B i L\ K NL A N i). definitieve verklaringen, betrefïeude de ver laging der kosten van overzeesche corres pondentie. Het voorstel van Duitsckland betreffende de telephonen werd met kleine veranderingen aangenomen. De laatste lezing zal waarschijnlijk Maandag-morgen plaats hebben, evenals eene afzonderlijke zitting, ter beraadslaging over de definitieve ver klaringen der kabel-telegraaf-maatschap- pijen aangaande verlaging van de tarieven voor het verkeer met landen aan de over zijde van den Oceaan. De quaestie der civiele lijst houdt in Beieren de gemoederen zeer bezig. Koning Lodewijk heeft te veel geld ver teerd en grooteudeels aan nuttelooze zaken. De Ministers denkeu er nu over, om bij den Landdag een wetsvoorstel in te dienen, waarbij voor de civiele lijst een zeker be drag (zeer hoog) wordt beschikbaar gesteld, doch onder zulke voorwaarden, dat de Ko ning zal worden gedwongen op wat be- bescheidener voet te gaan leven. Zij zien echter nog al op tegen de stemming in den Landdag. Men gelooft meer en meer, dat Duitsche schepen zich in den Stillen Oceaan bevinden met bevel om de vlag op zekere Carolinen- eilanden te planten. Men is ongerust dat het tot eene botsing tusschen de oorlogsche pen der twee volken zal komen. Keizer Wilhelm heeft rechtstreeks aan Koning Alfonso geseind, dat hij niet het minste plan beeft, noch ooit gehad heeft, om inbreuk te maken op de rechten van Spanje; dat hij niets zoude ondernemen, waardoor de Koning op eeuigerlei wijze zou worden benadeeld; Duitschland zou dien overeenkomstig het eiland Yap ontruimen en alle plannen ten aanzien van den Carolinen- Archipel laten varen en de Spaansche sou- vereiniteit erkennen, wanneer deze in wer kelijkheid wordt uitgeoefend. Onder voorzitting des Koniugs behan delde de Spaansche ministerraad gisteren morgen de rota, welke de Regeeriug naar Berlijn zond. Die nota zou geschreven ziju iu vrieudschappelijkeu toon, in het licht stellen de feiten, waarop Spanje zijn recht op de Carolinen-eilandeu grondt, en de er kenning van Spauje's recht vragen. Volgens de Gaceta de Madridziju van 17 tot en met 27 Augustus, dus iu 11 dagen, in Spanje voorgekomen 55,785 cholera gevallen met 17,756 dooden, dus naar ver houding met minder sterfte dan te voren. 'gemengde berichten- het postkantoor ile brief schijnbaar ongesc honden teruggevond :n. De correspondent opendeden brief in tegenwoordigheid der justitie en vond inge sloten waardelooze stukjes papier in plaats der bankbiljetten. De diefstal mo t lang van te voren beraamd zijn, want bet gewicht van den brief met de stukjes papier er in, stond gelijk met dat van den brief, waarin de 40 bankjes van 1000 frs. gesloten waren geweest. W o e n s d a g-m orgen werd te Tessel aangebracht eene vlet, waarin twee mariniers zaten, die 's avonds te voren uit het Nienwediep waren gedreven en het land niet weder hadden kunnen bereiken. Den geheelen nacht hadden zij voor anker gelegen met een noodsein aan een riem gebonden. Doornat werden de schip breukelingen door de blazerschuit T. X: 23 ont dekt en uit bun benarden toestand gered. Eergister en-avond, omstreeks half twaalf, was de geheele Jordaan te Amster dam in opstand. Een stoet van zestig of zeventig man, die van een bruiloft kwam, trok die buurt door, met een tamboer voorop. Denkende dat er socialisten aankwamen, vlogen de bewoners uit hunne huizen om hen terug te drijven. Sommigen waren zelfs zoo verbitterd, dat zij in nachtgewaad spoedig handgemeen werden. De politie maakte een einde aan de vergissing en smoorde eene vechtpartij in de geboorte. Een jong rechtsgeleerde te Am- sterdam liep onlangs met twee andere heeren in etn der drukste straten. Men week uit voor een aankomend rijtuig, maar de b doelde advo caat verzette geen voet meer dan noodig was en zelfs nog minder, want een der voorwielen reed hem oVir den voet. Zonder een spier te ver trekken bleef hij pal staan tot groote ontsteltenis der voorbijgangers, die het zageu. Mijnheer deed dit uit liefhebberij, omdat hij een kunstbeen droeg. Te Freiburg in Zwitserland heb- ben de politie-ageuten onderling twist gekregen, en wel zoo hevig, dat zij deuren en ramen ver brijzelden en een brigadier ten slotte door de gewapende macht moest worden ontwapend en opgesloten. Het baantje van orgeldraaier schijnt wel een der meest wisigevende te zijn. Voor de rechtbank te Manchester verscheen eer gisteren zulk een geraasmakende bedelaar met eene klacht tegen een vakgenoot die hem 100 ontstolen had, zijnde het grootste gedeelte van 127, hetwelk de aanklager op zijn zwerf tocht tijdens den jongstverloopeu zomer had kunnen oversparen. Houderdzeven-en-twiutig p. st. in één zomer te verdienen, is voor menig be kwaam en hard werkend man eene onmogelijk heid laat staan ze over te sparen! Naar wij vernemen is Z. M. de Koning voor nemens de zitting der Kamers in persoon te ope nen. Door Z. M. den Koning is bepaald dat voortaau geen groote parades meer zullen gehou den worden op den geboortedag van H. K. iï. Mevr. de Prinses van Saien Altenburg, weleer Douairière van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden. Naar wij vernemen, is de heer mr. A. J. li. Van Baarlid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, opnieuw ernstig ziek en ver keert hij zelfs in bedenkelijken toestand. Groningen, 11 Sept. De heer K. Piepers, ads.-ontvanger alhier, heeft Zondag-avond voor de 26e maal iu zijn leven het genoegen gesmaakt, een drenkeling van den dood te redden: nu eene dienstmeid, die 't spoor bijster wa3 geraakt. Seheveningen, 11 Sept. Alhier is het treu rige bericht ontvangen dat de matroos Arie Spaans, varende aan boord van de haringschuit Dina Cor nelia, schipper J. Roeleveld, is overboord ge slagen en verdronken. Alle pogiugen om hem te redden bleven vruchteloos. Deventer, 11 Sept. In deze gemeente heeft eene opperman zijn vrouw zoodanig mishandeld, dat zij kort daarna krankzinnig is geworden. Amerongen, 11 Sept. Alhier is een handels reiziger aangehouden en naar Arnhem overgebracht, die in verschillende hotels, zoowel hier als el ders, diners gebruikte en daarna zonder betalen zich uit de voeten maakte. Hillegom, 11 Sept. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollaudeche Stoomtramweg-Maatsch. Haarlem-Leiden bedroeg in de maand Juli 6098,55, het goederenver voer bedroeg ƒ173,30, zijnde te zamen 6,07 per dagkilometer. Swalmen, 11 Sept. In den nacht van Maan dag op Dinsdag viel de smidsknecht M. V., bij ongeluk uit het raam van zijn slaapvertrek, met het ongelukkig gevolg dat hij kort daarop over leed. Hij was een oppassend jongeling en slechts 21 jaren oud. Oldeberkoop, 11 Sept. Een kroeghouder te Nijehoorn sleet bij gelegenheid van de jongste jaarmarkt alhier, niet minder dan een anker je never, bij slokjes van een stuiver. Amsterdam, 11 Sept. Een politie-agent, die gisteren-nacht aan den IJkant alhier zijne ronde deed, ontmoette daar vier personen, die hem, on der het uiten van de bedreiging „sla hem dood", aanvielen en mishandelden. Toen de ageut alarm signaal gaf en met de sabel zich verweerde, gingen de dappere aanvallers op de vlucht. Enkhuizen, 11 Sept. Gisteren werd onze stad bezocht door eenige studeuten van de Royal A- cademy Architectural School, van Londen, die Zuider- en Westerkerk, Weeshuis, Stadhuis enz. in teekening brachten. Leeuwarden, 11 Sept. De Raad deze Ge meente heeft besloten tot opheffing der betrekking van kloksteller en tot uitbreiding vati den werk- kriug van den „oppertoeziener op de tijdregeling». Eenige dagen geleden is een koop man tc Berlijn op het zonderlinge idéé gekomen om door een diner, gevolgd door eene danspartij de bijna zeldzame gebeurtenis te vieren dat zijne vrouw, in de drie en half jaren dat zij getrouwd is, haar 25e keukenmeid in dienst had. Deze laatste .beleedigd door deze manifestatie tegen de toenemende eischeu en onbeschaamdheid der dienstboden, zeide denzelfdeu avond haar dienst op. Er moet bijgevoegd worden, dat men haar iu het salon geroepen had om plaats te nemen op een soort van troon en haar een gedicht had willen voorlezen, waarin de bedriegerijen en bru taliteit der tegenwoordige mannelijke en vrouwelijke dienstboden bezongen werden. Bij den smid Tijdink te Ruurloo is een komkommer verbouwd van 62 c.M. lengte terwijl de omtrek 81 c. M. bedraagt. De Franse he natuurkundige P a- teau heeft nagegaan hos betrekkelijk sterk de insecten zijn. Hij liet miniatuurwagentjes ver- Vaardigen waarop hij een schaaltje zette dat tel kens met een gram meer gewicht kon bezwaard worden. Een paard trekt met gemak 6/7 van ziju eigen gewicht: een meikever trekt zonder veel inspanning 14 maal ziju eigen gewicht, eene bij zelfs 20 maal het eigen gewicht. D e dansgordel is de jongste Ameri- kaansche uitvinding. Hij bestaat uit een gordel met twee hengsels, zooaL er aan koffers zijn. Wordt eene dame voor een dans gevraagd, dan doet zij haar gordel om; de heer vat haar bij de hengsels en zij walsen, polkeereu of galop- peeren. Een der venters van het socia- listische weekbladje, Jan Luttik, dia aanleiding gaf tot het Amsterdamsebopstootje (op het Amstelveld) stond voor de Rechtbank aldaar te recht wegens mishandeling van politie-agenten. Bekl. pretendeerde zelfverdediging, maar het O. M. achtte de schuld wettig en overtuigend bewezen en requireerde 4 maanden celstraf. Tegen een 27-jarigen koopman, Mozes Jas, die bij dezelfde gelegenheid een ageut met een steenworp ver wondde, luidde de eisch: 1 jaar celstraf. Dezelfde straf requireerde het O. M. tegen den 28 jarigen huisschilder Jan Glazelap voor eenzelfde feit. Als curiositeit meldt men ons uit Eindhoven, dat aldaar versch geslacht rund— vleesch door den omroeper is omgebeld voor 24 cents de 5 ons, nadat het door een andereu slachter eergisteren voor 25 et. was aangeboden. Sedert korten tijd bezit Inns bruck, de hoofdstad van Tyrol, eene beziens waardigheid, die eenig iu hare soort is. Het is eene kaart in relief van dal Hertogdom en van Vorarlberg. Deze kaart is op een maatstaf van 7500 vervaardigd en haar omtrek is ongeveer vijftig meter. Met bewonderenswaardige nauw keurigheid zijn er de verschillende ketens derAlpen afgebeeld. De hoogste toppen in de Ortlergroep, welke zich iu werkelijkheid ruim 3900 meter bo en Innsbruck verheffen, zijn ongeveer 100 centimeter hoog, en de voornaamste dalen, zooals van de Inn, de Etsche en de Sill, ziju zoo breed, dat zij door den beschouwer met het giootste gemaaic doorwandeld kunnen worden. Alle bergen zijn uit steensoorten samengesteld, die vau de plaats zelve afkomstig zijn. Ook zijn zij tot de grenzen van den plantengroei met groen bedekt. Gletscbers en sneeuwvelden ziju eveneens als zooda nig kenbaar. Zeven jaren heeft men aan dit kunstwerk gewerkt. Het bevindt zich in den tuin van de kweekschool voor volksschoolonder- wijzer8. Het is gebleken, dat het geval van cholera, hetwelk aan boord vau een te Car diff aangekomen schip is voorgekomen, veroorzaakt werd door het driuken van water, dat te Barce lona aan boord werd genomen. Dat water wordt scheikundig onderzocht. De overige bemanning van het schip, die nog in aizonderiug wordt gehouden, is volkomen gezond. Een treurig ongeval kostte eer- gistereu-avond in den Haag aah twee menschen het leven. De gebroeders R langs de Hoofd kade gaande naar de woning van hunne moeder aau de Beestenmarkt, geraakten omstreeks 11 uur te water in de Singelvaart van den Zuidwal. Er kwam wel spoedig hulp, maar het duurde toch nog vrij lang, vóórdat men met haken de drenkelingen aan wal had gehaald. Een hunner, die t eerst werd opgehaald, scheen nog teekenen van leven te geven, althans men beproefde ziju leven op te wekken en de bewoners der Hoofts- kade verschaften daartoe al het noodige, maar de pogingen mochten niet baten. Beide lijkeu werden per brancard naar 't ziekenhuis vervoerd. De radeloosheid der moeder, eene weduwe, die twee arbeidzame zonen op eenmaal verloor, is niet te beschrijven. Verleden week werd in de om streken van Centinje een man vermoord gevon den. De Vorst van Montenegro loofde een prijs van 300 dukaten uit voor hem, die de moorde naars ontdekte. Meer dan vier-duizend mannen gingen aan het zoeken en eindelijk werden de drie moordenaars gevangen. Voor den Vorst ge bracht, werd het drietal tot den strop veroor deeld en binnen tien minuten opgehangen. In den tuin van den Heer A. De Kluyvtr, te Bleskensgraaf, prijkt een Heliantus, welke de zeldzame hoogte heeft van 2,5 M. en aan welks kroon, waarvan de doorsnede ruim 1 M. is, 6 stuks bloemen prijken, welker mid dellijn 0.2 M. is, en bovendien nog 40 bloem knoppen hangen. De Par ij sc he justitie is belast met het opsporen van de dieven, die op de volgende wijze 40,000 frs. hebben gestolen. Een koopman te Limoges zond aan zijn correspondent te Parijs een aangeteekenden Orief met 40,000 frs. Daar de correspondent den brief niet ontving, werd eene aanklacht bij de justitie gedaan. Bij een ii.gesteld onderzoek werd iu de bureeleu van Een twintigjarig meisje te Par ij s dat haar zieke grootmoeder oppaste, vergiste zich in twee fltsschjes, waarvan het een den voorge schreven drank en het andere arsenik-stroop bevatte. Nadat de oude vrouw van dit laatste gebruikt had, kreeg zij hevige krampen en over leed spoedig daarna. De kleindochter is radeloos van ontsteltenis. Dorstige muzikanten. Het Handelsblad van Antwerpen rekent uit, dat men in het Koninklijk Conservatoire te Brussel in één jaar zooveel water heeft gedronken, nl. 135 duizend hectoliters, dat men er al de zangers en zange ressen, strijkers en blazers en heel België in zou kunnen verdrinken. Bravo! zeggen wij. Zulke waterdrinkers hebben wij, helaas, bij ons niet. De pupillen te Nienwersluis ontvangen in den laatsten tijd nu en dan het dubbele van bet hun als minimum toekomende zakgeld; waarschijnlijk een gevolg van de goed koopte der levensmiddelen. Er is weer eens eene snelste reis van een Engelsche haven naar New-York vice versa, namelijk in 12 dagen, 12 uren en 32 minuten. De reis werd door de stoomboot Etruria van de Cunard-lijn gemaakt en wel van Queens- town naar New-York in 6 d., 5 u. en 32 min. Van New-York vertrok men Zaterdag-avond en de passagiers zetten den volgenden Zaterdag namiddag te Liverpool voet aan wal. - Du pas sagiers hadden nauwelijks tijd om kennis met elkaar te maken! De jagers vinden in het oosten der provincie Utrecht een zeer rijk jachtveld. Vooral hazen zijn er veel. Broodjagers maken thans voor de hazen slechts ƒ1 a 1,25, eu voor patrijzen ƒ0,30 a ƒ0,40 per stuk. Te Napels is een geheel theater gestolen. In de Marine-straat had de impresario Zouiquella een klein, gemakkelijk verplaatsbaar theater laten opslaan eu gaf daar sedert eenige maanden voorstellingen. Onlangs moest hij Napels gedurende eenige dagen verlaten en toen hij terugkeerde, was zijn kunsttempel eenvoudig verdwenen. Men had den schouwburg op zekeren nacht afgebroken en de losse deelen als oud bouwmateriaal verkocht. En de artister? Of waren die er niet meer iu? Uit Berge n- op-Zoom schrijft men ons, dat door het 3e reg. infanterie bij de ge zamenlijke manoeuvres met gunstig gevolg gebruik wordt gemaakt van onderofficieren- en korporaals wielrijders. Het te Algiers verschijnend dagblad Alchbar meldt, dat zeer groote ongere geldheden op een Fransch schip ziju voorgeval len, dat van Hai-Phong terugkeerde. Met dat schip werden zieke en gewonde Boldaten uit Tonkin vervoerd. Drie dagen voor de aankomst te Algiers was aan boord een twist gerezen tus schen de matrozen. Daar de commandant de soldaten in het gelijk stelde, besloten de matrozen woedend over deze beslissing zich te wreken. Zij begonnen met de kabels waarmede de ankers en reddingsbooten vastgelegd waren, door te hakken en wierpen de brandspuit en talrijke voorwer pen over boord. Een matroos werd gegrepen op het oogenblik dat hij met eene bijl een gat in het schip hakte om dit te doen zinken. Hij werd in de boeien geslagen en aan de justitie te Al giers overgeleverd. Wat er met de andere op roermakers is gebeurd, wordt niet gemeld. De heer Martin, eigenaar van het kasteel van Maffilers (Seine-et-Oise) had een di ner gegeven, dat tot laat in den nacht duurde. Men liet het zilverwerk, hebbende eene waarde van 10,000 fr., tot den volgenden dag op de tafel liggen. Maar het bleef er niet zeer lang liggen, 's Morgens bevond men dat alles gestolen was. Een Z impa-bende was door een venster de eet zaal binnengedrongen. Niettegenstaande de ijve rigste opsporingen, is het nog niet gelukt de schelmen te ontdekken. Eerlang zal te Neurenberg het eerste halve eeuwfeest van 't spoorwegwezen in het Duitsche Rijk gehouden worden. Het feest zal twee dagen duren en men wil er een inter nationaal karakter aan geven door uituoodigingen te richten tot de regeeringen en spoorwegbestu- ren van geheel Middel Europa, waaronder ook Nederland, om hun vertegenwoordigers naar Neu renberg af te vaardigen. Men schat de waarde der couran- ten in de Vereenigde Staten met hun materiëel op 96,500,000 dollars. Op de „u i t v i n d i n g-t entoonstel- ling te Londen geraakte onlangs het kleed van eene dame in brand door een lucifer, welke eeu der bezoekers achteloos wegwierp, na zijne sigaar er mede te hebben aangestoken. De dame kreeg ernstige brandwonden, eu zij is thans daaraan overleden. Weder eene waarschuwing tegen on voorzichtigheid met lucifers, waardoor reeds zoo dikwijls ongelukkeu werden veroorzaakt. E e n v r e e s e 1 ij ke cycloon heeft in eenige districten in Ohio gewoed. Het dorpBloo- mingbury ligt in puin. In de stad Washington- Courthouse, met eene bevolking van 4000 zielen, zijn 400 gebouwen vernield, en voorts ziju nog andere verwoestingen aangericht. Men heeft lijkeu gevonden eu 300 personen zijn gekwetst. De ver liezen worden op een millioeu dollars geschat. Te Leeuwarden is eene vereen i- ging opgericht genaamd: Waarde der kleinigheden, welke zich ten doel stelt, om allerlei voorwer pen, die als waardeloos worden weggeworpen of vernietigd, te verzamelen, ze te verkoopen en de opbrengst te doen strekken ten bate van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. The Railway Register levert de volgende bijdrage tot eene statistiek van dooden en gekwets ten bij het personenvervoer op enkele Europee- sche spoorweglijnen. Lu Frankrijk komt een van de 2,000,000 passagiers om het leven; iu Enge land één van de 5,250,000; in België één van de 9,000,000 en iu Pruisen ééu van de 21,500,000. Gekwetsten hadden de lijnen van Frankrijk ééu van de 500,000 vervoerde passagiers; Engeland één van de 750,000; Bdgië één van de 9,000,000 eu Pruisen ééu van de 4,000,000. De Ameri- kaausche lijn, die het grootste personenvervoer had, namelijk de Mauhattau, telde, ééu doode op 32,000,000 passagiers en één gekwetste op bijna 9,000,000. In de omstreken van S t.-P eters- burg is eene groote fabriek tot het vervaardigen vau rails en wielen van samengeperst papier opgericht. Op dit oogenblik is men bezig met het vervaardigen van de rails en wielen, welke voor een spoorweg bestemd zijn, die tusschen de hoofdstad en Warschau zai worden aangelegd. Amerika viert feest, het geldt den goedeu naam van het land, en „wanneer men Engeland verslaan kau, durft het nooit meer ziju hoofd boven water te houden," zeggen de Yankces. De zaken staan stil, de geestdrift is onbeschrijfelijk, de bureelen der dagbladen worden bestormd om bet laatste nieuws van den wedstrijd tusschen het Amerikaansche jacht Puritan eu het Engelsche jacht Genesta, om het „kampioenschap" van de wereld. Er was Maandag geen wind genoeg, zoodat de beide jachten den af te leggen afstand buiten Sandy Hook niet binnen den bepaaldeu tijd van 7 uren konden volbrengen, eu er moet dus overgezeild worden. Het is te hopen, dat er spoedig wind komt, want anders gebeuren er zeker ongelukken te New-York, te oordeelea naar de opgewonden telegrammen iu de Engelsche bladen. Naar meu ons mededeelt, moeten Woensdag-avond in de Kazernestraat in Den Haag aan verschillende militairen, die huiswaarts naar de kazerne gingen, strooibiljetten zijn uitge reikt van sociaal-democratische strekking, waarin hun o. a. werd aanbevolen de wapenen neer te leggen. Door een samenloop van rampen is in het Fransche dorp Val Martin eene weduwe binnen twee uren tijils van hare drie zoons be roofd. De eene, die baanwachter was aan den spoorweg, deed eeu val, waarbij hij zich het hoofd verbrijzelde. De tweede zoon viel in het water en verdronk, en de derde zoon, eeu mole naar, kwam om het leven onder een te zwaar met meel beladen vloer, welke iuzakte. Een vierde zoon, dien de vrouw had gehad, werd indertijd vermoord. Men vreest, dat de arme moeder van smart krankzinnig zal worden, of misschien zal sterven. Dat dieven uit de gevangenis uitbreken, is een gewoon verschijnsel; maar in eene gevangenis iubreken komt Zolden voor. Toch is dit dezer dagen in de gevangenis vau Saint Denis het geval geweest. Twee dieven rijn in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2