NIEUWE No. 925. Zondag 9 Augustus 1885. 10de Jaargang. Eene les van den dag. BUITENLAND. MARLWHE mm. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlemt Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1- 1,50 0,06 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS&LAUREY Als men ernstig let op de teekeuen van den dag, dan zal men moeten toegevendat zich allervreemdste, zeer zonderlinge ver schijnselen voordoen. Het is niet wel mo gelijk steeds op alles te wijzen, wat zich in de bedoelde richting voordoet. Toch kan het zijn nut hebben nu en dan eens op het allermerkwaardigste het volle licht der openbaarheid te doen vallen. Heden wen- schen wij een karaktertrek te bespreken, die bij de radicalen in Frankrijk moet worden geconstateerd, doch die ook bij hunne geestverwanten elders niet wordt ge mist. Wij bedoelen de vrees der liber tijnen voor de niet-revolutiouuaire par tijen. Gedreven door die beduchtheid hebben zjj de kroonpretendenten zelfs onbevoegd verklaard tot het bekleedeu van eeuig ambt, hetwelk door volkskeuze kan worden ver kregen. Door benoeming der Regeering zul len zij natuurlijk wel nooit eenige waar digheid bekomen. Wisten de macht- (of geweld) hebbers in Frankrijk niet, dat in den boezem der Fransche natie nog warme liefde vooral voor den wettigen Troonopvolger der Bour bons gevonden werd, dau zouden zij zulk een angst niet koesteren voor de mogelijk heid dat een Orleans tot lid van de Kamer of den Senaat werd gekozen. Niet alleen echter worden de kroonpre- tenden door den haat der republikeinen, van alle kleur, getroffen, men gaat oneindig verder. Ieder Franschman, die zich nog ge hecht toont aan zijne geschiedenis en dus niet wil geregeerd worden door lieden, welke die historie als in 't aangezicht slaan, is deu radicalen een gruwel. Men bezit in Frankrijk op dit oogen- blik geen andere vrijheid dan die van te knielen voor de afgoden van den dag. Dat mag men wèl doen, doch als men de macht er maar toe had zou men zoo gaarne verbieden om te knielen voor den levenden God. Al de verschijnselen en gruwelen van het laatste der vorige eeuw dreigen te wor den herhaald; zij zullen alleen in modernen vorm worden te zien gegeven. De spreek- vrijheid wordt door de liberalen feitelijk miskend en belaagd, de stemvrijheid is het werkelijk, want men mag niet stemmen op wien men wil; de overheid sluit sommigen, enkelwegens politieke redenen van de verkies baarheid uit. De bewegingsvrijheid wordt op FEUILLETON. Het Consult. Vervolg.) Juist het tegendeel, dokter, ik heb u immers vaak verzocht Ik moet mij dus enkel met kale schooiers en bedelaars afgeven? Waarvan zou ik dan die dure huishouding goedmaken Want, mistress Sara, als er wat meer orde en spaarzaamheid heerschte, moest ik met vrij wat minder toekomen. Dit onbillijk en hard verwijt deed de goede vrouw de tranen in de oogen komen. Nu gaat ze aan 't huilen, waarachtig! De drommel hale die teergevoeligheid 1 Niet waar? Ge hebt een onbedacht woord voor ernstig gemeend gehouden en ge kent mij toch reeds zoo lange jaren. Moet ik u voor de duizendste maal zeggen, dat ik u voor de braaf ste huishoudster in al ouzo drie koninkrij ken houd? Mistress Sara Sanderson, schenk me een glas wijn in en laat ons vrede maken. Hij hield vriendelijk lachend zijn glas toe. De oude vrouw nam de flesch, doch, in plaats staatkuudig gebied aan niet-liberalen schier geheel ontnomen. Erger kan het wel bijna niet. Er ontbreekt nu nog maar aan dat het niet-republikein zijn wordt getuchtigd met gevaugenisstraf. Yoorloopig ziet men nog tegen het weder in werking brengen van de guillotine op; men schijufc te duch ten dat de overige beschaafde wereld dat wel wat al te beschaafd zou vinden. En al die maatregelen worden genomen tegen eene richting, van welke men luide verkondigt, dat zij overwonnen is. Ware dat zoo, dan was niets dwazer en minder gepast dan het telkens verscherpen van de wettelijke bepalingen, die op de niet-libe ralen zijn gemunt. Men moet dus wel aan nemen dat de republikeinsche partij in Frankrijk niet zoo gerust is, als zij voor geeft. Zij huichelt eene verzekerdheid no pens hare toekomst, welke vloekt tegen hare wezenlijke overtuiging. Staat het zoo op politiek gebied ge- schapeu, op kerkelijk terrein gedragen de liberalen zich niet beter. De nieuwerwet- sche Jacobijueu zijn kerkhaters zoo fel als hunne doorluchtige vaderen. Een Pries ter is in hun oog wellicht het grootste monster dat zij kennen. Toch heeft hij niets bedreigends voor hen. Uitwendig staat hij in, zijn eenvoud en in zijn financieel beperkte omstandigheden, ver beneden de priesters* van het atheïsme. Waarin wortelt dan die haat der radi calen? Iu de beginselen, welke de Pries ter belijdt, iu de leer zelve, welke hij pre dikt, schuilt de kracht voor welke de libe ralen beven. Die leer heeft het getuigenis der eeuwen voor zich, terwijl de liberale theorieën juist reeds zijn gebleken eene ellende voor de volken te zijn. De libertijnen ontkennen alles op Gods dienstig gebied, en nu zal ieder, bij eenig nadenken, moeten toestemmen, dat men niet louter van een altijd terugkeerend neen, als geestelijk mensch, kan leven. Gaat men dan ook na, wat door de ontkennende rich tingen is gesticht (zoo men tegenover haar dat woord nog kan bezigen) en, bovenal, wat er van haar is geworden of vermoe delijk worden zal, dan zal men tot de overtuiging komen dat in negeeren geen levenskracht zit. Op staatkuudig en godsdienstig gebied is Frankrijk tegenwoordig overgeleverd in de macht van een reusachtig neen', de waarachtige grond van alle waarheid wordt doodeenvoudig geloochend; het natuurlijke van daaruit in te schenken, zette zij die in eene provisiekast, die zij sloot. Ik heb een glas wijn gevraagd, zeide Abernethy De dokter heeft er al twee gedronken een derde zou hem kwaad doen. Wat, wil een oud wijf mij lessen geven? 't Gaat met mijnheer als met een weg wijzer, die deu weg aanwijst, maar hem zelf nooit gaat. Ben ik dan geen baas in mijn eigen huis meer, riep de oude grompot, daar hij zich door zijn eigen wapens geslagen zag. Schenk mij terstond in, of verlaat mijn huis. Ik verlang het, ik beveel het. Mistress Sara haalde de flesch weer te voor schijn, zette ze op de tafel, maakte eene diepe nijging en zei Daar de heer dokter mij wegjaagt, ver laat ik terstond zijn huis. Abernethy begon zijn glas te vullen, doch zette al spoedig de flesch weer neer, liet zijn aap den wijn opslurpen en zei Ik moet toch wel gehoorzamen. Ik trouw de niet, om mijue vrijheid te behouden, en ben nu de slaaf van de stijf koppigste vrouw, gevolg daarvan blijft niet uit. Alles wag gelt iu deu Staat; de partijen bestrijden elkaar met eene heftigheid, eene woede, welke nog onrustwekkender zou wezen, als onder die hartstochtelijkheid nog niet veel gemaakts en gekuustelds was ver borgen. Zoodra men geen ernst meer maakt met de hoogste, de religieuze waarheid, ver liest het karakter evenzeer aan waarheid als aan waardigheid. Welke tooneelen, van verwarring en ontaarding levert Frankrijk thans niet op! De woordvoerders der liberale partijen gedragen zich als kermisvertooners, die zich door het uitbazuinen van al de» heer lijkheden* waarop zij de kermisvrienden zul len vergasten, een drukken toeloop willen verzekeren. Heeft zulk eene luidruchtigheid op eene kermis, hars vermakelijke zijde, dat is niet het geval als kermiskluchten in serieuze tijden en bij zeer gewichtige en beteekenisvolle gelegenheden worden opge voerd. De dupe van zulke vermakelijke scèues wordt dan de natie, welke ze te aanschouwen krijgt. Zijn de liberale partjjen het onderling volstrekt niet eens, bevechten zij elkaar met een vuur, eener betere zaak waardig, in één punt stemmen zij hartelijk (als zij nog een hart, in den waren zin, bezitten) te zamen, namelijk hierin, dat de monar chie tot eiken prijs moet worden geweerd. Nu zou men zeggen dat die toeleg niet moest kunnen gelukken, omdat gelijk wij constateerden, de meerderheid des volks nog monarchaal gezind is, maar hier komen wij tot eene zeer pijnlijke quaestie. Wat toch is het geval? De goelge- ziuden in Frankrijk zijn het onderling ook niet eens iu die mate als zulks te wenschen ware. Sommigen houden nog vast aan de Bouapartistische sympathieën, hoewel voor Frankrijk geen heil van de Bonaparten is te wachteu. Ook onder de royalisten heerscht geen volledige overeenstemming, al zijn zjj wel homogeen in de erkenning van de we zenlijke basis van alle gezag. Onder die omstandigheden staan de kan sen der auti-republikeinen niet voordeelig. Toch zou hunne zaak betere vooruitzichten ook bij de aaustaaude verkiezingen hebben, als niet de grootste en bedenkelijkste van alle vijanden der maatschappij, zulk eene rol ook in Fraukrijk speelde. Wij bedoelen de onverschilligheid, de lauwheid. Zij is een kanker, die overal aau het waarachtig volksgeluk knaagt. De wan- dat ik ken. We willen vrede kouden, oudje. Hij stond op, om weder naar zijne studeer kamer te gaan. De kond ging ackter kern, de aap wipte vooruit, de slang, die rijkelijk van de melk kad gedronken, kroop ackter haar keer naar den warmen kaard, waar zij spoedig insliep. De uil verkoos, vooreerst in de eetka mer te blijven, en zooveel mogelijk weg te kapen. Nu zal ik tock eindelijk eens een avond in mijne warme kamer kunnen blijven! sprak de dokter vergenoegd bij zickzelf, terwijl kij de sckoenen met gouden gespen uit- en daarvoor warme pantoffels aantrok. Op lietzelfde oogenblik bijna kwam een be diende binnen met de woorden Twee dringende brieven, om dadelijk af te geven. Abernetky rukte het couvert I03 en lat: „Waarde dokterik ben ernstig lijdend. De doctoren, die Ik tot hiertoe geraadpleegd heb, begrijpen mijne kwaal niet, eu ik wend mij dus tot u met het verzoek, dat gij mij nog dezen avond komt zien. Joku Elwes." Ha, wat meent die oude vrek, dat ik voor hem een voet zou verzetten! mompelde hoopsvraag, wat zal het baten? zweeft op de lippen vau duizenden en leeft iu veler hart. Eu die neigiug tot niets-doen wordt niet onder de slechte, juist alleen onder de welgezinden gevonden. De mannen der revolutie zijn altijd wak ker, maar de gerusten op Sion bederven de goede zaak. Lagen niet zoo velen in Frank rijk in den sluimer der traagheid verzon ken, dau zou de mogelijkheid werkelijk bestaan, dat aau het wroeten en drijven der vijanden van Kerk en Staat vrucht baren weerstand kon worden geboden. De vrees der liberalen voor die betere overtuiging iu het gemoed des volks, op welke wij de aandacht vestigden, is een onderpand voor de bestaanbaarheid der monarchie. Haar ongeluk is, dat hare vrien den even teruggetrokken zijn,als hare te genstanders woelig en vermetel. Dat moet wel diep worden betreurd, want er gaat door die zwakheid en besluiteloos heid der monarchalen ontzettend veel voor Fraukrijk verloren. Men spiegele zich ook in ons vaderland aan hetgeen iu Fraukrijk gebeurt. Ook ten onzent zijn velen van handelen afkeerig. Men getuigt nog wel eens door een woord tegen de verderfelijke richtingen, maar als het op daden aankomt, trekt men zich te rug. Nu en dan scheen het alsof beterschap zichtbaar werd, doch op tijdperken van ver heffing van krachtsbetoon, volgde weder eene periode van terugzinken eu moedelooze berusting. Zullen wij in ons tot hiertoe nog zoo ge- zegeud vaderland blijven aan de ellende ontkomenwelke buiten onze grenzen heerscht, dan moeten alle weldenkende Ne derlanders zich vereenigen in den edelen strijd voor de vrijheid op Godsdieustig en zedelijk gebied en voor de waarheid, welke eeuwig is, omdat zij iu den Eeuwige ha ren wortel heeft. De Beiersche Regeering heeft het voor beeld gevolgd van de Pruisische eu een onderzoek gelast met betrekking tot de quaestie vau de Zondagsrust. Ook door de Beiersche autoriteiten zullen arbeiders wor den gehoord. Volgens het voorstel, door Duitschland bij de Intern. Telegraafconferentie iugediend) zou een buiteulan Isch telegram voortaan kosteu 50 centimes vast recht en 20 cen times voor elk woord, bij verzending langs de oude heer. Denkt hij, dat ik niet weet, hoe hij mijn waardigen vriend Hunter heeft betaald Ik zal hem den lust doei veigaau, mij tot dok ter te nemen. Hij schreef hierop aan den voet van het biljet „Dr. Aberuethy kan den heer E'we» niet anders dan tegen 50 pond st. per visite bezoeken." Geef dit aau den knecht, die h;t briefje heeft gebracht. Het was gem k lecht, die het heeft bezorgd, maar eene arme haveloozo vrouw, antwoordde de wachtende bediende. De dokter had inmiddels ook den tweeden brief geopend en de inhoud scheen hem zeer te treffen. Terstond! beval hijterstond ingespannen ik moet dadelijk weg. Hij wierp pantoffels en chambercloack af, en trok haastig schoenen en rok aan. De drommel hale dat luie bediendeuvolk met hunne onverdraaglijke langzaamheidriep hij met zijn gewoon ongeduld. Ik kou reids lang hij de arm3 patiënte zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1