N I E U W E No. 934. Donderdag 10 September 1885. 10de Jaargang. De arbeidersquaestie in het Czarenrijk. BUITENLAND. Onschuldig verstooten. Welk eeu uitgestrekt veld van verheven arbeid eu glansrijk welslagen, welk een waarlijk hervormende taak zou hier voor de Katholieks Kerk zijn weggelegd! Zij en zij alleen kau het arme, zwaar ver drukte volk verlossen van zijne on wetendheid, vooroordeel en gewetenloos heid, als de Russische Regeeriug haar eene meer vrije beweging zou willen toestaan. Doch in hare onbegrijpelijke verblindheid wil de Ilegeering van den Czaar niets we ten van de hulp der Kerk. Met de grootste moeite werpt het Gouvernement van den Noordsckeu kolossus, door kunstige schaak- U4 4RLEMSCUE ABOMEMElfTSPB IJ S Per 3 maanden voor Haarlem f 0,80 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Yoor het Buitenland 1,50 Yfz ouderijjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATER.DAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. A.GTTE MA IfOH AG-ITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE® Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS I.AUEET. Ofschoon de binuenlandsche aangelegen heden van het groote Europeesche Rusland bij herhaling stof tot beschouwing en be- redeneeriug geven, toch wordt het van 't standpunt zijner industriëele toestanden zeer zelden bezien, omdat deze toe standen eigenlijk eerst eene schepping zijn van den allerlaatsten tijd. Hoe jeugdig de Russische industrie ook zij, men ziet er dezelfde gebrekeu in, als iu die der overige groote en kleine Staten van Europa. Rus land heeft dus zoo goed als deze zijne ar- beiders-quaestie, en zij is vau zóó ge- wichtigen aard, dat de Russische wetgever zich genoodzaakt zag er zjjne aandacht op te vestigen. Zoo ontstonden dan ook de wettelijke bepalingen omtrent den fabrieks arbeid der kinderen. Reeds den 1 Juni 1882 verscheen eens daarop betrekking hebbende wet. Deze verbiedt aan kinderen onder de twaalf jaren in fabriekeu werk zaam te zijn en bepaalt ook tegelijkertijd den duur vau den werktijd voor kindereu) die in zulke inrichtingen arbeid mogen verrichten. Gedurende den leeftijd vau 12 tot 15 jaren mogen zij dagelijks den dag op 24 uren, respectievelijk dag eu nacht gerekend niet langer dan 8 uren werken eu iu casu niet langer dan 4 uren achtereen. Het dagwerk mag niet voor 5 uren des morgeus een aanvang nemen eu niet na 9 uur 's avonds duren. Op Zon en feestdagen mag niet worden gewerkt. Korten tjjd geleden openbaarde de Regee ring bet eerste verslag over de toepassing van deze wet, waardoor de zaak een veel ernstiger aanzien heeft verkregen, dan men durfde vermoeden. De ergerlijkste mijbrui- ken, zooals b. v. de handel in kinderen, komen aan het licht eu dat nog wel uit kringen, van welke men dergelijke wanda den niet zou verwachten. Volgens eene oude wet mogen b. v. arbeidgevers geen leerlingen voor langoren tijd dan 5 jaren engageeren. Men vond echter middelen eu wegen,zelfs onder den dekmantel der mensch- lieveudhcid, om deze wet te ontduiken. Te gen betaling van eene zekere som door onder scheiden fabrikanten verstrekt, verbond zich eeue philautropische maatschappij, bij con tract, aan gemelde heeren, weeskinderen, vondelingen, verlaten en bedelende kinde ren, zooals ze maar ouder hunne barm- F E U ILL E TON. 3. Geschiedkundige Novelle. „Vader!" Biddend vestigde zich Rudolfs blik op den strengen grijsaard. „Bij de kinderlijke gehoorzaamhoid, die nog geen Zaraitz zijn vader geweigerd heeft ik verlang de waarheid 1" „Het zij dan zoo, vader," antwoordde Rudolf vastberaden." Gij zult alles vernemen De oude wees op een zetel. „Laat hooren," sprak hij, „eu," voegde hij er hartelijk bij, daar hij de bleekheid zijns zoons bemerkte, „gij zult een opmerkzaam toehoorder, een toegevend rech ter vinden Met de uitdrukking van de iunigste teeder- heid kuste Rudolf zijns vaders hand, schoof zijn stoel naderbij en begon aldus „Het mag omsteeks een jaar geleden zijn, dat ik op een heerlijken zomermorgen van een vroege jacht naar huis keerende, in het woud kwam langs de kapel, welke de Turken, bij hun laatsten overval, iu brand heb ien gestoken. Gelijk ge weet was dat het lievelingsplekje van mijne goede moeder geweest. Ik verbeeldde mij hartige, philautropische handen kwamen, voor hunne respectieve inrichtingen voor een diensttijd vau tien jaren te leveren. Zoo sloot in het jaar 1880 eeue fabriek van kristalwareu met de .Maatschappij tot redding van bedelende kiuderen* in Moskau, een contract, volgens hetwelk ge noemde maatschappij op zich nam aau de fabriek 60 kinderen van 8 tot 14 jaren te leveren, om dienst te doen in de smeltery en ouder de voorwaarde, dat zij daar tot hun achttiende jaar zouden blijven. Daar voor ontvingen de jeugdige arbeiders kost eu inwoning benevens een maandgeld van 3 roebel, waarvan echter de onkosten voor hunne kleeding gedurende al dien tijd werden afgehouden. Het overige van het werkloon bleef in handen der Maatschappij. Toen de Rijksinspecteur deze bezocht, vond hij daar nog 59 kinderen bezig het zware werk te verrichten; de meesten waren 10 a 11 jaren oud, 9 van hen telden eerst 8 jaren. Behalve de sporen vau tzwaren, on- gezoudeu arbeid, droegen de lichamen van deze beklagenswaardige wezens voor 't grootste gedeelte ook teuteekeus van harde tuchtiging, een gevolg van de willekeur der gewetenlooze fabrikanten, waaraan deze arme weerlooze kinderen zijn onder worpen. Er heerscheu overigens nog treuriger toestanden iu het Rijk der Gzaren. Bij eeue gehouden enquête vond men zes fabrieken, waar kinderen van zes jaren dagelijks 13 a 18 uren moesten werken, dat is nage noeg dag eu nacht. Ho9 het ouder zulke omstandigheden met het ouderwijs geschapen staat, kan men gemakkelijk beseffen. Waar zoude tijd moeten gevonden worden om deze ongelukkige wezens, lezen, schrijven en re kenen te leeren. Wanneer zouden zij gods dienstonderwijs moeten ontvangen? Zij groeien dan ook op iu een hei lensche on wetendheid, die alle grenzen overschrijdt. En zulke toestanden, heerschen gelijk de enquête constateert nog ten huidigen dage, drie jaren na het uitvaardigen vau de wet. Zoo iets is dan ook maar alleen in Rusland mogelijk. Eerst wisteu de fa brikanten men kent immers de wijze, waarop in Ruslaud de arm der gerechtig heid zich laat buigen en verkorten een uitstel der wet van twee jaren te verkrij gen. Dit uitstel werd inderdaad verleend, want de wet is eerst sinds den ln Mei 1884 verplichtend geworden, ofschoon zij altijd, dat ik hier nader bij hare liefdevolle bescherming was, dan overal elders en dikwijls en gaarne verwijlde ik op die gewijde plaats. Ook toen trad ik binnenhet zag er zoo gezellig, zoo vreedzaam uit; door de bonte, kleiue ruiten drong de zonneschijn vriendelijk door en wierp zijn licht op het kunsteloos bewerkte houten altaar en hot beeld vau deu stervenden Verlosser daarboven. Maar ik bevond er mij niet alleen. Voor het altaar knielde eene tengere meisjesgestalte in zwarte k leeding, het blonde haar bevallig om het hoofd gevlochten. Tranen stroomden uit hare oogen, met luider «tem bad zij God en de Koningin des Hemels, voor de zielerust van hare overleden moeder en om vrede voor haar eigen zwaar beklemd hart. En toen het meisje nu haar gelaat omkeerde en mij half verschrikt en toch zoo kinderlijk vertrouw- vol aanzag, overweldigde mij eane diepe ontroe ring, en een gevoel zoo heilig en rein, als ik nooit gekend had, deed mijn hart kloppen." Met zichtbare belangstelling had Engelbreclit het verhaal zijns zoons aangehoord. Hij voelde hoe zijne oogen vochtig welden; eene zachte, weemoedige herinnering rees voor den geest van den ruwen krijgsman op. Ook hij was eens jong geweest en hij dacht aan vervlogen dagen en aan het blonde meisje, dat hij als geliefde gade had tot heden niets anders is dan eene doode letter. De Commissaris der Regeering con stateert zelfs, dat tal van fabrikanten de wet niet eens kenneu. Vele fabrikanten ineeneu het, op hunne manier, goed met hunne werklieden. Zij deuken er wel niet aau hun een beter lot te bereiden, maar opdat zjj toch hunne ellende eenigszins zouden kunnen vergeten, houden de uienschlievendec arbeidgevers een euor- meu voorraad sterken drank eu tabak er op na, zoodat iedereu werkman voor een bagatel zich dronken kan drinken, zoo dik werf hij wil. Dat mag toch met recht het verbinden van edelmoedigheid met handelsgeest ge noemd worden. Da arme werkmau heeft onder zulke omstandigheden een vroolijk uurtje eu een gedeelte van zijn dagloon vloeit wederom terug iu de kas van zijn meester. Derge lijke humane* inrichtingen vindt men in zeer vele fabrieken. In andere inrichtin gen is de verhouding der arbeiders tot hun werkgevers als die van slaven tot hun meester. Slechts tweemaal per jaar wordt huu eenig loon uitbetaald, namelijk om streeks den tijd, dat de belastingpenningen moeten worden gestort. Het overige loon ontvangen zij iu levensmiddelen in n dura, als niet huu meester namelijk goedvindt eene *om als boetegeld voor fictieve mis drijven af t* houden zoodat zij zoo goed als niets overhouden. Van klachten of verzet tegen zulk een onrecht en verdrukking hoort men nimmer, het volk onderwerpt zich ootmoedig aan de ijzeren phalanx der machthebbers. De Regeering beeft wel deu wil de werklieden iu huu droevig lot ter hulp te komen, maarde Czaar zit zoo hoog op den troon! Duizenden gaan te gronde, zonder dat hunne nood- en angst kreten het oor van den landsvader berei ken. Als iets eu iemand hier kon helpeu, aan zou het de Kerk zijn; want de Rus, zoowel de gemeene mau als de vertegen woordigers van de gegoede en der hoogere klassen, zijn voor godsdienstigen invloed zeer ontvankelijk. Maar de landskerk be moeit zich niet met zulke dingen de Pope heeft geen begrip van eene inwendige missie; daarom heeft hij ook niet den minsten ze- delijkeu invloed op de menigte. Van de wonderbare, stille, machtige werkdadig- heid van de Katholieke Geestelijkheid, die de gave bezit zoowel intellectueele als ma- medegevoerd iu den burcht Zurnitz, die zij vol gens Gods ondoorgrondelijke raadsbesluiten maar al te spoedig met het graf zou verwisselen. „Verder!" sprak hij kortaf, om zijn aandoening niet aan zijn zoon te verraden; bespaar mij al het overtollige! Wie was hot meisje?" „Ik kende haar wel en toch had ik haar nimmer zco aangezien dan toenmaals in de stille kapel," ging Rudolf voort. „Het was Elze Nar- dory, de dochter van den rijken koopman te Mohnr." „De dochter van de» praalzieken kramer, mijn ergsten tegenstander, die met mijne ar moede deu spot waagt te drjjveu, daar ik niet zoo als zijns gelijken, op woekerachtig verworven geldzakken tronen kan Eu de dochter van dezen manRudolf ik wil niet hopen De blos der gramschap was den licht prikkel baren onden heer in het aangezicht gestegen, een teeken dat hij het onderhoud als geëindigd wenschte to zien. Maar Rudolf Von Zavnitz gaf zijne zaak niet zoo gemakkelijk op. „O, als gij haar kendet, vader, zij is zoo goed, zoo edel, zoo lieftallig 1 Het vaderlijk huis is haar vreemd geworden sinds hare moeder door den dood word weg gerukt; van de teedere inborst van zijn kind heeft de kramersziel des vaders geen begrip. Op teriëele hulp te verschaffen, heeft niemand eenig denkbeeld. O zetten van staatmauswqsheid of door ge welddadige eu afschuwelijke machtmidde- len, eeu dam op tegen de machtig aan groeiende beweging van het naar vrijheid snakkende volk eu men veroorlooft den goe den geesten niet, deu naderenden storm te bezweren, zoodat hij door de booze gees ten van zijne boeien ontdaan, in woeste vaart de bestaande orde met hare goede eu slechte instellingen zal omverwerpen en de maatschappij totaal zal doen te gronde gaan. Arm R .sland. De ongeregeldheden te Madrid hebben zich niet herhaald. Men schijnt er zelfs iets kalmer, althans minder opgewonden te wezen. Het Ministerie heeft den Gezant te Berlijn gewaarschuwd om zich gereed te hou den, ten einde op ontvangst van het eerste bericht zijne paspoorten te vragen. Het Gouvernement heeft besloten krachtig te handelen. Alle Spanjaarden noemen terecht de daad der Duitsehers roof. De Spaansche Regeering is door de of- ficiëele telegrammen uit Berliju eenigszius gerustgesteld. Het Duitsche departement van buiteulaudsche zaken heeft verklaard, dat de scheepscommaudauten in last had den ontvangen, de Duitsche vlag niet te hijschen, waar zij reeds de Spaansche vlag geheschen vonden. Gedurende de onderhan delingen zal er geen nieuwe inbezitneming plaats hebben. De onmogelijkheid om den bevelhebber der kanonneerboot Hydna be velen toe te zenden, was oorzaak van het gebeurde te Yap, hetwelk echter in den vredelievenden loop der onderhandelingen dien gedenkivaardigen morgen wisselden wij slechts een sloramen groet; maar onze harten hadden elkander gevonden. Eeu gunstig toeval voerde ons later meer dan eenmaal tot elkander eu ik durfde haar bekennen, hoe zij mijne ge- heele ziel vervulde, hoe het mijn hoogste ver langen, mijn eenig streven was haar eens de mijne te mogeii noemen. En Elze verwierp het hart niet, dat haar trouwe liefde bood maar duister zag zij de toekomst inwant haar rader, de rijke Nardory, is voornemens haar aan den linnenwever Rigocz in Pesth uit te huwe lijken, die huis en hof bezit en herhaaldelijk om Elze's hand aanzoek heeft gedaan. Daarom, vader, trof mij uwe mededeeling als een donderslag. Binnen weinige dagen komt Ragocz van Pesth naar Moliar over en de oude Nardory zal Elze het jawoord afdwingen, in dien zij weigert het vrijwillig te gevenik echter zal dan ver weg zijn, en buiten machte om haar te beschermen 1" Rudolf zweeg. Engelbrecht mat intusschen met langzime schreden het vertrek, afgebroken woorden mompelende, als kampte hij met een besluit. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1