BUITENLAND. BINNENLAND. Dr. Scliaepman te Munster. Ommersehans. GEMENGDE BERICHTEN. ea speciaal thans tegen de uitbreiding 7au den militielast. De verdediging des vader lands behoeft niet te lijden als de afschaf fing der plaatsvervanging niet doorgaat. Minister Reuther heeft eenmaal in de Kamer verklaard, dat Nederland uitstekend zonder de invoering van den persoonlijken dienst is te verdedigen. Men keere dus tot zijne plannen terug; hij had een wel aan eensluitend geheel van noodzakelijke maatregelen voorgedragen. Wat men ook doe of late, tot geen prijs moet het Nederlaudsche Volk tot het tor- schen van nieuwe lasten worden gedwon gen. Wij gaan reeds diep, veel te diep onder de nationale lasten gebukt. Vorst Hohenlohe zal den In October in naatn en den 15n Oct. metterdaad zijn Stad houders-ambt in Elzas-Lotharingen aan vaarden. De Telegraaf-conferentie te Berlijn heeft het ontwerp aangaande een uniform tarief stelsel bij tweede lezing onveranderd aan genomen. Van de vertegenwoordigers der vier Besturen, die bij de eerste lezing daar omtrent geene instruetiëu hadden, hebben er drie zich bij de voorstemmers aange sloten, terwijl de vierde zich voorbehield in het protocol een voor of tegen kenbaar te maken. Te Koningsbergen hebben thans 500 Polen, waaronder vele welgestelde perso nen die er sinds jaren waren gevestigd, van de politie aanzegging ontvangen om het land te verlaten. De Times meldt, dat het Britsche de partement van buitenlandsche zaken offici eel bericht heeft ouvangen, dat de Duitsehe Regeering, haar geschil met Spanje over de Caroliueu-eilanden wil onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener be vriende mogendheid. Do Dady News verneemt uit Napels dat de cholera in den omtrek zich niet uitbreidt. Schepen van Italië naar Sardinië, Sicilië en Egypte worden 24 uren in quarantaine gehouden. De Madridsche correspondent van het Berliner Tageblatt, die sinds jaren van nabij met de spaausche toestanden bekend is, schrijft ouder dagteekening van 31 Augustus: De auti-Duitsche beweging in Spanje neemt voortdurend toe, en wel te meer doordien zij, deels als eene zich gekrenkt gevoelende, deels als eene poli tieke oppositie tegen het tegenwoordige ministerie, voornamelijk dient als voorwend sel voor eene zeer populaire sociale-revo- lutionnaire beweging, waarbij men door eene algemeene omverwerping eene ver betering van toestand hoopt te verkrijgen. In Westfalens hoofdstad is op dit oogenblik de 32e algemeene vergadering der Duitsehe Ka tholieken bijeen, waarop ook het Lid van de Twee de Kamer dr. Schaepman, is verschenen. De ge vierde redenaar heeft zich ook hier gedrongen ge voeld, een woord te spreken, en waarschijnlijk is het velen nietonwelkom,met zijne schoone rede ken nis te maken. Wij laten ze dus hier volgen: „Ook zonder speciale opdracht mag ik mij toch wel gerechtigd achten, u den groet mijner Ka tholieke landslieden over te brengen. Wanneer ik in deze eenw der nationaliteiten niet van uwe Hollaudsche stamgenooten spreek, zoo doe ik dat met opzet. Dat woord heeft iets verleidelijks zeer juist), maar wanneer wij naast onze dauk- baarheid jegens God, dat wij Katholieken heeten, nog meer dankbaar zijn, zoo zijn wij dit daar voor, dat wij vrije en onafhankelijke Hollanders zijn (toestemming). Wat zal ik u in naam van Holland zeggen? Ik breng hetgeen ik ga spreken inj veiband met eene quaestie van den dag, na melijk de koloniale quaestie. Wij Nederlanders, zijn een koloniale grootheid. Gij zijt een rijk van kolonisten, tot nog toe zonder koloniën. Onze koloniale politiek is tot op heden niet de beste geweest; er was een tijd, dat de broeders des geestelijken levens ook hier in Westfalen weldoend heoben gewerkt, maar later is Jan van Leiden gekomen en wilde een duizendjarig rijk stichten, waaraan gij met recht spoedig een eiode hebt ge maakt. Gij daarentegen hebt ons Oruensbroeders en Zusters gezouden en ons daarmede de schoo ne, heerlijke boodschap gebracht, dat er nog een hoogere strijd bestaat, dan die om de bezittingen der wereld (bravo een strijd, dien men uit vechten moet, niet met bloed en staal, maar in gebed en door volharding in het heilige geloof der Katholieke Kerk. Voor ons, het kleine en zwakke land, is het een koninklijke eer geweest, dat wij ze hebben kunnen ontvangen in vrijheid en volmaakte onafhankelijkheid (luid bravo). Van de vrijheid kan men veel kwaads zeg gen, maar wij hielden de met recht en waarheid gepaarde vrijheid; haar zijn wij getrouw gebleven. Wij hebben geen verbanningswetteu gemaakt [le vendige bijval)-, wij hebben niemand weggejaagd; wij hebben integendeel gezegd: bij ons zult gij in vrijheid leven, en het geheele land heeft daar in toegestemd. De professoren, die ook bij ons Meiwetten verlangden bij alles wat Cultur- Jcampf heet zijn de professoren steeds haantje de voorste gelachzijn stemmen eens roependen in de woestijn gebleven; het volk heeft er zich niet aan gestoord. Ik breng een „Hoch" uit op hen, die zich niet meer onder u bevinden, maar die wij bij ons hebben opgenomen. „LeTe de Ka tholieke ürdeul"" [Langdurige geestdrift). Het blijkt uit eenige brieven over de bede laars-kolonie Ommersehans, zegt het Centrum, dat de „verpleegden" daar r.iet alleeu een goed leventje hebben, maar daarenboven niet beducht behoeven te zijn voor ernstige straffen, omdat het personeel, dat de wacht over hen moet houden, te klein is. Er zijn slechts SO ambte naren, (onder welken ook een dozijn kolonie- of zetboeren moeten geteld worden en slechts een achttiental half gewapeud zijn, die eene bevolking van niet minder dan veertienhonderd man moeten regeeren. Bloedige kwetsuren door de „ver pleegden" aan de beambten toegebracht, worden slechts gestraft met een, twee of hoogstens drie dagen cacliotstraf, zegt de schrijver van bedoelde brieven. Dat is dus heel wat minder, dan men in de wereld gewoon is toe te passen, waar een bloedende wond al aanstonds met eenige weken cel wordt gestraft. Inderdaad wij willen het gaarne gelooven, dat het hart van zoovele luiaards en leegloopsrs naar Ommersehans verlangt. Zi] hebben er een onbezorgd leven en mogon er zelfs nog meer kwaad doen dan elders. En dat durft men nog wel verbeteringsgestichten noemen. Waarlijk onze tegenwoordige philantropen heb ben eigenaardige opvattingen. Zij bereiken in den regel juist het tegenovergestelde van wat zij zich voorstellen! Ingevolge koninklijk besluit zal de tegenwoor dige vergadering van de Staten-Generaal door den Minister van Staat, Minister van binnen- landsche zaken, worden gesloten Zaterdag 19 September, des namiddags te drie uur. Bij koninklijk besluit is jhr. mr. E. J. J. Van Eysinga,, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot voorzitter dier Kamer, gedurende de vergadering, die zal aan vangen op den derdeu Maandag van September. Naar het Fad. verneemt, zal, tegelijk met de Indische begrooting, eene wet tot verhooging van iuvoerrechten op verschillende artikelen en eene wet tot verlaging of afschaffing van ver schillende uitvoerrechten worden ingediend. Eene resolutie van den Minister van finan ciën wijst er op dat niet zelden door ambtenaren de kosten van twee biljetten in rekeuing worden ge bracht voor eene reis per spoortrein, waarvoor tegen lageren prijs een biljet in rechtstreeksch verkeer is te verkrijgen. Het is strijdig met de voorgeschreven spaar zaamheid, en de ambtenaren stellen zich hierdoor bloot aan vermindering van het bedrag hunner declaratiën. Ten einde zich voor schade te vrijwaren, zul len zij dus wel doen door bij reizen met open bare middelen van vervoer, zich vooraf te ver gewissen of en tot hoever zij zich van een door gaand biljet kunnen bedienen. Duivendreeht, 4 Sept. Op 2 September jl. vierde de zeereerw. he er J. Laurent, B. K. pastoor alhier, het zilveren feest zijner priester wijding. De hoogvereerde jubilaris ontving bij deze gelegenheid talrijke bewijzen van achting en liefde. Zwolle, 4 Sept. De maatregelen door den Burgemeester uitgevaardigd de vervroegde sluiting der herbergen, enz. blijven tot nader order van kracht. Ook de huzaren blijven voor- loopig hier. Haarlemmermeer, 4 Sept. Door den Baad dezer Gemeente zijn bezwaren ingebracht tegen het bouwen van een fort in de onmiddellijke nabij heid van Hoofddorp er. naar men verneemt ook door 25 ingezetenen en de verschillende kerk besturen. De meesten eischen naar aanleiding van art. 5 der wet van 21 Dec. 1853 [Stbl. co. 128) schadevergoeding* indien hunne perceelen onder den kleinen verboden kring worden gerang schikt. 's G-ravenhage, 4 Sept. Een 70 buitenwerk zijnde personen alhier,hebben gisteren gezamen lijk een tocht gemaakt door verschillende straten. Na en voor de wandeling legerden zij in het Ma lieveld. De Baad der Gem. Zuilichem heeft een verordening uitgevaardigd tegen het verkoo- pen van vervalscht tarwe- of roggebrood. Naar de Zw. Ct. verneemt, is tegen J. A. Fortuin van Amsterdam door den gemeen teveldwachter te Steenwijkerwold procesverbaal opgemaakt ter zake eener door hem op 27 Aug. jl. in die gemeente gehouden lezing over het so cialisme, tot onderwerp hebbende: „den loop der arbeiders". Het procesverbaal is ter vervolging aan den officier vau justitie te Heerenveen opge zonden. Dr. Morren te Dusseldorf, die na zijn uittreden uit de stedelijke oogenkliuiek even wel nog werkzaam bleef, heeft dezer dagen zijn 20,000e groote oogoperatie verricht. Volgens een bericht uit Bridge port is daar eene nieuwe maatschappij gevestigd, die eene uitvinding zal exploiteeren van eene hand naaimachine. Deze zal bestaan uit een soort van schaar, die met de hand wordt bewogen, voor zien van eene naald, spoel enz., zijnde eene com plete naaimachiue. De prijs zal zijn ƒ12.50. Wan neer een en ander waarheid is, kan men zeggen, dat de naaimachine nu onder ieders bereik is ge komen. T e C o 1 m s c h a t e i s een aardappel die in Januaai van dit jaar in Italië werd ge rooid, door den metselaar Hondeling in het voor jaar gepoot. De plant heeft 8 stronken, waarvan sommige eene lengte van 1,60 M, hebben en tusschen de 30 en 50 loten. In de Zeeuw sc he gemeente St.- Annaland vierden J. Bergens en zijne vrouw hun 50-jarig huwelijksfeest; de vrouw heeft zes broe ders, waarvan een reeds 57 en twes 51 jaren zijn gehuwd; twee hunner dochters hebben reeds haar zilveren bruiloft gevierd; eeu zuster van Bergens is meer dan 40 jaren getrouwd, en verscheiden kinderen van de broeders der vrouw zijn al meer dan 25 jaar gehuwd. De politie op de tentoonstelling te Pest heeft daar reeds niet minder dan 965 zakkenrollers en andere gevaarlijke personen op gepakt. Zij is voornemens, de duizendste inhech tenisneming met een feestmaal te vieren. Aanboord van de stoomboot Wis consin, die den 29n Aug. van Liverpool naar New-York vertrok, bevonden zich 329 Mormo nen, wier bestemming de Zoutzeestad in Utah is. Dit is het vierde contingent, dat in den loop van dit jaar Liverpool verliet om het Mormo- nendom te versterken, in 't geheel met 1331 nieuwe volgelingen. H t tegenwoordige contingent bestaat uit 90 Britten, 125 Scandinaviërs en 100 Zwitsers en Duitschera. De taalzuiveringsbeweging on der de schutters te Gent neemt groote verhou dingen aan. Twee andere burgerwachters hebben nu hier geroepen, in plaats van present. De Ka pitein, die Fransch geëischt had, ontstak in toorn en bracht de zaak voor den krijgsraad! Te Lesumbrook, in den omtrek van Bremen, is onlangs een paard dol geworden een zeer zelden voorkomend geval. Het dier, een oude schimmol, liep in de weide met hoog opgeheven staart aauhoudend heen en weer, en beet zich telkens in de beenen. De eigenaar deed het eindelijk een halster om, en bracht het naar den stal. Hier stond het eerst rustig; maar het werd weldra hoe langer hoe woester, en eindelijk wat het volslagen dol. Het trapte en beet in den stal alles stuk, wat niet bijzonder stevig was vastgemaakt; zelfs de buitenmuur werd zwaar beschadigd en men moest den stal van builen met boomen, touwen en ladders stevig dicht hou den, om te voorkomen dat het dolle paard los brak. Met onnatuurlijk schitterende oogen en wijd geopenden bek sloeg en stampte het paard. Het rende met den kop tegen kribben en muren, en bracht zich vele bloedige wonden toe. Einde lijk na verloop van twee uren viel het arme dier dood op den grond. Een veearts, die het onder zocht, verklaarde, dat het werkelijk dol geweest was; vermoedelijk werd het zes weken geleden gebeten door den dol geworden hond van een laudbouwer te Lesumbrook. Een ander paard, dat met de schimmel in de weide heeft geloo- pen, is nu onder toezicht van een veearts gesteld. De heer Couch e, hoofdingenieur der stad Parijs is te Jersey verdronken bij eene poging tot redding van zijn 15-jarigen zoon, die ook verdronk. De heer Couche laat zijne vrouw met eene dochter achter, onder wier oogen het hartverscheurend voorval plaats had. De componist Ferdinand Poise heeft zich bij het nemen van «en stoombad hevig gebrand. Hetzelfde wordt gemeld van den di recteur der Ecole professiouelie van Versailles, die aan de bekomen brandwonden is overleden. Tengevolge van den val van een gedeelte van een klip, verloren Zaterdag drie personen te Dawlish, aau de Zuidkust van En geland, het leven. Eene jonge dame met huar neefje en nichtje, een gezelschapsjuffrouw en eeu kindermeid zaten onder de klip te rusten, toen plotseling ongeveer 50 duizend kilogr. aarde en steenen naar beneden stortten. De kindermeid, de gezelschapsjuffrouw en het negenjarig nichtje werden terstond gedood, de jongen had beide beenen op twee plaatsen, alsmede een arm ge broken, en ook de jonge dame bekwam ernstige wouden. Het ongeluk is toe te schrijven aan de voortdurende ondermijning vau de kalkrotsen door de aanspoelende zee, eeu gevaar waarmede de geheele zuidkust van Engeland min of meer wordt bedreigd. Langs de geheele kust denkt men een onderzoek in te stellen naar den toe stand der klippen. Een Amsterdamsch diamantsl ij- per liet dezer dagen een geopend doosje, waarin ruim 100 diamanten waren, in de Westerstraat vallen; door uren zoekens gelukte het hem, tot zelfs het laatste steentje terug te vinden. Als een bewijs, zegt de Tilburgsche Courant, dat de oliebollenbakkerijen op den Heuvel alhier, nogal te doen kunnen hebben, dient, dat eeu vrouwspersoon, Zondagavond in een neringdoend huis, in een paar uren tijds niet minder dan 36i/g, zegge: zes en dertig en een halve oliebol, naar binnen speelde, welke haar goed zijn bekomen. De haringvangst te Witby was 11. Zaterdag zoo overvloedig, dat de schoonste ha ringen slechts 15 shillings per last van 10,000 vissciien besomden. Vele tonnen werden als mest verkocht en de rest letterlijk weggeschonken. Dezer dagen was een boerenjon gen in den Zuidhoek onder Vrouwen-parochie bezig de koeien aan de sloot te laten drinken. Een van deze dieren draaide telken» om hem heer, zoodat hij in het touw geheel verward raakte en ook zijn keel zoodanig beklemd werd, dat hij bewusteloos, groen en blauw iu het ge zicht, werd opgenomen. Zijn toestand is nog zeer zoreefijk. Voor de betrekking vanzetkas- telein in de, met 1 Jan. te openen Harmonie te Heerenveen hebben zich ruim 130 sollici tanten aangemeld, waaronder een uit Londen. Onlangs is men er in geslaagd levende planten uit Engeland naar Amerika te zenden. De wartels der planten 't waren vi ooltjes werden met vochtig mos omgeven eu daaromheen wikkelde men guttaperchapapier. Zoo werden de planten in kastjes van latten gezet, waarna meu alles in stevig papier pakte. De planten kwamen in goeden staat over. Alleen waren de bladereu door gebrek aan licht ver bleekt. Een schoone vrouw, die vijftien jaren geleden in de aanzienlijke Londensche koop manskringen algemeen gevierd werd, is dezer dagen in het gasthuis te Greenwich overleden. Mits Annie Parker, die thans 35 jaren was, werd indertijd door de aanzienlijkste jonge kooplieden tot vrouw begeerd, en om hare buitengewone schoonheid bewonderd. Msar zij gaf zich over aan misbruik van sterken drank. Zij werd niet minder dan 400 malen deswege opgepakt en gevangen gezet. Haar vader, een rijke bankier, stierf van verdriet, eu Annie werd toen onder curateele ge steld. Tij lens hare laatste ziekte toonde zij diep berouw over haar slecht besteed leven. Te Broek onder AkkerwoudefFr.) i* een meisje gestorveu door het overdadig eten van rauwe appelen. Bij een landbouwer te Stiens had- den een paar kraaien een nest gebouwd en daarin eieren gelegd. Toen de jongen op 't punt waren van uit deu dop te kruipen, vergiftigde een buurman de ouden, daar deze hem vrij wat schade berokkende. Niet lang duurde het of honderden kraaien daagden van alle kanten op en maakten een vreeselijk leven, terwijl zij nu eens omhoog vlogen en dan weer neerstreken, om eindelijk naar hunne eigene woonplaatsen terug te keeren. Een tweetal, dat zitten bleef, was zoo't scheen door deu „volksraad* als pleegouders aangewezen, en deze namen het verlaten uest in, broedden de jongen uit eu voedden ze op. Deze historie heeft zich nu al drie jaren aaneen herhaald, de beide laatste malen werden de ouden vergiftigd, om te zien of de zaak weer hetzelfde verloop zou hebben. De Antwerpsche wereldtentoon- stelling zal uiet vóór 2 November gosloten wor den. Meu is voornemens de zalen van handel en nijverheid in October electrisch te verlichten. Aan het strand, niet ver van St. Nazaire (Fr. dep. Beneden Loire) is dezer dagen een leeuw geschoten, door drie jagers, die daar een bad namen. Het dier, dat op den weg van Paimboeuf uit een wagen van eeu beestenspel was ontsnapt, dwaalde daar sedert drie dagen in den omtrek rond. Zijne eigenaars hadden al dien tijd tevergeefs naar hem gezocht. Een werkman te Botterdam wan- delde eergisteravond lang» het Nieuwewerk op weg naar huis, treurig mijmerend over zijn droe- vigen toe»tand. De man had weder geen werk kunnen vinden. Op eens kwam een heer op hem af, om zijn sigaar aan het pijpje des werkmaus aan te steken. Hij ging hierbij wat ouhandig te werk en braudde met zijne sigaar den werkman aan den neus. Hierover drukte hij zijn hartelijk medelijden uit en schonk den werkman twee goudstukken, die later 20francstukken bleken te zijn. De man voelde zijn neus niet meer, en snelde vreugdedronken naar huis. Bij de herf»tmanoeuvres van het Oostenrijksche leger te St. Poelten (Neder-Oos- tenrijk) zy.i voor 't eer»t berijders van tweewielers gebruikt geworden als spionnen eu ordonnansen. Een apotheker te Jersey City (New-Jersey) kreeg 11. Zaterdag ter gereedmaking een recept voor chinine, maar leverde bij ver gissing „morphine" af. De dosis was voor twee dames bestemd. Nog deuzelfder. nacht stierf eene der dames en de tweede ligt op sterven. Toen de apotheker zijne noodlottige vergissing vernam, nam hij atropine in, maar het gelukte hem niet, zi#h den dood te geven. De dokter, die het recept voorschreef, was met eene der dames verloofd. Het geval heeft hem zoo aangegrepen, dat ook hij bedenkelijk ziek ligt. Een correspondent van de „In d é- peudance Beige", die eene reis door Zwitserland heeft gemaakt, vertelt als bewjjs hoezeer de ge schiedenis van Tell nog in de harten van het volk voortleeft, het volgende voorval. Een jonge Bus, de heer Yon Gezsler, die er volstrekt niet op gesteld is, om van den befaamden landvoogd af te stammen, was van plan om met eenige vrienden «en tochtje op bet Vierwaldstattermeer te maken, en werd, toen men aan boord was gegaan, door zijne bekenden bij ziju naam aan gesproken. Nauwelijks had de schipper dien naam gehoord, of hij roeide het bootje naar deu oever terug en zette het gezelschap, ondanks alle beloften en verzoeken, weder aan wal. Eeu man, die naar zijne meening den vervloekten naam Geszler droeg en wellicht eeu afstammeling van den landvoogd was, wilde hij voor geen geld ter wereld in ziju vaartuig vervoeren. Baron Leon de Lenval, te Nice, heeft een prijs uitgeloofd vau 3000 franks, voor de beste toepassing vau den mierophoon op de vervaardiging van een gemakkelijk draagbaar werktuig tot verbetering van de gehoor»cherpte van oorlijders. De ernstschietoefeningen met zwaar geschut, weike dezer dagen op het fort „de Harssens" te Helder zijn aangevangen, brengen, vooral in de naaste omgeving, een vreeselijke verwoesting te weeg. Honderden glas- en spiegel ruiten zijn nu reeds door de hevige schokken verbrijzeld, een aantal huizen werden gedeeltelijk van hun dakpannen beroofd, terwijl men, hoofd zakelijk in winkelneringen, groote schade leed door het vallen van met dranken, spiritualiën enz. gevulde llasschen. Van de schade wordt door het Rijk niets vergoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2