Bijvoegsel b e li o oren cl e bij de NIEUWE van Zondag 2 Augustus 1885. GEMENGDE BERICHTEN. nURlilSdi C0M4ÏT. Een koloniaal uitOnstweddeis ua zijn verlof in plaats van naar Harderwijk te gaan met f 300 handgeld naar Duiticbland ge vlucht. In Keulen werd in de 1 a a t- ste dagen de waterleiding tot een eigenaardig doel gebezigd. De ontzettende ramp, het instorten der twee huizen, lokte duizenden en duizenden naar de Houtmarkt, teneinde het terrein zelf in oogeu- schouw te nemen. De toevloed van nieuwsgierigen was zoo groot, dat de politie eu de militaire macht niet in staat waren hen tegen te houden. Toen werd de waterleidiug in dienst gesteld, en nam de aandrang wat te veel toe, dan richtte de brandweer de slangen op het publiek, dat dan terstond week. Het effect was hetzelfde als ver kregen wordt door charges ran soldaten of agen ten, met dit verschil echter, dat er niemand het leven door verloor of verminkt of gewond werd. Zonder het middel onvoorwaardelijk aan te ra den, mag men er wel de aandacht op vestigen. Trouwens bij oproer te Parijs is het meermalen gebleken, dut één regenbui meer uitwerkt dan een detachement dragonders. Te Liverpool dreigt gebrek aan drinkwater te zullen ontstaan. Bijna tot op den bodem der Kivingtonbekkens, die de stad van water moeten voorzien, groeit gras, en de bevol king is reeds op rantsoen gesteld. De nieuwe waterwerken kunnen eerst over drie jaren gereed zijn. Te Kampen leest men boven een kleinen winkel het opschrift: Hier mangelt men water blanke petroleum. Menig voorbijganger heeft zich het hoofd gebroken met het gissen naar het doel dezer m ichanische bewerking. Waarom moest petroleum, die toch reeds zoo blank als water is, gemangeld worden? Nadere inlichtingen vragen de, kwam ram tot de wetenschap, dat het slechts een klein verzuim gold, waaraan dames zich wei eens meer schuldig maken. De bewoonster mangel de en verkocht water en blanke petroleum. Eer, paar punten in hare melrdeeling zouden de zaak zeer verduidelijkt hebben. Drie Engelse he roeiers, van de Royal Engineers, hebban het voorbeeld van de Oifordsche studenten nagevolgd en em roeitocht ondernomen over het Kanaal, van Rimsgate naar Calais. Deze tocht mislukte echter. De drie roeiers wordra, na 15 uren onder weg te zijn geweest; in uitgeputten toistand door een Pransch loods- schip gevonden en aan boord genomen. Het huis van de Gravin de la Tor- re, de L >nd msche katten- en houdendame, 38 Pembroke Sq tare, Eirl's Court, is nu, op ver zoek der buren, en r.a ingesteld onderzoek, ge sloten en onbewoonbaar verklaard. Do G avin zelf zit op dit oogeblik gevangen wegens her haald verzet tegen de politie-bopalingen, eu het niet-betalen der belastingen e;i geldboeten. Men vond in het buis 31 katten en 60 honden, die alle verdiepingen in beslag hadden geuomen, en er alles ve pest hadden, zoodat het ten eenen- male onbegrijpelijk scheen hoe een levend wezen in zulk eene omgeving had kunnen verkeeren. De dieren zijn „naar eene andere bestemmings plaats,, vervoerd, en het huis is door de politie gesloten. De Belgische maatschappij La Metallurgie heeft dezer dagen in hare werkplaats te Tubize een locomotief afgeleverd, die 7 5 En- gelsche tons weegt. Deze machine wordt gebruikt voor goederentreinen, die steile hoogten op moeten. De tender draagt 4i/s ton kolen. De lieer P. Lindo, te Delft, heeft een middel gevonden, waardoor het voortaan bij het vastkoppelen van spoorwegwaggons onnoodig zal, zijn dat de werklieden zich persoonlijk tus- schen de wagons begeven. Op deze uitvinding heeft hij reeds ia verscheilene landen octrooi do m aanvragen. Waariu de uitvinding bestaat, zal waarschijnlijk spoedig bekend worden. Als men de eerste letter der na men van de dagen der week op een rij naast elkander zet, kan men beginnende van links naar rechts, daaruit dezrn zin miken: „Z;g Man, Doe Wat De Vrouw Zigt"; maar van rechts naar links lezende kan men er ook van maken: „Zeg Vrouw, Doe Wat De Man Zegt". Hieruit is eeu niet te versmaden wekelijksche les te trekken, die goed betracht, do huwelijksjaren zeker aange naam zal maken. Twee leden van de Maastricht- scha wielrijders-club, de heeren lluysser en Du Moulin, hebben per rijwiel een uitstapje gemaakt van Maastricht naar Amsterdam. Met eeu plan van den af te leggen weg gewapend, vertrokken zij verleden Zondag-morgen te half drie uren van Uaar en kwamen, na zich te Sittard, Sus- teren, Roermond en Weert opgehouden te hebben, te half twee 's namiddags te Eindhoven aan, waar zij tot den volgenden morgen half zes bleven. Dien dag kwamen zij, na achtereenvol gens de plaatsen St. Oedenrode, 's-Bosch en Zdt-Bommel te hebben aangedaan, te 9 uren 's avonds te Utrecht. Deze stad verlieten zij in den namiddag van den volgenden dag om des avonds te 7 uren" te Amsterdam te arriveeren. Hunne terugreis zal eveneens per rijwiel ge schieden. Een Iersche herbergierster is veroordeold tot een boete van ongeveer 600 gul den, subsidiair twaalf maanden gevangenisstraf, omdat in haar huis het achtste gedeelte van een glas sterke drank gevondeu werd, waarvoor geen accijns was betaald. Terwijl men zich in Europa tot nu toe heeft bevlijtigd, om den stoom en de electriciteit aan te wenden bij de exploitatie der straatwegen (tramwegen) in groote steden, was men in Amerika sinds lang bezig het vraag stuk op te lossen door middel van samengeperste lucht, dus door pueumatische drukking. Het groote gebrek daarbij was nog steeds, dat men de lucht bij 't begin van den weg, aan het eerste station verzamelde en van daar medenam en het dus voorkwam, dat midden op den weg de voor raad kleek verbruikt te zijn, weshalve de wagen bleef stilstaan. De nieuwe door Pardy uitgevon den en in San Francisco aangewende methode (waarvan de beschrijving voorkomt in het Tijd schrift voor den vooruitgang in het spoorweg wezen) heft dat bezwaar op, doordien langs de geheele baan eene van samengeperste lucht voorziene buis is gelegd, waaruit op korte afstan den de drijimachine der wagens wordt gevoed door middel van aftapkranen. De drukking der machine is van 7 atmosferen en de snelheid der bewegiug van 26 km. per uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3