NIEUWE No. 920. Donderdag 23 Juli 1885. 10de Jaargang. m Een schitterend getuigenis. BUITENLAND. feuilleton. De Latinist. RAARIMSCR! COMMIT. ABONNEMENTSPH IJS Per 3 maanden voor Haarlemi 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B tTEE AU: St. Jansstraat Haarlem. TIEMl'ti AGITE MA NON AGUTATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K UPPERS EAU RE Y. De Norddeutsche Allg. Ztg.het orgaan van Piins Von Bismarck, heeft, zooals be kend is, van den altijd slagvaardigen, gees- tigeu leider van het Centrum, in eene zit ting van den Rijksdag, den titel ontvangen van »de allergrootste mistwagen van het Duitsche Rijk,* en deze titel heeft dit blad ook steeds behouden. Dr. Windthorst gaf dien naam aan dit blad omdat het zich aanhoudend bezig houdt met het beschim pen, belasteren en verdacht maken der Katholieken. De haat der Norddeutsche open baarde zich hoofdzakelijk tegen de Katho lieke Orden en de getrouwe Katholieke Geesteljjken. Doch steeds komt er een dag waarop de Almachtige uit den mond zijner grootste vijanden den lof Zijner Kerk en Zijner Dienaren laat verkondigen. En deze dag is ook voor Von Bismarcks orgaau aangebroken. Benige dagen geleden heeft de Norddeutsche een brief gepubliceerd, waarin aan de Katholieke Missiën en Mis sionarissen den hoogsten lof wordt toege zwaaid, terwijl de Protestautsche Missiën duchtig worden gehekeld. De schrijver van dien brief is de heer W. Von Bulow, een Protestant uit Noord-Duitschland, die eene groote reis maakt op de Samoa-eilanden in de Zuidzee en van daar zijne beschou wingen mededeelt. Genoemde heer schrijft o. a. het volgende: »Even als in de landen der oude wereld, munt ook hier de Katholieke Kerk boven de verschillende Protestantsche secteu daar in uit, dat zjj ouder hare geloovigen eene uitstekende tucht handhaaft, steeds het geestelijke belang in het oog houdt en, zonder ophouden, door 't invoeren van goede planten, zooals Bananensoortengoede broodvruchten en verschillende Amerikaan- sche en Australische vruchtboomeu, ook voor het lichamelijk welzjjn harer kinde ren de meeste zorg draagt. Ook hier, even als bjj ons, toont zij weder hare uitmun tende organisatie en hare macht over de geloovigen. Zij zag zeer spoedig in, waar hier de wortel van het kwaad schuilt, na melijk in de buitengewoon groote luiheid der bevolking, die door de vruchtbaarheid Mijne ouders en die van mijn vriend Karei Berger waren buurlui. Zijn vader, Godfried Berger, wis de knapste smid van de stad, die zich ook met dingen bezig hield, waarmee zich geen enkel ander uaas der geheele stad bemoei de. Met opgetogenheid deuk ik nog aan het speelgoed mijner jeugd terug, dut buurman Ber ger ons op kerst lag schonk het waren kun stige knutselarijen, die hij in zijn ledige uien maakte en waarmede hij alle speelnootjes van zijn Karei bedacht. Natuurlijk kwam er ieder jaar maar één aau de beurt, maar het was uit drukkelijk bepaald, dat ook alle andere zich aan het geschenk mochten verlustigen. Strijd kwam er nooit, of hij werd in zijne geboorte gesmoord; anders zou het met de heerlijkheid spoedig ten einde zijn geweest. Terwijl wij met ons allen dikwijls uren lang in de werkplaats zaten, waar meester Berger en een paar gezellen aan het werk waren, en ons verwonderden, hoe hem alles zoo vlug en zoo netjes van de hand ging, zat Karei, zijn eeni- ge zoon, in het voorhuis met de boeken. De oude schudde het hoofd, wanneer hij ons daarentegen lustig zag rondspringen; maar als zijne vrouw hem dan vertelde, dat de rector van het gymnasium haar gezegd had„uw Ka lei is de beste latinist van de klas en zal, als van den bodem, welke alle levensbehoeften bij'ua zonder arbeid levert, wordt begun stigd. Zij dringt op omkeer aan en geeft een goed voorbeeld doordien zij doorMissiona- rissen plantages laat aanleggen en onder wijs doet geven in den landbouw.Zoo beheert b. v. de Katholieke Missie bijua al het bebouwde land op de eilanden Futura en Alofa, en zij laat dit door inboorlingen be werken, eveu als in Wallis (Uea-eiland), Pahiti, Tonga en Samoa. Na dezen lof, uit Protestantschen moud gevloeid, gaat de heer Von Bulow woor delijk voort: »Gauseh anders staat het ge schapen met de Missiëu der verschillende Protestautsche communauteiten eu sekten- Deze zendelingen heeft men uit Engelsche werklieden gerecruteerd; zij zjjn op een soort seminarie korten tijd voorbereid en komeu als uiterst beschaafd en ontwik keld* hier aan, een hoogmoed ten toon spreidende, die men gewoonlijk bij lieden vindt, welke eigenlijk niets kennen en niets weten en toch gaarne iets zouden willeu beteekenen. Voor hun Missiewerk ontvan gen deze lieden een salaris, dat voor hun onderhoud zeer voldoende is, maar met dit honorarium zijn deze christelijke zendelingen niet tevreden en daarom hebben zij mid delen gezocht en gevonden om hun inkomen te verhoogen. De »kurstc als »geneesheer« of beter gezegd als kwakzalver levert het dagelijksch brood, de domheid der inboor lingen en de handel levert het verdere) zoodat zij, die zich als Apostelen van Hem uitgeven, Die in eene kribbe werd gebo ren en niets bezat, waarop Hij het hoofd kon leggen, na zeer korten tjjd onder de arme heidenenen gearbeid* te hebben, als welgestelde lieden naar hun vaderland te- rugkeeren om daar te rusten van de vermoei nissen,* die zij in de nieuwe wereld hebben doorstaan. De Protestautsche reiziger beschuldigt de Protestautsche zendelingen ten eerste: van hebzucht, aangezien zij, zelfs in ge vallen van gevaar, eerst dan geneigd zijn aan een ernstig zieken inboorling genees middelen te verstrekken, wanneer deze hun vooraf met zekerheid belooft, als betaling een varken of een ander voorwerp van hij ijverig voortleert, de eerste van de heele school worden," dan knikte hij toch tevreden en riep ons toe„leeren jongens, leeren, anders zal 't nog wat geven!" Wij hoorden wel den goeden raad, maar hadden weinig lust hem daarin na te volgen. 'iGaf toch watof het een beetje meer of minder was, kwam er niet op aan; en wanneer Karei zijn werk af lmd, dan was het zoo goed als zeker, dat ook ons de gebradon duiven in den mond vlogen. Maar wanneer Berger's betere wederhelft ver der uitweidde, hoe de rector had gezegd, „Karei moet studeereu, phil phil (ja ik weet niet meer wat) maar studeereu moet hij en een geleerde worden," dan werd de baas kregelig. „Klirr klirr I klip klap I" zeiden de hamers, op het ijzer neervallend, terwijl de vij len begonnen te krassen en te piepen, dat men er 't hartwater van zou krijgen. Vrouw Marianne keek dan zoo nijdig als een spin, bromde wat tusschen de tanden en keerde in het voorhuis terug. „Vort met jullie, jongens 1" riep zij dan en sloeg ons de deur voor den neus dicht. Daar stonden wij te kijken. Wij zouden ook zoo graag geleerde heeron geweest zijn jammer maar dat de geleerdheid zoo'n harde kokosnoot is I Zoo gingen de jaren heen. Wij hadden in de school met elkaar gelijken tred gehouden, al lag er tusschen die schreden hier en daar nog al een groote afstand. Karei Berger was onder de eersten, en wij andereD, nu ja, wij waren het ook, maar van onder af gerekend. Eu de voor spelling, die vrouw Marianne zoo dikwerf te genover haar man had uitgesproken, was waar- waarde af te staan. Teu tweede worden de Protestantsche zendelingen van woekerhan del beschuldigd. De heer You Bulow zegt: »Een hoed, dien zij den wilden opdringen, is ongeveer 60 cents waard, zij laten er zich echter f 2,40 tot f 7,20 voor betalen; bijbels verkoopen zij voor 6 a f 12 en waarschijnlijk worden deze bijbels door de zendelinggenootschappen gratis geleverd. Hoofdzakelijk in Tonga zijn de prijzen van godsdienstige boeken en schoolbehoeften buitensporig hoog, reden waarom de Re geering van dat gewest onlangs den handel in boeken enz. den zendelingen verbood. Ten derde zegt de heer Yon Bulow, dat de Protestantsche zendelingen partijdig en simonistisch te werk gaan. Zij deelen het Avondmaal slechts uit aau zoogenaamde >churchmembers,« leden der kerk, die ech ter hiervoor jaarlijks ongeveer f 5,— moe ten betalen. Zij verkoopen alzoo het h. Avondmaal. Een vierde aanklacht is de volgende: De Protestantsche zendelingen geven ge durende eenige maanden ouderwijs aan den een of anderen wilde; zij benoemen hem spoe dig tot ouderwijzer eu deze inboorling mag dan preekeu, doopen, beaarden, godsdien stig ouderwijs geven en het h. Avondmaal uitreiken. Het gebeurt niet zelden dat bij deze godsdienstige plechtigheid een door den zeudeling geleverden drauk, gekleurd suikerwater of ook wel melk van kokos noten, in plaats van wijn, wordt uitge reikt. Een vijfde beschuldiging is, zegt de heer Von Bulow: »dat de Protestantsche zen delingen heidensche gebruiken toelaten aan invloedrijke hoofden, uit vrees dezen anders te zullen verliezen.* Teu zesde zegt de heer Von Bulow woordelijk: Voorts is het een feit, dat de zendelingen der Protestantsche secten al- lereerst voor hunne eigen wouiugen zorg dragen alvorens zij aan den bouw eener kerk beginneu, juist iu tegenstelling met de Katholieke Priesters, die eerst eene fraaie eu solide kerk bouweD, voor dat zij aan iets te hunnen gerijve denken. Hier neemt men toewijding aan hun ambt waar, ginds zucht naar geldwinuing en goede sier.* beid geworden. Karei Berger was de beste lati nist op elke klas gebleven en een latijnsche thema, die wij naar de Mookorheide weuschten, was voor hem eene kleinigheid. Wij hadden nu den leeftijd van zeventien jaar bereikt en de vraag: „wat wilt gij worden?' begon ons van tijd tot tijd aan te grijnzen,, „Nu, Kareivroeg ik op een goeden dag, „wat zal er gebeuren //Je weet het immers, ik ga mijn examen doen en dan Ds rtst bli ef onuitgesproken, maar het gezicht van den goeden jongen bloeide als een roos; ik geloof, hij zag zich al in de toekomst als professor in de klassieke talen of iets dergelijks, liet moet in ieder geval een schoone droom zijn geweest. 't Was op Paaschzondagtor eere van het hooge feest was het middageten overvloediger goweest dan op andere dagen en ook een glas wijn was geschonken, maar mot de ernstige vermaning, vooral niet te veel te drinken. Dat was bij het voorzichtige inschenken echter niet mogelijk. Het was zoo stil in huis en op straat als iu een kerk. Ik dacht over mijn eigen toe komst na, totdat het me begon te vervelen, 't Was alles reeds zorgvuldig besptoken en over. legd, er was niets nieuws meer te bekijken. Ik slenterde dus naar hel huis van onzen buurman, den smid. Daar was het echter niet zoo stil als bij ons; hevige woorden klonken mij uit de kamer tegen, daartusschen half onderdrukt snikken en dan eeu gillende stem. Zij was het eigendom van de goede vrouw Marianne, maar zij deed Ten zevende verklaart de heer Von Bu low, dat de Protestantsche Missionarissen het volk niet beter, veeleer slechter bobben gemaakt: »Iu Samoa heersckt nog steeds de polygamie, in den oorlog worden nog altijd de gewonden en gevangenen onthoofd, met de zedelijkheid staat het bizonder slecht geschapen, en allerwege heerscht nog het schromelijkst bijgeloof.* Eindelijk beschuldigt de heer Von Bu low de Protestautsche zendelingen, dat zij de onzedelijkheid in de hand werken. »De Protestantsche missie-scholen zijn,zegt hij, broeinesten der ontucht.Wij hebben te grooteu eerbied voor het kieschheidsgevoel ouzer lezers eu lezeressen om de gruwelen mede te deelen, welke op deze inrichtiugen geschieden. Ziedaar het getuigenis van een Protes- tautsch geleerde, gepubliceerd in de Nord deutsche Allg. Ztg.eeu blad dat nimmer van eenige sympathie voor de Katholieken heeft doen blijken en toch niet schroomde de mededeelingeu van den heer Von Bulow openbaar te maken. Voor ous Katholieken is het iutusscheu ten hoogste verblijdend de groote verdien sten onzer Missionarissen op dusdanige wijze en van zulk eene zijde gewaardeerd te zien. Het is eeu doorslaand bewijs dat het geld, 't welk wjj voor het heilig Mis siewerk offeren, op de meest doeltreffende eu uitnemende wijze wordt besteed en wij ontvangen daardoor opnieuw de bevesti ging, dat de Katholieke Kerk ook hier wederom schittert al3 de ware, de heilige, de louterende en de zegeu verspreidende macht. Op 11 en 12 September a. s. zal te Antwerpen eeue groote internationale sa menkomst gehouden worden ter behande ling van de internatiauale kwaal van drank misbruik. Tot bijwoning worden uit alle lau- deu uitgeuoodigd allen, die zich met het bestrijden dezer kwaal bezig houden. De vergadering zal zich hoofdzakelijk bezig houden met eene gedachten wisseling over de zeer uiteeuloopende middelen, iu mijne gehoorzenuwen veel pijnlijker aan, dan de pieperigste vijl der werkplaats. Zoo ongeveer sprak Marianne, wanneer wij haar de schoonste druiventrossen uit den tuin hadden gestolen. Maar hier was van druiven geen sprake. „Je bent toch volstrekt niet wijs, man hoorde ik nu Marianne roepen, „je weet, dat Karei leeren kan en goed leert. Over een paar jaar is hij doctor of professor en dan kan hij nog veel meer worden." „Voor mijn part minister!" bulderde de oude daartegen iu, laat me toch uitspreken. De jon gen kan leeren en het hoofd staat hem recht op de schouders, dat is allemaal goed en wel. Toen hij nog een jongenskiel droeg, was hij den heelen dag bij mij op de werkplaats eu hij dacht aan niets anders, dan eens mijn opvolger te worden, maar nu heb jullie hem allerlei dwaze dingen iu het hoofd gezet en hem zooveel voor gepraat, dat hij heelemaal veranderd en een stof- neus geworden is. Maar daar was Marianne in haar zwak getast. „Zoo, daarvoor hebben wij dan al dat gehl uit gegeven en al die boeken gekocht, om Karei nu met het schootsvel achter den blaasbalg te laten staan Daarvoor hebben wij ons dan ons heele leven geplaagd, oin uit onzen jongen een een- voudigen smid te laten groeien, waarop een ieder laag neerziet? Nou, dat zou me net lijken! En ik zeg neen, neen, neen en nogmaals neen, al ga je op je hoofd staan 1" (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1