NIEUWE No. 917. Zondag VI Juli 1885. 10dt> Jaargang. Eene eenheid van Babel. BU1TRMLAN 1). Bepalingen op het snuiven. Altijd baas boven baas. lliRLl ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maauden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor bet Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. (0M4ÏT. PBIJS DEB ADVEBTENTIËN 30 Cents. 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van 16 regels Elke regel meer Sawtit- AGITE MA NOTT AGITATE. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Als men medeleeft met zijn tijd, dat wil zeggen als men acht geeft op hetgeen in de wereld omgaat, dan heeft men eiken dag reden om zich over veel te verbazen. De vreemdsoortigste verschijnselen kan men waarnemen en dat wel in steeds toenemende mate. Het loont dan ook wel de moeite om eens ernstig na te gaan wat al zoo op verschillend gebied gebeurt. Men ont vangt van die studie der teekenen van den dag dikwerf werkelijk leerzame in drukken. Ook heden wenschen wij op een ver- schjjusel des tijds de aandacht te vestigen, hetwelk veel te denken geeft. Wij bedoe len het streven naar eenheid, dat zich ou der de libertijnen in alle lauden open baart. Die drang naar harmonie is vooral op merkelijk uu de disharmonie onder de heereu liberalen ongekend groot moet worden genoemd. Eén te zijn is der revolutionuai- ren ideaal, zij dwepen met de eenheid, wellicht alleen omdat zij haar nooit zullen bereiken. Het is toch bekend genoeg, dat de mensch meestal juist haakt naar dat gene, wat hij vermoedelijk nimmer zal be reiken. Zoo verlangt de ongeneeslijke zieke sterk naar de gezondheid, de doove naar 't gehoor, de blinde naar 't gezicht, de brand-magere naar zekere gezetheid en de twistende liberalen naar eeuheid. Trouwens die eenheidszucht zit blijkbaar in het liberale bloed. De liberaal dweept immers in elk opzicht met de eenheid. Had de liberaal zijn zin, dan zou de menschheid iets weg hebben van een korps brievenbe stellers, met dat ouderscheid nog wel, dat wij niet alleen in een pak zouden zijn ge stoken, maar dat we zelfs allen even groot zouden wezen, evenveel zouden eten en drinken en allen dezelfde spijzen en dran ken zouden gebruiken. Van waar zou die eenheidsvergoding bij de liberalea toch wel komen? Vergissen wij ons niet, dan moet de wor tel van die zucht gevoeld worden in de neiging, welke bij de liberalen zich altijd voordoet om te veel te hechten aan het uitwendige. De absolute eenheid, door de liberalen gewenscht en aanbevolen, kan toch niet auders dan eene uitwendige zijn. FEUILLETON. Een wenk voor het huishouden. In vro< geren tijd werd aan de plaatsing van de keuken, dit gewichtige onderdeel van het huis, uit een hygiënisch oogpunt weinig of geen aandacht geschonken. Het was genoeg, als men daarvoor de een of andere rnimte in den grond of waar ook, kon vinden, nutuurlijk dicht bij den kelder. En toch werd de keuken niet en kel als kookplaats, maar tevens als duurzaam verblijf van de „booien" gebezigd., Die „booien" leden dan ook aan al de gebreken van eene vochtige omgeving: hier van den steenen vloer, daar van de uitwasemingen der spijzen. Wilden zij hitte verdrijven, dan stonden zij bloot aan tocht. Kiespijn en rhumatiek waren dan ook de gewone klachten van het dienstpersoneel, want ook des nachts sliep het daar in bedsteden, gevuld met de uitwasemingen van het keukenbedrijf. La- tér heeft men ze des nachts naar de zolders ver plaatst, men schutte een ruimte van eenige meters voor meidenkamers af, en liet ze zoo naast de natte wasch, onder de ijzige of onder de bran dend heete dakpannen, van de vermoeinissen van den dag uitrusten. De keuken moet bij voorkeur op het Noorden zijn gelegen, liefst met den vloer gelijk aan den beganen grond. Die vloer moet uit droge Het inwendig, hooger leven, ontbreekt immers den liberalen. Dat zeggen wij niet om hun iets onaangenaams toe te voegen, maar omdat het de waarheid is. En nu is het een historisch feit, dat enkel uitwendige richtingen ten doode zijn bestemd. Slechts eene richting, die door onstoffelijke krachten en sympathieën wordt gedragen heoft eene toekomst. De radi cale partij valt met den kunstmatigen toestel, welke haar moet in 't leven (een scliijnle- ven altijd) houden. Het liberalisme, genomen als een uiting van een uitwendig, stoffelijk eenheidsstre- ven, staat reeds geteekeud op een der eer ste bladzijde van het Oude Testament. Wij lezen toch in Genesis dat de volken der uit den zondvloed geredde aarde, toen zij tegen bet Oosten togen een laagte vonden in het land Sennaar en aldaar om hun naam voor de nawereld te vereeuwigen eene stad en een toren bouwden, welks spits tot aan den hemel zou reiken. God kwam ech ter neder om deze stad en den toren waar aan de kinderen der mensehen bezig waren, te beschouwen en Hij sprak: Zie, zij zpjn slechts een eenig volk en spreken allen dezelfde taal en zullen van het begonnen werk niet aflaten, voor zij het geheel vol tooid hebben; laat ons dan hunne taal ver warren, zoodat een ieder zijn buurman niet versta. Aldus verspreidde hen God over de geheele aarde en zij hielden op met bouwen. Daarom is ook de naam van die plaats Babel (verwarring) genoemd, omdat God daar de spraak der menscheu heeft verward en hen over alle landstreken heeft doen uiteengaan. De bouwers van Babels toren ziju de eerste libertijnen geweest. Even als de ra dicalen toch wilden zij eene kunstmatige eenheid, met den eisch der menschelijke natuur en dien van Gods gebod in strijd. De libertijuen willen zich ook eens een naam maken; zij willen eene stad (of partij) bouwen, welke tot in den Hemel reiken zou. Kunstmatig willen zij dien eenhouds- bouw doen verrijzen. Maar de Almach tige doet al dat uitwendige ook nu nog te niet. Als het liberalisme, hetwelk Zijn wetten en geboden veracht, een Sennaar wil gaan bewonen om daar een toren der eenheid te doen verrijzen, dan daalt God nog neder en goed ineengevoegde planken zijn samengesteld. Zij moet goed verlicht en goed gelucht kunnen worden. De waterafvoer moet doelmatig aange bracht zijn. Ziukputten mogen evenmin als pri vaten in hare onmiddellijke nabijheid zich be vinden. Do schoorsteen moet ingericht wezen, dat rook en damp daarin snel kunnen optrekken. Wenschelijk is het, aan de kookkeuken een „bijkeuken" om te zitten en het droge werk te verrichten, te verbinden. Zulk een inrichting is niet alleen in het belang van de menschen, die daar vertoeven, maar ook in het belang van de deugdelijkheid uwer spijzen noodig. In een voch tige, overhitte keuken, vol van allerlei gassen, bederven de spijzen, in rauwen en toebereiden toe stand, veel spoediger dan in een frisschen, ruimen kelder. De dampen slaan met het stof tegen de wanden en balken en verwekken daar schimmelvorming, die zich op het voedsel over plant. Bij een Zondagsparade, door Frederik den Grooten gehouden had zich naar gewoonte, een talrijke volksmenigte verzameld, die tot dicht in de nabijheid des Konings was opgedrongen. Toen deze nu uit zijn doos een snuifje nam, had een der toeschouwers de driestheid, over zijn schou ders heen te reiken en ook een snuifje te ne men. Frederik de Groote, niet weinig verbaasd, om dien bouw te verstoren. God wil niet, dat eenerlei spraak ('t welk men ook sym bolisch kan opvatten) en eeuerlei woorden onder de kiuderen der menschen zullen heerscheD. In zijn ondoorgrondelijke wijs heid en liefde begiftigde Hij den mensch met het kostelijk voorrecht van een vrijen wil. Waar nu de wil van den mensch vrij is, daar kan niet zulk eene Babelseenheid in de menschheid heerschen. Verscheidenheid: in dit woord spreekt Gods doel met den mensch zich uit; eenheid: in dit woord vindt de natuurlijke mensch zijn ideaal. Zelfs het tot »eeu volk wordenvan de Babelmannen, is nog het programma der libertijuen. Zij streven toch naar de ag glomeratie der natiën; in enkele zeer groote volkereugroepen willen zij de menschheid oplossen. Van daar dat zij zoo weinig eer bied tooneu, b. v. in Oostenrijk en Duitsch- land, voor d;e nationaliteiten, welke aan een groot Rijk, tegen haav wil, werden toegevoegd. Eerbied voor de minderheden hebben de liberalen nooit getoond; zij koesteren alleen dan nog slechts eenig respect voor eene minderheid als zij zeiven ergens in de min derheid zijn. Overal waar zij in de meer derheid ziju, daar zouden zij de niet-libe- ralen wel willen dwingen in den liberalen Toren der eenheid een plaats te zoeken. Daarom zijn de Babelmanueu der revolu tie zoo hoogst gevaarlijk ook nog in onze dagen. Wel is het waar, dat zij ook thaus in de laagte wonenterwijl zij tevergeefs pogen in de hoogte te komen. Torens bouwen wil len zij wel, doch vermogen zij niet. Zij komen nauwelijks boven den beganen grond of het verrezene valt iueen.De Schepper van hemel en aarde wil geen machines maken van zijn mensckenkiuderen. Hij wil inte gendeel vrije menschelijke wezens. Niet de toren van Babel is het teekeu der ware een heid, maar het Kruis. Het verschil in be- teekeuis van beide is ontzettend groot. De torenbouwers van Babel wilden de menschen uitwendig vereenigen. Die eenheid was on houdbaar in zichzelve. God daalde daaren boven nedtr, om haar te niet te doen. Het Kruis drukt eeu veel hooger een heidsbegrip uit. De Heiland der wereld wil alles om zich heen vergaderen, die zich keek den oubtschaamden man aan, en gelastte hem in hechtenis te nemen eu achter slot te brengen. Hot was een oude, eerzame schoenmakersbaas, die niet weinig verschrikt was, toen de Koning hem later voor zich liet komen eu vroeg, hoe hij het had durven wagen een snuifje uit do koninklijke doos te nemen „Majesteit," antwoordde de schoenmaker, „dat is geheel overeenkomstig de bepalingen op het snuiven. Klopt de snuiver eenmaal op de doos, voordat hij haar open doet, dan beduidt dit, dat hij alleen een snuifje wil nemen; klopt hij echter tweemaal er op, dan is de buurman ook genoodigd." „Dat is voor mij wat nieuws," sprak Frede rik. „Maar ik snuif niet graag met jan en alle man uit één doos. En opdat je niet weer in de verzoeking zoudt komen, neem deze mee voor eigen gebruik, waaruit je eens hebt gesnoven. Maar al klop ik voortaan zes maal op mijn doos, hou jij dan je handen maar thuis, hoort ge 1" Majoor Van Dranen was bij zijn officierskorps zeer bemind, hoewel in dienst streng, doch ver der alleraangenaamst in gezelschap en dan niet licht een spelbreker. Hij had maar een enkele fout; hij kon vreeselijk opsnijder en wel zoo brutaal, dat zelfs de jongste luitenant het moest bemerken. vermoeid eu beladeu voelen, om huu rust, voor tijd eu eeuwigheid, te verzekeren. De eeuheid van Babel lost zich op in eene kolossale dwaasheid; de eeuheid door Christus gewild, gewerkt eu versterkt, lost zich op in de hoogste eenheid van liefde. Alleen die eenheid is eene werkelijkheid; zij neemt het verschil tusschon mensch eu mensch niet weg, maar zij slijpt de scherpe punten van de verschillen; zij tracht wer kelijk te verzoenen, te bevredigen. De re volutie gaf eene eeuheid, die in twist en krakeel verloopt; de eeuheid des Geloofs kweekt oprechte broederliefde. In zaken, welke niet op het Geloof betrek king hebben is het mogelijk dat wij, geloovi- gen, onderling uiteenloopen van zienswijze. Doch dat onderscheid zal niet tot haat en ver bittering voeren, omdat de Hoogste Liefde in ons hart woont en werkt. Babels toren moest ineenvallen; liet Kruis van Golgotha blijft eeuwig het symbool van lieven, leven, lijden en triumfeereu. Van dat gezegend Kruis af omvatten Christus' liefde-armen de gausche geloovige menschheid, om haar hooger dan Babels toren, naar de gewesten des eeuwigen lichts op te voeren. Dinsdag-namiddag is de politie eeu lo kaal iu deu omtrek van de Rue Haute te Brussel binnengetreden, waar eeu geheime internationale vergadering gehouden werd van Belgische, Russische en Fransche anarchisten, die een klein komplot smeed den togen ....welk laüd? Dit is onbekend. Een aantal agenten van de Rijkspolitie en verscheidene officieren van politie hebben de beraadslagingen van die heeren gestoord. Vijftien hunner ziju in hechtenis genomen en men zegt, dat zeer bezwarende papieren in beslag genomen zijn. Een instructie is te dezer zake ingesteld. Door de Nordd. Allg. Ztg. wordt eeu beschouwing geleverd over het proces-Lies- ke, hetwelk te Frankfort werd gevoerd. Daarin wordt o.a. betengd, hoe de democra tie voert tot sociaal-democratie eu hoe deze door den klassenhaat op te wekken, als de wegbereideter der anarchie moet worden gevreesd. Het Eugelsche Ministerie heoft eergiste- Op zekeren avond had de Majoor weder een fabelachtig ongeloofelijke geschiedenis ten beste gegeven hij deelde namelijk mede, hoe hij als jong luitenant zich gaarne met het dresseerm van dieren had bezig gehouden, en het hij een kanarievogel zoover gebracht had, dat dit ge leerde vogeltje op een gegeven teeken met den snavel een lucifer aanstak en tegen de sigaar hield Hierop ontstond natuurlijk eene algemeene stilte. Eindelijk brak Kapitein Van Ernst het zwijge11 af en verzocht in dit opzicht iets te mogen me- dedeelen dat weinig minder interessant was en vooral alle dierenvrienden in opgetogenheid bren gen zou. „Ik heb", zoo verhaaldeK apitein Van Ernst,„eeu prachtvolle stok-camelia, die de schoonste bloe - men geeft. Alle morgeus nu ga ik naar 't ven ster om mijne camelia's te begieten eu op zekeren dag ontdekte ik tot mijn groote ver wondering, dat, zoodra ik mij bij mijn plant vertoonde, eeu regenworm uit de aarde vau den pot zich ophief en mij vertrouwelijk toeknikte. „Mijn eerste gedachte was natuurlijk, dat van dit dier wat te maken was. „Eu thar.s, mijneheeren, heb ik het zoover gebracht, dat het diertje op commando over eeu potlood springt."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1