Heeren Smeden, MANUFACTUREN. Draagbaar Spoor. 0 UMlïl lïlÜffl. ZEE-GRAS. Theatre Pillorcsque el Mécanique, Kinderen- en Familie-Voorstelling „het Haasje", Café-Concert. J. A. VERMEER, H. VAN DER ZEE, iUMlSOTfi 45. Smedestraat 45. De bekroonde Hofleverancier BUITENLAND, B 1 N N fi \~L~A 1). ADVERTENTI E N. Klein Heiligland No, 4. UURWERKEN. bij de POMP op de BOTERMARKT, Logement en Koffiehuis van Amsterdam, La Nouveauté du Jour, A, J, Yan BLEUS. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. op Zondag den 2 Augustus, Dinsdagmiddag ten 2 uur, Inmaakflesschen met her metische schroefsluiting. Inmaakpotten in alle grootten Standplaats: Ged. Oude Gracht over het huis van den heer RUITMAN, No. 35, bij de Jacobijnenstraat. Ter gelegeuheid vau het 50-jarig herinne ringsfeest van den eersten Belgischen spoor weg, zxl de Belgische Regeering op 15 Augustus a. s. een feestmaal aanbieden aan de hoofdambtenaren der staatsspoorwegen en aan de buitenlandsche leden van het spoorwegcongres. De Duitsche officieren in Turkije, welke hun contract met den Sultan, dat lo Juli jl. afliep, vernieuwden, hebben zich natuurlijk weder de mogelijkheid verzekerd terug te kunnen keeren. De Sultan deed door den Turkschen ambassadeur te Berliju bij de Duitsche Regeering de machtiging vragen, dat de bewuste officieren hun over eenkomst met hem mochten verlengen. Er is een ouder testameut van Prius Frie- drich Carl gevonden uit het jaar 1882, zoodat het eene vraag is of het jongste testament slechts te beschouwen is als een codicil. Daardoor kunnen met betrekking tot enkele legaten moeilijkheden rijzen. Verder is er een koffer met achtergelaten aanteekenboeken van den Prins verbrand, waardoor vermoedelijk vele historische bouw stoffen ziju vernietigd. Bij den maaltijd in het Mansion House drukte Salisbury den wensch uit dat de Regeeriug er in slagen mocht vrede en vooruitgang te bevorderen en tusscben de Europeesche mogendheden die hartelijke verstandhouding, die tot de algemeeue wel vaart zoo noodig is, te herstellen. Hi] hoop te binnenkort Rusland en Eugelaud, om ringd van bondgenooten, beide naast elk ander te zien voorwaarts schrijden, bezield met gevoelens van wederzijdsche achting. De Times verneemt uit Durban, dat de commissie uit den Trausvaalschen Volksraad geadviseerd had tot het sluiten eeuer staats- leening teu bedrage van omstreeks 100,000 om in de behoeften vau deu Staat te voorzien. De Transvaalsche Regeeriug slaag de er niet die leeniug te plaatsen, zoodat eene tijdelijke staking barer betalingeu on vermijdelijk was. De Volksraad beraadslaagt, thans over de uitgifte van schatkistbons voor 50,000. Volgens berichten uit Spanje neemt de cholera er nog steeds toe. Omstreeks 4000 personen worden er dagelijks door aan getast en het aantal sterfgevallen is er na genoeg 2000 per dag. Volgens de jongste berichten uit Ma dagascar heerscht de grootste rust op de door de Franschen bezette punten. In tegenstelling met de geruststel lende berichten welke de Venezolaansche Gezant in de Vereen. Staten heeft ontvan gen, meldt een telegram van den 22en dezer uit St. Thomas, dat de revolutionnaire beweging in Venezuela toeneemt. De St.-Ct. van 31 Juli behelst den tekst der wet van 23 Juli 1885 tot regeling der Staats loterij. Naar wij vernemen, is de Minister van bin- nenl. zaken, de heer mr. J. Heemskerk Azn., benoemd tot Minister van Staat. den naar 'a Bosch overgebracht ter beschikking van den procureur-generaal. Kaatsheuvel, 31 Juli. Het verf ggen der lijn van de Spatnsche vaart naar de Peperstraat al hier er, vervolgens naar den Nieuwen weg is, on der directie vau den heer M. L. Laurey, werk tuigkundige eu Chef van exploitatie der N. B. stoomtrammaatschappij geheel afgeloopen, zoodat met 1 Augustus a. s. de stoomtram Tilburg Waalwijk een kleiuen onweg makende, telkens deze gemeente zal aandoen. Kralingen, 31 Juli. Donderdag-nacht heeft men in de R. K. kerk alhier ingebroken eu de offerbussen geledigd. TerscheHing, 31 Juli. Een metselaar uit Harlingen, alhier werkzaam bij het graven van een put, is Dinsdag-avond door het instorten van den waud van den put levend begraven. Onge veer te één uur in deu afgeloopen nacht werd zijn lijk opgehaald. De ongelukkige, een oppas send werkman, 28 jaar oud, laat eene vrouw eu vier kinderen achter. Roermond, 31 Juli. Woensdag-avond geraak te in deze gemeente het zesjarig zoontje van den timmerman W. Stoks onder een groote hoeveel heid opgestapeld brandhout, en werd daaronder levenloos weggehaald. Amsterdam, 31 Juli. Op last 7an den pro vincialen geneeskundigen inspecteur is, naar wij vernemen, dezer dagen door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen twee onzer stad- genooten, die nog slechts het theoretisch gedeelte van het tandmeesters-examen afgelegd hadden en zich in dagblad-annonces een titel gegeven hadden, die her. aan het publiek als tandarts aan wees. Maastricht, 31 Juli. De moordenaar van mr. Yan Oppen, Cesar Timmermans uit Heerle, is he. Op aardige wijit gestraft. Een edel man had deelgenomen aan eene samenzwering tegen den Keizer van Rusland en hij werd veroordeeld om uaar Siberië te wordeu verbannen. Men blind doekte hem; hij werd in een gesloten rijtuig geplaatst en zeven etmalen reisde men voort, en hield alleen stil om te spijzigen. Eindelijk gevoelde bij, dat men Siberië moest bereikt heb- oen en bespeurde hij in doodsangst dat het rijtuig stil hield. Men nam den blinddoek af en hij was in zijn eigen huis te St.-Potersburg. Men had hem al dien tijd in de stad rondgereden, maar het middel bleek uitstekend: de vrees genas hem geheel van de.i lust tot samenzweeren. De heer Harold Frederic, inde Pall Mall Gazette schrijvende, noemt het zon derling, dat de cholera in Spanje, hoewel zij daar thans veel heviger woedt eu veel meer slachtoffers maakt dan verleden jaar in Frankrijk en Italië, zoo luttel aandacht en bezorgdheid wekt in Europa. Cijfers, door hem aangevoerd, ziju inderdaad welsprekend. Hij waarschuwt tegen deze zorgeloosheid, meent dat de felle hitte der jongste weken geheel Europa zeer ontvan kelijk heeft gemaakt voor de besmetting, en uit vrees, dat onverwachts, bij voorbeeld na deu eersten den besten zwaren regen, de ziekte elders in ons werelddeel zal uitbreken. Naar aanleiding van het onlangs meegedeelde bericht uit de N. B. Ct., waarin werd gemeld, dat door den Minister van Kolo niën te Brussel een aartal helmhoeden voor het Indische leger zou besteld zijn, is twijfel uitge drukt aan de waarschijnlijkheid vau zulk een grove miskenning van de Nederlandsche Indus trie. Het Vaderland bevestigt dit bericht thans en maakt er de volgende opmerking bij: „Dat het bericht volkomen juist is, wordt ons van betrouwbare zijde verzekerd. Tevens wordt daarbij gevoegd, dat de opdracht aan den Bel gischen leverancier is geschied, zonder dat de Nederl. industrie in deze zaak is gekeud. Reden voor deze bevoorrechting is onbekend. De Bel gische fabrikant is niet, wat meu wellicht mee- nen zou, uitvinder van dit model: het i3 inte gendeel een vrucht van het vindingrijk vernuft van ons departement van Koloniën. Waarom deze levering niet bij openbare aanbesteding gegund? Het is ons bekend, dat er Nederlandsche fabrieken zijn, die volkomen in staat zijn het gevraagde te leveren, ja licht in beter qualiteit en tegen minder prijs dan de Belgische fabri kant. Zonder twijfel zou dus een Nederlandsche fabriek, had men den gebruikelijken weg inge slagen, de levering hebben gekregen. Is het te veel gevergd, als men er op aandringt, dat de Nederlandsche nijverheid niet opzettelijk tegen gewerkt en achteruitgezet wordt?" Vervolg der Gemengde Berichten in het bijvoegsel. Wij leereu de uienscheu niet kennen, als zij bij ons komen; tvij moeten naar hen toegaan, om te zien wie zij eigenlijk zijn. Al is ook menige beleefdheid slechts eene leugeu, zoo leert de ondervinding dat toch ook menige leugen slechts eene be leefdheid is. De meusch heeft een aangeboren liefde voor de vrijheid; maar den een voert zij naar een bergtop, den ander lokt zij in een afgrond. Alle overmaat van genot wordt op gewogen door eene gelijke hoveelheid zorg of smart; 't is alsof men dit jaar een deel der inkomsten van het volgende verteert. Voor velen zijn de beginselen niets anders dan tooneelschermeu op het leveus- tooneel, die veranderd worden, naar gelang het stuk dat vereischt. Wij menscheu beklagen ons dikwijls, dat er zoo weinig goede, zoovele slechte dagen zijn, en toch ten onrechte. Wanneer wij maar altijd een open hart hadden, om het goede te genieten, dat God ons eiken dag bereidt, dan zouden wij ook kracht genoeg hebben, het kwade te dragen, wan neer dit komt. Het is met de kwade luim juist zoo gesteld als met de traagheid, want zjj is eene soort van traagheid. Onze natuur houdt zich nu eens aan iets vast, eu toch, wanneer wij ons slechts de moeite geven ons te vermannen, dan gaat het werk frisch van de hand, en wij scheppen in dat werk werkelijk behagen. Allerlei. Slim. Twee jongens, waren aan een klein ta feltje gaan zitten, ten eiude het mid lagmaa! te gebruiken, toen de eerste bemerkte, dat er slechts ééa sinaasappel op tafel stond. Hij begon daarop geweldig te huilen. „Waarom schreeuw je zoo, kereltje?" vroeg zijne bezorgde moeder. „Omdat er voor mija broertje geen sinaasappel ia", snikte de knaap. Naiëf. Een klein meisje te Berlijn was in een gedrang haar vader kwijt geraakt en dwaalde overal rond, terwijl zij den voorbijgangers vroeg: „Hebt ge ook een mijnheer zonder een klein meisje gezien?" Terugbetaald. Een geestig advocaat werd midden in zijn pleidooi gestoord door het balken van een ezel. De minder geestige president maakte hiervan gebruik tot de opmerking: „één tegelijk keeren! als het u belieft!" Toen een poosje later, terwijl de President aan 't woord was, de ezel weer balkte, sprak de advocaat: „Neem me niet kwalijk, mijnheer de Voorzitter, maar let u wel op die allermerkwaardigste echo?" Onder kinderen. Anna. Zeg, hoe vindt ge 't, Marie, mijn tante heeft valsch haar en val- sche tanden. Marie. O, dat is niets; vader zeide gisteren, dat mijne tante een valsche tong heeft. Een huwelijksgift. Een bedelaar kwam bij een collega voor ziju zoon de hand vragen vau diens dochter. Wat brengt gij mee ten huwelijk? Twee provinciën, antwoordde de andere trotsch, die ik nog nooit geëxploiteerd heb. Eu gij, wat geeft gij uwe dochter mede? Een hoek in het voorportaal van de .kerk. Mijne vrouw trekt zich uit ds zaken terug, 't Is op zich zelf een ruim bestaan en wel vier provin ciën waard. De partijen werden het na deze on derhandeling eens. Op straat. Meneer, neem me niet kwa lijk, maar u heeft immers uw portemonuaie onder weg niet verloren? (De lieer, angstvallig in ziju zak voelende). Neen, gelukkig niet. Nu, dan moogt gij mij waarlijk wel een kleinigheid geven. Eene onderichting. Een wijnhandelaar trekt zich uit de zaken terug en zegt tot ziju zoon: „Denk er om; Willem, dat men uit alles wijn kan fabriceeren zelfs uit druiven." Haarlem, 1 Augustus. Voor de leerlingen der Maria- Scholeu niet alleen, maar ook voor de talrijk aanwezige ouders en belangstellenden, waarouder zeer vele Eerwaar de Heeren Geestelijken, was het Donderdag jl. een hart verheffende feestdag. In een der ruime lokalen van het fraaie schoolgebouw had de jaarlijksehe prijsuitdeeling plaats op eene wijze, die getuigde dat deze plechtigheid aan uitmuntend organiseerende talenten was toevertrouwd. Met het grootste genoegen hebben wij geluisterd naar de verschillende voordrachten, die door de leerlingen in de Nederlandsche, Frausche en Duitsche talen werden gehouden. Zij slaagden alJe naar wenschoplettende toehoor ders hadden gelegenheid bij deze proeven in de declamatie zich te overtuigen van de buitengewone zorgen en moeite, welke op de Maria-Scholen aan het onderwijs wor den besteed. Het beantwoorden der vraag, welk reciet ons het best bevallen heeft, zou ons werkelijk in ver legenheid brengen, de voordrachten lieten al zeer wei nig te wenschen over; de uitspraak, accentuatiezoowei van de Nederlandsche, als van de Fransche en Duitsche verzen, mogen zelfs in alle opzichten uitmuntend worden genoemd. Tot verhooging der feestvreugde zongen de leerlingen eenige toepasselijke liederen, benevens eene zeer «choone Kindercantate, waarvaa de tekst en muziek door onzen geachten stadgenoot, den heer Fh. Loots werden vervaar digd. Het piano-accompagnement, huit mains, ge schiedde door eenige leerlingen der Maria-Scholen, die zich van hare moeilijke taak bij uitstek hebben gekweten. Wij wisteu bij 'thooreu van de Kindercantate, niet, wat meer te bewonderen, het buitengewone bevattingsvermogen der kleine zangeressen, dan wel het verbazende geduld van de Eerw. Zuster, die zich met het instudeereu van de tamelijk uitgebreide compositie had belast. Nadat de bekroonde leerlingen met hare van vreugde ■tralende aangezichten bezit hadden genomen van de keurige prijzen, hield de Zeereerwaarde Heer N. A. A. AussemsPastoor der St. Antonius-parochie, eene hartelijke toespraak, waarin Z. E. hen geluk wensehte met de behaalde overwinningen en hen aanspoorde gedurende de pas ingetreden vacantie, zich voorbeeldig te gedragen om daardoor bewijzen te geven, dat het op de school geleerde een blijvenden indruk op hen had gemaakt. Zich tot de ouders der leerlingen richtende, dankte Z. E. dezen voor de belangstelling welke zij voor het Katholiek onderwijs voortdurend betooneu. Z. E. gaf hun de verzekering dat de examens, welke dezer dagen hebben plaats ge had, duidelijk hadden bewezen, dat het onderwijs op de Maria-Scholen van een uitstekend gehalte is. Deze gunstige resultaten te kunnen mededeelen, was voor Z. E. eene hoogst verblijdende zaak. Z. E. nam echter deze gelegenheid te baat, den ouders met den meesten aandrang te verzoeken hunne kinderen niet al te spoedig de school te doen verlaten. De ondervinding toch had geleerd, dat eenige leerlingen aan het onderwijs werden onttrokken, juist in een tijdperk waarin zij het meeste er van konden profiteeren. Z. E. deed een beroep op de welwillendheid en het gezond begrip der ouders en vleide zich met de hoop dat er aan zijn wensch in het belang en voor het welzijn der leerlingen, mocht worden voldaan. Met eene dankzegging ook aan de leden van het volijverig Bestuur der Maria-Scholen, eindigde Z. E. zijne hartgrondige toespraak,welke door de talrijk aanwezigen met een luid applaus werd begroet. Na het zingen van het tweede gedeelte der Kindercantate, werd de plechtigheid, die ons en zeker ook alle overige aanwezigen, een paar genotrijke uren had verschaft, gesloten. Ons verslag zou stellig kortheid aan onvolledigheid paren, als wij hier verzuimden hulde te brengen aan de Eerwaarde Zusters Franciscanessen, die de Maria-Scholen besturen, in deze bloeiende inrichting onderwijs geven en zich tot levenstaak gesteld hebben, hoofd en hart der kinderen harmonisch te doen samenstemmen. Ontvangt, eerbiedwaardige navolgsters van den h. Franciscus, gij die in heldhaftige zelfoverwinning de wereld met haar zinbedrog verlaten hebt, om neergeknield bij het tabernakel voor de zonden der wereld genade te vragen en in uwe stille cellen wetenschap en kunst te beoefenen, gij die uw leven aan het onderwijs en aan de opvoeding der vrouwelijke jeugd hebt toegewijd en die uwe Gode welgevallige, zegen verspreidende taak op eene wijze vervult, welke onze hooge bewondering opwekt en ons vaak een traan van dank- baarheid en erkentelijkheid in de oogm doet parelen, ontvangt onze hulde voor de inuige toewijding, de liefdevolle verzorging, de voorbeeldige verpleging, welke gij aan de kleinen, 's Heiland» vrienden bij uitnemendheid, betoont. De wijze waarop de plechtigheid van jl. Donderdag plaats had, heeft ongetwijfeld het Katholiek leven in 't gemoed van velen hernieuwd en eerbied en wairdeering opgewekt voor de edele levenstaak, waaraan Gij, Eer waarde Zusters, U met zooveel opoffering hebt toegewijd. De Almachtige schenke voortdurend Ziju oumisbaren zegen op uwen heiligen arbeid en vergelde u de weldaden, die Gij in uwen heerlijken werkkring in zoo ruime mate en op zoo voorbeeldige wijze verspieidt. Door den lieer A. v. d. Steur Jr., archi tect alhier, is aan den G iineenteraai aldaar concessie gevraagd voor het leggen van een duin waterleiding naar deze stad. De Raad heeft dit verzoek om advies gesteld in handen van B. en VV. Ondertrouwd SIJBRANDUS ALDEGONDES PRELLER, Van Dockum, eu ANNA ALBERTA CATHARINA LEEUVVENS, Van Den Helder. Helder, 31 Juli 1885. Getrouwd J. AALBERS en W. R. DE RUITER. Delft, Amsterdam, 30 Juli 1885. Een bekwaam SMIDSKNECHT be kend met vuurbankwerk en hoefbeslag zag zich gaarne mét half Augustus of later geplaatst. Brie ven franco onder letter D aan het Hulp postkantoor te Zevenhoven Z. H. Voorspoedig bevallen van een MEIS JE, W. M. Van PELT— Van der HEIJDEN. Amsterdam, 29 Juli 1885. In eene nette Manufactuurzaak te Groningen, hoofdzakelijk, Stoffen, Witte Goederen eu Dames-Onder goederen, wordt gevraagd een bekwame Winkeljuffrouw. Vereischten zijn: vol komen bekend met bovengenoemde vak ken, tevens met de etalage. Brieven franco, met opgave van de laatste be trekking, lett. H. Hbij den boekh. W. R. Casparie te Groningen. TE KOOP 400 M. dubbel draagbaar spoor ter breedte van 70 cM. met 4 Kipkarren met ijzeren Tuimelbakken, inhoud 1 M3. 1 wissel en bochten. Te bevragen bij de Courant. uitgevers dezer te verkrijgen tegen matigen prijs. Zeer geschikt voor verzending per Postpakket. M. ROKS, Wijk bij Duurstede. Beveelt zich aan tot het repareeren van Horloges, Klokken en Pendu les en andere Prijsopgave gevraagd per ÏOO KG. franco Amersfoort. Brieven franco aan den Heer VAN BI ELEN, Rentmeester te Hoevelaken. Standplaats: onder Directie van des avonds ten 8 uur. met uitdeeling van speelgoed aan al de kinderen, die de Voorstelling bijwonen. hoek GR. MARKT en JANSSTRAAT, Gedurende de Kermis eiken avond J. G. ALBERS. Bericht aan de geëerde ingezetenen van Haarlem en Omstreken dat hij voor het eerst met zijn nette WAFELKRAAM op de GROOTE MARKT bij de GROOTE HOUTSTRAAT geplaatst is, belovende eeu prompte bediening. De kwaliteit mijner Wafelen maakt alle verdere aanbeveling overbodig. Verzoekende UEd. gunst eu recommandatie. Bestellingen worden aan huis bezorgd. De ondergeteekende bevindt zich op de HAARLEMSCHE KERMIS met een prachtig assortiment Oostersche Artikelen, Parijsche Byouterieën, Wel riekend Sandelhout, Portemonnaies van Russisch Leer, Schildpad, Paarlemoer en Ivoor, benevens echte Essence de Rose, Bourses Orien tates en Soies au Crochet. S*" -Alles HAUTE NOUVEAUTÉ en PRIMA QUALITEIT. 'SpQ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2