NIEUWE No. 928. Donderdag 20 Augustus 1885. 10d J Dc vrijheid der Kerk. BUITENLAND. UAlRLEIHSCnE COIMVT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt Voor de overige plaatsen in Nederlaud fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1 1,50 0,06 AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPER8 L A U R E Y. (Vervolg en Slot.) Heudrik, die zich op zijne kasteeleu en burchten, steeds door zijne hartstochten liet beheerschen en zich aan de wreedste tirannie schuldig maakte, bleek een huiche laar te zijn iu den hof van Canossa, zoo* als later werd bewezen. Van den ban be vrijd, voelde hij zich wederom zeker vau zijne zaak en zijne laatste daden waren erger dan zijne eerste. Het was hem gelukt, een gedeelte der stad Rome te nemen, maar Gregorius bleef standvastig en onverschrok ken in de Eugelburcht. Toeu men bij den Paus aandrong vrede met Hendrik Ie sluiten, sprak hij: Welnu, Hendrik, doe boete, en er zal vrede zijn.« Ten slotte stonden Hendriks eigen zonen tegen hun vader op en bij had een smadelijk einde. Zoo verdedigde het Opperhoofd der Kerk zijne en der volken vrijheid tegen het des potisme van eeu Hendrik iu Duitschlaud, een Philip, Koning van Frankrijk, een Boleslaus, Koning van Polen, een Willem, den veroveraar van Engeland. Eu deze Paus waagde het de toongevende kerkge schiedenis van het Protestantisme »het verschrikkelijkste monster« te noemen, »dat de aarde ooit heeft gedragen.* Doch hoe zeer ook de haat der vijanden dezen man belasterde, allen moeten toch erkennen, dat hij meer recht had op de bewondering der wereld, dan alle overwinningen van een Alexander, Cesar of Napoleon. Zoo schrijft, om slechts van een te gewagen, Gregoro- vius in zijn werk: »De grafgedenkteekeus der Pausen:»Het tooneel van Canossa zal iedereu toeschouwer tot bewondering van eeu bijna bovenmenschelijk karakter noodzaken. De wapenlooze overwinning van den Monnik, heeft meer recht op de be wondering der wereld, dan alle overwin ningen van de grootste machthebbers der aarde. De slagen, welke de Pausen der middeleeuwen genoodzaakt waren te leve ren, werden niet door ijzer en lood, maar door moreele kracht gewonnen en de aan wending van zulke fijne en geestige mid delen is het, die de middeleeuwen in menig opzicht boven onzen tijd verheft. Tegenover Gregorius staat Napoleon als een bloedig barbaar.* Men moge de middeleeuwen hoouen en belasteren, zooveel men wil, juist door den invloed der Kerk, die hare en der volken vrijheid verdedigde, was het een tijd der persoonlijke en der burgerlijke vrijheid. FEU ILL E T O N Het Consult. Vervolg.) Sir John Elwes, lid van het parlement was de zoon van een rijken Londenschen brouwer, met name Meggot. Deze brouwer had een jong, arm meisje tegen der, zin van zijn familie ge trouwd. Zoodra Peppy Elwes zich in het bezit van een aanzienlijk vermogen zag gesteld, gaf zij, in plaats van de vermaken te genieten, die dat haar konden verschaffen, aan eene voorbeelde- looze gierigheid toe, en haar man beproefde vruchteloos alles, om deze onedele neiging te genezen. Zij verminderde het getal dienstboden, beknibbelde het loon der knechts en meiden, die zij behouden moest, en voerde een zoo schralen pot in bare huishouding in, dat Meggot niet meer den moed had, zijne vrienden aan zijn tafel te noodigen. Hij streed mannelijk en krachtig tegen deze schraperij en zocht ze op alle mogelijke wijzo tegen t« gaan. De geboorte van een zoon deed do gierigheid der vrouw nog toenemen. Zij ging Had do adel zijne privilegiën, bet volk had ze ook. Waren er vrije Rijkssteuden er wa ren ook vrije Rijkssteden; bestonden er Vor- stenbonden er waren ook stads-verbonden zag men er genootschappen in Staat en Kerk en bij den adel, men werd er ook genootschappen gewaar bestaande uit zo nen der burgers, met privilegiën, rechten en vrijheden, even eerwaardig en heilig als gene. Wat waren de gilden en de tal rijke broederschappen iu den tijd van hun bloei anders? Met recht zegt daarom Mon- talembert: »in de middeleeuwen Jbaadöe de wereld zich in een overvloed van vrij heid.* Zoo heeft de Kerk de vrijheid verdedigt en zoo strijdt zij nog voor haar. Even als Gregorius VII tegen Hendrik, zoo stond ook een Pius VII tegenover eeu Napoleon, onversaagd verdedigde ook hij de vrijheid der Kerk en der Natiën en ook ten kuidi- geu dage aarzelt de Paus geenszins, den machtigen de waarheid te zeggen, al klinkt hun die nog zoo onaangenaam in de ooreu. En dat zal de Paus steeds kunnen doen zoo lang hij zijne eigen vrijheid hand haaft. Waarlijk, de Kerk verdient de achting der volkeren, zij verdient onze liefde en ver knochtheid te over. Zoo immers kon slechts eeue vrije Kerk optreden en alleen dc vrije Kerk kan eene verdedigster der vrijheid ziju. De strijd, dien zij daarom voor hare eigen vrijheid strijdt, en de geestelijk» slagen, die zij in dezen strijd moet slaan, zijn vrijheidsslagen in de edelste beteekenis van het woord. En als wij don tegenwoor- digen strijd beschouwen, die in onze dagen gestredeu wordt en dien men cultuurstrijd* gelieft te noemen, dan moeten we erkennen dat ook hierbij een goed deel persoonlijke en burgerlijke vrijheid mede is gemoeid. Of zijn niet de verbanniugswetten, die men in Frankrijk, Duitscbland, Zwitserland en elders op de Geestelijkheid toepast, bet verbod om de H. Mis te lezen en de H. Sacramenten uit te deelen, aanvallen op de persoonlijke vrijheid, ja op de heiligste vrijheid van het geweten Maken de kloos terwetten en de verschillende monopoliën geen inbreuk op de persoonlijke en de bur gerlijke vrijheid In dezen strijd nu zien wij de Kerk en hare vertegenwoordigers opkomen voor de vrijheid. En zij alleen heeft steeds voor de ware vrijheid gestreden. Men beeft in de laatste jaren willen beweren, dat ook het socialisme voor de vrijheid strijdt, 't Is in eene armoedige kleeding uit, kocht half bedorven vleesch, groenten en grutten voor de keukeu in, daar dit minder kostte, en stelde man en zoon liever aan kwijning bloot, dan dat zij hun krachtig, toereikend voedsel zou voorzetten. Vier jaren na ziju trouwen brandde Meggot zich in zijne brouwerij gevaarlijk aan den voet, en hij wilde natuurlijk een dokter doen komen. Zijne teedere wederhelft verzekerde intusschen, dat de wond niets te beduiden had en 't zonde en schande wezen zou, geld voor dure en nut- telooze medicijnen weg te gooien, daar zij zelve wel raad kon schaffen, 'tGejammer, de bevelen, de dreigementen van den armen brouwer, die niet op kon van zijn bed, waarvan Peppy alle huisgenooten verwijderd hield, niets baatte of bracht de feeks van haar besluit af. De man echter verviel uit woede en ergernis in eene hevige koorts, waardoor de wonde dermate ver ergerde, dat hij aan 't ijlen sloeg en de onge lukkige na eeue pijnlijke week als offer van de vrekkigheid en halsstarrigheid zijner vrouw den adem uitblies. Nu kende de schraapzucht der weduwe geen grenzen meer. Zij liet haar man begraven, als ware hij een schooier geweest, en zijne arbeiders belachelijk. Immers ook bij het socialisme ontbreekt de grond voor ware vrijheid. Het socialisme is of staatssocialisme of radicalisme. Het eerste kent slechts den Staat. Volgens zijue theorie is de Staat werkgever, producent, landbouwer, fabri kant en kapitalist. De grondstoffen en het kapitaal zijn het eigendom van deu Staat. De Staat zaait en oogst, hij fabriceert en drijft handel. Voor dit doel benoemt hij onderscheidene individuen in zijn dienst en hij verschaft aan de overigen menage en bezoldiging, evenals den soldateu. Er ont breekt nog maar de »zwarte soep« en Oud- Sparta is verrezen. Die dan niet medewer ken (omdat zij niet kunnen) behoeven ook niet mede te eten en men plaatst dus de zwakken en de ouden van dagen op een eenzaam eiland, zooals de oud-keidenscke beschaving ook beeft gedaan. De socialis tische Staat is de ondergang van alle per soonlijke en burgerlijke vrijheid. Hij kent geeu vrije landbouwers, doch slechts boe renknechten, geen zelfstandige meesters, doch slechts gezellen, geen handelaars, doch alleen kantoor- en winkelbedienden. Is dat vrijheid? Neen, driemaal neen, dat is slavernij en lijfeigenschap iu den volsten zin van het woord. Nog minder dan bet Staatssocialisme is ten slotte bet radicalisme geschikt de vrij heid te beschermen en te verdedigen. Het radicalisme is immers de theorie der revo lutie. De auarchisteu, de mannen van de commune werpen immers alles omver. Hun systeem boezemt zoo weinig vertrouwen in, dat wij er niet langer bij behoeven stil te staan. Overigens wat er goeds en recht vaardigs in het socialisme steekt, dat hebben de Katholieke fractiën reeds lang in hun programma opgenomen en zij zijn er ook steeds voor opgekomen. Zoo is het ook iu onzen tijd de Katho lieke party, de clericale, zooals men haar in 't vjjandige kamp gelieft te noemen, in de onderscheiden Staten, die voor de ware vrijheid strijdt en zij doet zulks omdat zij steunt op de fundamenten van het Geloof, op de grondslagen der Kerk, die hare vrij heid immer verdedigt. En terwijl de Ka tholieke partij voor de vrijheid der Kerk iu de bres spingt, beschermt zij den toe verlaat der vrijheid, de Katholieke Kerk, die met hare eigene, de persoonlijke en burgerlijke vrijheid steeds verdedigd heeft. Dat is de reden, waarom Rome zoo onwrik baar gehecht is aau de vrijheid der Kerk, omdat deze anders niet in staat zoude zijn brachten onderling eenig geld bijeen, om hem een grafsteen te verschaffen, waarvan zijne vrouw niets wilde hooren. Zij zond al hare onderboo- rigen weg, verkocht de brouwerij en ging met haar zoon op eene armzalige vliering wonen. Hier sloeg hare liefde tot het geld, tot werke- lijken waanzin over. Ten gevolge van de onbe- ringer., die zij zich oplegde, werd zij ziek, en eindelijk beweerde zij zelfs, dat een mensch zonder tc eien zeer goed leven kou. Zij onder wierp zich zelve en haar zoon met zooveel hardnekkigheid aan dezen leefregel, dat men haar op zekeren morgen letterlijk verhongerd vond. De zoon lag, gruwelijk vermagerd en uitgeteerd, te zieltogen. Men benoemde een voogd voor den knaap, die hem op school deed, waar hij echter wei nig smaak voor de klassieke studiën betoonde. Beter bevielen hem de gymnastische oefeningen, zoodat hij niet alleen een uitstekend ruiter, maar ook eeu gevreesd bokser werd. Na het verlaten der school gaf hij zich roekeloos aan al de vermaken over, verkwistte een groot deel van 't vermogen, hem door zijn vader nagelaten, en zag zich eerlang hard door zijn schuldeischers bedreigd. Toen herinnerde hij zich een oom eene voorvechtster te ziju voor de ware vrijheid. Voor ons Katholieken volgt daarom als van zelf, dat wij ons steeds moeten scharen onder de geheiligde banier waarop ge schreven staat: Voor waarheid, vrijheid eu recht. Bij den Rijksdag zullen in de volgende zitting worden ingediend twee wetsontwer pen, met de zeevaart iu verband. De eerste voordracht betreft de uitbreiding der Onge- valswet op de zeevirenden, en de tweede houdt eeu wijziging in van de wet van 27Juli 1874 betrekkelijk het onderzoek nopeus on gevallen ter zee. De Regeering zal voorstel len om voortaan slechts dan het patent van den betrokken reeder in te treken, als zijn verzuimen tot zeer ernstige gevolgen lei den. Thans trekt men het patent ook dan in, als er eigenlijk geeu schade door het ongeval werd toegebracht. Aan die toestand wil de Regeeriug een einde maken. Te Toulouse heeft op den Napole onsdag* eeu banket van Bouapartisten plaats gehad, na afloop waarvan ernstige ongeregeldheden zijn ontstaan, d'e de tus- scheukomst der politie noodig maakten. Toen de Commissaris de zaal binnendrong werd hij door de gasteu ruw aangevallen eu de kleereu werden hem van het lijf ge rukt ouder de kreten: »Weg met de Re publiek! Weg met de politie!De orde werd intusschen spoedig hersteld. Ouder de bepalingen der nieuwe, iu de jongste zitting tot stand gekomeD wet tot verbetering der arbeiderswoningen in Engeland, is er ook eene, krachtens welke niet minder dan vier gevangenissen binnen Londen moeten gesloopt worden om plaats te maken voor arbeiderswoningen. Daartoe zal ruimte gewonnen worden voor 25,000 meuschen. Aangezien echter de bevolking van Londen jaarlijks met meer dan 50,000 zieleu toeneemt, zoo is het duidelijk dat deze maatregel slechts stukwerk is. De Engelsche koninklijke commissie tot onderzoek naar de voornaamste oorzaken van het verlies van menscheulevens in open zee bij de koopvaardijvloot, heeft haar ar beid wel nog niet voltooid, maar toch reeds voorloopig de uitkomsten van haar onder zoek bekend gemaakt. De Commissie be weert o. a. 1. dat het verlies van menscheu levens op zee overmatig eu steeds toe nemend is; 2o. dat dit verlies voor een deel van moeders kant ea begaf zich in armoedige kleeding tot hem, want deze oom, die zich door woeker verrijkt had, gaf iu gierigheid *an Johns moeder weinig toe. De jonge verkwis ter hield zich, alsof hij in de neiging van zijn oom deelde, schikte zich vijf jaren lang in het armzalige leven van deu vrek en oogstte ein delijk het loon voor zijne opofferiug. Sir Hor- wey Elwes liet ziju gansche vermogen na aau zijn neef John Meggot, ouder voorwaarde dat deze ziju naam en het wapen der familie Elwes zou aannemen. 's Mans nalatenschap beliep 250,000 pond st. Sir John kwam naar Londen terug, zonder iemand van zijne groote erfenis iets te zeggen, en maakte zich met eene naar evenredigheid beuzelachtige som van zijne oude schulden af. Men dacht nu, dat hij het oude lustige le ven weder zou aanvangen, doch neen, hij hiel d de grove kleeding aan, die hij bij zijn oom aau huis had gedragen, en aanvaarde een leven, dat van moeder en oom ten volle waardig. Slechts bij wijze van uitzondering veroorloofde hij zich soms eens eeu groote uitgave. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1