B I N X E N L A i\ D. geeu storing moet teweegbrengen, zoo al thans zegt de Nordd. Zeitung, Yon Bis marck's lijforgaan. De commissie voor de samenstelling van een burgerlijk wetboek heeft te Ber lijn hare werkzaamheden hervat. Zij zal voortaan geregeld elkeu Maandag, Woens dag en Vrijdag zitting houden, en hoopt binnen twee jaren hare taak te kunnen volbrengen. De Schout-bij-nacht op nonactiviteit Wer ner heeft voor de benoeming tot Landes- hauptmann over het Duitsche gedeelte van Nieuw-Guiuea bedankt. De uit Pruisen verdreven Russen wor den in het koninkrijk Saksen niet toege laten. Iutusscneu heeft de Saksische Re geering bekend gemaakt, dat aldaar woon achtige Russen alleen dan zullen worden verdreven, wanneer zij aan anarchistische of socialistische woelingen deelnemen, ol deze ondersteunen. Het officieel orgaan in Frankrijk bevat het decreet tot het houden der verkiezingen op 4 October. De cholera, welke in het vorige jaar in 149 dagen te Toulon 671 slachtoffers maakte, breidt zich opnieuw meer en meer a'.daar uit. Eergisteren heeft in het renpark te Nar- bonne eene demonstratie tegen Duitsch- land plaats gehad, waar slechts 180 Span jaarden aan deelnamen. Het heelt zich door geeu incident gekenmerkt. Generaal De Courey is te Hué terugge keerd, komende van Quiu Hou, eene plaats in Annam, 250 a 300 mijlen van Hué gele- gen- Groote wanordelijkheden hebben in die provincie plaats gehad. Een groot aantal Christenen is vermoord en dorpen werden verbrand. Generaal Prudhomme, belast met het her stellen van de orde, heeft de citadel bezet. Krachtige maatregelen zijn ge nomen. Een nader telegram zegt, dat Generaal Prudhomme Da een driedaagscheu marsch, waarop hij den slecht gewapeudeu vijand, die in grooten getale weerstaud bood, ontmoet had, voor de citadel van Pin Tink is aangekomen, welke haar poorten voor hem opende. De Fransehen verloren geeu enkelen man. De Tumulten. GEMENGDE BERICHTEN. In verscheidene steden, zegt De Gelderlander, heeft de wanorde een paar dagen haren troon gevestigd gehad. Het beilenkelijke van dtz- in Nederland ongewone voorvallen is dat die onge regeldheden een socialistische tint dragen. Roode vlaggen wordeu aan een lange lat in de lucht gestoken; groote kinders schreeuwen: Leven de sociaal-democraten, en zulks meestal eenigen tijd nadat een agent der kleine socialistische sekte, die zelfs naar rechtspersoonlijkheid trachtte, in een of andere groote kroeg de gemoederen der geen werk hebbende arbeiders heeft opgewonden. Moeten wij hierui t afleiden dat het Nederlaud- sehe werkvolk tot het socialisme zich getrok ken gevoelt of de omverwerpende beginselen raakt toegedaan? In geenen deele. Als er slechts arbeid ware, zouden de weiuige roervinken geen gehoor vinden. De Ncderlandsche werkman is wars van alle socialistisch geharrewar. Elders, in Frankrijk b. v., treft men van die lieden aan, welke niet werken willen, van de straatpolitiek, van groote en kleine omwentelingen leven; die aan de luiheid van het negerras de scherpzinnigheid der moder ne beschaving paren, niets te verliezen hebben en bij iedere verandering winnen. Zulke personen zijn socialisten tot onder de nagels hunner vin gers. Doch de Nederlandsche ambachtsman houdt van een vast en onbezorgd bestaan, van eigen haard en netjes voor den dag komen, van goed eten en drinken, van oppotten voor den ouden dag. Hij heeft belang bij eene gevestigde orde van zaken, en vooral bij vast werk, in alle jaar getijden, ook in de slappe jarea. Wauueer hij het oor leent aan volksmisleiders, dan doet hij het uit verveling, uit spijt omdat hij geen verdienste heeft, en vrouw en kinderen niet langer des Zaterdags hem met een onbekommerd hart en blij gelaat afwachten; omdat er weken zijn dal er niets gebeurd is. Dat mag niet lauger; daarin moet raad geschaft worden. Wij allen hebben er belang bij, dat het socia lisme geeu woekerplant worde, die ouzen gezonden bodem bederft. Persoonlijke alleenstaande bemoei ing baat weinig; de Regeering moet haren socialen plicht beseffen; waarover straks. Laat ons eerst ophelderen, waarom wij hier niet van zedelijke middelen, die wij oneindig hooger stellen dan de stoffelijke hulpverleeniug, willen gewagen. Om de tumulten te voorkomen, vooral in den naderenden winter, is het niet voldoende sommigen in het rechte spoor te houden; allen moeten de dwaasheid van straattooneeleu inzien. Zoo niet allen de eigenlijke socialisten zijn te weiuig in getal om mee te tellen zich onthouden, groeit een kleine ontevredene groep weer tot eene glazenbrekende menigte aan. Vielnu, de grootste helft, althans de helft der werklieden is liberaal. Een katholiek onderwezen werkman weet maar al te goed dat verzet tegen de gevestigde machten ongeoorloofd is en tevens eene dwaasheid, een openlijk erkenning van eigen ontzenuwing en lafheid, actueel gesproken, een ingooien van eigen glazen. Doch wat zal de liberaal tot zijn volk zeggen? Dat men zich niet zoo onbeschaafd moet aanstellen; dat men zijn burgerplicht: het mede haudhaven der openbare orde, niet mag verzuimen; dat men zich moet gedragen als «nette menschen"; dat men geen algemeen stem recht zal verwerven, indien men begint met de uitoefening van algemeen gooirecht? Helaas, wij vreezen, dat zulke vermaningen evenveel indruk zullen maken als wanneer iemand tegen een half bedwelmde, die weer naar de flasch tast, zegt: Verzamel liever oud porselein; het is een genot een kast met oud porselein te be zitten! Derhalven wenschen wij hier slechts te spre ken over de materieële middelen, en deze zijn lo. Het heffen van een hoog ingaand recht met een verbodsrecht gelijkstaande, op alle bewerkte artikelen, uit Duitschland, Bdgië, Frankrijk, en Engeland ingevoerd; 2o. het stellen der voor waarde, bij alle aanbestedingen van groote open bare werken, dat slechts Nederlandsche werk gevers mogen inschrijven (welk tijdelijk nadeel de schatkist daardoor ook ondervindt-); 3o. het laten uitvoeren van kleine op-nbare werken, die op het oogenblik niet strikt noodig zijn, b. v. het bouwen van woningen voor gehuwde onder officieren, aanleg van nieuwe wandelwegen of het aanbrengen van andere verfraaiingen enz. Wij weten wel dat het eerste middel voor dezen winter niet helpen kan; de handelstrac- taten zitten ons in den weg, en bovendien is een wetsontwerp tot wijziging en aanzienlijke wij zigiug van ons greustarief niet zoo spoedig ingeleverd en aangenomen. Doch het voordeel van eene poging tot zoodanigen maatregel zou hierin bestaan, dat degenen, die genegen en be kwaam zijn de Regeering te steunen in het zoo noodige werk verschaffen, met meer moed en hoop op welslagen dezen winter hunne comités zou den organiseeren, zich bewust dat dit het laatste jaargetijde zoude zijn waarin zij allen er voor gespannen worden. Wanneer meu een eind ziet aan de crisis, dan Dehoudt men animo om tegen den stroom opto roeien zoolang het moet. Het tweede middel zou reeds in dit jaar kun nen werken, insgelijks het derde. Kunstmiddelen zal men zeggen, tijdelijke pal liatieven, verzaking van den vrijbaudel, opge schroefde en abnormale toestand; wij geven dit allemaal toe. Doch de crisis ia er; het werkge- brek is er. Men kan er zijn oogen voor dicht doen, maar dan verdwijnen ze nog niet. Weet iemand betere hulpmiddelen, hij noeme ze en wij zullen de aanwending ervan voorstaan. Dit staat echter vast, het laisser aller is on mogelijk langer vol te houden. Kunstmiddelen, tijdelijke en slechts de crisis overdurende werk verschaffing, protectie, ook kunstmatige protectie van den binnenlandschen arbeid in alle vakken kleine middelen zijn te verkiezen boven geen middelen, te verkiezen boven een afwachten van den tijd, waarin het zoude heeten: aux grands maux les grands remedes. Bij testamentaire beschikking heeft H. Pulladu aan het R. K. Kerkbestuur van den H. Jacobus te Valburg een legaat besproken vau een stuk weiland geschat op f 1600. Amsterdam, 8 Sept. Twee rechercheurs be trapten Zaterdag-nacht op heeterdaad een man, die bij een winkelier op den Zeedijk moedwillig eeue groote spiegelruit insloeg. Ojk op den Nieu- wendijk en in de Haarlemmerstraat werden in denzelfden nacht ruiten stuk geslagen. Leeuwarden, 8 Sept. Zekere A. M., vroeger slager alhier en laatst verpleegde te Vee .huizen, die in een brief den burgemeester van Norg heeft bedreigd met brandstichting, indien deze hem niet ƒ500 toezond, is door het Gerechtshof ver oordeeld tot éen jaar celstraf. Hedikhuizen, 8 Sept. De Raad dezer gemeente heeft een gedeelte van de openbare school aan het R. K. par. Kerkbestuur afgestaan om te die nen als bewaarschool. Helder, 8 Sept. Door het bestuur der kies— veieenigiug Helder is een adres gericht aan den Minister van oorlog, om zoo mogelijk vergoeding te erlangen vanwege het departement van Oor log, voor de geleden schade aan woniugen door de zware schietproeven uit het geschut van het fort op de Horssen op 2 dezer. ZwoHe, 8 Sept. Reeds Donderdag a. s. zal voor de Rechtbank alhier, een der gedurende den jongsten oploop alhier in arrest genomen personen, die ruiten ingeworpen hebben, terecht staan. Aalten, 8 S:pt. Als eene bizonderheid kan worden gemeld, dat in deze gemeente, welke 6628 inwoners telt van 30 Juli tot 21 Augus tus niemand is overleden. Rotterdam, 8 Sept. Op het voormalig cx- ercitie-veld der schutterij alhier, zijn Zaterdag door den heer Leon Antenne Sr., van 's llage, proeven genomen met Schöuberg's brandblusch- middel Feuertod, welke een yeriassend resultaat opleverden. Verscheiden belangstellenden waren aanwezig. Te Appingedam werd Zaterdag van wege eenige kasteleins err liefhebbers eeue hardrijderij op velocipedes gehouden. Te Maarsen zal eerstdaags de nieuwe kerk worden ingewijd door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht. Bij die gelegen heid zal het zoo gunstig bekende zangkoor der kathedraal te Utrecht, op verzoek van den Deken en Pastoor aldaar, de beroemde Mis „Papae Marcelli", van Palestrina, uitvoeren. Eergisteren is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht de gewezen onderwijzer B. K. te 't Bildt, beschuldigd van diefstal van een horloge en van eenige andere voorwerpen van waarde ten nadeele vau zijne zuster, bij wie hij eenige dagen had doorgebracht. Beschuldigde zwierf reeds sedert eenigen tijd zonder betrekking rond. Eergisteren is te Berlijn de tuin- bouw-tentoonstelling geopend. Er zijn 1700 inzen dingen, van 520 inzenders. Behalve uit het Duitsche Rijk is er ook veel uit het buitenland gekomen, inzonderheid uit Engeland en België, vorder uit Nederland, Zweden, Denemarken en onder anderen uit Sydney. De echtheid van geschenken, door reizigers medegebracht, is te allen tijde wel eens verdacht geweest. Onze grootvaders brach ten meermalen „echte" Weespermoppen mede, in een verraderlijk zakje van een Amsterdamschen banketbakker. Maar een winkel, waar uitsluiteud zulke „meegebrachte" aardigheden verkocht wor den, is toch iets nieuws. Zulk een winkel is nu te Berlijn gevestigd. Men vindt daar allerlei voor werpen van gesneden hout, uit de Zwitsersche bergen, uit Tyrol enz., zoo „echt" mogelijk, ten dienste van hen, die op hunne reis in die streken verzuimden een of ander geschenk voor de hun nen te koopen. De winkelier vraagt zelfs, waar mijnheer of mevrouw geweest is, ten einde de gekochte voorwerpen in een courant uit die streken te wikkelen, om de „echtheid" volkomen te maken. In een vedermagazijn teBerlijn is dezer dagen, door een brandend eind sigaar, dat een der klanten onvoorzichtig wegwierp, een brand ontstaan, welke voor 20,000 Mark (ƒ12,000) schade aanrichtte. Dit bedrag was voor het groot ste gedeelte door verzekering gedekt. Maar de schuldige moet toch een schadevergoeding betalen. Een boer in den omtrek van Lijk (Pruisen), wiens velden door hagel beschadigd waren, wilde van zijn verzekering-maatschappij een zoo hoog mogelijke som als schadevergoeding ontvangen, en om nu aan de velden het aanzien te geven alsof zij geheel verwoest wareu, liet hij zijn knechts een langen ketting er over heen sleepen. Maar terwijl zij zoo bezig waren, werden zij overvallen door een beambte van de verzeke ring-maatschappij, die op zijn vraag wat zij de den leukweg ten antwoord ontving: „wij hagelen", en nu was de bedrieger bedrogen. Pasteur, de welbekende Fransche geleerde, zal eerstdaags te Parijs een: inrichting openen tot bescherming van menschen en diereu tegen hondsdolheid. Hij moet nu een veel ver beterde wijze van behandeling gevonden hebben. Eenigen tijd geleden heeft hij een negenjarigen knaap, die door een dollen hond op drie plaatsen gebeten was, behandeld met het gevolg, dat de knaap volkomen gezond bleef. Het Pharmaceutisch Congres te Brussel vergaderd, heeft met algemeene stemmen het voorstel van dr. Van Hamel Roos aange nomen, om een internationaal tijdschrift tegen vervalschingen op te richten. Al het houtwerk van een huis, benevens de geheele inboedel, werd dezer dagen op ééne wagenvracht vervoerd van Gieten naar Buinerveen. Voor dak en muurwerk aan deze woning gebruikt men wat de natuur in de naaste omgeving aanbiedt, nl. aardzoden en heideplaggen, welke als waardeloos op de plaats der afbraak achterbleven en bij opbouwing gemakkelijk op nieuw worden verkregen. Den eerstvolgenden dag na dien der afbraak werd er weer opgebouwd en woonbaar gemaakt. Men ziet het dus: op do wijze als de oude Batavieren Weten sommige zo nen van het Noorden zich te behelpen. Een koopman in pelterijen, die zich belast met het veranderen van den vorm der pelsen, liet het volgende bericht aanplakken: „Men belast zich met het maken voor dames, van moffen, kragen, manchetten, enz., volgens de laatste mode, van hare eigen vellen." Tijdens den oorlog van 1870—71 werd een wacht, welke de Duitschers te Fon- tenay hadden achtergelaten, overvallen dotr Fransche scherpschutters, die eenige soldaten doodden en de overigen krijgsgevatigen maakten. Vóór zij weder vertrokken, lieten zij de spoor wegbrug in de lucht springen. Een der Duitsche soldaten, die voor dood bleef liggen, was enkel gewond. Hij kwam na eenigen tijd tot bewust zijn en dacht toen onmiddellijk aan een trein met mannen van de landweer, die weldra zou aan komen, en dan zeker bij de vernielde brus ver ongelukken. Zonder om zijn pijnlijke wonden te denken, kroop hij naar een kant van de brug en wist den trein door allerlei noodseinen tot stilstaan te brengen. Jozef Pott, zoo heette de wakkere soldaat, overleefde zijne wonden; maar een arm en een been moesten hem worden af gezet. Een der personen, die zich op den trein bevonden, gaf den redder van zijn leven een som van 3000 Mark. Van staatswege ont ving Pott geenerlei beloouing. Maar nu heeft de Keizer eindelijk aan de weduwe en de kinderen van den braven man een klein pensioen toe gekend. Een betere belooning vond dt held van een voorval van geheel anderen aard, dat door een Duitsch blad in herinnering wordt gebracht. De tegenwoordige Keizerin, toen nog Prinses van Pruisen, was eens op reis en had aau het station te Dessau behoefte aan heet water in een voetenwarmer. Een adjudant snelde met een knecht naar de wachtkamer om het te halen. Maar de pachter van het buffet kon dat tot zijn spijt niet geven, omdat hij juist alles gebruikt had om koffie te zetten. Een kleine heer, die bij het buffet stond, hoorde da!. „Wat!" riep hij, „ge hebt geen warm water? En hij nam de kan met kokende koffie en goot die ledig in den voetenwarmer, voor de oogen der vele reizigers, die het nu zonder dien verkwikkenden drank moesten doen. Die man, de heer Cokn, werd later tot hooge posten aan het Hof verheven. Hij is nu bizouder schatmoesler des Keizers. Eu de moraal van de vergelijking dier twee verhalen: Het is voordeeliger te zorgen dat een Prinses geen koude voeten heeft, dan houderden medemenschen voor ongelukken te vrijwaren. Meu schrijft van Terschelling: Klaagt men aan den vasten wal soms, dat de belastingen hoog zijn, als men 3 pCt. van zijn inkomen betaalt, op dit eiland, waar men zeer vele gemakkeu en gerieflijkheden mist, zijn amb tenaren, die ruim 7 pCt. van hunne jaarwedde moeten opbrengen, en het staat te voorzien, dat de belastingen hier nog zullen stijgen. Een ergerlijk soort van kinder arbeid moet, volgens verscheidene Duitsche bladen, in Baden, vooral in Breisgau, bestaan, Het is nl. het naaien van witte knoopjes aan hemden. Dit werk wordt door tusschenpersonen opgedrageu aan arme gezinnen, waar de kinderen, dikwijls van den jeugdigsten leeftijd, er voor gebruikt worden. De prijs waarmee dit werk betaald wordt is: 1 pfenning (i/j cent) p-r 12 dozijn knoopjes. En de betaling geschiedt niet eens in geld, maar de agenten, die doorgaans kooplieden zijn, be talen in koffie, suiker enz. I11 Amerika moet nog slechts één persoon in leven zijn, die Generaal Washington heeft gezien. De man woont iu den Staat Virginia, en heeft, naar men zegt, den buitengewoon hooge» leeftijd van 112 jaar bereikt. De Berlijnsche bladen melden, dat de heer Castan, eigenaar van een museum a la Barnum, de bevoegde overheid te vergeefs aangezocht heeft om de guillotine, welke tijdens het Schrikbewind te Parijs in werking was, ten toon te mogen stellen. In April 1871 werd dit revolutionnair souvenir voor 30,000 frs. door agenten der Commune aan den heer Castan ver kocht. Den 19 e n dezer maand zal aan het Parijsche stadhuis de inschrijving plaats heb ben voor de levering van den inkt, ten gebruike van de openbare 6cliolen der hoofdstad gedurende 1886. In het loopende jaar is deze levering ge gund voor 7500 fr. Te Cortina is, naar de Boiener Ztg. verhaalt, een koster het slachtoffer geworden vati de gewoonte, welke nog op vele plaatsen heerscht, om bij een onweder de kerkklok te luiden. Hij was, met behulp van twee jongens, aan het luiden toen de bliksem in de klok sloeg. De koster, een oppassend huisvader, viel onmid dellijk dood. Een der knapen werd aau handen en voeten verlamd, maar hij herstelde spoedig. Volgons de Tilb. Ct. zou Tilburg aangewezen zijn voor eene algemeene vergadering van Pauselijke Zouaven,het volgend jaar te houden. Een Londensch schuitenvoerder stond dezer dagen voor het politiehof van West- minster terecht, omdat hij de Theems veront reinigd had, door er vuil water uit zijn schuit in te pompen. Er werd te zijner verdediging aangevoerd, dat hij wel genoodzaakt was de schuit ledig te pompen, omdat zij anders gezon ken zou zijn, in welk geval het vuile water toch in de rivier gekomen was. Maar de man werd niettemin tot een boete van 5 60) ver oordeeld. In de kolonie Suriname werd in het afgeloopeu jaar uitgevoerd 967,271 gram goud, volgens het tarief eene waarde vertegen woordigende van 1,305,698. Sedert den aanvang van de goudindustrie in 1876 tot 1 Mei 1885, werd, voor zoover bekend, voor eeue waarde van ƒ6,445,596 aan goud uitgevoerd. Als een bewijs, dat niet overal op de Veluwe de landerijen laag in prijs zijn, kan dienen dat circa 9 H. A. bouwland nabij Ede eu in de buurtschap Veldhuizen, aldaar, bij pu blieke veiling, voor ruim 16,000 werden aan gekocht. Uit Sittard wordt van 5 Septe m- ber gemeld: Heden heeft men Jean Timmermans die min of meer aan verstandsverbijstering lijdt, (zoon van Cesar TimmermansJ naar 's-Hertogeu- bosch gebracht in het krankzinnigengesticht aldaar. Hij moet gedreigd hebben, den zwager van wijlen den advocaat Van Oppen, deu Burgemeester Savelberg te Heerlen, te zullen vermoorden. Onderscheidene landeigenaars, in de Zeven wolden (Fr.) zullen vele slooten en wijken laten uitdiepen, om daardoor aan do werkeloosheid onder de arbeiders tegemoet te komen. De specie, die daaruit verkregen wordt, is zeer geschikt tot bemesting vau bouw- en weilanden De lik doorns 11 ij ders te Austin, Texas, hebben een grooten wedstrijd aldaar ge houden, wie de fraaist gevormde voeten had. De prijs bestoud uit een paar prachtige laarzen met een diploma. De winner was een Eogelschman, die na afloop door vier-eu-twiutig mannen in liverei op een schild door de stad gedragen werd. Over den geheeleu weg werden faufares geblazen. Een buitengewone practische wetkennis legde onlangs een orgelman te Berlijn aan den dag, die reeds eeu aantal vonnissen on dergaan en zoo de wet uit hare tospassing had leeren kennen. Hij streed met de heeren van het gerecht over de benaming der hem ten laste ge legde daad, welke, volgens hem geen diefstal, maar oplichterij was. Men moest hem gelijk geven, maar de fijne ouderscheiding hielp hem weiuig. Hij werd nu wegens oplichterij tot 1 Va jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Een dokter te Berlijn wees 011- langs een agent van eene levensverzekering-maat schappij, die in zijn ijver wat al te lang zijn zaak bepleitte, vrij lomp de deur, en de agent nam daarover op eigenaardige wijze wraak. Juist toen hij aan tafel zat, kwam het dienstmeisje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2