B I N N E NL A N I). Da autoriteiten te Marseille weige- reu eeae lijst der cholera-sterfgevallen open baar te maken. De Minister van openbare werken heeft 600,000 fr. toegestaan voor maatregelen ter bescherming van de ge zondheid der bevolking aldaar. Een beteekenisvolle demonstratie heeft Zaterdag-avond te Ljon plaats gehad tegen den oud-MinisterJules Ferry.Van zijne komst was bericht ontvangen. Een ontzaglijke menigte wachtte hem aan het station, waar hij door eene feestcommissie werd ontvangen. Toen de heer Ferry het station verliet, hoorde men gefluit en gejouw. Die vijan dige manifestatiën kwamen daarna nog luider voor in de rue de la République, voor het hotel waar de heer Ferry was afgestapt. »Weg met Ferry!werd er ge roepen. Toen volgden echter toejuichingen, welke het gejouw overstemden. Eene Eugelsch-Egyptisehe commissie houdt zich bezig met het onderzoek naar het door Gordon uitgegeven papieren geld waarmede men getracht heeft bedriegerijen te plegen. Het Lagerhuis heeft de wet tot verbete ring van arbeiderswoningen bij tweede lezing aangeuomen. De Standard verneemt uit Cairo, dat de Nijl dagelijks twee voet stijgt en met overstroomingen dreigt, waarop de overheid niet voorbereid is geweest, zoodat de bevol king zeer angstig is. Zaterdag heeft te New-York op plechti ge wijze de begrafenis van Generaal Grant plaats gehad. Alle zaken stonden dien dag stil. Uit het geheele land waren belangstellen den opgekomen om het schouwspel bij te wonen. Met voldoening zal men te Weenen keunis nemen van de wijze, waarop de Russische officieuze pers zich uitlaat over de aaustaaude ontmoeting van de Keizers Frans Jozef en Alexauder. De groote meer derheid van de Oosteurijkscha bevolking is toch bepaald vredelievend gezind en ziet daarom niets liever, dan dat de waarbor gen voor het behoud van den vrede ver meerderen. De Lutherfeesten. GEMENGDE BERICHTEN. Onze lezers, zegt O. N.t zullen zich nog wel de laatste eeuwfeesten ter eere van Luther herinne ren. Door gansch Duitechland werden toen col lecten gehouden voor de oprichting van Luther- sche kerken onder de Katholieke bevolkingen. Met alle inspanning heeft men 350,000 mark bijeen kunnen brengen, waarvan men nu acht kerken bouwen wil, o. a. een te Nippes, eene voorstad van Keulen, waar het gouvernement zooveel Pro- testantsche werklieden voor de spoorweg-ateliers heen gezonden heeft, dat er blijkbaar behoefte be staat aan eene Protestantsche kerk. Overigens is de som, met zooveel moeite en voor zulk een doel bijeengebracht, uiterst gering,al thans zoo men in aanmerking neemt welk een ophef er gemaakt is van de Lutherfeesten. Vijf tien millioen Protestanten offeren ternauwernood zooveel als noodig is voor den bouw eener en kele kerk van eeuige beteekenis,, Die menscheu hebben voor hun geloof dus een bitter beetje over. Bij de Bismarckfeesten is er zesmaal meer opgebracht. De Lutherfeesten zijn gelukt in zoo ver de Katholieke Kerk moest beschimpt worden, maar toen 't op geldelijke offers aankwam, toen was 't met de bombarie uit. Den 8sten Augustus 1885 heeft aan het De partement vau buitenlandsche zaken de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de op 19 April 1884 tusschen Ne derland en Frankrijk gesloten handelsoveresn- komst en van de daarbij behoorende verklaringen. Een beknopt overzicht van de verrichtingen der Permanente Militaire Spoorwegcommissie, ge durende het jaar 1884, is opgenomen in de Staats-Ct. r,o. 185. Dordrecht, 11 Aug. Ook de Trammaatschap pij alhier, zal, te beginnen met l September a. s., abonnementskaarten uitgeven ten dienste der schoolgaande jeugd en uitsluitend gangbaar tijdens de uren van begin en einde der schooltijden. Scheveningen, 11 Aug. Aan een hoogge plaatst persoon is eergisteren aan de table d'hote in het Kurhaus alhier, eene portefeuille met een belangrijk bedrag ontstolen. Sedert het begin van het badseizoen zijn alhier 3221 vreemdelingen aangekomen. Roermond, 11 Aug. Een der vele graniet kolommen, ter lengte van lVa meter en 1 deci meter dik, welke den toren der Munsttrkerk al hier versieren, is Zaterdagmorgen tengevolge van den feilen wind naar beneden gestort, gelukkig zonder de voorbijgangers te treffen. Kampen, 11 Aug. Een 22jarig jongeling, kostwinner zijner moeder, is gisteren alhier bij het baden in den IJsel verdronken. Schiedam, 11 Aug. De heer J. T. Beukers, distillateur alhier, i3 voor zijne inzending op de Antwerpsche tentoonstelling met de hoogste on derscheiding, de gouden medaille, bekroond ge worden. Steenwijkerwold, 11 Aug. In deze gemeente heerscht de varkensziekte (vlekken-typhus). Bij verschillende boeren sterven de varkens in me nigte. Sommigen hebben reeds allen verloren. Utrecht, 11 Aug. Een kind aan de Jagers kade alhier, is bij het eten van een wortel ge stikt. Leiden, 11 Aug. Alhier is eergisteren-nacht een brutale diefstal gepleegd bij den goud- en zilverkashouder P. op den Nieuwen Rijn. D>or verbrijzeling eener ruit, werden eenige zich daar achter bevindende voorwerpen ontvreemd. De dief had gelegenheid zich met zijn buit ongehinderd te verwijderen. Hillegom, 11 Aug. De bloemisten ir, deze ge meente zijn thans druk bezig met het inpakken der bloembollen. De verzending is dan ook reeds begonnen. Er is uit het buitenland veel vraag naar droge bloembollen, doch tegen lage prijzen. 's-G-ravenhage, 11 Aug. Door de justitie uit deze stad is eene huiszoeking gedaan bij den no taris S. v. L. te Delft. Deze is door de justitie medegenomen naar dezer gemeente, doch werd een dag later weder vrijgelaten. Het aantal speelkaarten ir. Duitschland vervaardigd gedurende het staatsjaar 1884 85 bedraagt 3,552,910 spellen van 36 of minder kaarten, en 1,286,239 spellen van meer dan 36 kaarten, tegen 3,312,866 en 1,225,998 spellen in het vorige jaar. Daarvan werden 3,291,944 spellen van de eerstgenoemde en 203,514 van de laatstgenoemde soort aan de belasting voor binnenlandsch gebruik onderwor pen, terwijl de uitvoer naar't buitenland 237,865 spellen van 36 of minder en 1,074,943 spellen van meer dan 36 kaarten bedroeg. Het verbruik der spellen van meer dan 36 kaarten neemt in Duitschland gestadig af. Het bedroeg in 1879/80 271,000: in 1880/81: 252.000 in 1881/82: 244,000 en in 1882/83: 240,000 spellen. De omnibusdienst van Kantens op Groningen, welke den 4n Aug. door J. Zandt is geopend, is reeds den volgenden dag weder gestaakt. H e t Dagblad van Kopenhagen maakt melding van eene bizondr krachtige vrouw, die in dienst van een koopman te Mandal is. Deze ging onlangs met oen zijner bekenden een wed denschap aan, dat zij een ton rogge, waar ge- tojinde heer boven op zat, met geraak op den rug zoude dragen. De vrouw nam de opdracht aau en volbracht die zonder eenige buitengewone inspanning, hoewel de geheele last te zamen 379 pond woog. Toen zij den prijs der weddenschap (10 kronen) ontving, verzekerde zij nooit zoo ge makkelijk 10 kronen verdiend te hebben. Zij is 54 jaar oud. In een brief uit het Gooi aan de Amsterd. wordt geklaagd over den treurigen toe- staud, waarin het Muiderslot verkeert. „Geen plek ter wereld, waar men beter kan overtuigd worden van de treurige waarheid, dat wij geen geld hebben om onze groote mannen eene passende hulde te brengen en tevens onze geschiedkundige gedenkstukken voor een totalen oudergang weten to bewaren, dan te Muiden." Volgens de jongste statistische opgaven, bedroeg het cijfer der krankzinnigen in de Vereeuigde Staten van N.-Amerika in het jaar 1865 24,042. Vijf jaren later klom het tot 37,342 terwijl de bevolking van 1870 tot 1880 met 26 pCt. klom, steeg het cijfer der krank zinnigen met 150 pCt. De Vereenigde Staten tellen 80 staats- en 40 private krankzinnigenge stichten, die gezamenlijk slechts 63.102 ver pleegden kunnen huisvesten. De Staat New-York alleen telt 35 gestichten met ongeveer 11,393 verpleegden. Een brief in een ei'. Om zulk een brief te schrijven, moet men een inkt van galnoten, aluin en azijn maken, schrijft daarmede op de schaal van het ei, laat het schrift drogen, en kookt het ei in zout water hard. Dan verdwijnt het schrift op de schaal, en is van binnen op het eiwit overgebracht. Alweer een' Te Havre wil men in 1887 eene groote scheepvaarttentoonstelling houden. Men leest i n de „Haagsche kout" der Prov. Gron. Ct.: Onze Minister van Finan ciën heeft aan de sociaal-democraten ter audiëntie een zeer origineel en vermakelijk antwoord ge geven. Het bestuur dier vereeniging kwam ter audiëntie vragen, welke termen er tegen waren om hun het Malieveld voor de algemcene ver gadering in September af te staan. Kort en krachtig antwoordde de Minister, dat er geen termen waren om het toe te staan. Er zal bij de twee spoorwe g-r e- gimenten van het Duitsche leger ook een bataljon voor de tclegraphie worden gevoegd. Ook zal het ballondetachement worden versterkt. Volgens een Amerikaansch blad zegt De Ambachtsman zou Charles A. Buddensiek, een bouwmeester van New-York, die aldaar een achttal door hem opgerichte gebouwen heeft zien instorteu, tot tien jaren opsluiting zijn veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan het feit van de bestekken der gebouwen niet te heb ben gevolgd en de gebouwen zwak te hebben gemaakt, om zich meer winst te verzekeren. Het gevolg was, dat zij instortten en een aantal per sonen het leven er bij inschoten. Dat wij nu wel midden in den kom- kommertijd verkeeren, blijkt te Amsterdam; achter de winkelruit van een handelaar in conserven enz. ligt een komkommer van 15 Nd. pd., die gegroeid is op Soestdijk. Vakmannen verklaren in vijftig jaar zulk een monstervrucht niet te hebben gezien. Om van een goeden toestand van den weg zooveel mogelijk verzekerd te zijn, kent de Exploitatie-maatschappij aan het p;rsoneel van den weg premiën toe voor het ontdekken van breuken in spoorstaven, wanneer die ontdekking plaats heeft tijdig genoeg om den gebroken spoorstaaf te kunnen verwisselen. Dezer dagen is wederom een premie uitgeloofd voor het ontdekken van lang- scheuren in spoorstaven, wanneer deze scheuren namelijk van dien aard ziju, dat dadelijke ver wisseling door den ingenieur wordt noodig ge oordeeld. Tien jaar geleden waren de Ame- rikaansche Levensverzekeringmaatschappijen zeer ongerust over de gevolgen eener levensverzeke ring van ongeveer 250,000, die door sommige harer was gesloten met een zekeren kapileiu Colvocorosses uit Connecticut. Men had het lijk van den kapitein bij eene spoorwegbaan gevonden met een ontladen pistool en een open, beroofden reiszak naast zich. De maatschappijen beweerden, dat de kapitein diep in de schulden stak, en hij dezen zelfmoord verzonnen had, om hier den schijn van moord te geven, ten einde zijn gezin een aanmerkelijk fortuin na te laten. Wij meenen ons te herinneren, dat de erfgenamen voor eene geringe som transigeerden. Doch ziet hier, welk incident zich nu voordoet. Esn Amerikaansch kapitein zegt, op het eiland Honolutu een Deen- schen matroos te hebben aangetroffen, die be kende zelf den kapitein C dvocorosses vermoord te hebben om hem te berooven. Wat zullen de erfgenamen onder deze omstandigheid doen? En kan de transactie, die tien jaar geleden gesloten werd, niet worden aangetast? Er bestaat te P a r ij s een gemeen- telijke inrichting, nl. een „beroeps- en huishoud school" voor meisjes. Daar worden jonge meisjes kosteloos opgeleid tot: naaister, strijkster, bor duurster, corsettenmaakster, bloemenraaakster, enz., terwijl zij daarenboven nog aanvullings lager onderwijs ontvangen (gymnastiek en teeke nen er onder begrepen), en voorts geoefend wor den in de verschillende huishoudelijke bezigheden. De cursus duurt 3 jaren. Voor de toelating is een klein examen noodig. De vereischte leeftijd is van 13 töt 15 jaren. Door het Hoofdbestuur der Ne- derlandsche vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust, zullen eerstdaags door het geheele land strooibiljetten worden verspreid vau den vol genden inhoud: „Zondagsrust. Aan het Neder- laudsche volk. Indien het niet volstrekt nood zakelijk is: Werk op Zondag niet! Koop op Zon dag niet! Reis op Zondag niet! Laat evenmin anderen voor u werkzaam zijn! Gij moogt de Zondagsrust niet verstoren! Ieder, wie of wat hij ook zij, heeft ook recht op en behoefte aan Zondagsrust! Verhinder die niet!" De Regeeriug van Frar. krijk heeft bevolen, dat ieder persoonylie een uit Spanje komen den reiziger huisvest, onmiddellijk bij zijne aan komst het hoofd der gemeente daarvan keunis moet geven, en verder op gelijke wijze met ieder verdacht geval haudelen. Het overtreden van dit gebod zal ingevolge de wot met gevangenisstraf van 3 tot 14 dagen en een boete van 5 tot 50 franks worden gestraft. Op de stations aan de grenzen te Ssrbere en Herndaye is doordeFran- sche Regeering eene inrichting tot gezondheids onderzoek in het leveu geroepen. De walvischvaarder Napoleon van New-Bradford is in de Poolstreken door ijs massa's ingesloten geraakt en verbrijzeld. Van de equipage zijn 22 man omgekomen. Niet ieder is zoo ervaren inde aardrijkskunde dat de volgende geographische les voor hem overbodig zou zijp.: Bataven! Als 't u soms ontglipte, Weest trotsch! Uw land omvat Egypte, Uw grenzen singlen Hongarije,3) Met Engeland3) en Lombardije4). ')Gehucht onder de gem. Finsterwolde (Groningen) en Buurtschap onder Veendam (Groningen). s) Gehucht onder de gem. Bergeyk (N.-Brabant). 3) Buurtschap onder Apeldoorn. flPolder- land onder de gem. Portugaal (Z.-Holland). Te Manage waren dieven op het kasteel van mevrouw H. gedrongen en hebben alles opengebroken en doorzocht. Zij -visten een koffer open te breken en er de kleinigheid van anderhalf millioen aan obligatiën uit te nemen. De dienstboden van het kasteel, door het geblaf van een hondje gewekt, waren weldra op de been en dreven de dieven op de vlucht, zonder dat zij den lijd hadden, hun buit mede te nemen. Dr. R. H. Gilbert, de uilvinder van het stekel van boven de huizen loopende spoorwegen, is te New-York, 53 jaren oud, overleden. Zijn eerste vinding, die hij wereldkun dig maakte, het pneumatisch buizenstelsel, („on- deraardsche schietblaasbalg"), liet hq ten slotte als onpractisch varen en wijdde al zijn energie aan de verwezenlijking van de zwevende spoor wegen. Gelijk met vele uitvinders het geval is, profiteerde dr. Gilbert van zijn arbeid slechts weinig en stierf betrekkelijk arm. Vóór zijn dood had hij nog de voldoening, zoowel de pneuma tische postverzending als de luchtspoorwegen op vele plaatsen te zien toegepast. De electriciteit wordt thans door E. Senet ook aangewend om aluminium te maken. Diens methode is de galvanoplasiiek, op gelijke manier als langs dien weg icoper, zilver enz. wordt neergeslagen. Ben electrische stroom van 6 a 7 volts, en 4 ampères is voldoende, om in eene verzadigde oplossing van sulfas aluminae in tegenwoordigheid van eene dissolutie van jodiumchloruur en door een poreus vat geschei den van de eerste oplossing, het aluminium- neerslag teweeg te brengen. Dit procédé, dat zeer goedkoop is, kan dus ook aangewend worden om aluminium op groote schaal te vervaardigen. Parketvloeren, die evenals vloer- kleedeu opgenomen en verlegd kunnen worden, ziju tegenwoordig in Am.-rika eeu gied handels artikel. Voor de vervaardiging van zulke vloeren gebruikt men grof d>:k, waarop de stukken hout, evenals bij vaste parketvloeren, in patronen naar verkiezing worden opgelijmd. D; uit de meest verschillende houtsoorten bestaande platen en reepen worden dan glad geschaafd en op dezelf de wijs behandeld als vaste parketvloeren, en kunneu op gelijke wijs gewreven, geschrobd, geo lied en gewast worden als deze, eii hebben dit op de vaste voor, dat zij vervoerbaar en bij verhuizing in een ander vertrek opnieuw te gebruiken zijn. Bij groote oppervlakten of bij lange smalle, worden tot betere bevestiging der stok ken hout smalle klampen tegen den onderkant van het doek gelijmd en met korte spijkers of houtschroeven met het hout verbonden. De bekende Noorse he schaatsr ij- der Axel Paulseu heeft naar de Leeuw.-Ct. meldt uit Amerika een uitnoodiging ontvangen om in den aanstaanden winter over te komen, ten einde er een wedstrijd te houden tegeu eenige Amerikanen. Hij heeft dit afgewezen, maar zich bereid verklaard, den wedstrijd te aanvaarden wanneer de Amerikanen daartoe naar Noorwegen wilden komen. In dat geval zal hij hun de reis kosten tot een bedrag van 150 dollars vergoeden en om eeu prijs van 1000 dollars tegen hen rij den. Van dit een en ander heeft hij tevens be kendmaking gedaan aan den Consul van Noor wegen te New-York. Verleden week was men in het ar senaal van Carraca (Cadix) bezig met een mon sterkanon, door middel van een machine, te lich ten. Het kanon moest geplaatst worden op een boot, die het naar Ceuta moest overbrengen. Eens klaps geraakte het kanou I03 en viel van een hoogte van auderhalven meter. De boot, w aarop zich ongeveer vierhonderd werklieden bevonden, zonk onmiddellijk. Een groot getal bootjes werd tot redding uitgezonden. Z:ven mannen vonden den dood in de golven en zeer velen werden erg gekwetst, waaronder een luitenant en een kapi tein. De volgende parodie over de qua- liteit der régie-tabak in Frankrijk, lezen wij in een Parijsch blad: In een tabakswinkel debit de tabac). De winkelierster: 15 centimes lucifers en één londiès, dat is samen 45 centimes... Neemt mijnheer maar één doosje lucifers? Ja, waarom? Wel, ik zou u aanraden, er een tweede doosje bij te nemen, als u ten minste uw sigaar tot het eind toe wil oprooken! Vóór eenige dagen kreeg een iu- gezetene van Nieuwleuzen bij het eten van visch een graat in de keol, die bleef vastzitten. Niet tegenstaande ingeroepen geneeskundige hulp, is hij reeds aan de gevolgen overleden. Wat de administratieve sleur al niet doet! In België is overleden de heer Borel, schoouvader van den Minister-president, den heer Beernaert, en consul van Zwitserland. Een ambtenaar krijgt in last de autoriteiten, de leden van het corps diplomatique enz. eene officiëele kennisgeving te zenden, en de man volbrengt zijn last zóó stipt, dat hij o. a. van het overlijden van den heer Borel kennis geeft aan wijlen den heer Borel zeiven, in diens hoedanigheid van consul. Bij den brand in de schuur van den heer R. Dijkstra te Jubbega zag men, dat tal van arme kinderen het vleesch der verbrande koeien van de beenderen scheurden en gulzig opaten. Met de varkens werd evenzoo gehaudeld. In het Grand-hotel te Par ij s heeft Graaf Duranti Donderdag-avond eene lezing gehou den over de Bourbons fNuuudorffi) en hun bekende stellingen betrekkelijk hun afstamming. De spreker heeft over die aanspraken zeer ongunstige op vattingen. Ook de heer Pierre Veuillot heeft juist dezer dagen een geschrift uitgegeven, waarin de zaak der Naundorffs met de grootste nauw keurigheid wordt onderzocht en waarin mede de geldigheid dier aanspraken ten eenenmale wordt betwist. Een echtpaar te Assen, waarvan de man 80, de vrouw 67 jaar oud is, zal bin nenkort het 50 jarig huwelijk vieren. Hierbij doet zich het zeldzame geval voor, dat de moeder der vrouw nog in leven is. Het oudje, dat aldus den gouden bruiloft harer dochter mêe zal kun nen vieren, telt 96 lentes. Laatstleden Donderdag is het zuidelijk gedeelte van het Harzgebergte dooreen zwaren hagelslag geteisterd. De omstreken van Hassenfeld vertoonden het beeld van een win terlandschap. De hagel lag daar op verscheidene plaatsen een decimeter hoog. Ongeveer 500 hec taren graanland ziju geheel en ruim 250 hectaren grootendeels vernield. Daarbij komt nog eene groote verwoesting onder de aardappelen. De schade wordt op minstens een half miliioen mark geschat. De berichtgever zegt hierbij: Mocht die begrooting te hoog zijn berekend, toch is het een zware ramp voor onze landstreek, die de ge volgen van den hagelslag van 1880 nog niet was te boven gekomen. Van het gewas moet er slechts voor eene waarde van 15000 mark ver zekerd zijn. Het schijnt dat onze landbouwers nog maar altoos hardnekkig weigeren, door schade te leeren. Vandaar dat zulke onheilen ook niet meer zoo algemeen medelijden wekken. Reeds nu wordt er gezegd: „wie niet hooren wil, moet dan maar voelen." Het is een uitgema akte za ak dat de meest winstgevende uitvindingen, veelal die van geringe beteekenis zijn. Om fortuin te ma ken behoeft men geen Bessemer, Armstrong of Edison te wezen. Iu de Vereenigde Staten wol-»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2