BINNENLAND. GEMENDE BERICHTEN. en definitief besloten eene commissie te benoemen met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den stil stand op het gebied van handel en land bouw. In het Lagerhuis zeide Bourke, dat er geen plan was om uit Northbroke's be richten over Egypte meer bekend te maken. De stukken over de conferentie betreffende het Suez-kauaal worden gereed gemaakt ter indiening. Het Huis zal gelegenheid hebben om over de overeenkomst, aangaande wier tekst men het nog niet eens is, zijne meening te zeggen aleer verdere stappen worden gedaan. De Regeering heeft geene bevestiging ont vangen van het bericht dat Pain dood is. De Daily News verneemt uit Yarna dat de Porte op nieuw met Engeland gaat on derhandelen over Soedan. De Porta zoude gezind zijn Soedan te bezetten, mits Egypte de kosten daarvan betaalt. Aan de Nationale Zeitung wordt uit Ma drid geseind, dat het inentingstelsel van dr. Ferran verrassende resultaten heeft, en dat de epidemie aan het verminderen is. Er is eene Pauselijke breve uitge vaardigd, waarbij de H. Yiuceutius van Paulo tot patroon wordt gesteld van alle stichtingen van liefdadigheid der algemeene Kerk. Dr. Finsch, die een onderzoekings tocht deed op Nieuw-Guiuea, is met een stoomboot van de Nieuw-Guinea-Maat- schappij te Cooktown aangekomen. Hij ont dekte verscheiden goede havens en een be vaarbare rivier. Het land acht hij geschikt zoowel voor landbouw als veeteelt. De in landers waren zeer vriendelijk. Of zij dat ook zullen blijven als hun land wordt in gerekend? Groningen, 10 Juli. De Recht bank alhier heeft H. v. H. wegens mishandeling van zijn moeder, veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Deventer, 10 Juli. Tot het vorige jaar werd er hier een uitgebreide handel gedreven in nuchtere geitenvelletjes, die dikwijls fabelachtige prijzen op brachten en voor de fabrikage van glacé hand schoenen gebruikt werden. In den laatsten tijd echter zijn zij bijna onverkoopbaar geworden. Dordrecht, 10 Juli. De vrouw uit Oud-Bei erland, die naar de gevangenis alhier was over gebracht, onder verdenking dat zij haar man had willen vergiftigen, is wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Amsterdam, 10 Juli. Bij een brand op den N. Z. Voorburgwal alhier heeft eene der bewoon sters, mejuffrouw D., zware brandwonden beko men. Na eerst door de brandweer te zijn ver pleegd, werd zij per brancard naar het Binnen gasthuis gebracht. Gisteren-ochtend is zij na een smartelijk lijden overleden. Sittard, 10 Juli. Pit een zoogenaamden „kie- zelkuil,/ in de Graetheide bij deze gemeente zijn 20 kub. meter kiezelsteeu, aan de gem. Sittard toebehoorende en sinds eenigen tijd aldaar voor- loopig opgeborgen, spoorloos verdwenen. De jus titie dott ijverig onderzoek. Valkenburg, 10 Juli. Dinsdag geraakte de knecht van den heer H. Jenuekens, ouder eene geladen kar en bleef op de plaats dood, Arnhem, 10 Juli. De kinderen van het Pro- testantsch Bestedelinghuis alhier maakten gisteren een uitstapje naar de uitspanning Dreienoord, te Oosterbeek. Eenige ontsnapten aan het toezicht van hun geleiders en begaven zich naar den Rijn om te baden, met het noodlottig gevolg dat één verdronk. Makkum, 10 Juli. In deze gemeente is een fabrieksarbeider, de kostwinner voor zijne bejaarde moeder, des nachts in beschonken toestand in de Bleeksrige te water geraakt en verdrouken. Een wonderbare visckvangst zoo als geen visscher van beroep ten deel viel, hadden onlangs, naar een Zuid-Afrikaansch blad, de TJi- tenhage Times verhaalt, een paar heeren, die uit varen gingen op de Kabeljauwrivier. Zij hadden een lantaarn aan boord en raakten verzeild tus- schen een school visschen, zoogenaamde springers, die, aangetrokken door het licht, bij honderden in de boot sprongen. Uit vrees van met hun vaartuig te zinken, moesten zij hard roeien om tusschen de visch uit te komen, waarvan 712 fraaie exemplaren op den bodem van de boot lagen. De zittingen van het crimineel gerechtshof te Parijs trekken tegenwoordig een grooten toeloop van belangstellenden vooral ook dames. Bij de behandelingen van de zaak Mar- chandon vocht men bijna om plaatsen aan de deur van het Rechtsgebouw; het was een praal van toiletten als bij eeu feest, en hadden er plaatsbe wijzen verhandeld kuuueu worden, dan zouden zeker voor een eenvoudig hoekplaatsje hooge som men betaald zijn. De gerechtelijke overheid be gint zich er aan te ergeren, dat men zoo de treurige drama's der misdaad tot eene voorname publieke vermakelijkheid maakt, en zij zal waar schijnlijk maatregelen nemen om dit voor het vervolg te voorkomen. Dezer dagen heeft men in het Sak- sische dorp Aulebeu, bij Nordhausen, een bede lares gevat, die tevens een sluwe diefegge was en in wier armelijke woning, toen men dte on derzocht, onverwachte vondsten werden gedaan. Men vond daar in kussens, bedden en meubelen verstopt, 10,000 Mark in staatspapieren, alsmede een grooten voorraad goederen van allerlei aard. Deze rijkgestolen bedelares ging alle weken den omtrek rond om ruikers van veldbloemen te ver- koopeu, en zij nam daarbij op listige wijze haar kans waar in de huizen waar zij kwam. Binnen korten tijd kunnen wij de nieuwe Amerikaansche tafelmessen verwachten waarvoor aan Cox octrooi is verleend in Amerika. Het zijn twee vormen nl. het oude kromme met breede punt en het nieuwere rechte, dat nu geen rug heeft maar aan beide kanten snijdende is geslepen. Het voordeel dezer messen is, dat zij uit één stuk metaal zijn, hecht en lemmer, waar door het losgaan van het hecht voorkomen is. Zij zijn beide balanceerend. Te Kimswerd is in den schoor steen van een huis een nest met jonge kerkkouwen gevonden. Eeu schipper die daar aan den wal ligt, heeft de diertjes bij zich aan boord gebracht. De volwassen vogels vier in getal zijn buitengewoon tam. Zij bewegen zich geheel in de vrijheid en fladderen voel vertrouwelijker dan duiven, zells om de meuschen heen op straat. Het is eene wonderlijke gewaarwording zulke groote zwarte vogels van eeri voet lengte en breedte in de lucht vlak naast zich te zien pas- seeren. De heer P. Polvliet van Helle- voetsluis behaalde te Kopenhagen op de inter nationale tentoonstelling van pluimgedierte den hoogsten eereprijs, nl. eene groote gouden medail le en nog twee zilveren. Jets eigenaardigs ir. de vogelen wereld doet zich voor naar de Pr. Nb. Ct. meldt in een groote volière van den heer Anderegg te Rosmalen. Een jonge koekoek wordt daar door allerlei vogels van voedsel voorzien; het meest eigenaardige is evenwel, dat de twee nachte galen en het roodstaartje, die dit liefdewerk ver richten, zelfs nog pas kunnen pikken en dat ook de buitenlandsche vogels, zooals de roode kardi naal en de parkieten zich over den verlatene ontfer men. Van de parkieten is hij echter minder ge - dieud, hetzij om de minder gemakkelijke voedings wijze, hetzij omdat zij hem slechts zaad brengen terwijl de andereu hem voorzien van meeiwormen, pieren en miereieren Naar het Handelsblad verneemt, zal de zooveel geruchtmakende zaak der Haagsche huzaren-officieren toch door den krijgsraad nader worden onderzocht. Sedert eenigen tijd zijn in den P a - rijschen boekhandel voortdurend diefstallen tan nadeele van de uitgevers gepleegd bij drukkers en innaaiers. Zoo werden meermalen honderd exem plaren van een nieuw werk in den handel ge bracht, nog vóór het aan den uitgever was afge leverd, en er bestaan te Parijs boekwinkels, welke geen enkel boek van den uitgever, maar alles door oneerlijke praktijken verkregen. Ean onder zoek door de vereeuigde uitgevers ingesteld, bracht deze manier van handelen aan het licht. Men zal die nu, door gemeenschapplijk toezicht, trach ten te voorkomen. De rijksbetaalmeeaterindeBci- ersche stad Aschalfenburg betaalt tegenwoordig geen traktementen of peusioenen uit, wegens de kermis aldaar. Niet dat de waardige amb tenaar het te druk heeft met kermishouden, maar er staat een beestenspel vlak voor de ramen van zijn bureel, en ondanks zijne klachten bij het gemeentebestuur, bleef het daar staan. Hij verklaart nu, dat onder dat geweldig leven hij niemand kan uitbetalen, zoolang de kermis duurt. Bij het ontvangen van belastingen en het ver volgen van slechte betalers schijnt het rumoer der wilde dieren den zenuwachtigen man miuder te hinderen; misschien ligt er dau zelfs wel iets opwekkends voor hem in het berengebrul. De stad en de belanghebbenden hebben bij de Re- geeriug beklag ingediend over die zonderlinge wijze van handelen. Te P a r ij s, rue ilc Montmartre, in het perceel waar da buieileu van het dagblad La France zijn gevestigd, is jl. Maandag een dame van 3B jaren bij het opstijgen met den ascenseur, doordien zij zich voorover boog, met den hals beklemd geraakt tusschen de leuning van de trap en de kooi van den ascenseur; zij werd letterlijk geguillotineerd. Yoor het gerechtshof te Odessa stond derzer dagen de voorzitter van het gerechts hof van Kischenen in eigen persoon terecht, wegens dronkenschap bij de uitoefening van zijn ambt. Hij was den 17en Juni zoo beschonken geweest, dat hij de verhandeling van het hof niet had kunnen leiden. De beschuldigde bekende het hem ten laste gelegde; maar hij voerde te zijner verontschuldiging aan, dat hij, wegens een maagkwaal, sterkeu drank als een geneesmiddel moest gebruiken. Na een langdurige beraadsla ging besloot het Hof den beschuldigden President met eeu strenge berisping te laten vrijkomen. Het gisteren door ons opgenomen gedicht van den heer Van Maas, op Bilderdijk, zegt de Arnh. Ct., gewerd aan de dagbladen met verzoek om het „op den dag der onthulling te doen verschijnen". Niettemiu deed het N. v. d. D. het op den dag vóór de onthulling ver schijnen. „Men moet aan kinderen geen koekjes te bewaren ge.en", aldus besluit de Arnh. Ct. De politie te Zwijndrecht heeft uiet gerust vóór zij de daders had opgespoord, die zich 11. Zondag-namiddag aldaar hebben schul dig gemaakt aan het inwerpen eener glasruit van een coupé van den personentrein, welke te 6 uur hier uit Rotterdam aankomt. Het zijn vier knapen van 13 a 15 jarigen leeftijd, welke gisteren-morgen door den burgemeester van Zwijn drecht in verhoor zijn genomeu, en een ernstige berisping voor hunne baldadigheid hebben ontvan- gerr. Daar geen der reifeigers letsel heeft bekomen, moeten er echter geen termen bestaan om de daders strafrechtelijk te vervolgen. Menschenhaat en dierenziekte. Een r ij k e weduwe in het Engelscha graafschap Sussex heeft vermaakt: aan de Maatschappij tot be scherming van dieren te Londen f 75,000; aau de Vereeniging voor drinkbakken ten behoeve van dieren f 25,000 en aan het honden-asiel f 12,500. In haar testament verklaart de erflratster: „dat zij zich nooit te beklagen heeft gehad over eenig beest, maar dat zij daarentegen nooit an ders dan slechtheid en ondankbaarheid heeft ondervonden van de meeste menschen met wie zij omgang heeft gehad". Te Darmstadt is op's lands kas beslag gelegd. Een deurwaarder verzegelde vier brandkasten, wegens eene schuldvordering van erfgenamen op den fiscus. Zekere F. was een jaar geleden nog eeu der grootste wijnhandelaren in de om streken van Orleans. Na ongelukkige speculatiën, waarmede hij meer dan 200,000 fr. verloor, verliet hij Orleans, zonder iemand van zijn ver trek in kennis te stelieu. Daar zijn boeken niet in orde waren, werd bevel tot aanhouding tegen hem uitgevaardigd, en nu is hij eergisteren te Parijs, waar hij het beroep van kuiper uitoefende, in hechtenis genomen. Door G. Scheffel, paar denslachter te Arnhem, is bij eene koe, die hij doodde, een lever gevouden van 25 kilo. Uitwendig was aan het dier daarvan niets te bespeuren. De lever is opgezonden naar de Rijksveeartsenijschool te Utrecht. Een voor ouders en kindermei s- jes zeer leerzame geschiedenis is onlangs te Dusseldorf voorgevallen. Een kindermeisje bevond zich met de aan haar zorg toevertrouwde kleine in een park, waar zij zulk eeu belangrijk on derhoud had, dat zij haar kinderwagen geheel vergat. Toevallig kwam een oom van dat kind daar voorbij en zag wat er gaande was. Z nuler dat het meisje iets bemerkte, nam hij het kind uit den wagen en droeg het naar huis. Twee uren later, 't klinkt haast ongelooflijk, doch het is een feit, kwam de zorgvolle bewaakster met den ledigen wagen, waarin zij nog niet eens ge keken had, insgelijks te huis en antwoordde op de vraag: „hoe het met het kindje ging", heel opgewekt: „Het slaapt gerust als een engel!" Toen men haar den ledigeu wagen toonde, wilde het meisje zich eerst gaan verdrinken, doch vergenoegde zich met aan den haar op de stelligste wijze gegeven raad te voldoen, om ten spoedigste haar boel te pakken en zich weg te maken. Te Brussel wja s de Rue aux Choux Maandag-avond in rep en roer, doordien men eene gesluierde dame als Louise Michel aanduidde, die uit de gevangenis te Parijs heette ontsnapt te zijn om te Brussel lezingen te komen houden. De dame wist geen beter middel dau in een nabijge legen estaminet de wijk te nemen, welks eigenaar, waarschijnlijk met haar in overleg, die grap verzonnen had omdat de zaken wat slap gingen. De Vorst van Monaco heeft, in overleg met President Orcvy, eigen postzegels in omloop gebragt van 5, 15 en 25 centimes, blauw rozerood en groen gekleurd. Tot dusver deden in Monaco de Fransche postzegels dienst. Naar wij nader vernemen, zijn onder de te Oldeuzaal in hechtenis genomen per sonen, verdacht van valsche munt te hebben ver vaardigd, zekere Duivelshof, geboren te Lutte, gemeente Losser, en zekere Lehman, geboren te Oldenzaal, welke beide personen vóór omstreeks 19 j.iar moord gepleegd hebben op deu Pastoor te Rietmolen, waarvoor zij 16 jaar gevangenis straf hebben ondergaan. De derde in hechtenis ge nomen persoon is eene vrouw. Een allerslechtst voorbeeld.- Het nieuwe plafond in de kerk te Alkmaar, waarvan het hout ook des Zondags werkt. I n A m e rika worden d e spoorwe gen niet zoo bewaakt als in Europa, evenmin van ballast vooizien, zoodat dikwijls de planten groei aau de treinen hinderlijk is. Om dit te voorkomen is de proef genomen om de locomo tief zoodanig in te richten dat de verbraudings- producten en de afgewerkte atoom, door twee buizen, die schuin tegen den grond gericht zijn, kunnen worden afgevoerd. Wanneer eeu gedeel te weg te sterk begroeid is, wordt deze inrich ting in werking gebracht en daardoor de planten gedood. De proef meet uitmuntende resultaten hebben geleverd. Frankrijk en Engeland zijn over- eengekomen omtrent de inrichting van een post- pakketdienst tusschen beide landen. Deze over eenkomst zal weldra worden geteekend. 't Is te hopen, dat ook onze Regeeriug spoedig met En geland de noodige schikkingen zal treffen voor het tot stand komen van dien dienst. Voor de studenten der Russische hoogescholen wordt met 1 Aug. a. s. een uniform ingevoerd, welke zij echter niet verplicht zijn al tijd te dragen, maar alleen bij feestelijk gelegen heden. De kleediug bestaat uit eene muts, rok en broek vau donkergroen laken, met blauwe opslagen en kraag, welke laatste versierd is met gouden lussen; voorts een statiedegen en een groene of grijze overjas. Een merkwaardige kunstbewer king is dezer dagen te Bern door Prof. Pflüger volbracht. Deze heeft een blindgeborene, een 15 jarige knaap, ziende gemaakt. Hij ontdekte dat de gezichtszenuw van den blinde niet verlamd was, maar dat het zien door iets anders verhin derd werd, en hij wist die hindernis behendig te verwijderen. Do knaap ziet no, maar hij heeft nog geen recht begrip wat hij ziet. Prof. Pflüger wees hem zijn hand, die hij als blinde dikwijls betast eu gedrukt had, maar hij wist niet wat het was. Men plaitste zijne pleegzuster en een heer naast elkander en vroeg wie van bddeu de man en wie de vrouw was. Hij wees de rechte per soon aan. Maar toen den heer da witte kap der pleegzuster opzette, hield hij dien heer voor de vrouw. Het zien van zooveel vreemds verwarde en vermoeide den knaap; maar hij is recht ge lukkig met het bezit van da edele gave des Hemels en hij zal naar m;n verwacht wel spoe dig aan het zien gewennen. B ij gelegenheid van het a a n s ta a n- de jaarfeest der Fransche republiek, 14 Juli, zal te Parijs ook, op het plein voor het stadhuis een wapenschouwing over de schoolbataljons ge houden worden. Da schoolbataljons, achttien in getal, bestaan uit 10,000 leerlingen der openbare scholen, die hier van jongs af in den wa penhandel worden geoefend. Later zullen ook de leerlingen der bizondere scholen het kinderleger versterken, dat dan uit ongeveer 20.000 jongens zal bestaan. Een rijk Engelschman, zoo verhalen YVeeuer bladen, kwam onlangs te Weenen in een kapperswinkel en zag daar een jong meisje staan dat haar weligeu haardos wilde verkoopen. Zij vroeg er f 10 voor, maar de kapper wilde niet meer dan f 8 geven. Na lang dingen stemde het arme meisje eindelijk, met tranen in de oogen toe; de kapper nam eeü groote schaar en wilde juist de gekochte lokken afknippen, toen de Engelschman hem een krachtig „halt"! toeriep. Hij vroeg het meisje, hoe zij er toe kwam, zich zulk een opoffering te getroosten. Zij verhaalde hem, dat zij het voor hare bejaarde ouders deed, die vroeger welgestelde lieden waren, en nu ge brek leden. Daarop haalde de Engelsche heer twee bankbiljetten uit den zak en vroeg of zij haar haren wilde verkoopen. Zonder het bedrag te zien stemde het meisje toe. Da nieuwe kooper knipte nu voorzichtig één klein vlokje haar af, Lgde dat in zijn brieventasch eu ging heen. E rst toen hij weg was, kwam het meisje ge noeg tot bezinning om met vreugdetranen te vernemen, dat zij en hare ouders uu 2 bank biljetten van 100 (ƒ2400) rijk waren. Men schrijft ons van Terse hel ling, dat daar eergisteren in de richting van het Zuiden hevige schoten werden gehoord, waarvan deuren eu glazen rinkeiden. Is het vermoeden juist, dat die schoten werden gelost op het fort „De Harsens", te Nieuwediep, dan is de uit werking daarvan verbazend sterk. Zekere Arthur Bylenzijnkame- raad Georges Hacker, beiden spoorwegbeambten, hebben op de ijdelheid hunner medemenschen gespeculeerd en zijn daarvoor door de correctio- neele rechtbank der Seine wegens oplichterij tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Deze twee individuen hadden een literarischen wed strijd uitgeloofd in circulaires, welke door geheel Frankrijk werden verspreid. Natuurlijk moest ieder, die aan den wedstrijd wilde deelnemen, een zekere som van te voren inzenden. De voor waarden waren anders uitlokkend genoeg. De eerste prijs bedroeg 500 fr., de tweede 200, de derde 150, de vierde 100 en de vijfde 50 frs. In de Revue des Lettres, een blad, dat Byl en Hacker heetten uit te geven, zouden de portret ten en levensbeschrijvingen der vier eerste be kroonden openbaar worden gemaakt. Het edele doel van den wedstrijd was onbekende en mis kende schrijvers beroemd te maken. Doch de Revue des Lettres en de wedstrijd waren denk beeldig en velen, die zich in den val hadden laten lokken, bleven even onbekend als vroeger en waren op den koop toe hun geld kwijt. Te Londen is Dinsdag in het Ciystal Palace eene hondententooustelling geopend waar vele soorten vertegenwoordigd en 1300 exemplaren aanwezig zijn. Een kwakzalver brengt te Don kerbroek en omstreken het „Profitez de 1' instant" in toepassing. Zooals bekend is, is dr. R. in hechte nis, en de kwakzalver reist nu genoemd dorp en omstreken rond, om patiënten te cureeren. Brand netels, olie, besseustruiken maken zijne medica menten uit, waarmee hij volgens sommigen won deren doet! De Mahdi heeft ook zijn soldaten gedecoreerd. Te Khartoem heeft hij in de bazars veel horloges gevonden. Die horloges zullen thans tot militaire decoraties dienen. Er zijn er van drie klassen. De decoratie le klasse is een gou den horloge; die der 2e klasse een zilveren; die der 3a klasse een koperen. De gedecoreerde offi cieren en soldaten moeten de eereteekenen der orde op de borst dragen. De heer P. C. Van Vrijberghede Coniugh, te Lisse, outviug eergisteren een bezoek van den heer A. C. Landgren, apotheker te Slite in Zweden, die den 20 Juni van Stockholm ver trok, met het doel om gedurende een paar maanden door Duitschland, Nederland, België en Frankrijk een reisje op zijn rijwiel te maken. Tot dusver heeft hij dagelijks gemiddeld een afstand vau 120 kilometer afgelegd. Van 6 op 7 Juli overnachtte hij te Amsterdam en van 8 op 9 Juli te Rot terdam. Hij begeeft zich rechtstreeks naar de tentoonstelling te Antwerpen en zal vervolgens over Frankrijk en Duitschland de terugreis aan nemen. Tegen den 20 Augustus denkt hij in zijne woonplaats terug te zijn. Uit Stockholm meldt men, dat een laboratorium ter bereiding van vuurwerk in de lucht gesprongen is, verleden Zondag, des mor gens te half acht. Drie personen, waaronder de eigenaar, kwamen daarbij om. De ooizaak is on bekend. Een luchtballon met twee perso- nen, die opgestegen waren om photographische afbeeldingen van Londen te maken, kwam Maan dag-middag, door een lek, in Hydepark met groote Bnelbeid neerdalen en viel in het water, bij de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2