B I N N E N L A N I). GEMENGDE BERICHTEN. cholera geteisterd. Den lOden dezer kwa men aldaar 736 ziekte-gevallen voor en bezweken er 337 aau de cholera. Wederom zijn in oostelijk Oochinchi- na (dat niet tot Frankrijks gebied behoort) vijf Fransche Missiouarisseu vermoord. Mgr. De Camelbeeke, Bisschop van Hiéroee- sarce, heeft dit in eene depêche uit Saigon medegedeeld, en het feit is in bizouder- hedeu bevestigd geworden. Uit Cairo wordt dd. 11 Aug. gemeld, dat in de prov. Kardofan volslagen anar chie heerscht. Een vreeselijke hongersnood wordt verwacht. Massa's menschen hebben op 'toogenblik reeds aan 't noodigste le vensonderhoud gebrek. De Keizer van Rusland zou, volgens de Sc/iems, voornemeus zijn den titel j> Keizer der Staten van Midden-Aziëaan te nemen. Men maakt zich daarover zeer ongerust aau de hoven van Khiva en Bokhara. De Khan van laatstgenoemd land, die als be zitter van de stad Samarcaud een voorname plaats onder de Midden-Aziati sche Vorsten bekleedt, stamt, naar hij beweert, af van den grooten veroveraar Tamerla», en heeft de kroouinsigniën van den sHeer der werelds en Koning der Koniugens in zijn bezit. Hij vreest thans, dat de Czaar, nu hij Tamerlan's titels aan neemt, ook diens waardigheidsteekenen zal eischeu. De Mohammedaausche bevolking, zoo bericht het blad verder, is ingenomen met het plan van deu Czaar en hoopt dat hij den wil en de macht zal hebben, om al de landen, welke vroeger tot het Rijk van Tamerlau behoorden, en nu iu het bezit der Chiueezen zijn, aau de »zoneu van het Hemelsche rijk« te ontnemeu. Een telegram van de Noordelijke tele- grafeu-maatschappij zegt dat het bericht van den lempsvolgens hetwelk te Odessa gevallen van cholera wareu voorgekomen, blijkens de aldaar bij de autoriteiten inge wonnen mededeeliugen, geheel ongegrond is, en dat de gezondheidstoestand te Odessa en omstreken thans zelfs gunstiger is dau hij iu het voorjaar was, daar toen gevallen van dysseuterie en cholera voorkwamen, die vervolgens en tot nog toe zich niet weder hebben voorgedaan. De commandant van het Duitsche eska der op de oostkust van Afrika maakte den 11 dezer den Sultan van Zanzibar met Duitschlands eischen bekend en verklaarde dat, in geval van weigering de vriendschap pelijke onderhandelingen ten einde zouden zijn. Daar binnen de 24 uren hierop geen antwoord werd gegeven, zoo heeft het es kader eene stelling ingenomen tegenover het paleis van den Sultan. Men gelooft evenwel dat eene minnelijke schikking getroffen zal worden. De Zeereerw. heeren II. L. Spoorman, Deken en Pastoor te Delft, J. Th. A. Heijligers, Deken en Pastoor te Beverwijk, C. F. Pnilippona, Deken en Pastoor te Schagen, en H. W. J. Van Her- tam, Deken en Pastoor te 't Veld, zullen op 15 dezer het feest van hun zilveren Priesterschap vieren. 's- Gravenhage, 13 Augustus. Wij vernemen dat de nieuw opgetreden Minister van marine de door ziju voormaligen ambtgenoot Geerliug inge voerde presentielijsten, ten btijke dat de ambte naren aan het Departement tijdig aanwezig waren, heeft afgeschaft. Alblasserdam, 13 Aug. In deze gemeente is een bejaard man op het land doodgebleven. Breda, 13 Aug. Alhier heeft zich andermaal een geval van pokken voorgedaan en wel bij een 5-jarig meisje, recht tegenover het gasthuis wo nende, waar eene andere lijderes aan die ziekte verpleegd wordt. Deze laatste is in zoo verre hersteld, dat zij het bed kan verlaten. Hellevoetsluis, 13 Aug. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den gewezen commissiou- nair iu effecten, K. v. d. B., alhier, die zich schuldig heeft gemaakt aau het verduisteren van hem toe vertrouwde geldswaarden, veroordeeld tot 5 ja ren tuchthuisstraf. Weststellingwerf, 13 Aug. In deze gemeente werd sinds Maandag de gemeente-secretaris, de Heer G. J. Keizer, vermist. Gisteren is zijn lijk in de Petten aan den straatweg bij Wolvega ge vonden. De overledene stond bekend als een de gelijk meusch en verdienstelijk ambtenaar. Huisen, 13 Aug. Kwaadwilligen hebben op het laud van den warmoezenier R. in den nacht eene verwoesting aangericht. Bessenstruiken zijn afgesneden, meloenen en komkommers vertrapt en aan stukken gesneden, frambozenstruiken uit gerukt. De schade bedraagt volgens schatting wel ƒ100. Buggenum, 13 Aug. Dinsdag-ochtend werd uit de rivier de Maas onder dit dorp het lijk opgevischt van een jongeling, den vorigen dag te Roermond verdronken. Seheveningen,14 Aug.Alhier loopt het gerucht, dat Z. D H. de Prins van Wied aan het rijk in eigendom heeft afgestaan het paviljoen van wij len Prins Erederik met gronden aan het strand, ten einde daarvan een publieke wandelplaats te maken. Hardenberg, 13 Aug. De vermoedelijke da der van den diefstal van coupons bij een alleen wonende weduwe alhier, is gearresteerd. De drukke z ij d e v a n d e Wester- markt te Amsterdam was gisteren-ochtend in op stand. Eene zenuwachtige juffrouw was daar voor bij een kelder gegaan, had er in huis een plas bloed zieu liggeu, en voor haar geest rees na tuurlijk dadelijk het nare beeld van een akeligen moord. Een paar buurvrouwen stelde zij ougen- blikkelijk van haar bevinden in kenuis, men wilde onderzoek doen, maar de deur was van binnen gesloten. Genoeg omstandigheden om te gelooven dat hier een zelfmoord ton minste was begaan. Politie werd gehaald, de deur opeugestokeu, en wanneer men gedacht had, binnen hel lijtc vau den bewoner te vinden, werd dit voorgevoel iu zooverre bewaarheid, dat men den bewoner als lijk vond, d. w. z. hij sliep in diepe rust een roes uit, en was zeer verwonderd, dat men hem dood waaude. De man had zich enkel, toen hij 's avonds of 's nachts was thuis gekomen, be zeerd, en vaudaar het bloed, dat de zenuwach tige juffrouw zoo had doen schrikken. Hoe gevaarlijk het verwerken vau broeiend hooi kan zijn, is dezer dagen op nieuw gebleken bij deu Heer Nammeusma, te Sexbierum, in wiens hooiberg reeds vuur was op gemerkt. De arbeiders geraakten bij het werk geheel bedwelmd, en bij eau hunner vertoonden zich zelfs verschijnselen vau waanzinnigheid, zoo dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig slaagde men er in ben al len nog in tijds te redden. Bij onderscheiden gegoede inge- zeteneu van Zwolle worden dezer dagen circu laires bezorgd, waarin stalen voorkomen van ver schillende manufacturen, die voor een vierde vau deu gewonen prijs worden aaugebodeu. Korten tijd na de ontvangst dier brieveu komen een paar heeren de bestelling op het onbegrijpelijk goed- koope goed opuemen. De uitvoering der ont vangen orders heet het dau zal spoedig volgen, maar de heeren hebben nog ander goed bij zich, en dat kunnen zij direct leveren. Dat is b. v. laken van ƒ7 of 7.50 dat zij voor ƒ3 of 5 aanbieden. Gaat men aan 't afdingen, dau laten de heeren zich vinden, maar is de koop gesloten, en ziet de kooper later wat hij eigen lijk gekocht beeft, eerst dan ontdekt hij, dat hij bij deu neus genomen is. De brieveu met staaltjes ziju lokbrood, om de goede burgerij met audere manufacturen tc bedriegen. De drie bedienden van het st. Prin ses Elizabeth, die wegens «mokkelen van tabak te Queeusborougb in hechtenis genomen werden, zijn op vrij voeten gesteld. Twee hadden ieder 20 pd. st. en een 15 d. st, boete te betalen. De tabak werd benaderd en zijzelven ziju uit hun dienst ontslagen. Een. harde les! Ruim 30 jaar geleden woonden te Berlijn twee broeders. Wilhelm eu August To- matschek, waarvan de oudste bij eene maatschappij ziju leven verzekerde voor 10.000 thalers na zijn dood aan ziju broeder August uit te betalen. Een jaar werd de premie behoorlijk betaald, toou Wilhelm plotseling en ernstig ongesteld werd. De geneesheer kwam dagelijks eeuige malen eu zette een zeer bedenkelijk gezicht en daar de ziekte besmettelijk scheen, werd er niemand bij den patiënt toegelaten. Zes Weken later boorde men dat hij overleden was, de geneesheer gaf bet noodige bewijs eu Wilhelm ïoinatschek werd begraven. Een dag te voren bad een agent der levensverzekeringsmaatschappij zich iu het sterf huis aangemeld, om het ltjic te zien, maar de kist was reeds gesloten, want het lichaam was al tot Dederf overgegaan en er was een ver - schrikkelijke lucht bij. Het verzekerde bedrag werd uu uitbetaald eu hiermee was de zaak af- gcloopen. Eeu jaar later echter kwam een la- kenkooper te Berlijn bij deu commissaris van politie eu deed de volgende verklaring: tfIk was tegenwoordig bij de begrafenis van Tomatschek. Jaren lang üeetl ik Zaken met hem eu ik kende hem zoo goed als deu beste. Verleden week was ik te Kopenhagen. Daar Ontmoette ik den be- gravene in levenden lijve op straat; hij was door een groote roode vlek over deu neus onkenbaar gemaakt. Verrast noemde ik hem bij zijn naam. Op bet eerste oogenblik was hij als versteend, maar weldra vermaude hij zich eu zeide: „Ge vergist u, mijnbeer, ik beet Danske," waarop bij snel verdween. Ik verzoek u nu de kist te iateu opgraven, waarin meu zegt dat bij begraveu 13, Dit geschiedde en het blees dat de kist gevuld was met planken. Veertien dagen later waren de beiue broeders aangehouden eu de geneesheer, die voor 5 pCt. van deu buit een valache dood akte had opgemaakt, oudergiiig hetzelfde lot. Die geschiedenis verwekte destijds groot opzien. Tuatis is Wilhelm Tomatscüek, die, toen hij ziju stral ondergaan bad, zich Muller noemde en weer kleermaker geworden was, werkelijk te Burg bij Maagdenburg overleden, 82 jaar oud. Iu een kleiu dorp der Spaansche provincie Gerouo is dezer dagen de bliksem ge slagen iu de kerk, terwijl daar dienst was. Veer tig menschen werden omvergeworpen. Twee hun ner wareu terstoud dood eu 15 andereu werden gewond. De meesten der laatstgenoemden zijn aan de armen eu beeuen of aan de tong gewond; sommigen ziju gebeel verlamd. Het blijkt nu dat de Duitsche rijkspost een som van 18,000 Mark heelt moe ten betalen aau schadevergoedingen voor aange- teekenile brieveu welke bij de schipbreuk van bet stoomschip Cimbria iu 1883 verloren zijn gegaan. Dat bedrag is gering in vergelijking met het aantal verloren brieveu van die soort: 1600. Maar een aantal der afzenders hebben geen aan spraak op schadevergoeding gemaakt, of daar van afgezien, gedurende deu lijd dat de beslissing of het verlies van de Cimbria al dan niet aau overmacht viel toe te schrijven, hangende was. Een merkwaardige operatie i werd dezer dagen ta Stockholm gedaan door deu geneesheer Svensson, mat bdv.tlp van den tandarts Skogsborg. Da patiënt was een 20 jarig jongeling, die ongeveer 3i/a jaar geleden door een ziekte iu den neus aangetast geworden was eu dientengevolge den neus en het gehemelte geheel had verloren. Het gelukte den heer Svens son de ziekte te stuiten, en de beide genoemde geneesheeren vervaardigden een kunstmatig ver hemelte, bovenlip eu kaak met tanden, beuevens een neus. De operatiëa, daartoe noodig, begon nen iu Februari. De patiënt is nu volkomen hersteld en kan zonder moeite eten, drinken eu spreken, het laatste evenwel en geen won der zeker! niet dan met zekeren neusklank. Op last vandenDeenschenMi- uister van Oorlog, is te Korsör eeu postduiven- station opgericht. Voorloopig zijn er 22 paar duiven geplaatst. Van 12-14 September zal te Bazel de eerste Zwitsersehe bakkerij-en banketbakkerij- tentoonstelling gebonden worden, Het bakkersrak zal vertegenwoordigd zijn door de bakkerij van brood, van klein goed en gezuurd brood, de banketbakkerij door de suikerbakkerij, door de bereiding van honig- eu peperkoek en de ver vaardiging van chocolade. O ik zullen alle grond stoffen aanwezig zijn, alsmede alle werktuigen en gereedschappen, waarvan bakkers zich bedienen. De portier in liet Kurhaus Ta rasp in Grauwbunderlaud, is eerst een portier. Hij heeft een vermogen yan meer dan 100,000 fr. en is de grootste aandeelhouder van het hotel. Sommigen denken dat de nieuwe wereldtaal (Volapük) het tijdelijke reeds met het eeuwige heeft verwisseld. Doch dan vergissen zij zich zeer. Weder zijn een 15-tal heeren iu ons land als leeraars dier taal gediplomeerd (volapiikatidels), waardoor hun aantal, alléén iu Nederland, ree ls 71 bedraagt. O.ider de laatst gediplomeerden behoort ook de heer dr. T. C. Winkler te Haarlem. Ta Parijs wordt zelfs door den heer A. Kerckhoffs, doctor in de letteren aan de École des Études Commerciales (Han delsschool) een cursus in Volapük geopend. De constructor der wereldtaal, de zeereerw. heer J. M. Schleyer, woont uiet meer te Litzelstetten in Baden, maar te Constauz. De smeden te Kopenhagen he fa- ben den arbeid hervat, trots de tegenwerking der socialisten. Door de marechaussee van Sit- tard is aan de justitie te Maastricht overgeleverd zekere J. Voncken, van Heerlerheide, die zich gis teren aan drievoadigen diefstal schuldig beeft ge maakt. Uit de goederenloods vau bet spoorwegsta tion te Sittard stal hij een suikerbrood van de ladingplaats nabij bet station eetie hoeveelheid gedroogde appelen en eindelijk hij den herbergier Dols een groot wittebrood. Genoemde voorwerpen, waarmede hij zich uit de voeten bad gemaakt, zijn bij zijue arrestatie iu zijn bezit gevonden. Een krankzinnige ging dezer da gen te Aspereu over de straat, gewapend met een revolver, naar hij zeide om eeu der Raads leden te doodeu. Hierom achtervolgd, vluchtte hij in zijn huis, op deu zolder. Da veldwachter, die hem daar af wilde halen, kreeg een schamp schot over het hoofd, waarop hij van de trap viel. De kraukziuuige loste nog twee schoten op de omstanders, echter zonder te treffen, waarom hem niemand durfde naderen. Hij heeft zoo tot eergi«teren-inorgeu op den zolder gezeten. Toeu heeft men gebruik gemaakt van de brandspuit eu na bet dak met brandhaken stuk gemaakt te hebben, heeft men zoolang op hem gespoten tol hij als het ware bewusteloos was en men hem meester kon worden. Hij heeft echter ouder die badkuur uog verschillende revolverschoten gelost, gelukkig zonder te treffen. Eeu eu ander heeft het anders zoo rustige Asperec een paar dagen ia rep en roer gebracht. Dr. Emit Zsigmondy, uit Weenen, die in de vorige maand een geschrift iu 't licht zond, waariu hij waarschuwde tegen de gevaren aan 't beklimmeu der Alpen verbonden, is jl. Zondag, bij 't bestijgen van deu top van een der Daupbiueër-Alpen, naar beneden gestort en op de plaats dood gebleven. In de theorie was hij dus sterker dau iu de practijk. De sc h roefboot Dilsberg op reis van Madras naar Boston, nam den 14u Juli ter hoogte vau Bouali vier mannen op uit een kleine Arabische boot. Zij hadden behoord tot de equipage van de Loudensche stoomboot Wil- lingale. Een van de vier, de eerste officier Owens, bertcnt dat de Willingnlc den 20u Juni 's nachts te 2 u. aan de kust ongeveer 4 mijlen zuidelijk vau kaap Guardafui schipbreuk leed. Eeu boot werd neergelaten en drie matrozen onder den tweeden officier trachtten een verbinding met het land te bewerken. Dicht bij de kust sloeg de boot om, een matroos verdronk en de twee overige matrozen met den officier bereikten het strand. Bij 't aanbreken van deu dag kwamen 4 Arabieren naar bet schip zwemmen. Mou verzocht ze, het einde van eene lijn naar 't land te brengen, daar de overige booten door de stortzeeën stuk geslagen wareu. De Arabieren verlangden echter betaling en daar men geen geld had, sprongen de oumenschen over boord en zwommen weer naar de kust terug. Een Maltezer matroos volgde hen en bereikte geluk kig het land. Tegen 9 uur brak het schip in tweeën eu nu trachtten de opvarenden op het wrakhout de kust te bereiden. Slechts aau enke len gelukte dit. De kapitein, die een redding- gordel droeg, had de kust bijua bereikt, maar werd weer door de golven teruggespoeld. De iu zijne onmiddellijke nabijheid met het bergen van scheepsgoedereu bezige inboorlingen staken hem zelts geen hand toen lieten hein verdrinken Toeu de eerste officier, die niet zwemmen kou eu slechts door een stuk wrakhout boven water werd gehouden, het straal had bireikt en daar zijn bezinning terug had gekregen, miste hij van de uit 24 koppen bestaande bemanning 12 per sonen, waaronder de kapitein. Zekere P. Jansen, in dienst b ij den landbouwer L. Orteije te Wtjaausrade (L raburg) eergisteren bezig zijnde met het binnenhalen van veldvruchten, geraakte door het op hal gaan der paarden ineen vijver en kwam onder den wagen terecht; hij bleef op de plaats dood. Door een teVlissingen gevestig- den Engelsclien koopman worden daar vele jonge mosselen (mosselzaad) van Fivercham aangevoerd, die iu schuiten naar Bruiuisse er. Philippine overgeladen worden, om daar op de banken te worden geplaatst. De koopman heeft 5 kotters voor dat transport en b zit groote streken mos- selgrond aan de Engelsche kust, die hem hoege naamd niets kosten. Te Budwers, iu Oostenrijk, heeft de zoon van eeu landbouwer de pachthoeve in brand gestoken waar zijn vader woonde. Twee zusjes van deu onverlaat verbrandden levend iu haar bed. De booswicht vluchtte, nadat hij ziju misdaad volbracht had, naar een bosch in de nabijheid, waar men den volgenden ochtend ziju lijk vond. Eer de politie kwam had het volk, in ziju verbittering, het lichaam reeds aan stukken gesneden. Vooruitgang in de bereiding van bier. Zioals men weet, worden sedert eenige jaren rijst eu maïs door vele brouwers met het beste gevolg gebruikt tot de bereiding van bier, en wordt het van verschillende kauteu bevestigd, dat de bieren, die uit eene compositie van gege- latinisce de rijst eu gnrstenmout worden gebrouwen, wat betreft smaak, volheid euz. overtreffm de bieren, die van gewoon mout worden bereid, alsook dat de eerste, wat duurzaamheid aangaat, bet langer hoillen dau de laatste. Tot nu toe was de voorbereiding vau de rijst voor het brouw- nroci3 eeu vrij moeilijke arbeid. Korten tijd ge leden heeft nu Jamss Death (te Londen) zich een patent laten geven voor een toestel, door middel vau hetwelk het gelatiuiseereu en ge deeltelijk drogen van de rijstkorrels iu hooge mate wordt vereenvoudigd en gemakkelijker ge maakt. Die toestel is zeer eenvoudig eu goedkoop. In een bergpas, in het Zwitsersch kanton Grauwbunderlaud, vonden dezer dagen twee toeristen eeu man, die noch vooruit noch terug kou. Door eene duizeling overvallen, was hij als verlamd. Zoo men hem niet gevonden had, zou hij rampzalig zijn omgekomen. Het is steeds onvoorziciitig zich op de bergen te wagen als men niet zeker van zichzelf en alleen is. Men schrijft uit Roermond: In de vorige week was, door eene onbekende oor zaak, een gedeelte vau den steenoven van B. W., te Baarloo, gemeente Maasbree, uit elkander gespron gen. Nu vond men in de nabijheid van den steen oven eeu dynamiet-patroon, zoodat meu onder stelt dat hier kwa ie wil ie het spel was eu dat het gebeurde der vorige week eveneens tengevolge van het spriugou van een dynamiet-patroon plaats had. Eeu onderzoek is ingesteld. Iu het Beruer Oberland is een negentienjarige werkman uit Wurtemberg bij het zneken naar edelweiss in eeu afgrond gestort. De ongelukkige gleed uit, omdat hij geen spijkers in ziju schoenen had. Bij het afgraven eener terp te Betlebem (vroegere spelling Bartlehiem) onder Hallum, is eene bizouder groote hoeveelheid meuschelijke geraamten gevonden. Wel beeft te dier plaatse eenmaal een klooster, Genezareth, gestaan en zal hier waarschijnlijk de begraaf plaats geweest zijatoch blijft, ofschoon dit in aaumerking genomen, het aantal verbazend te noemen, lil genoemde terp werd dezer dagen nog een van steeueu opgemetselilen put aange troffen, waarvau de wel uog uitmuntend werkte eu heerlijk water opleverde. Voor de geschiedenis balaugrijke oudheden zijn tot heden niet aan het licht gekomen, ten minste niet aan den eigenaar ter hauil gesteld. Misschien zou, indien deze put nauwlettend onderzocht werd, menige belangrijke antiquiteit te voorschijn georacht worden. Na het Rotterdamsche schut- ters-oproer hebóen wij nu het Leidsche. Daar heeft meu nl. eeu kapiteiu der schutterij, die een schutter aanmerkingen had gemaakt, ua afloop der exerciliëu achtervolgd eu aangerand. De kapt. ging hij een wiuktlier ia huis eu Werd daar door de politie afgehaald en uaar huis ge bracht. De parelvisscherij in de Duit- sohe rivier de Witte Elster, welke in de laatste jaren minder en minder werd, is iu 1884 weder voordeeliger geweest, vooral wat de hoedanigheid der gevoudeu parels betreft. Er weraen 128 parels gevoudeu, waaronder er ziju vau 150 a 166 Mark waarde. De waarde van de geheele opbrengst is nog wel niet zoo heel groot 1400 Mark maar verleden jaar werd er slechts voor 531 Mark aau parels gevoudeu. Tweejongelieden teLyon vischten aau de oevers van de Rhöae, toen het begon te regenen. Zij hadden de ongelukkige gedachte, te gaan schuilen aan de mouding vau het aflei— diugskauaal, dat zich iu deu stroom outlast, uiet ver vau de brug. Het water van net riool stroomde overvloedig, rukte de twee jongeliugeu mee en wierp hen in de Riione, zonder dat zy de kracht hadden, zich te doen hooren. Beiden verdronken. Een der onder de wapenen geroe pen miliciens, die Woensdag te Reuver met den trein uaar zijn garnizoen wilde vertiekken, werd door den dienstdoende ma'échaussée aangehouden Deze toch heikeude in hem deu persoon van J»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2