binnenland. Een modelstaat. Een potsierlijk middel. GEMENGDE BERICHTEN. het tegenwoordige dienstjaar wordt aan gevraagd tot toepassing der wet ter rele- gatie van de recidivisten. De gezant van China, zijne geloofsbrie ven overhandigende, zeide, dat nu het vre- destractaat de vriendschappelijke betrekkin gen hersteld heeft, zijne Regeering begeerig is hare voldoening daarover te kennen te geven en de verzekering der oprechtheid harer vriendschappelijke gevoelens. De heer Grévv antwoordde, dat Frankrijk niet min der dan China reden heeft zich te verheugen over het herstel der vriendschappelijke betrekkingen, hetwelk strekt tot voordeel van beide landen. Het ministerie van buiteulandscke zaken heeft inlichtingen ontvangen, uit Egypte zoowel als uit Soedan, waardoor het thans boven twijfel wordt gesteld, dat de Mahdi overleden is. De Trausvaalsche Regeering, niet meer aan hare geldelijke verplichtingen kunnen de voldoen, heeft hare betalingen geschorst. Volgens berichten aan de Daily Dews zijn de Zoeloelaudsche Boeren bereid onder Eugelsch gezag te komen, mits Zoeloeland bij Natal ingelijfd worde en de nieuwe ko lonie vrijere constitutie bekome; weigert Engeland, dan willen de Boeren desnoods over Zoeloeland een Eugelsche protectoraat erkennen mits de Eugelsche Regeering de bezittitels der Boeren op landerijen erkeune. De berichten uit Spanje omtrent de cholera luiden zeer treurig. Het aantal aau- getasten per dag is grooter dau 3000, ter wijl het officiëele blad vele besmette plaat sen onvermeld laat. Het sterftecijfer over treft de officiëele statistiek vermoedelijk belangrijk. De pauiek neemt toe: duizen den vluchten naar Frankrijk. Op vele plaatsen weigert de overheid de uit Madrid ontvangen bevelen op te volgen. Op som mige plaatsen vormen soldaten een cordon rondom de gemeente, waar niemand door heen wordt gelaten. Tallooze dooden blij ven onbegraven, daar niemand zich met- het grafwaarts brengen wil belasten. —Er wordt nu ook door de Italiaansche Regeering eeue commissie, onder leiding van Prof. Bruuetti, naar Spanje gezonden, om Dr. Ferran's inentingen tegen de cho lera te bestudeeren. De gezondheidsraad* te Weeuen heeft verklaard, dat de genoemde inentingen, als nadeelig voor de gezondheid, verboden moe ten worden. België werd voor jaren aangehaald als een modelstaat van liberale regeering. België was het land der vrijheid. Daar ontwikkelden zich vrijelijk de liberale ideëu. De Regeering gaf het voorbeeld. Liberaal was er schering en inslag. De meest mogelijke vrijheid werd aan allen toegestaan. Anarchisten, grévisten, communisten, revolutionnairen, volksopruiers waren er welkome gasten. Al dat slag van lui genoot er de meeste vrij heid. Slechts de uit Duitschland verdreven Schoolbroeders werden bemoeilijkt. Zij moesten hunne bloeiende inrichtingen bij Verviers ver laten. De pornographische letterkunde tiert er weliger dau overal elders. Geen land, waar de vrijdenker en godloochenaar of godslasteraar meer vrijelijk zijn haat tegen God en Altaar kan bot vieren. Geen land waar de morale indépendante meer aanhangers vindt. En de vruchten van al deze vrijheden? Geen dag gaat er voorbij of het kleine België is het tooneel van zelfmoord of aanslagen op het leven. De handelaars in blanke slavinnen hoo- ren volgens de Pall Mall in België thuis. Van daar uit leveren zij de minderjarigen aan de pestholen in Engeland. Geen land, waar de Geestelijkheid op reis, aan meer spot en beleedi- ging bloot staat dan in België. Die Berliner Kreissynode Köln-Stadt hield onlangs eene zitting, waarin de Gustav-Adolf- Verein ter sprake kwam. Dr. Kirmsz, spoorde aan tot meer deelneming. Nu dat is zijne Zaak. Doch het middel, dat hij daartoe wilde aange wend zien, is meer dan potsierlijk. Dr. Kismsz wil tot meer deelneming aansporen, vooral door de lijdensgeschiedenis van het protestantisme in katholieke landen naar waarheid te schetsen en vooral door een levendige voorstelling van de vervolging der Evangelischen. Ia welk land ter wereld toch beleeft het pro testantisme eene lijdensgeschiedenisWaar toch worden de evangelischen of protestanten vervolgd? Bekleeden de protestanten zelfs in katholieke Staten naar verhouding niet meer staatsambten dan de katholieken? Indien er van eene lijdens geschiedenis gesproken wordt, dan gewis kar, de katholieke Kerk daarop wijzen, niet alleen in landen, waar slechts een klein gedeelte katholiek is, maar zelfs in Duitschland, waar twee vijfde der bevolking tot den katholieken godsdienst behoort. Ia welk land wijst gij ons kerken en stichtin gen aan, die vroeger aan protestanten of andere gezindten behoorden en nu in handen der katho lieken zijn? Nergens. Wel kunnen wij katholieken op duizenden kerken en slichtingen wijzen, die vroeger aan de katholieken behoorden en nu iu handen ran jrrotestanten zijn. En die lui durven nog van eene lijdensge schiedenis spreken! Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. M. J. C. M. Kolkman, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. e. k., eervol ontslag verleend als notaris te Didsm. Naar aanleiding van een verzoek van ambtena ren bij de telegraphic, om wijziging in de uitbe taling van hun tractement, is door den Minister bepaald, dat voortaan die uitbetaling bij wijze van voorschot maandolijks zal kunnen plaats hebben. Zandvoort, 28 Juli, Het aantal badgasten al hier aanwezig, bedraagt 802 met 113 dienstboden. Amsterdam, 28 Juli. Wederom is alhier een kind het halssieraad ontstolen. Ditmaal was het een 4jarig meisje, dat in de Willemstraat weder, door eene tot dusver onbekende vrouw van bare ko ralen met gouden slootje werd beroofd. Tilburg, 28 Juli. Tusschen deze gemeente en Loon-op-Zand woedde gisteren-middag een uitge strekte boschbrand. Honderden bunders zijn ver brand. Hillegom, 28 Juli. Eergiatert-n-uacht om streeks 2 uur brak er brand uit in de schuur van den mandenmakerA. alhier. De aanwezige voor raad teenen gaf voedsel aan de vlammen. Binnen korten tijd was de flinke huiziuge met werkplaats en schuur afgebrand. Do belendende gebouwen zijn gespaard. Bloemendaal, 28 Juli. Bij de verkiezing voor deu Gemeenteraad alhier, zijn herkozen de heeren H, Roozen Lzn. en N. Bouwens en gekozen de heer WF. Van Hooff. Eergisteren werd teStrijpinde zoogenaamde „Vennen" op de heide, een snoek gevangen van ongeveer 1 KG. zwaar, wulke eene zwaluw in den bek had, wier poolen nog buiten deu kop van den snoek staken. De heer H. B. v. S., een liefhebber van rariteiten, kocht den snoek voor een betrekkelijk hoogen prijs. Toen Koningin Victoria den 8en dezer op het kasteel Wiudsor audiëntie verleende had een der aanwezige personen een bizonder kostbaar toilet aan. Hij droeg eene tunica van blauw fluweel, met goud, zilver en paarlen ge borduurd; het beueden einde ervan werd door een rij groote diamanten gevormd. Om het mid del had hij een gordel van purperrood fluweel, met zilveren rozen, waarvan het hart uit paarlen bestond, gesierd. Op het hoofd droeg hij een rood kapje, waarop eeu pauw uit edelgesteenten was aangebracht; de opgezette staart van het dier schitterde en fonkelde door de vele jnweelen. De gelukkige drager van dit toilet, waarvan de waarde op anderhalf millioen gulden werd geschat, was de Maharadjah van Johore. Geen postduif maar een posthond. De heer H. B. Batterink te Schotterhuizen, nabij Zuid- wolde (Dr.), heeft een hond, die nu en dau een uitstapje gaat maken naar den zoon te De- demsvaart, op anderhalf uur afstand, en va daar Drietjes, aan den halsband gebonden, aan 't adres van den vader bezorgt. Het is reeds jaren geleden, dat de turners de gewoonte hadden een riem om bun middel te dragen. Een zekere Redel wilde aan die mode niet mededoen en men zeide van hem: i/Ein Ledergurt trug Redel nie." Hoe men den zin ook leest van links naar rechts of van rechts naar links, men zal altijd tot de wetenschap ko men, dat de heer Redel nooit een ledereu gordel droeg. DeSultanvan Turk ij e heeft zijn geneesheeren met gevangenisstraf getuchtigd, om dat zij hem een bloedzuiverend middel toedienden 't welk hem onpasselijk maakte. Voor de artsen iu het algemeen is het een geluk te rekenen, dat de Sultan van Turkije buiten zijn grenzen niets te zeggen heeft, want zoo alle geneesheeren moesten gestraft worden, die wel eens na tuurlijk te goeder trouw meenende iets goeds te doen verkeerde middelen voorschrijven, dan stond het te vreezen, dat de gevangenissen te klein waren om de veroordeelden te bevatten. Op de Pruisische spoorwegen sul- len goederenwagens in gebruik komen welke warm gestookt kunnen worden. Men zal dat doen om dan ook die goederen te kunnen vervoeren, welke niet tegen de koude bestand zijn. In Duitschland wordt nog eens recht terdege de haud gehouden aan het offici eel eerebewijs. De president van een Pommeraansch Gerechtshof heeft onlangs een strenge berisping doen toekomen aan die ondergeschikte beambten, die in bet noodige eerbetoon, te kort schoten jegens hunne superieuren, wanneer zij die op straat tegenkwamen. Hij deed daarbij de vol gende verordening uitvaardigen: „Van ieder be ambte, die den president of een der rechters tegenkomt, wordt verwacht, dat hij rechts zal houden en, op 2 pas afstands genaderd zijnde, eene buiging zal maken en daarbij den hoed tot op de hoogte der knie zal afnemen. Is het niet waar dan is het niet onaardig gevonden; maar 't wordt voor waarheid gegeven. In eene kleine stad van ons va derland zijn vier personen, die Smit heeten.Ecn woont er in oen hoekhuis en heeft den bijnaam Hoek-Smit; No. 2 is banketbakker en wordt Koek-Smit genoemd; No. 3 is boekhandelaar en heet natuurlijk Boek-Smit en No. 4 doet in manufacturen en wordt nooit anders dan Doek- Smit geheeten. Z a t e r d a g-a vond werd te Amster- dam een der verkoopers van Recht voor Allen, het socialistisch, onruststokend orgaan van Domela Nieuwenhuis, op den Dam in hechtenis genomen en naar het bureau der 2e sectie gebracht. Spoe dig daarop werd hij weder losgelaten. Naar men verneemt, hadden eenige voorbijgangers den ver- kooper beleedigeude woorden aangaande den Ko ning hooren uiten. Zij gaven daarvan kennis aan een agent van politie, die den man arresteerde. Maandag zal het voorloopig onderzoek dezer zaak worden voortgezet. Omtrent de inentiug der 80 L i e f- dezusters door Perran, tengevolge waarvan ve len aan cholera stierven, schrijft men uit Valen cia aan het British Medical JournalVoordat de order tot ontruiming van het klooster, we gens de cholera, door den Overste der O de ge geven werd, vertrokken 10 der 80 Z uters als voorhoede om het nieuwe lokaal in de provincie op ontvangst gereed te maken. Zij werden niet ingeënt. De overige 70, die allen volmaakt ge zond waren, werden, onmiddellijk na het afreizen der voorhoede, allen gevaccineerd. Z;er kort daarna werden 54 hunner door de cholera aan getast, waarvan 14 overleden. Van de niet -inge- ënten werd er niet ééne ziek. Volgens genoemd blad was de volkswoede zoo groot, dat het volk Ferran en zijne helpers bij de justitie heeft aan geklaagd wegens moord, en bij slechts met moeite is ontkomen. Een merkwaardige viool is de zer dagen voor f2000 gekocht door een lief hebber te Brussel. Het is de viool welke Ole Buil bespeelde o zijn kunstreis door Amerika. Het instrument wt d in 1582 door Gaspare di Sdo gemaakt en ue krul van den hals is met kunstig snijwerk van B nvenuto Cellini versierd. In Amerika is weder eene nieuwe industrie ontstaan, namelijk het maken van pa pieren zakken, geschikt voor het vervoer van meel, gips, cement en dergelijke artikelen. Als grondstof voor het papier gebruikt men oud touw, harde, sterke plantaardige vezels en der gelijke stoffen, die een sterk, hoewel minder mooi papier opleveren, hetwelk tot zakken wordt verwerkt. Een zak die 20 kg. meel kan bevatten kost /0,07Va; de fabriek maakt er 10,000 per dag, welke geregeld aftrek vinden. Zweedscfie bladen verhalen dat da zeeman Claus Holgersson, die op de Nisero diende, zich door tusschenkomst van het Zweedsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken tot de Ne- derlandsche Regeering heeft geweud, om voor het doorgestane leed en geleden verlies gedurende tien maanden, een schadevergoeding te vragen van 1800 kror.en. Voor de tweede maal sedert eeu jaar, zoo wordt uit Athene gemeld, is bij de maatschappij der mijnen van Laurium ingebroken. Vier individuen zijn iu het slaapvertrek van den directeur gedrongen, bonden hem handen en voeten en wikkelden zijn hoofd in een laken, op dat hij zijne aanvallers niet zou herkennen. Daar op dwongen zij hem de plaats te wijzen, waar de brandsast stond. Deze bevatte 25 bankbiljetten van 101 drachmen, 27 var. 5 drachmen, en een portefeuille met 3 Napoleons, die den directeur toebehoorden. In hunne overhaasting zagen de die ven een rolletje van 50 Louis 'd or over het hoofd. Toen zij alles iu hunne zakken gestoken had den, brachten zij den geknevelden directeur op een afstand van het huis eu lieten hem daar lig gen' Eenigen tijd later wist de man zich los te werken, maakte alarm en kort daarna werden de vier inbrekers door de gendarmerie in bechte- genomen. Het gestolen geld werd bijna geheel teruggevonden. „O! jammer en ellende wat komt gij bier te pas, te pas!" Dit muziekstukje, algemeen bekend ouder den naam van „O Jantje bruineele, wat kom jij hier te pas, te pas", werd nog in het jaar 1741 en ook in vorige jaren altijd op het klokkenspel gespeeld, wan neer een misdadiger te Zutfën, in Gelderland, op het schavot met roeden werd gegeeseld, be ginnende de klokkenist eu de beul te gelijk, juist op de maat. Dit was te Zutfen zeer goed te doen, daar het klokkenspel, op den stadhuis toren hangende, men van daar zeer gemakkelijk op het schavot konde zien en dus gelijk kon begin nen. Wie durft nu nog beweren dat onze voorouders niet het nuttige met het aangename wisten te vereenigen! Naar wij vernemen, zijn bij het legerbestuur voorstellen aanhangig tot invoering van een nieuw onderscheidingsteeken op de bour- nou of overjas der hoofd- en verdere officieren van de landmacht, welk distinctief in model hoofdzakelijk zou overeenkomen met de rangsaan- duidiug van de officieren der marine. Op h o o g e n 1 e e f t ij d k e e r d e i n e e n Tyroolsch stadje een man terug, die daar arm lastig was. Hij kon niets meer verdienen en vroeg onderstand. De gemeente is niet rijk en na eenig overleg kreeg hij ten antwoord, dat hij niet bedeeld kou worden, maar men wees hem eene plaats aan bij het spoorwegstation, met verlof daar „ten eeuwigen dage" giften te mogen inzamelen. Hel bleek weldra dat de be delaar zeer goede zaken deed en nu werd de voorwaarde gesteld, dat h(j voor zijne „stand plaats// jaarlijks f 35 zou betalen aan de gemeente. Gaarne onderwierp hij zich daaraan en bij be hoort thans tot de hoogste klasse van belasting schuldigen, Zonder deze oplossing van de inge wikkelde quaestie van het domicilie- van onder stand te wiilen aanbevelen, mogen wij toch niet ontkennen, dat het voor den praktischen zin dezer Tyroolsche B. en W. getuigt, de armlas tigheid om te scheppen tot eene bate der ge meente. Het N. D, deelt mede, dat de Prins Von Wied Vrijdag-namiddag een voorbeeld van moed gaf, door zich voor een paar hollende paarden te werpen en deze tot staan te dwingen. Op de Soilly-e Handen ia volgens den Londenschen corr. der Haarl. Crt. in de laatste jaren eene nieuwe industrie ontstaan, die dreigt een geduchteu concurrent voor de Haarlem- sclie bloemkweekerijen te worden. Een vindt er tegenwoordig uitgestrekte narcissen-velden. l)e bollen heeft men uit Holland gekregen. Slechts een ding staat de outwikkeling dezer cultuur in den weg, en dat ia de geringe uitgebreidheid der bebouwbare gronden van de Scilly-eilanden, meestal uit kale rotsen bestaande en voor het grootste gedeelte onbewoond. Miar de bewoners zullen hun be3t doen met wat zij hebben, en wat de Atlantische Oceaan heu ongestoord laat bewerken. Een twintigtal pottenbakkers van Dautzig hebben onlangs, naar de Dantz. Ztg. verhaalt, gedurende huuue werkstaking een ver gadering gehoudeniu het water. Zj hadden 's morgeus vroeg, eene bijeenkomst zonder lastige toehoorders willen houden in de Irrgarten, maar toen zij kwamen, vonden zij er verscheidene po- litie-agenten. Zij gingen nu samen naar een lo gement, bij Langfulir, maar de politie ging mee. Zij wandelden naar Striesz, naar Oliva; ook daar heen volgde hen de politie. Nu kwam eeu der mannen op de gedachte naar het strand bij Glettau te gaan, en daar na de wandeling een bad te nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De man nen ontkleedden zich allen voor de oogen der po litie, gingen onbeschroomd in zee en daar, op eenigen afstand van het strand, tot aan den hals in het water, hielden zij de gewenschte beraadsla gingen. De politie-agenten hadden geen roeping hen ook daar te volgen, en zij moesten ook teu slotte lachen om het kluchtige van het geval. De bouwmeester der acht nieuwe huizen, welke onlangs te New-York zijn ingestort, is tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat het gebleken is, dat hij r.icli niet aan de bestek ken gehouden had, maar, om meer winst te heb ben, minder en slechter bouwstoffen gebruikte, en zoo het ongeluk had veroorzaakt. Om onrijpe vrachten eetbaar te maken beveelt een Duitsch blad, d« Stadt- und Landbote, nogmaals aan, ze iu verscbe brand netels te leggen. De inzender nam de proef met afgewaaide fijue ptren. Nidat deze vruchten 14 dagen lang iu brandnetels gelegen hadden, welke telkens als ze verdord waren ververacht werden, waren zij volkomen rijp en zij smaakten zeer goed, ofschoon natuurlijk uiet zoo lekker alsof zij aan den boom rijp geworden waren. Voor hen, die liever één r ij tuig betalen en er twee ontvangen, heeft Vollant eene inrichting gemaakt, waardoor een vierwielig rijtuig als zoodanig kan gebruikt worden en toch ook, voor de helft, dienst kan doen als tilbury. Door het losdraaien van eenige schroeven en het aanbrengen van het lemoen, wordt tie voorste helft verwijderd en het achtergedeelte alleen gebruikt. Git de afbeelding te zien, is de vorm zeer schoon. Dezer dagen is te Miinchen door eeu handelaar in munten een Rubenthaler van den Aartsbisschop van Salzburg Leonard v. Kentschach gekocht voor niet minder dan 1000 Mark 600). Dit is misschien wel de hoogste prijs, welke ooit voor ésn thaler werd betaald en nog wel door een wederverkooper. De Rubenthaler behooren tot de groote zeldzaamheden onder de munten. Zij hadden een gewicht van 35 gram en waren geheel van fijn zilver. De Antwerpsche tentoonstelling heeft, volgens eeu bericht iu de Zto. Ct., tot een klacht wegens mishandeling geleid. E uiige weken geleden liep een Eugelschman, de koop man Berton, met een vriend door de zalen, „'t Lijkt naar niemendal, zonde van de reis', zeide hij, met het oog op de halfvoltooide expositie. Eensklaps kwam zekere heer Van der Velde met den kreet: „Ik zal je leeren schimpen!" achter zijne uitstalling voor den dag, vloog op den Eugelschman toe en ranselde hem onder algemeenen bijval der exposanten ongemakkelijk af. Voor 't gerecht gebracht, bewoerde Van der Velde dat de Nederlaudsche afdeeling goed in orde is en zijn linnen goedereu algemeen de aandacht trekken. Zijn vaderlandlievend gemoed was gekrenkt door den schimp en men kan iemand toch niet voor vaderlandsliefde straffen! De Eugelschman verklaarde, dat hij zich in acht dagen niet had kunnen bewegen wegens de slagen, die hij had ontvangen. „En dan zegt men nog voegde hij er bij dat die Hollanders zulk een kalm, vreedzaam volk zijn!" Het Hof ver oordeelde Van der Velde tot acht dagen gevan genisstraf. De veroordeelde vroeg vergunning om de straf te ondergaan na afloop der tentoon stelling, „daar hij toch de vreemdelingen moest ontvangen en begroeten." Aan zijn verzoek is gehoor gegeven, onder aanmaning echter van voortaan de begroeting eenigszins anders in te richten dan tegenover den heer Berton w as ge schied. Baronnes Mahulal is zeer zwak van gestel. De dokter heelt haar daarvoor o. a. aangeboden eiken morgen een glas melk van ééne koe te gebruiken. Toen haar echtgenoot, die ook zeer bezorgd voor zijne gezondheid is, dit vernam, beval bij, dat met; hem alle dagen biefstuk van één os zou geven. Sedert in Frankrijk de wet het onwettig dragen van eene ridderorde verbiedt, is dezer dagen voor de eerste maal eene vrouw wegens dit feit veroordeeld. De beschuldigde was keukenmeid, wees met zekere trotschheid op haar kruis van het Legioen van Eer en versierde zich er mede als zij boodschappen ging doen. „Dit kruis heb ik tijdens den oorlog verdiend," zeide zij dan, „op de slagvulden en in de hospitalen". De waarheid is, dat de keu kenprinses nooit op eenig slagveld geschitterd heeft, maar wel twee malen wegens diefstal ver oordeeld is. Iu haar laatsten dienst stal zij wijn uit den kelder en was alle dagen dronken, zoo dat haar „volk" eindelijk de zaak aangaf. Bij deze gelegenheid werd ook het onwettig dragen van het Legioen van Eer gemeld. De ontrouwe en onridderlijke dienstbode werd tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. De Sultan van Brunei (Borneo) is gestorven, naar gelegd wordt, in den ouderdom van 114 jaren. Hij was een groot vriend der Engelschen en had hun verscheidene gewichtige conotssiën op zijn grondgebied toegestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2