MARKTBERICHTEN, Hoe men Graaf kan worden. Voor geest en hart. De eerste stap tot het goede is het kwa de na te laten. O, hoe verheven en roerend is de vreug de, die eeue moeder ondervindt over het geluk van haar kind Binnen drie dagen veranderen wij soms als het blad vau een boom en wij durven andoren dan uog wel van onstand vastigheid beschuldigen. Ziet gij iemand in een groot gevaar, red hem dan onmiddellijk, later kunt ge hem vragen hoe hij er iu kwam. De hoop houdt niet immer woord als eeu Koning, maar zij heeft altijd troost als eeue moeder. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 9 Sept. Deu 3u dezer is alhier de heer Mr. J. Tielenius Kruythoff secretaris dezer gemeente, overleden aan de gevolgen eeuer verwonding aan het been, op 13 Augustus door een val aan het Centraalstation te Amsterdam veroorzaakt. Gedurende 29 jareu was de geachte over ledene als secretaris vau Haarlem werk zaam; hp bereikte den leeftijd van bijna 57 jaren. Zaterdag werd zijn stoffelijk overschot in het familiegraf bijgezet. Vele autoritei ten, ambtenaren, vrienden en bekenden hadden zich op de begraafplaats vereeuigd om deu overledene de laatste eer te be wijzen. Aan de groeve brachten de Burgemees ter Jordens eu de heer J. De Vriesals vriend, hulde aan de nagedachtenis vau deu overledene. «77, De Koning maakte gisteren hier een rit door de stad, zonder gelelde bij zijn rijtuig. Hij werd overal eerbiedig be groet. reggen, dat er drie heeren waren om den dokter te spreken. De eerste die binnentrad was de agent vau eene „uitmuntende levensverzekering maatschappij". Hij hield den dokter, die op heete kolen zat, een half uur aan de praat. De dokter, die met veel moeite en zelfbeheersching tot het laatst toe kalm en beleefd was gebleven, liet bem uit, en zag met genoegen, dat de andere heeren geduldig gewacht hadden, en dat er nog drie bij gekomen waren. Maar ook de tweede, de derde, de vierde, de vijfde en de zesde bezoe ker blektn levensverzekering-agenten te zijn. Toen de dokter den laatste vroeg, waaraan hij toch zijn bezoek te danken had, vertoonde de man eene briefkaart, waarop hij verzocht werd, ten huize van Dr. X. te komen, „om te spreken over eer.e levensverzekering." Toen begreep de dokter de wraak van den beleedigden agent, en en hij had nog een reeks van dagen gelegenheid zijn opvliegendheid le betreuren want de bezoeken van levensverzekerings-ageuten hielden niet op. Hij pleegt nu iederen onbekenden patiënt, die bij hem komt, te vragen, „of hij misschien de eer heeft, mat den vertegenwoordiger van eene levensverzekering-maatschappij te spreker.." In de laatste honderd jaren is de bevolking van Europa aangegroeid van 145,000,000 tot 350,000,000 zielen. De Engel- sche natie heeft zich ir. dien tij 1 vermenigvuldigd 5-voud; de Russen 4-voud en de Duitschers iets minder dan 3-voud. De Eransche en Spaansche bevolking zijn met ongeveer 50 petcent toegeno- In het jongste nummer van de H. Familie leest men de volgende Waarschu wing Er worden tegenwoordig langs huizen en straten lucifersdoosjes verkocht, waarop do meest onzedelijke voorstellingen als photographie voorkomen. Ouders I ziet toe, dat zulke ellendige zaken niet in uw huis komeuverbiedt uwen kinderen ze te koopen en jaag die verkoopers met schande vari uwe deur. Nog beter ware bet, iudien iemand tegen zulke openbare zedebeder vers bij de wettelijke overheid een aauklach indiende. Het zilver, in de schatkamers van Washington aanwezig, 13 onlangs gewogen met een der accuraatste weegschalen van Amerika. Het gewicht werd bevonden 543,700 pond. Het electrisch licht bekomt op zijn beurt reeds een concurrentl Het brandbare magnesium-metaal was als lichtbron meer of min op den achtergrond geraakt. Maar doordien naar Graetzel's methode het magnesium langs den electrischen weg veel goedkooper kan geprodu ceerd worden dan tot nu toe, begint men ern- siige pogingen in 't werk te stellen, om de mag nesium-verlichting algemeen te gaan maken. Al vast he ft de aluminium- en magnesiumfabriek te Bremen, die het procédé van Graetzel exploi teert, een concours uilgeschreven voor de beste magnesium-lamp, met horlogebeweging. Twee prijzen ziju uitgeloofd, 1 vau 500 en 1 van 200 mark. De Duitsche Barbiers- en Kap- pers-vereeniging beeft eergisteren in een tuin aan de Hazenheide bij Berlijn, in tegenwoordigheid van onge eer 4000 personen, op luisterrijke wijze haar veertiende jaarfeest gehouden. De voorzitter hield bij die gelegenheid eene toespraak, waarin hij meedeelde, dat. de Vereeniging reeds over de 12,000 leden telt. I u d e Dresdener Nachrichten van 5 S e p- tember 11. leest Dien: „Volgens eene bekendma king vanwege het Gemeentebestuur van Pirna, werd in de maand Juli 11. op den weg van Stadt Wehlen door de Uttewalder Grund naar de Bastei, een Hollandscb bankbiljet van ƒ200 gevonden, waarvan het tot nu toe niet gelukt is den rechtmatigen eigenaar op te sporen!" Js er onder onze landgeuooten iemand die het briefje verloor? Een troep dieven heeft onlangs getracht, de draden voor de eleetrische verlich ting in de kathedraal van Mexico door te snijden, ten einde de vergaderde geloovigen te kunnen bestelen. Door onhandigheid kreeg het hoofd der bende den stroom door het lichaam en werd op de plaats gedood. Met het innen vanprijzen in een loterij gewonnen, is men nog al nalatig. Vol gens Oostenrijksche bladen zijn niet minder dan 3487 prijzen van de Graf Keylevich-loterij nog niet opgeëischt. Daaronder zijn twee groote prij zen, ieder van ƒ10,000, gevallen op de num mers 19,410 ea 46.371. De overige ziju kleine prijzen. Het bedrag dat nog uitbetaald moet worden, is in het geheel ƒ58,580. Als eene zeldzaamheid wordt ons gemeld, dat er sinds twee dagen in de rivier den lJsel eene zeekat zich heelt opge- gekouden, welke gisteren-ochtend door S. Noor- lander is gevangen. Door de plaatselijke politie te Wiusum, Leiden en 's Graveuhage, zijn twee guldens eü ecu kwartje als valaek in beBlag ge nomen. In April van het vorige jaar werd er in den Slaat New-York eene wet afgekondigd, die de fabrikatie en den verkoop verbood van oleo-margarine. Door eene beslissing vati het hoog ste gerechtshof Court of appeals) in New-York is deze wet nu herroepen. De bedoeling der wet wat ongetwijfeld geweett den verkoop tegen te gaan van een artikel, dat niet eens oleo-marga rine of kunstboter wat, maar boveudien nog voor natuurboter verkocht werd. Sedert den aanvang van het bad- seizoen te Scbeveningen, kwamen 4960 vreem- deiingon met 399 bedienden aldaar aan. Het btzoek was dezen zomer niet zoo druk als bet vorige jaar, toen er op 6 September 5705 vreem delingen met 476 bedienden gelogeerd geweest De abdij der Eerwaarde Paters Trappisten, op de Belgische grenzen bij Acbel welke reeds een groote uitgestrektheid bezit de gebouwen strekken zich ongeveer een kwar tier uurs ver uit, terwijl men de geheele abdij met bijbehoorendo gronden in geen uur kan doorloopen zal uog aanmerkelijk uitgebreid worden. Men is nu bezig met het bouwen van een nieuwe kerk en een groot gebouw, om vele vreemdelii g n, die deze merkwaardige en zegen rijke inrichting komen bezichtigen, te kunnen laten overnachten. Onder de arbeidersvrienden in Duitschland is meer en meer sprake van 't kiezen van een anderen betaaldag, in plaats van Za terdag. Men acht het in 't belang der gezinnen van de werklieden beter, dat de loonen niet aan den avond voor den vrijen Zondag worden uit betaald. Er is reeds hier en daar met goed ge volg de proef van die verandering genomen. Een door een der zonen van den heer S M. Valstar te Naaldwijk tam gemaakte boDte kraai, die reeds sedert jaren al de rechten van een huisdier had verkregen en zich vrij in huis bewoog, hernam in het voorjaar haar vrij heid. Het schijnt echter, dat de kraaien ook al van gezelligheid houden, want gisteren keerde zij terug en nam haar oude plaatsje weer in be slag, doch niet alvorens aan de huisgenooten, en in 't bizonder aan baar pleegvader, een wel komstgroet te hebben gebracht. De leden van den Raad van Berg- haren, opgeroepen om den eed af te leggen, zijn wederom niet verschenen. Jules Godard, de welbekende luchtreiziger, is, naar men uit Parijs bericht, overleden. Ten tijde van het eten van ooft aldus schrijft Der Landwirth van 2 Sept. is het van belang, de kinderen en alle huismoe ders er opmerkzram op te maken, geen ooft met zwarte stippen of er van af te wisschen vlekken te koopen. Door wetenschappelijk onderzoek is gebleken, dat genoemde stippen of vlekken een soort van woekerplant zijn, die zich in de lucht wegen vermeerdert en dan gevaarlijke ziekten veroorzaken kan. Men gebruike daarom geen ooft zonder het vooraf te schillen of minstens behoorlijk af te vegen. Ook met het oog op dieren, die er op geweest kunnen zijn, is dit laatste altijd geraden; afwasschen zoo moge lijk zal in verreweg de meeste gevallen de voorkeur verdienen boven afvegen. Toen Guslaaf III, Koning vau Zweden, te Parijs was, kwam er eeue deputatie van de Sor- bonne bij bem, om bem geluk te wensobett dat de beroemde chemicus Scheele zijn onderdaan en landgenoot was. De Koning, die in de vruch ten der wetenschap zeer weinig belang stelde, schaamde zich dat hij niets van zulk een be roemd man wist, en zond terstond een koerier naar Zweden met het laconisch bevel „Scheele moet dadelijk tot Graaf verheven worden." „Ja, "zeide ziju Eerste Minister, toen hij die depêche las, „dat zal geschieden maar wie is Scheele Een Secretaris moest een onderzoek naar hem doen. Hij kwam bij den Minister terug. „Eeu zeer knappe vent, Luitenant bij de artil lerie, een goed schutter eu een uitmuntend bil jartspeler." Den volgenden dag was de burgerlijke Luite nant een Graaf en de geleerde bleef eenvou dig burger. De vergissing werd eerst ontdekt toen de Ko ning terug kwam. Hij was zeer verstoord. „Maar wie weet niet wie Scheele is 1" zeide hij beris pend. Hij wist het al sinds vier weken. Sterke verlangens ziju bij grootsche en uitstekende zaken vau hooge waarde, vooral dan, wanneer de uitvoering van onzen wil niet afhangt. Welk een geluk voor ons, dat wij alleen door te willen, rijk kunnen worden in verdiensten. God schept meer vermaak in de goede meeuiug, dau in de uitvoering; meer iu den wil, dan in de daad zelve; naar de eerste, niet naar de laatste bepaalt Hij het loon. Poëzie en proza. Sara (in verrukking). O, zie eens, papa, de zon daalt, diep eu immer die per. Mozes. Laat ze maar dalen beneden pari, aandeeleu hebben we niet. Een gevaarlijk hart. Een echtpaar, aangeklaagd wegens rustverstoring, verschijnt voor den rechter. „Hoe is 't mogelijk"' zegt deze tot de vrouw," dat gij steeds in onmin leeft met uwen echt genoot, hij heeft zulk een goed hart." „Dat is zoo, mijnheer de rechter," antwoordde de vrouw, „maar een hart dat te snel klopt." Op commando. Sergeant-Majoor. Mannen, als er bij ds inspectie gevraagd wordt: Hoe is de menage? dan moet ge antwoorden aan den Ka pitein „Goed!" aan den Overste, „ze r goed" eu aan den Generaal uitmuntend". Bijziende. Léonco, een Parijsch acteur, is zeer bijziende. Op zekeren dag kwam zijn voor hoofd in vrij gevoelige aanraking met een der kolommen van het Café de Suède. Een ieder, die den bons hoorde, dacht dat de acteur zich erg bezeerd had. „O, 't is uiet erg," antwoordde hij. „Garcon, geef me maar een servet, een glas water en wat zout." Het gevraagde werd gebracht en Léonce maakte een behoorlijk verband. Men dacht nu dat hij 't om ziju voorhoofd zou leggen, maar neen hij bond 't om den pilaar. Een lapsus calami. Een ijverig verslaggever vermeldde onlangs in een bericht van een brand aldus per telegraaf: „Verschrikkelijke brand; elf gebouwen, tien paarden en eeu koe tot puin." Scherp. Hospita. Er is eene lekkage aan de waterleiding, 't geheele huis staat vol water. Kost ganger. Ja, ik heb 't al lang bemerkt. Hospita. „Zoo, waar dan?" Kostganger „Wel, iu de soep." Ergerlijk. Een jong arts te Berlijn kondigde in een der couranten aan, dat hij zich daar ge vestigd had, bizonderlijk als specialiteit voor keelziekten, Kehlkopfkrankheiten. Men begrijpt zijce verbazing en wrevel, toen hij door een ver gissing van den zetter, 's avonds in de courant las, dat hij een specialiteit was voor Kohlkopf- krankheiten. Op hooge beenen begaf hij zich des morgens naar het dagbladbureau eu etschte herplaatsing der advertentie, wegens misstelling. Het verkeerd gezette woord wenschte hij nu met vette letter. Des avonds ongeduldig op de courant gewacht hebbende, had bij wel uit zijn vel willen springen, toen hij ditmaal las, een specialiteit te zijn voor Kahlkopfkrankheiten. BURG-. STAND DER. GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: H De Koker en S E Verdonck; P P Pruijs en C J Piek; P J Staal eu P Aarts; M Broekhuizen en J H Peper, H W 'T lloltus en C M Koning: J v. Tongeren en P E Verhoeven; G J Basé en W Saner; J C v. Helvert en A Wit. Getrouwd: M P Blomkolk en A M Negrijn; P C v. Koningsbiugge en D H M Steftens; MC Puts en M E H v. Koningsbrugge; J Groeneveld en M Laduc; A J v. Douselaar en A Visbeen. Bevallen: M W C Voorting geb. Goes z. M A Ickelsbeiroers geb. v. Niel d. J Cv. Lis geb. Meijer d. G v. d. Kommer geb. Zoet d. M J de Mon geb. Klabou d. E J Oxsener geb. Vring d. JE V linkervleugel geb. Bekker z. E Swart geb. Dasberg z. A Verkruissen en Kuurstra d. A Bachmann geb. v. Leeuwen d. N Best geb. v. Vaen d. AH Kruijer geb. Koppen d. G Kruijd geb. Ophof d. E Ver- zijlbergh geb. Willemse d. H M Zaudvoort geb. v. Wisseu d. J C M Wassenaar geb. Steffens z. A M Hansen geb. Diepenbeek z. H J Weiland geb. Hartendovp d. G C Rob geb. Liesveld z. H de Bruijn geb. Rademakers z. EC Hetem geb. Moet d. A J Clous geb. v. Oudenniel d. CP Heems kerk geb. Vring z. A C v. Gastel geb. Timraersd.— M C Schell geb. Fabels d. G Mantje geb. Bakker z. G Metselaar geb. v. Honschoien d. B Bars geb. Lingerak d. J C v. d Werff geb. Wijkhui- sen z. Overleden: P D A v. d. Willigen 15 j. z. Zijlstraat:— C J JS Mittcibaeuser 82 j. wel. F G M Koek Zuider- straat; H de Graaf 6 mn. z. Korte Puellaau: F v. d. Burg 86 j. wed. B Schornapel Hagestiaat; R v. d Vliet 3 mu. d. Delftstraat; CE Koehorst 67 j. wed. H Vissers K. Margarethastraat; C Rooderkerk 72 j. wed. W J Hessels Nieuwe gracht; A P v. d. Meij 25 j. Kinderhuissingel; J v. Dam 39 j. echtg. v. Spel Heereusirgel, W J Tielenius Kruijtbotf 56 j. Krocht, II Broekmeijer 4 mn. d. L. Veerstraat; A T Lenssen 77 j. wed. J Tbunnissen Spaarne, P A v. Os 54 j. Gasthuisvest; H Snel 6 mn. z. Ursula- ateeg; G Speijer 63 j. wed. L P Mok Drappeuierstraat;— Een ais leveul. aaugeg. kind van het viouwelijk geslacht van H N Blom Gasthuislaan; BE Clous 1 dg. d. Damsteegje; J C v d. Weiden 14 j. d. Zijlstraat. HAARLEM7 Sept. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 7,90 a witte f 6.40 a f7, rogge f5.25 a f 5.—Haver f 3.50 a f 365,gerst f f4,15a 4.50; duivenboouen f -,— a -,paardenboonen f-a bruine boonen f a f Gr. erwteu f 7,50 AMSTERDAM, 7 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 504 rundereu, vau welke de prijzen waren vette lste qual. f 0.74. dito 2de qual. f 0.64 dito 3de qualiteit 0,58 per kilo; melk- en kalfkoeien 90 a 240, graskalv. 25 nuchtere kalveren ƒ10 a 16, 13 schapen en lammeren a - vette varkens 46 a 40 c.; beiden per kilo.—biggen a paarden a ROTTERDAM, 8 Sept. Op de veemarkt waren gisteren en beden aangevoerd: 3 paard, 1484 runderen, 324 vette-en graskalveren, 8 nuchtere kalveren 1595 scha pen of lammeren, 116 varkens, 214 biggen, bokken. De pijzen van het vee, besteed ter markt van heden wareu als volgt: Runderen lste qualiteit 76 c. 2de qual. 64 er., 3de qual. 45 c.; kalveren lste qual. 88 cs 2de qual. 68 c.t schapen 84 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkeus 54 en 50 c. per kilo. De prijzen ,der botei waren heden als volgt lste f 54 2 qualit. f 523de qual. f 50. AL ÏMA.AR, 5 Sept. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 19 koeien 140 a 210 16 nuchtere kalveien /14 a 30,— vette kalveren f a226 schapen 14 a/ 24 varkens f per kilo, 115 ma gere dito 13 a 24,—, 18 bokken 7 a 12 - paarden a lammeren f - a 7 Sept. Ter veemarkt werden verkocht - koeien van a215 kalveren van f 25 a 96 18 nuchtere dito van f 13 a 25, 683jchapen f 20a 25,116varken» 40 a 50 c.25 magere 18 a 13 c. per kilo. SCHIEDAM, 8 Sept. Moutwijn per Ned. vat f 9,50 Jenever f15,Amsterd. proef f 16,25 Spoeling f 1,— dito commissie f 1,—. JLiONDEN 7 Sept. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3400, Schapen en Lammeren 8ü00, Kalveren 360 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/5 5/2 Schapen en Lammeren. 4/- a 5/6, Kalveren 3/- a 4/9 Zwijnen 3/8 4/2. REIDEN, 5 Sept. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 2 heet. tarwe winter- -,a zomer- f -,af heet. 3 rogge winter- -,— a zomer- a 5 heet. gerst zomer- -.a chevalier a -.8 heet. haver, zware- f a De prijs der boter was heden per */4 vatlste qual 52.— a 58.—, 2de qual. f 44.— a50. HOORN, 5 Sept. Op de weckmark van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heel. tarwe f 6,75 a 8,50 - heet. rogge f heet. gerst 4.5.25 heet. haver f 4,— mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet. bruine f ,13 a 7,50 gele hec paardeboonen f a heet. erwten a heet. groene -.10 a ,12 heet. grauwe ƒ12— a— heet. witte f -,— heet. aardappelen a manden appelen ƒ- a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 65 tot 225 veulens f a -koeien van ftot kal veren van 12 tot 21, schapen van 24tot 18,— lammeren van 13 tot26, varkens van 12 a 20, zeugen a biggen van 4a 13, PÜRMEREND, 8 Sept. Kaas:aangevoerd 350 stapels prijs der kleine kaas f28,50 middelbare BE URSBERICHTEN. Amsterdam, 8 September 1885 Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. ae koers Nederland. Cerlif. Werk. Schuld. 2l 8 4 5 5 5 5 5 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 1867 Goud leening Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-04 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) zilver (Jan.—Juli) Obl. buitenl. 1853-80 8 bij Hope& CJomp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100. 5 Obl. buiteul. 1867, 1871 75. I1 4 18762 w (Perpetueele) 4 Obl. Alg. Schuld 1865. 5 v v 1869. 6 Obl. Leening 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 41 1877 4 Columbia. Obligation4»4 Peru. Leening 18706 1872 5 Oostdurfjk. Aand. Nationale Bank. divi-i. Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18755 Halte. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 RualanJ. Gr. Spw. Maatacb. Aand.. 6 Balliache Spw. Aand3 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kurak Ohark. Obl. ƒ1000.. 5 Moracbanak Syaran Aand., 5 Riaachk Wiaama 5 ttumeute. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Katuaa Texas Obl. Cert. 7 PBEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 3 Belgte. Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. StaaUI. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 21/, pet. 821/4 :02>/4 99 SS'/, 91»/- 66'/, 8?Vi. 443/u 101 83»/, 97'A 47-/15 53 64»/, llO'/a 121 19 9'/s Th 118 139 104»/, 142 87l/4 IS'/s 57'/, 117 55 91 95i/4 56»/„ 55'/, 136 15'/, 135 109 X063/4 102"/,, 99 '/a 100 1037, 112 137 »/4 132 126 »/4 LAATSTE BERICHTEN. MADRID, 8 September, des voormid dags). Het Ministerie, de dagbladen en de geheele natie weigeren eeustemnig een vraagstuk, dat aan de eer van Spanje raakt, aan arbitrage te onderwerpen. Ongeduldig worden er tjjdiugeu tegemoet gezien van de Velasco, die op 25 Augustus vertrokken is, met last om het eiland Yap weder in bezit te nemeu. In navolging van het gebeurde te Madrid, heeft ook te Valencia een troep volk het schild van het Duitsche consulaat afgerukt en den vlaggenstok gebro ken. Gisteren had er te Saragossa eeue mani festatie tegen Duitschland plaats. Te Pu- ertasol werd eeue lichte wanordelijkheid door de politie onderdrukt. De Duitsche gezant overhandigde heden aan de Spaansche Regeeriug eene officiëele klacht over deu aanval op het Duitsche gezantschap. Meu gelooft dat de Spaansche Regeering daarop heden nog antwoorden Z81I.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3