B 11\ E N L A N D. kan voorkomen worden; 3o. dat te hooge verzekering nog dagelijks voorkomt en 4o. dat de gelegenheid om het het vaartuig bo ven de waarde te verzekeren en het niet verantwoordelijk zijn van de eigenaars, de hoofdoorzaken zijn van het verlies van mensckenlevens. De Madridscke berichtgever der In- dépendance Beige zegt, dat gedurende de twee maanden, die verloopen zijn sedert het bestaan der cholera ambtelijk bekend gemaakt is, omstreeks 150,000 personen door de ziekte werden aangetast, en dat er in 39 van de 49 gewesten bijna 60,000 aan bezweken zijn. Het platteland heeft be trekkelijk meer door de cholera geleden dan de groote steden, als men Murcia, Grena da, Saragossa en Valencia uitzondert. In elk dezer vier steden ziju meer dan 2000 men- schen als slachtoffers gevallen. Turksche oorlogsschepen blokkeeren het eiland Symi, aan de kust van Azië, ou der voorwendsel dat die schepen er noodig zijn voor het werk der volkstelling, maar ze zijn er in werkelijkheid om de voorrech ten van het eiland af te schaffen. De vrou wen en kindereu ziju, verschrikt, naar het gebergte gevlucht. Men vreest voor een hongersnood,indien de blokkade aanhoudt. De bewoners hebben eene klacht ingediend bij de groote mogendheden en hunne be middeling ingeroepen. De Grieksche Re geering heeft stappen te Constantinopel gedaan ten gunste der bewoners van het eiland. Blijkens bericht uit Caïro aan de limesis de Nijl bij Wadyhalfa aan't rij - zen. Bij een oproer te Kartoem op 26 Juli werd Abdullah, de opvolger van den Mahdi, ge dood. Naar hetgeen uit Teheran aan de Standard word gemeld, heerscbt er aan de Perzische grens een toestand van verwar ring, tengevolge der onderwerping van Turkomannen door de Russen. Een bericht uit Rio Janeiro van 14 dezer meldt, dat de Kamer van afge vaardigden eene nieuwe door de Regeering verdedigde wet betreffende de afschaffing der slavernij heeft aangenomen. Eene dépêche van twee dagen later bericht daarentegen, dat het ministerie zijn ontslag heeft aangeboden, omdat de meerderheid der Kamer zich vijandig jegens het Kabinet heeft getoond. GEMENGDE BERICHTEN. Zijn wij goed ingelicht, dan wil de Begee- ïing den Zondagsdienst op de telegraafkantoren nog meer inkrimpen. Op kantoren met vereeiiig- den post- eu telegraafdienst wil men ook op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen dezelfde bepaling invoeren, die 6 Sept. in wer king treedt bij de posterijen. In menige kleine gemeente zal dan de dienst tot 3 uren beperkt worden en het kantoor tevens na 's middags 5 uren gesloten zijn. Uit 's-Hage wordt aan de Amst. gemeld, dat de Minister van Financiën, om zijne begroo ting te doen sluiten eene belasting op spoorweg kaartjes en heffing van graanrechten wil voor dragen. Als aanlegplaats van de Duitsche mailbooten is Vlissingen definitief gekozen. Het is thans geoorloofd, tabak van alle soorten en in alle vormen per pakketpost naar Egypte te verzenden. Het invoerrecht bedraagt 10 fr. 't kilogram. Haarlemmermeer, 18 Aug. In deze ge meente is een werkman van den heer P. K„ aan den Aalsmeerderweg, Petrus van Meel ge naamd, oud 60 jaren, uit een korenberg geval len en onmiddellijk aar. de gevolgen bezweken. Een kind van 17 maanden van den heer J. H. Janzen, nabij Hoofddorp, is in eene sloot geraakt en verdronken. De Gemeenteraad heeft ziju adhaesie verleend aan het ontwerp van de heeren Sanders c. s. tot aanleg van stoomtramwegen in deze gemeente, in dien die lijnen te Amsterdam kunnen aansluiten. Joure, 18 Aug. In deze gemeente heeft ie mand een fraaien jachthond, toebehoorende aar. Jhr. A. Vegeliu van Claerbergen, een oor afge sneden. Naar den dader wordt ijverig gezocht. Eindhoven 18 Aug. Bij een concours, door de postduivenvereniging De Postduif gehouden werd de eereprijs, zijnde een zilveren medaille, door den Minister van oorlog geschonken, be haald door den heer II. G. Siueets. Wageningen, 18 Aug. De heer Jongkindt Coninck, directeur der Landbouwschool is over leden. G-iessen-Nieuwkerk, 18 Aug. Als een zeld zaamheid op het gebied van tuinbouw kan ge meld worden, dat in een tuin weer aardappelen staan te bloeien op land, hetwelk dezen zomer een flink beschot van diezelfde vrucht opleverde. Helder, 18 Aug. De Roomsch-Katholieke gemeente alhier herdacht dezer dagen feestelijk haar 100-jarig bestaan. Ter Apel, 18 Aug. Een amandelboompje, voor tien jaar in den tuin van den heer 3gepoot draagt dit jaar rijke en mooie vrucht. Zooals men weet, bloeit de amandelboom ten onzent wel, maar vruchten draagt hij uiterst zelden in ons klimaat. H e t Journal des inventeurs maakt m e 1- ding van eene belangwekkende proef om van den telephoou gebruik te maken ten dienste van de meteorologie. Als men op een afstand van zeven tot acht meter van eikaar twee ijzeren staven bevestigt, die door een met caoutchouc omwon den koperdraad met een telephoon verbonden worden, zal men bij het naderen van een storm minstens twaalf uren te voren gewaarschuwd worden door een dof gedruisch in den telephoon. Komt de storm naderbij, dan hoort men een geluid als van een hagelslag tegen vensterruiten; elke donderslag maakt den indruk, alsof een steen tegen het diaphragma wordt geworpen. De atmosferische veranderingen brengen karakteris tieke geluiden teweeg, die een geoefend oor ge makkelijk kan onderkennen. Dit toestel kan, wanneer het meer volkomen gemaakt zal zijn, een goed hulpmiddel worden voor de meteoro logie. Naïef I u h e t Limburgiche Nieuws en ad vertentieblad plaatst de heer F. N. Kutten deze advertentie: „Zij, die bij mij ontvreemd hebben een nieuwe graafschop, eene kartouw, eene hooi vork, eene kolenschop en eene egge, verzoek ik dringend deze zaken terug te doen bezorgen." De meikevers hebben dit jaar in Zuid-Zeeland groote schade aangericht. Op ver scheidene akkers ziet het gewas geel, als verdord door de hitte, maar bij onderzoek blijkt, dat de wortels door meikeverlarven worden opgevreten. In weinig dagen zijn velden met veelbelovend gewas vernield. Als een voorbeeld van de massa larven, die er voorkomen, verhaalt het Dagblad van Kopenhagen, dat een boerenvrouw met twee kinderen op een dag in het pas geploegde land 67 pond larven verzameldeu. Op verscheidene plaatsen heeft men den oogst geheel opgegeven en spit men het land om. De jongste aflevering van het Rechtsgeleerd Magazijn bevat een opstel van den heer G. J. W. Koolemans Biijr.en, le luit. der inf. te Breda, over „desertie." Genoemde heer is zegt de N. R. Gt. naar men weet, op dit gebied geen vreemdeling. Vleiend voor den heer K. B maar de N. R. Ct. zal 't zoo wel niet bedoeld hebben. Te Berlijn zal weldra een proef worden genomen, om het paard van den tram wagen te vervangen door accumulatoren. Voor de lijn MoabitSpittelmarkt worden eeuige wa gens op die wijze ingericht door eene te Londen gevestigde maatschappij, die aldaar tramwagens van deze beweegkracht heeft voorzien. Een verzamelaar te Poitou heeft bijeengebracht al de fouten in de Fransche taal, die door de leden der Academie franqaite, van haar oprichting tot 1883, zijn gemaakt. Deze verzameling bevat ongeveer 3500 nummers, in den vorm van kleine strookjes papier, die uit boeken, tijdschriften of dagbladen gekuipt ziju. Deze liefhebber heeft bij testament zijne verzame ling aan de bibliotheek Mazarin vermaakt. In het Hotel des Invalides te Parijs bevindt zich thans nog slechts één over gebleven soldaat van de oude garde, maar de man brengt zijn laatste levensdagen te bed door. Hij is 94 jaren oud, heet Joseph Decroix en heeft als korporaal elf veldtochten medegemaakt. De door den Fransche n consul te Tien-Toin Zaterdag te Marseille meegebrachte authenthieke tekst van het tractaat met China is verzegeld in een rol van gele zijde, en om wonden door gouden koorden; het stuk ligt in eer. doos van rood lakwerk, ingelegd met paar lemoer en geplaatst in een kistje van sandelhout, rijkelijk met snijwerk versierd en omgeven door een kastje van metaal. Toen een inwoner van Veldhoven (kanton Eindhoven) Zaterdag een buurman in zijn pereboom zag zitten, nam hij zijn geweer en beval den ongenoodigden gast af te stijgen. Toen deze daaraan niet vlug genoeg voldeed, schoot de man werkelijk zijn gatveer af en verwondde den buurman doodelijk. Een Par ij zenaar had in de maand Mei ziju kind bij eene min besteed. Toen hij vernam, dat het ziek was, bracht hij het weder naar Parijs terug, waar het spoedig overleed. Bij onderzoek bleek dat het kind aan volkomen onthouding van voeding gestorven was. Het hoofdje geleek op een doodshoofd en de huid zat op de beenderen vaslgeplakt. Tegen de bar- baarsche min is proces-verbaal opgemaakt. De bedevaarten naar de graven der II. Martelaren van Goriuchem te Brielle zijn afgeloopen. Er hadden 33 procession plaats, waarvoor 41 stoombooten gebruikt werden, met te zamen 13,549 pelgrims. Onlangs had te Berge n-o p-Z oom een komisch, voor de er bij betrokken personen minder aangenaam voorval plaats. Bij een der ingezetenen zou eene familie nog dien avond met het spoor vertrekken, toen bij het openen der deur de sleutel brak en een stukje daarvan in het slot achterbleef, waardoor men met een tweeden voorhanden sleutel de deur evenmin van binnen kon openen. Daarom wierp men hem uit het bovenraam naar beneden, om van buiten de opening te beproeven. Ongelukkiger wijs kwam hij in den kelder terecht, zoodat men nu geheel opgesloten was, terwijl het rijtuig reeds voor stond om de familie naar het spoor te rijden. Een smid kwam ter hulp, doch ook deze kon de deur van buiten niet openen en bediende zich van een ladder om binnen te klimmen, waar hij opnieuw beproefde het slot te openen, hetwelk er ten slotte geheel afgehamerd moest worden. Inmiddels was het al te laat geworden om nog met bedoelden trein te kunnen vertrek ken. Het rijtuig kon onverrichter zake heengaan, eu de inmiddels aangegroeide menigte vermaak te zich met het zingen van de bekende straat melodie: „Jij komt van avond de deur niet meer uit," enz. In een bekroond werk var. F i s c h- bach over het invoeren van nieuwe industrieën in Zwitserland, wordt het maken uit de hand van tapijten naar Orstersch model als een aan bevelenswaardige tak van huisindustrie aange wezen. Deze arbeid (zoo wordt daar gezegd) maakt het mogelijk, dat elk vrij uur nuttig be steed wordt, daar hij elk oogenblik afgebroken en weder opgevat kan worden. Er is daarvoor slechts een gering bedrijfskapitaal noodig. Het werk is niet moeilijk te leeren. Bij de toene mende behoefte aan tapijten is gemakkelijk afzet te vinden, en het debiet is niet tot eigen land beperkt, zoodat deze arbeid als looneud mag beschouwd worden. De producten ziju bovendien niet aan mode onderherig. Da uit de hand be werkte tapijten uit Perzië, klein Azie en Indië, voortbrengselen van huisiudustrie, hebben eeuwen lang hunnen roem gehandhaafd. Sedert een vijftig jaren heeft de groote industrie in Europa er zich op toegelegd om in fabrieken deze tapijten na te maken, en het is daardoor mogelijk ge worden, grootere en eleganter tapijten dan het Oosten met primitieve hulpmiddelen en werktui gen ze kan leveren, voort te brengen tot betrek kelijk lage prijzen. Daarbij worden echter nog altijd de patronen uit het Oosten en de ornamen ten uit den besten Perzischen tijd als voorbeeld genomen. Fischbach nu stelt voor, voor het ver vaardigen van klein tapijtwerk weder, evenals in het Oosten, de huisindustrie te bezigen. Hij wenscht wandel-leeraressen aan te stellen, die iu de behoeftige districten het tapijt-weven on derrichten en als bedrijf invoeren. Hij is van oordeel, dat de hulp van den Staat zich kan be palen tot het beschikbaar stellen van patroneD, die door middel van kleurendruk kunnen worden verveelvuldig 1; ook zou voor arme gemeenten de staat de bezoldiging der onderwijzeressen op zich kunnen nemen. In Opper-Silezië wordt met het invoeren van dezen tak van nijverheid reeds eene proef genomen, die goed schijnt te zullen slagen. Een wonderlijk verschijnsel is te Verona bij twee putten waargenomen. Uit de eene borrelde plotseling petroleum op en het water in de andere put, dat altijd zeer goed en zuiver was geweest, werd eensklaps brak en ondrinkbaar. Gemberbier is in Engeland een algemeen geliefkoosde, verkoelende, den eetlust opwekkende zomerdrank, die ook ten onzent behoorde bekend te zijn. De bereiding is èn eeuvoudig èn goedkoop, zoodat ieder werkman zoo goed als ieder heer dezen drank kan beko men ook kan elke huisvrouw hem gereed ma ken, eu wel als volgt: Om lü kan gember bier te bereiden wordt li/s kilo suiker met 5 kau water gekookt, en met het wit van een ei, tot schuim geslagen, helder gemaakt. Zoo ook worden 3 Ned. looden witte gemberwortel met 2 kan water gedurende een uur gekookt, door een fijne zeef of doek gegoteD, eu dau hij het suikerwater gevoegd, goed door elkaar geroerd eu in een opeu steunen kruik of pot van eeuigeu omvang gedaan. Eindelijk wordt 1 Vü Ned. lood wijnsteenzuur in water opgelost en bij het mengsel gevoegd, waarna alles tot 17 graden afgekoeld zijnde in rust gezet wordt, nadat er uog 1 i/a lepsl versche biergist is bijgevoegd. Na 4 a 5 (lagen neemt men met een schuimlepel de gistschuim weg en moet het bier in een vaatje worden overgegoten. Zoolang het bier gist uit stoot, zuivert mon dagelijks het spongat en vult het vaatje met frisch water aan. Heeft de gis ting opgehouden, dan sluit men het vaatje eu laat het een dag of wat koel liggen; daarna wordt het op flesschen getapt en de kurken met bindgaren verbonden. Deze drank blijft maanden lang goed, schuimt sterk en bij het openen springt de kurk er af als bij champagne. Dit soort bier kost nog geen 12 c. de kan, en biedt alle eigenschappen van een gezonden, sinake- lijken en frisschen drar.k. Uit den postwagen van den mid- dagtrein tusschen Lyon en Marseille is uit twintig zakken, welke verscheiden aangeteekende brieven bevatten, een aanzienlijke diefstal gepleegd. De door de dieven betoonde handigheid bewijst, dat zij zeer bekend waren met de gebruiken bij de posteryen. Te Delft heeft eene oude vrouw, lijdende aan ijlende koortsen, eergisteren-nacht ter sluiks hare woning verlaten. Haar lijk is gisteren iu den vroegen ochtend uit eene gracht op verren afstand van hare woning opge haald. Een Zwitser, die lang in de Ver. St. gewoond heelt, Leo Lesquereux, eeD burger van Chaux de Fonds, kanton Neufchatel, heeft aan het museum te Neufchatel voor 500 dollars zijne uiterst rijke mostverzameliug, de vrucht van 50 jaren arbeid, de volledigste van de ge- heele wereld verkocht. De openbare proeven voor een i- ge dagen te Hamburg genomen met de nieuwe reddingsvesten van prof. Benecke, welke worden gemaakt door B. Liedke, te Köningberg, hebben die toestellen als recht practisch doen kennen. Iemand, die niet kou zwemmen, sprong geheel gekleed en met zware hooge laarzen aan de beenen, maar voorzien van zulk een vest, in den Alfster. Daar hoofd eu schouders vrij uit het water staken, kon hij zich in alle richtingen draaien door het bewegen van zijne handen en beenen. De uitvinding bestaat uit de aanwen ding van het zeer groote draagvermogen der kurkkool, die in fijn verdeelden staat den inhoud van de reddingstoestellen (vesten, kussens enz.) vormt. Het geheele gewicht van zulk een vest bedraagt 2Va P0Ild- tegenwoordige, vau dikke en zware kurkplaten voorziene vesten, wegen ongeveer 8 pond. Scheepskapiteins, reeders en dergelijkea verklaarden zich zeer voldaan. In het Belgische dorp Bausart heeft men eene groote meuigte oude munten, tot eene gezamenlijke waarde vau een half milii- oen franks gevonden. De meeste stukken zijn uit de jaren van 1485 tot 1500; onder de be volking heerscht, naar aanleiding van deze ont dekking, groote opgewondenheid. Op verscheidene plaatsen te A m- sterdam zijn dezer dagen geschriften aan den muur geplakt gevonden, hoofdzakelijk inhoudende verzuchtingen over werkeloosheid, armoede, ver drukking, enz., gevolgd door een oproeping om zich voor den grooten vrijheidsdag gereed te houden. Te Kiel heeft men dezer dagen proeven genomen met een reddingboot, door een Amerikaan, Kapt. Norton, uitgevonden. Toen die boot te water gelaten was, sprongen 18 men- schen aan denzelfden kant er in, zonder dat het vaartuig omkantelde. Door een buizenleiding stroomt namelijk bij die overlading aan den eenen kant, een hoeveelheid water naar de andere zijde welke het verloren evenwicht van de boot herstelt. Kapt. Norton doet moeite, om de invoe ring van zijn boot bij de Duitsche marine te bewerken. Door 't overlijden van den eige- naar, kwamen dezer dagen eenige eigendommen bestaande uit landerijen eu veenderijen iu de Friesche gemeente O. onder den hamer. Vóór eenige jaren waren zij aangegeven op eene waarde van f 150,000 a 160,000; nu bedroeg het hoogste bod slechts 40,000. Het vonnis van den krijgsraad te 's-Hage in de bekende zaak der huzaren officieren is door het Hoog Militair Gerechtshof goedgekeurd en uitgesproken. De tentoonstelling van decor a- tief aardewerk en gebrand glas te Delft is ge durende de week van 5—11 Aug. bezocht door 498 betalende personen. Als eene bir.onderheid dient vermelding, dat voor den oud-Delftschen schotel, in den catalogus voorkomende onder No. 276, dooreen buitenlandsch liefhebber f 1500 is geboden, welk bod evenwel door den eigenaar als te gering, is afgewezen. Generaal DeCourcy heeft in Ton kin den verkoop van absinth doen verbieden. Hij houdt het er namelijk voor, dat de groote sterfte en vele ziekten onder de Fransche troepen hoofdzakelijk aan dezen drank ziju toe te schrij- ven, welks nadeelige eigenschappen nog door vervalsehing wordeu versterkt. Te Royan (Fr. dep. Gironde) is een gezelschap van acht personen, dat een pleizier- tochlje naar het strand van Cordona deed, met hun bootje omgeslagen en allen omgekomen, o. a. een familie van vier personen en drie jonge da mes. In Dauphiné wilden drietoeris- teu (de heeren O. en E. Zsigmandy, van Weenen en dr. Schülz) de oostelijke spits van de Meije bestijgen. Zij vertrokken Vrijdag, den 7n Augus tus. Zij weuschteu een nieuwe richting te volgen en hadden reeds een hoogte van 2600 M. be reikt, toeu zij op een rij loodrechte rotsen stuit ten. Zsigmandy ging vooruit, door ziju twee mede reizigers vastgehouden aan een touw dat reeds vroeger gebruikt was, 30 M. lang. Hij stelde on mogelijke ptgingeu in hst werk om de rotsen te beklimmen, maar ziju broeder, die het gevaar voorzag, liep hem toe om naar beneden te komen. Dit afstijgen was echter hoogst moeielijk; toer. trachtte de waaghals, een stuk touw aau de rots punt vast te miken, om een steun te hebben; op dat oogenblik glijdt hij uit en stort naar be neden: zijn reisgenooten gevoelden den schok, doch werden r.iet meegesleept; maar de val was te sterk: het touw brak en de ongelukkige toe rist werd 600 M. lager verpletterd. Zijn broeder had een verbrijzelde hand door den schok en de twee overgeblevenen moesten afstijgen, daar zij slechts 3 M. touw over hadden. Zij vonden het lichaam van den verongelukte afschuwelijk ver minkt; het hoofd en een arm waren afgescheurd en men kon ze niet terugvinden, ü.e heeren hadden om de Meye te bestijgen, geen gids ge nomen, hoewel die berg een der moeilijkste van de Alpen is; eenige dagen te voren hadden zij reeds den top bereikt langs het noorden. Gisteren-ochtendomstreeks 5 uren is het lijkje van het 31/2 jarig zoontje van C. G. uit de Koningshaven te Botterdam opgevischt. Het knaapje werd sedert Zondag 9 Augustus uit de ouderlijke woning vermist. Z a t e r d a g-n acht liep in d en Haag een agent van politie in half slapendeu toestand in het water van den Z. Buitensingel en werd daaruit als lijk opgehaald. De man laat eene vrouw en 4 kinderen na. In Italië zijn gedurende de laat- ste dertig jaren niet minder dan 1026 nieuwe opera's opgevoerd. Natuurlijk is slechts een klein gedeelte daarvan levensvatbaar gebleken. De heer C. Bouterse is door een Fransche maatschappij uitgenoodigd, een aantal hectaren land op de Hollandsche manier in cul tuur te brengen in de meren van de Compagnie agricole du dessèchement des marais de Fos 4" du colmatage de la Crau. De heer C. Lange- veld zal als uitvoerder met 22 arbeiders in het begin der volgende week d aarheen gaan. Het is zoker een eigenaardig bewijs, dat wij onzen goeden naam op dit gebied nog niet kwijt zijn. Te Berlijn is de degen, die Blii- cher bij Waterloo heeft gedraeen, verkocht voor f 50. En dat in het militaire Duitschlaud! Twee groente n-d arnes kregen gis- ter-ochtend op de weekmarkt te Dordrecht ver schil van gevoelen daar de een de andere be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2