NIEUWE No. 921. Zondag 26 Juli 1885. lödtf Jaargang. De schandalen van Londen. 11T L L A i). IIP*15 De Latinist. HAARLMSAHI COfRAMT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maaudeu voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B CTBEAtT: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÏIPPEB.S LAUREY. Ontzettend was het tafereel, hetwelk in een der meest invloedrijke bladen van En geland werd opgehangen omtrent den ze delijken toestand van Londen. Het ver moeden ligt voor de hand, dat met de pu blicatie niet enkel, wij vreezen zelfs niet allermeest, het bevorderen van de mora liteit was bedoeld. De Pall Mail Gazette zal ook wel uit Londens onzedelijkheid munt (liefst gouden) hebben willen slaan voor de onderneming, welke haar uit geeft. Niettemin bljjven de medegedeelde feiten gruwelen vau de ergste soort. Onze lezers zullen natuurlijk niet van ons verwachten, dat wij in onze kolom men de omschrijving van zulke wandaden zullen opnemen. Wij zouden vreezeu zeer velen te kwetsen. Slechts dit willen wij coustateeren, dat de groote wereldstad in een vreeselijk licht treedt, waar wij haar iu de bewuste onthullingen zien afgemaald. De indruk, door de verhalen van het ge noemde blad teweeggebracht, was geducht. Eerst scheen te worden gedacht aan eene gerechtelijke vervolging van den schrijver; doch ten slotte werd men verstandiger; er zal nu tot eene strafrechtelijke actie tegen de daders der gesignaleerde misdaden wor den overgegaan. De algemeene verontwaardiging is, als vrucht van het jongst geopenbaarde, hoe gegrond ook, toch wel eenigermate be vreemdend. Of zou men reeds niet ge weten hebben, dat iu Londen eene mate van verdierlijking heerscht, welke schier zonder voorbeeld is? Staat het in alle groote steden niet bijster goed met de openbare zedelijkheid geschapen, Londen spant, vol gens personen, die het weten kunnen, nog de kroon. Men zou oppervlakkig niet gelooven, dat het flegmatieke Engelsch karakter, waarop de mystiek ook grooten invloed oefent, vatbaar was voor zulk eene exceptioneele ontaarding. Daarenboven is de inwendige zending, gelijk meu dat heet, ouafgebro- keu en met groote volhardiug, tot redding en behoud in de straten van Londen werk zaam. Van die straatpredikaties kan meu echter doorgaans niet veel heil verwachten, met hoe loffelijke bedoelingen zij ook wor den georganiseerd en gehouden. De verbastering van de Engelsche volks- FEUILLETON. Vervolg en slot.) „Stil, vrouw!7 dreunde de zware ba3 van Kareis vader als een hamerslag er tusschen kom eans hier, jongen, je bent 17 jaar ond, dus geen kind meer en daarom zal je ook alles aan- hoiren, wat hier over je toekomst wordt ge sproken, en je kunt ook je woordje meesprekem Je bebt veel geleerd op school, een heele boel dingen, waarvan ik niets begrijp, en in menig punt ben je knapper dan je vader. Ze hebben je allemaal gezegd, dat je doctor en professor kunt worden en daarop kan je trotsch wezen. Nou geef me je hand en kijk me vierkant in 't gezicht zoo en nu zeg me open en eerlijk Karei, spijt het je, dat je vader maar een amid is en niet zoo'n groote heer als de vaders van velen van je medeleerlingen? „Neen, vader! klonk het antwoord, en dan kwam nog 't een en ander, wat ik niet kon verstaan, omdat vrouw Marianne weer begon en de zacht gesproken woorden van mijn speelmak ker deed verloren gaan. Maar uu deed zich de stem vau baas Berger weder gelden: „God zegeue U mijn zoon I Dat was een woord klassen is groet. Men behoeft niet alleen, niet bij voorkeur zelfs, om daarvan over tuigd te worden, op ééne groep iu de sa menleving te staren; geheel de maatschappij is vergiftigd. Vele oorzaken werken daartoe mee, doch zeer zeker in de allereerste plaats die, welke ook elders, in alle lau den, haar lieilloozen invloed doen gevoe len. De zeden verslappen, de beginselen der moraal worden steeds zwakker beleden eu gevolgd. Meu heeft eeue zedelijkheidsleer be dacht, welke ouafhankelijk heet, d. w. z. die niets te maken heeft met den Gods dienst. Dat vrij zijn van alle Religie gaat zoo ver, dat de bedoelde moraal dan ook vrij is van allezedelijkheid. De weeldedieust heeft o ik in Engeland iu vele kringen, den Godsdienst vervangen. Door de klimmende eischen des levens, moet tel kens meer worden uitgegeven, terwijl de inkomsten niet in evenredigheid klimmen. Dat is vooral het geval bij den ambachts man eu den kleinen burgerstand. Toch willen de werkman eu de kleine burger den grooten heer spelen. Zoo komt er in hun huis een toon des levens buiten alle verband tot hunne wezenlijke positie. Hunne kindereu zien dat alles en worden ook door een verderfelijken geest bevangen. Zij wil len hooger op, nog hooger dan vader en moeder reeds stegen. Vooral op de dochters werkt die gezind heid allernoodlottigst. Om hooger te klim men in weelde eu gemak moeten zij ont zettend dalen. De groote Leeren, de zon daren van fortuin, weten meesterlijk te speculeeren op de zucht naar een gemakke lijk eu weelderig leven, welke vele dochters van het volk bezielt. Ieder, die doordenkt over de zaak, be grijpt de gevolgeu van die samenwerkende oorzaken. De grootste zouden worden in satauischeu graad bedreven. Men heeft te Londen getracht de zede lijkheid te bevorderen door de openbare zonde streng te weren. Te 'vergeefs. De zondaren zochten nu de donkerste schuil hoeken der wereldstad op, om hun ellen dig zondenspel te draven. De uitwendige vormen werden wel ontzien, maar de geest des kwaads woedde voort. Men meende, dat de moraliteit was verbeterd tot dat de Fall Mall Gazette alle vrienden der zedelijkheid zooals ik het van mijn jongen wilde liooren, en nu luister eens: Zs zeggen, je bent de beste latinist van de school, en dat heeft me van harte verheugd, en wil je graag naar de uni versiteit, in Gods naamMaar Karei, daar zijn al een heele hoop geleerde heeren, en zal je er mee tevreden zijn, er zoo mee tusschen door te loopen? Wie heeft er voordeel van je geleerd heid? Dat zullen altijd maar weinigen zijn, en zoo je ook werkelijk iets groots bereikt, dan zullen er toch maar weinig lui van profiteeren. Ik zeg het zoo als ik het verstawant zie je, Karei, ik zou je niet graag als zoo'n boeken worm zien, die den heelen dag in het stof peu tert. En nu zie ons handwerk eens aan Daar klaagt de een over dit, de andere over dat, en niemand wil er de schuld van dragen, dat het niet zoo gaat, als het wel kon en moest gaan. Nu dacht ik altijd, Karei, jij, die zooveel ge leerd hebt, jij moest de wereld eens be wijzen, wat ten gezonde smid kan verrichten, en dat een man, zoo hij slechts wil en zijn vak kent, als ambachtsman meer voor zijn medemen- schen kan doen, dan een geleerde heer, die al tijd aan zijne schrijftafel zit. Bij mij zult ge alles leeren, zooals het behoort, eu dan zult ge ook de universiteit van ons handwerk bezoeken en alles leeren, wat er toe behoort, en dan moogt ge toonen, dat in U niet alleen het willen, deed opwaken uit hun goed vertrouwen. Thans wordt alles onderzocht, de Regee ring en het goedgezinde pub'iek werken samen om in de donkere holen van Lon den het monster der onzedelijkheid te grij pen. Men mag verwachten, dat veel kwaads zal worden opgespoord, en dat vele bewer kers der ongerechtigheid zullen worden ont maskerd. Welke blijvende verbetering zal door dat alles de bestaande toestand ouder gaan Die verbetering zal, dunkt ons, niet groot zijn. De hooggeplaatste zondaren zullen door hun goud wel nieuwe holen der ongerech tigheid zoeken en nieuwe slachtoffers zuil eu vallen iu de strikken van deu zoudendieust. Of wij dan wraken dat men de ellende lingen vervolgt, die zulke gruwelen bedre ven? Iu geenen deele. Het ware te wenschen, dat ieder werker van het kwade achter haald kou worden door den arm der wet. De zwaarste straffen moeten op de erger lijke misdrijven, welke te Londen aan het licht kwamen, worden gesteld eu toegepast. Dat is een eisck des rechts eu van het Christelijk geweten. Maar de zaak der ze delijkheid zal op deu duur slechts kunnen worden gebaat door vernieuwing van de maatschappij zelve, door het veranderen vau den geest, die haar beheerscht. Straffen vau het kwaad is goed, is noo- dig, is het opvolgen van Gods bevel, maar het vernieuwt niet de harten. Nieuwe men- scheu worden alleen gevormd door een nieuw beginsel en dat nieuwe beginsel is voor achttien eeuwen door den Heiland der we reld in de menschheid gebracht. Het waarachtig heil voor de menschheid en den enkelen mensen is dus slechts te wachten van de Kerk, door Hem gesticht. Die Kerk doet reeds ontzettend veel, ook iu Engeland. Zij moet blij ven getuigen eu werken iu steeds meerdere mate, met steeds heerlijker kracht. Hare arbeid wordt echter tegen gewerkt door den geest van ongeloof eu twijfel. De ontzettende verdierlijking, welke bleek te bestaan iu de groote we reldstad, behoort onder die verschrikkelijke openbaringen van Satans macht, welke de menschen moeten dringen en dwingen hun toevlucht te nemen tot het Kruis, een maal op Calvarië geplant eu in welks schaduw alleen redding eu heil te vin den is. maar ook hel kunnen leeft. Bedeuk dat alles wel, mijn jongen „Eu daar gebeurt niets van!" riep vrouw Marianne. En van den anderen kant riep Karei „Ja vader, ik wil worden, wat gij zij». „Toen maakte ik mij uit de voeten en hoorde nog, hoe de oude man riep: „Hoera, Karei dat zal me een leventje worden I Welk een opzien baarde dit geval in de stad! De „latinist" Karei Berger als smidsleerling De geleerde puiiken schudden de hoofden, en wij jongens noemden hem stapelgek. Maar alles baatte niets. Onbeschroomd ging do nieuwe smids jongen over de straat, en wanneer wij hem be teuterd nastaarden, riep hij ons een vroolijken groet toe. Het was, alsof de oude „latinist" geheel omgekeerd was. In het begin gingen we nog met elkaar om, maar langzamerhand ver minderde dat meer en meer. Toen ik mijn ad— missie-examen had gemaakt, was ook iu het huis van onzen buurman groot feest. Karei Berger was smidsgezel geworden. Bijna te ge lijkertijd verlieten wij onze vaderstad ik ging naar de universiteit, hij naar eene polytechnische school. Hoe het kwam? Ik weet het zelf niet. Zelden en dan slechts voor weinige uren, kwam ik in mijne geboortestad terug, en aan den voormaligeu vriend der jeugd dacht ik nauwelijks meer. Zoo gaat het velen, die door de stormen des levens Er moet dus in Eugeland, maar ook buiten het Britsclie Rijk, meer worden ge beden, dat de geest des Geloofs in de har ten dale. Dan zal de standaard, ook der openbare zedelijkheid rijzen en de schan dalen van Londen, doch die niet alleen, zullen ophouden de Engelen in den Hemel te bedroeven en de menschen van goeden wille en ziune te ontrusten. Mogen steeds meer harten in de Kerk Gods het eeuwig ware asiel zoeken en vin den, waarin zij tegen de aanvallen en lis ten van Satan zjjn beveiligd. Als eene goede Moeder leidt zij allen, die zich in waarheid aan haar overgeven, veilig door de duisternis dezer wereld tot het eeuwige licht. Bij de Woensdag jl. te Frankfort a/M. plaats gehad hebbende begrafenis van den socialist Hiller, hebben ongeregeldheden op het kerkhof plaats gehad. De commissaris van politie noodigde de menigte uit, uit een te gaan; toen hieraan niet voldaan werd, deed de commissaris het kerkhof ont ruimen. Eenige personen werden iu hech tenis genomen eu velen gewond. De Muntcoufereutie heeft eergisteren de herziening der bepalingen van 5 Nov. 1878 voortgezet. Maar bepaaldelijk hield zij zich bezig met de vestiging van een centraal orgaan der Unie, wier zetel te Parijs zou zijn. Een besluit is dienaangaande nog niet genomen. »Burger< Yaillant heeft hij deu Parij - scheu Gemeeuteraad een voorstel ingediend, strekkende om elk Raadslid, die deel uit maakt van een financiëele maatschappij, in de hoedanigheid van directeur of admi nistrateur, te verplichten zijn ontslag te nemen als RaadsPd. De Daily Aews verneemt uit Varna, dat de Turksch-Moutenegrijnsche grens- quaestie weder een ernstig karakter ver krijgt. De partijen zijn het volstrekt on eens. Naar de Morning Post verneemt, doelen de jongste voorstellen van de Russische Re- geeviug op het sluiten van eene voorloopi- ge overeenkomst over de Afgkaansche greus^ terwijl het geschilpunt betreffende Zul- fikar hangende gelaten zou worden. In- tusschen wordt tot voorwaarde gesteld, dat heen en weer geslingerd worden al (1e oude, schoone herinneringen uit den kindertijd, wor den vergeten en begraven. Maar met een zoo melancholisch woord wil len wij deze korte schets niet besluiten. Na misschien twintig jaren kwam ik voor zaken in eene groote industriestad, in do nabij heid van mijn geboorteplaats gelegen. Men sprak daar algemeen over deu spoedigen bloei van een machinefabriek en kunstsmederij, welker be zitter zoo even op eene tentoonstelling met de hoogste prijzen was bekroond. En de naam van dien bezitter was geen audere dan die van mijn speelkameraad Karei Berger. Ik spoedde mij heen om dit „iudustriepaleis" te bezichtigen en te bewonderen. Ik vroeg naar den heer des huizes. Hij was voor zijne zaken op reis gegaan- Een vriendelijk boekhouder geleidde mij echter door het geheele etablissement; overal liesrsch te de grootste orde en stiptheid. Eindelijk kwamen wij ook aan een afgelegen huis, klein in rer- houding tot de overige gebouwen. „Ziet U, hier werd voor 15 jaren de zaak opgericht. Het huis bleef juist zoo staan zoo als het oorspronkelijk was!" Boven de huisdeur hing een zwart bord, waarop met witte letters stond geschreven: „Karei Berger, Mr. Smid." Dat was het werk vau (leu „latinist,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1