B 1 N E i\ L A i\ D, GEMENGDE BERICHTEN. Het blijkt dat er reeds in de maand Mei twee gevallen van cholera te Marseille hebben plaats gehad. In de volgende maand kwamen er weer twee gevallen voor, en in de maand Juli werden er 44 personen door de ziekte aangetast. Sedert zjj er dit jaar is ontstaan, zijn er in het geheel 600 per sonen aan bezweken. De Morning Post verneemt dat de Britsche Regeering van de Russische nieuwe voorstellen ontvangen heeft, volgens welke de Zulfikarpas zelf aan Afghanistan zou blijven, terwijl de daaraan grenzeude wei den aan Rusland blijven zouden. Generaal Grenfell telegrapheert dat 4000 derwischen met 800 geweren en 7 kanon nen Dougolo bezet hebben. Volgens gerucht zal Spanje 25,000 man naar de Philippijusche eilaudeu zen den. Het Gouveruemeut ontvangt talrijke adressen, waarin wordt aangedrongen op handhaving der integriteit van het grond gebied. Zondag-namiddag heeft er in het Prado te Madrid eeue manifestatie van omstreeks 150,000 personen, die zestig vaandels bij zich hadden, plaats gehad. Eenige lieden hielden eeue toespraak tot de menigte. De mauifesteerendeu trokken naar de hotels van den voorzitter van den ministerraad en van den minister van binuenlaudsche zaken en riepen: Leve de eenheid van Span je! Leve het leger! Voor het Duitsche ge- zautschapshotel had er geen manifestatie plaats. De gewezeu ministers Martos en Baerro hebben van het balcon van het militair ca sino de mauifestauten toegesproken. Zij ver klaarden, dat tot eiken prijs de eer der Spaansche vlag moet worden verdedigd. »Volk, leger en vloot zijn daarin eensge zind en zullen haar weten te verdedigen. Mannen van eer moeten nooit vragen naar de getalsterkte des vijands. Het is een plechtig oogenblik. Leven en bezitting stel len wij ter beschikkiug van leger en vloot! Hunne woorden werden begroet met den herhaalden kreet van »leve het leger en de vloot! Het gemeentebestuur van Napels had bezwaar gemaakt om vergunuing te ver- leeueu aan dokter Rummo, die, uit Spauje teruggekeerd, proeven wilde nemen van Fer- ran's iueutingstelsel tegen de cholera. De Gezondheidsraad, over dit bezwaar geraad pleegd, heeft als zijue meeuiug uitgesproken dat daar deze proefnemingen in alle la- boratoriën van Spauje gedaan worden, ook dokter Rummo gemachtigd moest worden, ze te doen, maar onder gestreng toezicht van het gemeentebestuur. Dit laatste heeft de stof, welke tot inenting dient, op een veilige plaats weggesloten. De proefnemin gen zullen geschieden in het lazareth van Nisida, dat onlangs buiten gebruik ge steld is. Zooals men dezer dagen in ons blad heeft kun nen lezen, neemt het aantal krankzinnigen in ons land op onrustbarende wijze toe. Alle gestichten zijn overvol en men zal er nieuwe bij moeten bouwen. Men heeft wel eens op anti-clericale congres sen beweerd, dat godsdienstige menscheu eigenlijk krankzinnig zijn. Nu is onze „verlichte" negentiende eeuw zeker niet bij uitstek godsdienstig en toch is het aan tal krankzinnigen talrijken dan ooit. Geeft het ook iets te denken? In bijvoegsels bij de Staatsct. van 25 dezer is opgenomen hel Verslag aan den Koniug betref fende den dienst der Rijkspostspaarbank over 1884. De Vereeniging tegen de Kwakzalverij zal op 31 Aug. te Amsterdam haar 4e alg. verga dering houden, waarin o. a. zal worden bespro ken het voorstel, dat de Vereeniging zich wende tot de Regecriug om op wijziging van de Ge neeskundige Wetten aan te dringen, in den geest als aangegeven wordt in het Maandblad van Sept. 1885. Schiedam, 25 Aug. Na aanhoudend visschen met netten en dreggen, heeft men gisteren-mor gen het lijk van den zoon van den heer mr. A. K. J. van der Drift, alhier, die bij het zwemmen is verdronken, in de haven van de vijf Sluizen, ongeveer op dezelfde hoogte waar hst onheil plaats greep, opgehaald. Op het vinden van het lijk was door den vader eene aanzienlijke premie gesteld. Arnhem, 25 Aug. Zaterdag is alhier aange komen, ouder geleide vau de politie, een persoon zich noemende J. De Gast, die te Doetinchem voorgaf een effectenkantoor te willen vestigen en te Velp en Doesburg zich voor predikant had uitgegeven, eeu en ander met het doel, dat hij bereikte, om goedgeloovige lieden op te lich ten. Weert, 25 Aug. In deze gemeente heeft zich Zaterdag een lSjarige jongen bij ongeluk met eeu revolver ernstig verwond. De kogel is door het rechteroog ingedrongen en heeft door den schedel het hoofd verlaten. Er is geen hoop op herstel. Kuilenburg, 26 Aug. Aan de Utrechtsche ijzergieterij is opgedragen de spoorwegbrug bij deze gemeente zoodanig te versterken, dan twee treinen elkander daarop zullen kunnen pas- seeren. Zevenaar, 25 Aug. Een drietal branden, die in de vorige week te Groessen, bij deze gemeen te uitbraken, zijn gebleken gesticht te zijn door een dienstbode, die aan verstandsverbijstering lijdt. Lisse, 25 Aug. Zondag jl. is onder deze ge meente een arbeider onder de wagens van eene in volle vaart zijnde stoomtram geraakt. Ds on gelukkige was terstond een lijk. Hij stond bekend als een oppassend werkman. Voorschoten, 25 Aug. De firma Van Kempen en Zonen alhier, heeft besloten een pensioenfonds voor haar personeel op te richten. B ij een landverhuring in de Hoek- sche waard is voor een partij bouwland, dat bij de vorige verhuring f 120 de buuder opbracht, nu slechts f 52 a 55,50 geboden. Bij eeu juwelier te Par ij s werd eergisteren-avoud eene parure ten verkoop aangebo den. Daar de man, die dit deed, slechts 800 fr. vroeg en het aangebodene wel 10,000 fr. waard was, kreeg de juwelier achterdocht. Inmiddels was een üediende uitgezonden om de politie te halen. Toen het individu de agenten zag naderen, trok hij een dolk en wierp zich op deu juwelier om dezen te vermoorden. De agenten waren hem echter voor en brachten deu dief naar het bureel. Te Doesburg ging dezer dagen zekere vrouw W. met haar dochtertje naar de weide om de koeien te melken. Toen zij in 't land waren, werd een der dieren schichtig, viel het meisje aan en bracht haar eenige stooten toe, waarna ook de moeder door het woedende dier op deu grond geworpen en hevig verwoud werd. Bei ien werden dadelijk ouder geneeskun dige behandeliug gesteld; de toestand van vrouw W. moet zeer zorgwekkend zijn. Uit Noord Dithinarseu wordt mededeeling gedaan van het onlangs vinden van een Hunengraf, in de nabijheid van het dorp Schalkholz. Dit graf blijkt te zijn het mid delpunt van eeue gansche reeks van grafheuvels. Wat tot nu toe is gevoudeu, duidt aan, dat de heuvel in het midden een hoofdgraf iu zich sluit, en dat er in den omtrek eeu aantal kleine graf kamers zijn. Bij de eerste afgravingen van den noordkant vond men reeds de greep van een zwaard van brons, met rijke en ten deele prach tige versierselen, alsmede een ongeveer 6 gram zwaren viugerring. Sedert gistere n-middag is naar ons gemeld wordt de brievengaarder Michel Kuipers met aangeteekende brieven uit zijue standplaats Ocffslt verdwenen. De waarde dier brieven was ƒ1320. Te Montreal, de hoofdstad van Canada, zijn de pokken uilgebroken. Ruim 300 gevallen zijn ambtelijk bekend, en men vermoedt dat er nog even zooveel stil gehouden worden. Dagelijks worden er honderden menscheu iugeëut. De schouwburgen en openbare vermakelijkheden zijn gesloten. De epidemie oefent een zeer na- deeligen invloed op den handel en het verkeer. Vrijdag kwamen er 32 nieuwe ziektegevallen voor. Een nieuw e x p o r t - a r t i k e 1 uit N.-Amerika. Door de zeeproviucië van Canada wordt thans eene proef van groot gewicht genomen, ul. het iuvoeren van levende zeekreelten op de Eirgelsche markt. De stoomboot Clifton is met eeu grooten waterbak, waarin zich 500 levende zeekreeften bevinden, van Miramrchi naar Enge land vertrokken. Als de dieren hunne bestem mingsplaats in goedcu toestand bereiken, wordt eeu groote handel iu het artikel verwacht. In ingelegde kreeften (iu bussen) bestaat reeds een aanmerkelijke handel met Groot-Brittannrë. Meer dan 600 fabrieken zenden jaarlijks 16 tot 17 millioeu blikken bussen, ter waarde van 3Vs tot 4 millioen dollars, naar Britsche, Amerikaansche en andere markten. De politie te Londen telde den 31u Dec. 1884 in 't geheel 12,880 man, name lijk 25 hoofdinspecteurs ol superintendenten, 637 inspecteurs, 1067 sergeanten en 11,151 consta bles. Tegen twee meisjes, respectieve- lijk 14 en 16 jaren oud, dochters van een zeer gezien ingenieur te Weeuen, werd een gerechte lijk onderzoek ingesteld, wegens majesteitsschen nis en hoogverraad, dat zij hadden gepleegd door 't schrijven van pamfletten, welke zij iu de wijken vau de Jozefstad verspreidden. De Keizer gelastte, uit kracht van 't hem verleende recht van gratie, het staken der vervolging. De Keizer van Brazilië moet voor- nemeus zijn eerlang weder eeu reis naar Europa te doen en daar een vrij langen tijd door te brengen. Volgens het Handelsblad van Antwerpen heeft de tentoousteiling aldaar reeds 1 millioen 500,000 bezoekers gehad, en beliep het „inkom geld" op 15, 16 en 17 Aug. 100 000 franks. Marsala eu zijn groep zwartjes vertrekken den 28u dezer. Het frissche seizoen van September zou voor de Afrikanen wel eens gevaarlijk kun nen worden. Bovendien verlangen Marsala c. s. naar huis. Ze hebben genoeg van de wonderen der Europeesclie beschaving. In de Gaceta de Madrid van 12 dezer is officieel vermeld, dat van de legatie te 's Gra- veuhage een som van 49,760 pesetas is ontvan gen, zijnde het bedrag der inschrijvingen aldaar en aan de consulaten van Spanje te Amsterdam en Rotterdam, ten voordeele der slachtoffers van de aardbevingen iu de provinciën Granada en Malaga. Tegenwoordig wordt in de Ver- eenigde Staten kunstkaas vervaardigd, die bij de minder gefortuneerde klassen der maatschappij gretig afnemers vindt. De oleo-margariue, welke er den grondslag van uitmaakt, wordt bereid uit ossenvet, en is als zoodauig rijk aan voedende bestauddeelen. Iu de melkinrichtingen der Ver. Staten wordt nu de melk zorgvuldig afgeroomd en de room afzonderlijk verkocht, terwijl de overblijvende melk met de oleo-margariue ver mengd en kunstmatig bewerkt wordt; daaruit condenseert zich dan een soort van deeg, dat verder bewerkt wordt tot het de dikte van kaas heeft. Voor Leesmusea verdient aanbeveling wat iu Fleet Street te Londen in een koffiehuis staat aangeplakt, namelijk: „Heeren, die hier komen leereu spellen, worden uitgenoodigd hiertoe de couranten van gisteren te nemen!" In Melbourne en Sydney is alles in rep en roer, ten gevolge van het tentoonstel len aldaar van een paar monsters dikke stukken goud, welke in het bezit waren van een man, Kerry genaamd, die Zcide het goud in Nieuw Guinea verkregen te hebben. Te Melbourne heeft zich dadelijk eene groote maatschappij gevormd, die eeue expeditie naar het eiland en naar de vindplaatsen vau het goud afzond. Te Sydney was men bezig ook zulk eene maatschappij tot stand te brengen onder den generaal Mc. Iver. Naar men zegt, werd het goud gevonden dicht bij de plaats, waar de expeditie van de Kou. Geographische Maatschappij, onder de leiding van den heer H. O. Forbes, zal aan land komen. D e Hortus te Amsterdam bezit een Encephalartos, longifolius, die eene staralengle heelt van 4,25 M, bij een omvang van 110 M.; maar hoewel reeds vele eeuwen oud, ontwikkelt zij thans weder voor het eerst sedert 1873! eeu nieuwen bloerakegel. Deze zal echter eerst iu anderhalf of twee jaar zijn volle ontwikkeling hebben bereikt. The Lancet zegt dat w i lg een aloud, doch üijua geheel vtrgeten geneesmiddel is tegen koorts, nl. tusschenpoozeude koorts. De bladereu worden nog veel voorgeschreven door de hakims in ludië of Afghanistan, inzonderheid iu den vorm van een aftreksel.Het geneesmiddel is onlangs opnieuw gebruikt door eeu Indisch adsistent- chirurgijn. Onder de mindere klasse van Kaboel vooral bij vrouwen, bleek de chiuine ontsteking van de ingewanden te veroorzaken, terwijl het sap van versclie wilgenbladen, met water ver dund, meestal tusschenpoozeude koorts geneest, zonder ooit outsteking ten gevolge te hebben. Tegen een Fries uit Sloten, die, wegens dronkenschap in verzekerde bewaring ge steld, den vloer van zijn gevangenis vernielde „om wat te doen te hebben", is voor het Gerechts hot te Leeuwarden 2 maanden celstraf geëischt. Een ongehuwde dame, Elodie Ménelret, die van haar rente leefde, kocht iu 1883 eene buitenplaats te Villemonble (Seine) en nam uit medelijden ais gezelschapsjuffrouw, eene oude ken nis, Euphrasie Mercier, bij zich in huis op. Twee maaudeu later verdween de rentenierster en de gezelschapsjuffrouw vertelde, dat zij in een klooster iu Luxemburg was gegaan. Euphrasie Mercier liet in Luxemburg eeue valsche procuratie maken, waarbij zij gemachtigd werd de renten van de verdwenen dame in ontvangst te nemen, verder ging zij aan het bouwen en liet haar twee zus ters eu haar broeder bij zich inwonen, die voort- •aan met elkander een leventje van vroolijken Frans dachten te leiden. Da politie had echter steeds een oog iu 't zeil gehouden en toen zij vernam, dat, ondanks de op de buitenplaats aan gebrachte verbeteringen, Euphrasie en haar fami lie plan hadden om naar het buitenland te vertrek ken, ontving deze eergisteren een bezoek van hel hoofd der veiligheids—politie met zijn agen ten, die zusters en broeder in hechtenis nameu. Bij het onderzoeken van de aarde iu den tuin, werden toen onder een kalklaag beenderen ge vonden, welke herkend werden van eeu vrouwe lijk geraamte afkomstig, gebroken eu verbrand te zijn. Het Britse h- en Buitenlandsch Bijbel-genootschap heeft over 1884 ontvangen 3,125,000. Er werden in dit jaar gedrukt 4,161,032 Bijbels en Nieuwe Testamenten, terwijl sedert de oprichting van het Genootschap tot heden het getal is gestegen tot 104,196,965 exemplaren. Het Bestuur heeft voor eenigen tijd een Nieuw Testament in de Eigelsche taal voor 1 stuiver verkrijgbaar gesteld; iu 9 maanden zijn daarvan verkocht 955,000 exemplaren. In Engeland is weer een nieuwe wieier in den handel gebracht, de photo-tricycle bekend onder den naam van Coventry-rotary. De photographische toestel is zoo aangebracht dat de rijder hem, wanneer hij op zijn toebt een schoon punt ontwaart, met gemak in alle richtingen wenden kan. De platen, van 16 op 12 centimeter, bevinden zich zes aan zes in drie doozen, eveneens binnen het bereik der hand. Deze verbinding van photographie en locomotie belooft aan wielrijders een nieuw genot. Deoude L. Houwing te Dalerveen mocht op 19 dezer het zeldzame voorrecht ge nieten, in deu kring van zijn schoouzoou, klein zoons en achterkleinkinderen zijn vijf-eo-negen- tigsten verjaardag te vieren. Behalve eenige doof heid is de waardige grijsaard nog in het volle be zit zijner zintuigen. Hij is overal op de uitgestrekte boerderij nog ijverig iu de weer en niets ont gaat zijn wakker oog. Zit „olde Besse" iu 't hoekje van den haard, dan kan hij nog schert sen als een vroolijke „twintiger". Een aandoenlijk tooneel had voor eenige dagen te Algiers plaats. De heer Jolivet, kapitein bij het 100ste linie-regiment, had zijn dochter verloren. De bedroefde vader wconde de begrafenis te Djidjelli bij. Zijn smart was onbeschrijfelijk en hij moest de groot ste moeite inspannen om het tot het kerkhof te brengen. Op het oogenblik, dat de lijkkist in de groeve neerdaalde, zakte de kapitein ineen en viel ter aarde. Toen men hem wilde helpeu hief men slechts een lijk op. Weer zijn er twee huizen te Keu len ingestort, thans op de Griechenmarkt. De bewoners hadden intijds het gevaar outloopen. In het veld van Otto land, inde Alblasserwaard, zat een gezelschap van vier of vijf boeten, waaronder één die niet al te snugger was. Er werd afgesproken, dat men loten zou, wie in het water geworpen zoude worden, eu daarbij zou gezorgd worden, dat den on- noozele het lot te beurt viel. Dj loting hal plaats, en toen de onnoozele de aangewezen persoon bleek te zijn, werd hij werkelijk door een der boeren in het vrij breede en diepe water geworpen. De lafaards lachten, toen de drenke ling allo pogingen aanwendde om aan land te komen, hetgeen hem eiudelijk gelukte. Het ge volg van de „grap" was echter, dat de man eene hevige bloedspuwing kreeg eu in zeer bedenke- lijken toestand verkeert. Volgens Figaro worden te Par ij s jaarlijks 5 millioen hectoliters wijn gedronken. Da belasting op dan wijn bedraagt in Frankrijk 18 fr. per hectoliter. Da wijnhandelaren vermengen deu wijn voor de helft met water, altijd nadat eerst de belasting betaald is, zoodat de Staat door die vervalschiug een belangrijk verlies lijdt. Figaro stelt daarom voor, orn ook het water te belasten. Nu de t ij d voor het planten van boornen weer nadert, geeft het Utr. D. een breedvoerig advies dienaangaande, met berede neerde opgaaf van de vrucht-en audere boornen, die voor tuinen en wegen 't meest aanbeveling verdienen. Sprekende van kastanjes, geeft het blad ter loops een goeden raad tegen een der uadeeleu van die boomsoort: te Brussel nl. wor den de vruchten van de kastanje met een daar voor ingerichte snoeischaar bijlij ls verwijderd, vóór de straatjeugd aanleiding vindt, er met stee- nea naar te werpen en dus èn voorbijgangers èa boomeu te beschadigen. Tijdens haar verblijf te ïschl, heeft de Keizerin van Oostenrijk een hoogst pijn lijk oogenblik doorleefd. Even voor den tijd dat zij haar morgenbed zou nemen, sloeg de bliksem in de badkamer eu doodde er eene vrouwelijke bediende; de Vorstin kreeg volstrekt geen letsel. On der het opschrift „hoe't wild zich wreekt", bevat een Bslgisch blad de vol gende berekeniug van eeu jager over het afge- loopen jacht-seizoen; Mijn geweer kost Franks 200. Munitie60. Jacht-akte 13.20 Reiskosten 100. Tijdverlies 500. Te zamen in drie maanden, Franks 863.20 Geschoten; zes patrijzen, twee hazen en een lijster. waarde van het wild: 65 francs; nadeelig saldo: 800 franks. Berlijn begint, naar het schijnt, met Constantinopel en Amsterdam te wedijveren iu overvloed van honden. Het aantal dier vier voetige huisvrieuden wordt er van jaar tot jaar grooter. Er zijn thans 34,000 houden, en de hondenbelasting bracht verledeu jaar 281.000 Mark (ƒ168,600) op. Middel tegen zeeziekte. De 1 ij der moet zich horizontaal nederleggen, de beeuen optrekken en het hoofd voorover buigen op de borst. Door deze kromme houding der ledematen voorkomt men de plotselinge ophoopiug van bloed in de herseueu of het snel wegstroomeu daarvau uit het hersengestel eeu der voornaamste oorzaken der zeeziek tè bij de stijgende of dalende be weging van het schip. Zulk een middel is licht te beproeven. Dathet socialisme nog niet tot aller harten doorgedrongen is,bleek gisteren-middag duidelijk iu de Konijueristraat te Amsterdam. Een vrouw in die straat toch sloeg haar man ten aauschouwe vau een talrijk publiek, een paar blauwe oogen, met de woorden: „Ik zal je leereu socialist te wezen!" Voor de Rechtbank te Amsterdam is dezer dagen nog een nawerking van de dief stallen der „millioenen-j iffrjuw voorgekomen. De winkelier, die haar voor f 115,575 aan di amanten leverde, verkreeg Wegens dat verlies- posrje surséance van betaling en trof daarna een schikking met zijue sehuideischers voor 70 pCt., ouder voorwaarde dat hij later zou bijpassen als de diamanten nog terugkwamen. Inderdaad was dit met het meerendeel het geval. Dit vernemende kwam toen een der schuldetschers zijn 30 pCt opeischen; doch de juwelier weigerde, opgrond dat hij niet alles had teruggekregen, en de R chtbauk heeft hem nu iu't gelijk gesteld. Hoe men in Engeland betere zaken dan zak ken maakt. Te Woolwich wordt op 't oogenblik eeu zaak onderzocht, die groote onregelmatighe den in de administratie van Oorlog aan 't licht zal brengen. Sedert meer dan acht jareu worden daar groote hoeveelheden zandzakkeu geleverd, die door de met het toezicht op de leverantie belaste ambtenaren ais vau hennep vervaardigd aangenomen en betaald werden, terwijl zij van een goedkoopere stof, namelijk van jute, waren gemaakt. Eeu der leveranciers nu, die de knoeie rij van zijn concurrenten bemerkt had, begon thans ook jute-zakken in plaats van henuepzak- keu te leveren. Daar men van hem betere zakken gewoon was, werden zij afgekeurd. De leveran cier heeft toen het geknoei aan 't licht gebracht en medegedeeld, dat zijn zakken niet aangeno men zijn, omdat hij aan de met het toezicht be laste ambtenaren geen geld heeft willen geven,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2