N I E U W E Zondag 10 Augustus 1885. lOd". .Jnaraauii. De vrijheid der Kerk. BUITENLAND. No. 027. (Slot volgt.) H44K1EHSGHE (III11IT. ABOSWEMENÏSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem I 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 A fx niderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B UKE A St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA WOW AGITATE. PHIJS DEB ADVEBTENTIËW Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS LAUREY. Wegens den feestdag van O. L. V. Hemel vaart verschijnt dit nummer een dag vroeger. Vervolg Zeker, ook Christelijke heeren hieldeu in vroegere eeuwen slaven, maar zooals reeds Laktantius, een geschiedschrijver der derde eeuw getuigt, was het onderscheid tussehen slaven en vrijen slechts meer in het uiter lijke; in geestelijken zin was de slaaf de broeder van zijn heer en diens medeknecht in den dienst van den Heiland. Dagelijks,* zegt Salvian in de vijfde eeuw, werden slaven met het Romeinsche burgerrecht be giftigd, en zij mochten medeuemeu, wat zij in dienst van hun heer hadden gespaard Pausen en Conciliën veroordeelden de sla vernij, zij kwamen allereerst op voor ver zachting er van en vaardigden heilzame verordeniugen omtrent behandeling, ver koop en vrijlating der slaven uit. Eene synode te Aken in het jaar 816 gehouden verklaarde de slavernij als eene dochter vau den zoudenval, als eene uitwerking der daardoor in 't aanzijn geroepen beersch- zucht, hebzucht en wreedheid. De Kerk kocht de slaven vrij en schonk hun de vrij heid, voor welk doel er afzonderlijke ge nootschappen werden opgericht. Daarin was het juist zichtbaar, wat de Kerk vermocht, doordien zij haren zonen zulk eene gezind heid wist in te prenten, dat dezen ten koste hunner vrijheid, de vrijheid van anderen kochten. Zoo gebeurde het, dat in de oude wereld bij alle Christelijke volken in de Tyftiende eeuw slavernij en slavenhandel waren verdwenen. Zelfs Voltaire, de verwoede vijaud der Kerk, schrijft te dien opzichte: »Iu het jaar 1167 verklaarde Paus Alexander III in naam van het Concilie, dat alle Christe nen vrij zouden zijn van de slavernij.Deze wet, zegt Voltaire, zou reeds voldoeude zijn het aandenken van dien Paus voor alle volken dierbaar te maken. Van Eugeuius IV tot op Gregorius IX verheven alle Pau sen hunne stem tegen den negerhandel. Paus Gregorius XVI vaardigde den 3u De cember 1839 een schrijven uit, waarin hij alle Christenen verbood, handel in slaven te drijven of dien handel te bevorderen of te verdedigen. Ook de Amerikaansche Bis schoppen verhieven hunne stemmen tegen de mishandeling der slaven en voor de vrij lating van dezen en ook in Amerika was het de Katholieke Kerk, die de vrijgelate nen ter hulp kwam, zoo ver hare krachten FE ILL E T O N. Het Consult. Vervolg.) Hij wachte geduldig, tot de beurt om toe gelaten te worden aar. hem kwam. De genees heer, die van zijn kostbaren tijd niets te verliezen had, ontving hem bij zijn binnenkomen met de korte, bondige vrsag Wat scheelt u? Hoe lang zijt go ziek? Siuds zeven of acht maanden, heer dokter, heb ik ondraaglijke pijn en klopping in 't oog, zoo dat ik bevreesd bsn voor mijn gezicht. Abernethy onderzocht lang en opmerkzaam het voorhoofd van den lijder. Gij zijt man, zeide hij hierop, gevolgelijk moet gij moed hebben en ik wil u dus d« waar heid niet verbergen. De kwaal, waaraan gij lijdt, zou doodelijk worden, als men u niet ope reerde. Ik zal het doen. Kom dadelijk dezen morgen in mijn hospitaal. Ik moet u bekennen, heer dokter, dat ik altijd een onverzettelijk opzien tegen het hos pitaal gehad heb, antwoordde de oude beden kelijk. Kunt ge mij niet bij mij aan huis ope reeren toereikend waren, otn hen, door iutellectuee- leu en materiëelen steun, het pas ontvangen geschenk der vrijheid nuttig te doen gebrui ken. Zeer interessant zijn de daarop betrek king hebbende verhandelingen op het voor laatste Amerikaansche Concilie, waar de Prelaten het jammerlijk betreurden dat de ouvoorbereide vrijheid velen ten verderve vau lijf en ziel verstrekt. De wet der vrij lating was voor velen der vrijgelaten slaven, een twijfelachtig geschenk. Wat nu heeft de zoo hoog geprezen verlichting* gedaan? Hare vertegenwoor digers, philosoten en najjuurvorschers heb ben getracht te bewijzen, dat de negers tot ten aan de blanken bepaald onderge schikt ras bebooren en voor de slavernij zijn geboren. Voltaire zelfs, deze veelge- prfzen »meuschenvriend« en» vrijheidsheld,* schaamde zich niet voor 5000 livres aan deel te nemen in een negerschip en hij beroemde er zich later op, dat hij daarmede zulke goede zaken had gemaakt. Evenals de Kerk voor de persoonlijke vrijheid tegen slavernij en lijfeigenschap was opgekomen, zoo beeft zij ook bewezen een toevluchtsoord te zijn voor de ware burgerlyke vrijheid. In de middeleeuwen stond de Kerk, om het zoo eens uit te drukken, op het toppunt barer macht, als wij op hare uiterlijke po sitie liet oog wenden. In dien tijd kon een Paus een Vorst afzetten en hij heett dat dan ook wel gedaan. Daar hebt ge't nu! zal deze of gene ons toeroepen; is dat geen tirannie en priesterlijke aanmatiging; heb ben de Regeeringen niet gelijk en recht zich te verzetten tegen de overweldiging door Rome eu zich door cultuurstrijd wet ten te be chermeu. Luistert; al die ijver is te vergeefs, waarmede men de wereld zand in de oogen wil strooien. De Paus, zelf onttroond en een gevangene in zijn eigen huis, zal in onze dageu geen Vorst afzet ten; de omstandigheden zijn ganscli veran derd. In de middeleeuwen intusschen was de Paus als Vader der Christenheid, ook de scheidsrechter der Christelijke natiën. De wetten van den Staat waren op Christelijke en Katholieke fundamenten gebouwd. De Pausen hebben zich dus nimmer iets aan gematigd, wat huu niet toekwam, als zij dit scheidsrechterlijk ambt uitoefenden, eu zooals de geschiedenis leert, hebben zij steeds in het belang van bet volk gehandeld, als zij een Vorst vau den troon afzetten, die de rechten zij oer onderdanen miskennende, Neen. Als de kuur gelukken zal, moet gij althans veertien dagen lang onophoudelijk bewaakt en waargenomen worden, 't Geval vordert eene oppassing en een toestel, dien men bij een arm man, als gij zijt, niet zal vinden. Ik ben zeker arm antwoordde de lijder met een vreemd lachjemaar kan toch ver zekeren, dat ge bij mij alles vinden zult, wat tot eene operatie noodig is. Verpraat mij mijn kostelijkeu tijd niet! Wilt ge geholpen zijn ja of neen? Zeker wil ix geholpen wezen, heer dokter. Maak dan dadelijk, dat ge naar hot hos pitaal komt. Alleen daar zal ik u opereeren. Eu dal laat ik mij nergens, dan onder mijn eigen dak doen, antwoordde de eigenzin nige oude. Ik wilde vooreerst maar uwe meening over mijn toestand hooren, en die weet ik nu Goddank 1 Al de eerste chirurgijns, die ik ge vraagd heb, Bleek, Pott, Marshall, zelfs de stoute Hunter zien tegen dat uiterst middel op. Ik zal hen nog eens tot een consult bijeen roepen en hun zeggen, wat uw oordeel ia. Tot een consult? Gij arme drommel! Ja, ik, ik zelf, voegde de kranke er huichelachtig bij. Ze zeggen allen, dat het ge val heel zeldzaam, heeL opmerkelijk eu voor de persoonlijke en burgerlijke vrijheid met voeten trad. In het belang van het alge meen welzijn, voor de verdrukte vrijheid is de Kerk opgekomen; inplaats van een burgeroorlog of revolutie hebben de Pau- o r» sen vaak de vrijheid der volken gered. Zoo bij voorbeeld onder de despotische Re- geeriug vau een Hendrik IV in Duitschland. Doordien Paus Gregorius VII, met volle recht de Groote genoemd, tegen dien Kei zer optrad met al het aanzien en met al de macht, die hem krachtens zijn ambt toebehoorde, heeft hij de stelling bestreden geweld gaat boven recht.* Van Hen drik IV zegt een tijdgenoot: »Hij brak met alle meuschelijke, laat staan christe lijke, plichten eu verzonk meer eu meer in alle ondeugden, die zijn gemoed hem ingaf. Alle Vorsten waren bevreesd voor hern; niemand hunner, die het durfde wagen den zondaar, die al wat Goddelijk en meuschelijk is met voeten trad, ook slechts op zachte wijze te berispen.* De Saksers hoofdzakelijk moesten Hen driks tirannie zwaar verduren. Zij vroegen den Paus om hulp. Gregorius stelde alles in 't werk, om op eene vreedzame wijze tot het doel te komen; doch te vergeefs; eindelijk sprak hij den kerkban over den Keizer uit en wat, deze nooit had kunnen droomen, gebeurde: hij werd door zijne aanhangers verlaten eu de Rijksvorsten kwamen te Oppenheim hijeen en verklaar den den Keizer van den troon vervallen, als hij niet binnen het jaar van den ban was ontheven. Een geëxcommuniceerd Kei zer paste niet in den christelyken Staten bond, een zoodanige kon geen beschermheer der Kerke zijn. Deze omstandigheid be woog Hendrik naar Cauossa te gaan. Met recht koesterde Gregorius wantrouwen te gen den voornamen boeteling, en drie da geu liet hij hem wachten, om hem op de proef te stellen. Nadat de Keizer ten slotte ouder eede had beloofd, op eene syuode zich te verdedigen tegen de ingediende beschui- dingen, eu toegaf dat deze syuode dan zoude beslissen, of hij het Rijk kou behouden of niet, onthief de Paus hem van den ban. Men heeft veel geschreven en gesproken van den smaad, dien de Paus het Keizer dom heeft aangedaan; maar als men de zaak in 't w ire licht beschouwt, dan had niet Gregorius, maar Hendrik door zijne wandaden eu teugelloosheid de Keizers kroou onteerd en het Keizerlijk aanzien in minachting gebracht. de wetenschap van groot belang is. Om die reden zullen zij doen alsof ik rijk was. Goeden morgen, heer dokter. Hij wilde gaan. Abernethy riep hem terug. Daar ge zoo'u vrees voor het hospitaal hebt, wil ik u hierin mijn huis opereeren, als ge dat wilt. Ge zult hier de noodige oppassing hebben, en na de genezing zal ik u bovendien nog twee guiujes schenken. Ei, dokter, gij zoudt dus gaarne eens een proef op mij nemen en zien, of u eene operatie gelukte, die de beroemdste heelmees ters van Engeland niet aandurven Gij zult mij editor toestaan, dat ik mij liever aan Hunter, Marshall, Bleek eu Pott houd. Ik wil mij niet laten opereeren. Hij legde een shilling op den schoorsteen mantel en ging andermaal. Ge hebt daar van een consult gesproken, riep Abernethy; ik neem op mij u dat kosteloos te verschaffen. Tegen twee uur morgen-middag wil ik mijne bekwaamste collega's hier te zamen laten komen en hun het geval voorleggen, dat in de geschiedenis der chirurgie misschien zon der voorbeeld is. Bedenk, dat ik arm ben en dat consult niet kan betalen. Met 73 tegen 41 stemmen heeft gisteren de Belgische Kamer de gewijzigde kieswet in haar geheel goedgekeurd. Er heeft zich te Parijs eene »socia- listisch-republikeiusche vereeuigiug ge vormd, die zich ten doel stelt vrouwen cau- didaat te stellen bij de aanstaande ver kiezingen. Er is reeds eene voorloopige lijst dier caudidaten opgemaakt. Onder anderen komen daarop voor: Louise Michel (die nog in de gevangenis is), Hubertine Auclert, Louise Barberousse, Pauline Miuck, eene medewerkster vau den Cri du Peuple, de gemalin vau Clovis Hugues eu eeuige aude- reu. Een fijn zootje! De Duitsehe Oost-Afrikaausche Maat schappij heeft bekend gemaakt, dat binnen haar gebied in Afrika het vervoer eu de verkoop vau sterke dranken alleen mag plaats hebben met vergunning van hare ambtenaren, welke vergunning alleen zal worden verleend wanneer het bewijs is ge leverd dat die dranken uitsluitend bestemd zijn voor geneeskundig, hygiënisch of in dustrieel gebruik. Voorts heeft de Maatschappij eene prijs- vraag uitgeschreven, luidende: »Hoe kun nen negers bet best worden opgeleid voor arbeid op de plantages?Hierop is uitge loofd een eerste van 1000 eu een tweede van 500 mark. De hmes ontving uit Caïro slechte berichten omtrent den gezondheidstoestand der Engelsche troepen te Soeakiu. Uit Meshed wordt aan de Daily News gemeld, dat de krijgstoerustingen krachtig worden voortgezet. Uit Teheran verneemt de Standard dat de Afghauen eeuige dorpen nabij He rat, die aan aanvallers beschutting zouden kuuden hielen, vernield hebben. De eige naars verwachten van Engeland schade vergoeding. Het Lagerhuis heeft bij derde leziug het wetsontwerp betreffende den aankoop van nachtgoederen in Ierland aangenomen. Officieel werd aangifte gedaan van een geval van Eugelsche cholera met uood- lottigen afloop, nabij Ohollertou in Nor thumberland. De Times verneemt uit Marseille, dat aldaar ecue paniek keerschte. Dagelijks ver- verlaten een 2000 personen de stad. Na de provincie Saragossa wordt thans de prov. Grenada het meest door de Ik zeg nog ecus, dat het u geen penning kosten zal. Uw woord daarop, dokter? Mijn woord. De oude lachte hardop. Ik dank u, heer dokter; gij zijt slim, maar nog niet slim genoeg, om mij bij den neus te krijgen. Gij eisclitet vijftig pond van sir John Elwes, om uw gevoelen over zijne kwaal te zeggen. Hij echter beeft u simpel een shilling daar neergelegd en morgen wilt gij op uwe kosten te zijnen behoeve de vermaard - ste chirurgijns vau Louden bijeenroepen Dat wil ik, antwoordde Abernethy, vol komen bedaard. Sir John Elwas, kom op het bepaalde uur, en 'tcinsult, dat ik u beloofd heb, zal plaats vinden. Gratis, dokter? Gratis, verzekerde Abernethy nogmaals. Sir John EUvei stapte vroolijk op en Aber nethy zag hem een poos peinzend achterna, Eindelijk zeide hij Vandaag lacht gij; mirgoa zal mijn haan allicht victorie kraaien. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1