag thuis gezonden en vijf Bradsleden hebben eensklaps verklaard, hun mandaat neer ta leg gen- Als een middel tegen den beet van muggen en vliegen waarvoor de tijd nu weer aankomt beveelt een inzender iu de Landw. Ztg., een scheikundige, een zeer eenvou dig middel aan, nl. het insmeren van de gebeten plekken met zeep. Men wrijft ze in, tot zij dik met schuim bedekt zijn en men laat dat dan opdrogen. Zoo verdwijnt de jeukende brandende pijn geheel en al. Het middel moet beter helpen dan geest van salammoniak, chloroform, nagelolie enz. Het is gemakkelijk te bjproeven. De kersenmarkt te Arnhem is ge drukt, daar weiuig door Engeland wordt opgekocht. De gemiddelde prijs is daardoor slechts 5 ct. de 5 ons. In de laatste jaren is niet zulk een lage prijs gemaakt. Menigeen die de halsbrekende toeren van acrobaten en koorddansers bewon dert, vermoedt wellicht niet dat die kunststuk ken reeds eeu lange historie achter zich heboen, die tot in de grijze oudheid terugloopt. Iu den tijd van de Keizers waren dergelijke voorstellin gen te Eime zeer iu deu smaak, en in later tijd vond aan het Ottomanische Hof te Constan- tinopel geen hoffeest plaats, dat niet door de kunststukken van koorddansers werd opgeluisterd. Bij het huwelijk der dochter van Mahomed IV in 1675, zouden twee koorddansers, een Jood en een Turk, eeu koord oploopen, dat aan een toren bevestigd was; ieder der beiden droeg een kind op den rug en sijhoot drie pijlen af. Toen zij, na bet volbrengen van het gevaarlijke tochtje het nog eens wilden herhalen, kregen zij onge noegen over de vraag wie het eerst zoude gaan; de Jood beweerde dat hem die eer toekwam, ter wijl hij bovendien reeds geheel gereed was. Maar de Turk merkte op dat hij, als goed en geloo- vig Muzelman de eerste rol behoorde te spelen. Dit gewichtig argument gaf den doorslag en de Jood moest zijn Turkschen concurrent het eerst lateu gaan. Nauwelijks had deze man echter de helft van zijn weg afgelegd, toen het touw brak en hij naar beneden tuimelde; hq kwam op eeu Armeniër terecht, die op de plaats dood bleef, terwijl de koorddanser er met een gebroken been en het verlies van eenige tanden afkwam. Ter opheffing van verschilvan meening omtrent den graad, waarvan de muzi kanten der infanterie gelijk gesteld zijn, heeft de Minister van oorlog ter kennis van de Land macht gebracht, dat de kapelmeester den graad heett van adjudant-onderofficier, de onderkapel meester, dien van sergeant-majoor en de overigen den graad van sergeant. Dr. Osiecki heeft dezer dagen te Parijs het Gymnase nautique, Rue Chdtean Lm* don, proeven gegeven van de door hem uitge vonden manier om boven water te blijven, welke ook door personen, die niet kuunen zwemman, toege past kan worden. Hij blijft rechtop in het water met de handen op den rug of op de dijen en het hoofd ver achterover. Zoo bleef hij een half uur lang in het water, pratende met de toeschouwers en hij had het, verklaarde hij, nog langer kuu nen volhouden. Op die manier zou ieder, die in het water valt, zich voor verdrinken kunnen be hoeden tot er hulp kwam. Andereu beproefden, zoo bericht men, de houding van Dr. Osiecki met even goed gevolg. Zwemmers, of ongeoefeu- den in een badbassin, kunnen er hier ook ge makkelijk eens de proef mee nemen. De nieuwe locomotief voor ge- wone wegen vau Page te Baltimore, is weder van het systeem van beweegbaar spoor. De achterste drijfwieleD zijn door een ketting zonder eind ver bonden met de voorste, zoodat de drijfwieleu al tijd een houten spoor vinden. Volgens opgave van den uitvinder trok de verbeterde inrichting tien ton meer over eeu slechten weg dan de zelfde machine zonder de kettingen over een goeien weg ond<.r dezelfde helling. Twee kwaden. Becijferd is dat een musch per jaar V2 mu<l koren opeet; stel dat er een milli- oen musschen iu ons land leven, dan eten die per jaar minstens voor een waarde van 2 milli- oen galden aan koren op. Men heeft een ver delgingsoorlog tegen deze diertjes in Fran krijk ingesteld, doch toen werd de sohadq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2