NIEUWE SCT Donderdag 30 Juü 1885. lOdtf jaargang, Beschaving en zelfmoord. li IJ IT K N L, A 1). No. 022. WsrMW De posterijen in Groot-Brittannië. lAAIIIISCM COlIilT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maaiideu voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DER ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUREY Bijua dagelijks meldt ons de pers nieuwe gevallen van zelfmoord en zij toont ons daardoor eeue verontrustende schaduwzijde van de moderne beschaving. Hier hangt zich eeu achtjarige knaap op uit vrees voor eene berisping; loszinnige jongelingen jagen zich een kogel door het hoofd of hart, andereu zoeken eu vinden den dood in het water. De zelfmoord telt zijne offers in alle rangen der maatschappij, van den dagloouer tot deu Minister. De ongelukkige verliefde, de bedrieger, de speculaut in ef fecten, de ongeneeslijke zieke, zij slaan de hand aan zich zeiven. Inderdaad wij leven in eeu tijd, waarin ook het vertrouwen op de toekomst heeft opgehouden te bestaan, waarin een ontzettend pessimisme de ge moederen beheerscht en waarin de onzalige leer wordt verkondigd, dat liet leven geen waarde heeft. Eeu ternauwernood geloof baar voorval had onlangs te Nizza plaats. Twee heereu uit Parjjs, echte typen uit de Fransche hoofdstad, ten hoogste geblaseerd, zaten aan tafel eu hadden de flesch terdege aangesproken. Eensklaps schiet den eenen te binnen, dat hij van het leveu eigenlijk niets meer heeft te verwachten, reden waar om hij zijn vriend beleefd verzoekt hem dood te schieten. Toen de vriend aan dit verzoek weigerde te voldoeu, nam de levens moede jongeling eeu vel papier eu schreef daarop de verklaring, dat hij zich op uit drukkelijk verzoek had laten dood schieten, waardoor, volgens de meeuing van den doodscandidaat, de andere de wettelijke straf zou kunnen ontduiken. De vriend laat zich ten slotte overhalen aan het dolle verzoek te voldoen: eeu schot knalt, en toen de ver schrikte gasten toestr omden, vonden zij deu jougeii man badende in zijn bloed, terwijl de andere het rookende pistool nog in de baud hield. Nog eeu niet minder vreeselijk geval willen we hier vermelden. Eeue elegant gekleede jonge dame logeerde in eeu hotel-garui te Weeneu. Toen des avouds eene dienstbode in hare kamer kwam, om hare beveleu te vragen, vond zjj tot hare groote ontsteltenis de dame dood in bed liggen. De politie constateerde dat hier zelfmoord had plaats gehad door middel van Cyaukali. Ju de eene hand hield de doode krampachtig eeu ter helft gerookte sigaar. Op een stuk papier, dat op tafel lag, stond geschreven: Mijne laatste si gaar trekt niet, daarom ben ik het leveu moe.Te Nowotscherkask eindigde, korten tijd geleden, zekere juffrouw P. de doch ter vau eeu rijken grondeigenaar, haar leveu door een revolverschot sZelfverach- F E U ILL E T O N. Wtinig metischeu hebben wellicht eenig denk beeld van hel gecompliceerde raderwerk van een goed georganiseerden dienst der posterijen, zoo als die tegenwoordig in alle lauden van Europa bestaat. Dit heeft deu lieer Wilson Hyder, die 25 jaar aan de posterijen te Edinburgh ver bonden was, op het deckbeeld gebracht, onder den titel: Roy al MailIts Cariosities and Romanceaan den postdirecteur-generaal van Groot-Britannië een werk te wijden, samen gesteld uit de curieuze, belangwekkende en amusante feiten, welke hem in zijn loopbaan als postbeambte zijn voorgekomen. Ofschoon het romantische gedeelte onderdoet voor dat vim vroegere dagen, toen men zich met nog gebrekkige middelen van verkeer be helpen moest, en er dus meer aanleiding voor pikante avonturen bestond, mist evenwel de dienst •pok nu zijne helden niet. Zoo kwamen niet tiug,« aldu3 schreef zij, is het motief voor mijne daad. Een psychologisch raadsel van zeer ern- stigen aard zijn in 't bizonderde zelfmoorden door kinderen gepleegd. Die gevallen zijn inderdaad niet zeldzaam. Zoo kwam ons dezer dagen eene courant in handen, waarin de zelfmoord stond vermeld van drie gym nasiasten en zelfs van een klein zevenjarig meisje. Het is waarljjk eeu teeken des tijds, dat de zelfmoord ouder de levenlustige jeugd epidemisch dreigt te worden. Op den- zelfden dag, waarop wij van deze vier zelfmoorden hadden gelezen, kwam ons toe valligerwijze het laatste nummer vau eeu in de vrouwenwereld zeer verspreid tijd schrift in handen. De jonge beeldschoone heldin,Méline, waarvan de vertelling spreekt, heeftop Kerstavond pogingen aangewend,om zich met eeu dolk te doodeu, omdat zij als muziek-onderwijzeres een treurig leven leiJt en daarbij eeue zieke moeder moet op- vroolijken.c Godsdienstige overwegingen staan haar niet in den weg, aangezien zij in de overtuigiug leeft, >dat er voor de armen en ongelukkigen geen God bestaat. Nu zij niet als dame kan leven, wil zij tenminste als zulk eene sterven. Zii ver koopt daarom het overschot harer bezit tingen, koopt elegante kleeren en een dolk, reist naar eeu groote stad eu wil daar in een elegant hotel haar ontzettend plau ten uitvoer brengen. Zij wordt gered eu de ge neesheer, die haar behandelt, biedt haar op de meest liefdevolle wijze eene plaats aan in zijn huis. Desniettegenstaande pleegt zij later toch zelfmoord; zij had van 't aardsche genoeg. Zooals men ziet is dit verhaal een der lichtzinnigste verheerlijkingen van den zelf moord. Het blad spreekt geen woord van afkeuring over de gepleegde misdaad zelfs geene waarschuwingneen het zegt nog wel: »actieve lafheid is beter dan pas sieve moed.Welk een indruk moeten zulke leeriugeu op de zwakke gemoederen ma ken! Er is geen meuschenleven, vooral geen vrouwenleven, zonder droevige uren en bitte ren strijd, die geest en hart afmatten en som wijlen eeu verlangen naar den doo i teweeg brengen. Hoe gemakkelijk komt in zulke ooorenblikken de herinnering aan eene hel- O din a la Meliue in den zin! Kan het zaad korreltje, dat door de slechte lectuur in 't harte viel, niet ontkiemen en de meest wrange vruchten voortbrengen Men zie toch toe welke lectuur in handen komt vau kinderen; dit vooral is eeu eerste plicht der ouders. Over de zelfmoord-manie der jeugd in groote stedeii schreef onlangs eeu Katho- veel jaren geleden in een sneeuwstorm twee brieven boden om het leven, en werd ontdekt, dat hun laatste handeling was geweest, de zakken vast te binden aan eeu der wegpalen, waar zij gemakkelijk gevonden en door andereu aan hun bestemming bezorgd konden worden. In 1856, bij gelegenheid van het vergaan der mailboot tusschen Dover en Ostemle, verwijderde de ambtenaar, belast met het toezicht over de mail, alle kisten uit het ruim, die de mailzak- ken inhielden. Bij het vervullen van dien plicht schoot hij het leven in doch hij bereikte het doel, waarvoor hij het gaf; want in plaats van met het schip in de diepte weg te zinken, bleven de zakkeu drijvende en konden zij later worden opgevischt. Twee jaren geledon werd een dergelijke nauw gezette plichtsbetrachting ondervonden van de zijde van twee brievensorteerders, die zich in den postwagen van een trein bevonden. Door een botsing werd de wagen verbrijzeld, en kregen beide beambten ernstige verwondingen. De een lag bewusteloos op den weg, eu de liek ambteuaar in Weenen in een Katho liek blad: Onder de fashionablejeugd in de hoofdsteden nemen de zelfmoorden op ontzettende wijze toe. Maar ook het aantal zelhuoordeu in de moderne maat schappij wordt steeds grooter en wel is waar iu denzelfden graad, als het leven door financiëele eu politieke moeilijkheden, door droevige catastrophen, door hartver scheurende teleurstellingen meer bewogen en minder vreedzaam is geworden. Aan zulk een algemeeuen invloed kan zich geen Staat, geen huisgezin geen individu ont trekken; iedereen blijft steeis min of meer eeu kind van zijn tijd. Het is verschrik kelijk als een beroemd staatsman na eene grove fout te hebbeu gepleegd, of een veld heer op 't oogenblik eener smaadvolle ne derlaag of wel een hooggeplaatst man, die iu schrikbarende omstaudighedeu is geraakt, zijn eigeu leveu aautast, als de levensmoe de grijsaard den strijd voor 't bestaan niet langer meer wil voortzetten, als de lichtzinnige speler de hand aan zich zelveu slaat, maar het is nog verschrikkelijker, in hooge mate ontzettend, als de bloeiende hoopvolle jeugd, voor welke de wereld met al hare vreugde uog open staat,aan het leven, alvorens het de zonnenhoogte heeft be reikt, een einde maakt, ter wille van niets beduidende oorzaken, omdat eeu zijner af godsbeelden verbrijzeld of een wensch des harten uiet werd vervuil. Eu op onver schillige wijze, zonder hartverscheurende afscheidswoorden aan hunne bloedverwan te', benemen zij zich het leven. Zulke ge beurtenissen jagen ons schrik aau eu wet tigen de vraagwat is de oorzaak van deze voor den bloeitijd des leveus meest onnatuurlijke misdaad. Er moet toch in do wijze van opvoeden eeu gemeenschappe lijke fout liggen, welke met zulk eerie con sequentie de ergste gevolgen kan na zich sleepen. Twee dingen toch moesten de jeugd van zulk een onzalige» stap af hou den: de hoop op de toekomst, eu de liefde voor het tegenwoordige. Maar als er door eeu overmatig genot, door de vernieling van alle idealen, door verwoesting der lichamelijke gezondheid, van de kracht eu leveuslust geeu hoop op de toekomst over blijft, als het volproppen van de hersens met kundigheden, geen liefde tot ouders of bloedverwanten, geen vriendschap voor het tegenwoordige, geen bekoorlijkheid hebben wanneer noch Goddienst, noch moreele be ginselen eeu steunpunt geven, dau verliest natuurlijk het leven ook voor de jeugd zijne waarde en 't wordt spelend wegge worpen. Deze treurige zelfmoordmauie ou der de jeugd iu de groote steden is eene ander kon nog slechts wijzen naar den groenen zak, die de aangeteokende brie ren inhield, ten einde te voorkomen, dat hij in de algemocne verwarring verloren ging of gestolen werd. Na deze staaltjes van heldhaftigheid deelt de heer Iiyder tal van curieuze vergissingen mede, veroorzaakt door slechte spelling Zoo zijn er bv. niet minder dan 57 verschillende manieren om het woord Ipswich" te spellen, of liever te mishandelen, en 't pleit, natuurlijk, niet wei nig vooi de scherpzinnigheid van een postbeamb te, als een brief voor „Epshvidts" bestemd, zijn weg naar Ipswich vindt. - Een brief aau een Amerikaansche dame „te Opper-Norwood of elders geadresseerd, werd haar in Wallis over handigd op de imperiale van een koets. De afzender, mede een Amerikaan, kon niet nalaten, een brief vau dankbaarheid eu bewondering aan de Engelsche post-autoriteiten te zenden. „Geen ander land," verklaarde hij, „kan hiermede wed ijveren, of zou zich daartoe de moeite geven." Een andere bewoner der Vereenigde Staten was minder loffelijk ten opzichte der Britsch ernstige waarschuwing voor alle ouders en opvoeders, voor alle onderwijzers en einde lijk voor de jeugd zelve. Treffend sprak de Katholieke schrijver Beda Weber over dou zelfmoord als volgt: »Wij zijn iu deze manie (de verheerlijking van den zelfmoord) zoo ver gekomen, dat de zelfmoord als eeu heldendaad wordt be schouwd. Te allen tijde werd de zelfmoord eene afschuwelijke daad geroemd, die doo r niets kon worden gerechtvaardigd, maar voor den zelfmoord onzer dagen, dagen vol teederheid en humaniteit, heeft men rijke bronnen van verontschuldiging bedacht: zwaarmoedigheid, melancholie, dweperij, mouomauie. Maar wij ontkennen elke ver ontschuldiging. Wij gruwen bij het lijk van eeu zelfmoordenaar. Zijn ziel is in de handen van God; wij smeeken zelfs dat de Almachtige haar de gepleegde misdaad moge vergeven, doch de daad is eu blijft een gruwel, een acte ouder de waardigheid van dou mensch.t Wordt vervolgd). Naar aanleiding vau de jongste socialis tische woelingen te Frankfort, wordt er te Berlijn aan gedacht om deu kleinen staat van beleg over Frankfort uit te spreken. Bij de enquête nopens de Zondagsrust ook door de Pruisische Regoeriug in te stellen, zullen worden gehoord de Kamers van Koop handel en Nijverheid, de arbeiders-vereeui- giugen, de beroeps-vereenigingen, hand werkslieden en hoofdzakelijk ook werklie den. Door de Pruisische Regeering zal bij den Landdag, in de volgende zitting, een wetsontwerp worden voorgesteld, strekkende om het aantal loteu der Staatsloterij te verdubbelen. Eerst als die wet zal zijn aan genomen, zal de Regeering de Koninklijke sanctie vragen op de wet, in de vorige zit ting door den Landdag aangenomen, zij was uit 't parlementair initiatief voortge komen waarbij strenge straffen worden bedreigd tegen 'fc spelen iu vreemde lote rijen. De Parijsehe politie heeft uit Londen bericht outvangen, dat verscheiden indivi duen, die deel uitmaken van geheime ge nootschappen in Engeland eu in deu laat- sten tijd met de uit Zwitserland overge komen anarchisten bijeeukomsten hielden, iu twee verschillende richtingen naar Parijs vertrokken zijn. Bij de Kamer van afgevaardigden is een wetsontwerp vau de regeeriug mgekomen, waarbij een crediet vau 1,550,000 fr. over posterijen. Hij scheen in de meening te verkee- ren, dat de posterijen zich met makelaarszakeu ophielden, want iu een schrijven aau den post directeur-generaal verzocht hij, hem een zekere hoeveelheid tabaksbladen te zenden, en den prijs van het deposito te vornemen, dat de schrijver in de spaarbank bezat. Geen antwoord op die zonderlinge bestelling ontvangende, schreef hij opnieuw, thans om te klagen over wat hij als ofhciëele hooghartigheid beschouwde, door de monarchische instellingen van Groot-Brittannië gekweekt. „De geringste persoon", deed hij opmerken, „kan iu Amerika (mijn land) met den president spreken, en dat hindert niemand." Iemand, (lie een deposito in de spaarbank hebbende, zijn boekje verloren had, ontving yan hot hoofdbureau het verzoek, om het inlichtiu- te verschaffen betreffende zijn persoon, en ant woordde „Ik ben eeu lang man, zeer geschon- deu van de pokken" enz. Van zulke aardigheden is het boek overvol, en niet (le minst koddige zijn zeker die, welke met de telegraphie in verband staan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1