B 1 N flfiM L A i\ I), GEMENGDE BERICHTEN. Het Gerechtshof te 's-H e r t o g n- bosch h»eft uitspraak gedaan in de zaak van Ce9ar Timmermans, en hem veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord en manslag tweemaal gepleegd. De veroordeelde zal zich van dit vonnis in cassatie voorzien. In de vorige week zijn te Frank- fort vijf Engelsche heeren, die daarheen van Homburg een uitstapje hadden gemaakt, door de politie gearresteerd en negen uren lang in be waring gehouden, alleen op grond dat een hun ner veel gelijkenis had op een signalement van den een of anderen voortvluchtigen boef. Ofschoon het portret dat men dezen laat9ten toonde een mau van 80 jaren voorstelde, terwijl de Engelschmau slechts 37 jaar oud was, en ofschoon de Engetsshe touristen verzochten dat de Britsche C msul-ge- neraal van het geval zou verwiuigd worden, opdat deze hunne identiteit zou bewijzen, mocht een en ander niets baten. Zij werden van al hun papie ren beroofd,nagesnuffeld en moesten zich het verblijf in de politie-gevangenis negeu uren laug getroos ten, totdat de zaak eindelijk aan den vice-con sul ter oore kwam eu deze onmiddellijke in vrij— heidsstelling verkreeg. De Engelsche bladen, vooral de Times, bewegen hemel en aarde over dit staalije van veiregaandeu dienstijver. De eerste ontdekker van het goud in California, James W. Marshall, is te Kelsey op 74-jarigen leeftijd gestorven in de diepste armoede. De gemeenteraad van Hemel u- mer-Oidephaert eu Noordwolde heeft met alge- rneene stemmen besloten, alle gemeentevaarten te doen slatten door arb diers in de gemeente woonachtig, om daardoor werk te verschaffen. Toen Woensdag-middag te 4 uur een gesloten rijtuig van den Vinken weg kwam afgeredau, schrikte het paard, nabij L-.iden ge komen, even vóór de Haagorug van de aldaar staande stoomtram. Het maakte eeu geweldigen zijsprong, zóó dat de koetsier het met de leidsels niet meer meester was. Deze sprong van den bok, doch kon niet meer voorkomen, dat liet paard eu rijtuig met de daarin zittende familie in de sloot terecht kwamen. De heeren en eene dame waren vrij spoedig uit het rijtuig gewerkt, maar hel kostte heel wat moeite eer men eene andere dame uit hare gevaarlijke positie had verlost. Zeer verdienstelijk betoonde zich hierbij de marinier 1ste klasse Sleeswijk, van de Kweek school voor zeevaart. Met eigen levensgevaar stelde hij daartoe alles in het werk. Het mocht hem gelukken de dame op het droge te brengen, dooh zij bleek toen reeds dood te zijn. Sedert eeuigen tijd bewoont een gezin, van huisvesting beroofd, het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Littooien. De familie schijnt zich in deze eigenaardige woning goed thuis te gevoelen, en blijkens de bijgetim- merten van stroo, denkt zij er nog niet aan op te breken. Bechuanenlaud, door den Minister van ko loniën teruggeroepen is, Eenige Spaansche officieren, die de Pruisische ridderorde kadieu, hebben die naar Berlijn terug gezonden. Tot dezen be hoort ook Generaal Salamanca, directeur- generaal bij het ministerie van oorlog voor de administratie, die voor eenigen tijd van Koning Wilhelm de orde van den Rooden Adelaar had ontvangen. In den brief, waar bij hij de orde terugzendt, heeft hij geschre ven: Voortaan zal er eene plaats open zijn op mijne borst; maar ik denk die plaats weldra weer bezet te zien door eene andere ridderorde, walke ik hoop te verdienen door den ijver waarmede ik mija vaderland ver dedig". In de voornaamste steden de3 lauds heb ben dezelfde auti-Duitsc,he demonstraties plaats gehad als te Madrid. Het Journal de Bruxelles meldt in een telegram uit Madrid, dat de Spaansche Re- geeriug zeer voldaan is over de vriendschap pelijke en verzoenende gezindheid van Duitschland. Zij veroordeelt de overdrij vingen van een groot deel der Spaausche drukpers. Zij heeft uit Berlijn tijdingen ontvangen, waarin te kennen wordt ge geven, dat men de traditionaele rechten van Spanje op de Caroiiuen-eilanden miskend heeft. Epoca en andere ministeriëele bladen verklaren, dat de Regeering hoopt tot eene bevredigende oplossiug vau het geschil we gens de Caroiiuen-eilanden te geraken. Be doelde bladen bevelen mitsdien behoed zaamheid aan, om door hun scherpen toon de onderhan telingen niet te bemoei lijken. Te Bern keelt men weder opruiende plakkaten aan de muren gevoudeu, waarin de proletariërs* werden opgewekt tot het verbranden van de verblijven der vreemde gezantschappen. Zij waren door het ge heim comité der Zwitsersche auarchisten onderteekend. Dit teekeu van leven der anarchisten heeft overal opzien gewekt, omdat men, na de jongste verban uiugeu, het land geheel vau hen bevrijd waaude. Het strekt ons tot genoegen, zegt De Tijd, te kunnen berichten dat de juffrouwen A. M. J. Koppendrayer, M. G. Kotter en A. C. Fuss, al len leerlingen van de normaalschool der Ursuli- nen, te Roermond, dezer dagen met het guustig- ste gevolg examen gedaan hebben als hoofdon derwijzeres. Het succès, door deze dames behaald, mag te recht als esn nieuw bewijs worden aangemerkt van de voortreffelijkheid der inrichting te Roer mond en de degelijkheid van het onderwijs, dat daar gegeven wordt. Palma sub pondere crescit (de palm groeit onder druk), deze wapenleus van het stamhuis onzer geëerbiedigde Koningin zou ook het devies kunnen zijn van het Katholiek on derwijs in Nederland. Oudauks den druk, waar aan het is blootgesteld, zien wij het dagelijks nieuwe overwinningen behalen bij zijne heldhaf tige worsteling tegen de geprivilegieerde staats school. Men deelt ons mede, dat aan het Departe ment van Financiën een nieuwe wet op het Per. soneel in bewerking is. Ook schijnt een wijziging van de Patentwet in overweging te zijn, waarbij o. a. de biunenland- sche scheepvaart gebaat zou worden. Door wijlen C. A. Faaseu te Oudenbosch, is gelegateerd aan het R. K„ Parochiaal armbe stuur aldaar, eene som van ƒ1000 en eene ge lijke som aau het bestuur vau het St. Elizabeths- gesticht, en door J. Baselier te Steenbergen aau het R. K. gasthuis uCharitasaldaar, eene som van 5000. Op 1114 September zal de afd. Leiden der Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde eene tentoonstelling houden, welke in hoofdzaak aan de kweekiug van begonia's zal gewijd zijn. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Dokkum is gekozen de heer mr. W. J. Van Weideren baron Rengers (liberaal), met 1178 van de 1924 uitgebrachte geldige stemmen. De heer jhr. mr. De Savoruiu Lohman anti-re- volutionnairbekwam 733 stemmen. Deventer, 28 Aug. De R. Kath. school voor lager onderwijs alhier, zal den 6r, October a. s. door Z. D, H. den Aartsbisschop van Utrecht plechtig worden ingewijd. Groningen, 28 Aug. Aan het Instituut voor Doofstommen alhier, zijn met den nieuwen cursus 21 kweekelingen aangenomen. TEngwirden, 21 Aug. De pastorievoogden in deze gemeente l hebben eenige bunders ondergrond gekocht, om deze voor boschcultuur te laten be werken en daardoor werk te verschaffen aan de leegloopende arbeiders. Arnhem, 28 Aug. Op last van den officier van justitie alhier, is G. vau Hummel, dienstbode op den Huize De Bereclauw, ouder Groessen bij Duiven, gevankelijk naar deze stad gebracht, be schuldigd van brard8tichting. Utrecht, 28 Aug. Op een der Singels alhier, is gisteren wederom door achteloosheid een kin derwagentje te water geraakt. Het kind, dat slechts eenige maanden oud was, werd met veel moeite gered. Een zonderlinge oplichter ij is te Venetië gebeurd. Toen de Marokkaausche Gezant met gevolg te Milaan in deu trein stapte, volgde eeu zekere Kolonel Lion huu voorbeeld. Te Venetië aaugekomen, werd de Kolonel evenals de Marokkanen op officiëde wijze ontvangen; hij stapte in het Grand Hotel af en huurde daar eenige apartementen. Na eeu tijdlang lekker gegeten eu gedronken en van deu pirtier van het hotel 100 lire geleend te hebben, welke de man nooit zal terugzien, liet bij zijn baard afscheren en meende nu onherkenbaar te zijn. Toen hij 's avonds zonder betalen het ,/Theatro la Fenice" wilde binnengaan, werd hij echter toch herkend en in hechtenis genomen. De //Kolonel" bleek een minkant van Novara te zijn. A-propos van Amerikaansche reclames. I u eeu courant van Toxis las men onlangs de vol gende advertentie: wDe slagtanden van eeu mas todon, dien men onlang iu Illinois voud, wogen elk 175 pond. Wat moet dat dier eeu kiespijn hebben gehadWelnu, die kiespijn genee9t Brown's //Iron bitter" In een stadje in Michigan zou een luchtreiziger opstijgen, maar op het laatste oogeublik werd aan de aauzieuüjke menigte medegedeeld, dat men wegens deu hevigen noord oostenwind van den tocht moest afzien. Het volk drong echter zoo aan, dat de mau toch naar de hoogte zou gaan, dat de aeronaut aau 't verlangen voldeed, ofschoon verklarende dat het een levensgevaarlijke tocht zoo wezen. Op ongeveer 1500 voeten boven den grond gekomen outplofte de ballon en de luchtreiziger viel met een duizelingwekkende snelheid op den grond. Hij werd bewusteloos en inwendig gewond op genomen doch drie geneesheeren, die aanstonds hem ter hulpe kwamen, verklaarden, dat hij niet levensgevaarlijk was gewond In den laatsten tijd heeft de epi- demische herseu-ruggemerg-vliesoutstekiug op vele plaatsen zich voorgedaan. Ouder andereu kwamen in N.-Amerika voor: te Cincinnati 1 sterfgeval, Baltimore 2, San Francisco 4, Chicago 12, New- York 13. Iu Duitschland worden langs den Rijn enkele gevallen waargenomen. Wij lezen het volgende in de Vrij heidsbanier, verschijnende te Grand Rapids, Mi chigan: Mrs. McHugh, een weduwe te Conneaut, O., werd verleden Week op eens recht gelukkig gemaakt, doordien haar 17-jarige zoon Tommy weder iu haar woning terug kwam. Zeven jaren geleden weid de knaap, toen hij nog met zijn ouders te Bradford woonde door een circus houder, Charles Morting genaamd, mede.gelokt. Mortiug was daarop met zijne troep naar Europa gereisd, waar Tommy, die eeu ruwe behandeling ondervond, allerlei kunsten moest verrichten. Dit was ook het geval te Rotterdam, Nederland, waar echter de politie, die. ongetwijfeld bij een slageuuitdeeling aan den knaap, zich zijn lot aan trok, hem in bescherming nam. De knaap ver haalde toen, dat Morting hem zeven jaren geleden had gestolen. Het in Frankrijk verschijnende Journal des Roses zegt, dat er thans 6340 ver scheidenheden van rozen bestaan, waarvan de meest uitgebreide variëteit coustanlebybriden 1940 soorten telt, terwijl de theeroos in 579 soorten voorkomt. Reizigers in Italië mogen wel oppassen, dat zij geen rondreisbiljetten overne- meu, welke dikwijls in de hotels tegen vermin derde prijzen verkrijgbaar zijn. Behalve dat die biljetten in den regel niet door anderen dan de oorspronkelijke houders gebruikt mogen worden, zijn zij dikwijls valsch. Vervalschingen vau dien aard blijken iu deu laatsten tijd op groote scbaal gepleegd te zijn. De politie heeft iu verscheiden hotels van Milaan en Verona huiszoekingen ge daan, eu o. a. ook Beroizi, den bestuurder van het bekende hotel Colomba d'Oro te Verona, in hechtenis genomen. Eeu reiziger, die in het bezit van zulk een valsch biljet wordt bevonden, moet niet alleen de afgelegde reis dubbel betalen, maar hij loopt ook nog gevaar zoo lang achter slot gezet te worden, totdat zijn goede trouw bij het koopen van het biljet overtuigend bewe zen is. Eu dut kon, bij de Italiaansche rechts pleging, wel eens lang duren. Volgens de France zou de Russi- sche Regeering voornemens zijn handelend op te treden, om, langs diplomatische!) weg, de opheffing van de speelbank te Monte Carlo te bewerken. De zelfmoord van den Russischen Vorst Gagariu, een der slachtoffers van de speel bank, moet aanleiding tot dit voornemen gegeven hebben. Men schrijft ons van deu 25n ui t Noordwijk aan Zee: Heden was het een der weinige zomerdagen, waarnaar men vooral bij eeu verblijf aan zee zoozeer gehaakt had, maar voor onze stille badplaats was het een dag van treu righeid. 's Namiddags omstreeks 4 uur is een ruim twintigjarig jongeling, de heer E. uit W., letterlijk onder het oog van alle aanwezigeu op het strand, bij het baden verdronken. Hoewel niet kuuneude zwemmen, had het slachtoffer, in weerwil van herhaalde waarschuwingen van deu badknecht, de treurige gewooute steeds zoover mogelijk in zee te gaan. Gisteren nog had laatstgenoemde hem gezegd, dat als hij niet wilde luisteren, hij liever niet meer moest komen baden, en heden ook wenkte de badknecht hem nog terug om hem, ondanks de kalme zee, nog maals op het gevaar opmerkzaam te maken, in dien hij zich zoover waagde. Hij sloeg den raad in den wind, en bekocht weldra zijne roekeloos heid met het leven. Hoewel onmiddellijk de dreg bij de hand was, kon dit niets meer baten, daar de drenkeling in een oogwenk verdwenen was. Gedurende ongeveer twee uren is er te vergeefs naar het lijk gevischt. In de Vereenigde Staten van Amerika neemt het gebruik vau koffie voort durend toe, dat van thee vermindert. Vroeger bedroeg het 1.54 pond per hoofd, thans 1,16 pond; maar het gebruik vau koffie is met 9Vs pond per hoofd toegenomen. De Engelscheu drin ken vijfmaal zooveel thee als de Amerikanen; deze echter achtmaal zooveel koffie als de Engelscheu. De tentoonstelling te Antwerpen zal eerst 15 Oct. worden gesloten, zegt de „Patric". En het blad verzekert, dat de kosten reeds een dag of 5 geledsu zijn goedgemaakt, zoodal al hetgeen thans nog wordt ontvangen, netto winst is. Aan twee machinisten bij de staats- spoorwegeu zijn gratificatiën toegekend: aau een wegens bizondere opletteudheid door het snel beraden gebraik maken van deu Wcstinghouse- rem, waardoor werd voorkom u, dat 4 kindereu met deu trein iu aanraking kwamen, eu aan den anderen wegens het voorkomen van ernstige on gevallen, bij het op verkeerd spoor loopeu vau een trein. Eergistere n-n amiddagisde muur van een in aanbouw zijnd huis te Parijs ingestort waardoor drie werklieden ouder het puin be graven werden. Eau buuner was terstond dood, de twee anderen overleden kort daarna. T e 's-B osch bevindt zich in de ge- vaiigeuis eene te Oud-Heusden aangehouden vrouw; zij i9 klein, doofstom er, ouuoozel. Men weet niet waar zij vandaan ia, doch men ver moedt dat zij uit Limburg, of vau de greuzeu van Limburg afkomstig is. Zij heeft laug grijs haar, blauwe oogeu, ovale zwarte oorknopjes, gelapte paarsch geruiten onderrok, blauw baaien bovenrok, zwart jakje en kiompen met groote spijkers. Te Deventer wordt verzekerd dat in Duitschland het plan bestaat een spoorweg naar Almeloo aau te leggen, iu aansluiting met den locaalspoorweg vau Almeloo naar Deventer eu Apeldoorn. Daardoor zou de kortst mogelijke verbinding van Hamburg met Amsterdam ver kregen worden. De Vereeniging Het Gtuldal te V a 1- kenburg (Limburg), welke deu inwoners en vreem delingen gedurende het zomerseizoen vele ge- uoegelijke uren verschafte, heeft thans tot besluit der concerten een groot feest georganiseerd en wel op Woensdag 2 Sept. e. k. in de onder- aardsche gangen van den berg. Het zal opge luisterd worden door het zangkoor Les disciples de Grétry van Luik, dat 130 leden lelt. Het valt moeilijk iu ouze eeuw van zingenot telkens nieuwe vermaken uit te vinden. Men zal te Val kenburg nu eens probeereu hoe men zich onder- aardsch kan amuseeren. Boven den grond is ook wel wat alledaagsch! Te Maastricht heeft Dinsdag- avond een gasontploffing plaats gehad in een der huizen nabij de hoofdwacht, waar men bezig is een nieuwe bestrating te leggen. De slag was zeer hevig en geleek op het afvuren van eeu kanon. Gelukkie werd geen andere schade veroorzaakt dan het breken van een gaslantaarn op het Vrijt hof. Het ongeval schijnt het gevolg te zyu vau het gebruik van oude buizen. Ook te Roermond ontstond dienselfden avond door een onbekende oorzaak eene gasontploffing ten huizo van den Heer H., fabrikant aldaar. Er werd eenige schade aan de woning toegebracht. De dienstmeid werd ernstig verwond eu is naar het Louisa-hospitaal overgebracht. In het quartier des Acacias te Orleans is eeu huis ingestort; vijf werklieden wer den gewond. Uit Nijmegen wordt gemeld: Gis- teren-nainiddag omstreeks 7 uren heeft de oor logsboot Isala, welke op de Waal ter hongtu van Oosterbout beneden Nijmegeu voor anker lag, bij het lichten van het anker dit verloren; het bleef in den rivierbodem steken. Kort nadat de Isala van die plaats was vertrokken, kwam eene stoomboot met een sleepkonvooi de Waal aldaar op, bij welke gelegenheid het vaartuig van schipper J. van den Berg, geladen met ijzererts, op het verloren anker der Isala stootte eu zoo danige lekkage bekwam, dat het weldra zonk. Gisteren is daarvan te Eist door deu schipper eene scheepsverklaring opgemakt. Twee galeiboeven zijn uit het bagno te Forli ontvlucht. De een ontkwam; de ander brak bij zijn sprong uit het venster esn arm en een been, en bleef in de gracht liggen. De Middelburgse he strantjon- gens en nieuwsgierigen schijnen jaloerach te zijn op de lauweren, door huu R.itterdamsche en Ludsche geestverwanten in den strijd legou schutters geplukt. Maandag-avond althaus heeft daar rondom eeu rustigen dd. schutter eeu op stootje plaats gehad, waarvan aanleiding en strekking in 't duister liggen, maar waarbij niettemin een burger en een politie-ageut gekwetst werden. Eenige landbouwers in Drente zijn dit jaar begonnen met het gebruiken vau Kaïiiiet ter bemesting van het hooiland. Het schijnt tot dusver algemeen te voldoen. Ook ter bestrijding vau schadelijke mossoorten is het dienstig bevonden, terwijl de hooi-opbreugst van dat land niets te wenstheu overliet. Bij Festming, in Wales, is een ze s- tieu-jarig meisje op een bergtocht verongelukt. Zij was met eenige vrienden eeu schilderachtig punt Hugh Lloyd's pulpit, gaan bezoekeu en viel ui eeu atgroud, teiwijlzij zich vooroverboog om naar beneden te zien. Vermoedelijk is zij spoedig dood geweest. Haar lichaam werd naar boven gebracht door eeu mijnwerker, die daartoe aau eeu touw moest worden neergelaten en weer op gehaald. TeHennaya, iu Algerië, hebben de buitengewoon talrijke ratten ontzaglijke schade aau deu oogst aangericht. De dieren wordeu bij tienduizenden gedood; maar het helpt niet eu de inwoners der plaats weteu niet, wat te doeu. Het gerechtshof te Leipzigheeft in hooger beroep het vonnis vau Lieake, deu moordenaar van den Frankfortscheu Politiera d Rurnpff bevestigd. De premie van 10.000 Mark, weike voor het opsporen en gevangen nemen vau Lidke werd uitgeloofd, is dezer dagen ouder de verschillende rechthebbenden verdeeld. De po litiedienaar vau HocUenheim, die hem aanhield en bij zijn vlucht weder vatte, heeft 6000 Mark gekregen. In de laatst verloopen dagen heeft eeu nijpende koude op de Alpen geheerscht Tout comme c/tez nous! Uit Soerabaia schrijft men van 10 Juli: De gezagvoerder van eeu Engeisoh schip dat in den Trechter voor anker lag, gaf monde ling zijn verlangen te kennen, om twee logies- jougens, eeu lichtmatroos, en eeu scheepsjongen, iu dienst te uemeu, daar de beuoefte aan zulke schepelingen groot was en de vorigeu hun ont slag hadden genomen. Dit verlangen iu aanwe zigheid vau verscheidene personen geuit, bleef niet zonder gevolg. Reeds den volgenden avond meldden zicb drie Europeescha jongens eu den volgenden morgen nog zeven andereu aau. Het zijn niet de zoogenaamde Kramüauganschfc jongelui, maar voor het grootste gedeelte jongens uil deu fatsoenlijken stand, ja zelfs scholieren der Hoogere Burgerschool, maar die reeds laug een kosiwimiiug hadden gezocht. Gedurende de maand Juli is ic N.-Ameiika voor 9,000,000 dollars verbraud. De 37-jarige gardeuier W., uit St.-Anua-Parocbie, schold iu den nacht van 7 op 8 Juui op deu openbaren weg den kanton rechter van Berlicum voor //baudiet", //valsche munter" enz. Het O. M. by de Rechtbank te Leeuwarden eischte nu deswege tegen W. een boete van f 200. Eergisteren was het 69 jaar ge leden, dat het oud-lid van Gedep. Staten van Zeeland, jhr. V. Damas van Cuter», als adelborst de boveu-halterij commandeerde op het oorlog schip van deu vice-admiraal Van der Capelleu bij het beschieten vau Algiers. Jhr. Van Outers is thans de eeuig overgeuleveu officier, die aau dat bombardement deelnam. In het huis van Jacobs te Te r-A pel ontstond gisteren -nacht brand. De man woonde alleen eu sliep eu hij zou hoogst waarschijnlijk zyu omgekomen, had niet zyu houd hem gewekt eu gered, toen de vlammen reeds uit het dak sloegen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2