B I N N K N L A N D. overzeescho kabel.® te verhoogen met hoog stens 10 centime) per woord. Tusschen twee aan elkander 2 ren zen de landen mag bij wederzijdsche overeenkomst het woordtarief van 20 tot op 10 c. wor den verlaagd. De Fransche Senaat heeft het handelstrac- taat met Nederland goedgekeurd. De Senaat, opnieuw over de afschaffing der papierbelasting handelende, heeft met 184 stemmen tegen 58 een amendement ver worpen van den heer Buffet, om die belas ting af te schaffen met 1 Januari 1886. Daarna heeft de Senaat met 144 stemmen tegen 57 zich vereenigd met de beslissing der Kamer nopens deze zaak (afschaffing dier belasting met 1 December 1886) De begrooting in haar geheel is toen aange nomen met 207 stemmen tegen 9. De Mi nister van buiteulandsche zaken las vervol gens het besluit van den President der Re publiek voor tot sluiting dezer zitting. De Latijnsche muntcouferentie is tot 1 October verdaagd zonder tot volkomen over eenstemming gekomen te zijn. Dépêches uit Marseille stellen deu staat van zaken voor als hachelijk. Geldmiddelen tot het aanbrengen van sanitaire verbeterin gen zijn er niet beschikbaar, en de overheden, raleloos, loochenen officieel het bestaan der cholera, ondanks het toenemen van het doodental. In het Lagerhuis verklaarde de heer Bourke, dat de schadevergoeding voor het bombardement van Alexandrië onder toezicht der consuls aan de onderdanen van elke mogendheid afzonderlijk zal worden uitbe taald. Wanneer dit plaats zal hebben, zal te Alexandrië bekend worden gemaakt. Het Hoogerhuis heeft bij de derde lezing de Sixpence bill voor de biutreulandsche te legrammen aangenomen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Vrienden zijn er genoeg, maar zij gelijken op de bloedzuigers, die slechts aauhaugeu tot zij verzadigd zijn. Door weinig arbeid rijk te worden, is reeds verouderd; zonder arbeid vermogend te worden, is het nieuwste der wereldwijsheid. Iu 't gedrag van vele menschen is alles hoekig, wat bij anderen rond is. Leegloopers zijn een soort dooden, die men echter niet begraven kan. Wie een kwaad geweten heeft, ziet in eeu schim zijn vervolger. Rijkdom en armoede. Rijkdom is zulk een begeerlijke zaak, maar ook armoede heeft haar zouuigen kant, en een der lieflijkste gevolgen van tegenspoed is de innige voldoening, die ingespannen arbeid van hoofden hart met zich brengt; eu aau de inspiratie der noodzakelijkheid hebbeu wij de helft van al de wijze, schoone en nuttige dingen op de wereld te danken. Allerlei. O O De Minister van Staat en van Binnenlaudsche Zaken, heeft lo. ingetrokken zijne beschikking van 14 April II. Staatscourant van 1B April) waarbij de Spaansche havens aau de Middel- landsche Zee, met uitzondering der Balearische eilanden, besmet verklaard zijn, en 2o. alle Spaansche havens in Europa en alle Europeesch- Fransche havens, gelegen aau de Middellandscke Zee met uitzondering van die op het eiland Corsica besmet verklaard. Botterdam, 7 Aug. De kleindochter van een der verpleegden iu het Proveuierahuis alhier, is dezer dageu op hare beurt grootmoeder ge worden, zoodat iu deze tamilie thans vijf ge slachten in leven zijn. Meppol, 7 Aug. In deze gemeente is een jager door zijn eigen geweer doodelijk getroffen daar het schot afging toen hij het wapen wilde neerleggen. s'-Gravenhage, 7 Aug. Maria Christina De Leeuw is bij vonnis van het Kantongerecht alhier voor de honderd-twintigste maal wegens open bare dronkenschap veroordeeld. Venraai, 7 Aug. Te Veltum, onder deze go- meeute, is ter gelegenheid ran de kermis iu deu afgeloopen nacht een geweerschot gelost, waardoor een persoou doodelijk is getroffen. Nadere bi- zonderheden ontbreken nog. Zandvoort, 7 Aug. In het Badhuis voor minvermogeudeu alhier worden op het oogenblik verpleegd 48 patiënten: 32 vrouwelijke en 16 mannelijke. Alkmaar, 7 Aug. Twee jongens waren bij deze gemeente aan het roeien. E n van hen viel overboord en zonk. Zijn makker was zoo ver schrikt, dat hij geen bijstand kon verleeuen, en de ander zou stellig verdronken zijn, indien hij niet nog juist intijds door zekeren M. HL, die gekleed te water sprong, was gered. Scheveningen, 7 Aug. In het centrum van de badplaats bevinden zich thans 903 vreemdelingen waarvan 713 iu de hotels. Maastricht, 7 Aug. Dinsdag-nacht is de marechaussee P., geboren te Stein, oud 25 jaren uit een raam der bovenste verdieping van de ka zerne gevallen en op de plaats dood gebleven. De ongelukkige was nog door deu slaap bevan gen toen hij het raam opende, en had daardoor het evenwicht verloren. Groningen, 7 Aug. Een korporaal van de le comp. van het 3e bat. le reg. inf. alhier, die zijne mindeien had aangemoedigd bij een verzet van militairen tegen de politie, is voor dat feit tot soldaat gedegradeerd. Arnhem, 7 Aug. Alhier is een 2-jarig meisje spelende iu eene tobbe met water gevallen en daarin verdrouken. Zevenaar, 7 Aug. De bewoner van het ver brande gebouw Th. Gepkens is gevankelijk naar Arnhem overgebracht, daar hij verdacht wordt den brand zelf te hebben veroorzaakt. Wegens de overvloedige zalm- rangst staan te Rotterdam viscb. vrouwen op de markt met broodjes met zalm a 10 cents, van welke een Engelschman er eergisteren 20 opat. De Bonifacius-fontein te Dokkum blijft bij de gnheerscht hebbende droogte voorde inwoners dezer plaats eene ook in letterlijken zin onuitputtelijke weldaad. Maandag b. v. werden niet minder dan 4080 emmers uitgepompt en steeds blijft het water helder en overheerlijk van smaak. Dat de fontein haren dienst zal sta ken, wordt voorloopig niet gevreesd, dewijl in deu bak nog ongeveer 1,2B M. water aanwe zig is. Twee jongens uit Noorwegen, ieder 15 jaar oud, kwamen onlangs goed en wel te Jamestown aan. Zij hadden de reis naar Amerika geheel alleen gedaan. Op hunne kleeren was hun adres vastgenaaid. D e Pijp der Koningin, zoo noemen onze buren aan gene zijde van het kanaal de ver vaarlijke oven waarin al de sigaren en de tabak worden verbrand, die als coutrebande door de kommiezen in dienst van Hare Majesteit worden aangehouden. Gedurende een jaar heeft de Pijp der Koningin voor 225,000 ponden sterling aan gesloken tabak en sigaren opgerookt. Meer dan 6 millioen gulden. Uit Harderwijk z y n twee D u 11- schers verdwenen, die, na voor het O.-I. ieger aangenomen te zijn, toch aan hunne Heimath de voorkeur gaven. Dat pleit voor die Duit- schers. Maar wat niet voor hen pleit is, dat ze het Hollandsche handgeld mee op reis hebben genomen. Prins Lodewijk Ferdinand van Beieren, die anderhalf jaar geleden den graad van doctor in de geneeskunde verwierf aan de hoogeschool te Miinchen, is nu werkzaam als geneesheer in het gasthuis te Nympheuburg, in Beieren. Zooals men weet, is een ander lid van het Beiersche vorstenhuis, Hertog Karei Theodoor, sinds eenigen tijd werkzaam als oogarts. Zeeziek. De Koln. Zeitung vertelt een opmerkelijke bizonderheid ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe handelskade te Ant werpen. Een muzikant op een der schepen zeide zeeziek te worden en men hielp hem door middel van een glas cognac weer op de been; weinige oogenblikken later verklaarden al de overige muzikanten, dat zij gruwelijk last van de zee ziekte begonnen te krijgen! De hoogste prijs van fr. 200,000 in de Parijsche lotenlrekkiug is ten deel gevallen aan Guerrier, een wachter in het bosch van Boulogne. I11 het boommoordend Amerika is gebleken, dat sedert 125 jaar in elke kwart eeuw de vochtigheid der lucht telkens met 7 pOt. gedaald is, hetgeen men aan de vermin dering der bosschen moet wijten. Een Arneri- kaansch vakman toont aan, dat ook het slechter worden van granen en ooft, het toenemen van nachtvorsten en stormschade, ja de gezondheid der menschen nauw samenhangen met het uit roeien van de bosschen. Voor den wielrijderswedstrijd, te Nijmegen te houden, zijn 71 Nederlanders, 2 Belgen, 1 Duitseher en 1 Brit ingeschreven. Een zeldzaam voorbeeld van koel- bloedigheid en geestkracht werd dezer dagen gegeven door een bejaard geneesheer te Amster dam, vvien een arm moest worden geamputeerd. De meer dan 70 jarige medicus weigerde te worden gechloroformiseerd en uitte geen enkelen kreet gedurende de operatie. Nadat deze volbracht was, dronk hij een kop thee en begaf zich daar na te bed. De toestand van den patiënt moet zeer bevredigend zijn. Als een bewijs hoezeer deland- bouw kwijnt, kan ditnen, dat bij een verkoo ing van een hofstede onder Wissenkerke, groot circa 70 bunders, geen enkel bod Werd gedaan. Dezer dagen stond in Frankrijk een behendige dief terecht, die in den loop van het verhoor verklaarde, dal de directeur van eene correctioueele gevangenis, waar hij eenigen tijd was opgesloten, hem en de andere veroor deelden had afgericht in het zakkenrollen. Als I zij straf hadden verdiend, eu zij wisten hem zijn tabakszak te ontfutselen, zonder dal hij het merkte, werd hun de straf kwijtgescholden! Een der drukste straten van A rn- sterdam was giateren-ochteud (zoo meldt de Amst nog drukker dan gewooulijk. Er wandelde na melijk een heer rond met eene machtige pruik op het hoofd en een bril met blauwe glazen op een kolossalen neus van karton. Van alle kanten kwamen kijkers toestroomen, die het geval zeer merttwaardig vonden; allerlei vermoedens werden geuit, men waande met een outsuapt moordenaar te doen te hebben of een voortvluchtig buiten- landsch kassier voor zich te hebben, die met de duiten van zijn chef aau den haal was gegaan. Het opstootje werd zoo groot, dat een dienaar van het gezag er zich mede meende te moeten bemoeien; hij noodigde den karnevalsganger uit, een gesprek ouder vier oogen met deu ge- strengen heer commissaris van politie te hebben. Voorafgegaan en gevolgd door eene joelende me nigte, toog onze held naar de plek ,aie door de boozeu zoo zeer gevreesd wordt. Daar bleek dat hij eene weddenschap had aangegaan, om pot sierlijk toegelakold laugs de straten te loopen; men bracht hem onder het oog dat dergelijke vermomming ongeoorloofd was eu liet hem, toen hij beloofde zich nimmer meer aau dergelijke overtreding te zullen schuldig maken, met euie vaderlijke vermaning weder vertrekken. Men deelde de Amst. mede dat deze grappenmaker van beroep effectenman was; waar kan slapte in zaken den meusch al niet toe brengen! De Got har d-t u n n e l-o udernemi n g van den heer Favre heeft een verlies geleden van 2Vï millioen, dat niet alleen de bij deze onder neming betrokken kapitalisten, maar ook den concessionaris zwaar treft. In Pruisen is bepaald, dat, als een spoorwegreiziger een retourbiljet heeft ge nomen en niet tijdig heeft kunnen gebruik ma ken van het voor deu terugkeer geldige kaartje de spoorweg-administratie hem zal terugbetalen het verschil tusschen het biljet enkele reis en het retourbiljet. Men acht het een eenvoudig be ginsel van eerlijkheid, den reiziger niet twee maal te doen betaleu en geen geld aan te ne men voor een reis die niet gedaan is. Zou het daarom niet natuurlijk zijn dat men ook bij ons dezen maatregel invoerde? Te Leeuwarden is de prijs van het rund-en kalfsvleesch met 10 ct. par K. G. verlaagd. Men meldt ons uit Eindhoven: Een zich sociaal-democraat noemend persoon, die Dinsdag op de weekmarkt alhier zijne denk beelden bij den werkman ingang trachtte te doen vinden, had weinig wil van zijn werk. Na her haaldelijk te zijn belemmerd in zijne oratie door geschreeuw en spotternij, werd hij op een gege ven oogenblik met zijn geïmproviseerde katheder (tafel en stoel) van de markt gedrongen, en uit vrees voor erger vluchtte hij in een nabij gelegen koffiehuis. De muziekdirecteur Bram bach, te Bonn, heeft den prijs, 1000 dollars, door het N.-Amerikaansch zangersbond uitgeloofd voor de beste compositie voor solo, mannenkoor en or kest, "oor zijue compositie Columbus verworven. Den ingenieur dr. Uhlhorn is het gelukt een procé Ié te vinden, om de rogge zoo van deu bolster te ontdoen, dat het gehalte aan kleefstof, dat tol dusver gedeeltelijk iu de zeme len geraakte, voor het meel geheel behouden blijft. De methode schijnt eene groote toekomst te heb ben, daar men thans vaak de rogge grof maalt en slechts een gedeelte van de zemelen verwij dert. Daardoor echter wordt het uit zulk meel gebakken brood veel moeilijker verteerbaar. Bij de nieuwe methode wordt de rogge na de droge reiniging vochtig gemaakt en iu eene pelmachine onder drukking tegen elkaar gewreven. Door het wrijven van de natte korrels tegen elkander, laat het buitenste omhulsel los, zoodat de vezel reeds na 8 minuten uitgeblazen kau worden, terwijl de koriels een ivoorachtige politoer aannemen. De uitgeblazen houtvezels hebben geen voedings waarde en kunnen niet meer dienen als voedings stof. De adsistent aan de universiteit te Amsterdam, dr. Sagemehl, heeft het leven ver loren door eene noodlottige vergissing. Iu plaats van een geneesmiddel voor de maag, dat hij wilde innemen, nam hij bij ongeluk sublimaat (eeue zeer gevaarlijke kwikverbiuding), met het treurig gevolg, dat hij weldra onder hevige pijnen over leed. Bij dr. Morison te Par ij s vervoeg de zich dezer dagen iemand, die verklaarde een longziekte te hebben en slechts genezen te kun nen worden door het nuttigen van een mensclien- lever. De dokter kon ham daaraan helpen en de man haalde alvast een dolk voor deu dag. Dr. Morison was niet zeer op zijn gemak; doch gaf den patiënt gaaf toe dat het middel probaat was, maar daar zijn eigen lever, tengevolge van lang durig lijden, niet meer gaaf was, zou hij hem iemand met een gezonde lever bezorgen. E11 zoo gelukte het deu dokter, de kamer te verlaten. Een maal buiten, wist hij wel raad; hij ontbood in allerijl pulitiehulp en men maakte zich van den krankzinnige meester. Pianino 's van papier z ij n een nieu- we Parijsche uitvinding, waarvan het „Tijdschrift voor instrumentenmakerij" melding maakt. De geheele kast van die instrumenten bestaat uit saamgeperst papier, waaraan meu een harde op pervlakte gegeven heeft, welke gepolijst is. De klank vau deze piauino's moet niet zeer luid, maar vol eu lang aanhoudend zijn en meer dan die van andere pianino's op den klank van een kerkorgel gelijken. Tot dusverre bestaan er nog slechts twee zulke papieren pianino's. De eene is door den Hertog van Devonshire gekocht; de ande re is nog te Parijs. De Nijmeegsche molenaar van Ssmssoucidie veel last had van de straatjongens, verloor eindelijk zijn geduld nam een geweer en loste een schot hagel op de beugels. Ongelukkig voor hem „ii y a des juges a Arnhem", die zulke eigen-reclitsplegiug vermoedelijk wel ver klaarbaar zullen, maar toch niet geoorloofd kun nen achten. 1 md. celstraf is tegen den molenaar geëischl. De telephoon heeft onlangs te Aix bij een inbraak ter huize van een koopman goede diensten bewezen. Da vrouw des huizes, die alleen was toen de twee inbrekers het huis binneudrongeu, riep door de telephoon om hulp. De telephoonbeambten snelden toen onmiddellijk te hulp en zij kwamen nog juist tijdig genoeg, om de dieven op de vlucht te drijven en de dame, die half verworgd op deu grond lag, van den dood te redden. De proeven, te Brooklyn geno men met de eleeirische verlichting van eeuige straten, hebbeu zulke goede uilkomsten geleverd, dat de Gemeenteraad besloten heeft, de electri- sche verlichting voor alle straten in te voeren. Een merkwaardig congres zal eerstdaags te Rome vergaderen, nl. eeu „authro - pjlogiscb-crimiiieel congres." Daar zullen, uit verschillende lauden, eeu aantal mannen samen komen, die hunne studie hebbeu gema kt van misdadigers, de vorming vau hun lichaan, hun geestes-uitiugeu euz. Er zal in verbaud daarmede eene tentoonstelling gehouden wor den, waarop ruim 700 schedels en 800 portret ten van misdadigers te zien zullen zijn, alsmede op spiritus bewaarde hersenen; brieven en verzen van misdadigers, eeu aantal vergelijkende staten enz. enz. De bouw van de Simp10ntunne1 met de toegangen werd tot nu op 80 millioen Ir. geschat. Een voorname nijverheidsiu: ichting iu Frankrijk heeft verklaard het geheele werk te kunnen uitvoeren voor 35 millioen en de exploi tatie gedurende 10 jaren voor deuzelfden prijs als eeu gewonen spoorweg op zich te willen nemen. Zij zou de tunnel 1000 meter hooger maken dan in het ontwerp is voorgesteld en daardoor zoo veel kunnen uitsparen. In de grachten der citadel van Maagdenburg zijn opgravingen begonnen om de twee of drie millioen in goudstukken te zoeken, welke, volgens eeue legende, de bevelhebber der Fransche troepen, die in 1813 deze vesting be zette, in den grond heeft doen begraven, toen hij haar moest ontruimen. De onderneming geschiedt op kosten van particulieren. Gelukken de naspo- ringen, dan moeten zij de helft van hun vor.dst aan de schatkist afstaan. 'Een staart te veel. Het volgende zon- derlinge bericht kar. men lezen in de Maasslui- sche Ct. van 1 Aug. 11.: „Te Finsterwalde, in Brandenburg is een vrouw gevaugen genomen, die beschuldigd is van 10 jonge kinderen harer beide gehuwde dochters vermoord te hebben. E:n toeval leidde tot de ontdekking van de misdaad, welke de vrouw gepleegd moet hebben om vau de zorg voor de kleinen af te zijn. Tranen stroom den al3 regen. Met hoeden en zakdoeken werd gewuifd en daverende toejuichingeu golden dit maal niet de treurspel-koningin maa r de oneindig veel grooter vrouw, die niet tevergeefs voor het leven van een harer medemenschen had gepleit." De zes laatste regels hooren natuurlijk bij een ander bericht. Té Oberammergau worden nu, op het zoogenaamde Probe-theater, weder voorstel lingen gegeven, welke voornamelijk strekken moe ten tot oefening van de deelnemers aau de groo te passie-spelen, welke daar om de tien jaren plaats hebben. Men voert er beurtelings Sanct Ulrich en de „Gildemeester van Neurenberg" op. Er hebben nog zulke voorstellingen plaats op 15, 23 eu 30 Augustus, alsmede den 13en en den 20en Siptenioer. Voor reizigers, die dezen kant uitkomen, is het misschien wel merkwaardig, eens een daarvan bij te wonen. Een jeugdig attaché van het Oostenrijksche gezantschap te Washington wekt dair tegenwoordig door zijne honden de algemsene verbazing. Hij verwisselt driemaal daags van toilet; zijn eerste kostuum is van leder vervaar digd, het tweede is van loodkleurig laken en het uerde is spierwit. Als hij het eerste pak aan heeft, loopt hij met een iederklenrigen bul- houd, heeft hij het tweede aan, dan wordt hij hij door een loodkleurigen dog vergezeld, en wanneer hij in het witte pakje roudwandelt, heeft hij een spierwitteu hond bij zich. Men maakt zich ongerust over het aanstaand wassen van den Nijl. Er komen nu geen opgaven omtrent den waterstand te Khartoum, eu men heeft nu geea gegevens om vooraf de hoogte te berekenen welke het water bereiken zal. Vooral aanleiding tol bezorgdheid geven de sternen versperringen, welke door Kolonel Scott Moncrieff in de rivier, beneden Ciïro, gelegd zijn. D.ie j ireu geleden toch was de waterstand er zoo hoog dat, bij een stijgen van nog 0 6 meier, de geheele Delta overstroomd zou zijn, de sedert aangelegde versperringen hebben den waterstand te Giïro ougeveer 1 meter verhoogd. Wanneer dus het wassen van deu Nijl dat, naar men verwacht, dit jaar vrij sterk zal zijn, evenzoo is als voor drie jaren, dan zal een herige overstrooming plaats hebben. Men meldt ons uit Delft: O p- nieuw hebben wij ongeluk mee te deelen, bij de in aanbouw zijnde R. K. Kerk alhier voorgeko men. R:eds hebben er twee werklieden den dood gevonden, en Maandag is wederom één gewond, die er nog al betrekkelijk goed is afgekomen. Maar eergisteren had de 30jarige D. de Cocq het ongeluk, staande op eene stolling, door een van het dak neervalleuden beitel belangrijk in den hals te worden gewond. Het goede te veel. Huurder. En heeft deze kamer ook morgenzon? Verhuurder. O, zeer ze ker, mijnheer, den ganschen dag. Niet beschroomd. De heer Slommerberg is op eeue „soiree musicale" ten huize van den ge neraal Sabelkwast, waar de dochter der huizes eenige piano-nummers ten beste geeft, ingeslapen en door zijn buurman don baron Van Puffmbe rg door eenige stooten in de zij wakker gemaakt. Slommerberg slaat de oogen op, slaapt onmid- delijk weder in en begint nu le routen. Van Puf- fenberg geeft hem thans, ten einde hem voor goed wakker te maken, een slag voor de maag. Slommerberg springt nu woedend op en roept luide door de zaal: Te drommel, Van Puffen- erg, snork toch niet zoo!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2