N I E TT W E VV. KÜPPERS JOH. DE JONGH. No. 919. Zondag 19 Juli 1885. 10de Jaargang. Het go,luk van het //bevrijde" en i/vereenigde" Italië. Het nut der vliegen. Tucht bovenal. HtiRiniMIEt COMAIT. ABONNEMENTSPB IJS Per B maanden voor Haariem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzjuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B 0 B. E A TTSt. Jansstraat Haarlem. PBIJS DEB ADVERTENTIE AGTTE MA NON AGTTATE. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEÏ. HAARLEM, 18 Juli 1885. Kathol'eke Kiezers Dinsdag 21 Juli a. s. worden de Kiezers alhier ter stembus geroepen voor de verkie zing van acht leden voor den Gemeente raad. Door de Kiezersvereeniging Recht voor O <J allen alhier, werd als Caudidaat gesteld de heer W. KÜPPERS, dien wij, ter zake van zijne degelijke beginselen omtrent het onderwijs en aangaande het beheer van onze Gemeente-financiëu in alle opzichten mogen aanbevelen. Wij hebben de over tuiging dat deze Caudidaat, als Raadslid gekozen zijnde, de algemeene en bizondere helaugen van Haarlems burgerij uitmuntend zal behartigen en voor den groei en bloei de zer gemeente met energie zal werkzaam zija. Gaarne hadden wij gezien dat de Kies- vereeniging Recht voor aliens in hare pogin gen tot het verkrijgen vau nog audere R. K. eandidaten gelukkiger ware geslaagd. Het Katholiek element toch is in onzen Ge meenteraad nog zeer schaars vertegen woordigd. Wellicht had er bij de a. s. verkiezing verbetering kunnen worden ge bracht in dien voor ons Katholieken zeer ongunstigen toestand, eene verbetering waarop wij volgens recht en billijkheid ongetwijfeld wel aanspraak mogen maken. Vermits het onze weusch is iu den Gemeenteraad mannen te zien plaats ne men, die den moed hebben hunne chris telijke beginselen in zaken van onderwijs eu opvoeding in 't openbaar te getuigen, mannen die voor een spaarzaam beheer der stedelijke kas zullen strijden, berichten wij dat vau den kaut der Anti-revolution- nairen o. a. als Candidaat wordt gepro clameerd de heer JOH. DE JONGH, een man van wien het ons bekend is, dat hij sterk gekant is tegen de onderwijswet van 1878 en tegen de verkwisting van de gemeente-financiëu. Wij meenen dus ook dezen Candidaat in gemoede te mogen aan bevelen voor het lidmaatschap van den Raad dezer Gemeente. Katholieke kiezers van Haarlem, toont thans door eene trouwe opkomst dat de ware belangen van onze gemeente u ter harte gaan en brengt derhalve Dinsdag a. s. uwe stemmen uit op de heeren en FEUILLETON. Weinig dieren maken het den menscli des zo mers zoo lastig als de vliegen maar hoe ook door bijna iedereen verafschuwd, hebben ze thans een krachtigen verdediger gevonden. Een Frausch geleerde, Emerson, beweert dat ze, evenals alles, hier beneden, een roeping te vervullen hebben, zoo belangrijk, dat men terwille daarvan die aan vallen moet vergeven, waarvan we harerzijds het mikpunt zijn. Sla zegt hij oplettend een vlieg gade, die zich ergen» komt neerzet ten na eenigeu tijd gevlogen te hebbenge zult baar een serie bewegingen zien uitvoeren, die u doen denken aan eene kat, die haar toilet maakt of een vogel, die zijn veeren glanzig maakt. Eerst worden de achterpootjes tegen el kaar gewreven, dan worden deze over de vleu gels hoen bewogen, vervolgens komt de beurt aan de voorpootjes om gewreven te worden en eindelijk zult ge haar snuit zien bewegen over de pootjes en al de aeeleu van het lichaam, die in het bereik liggen. Geschiedt dit alles uilsluitend uit een oogpunt van zindelijkheid? Men heeft het langen tijd Sinds het oproer der boereu iu Opper- Italië heeft plaats gehad, hebbeu wetgevers en pers meer dan gewoonlijk hunne aan dacht gevestigd op de treurige agrarische toestanden iu dit door de natuur zoo rijk gezegend land; de meerderheid van het parlement had intussehen den schandelij- lijken moed liet aannemeu der wetten, die den hoogst ongunstigen toestand vau de laudbouweude bevolking tenminste eenigs- zins kouden verbeteren, tegen te werken en er voor te zorgen, dat zij steeds werden uitgesteld, om ten langen leste geheel en al te verdwijnen. Hierin volgden de verte genwoordigers van het kapitaal iu Italië het voorbeeld der liberalen, die alle wetten tot berscherming van den productieveu stand trachten weg te ruimen. Zoo stond b. v. het Italiaausche Parlement 9enige weken geleden voor de vraag, wat eerder in be handeling moest worden genomen: eene wet voor de scheepvaart of de zoo dringende agrarische hervormingen. De Afgevaardigde Canzi kwam voor de laatstgenoemde op en verklaarde: »Ik was in den laatsteu tjjd in de noodzakelijkheid door het land te reizen en kwam zoodoende met de landbouwende klasse in aanraking en ik kan thans constateeren dat overal de grootste verbittering heerscht jegens het Parlement, omdat dit lichaam steeds de wetten uitstelt, die tot verbetering dei- agrarische toestanden kunnen bijdragen eu andere wetsontwerpen in behandeling neemt. Deze woorden maakten geen indruk op de meerderheid, die het oproer der hongerlij dende bewoners door geweld trachtte te be teugelen; de wet voor de scheepvaart en die voor de oprichting van een observato rium hadden de voorkeur boven de agra rische wetten. De Unita Cattolica, die aan den droevigen toestand van de Italiaansche landbouwers de grootste aandacht wijdt, schreef dienaangaande een artikel en bracht o. a. de klachten van den Senateur Graaf Jacini, den correspondent der Inchiesta agra- ria, te berde ten aanzien van de ontzettende ellende, waarin de Italiaansche landbouwers verkeeren en wees op de knellende belas ting die op het grondbezit drukt. Reeds vijf jaren geleden had hij hieromtrent reeds het volgende gesproken: »Alle hulp bronnen hebbeu wij aangewend en wij zijn geloofd, maar de heer Emerson, een vlieg die hij gevangen had onder het microskoop plaat sende, zag dat ze bedekt was met luisjes van ongelooflijk kleine afmetingen, welk verschijnsel zich telkens voordeed als hij zijn proef met an dere vliegen herhaalde. Hij merkte vervolgens op, dat deze insecten haar snuit juist op die plaatsen van het lichaam brachten, waar luisjes verzameld waren, en dat de verschillende bewegingen der pooten, waar van sprake was, geen ander doel hadden, dan op een zelfde punt het grootst mogelijke getal diertjes te verzamelen, teneinde (lie met een hap te doen verdwijnen. Emerson meende eerst, dat het haar jongen waren, (lie op deze wijze door de vliegen verslonden werden, want, zoo - als men weet, dragen ze haar kleinen met zich mede, maar herhaalde proefnemingen overtuig - den hem spoedig, dat hij zich hierin vergiste. Hij plaatste namelijk onder het microskoop een stuk wit papier, waarop zich twee vliegen neergezet hadden, die zeer druk bezig schenen met iets te etenhij constateerde op het papie r de aanwezigheid van dezelfde luisjes. Vervol gens maakte hij het papier schoon en legde het op eene plaats, waar hij zorg droeg dat geen vlieg het kon naderen; na verloop van eenigen tijd het papier opnieuw onder het microskoop iu het vinden van nieuwe belastigeu zoo bedreven geweest, dat wjj kunnen zeggen het gansche repertoire van de fiscale we tenschap te hebben uitgeput eu dat er, au bout de notre latin zijnde, niets anders zal overblijven, dan de lucht, welke wij inade men, zwaar te belasten. Aan de landbou wers in Italië worden meer dan iu andere lauden zware heffingen opgelegd. Vreemde staatslieden, met wie ik in de gelegenheid was over dit onderwerp te spreken, wilden mij niet gelooven toen ik hun vertelde dat men in Italië 30 pet. van den met hypotheek bezwaarden grond betaalt eu dat er op vele plaatsen voor de provinciale- en gemeente belasting 45, 50, ja 60 pet. van het wer kelijke inkomen wordt geëischt. Is dat niet inderdaad een schandelijke diefstal? Ten slotte sprak Jacini: Italië betaalt tegenwoordig jaarlijks honderd millioeu meer, dan het eigenlijk moest betalen om met de overige beschaafde Staten in Europa te kunnen worden vergeleken.Eu met zulk een afgrond voor oogen neemt de volksvertegenwoordiging eerst de wet voor het observatorium ki behandeling en laat de boeren wachten. De Afgevaardigde Muffi had inderdaad gelijk toen hij den 22 De cember 1880 verklaarde, dat de Italiaausche Regeering 's lands penningen besteed tot verbetering van het paardenras, maar zich weinig bekommerde om de belangen van het menschenras. Eu den 6n Februari 1882 verklaarde de Afgevaardigde Cardarelli: »de hoofdzaak is, dat het varken bekoor lijk vet ter markt verschijue, eene bijzaak is het echter, dat de boeren half verhongerd door de straten dwalen. Wanneer men zegt,aldus schrijft de Unita»dat het hedendaagsch Italië uitge hongerd is, en dat bij ons alles het tee- ken der ellende draagt, dan moet daaron der niet worden verstaan, dat de klasse der genietenden verdwenen is. De agrarische crisis, heeft de Afgevaardigde D'Arco ge zegd, schijnt zich steeds uit te breiden en dan is het niet alleen de landbouw, die lijdende is, ook de industrie eu de handel; in een woord alles gaat gebukt onder de zware lasten, die de Staat ons oplegt. Maar daarom hebt ge toch, zoo sprak deze Af gevaardigde, zich tot de Ministers wenden de, tevreden lui, goed gevoede lui, gij hebt bankiers, leveranciers, oudernemers en ren teniers. De bankiers vooral zijn welvarende want door uwe wetten doet ge hunne za- brengende, zag hij hot met verwondering bedekt met luisjes. De vliegen hadden dus niet haar eigen kroost opgegeten, maar diertjes, die iu de lucht zweefden en zich aan haar vleugels, poo ten of lichaam vasthechtten. Waren de vliegen eenmaal beladen met een voldoenden voorraad van levende provisie, dan zochten zo een rustig hoekje op om er haar maaltijd te houden. De proefnemer vernieuwde zijn onderzoekin gen op een groot aantal plaatsen. Daar, waar de lucht bezwangerd was met vuile stoffen, vond hij dat de myriaden van vliegen, die er zich verdrongen, letterlijk overdekt waren met kleine diertjes. Andere vliegen, gevangen op zindelijke en goed geluchte plaatsen, waren daar- enteg n mager en geheel van diertjes ontbloot. Daar dus, waar het bederf bestond en de leven de kiemen voorhanden waren, die ziekten zouden kunnen te voorschijn roepen, daar waren het de vliegen, die op deze laatste jacht maakten. Waar zindelijkheid heerschte zag men die diertjes niet talrijk en uitgehongerd. Op deze wijze kwam de heer Emerson tot de gevolgtrekking, dat de vliegen nog een andere roeping hebben dan ons te plagen dat ze beschouwd moeten worden nie"t alleen als zeer hinderlijk, maar tevens als zeer-nuttige dieren. zaken bloeien en verschaft ge hun zoo de gelegenheid tot rijke winst.c Wij moeten hierbij opmerken, dat de Af gevaardigde hier zinspeelde op de spoorweg wetsontwerpen, die, na in den Senaat met stoom te zijn aangenomen, onmiddellijk daarop als staatswetten in de Staatscourant werden openbaar gemaakt. »De Senaat, zegt de Tribuna heeft niets anders gedaan dan het zand gestrooid op de gesloten over eenkomst met eenige bankiers en liij heeft de spoorwegwet aangenomen zonder de bij lagen te hebben gelezen, die bij de wets ontwerpen waren gevoegd. En de bijlagen bevatten juist het verdrag, waarover men getwist heeft en nog dagelijks strijdt.* Dat dit mogelijk was is te meer be vreemdend, naardien de rapporteur in den Senaat eeu achtenswaardig Senateur is, die eenige maaudeu geleden iu een open bare zitting de volgende woorden sprak: »Het is mijn doel niet dit incident te rekken, aangezien het mij hoogst onaan genaam is, nog eenmaal op de onwaardige houding van den Senaat in de uitoefening van zijne constitutioueele rechten terug te komen. Geen twijfel aan de goede bedoe lingen van het Ministerie, maar feiten bljj- ven feiten, en het is een feit, dat de gan sche missie van den Senaat bestaat iu het registreereu der acten en beraadslagingen van de Tweede Kamer.* De Senateur Michele Casaretto verklaarde, dat het verleende spoorweg-monopolie ten gunste van de bankiers eu tot schade van het volk werd gehandhaafd, omdat het geen grenzen heeft. Voorts wees hij op den schandelijken invloed, die door de macht der groote maatschappijen wordt teweeg ge bracht. Immers wanneer deze maatschappijen eenmaal met de Regeering eeu contract hebben gesloten, dan tiranuiseeren zij de Regeeriug zelve. Ten bewijze daarvoor verhaalt de Seuateur Casaretto de volgende auekdote: »Ik ging op zekeren dag naar een Minister dat gebeurt zelden, en ik geloof dat de meeste Ministers mij nog niet hebbeu gezien, om hem voor eene gemeente de kleine gunst vau eene>halte« te vragen. E i weet ge wat de Minister mij antwoordde? Wees zoo goed naar de directie te gaan; zij zal eerder aan u, dan aan mij die gunst verleenen.* Casaretto citeerde nog de algemeene scheepvaaartmaatschappij, die noch door de Toen Koning George van Griekenland laatste lijk te St. Petersburg was, verhaalde hij de volgende auekdote uit zijn leven: Hij was nog geen achttien jaar oud, diende in de Engelsche marine en was wegens een onbeduidend vergrijp tegen de tucht veroordeeld eenigen tijd boven in den mast te blijven zitten. Terwijl hij (laar zoo in de hoogte zat, kreeg de bevelhebber van het schip eeu telegram Toen hij het gelezen had, wendde hij zich tot den eersten officier en vroeg, wanneer (1e straf van Prins George zou zijn afgeloopen Over tien minuten, was het antwoord. Goed laat hem dan zoolang zitten en zeg hem dan, dat hij bij mij moet komen. Nadat de tien minuten waren verloopen, ver scheen de prinselijke kadet voor den Admiraal. Deze sprak hem aldus aan Ik hoop, dat ge u in 't vervolg niet meer aan dergelijke wanordelijkheden zult schuldig maken. De Prins beloofde het. Lees dan dit telegram. Ik wensch u van harte geluk. Het telegram behelsde het bericht, dat het Grieksche volk hem tot Koning had verkozen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1