BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. te formeeren, naar het heet als scliool- eskader. Het zal voor 6 maanden provi and innemen en in het noordelijk deel van deu Atlantischen Oceaan gaan kruisen. Dit bevel is volkomen onverwacht gekomen en wordt in marine-kringen in verband gebracht met de quaestie der Caroliua- eilanden, daar er nog nimmer een school- eskader gevormd is, allerminst in den win ter en met bestemming naar den Atlan tischen Oceaan. Zaterdag-ochtend is Mgr. Forcade, Aartsbisschop van Aix, aan de cholera overleden. Op eene dienstreis Maandag 11. te Lanfon zijnde, gevoelde hij zich reeds on gesteld, maar hij zette, vergezeld vanzijnVi- caris-generaal, den heer Hoogeerw. Marbot, niettemin zijne reis voort. Vrijdag keerde Z. D. H.te Aix in zijn paleis terug, waar hij zich onmiddellijk te bed begeven moest, en hoe wel terstond geneeskuudige hulp aanwezig was, is de Aartsbisschop reeds Zaterdag och tend te 9 uur, omringd door zijn Kapittel en zijne Vicarissen, overleden. Gisteren-och tend is het lijk, dat terstoud iu eene loo- den kist geplaatst is, ter aarde besteld. Het aantal gevallen van cholera in Span je sedert het begin der ziekte tot 1 Sep tember bedraagt 244,455, waarvan 91,000 met doodeljjken afloop. In de ministeriëele kriugeu te Madrid gelooft men, dat het geschil ozerdeCaro- linen-eilandeu uog voor het einde dezer O lt maand in der minne zal worden bijgelegd. De agitatie bij de marine is bedaard, ten gevolge der belofte van den Minister van marine, dat er openbaarheid zal worden ge geven aan de instruetiëu, die verstrekt zijn aan de bevelhebers der drie naar Yap ver trokken schepen. Een officiëel bulletin bericht dat er van 6 Aug. tot 12 Sept. dezes jaars iu geheel Italiëzijn voorgekomen 146eholera-gevallen, waarvan 86 met doodelijkeu afloop. Gis teren waren er te Palermo 4 gevallen, al le doodelijk; en 17 gevallen met 5 dooden in de provincie Parata. Berichten uit Soeakin melden dat eergisteren eene schermutseling heeft plaats gehad tus- schen verkenners der opstaudelingeu en een piket der Bengaalsche cavalerie. De opstan delingen, van wie 4 man gedood of ge kwetst werden, zijn op de vlucht gedreven. Met genoegen vernemen wij, dat mr. Van Baar, het geacht Kamerlid, zoodanig in beterschap toeneemt, dat er vooruitzicht bestaat, dat hij in de e. k. week de vergadering der Sta ten- Generaal zal kunnen bijwonen. Voor het hof te Amsterdam stonden eer gisteren in appèl terecht de bewaarder en de directeur van de gevangenis te Haarlem, waaruit de makelaar Visser was ontvlucht. Het re quisitoir van het O. M. strekte tot bevestiging van het vonnis, waarbij zij veroordeeld waren resp. tot 15 dagen en 1 maand celstraf. Voor den directeur pleitte mr. Katz vrijspraak. De „volksvergadering" te Amsterdam, die de grieven tegen de politie zou formuleeren, was gisteren-ochtend ongeveer 30 personen sterk. Zij leverde niets uit. Des uamiddags, toen hij tegenover 1500 be langstellenden stond, hield Fortuyn weder een zijner scherpe en heftige toespraken, waarin hij weer een beroep deed op het geweld der wapenen en tot „een grooten opstand" aan spoorde, eene rede die door den voorzitter K. Ris „kalm en bezadigd" werd genoemd. Een Haagsche correspondent der Midd. Ct. meldt, dat de Staatscommissie, verleden jaar benoemd tot het ontwerpen van eene wetgeving op de levensverzekeringen, met haar arbeid gereed is en de zaak reeds in behandeling is bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Ook de begrafenisfondsen zijn, zegt men, in de ontworpen regeling opgenomen. Misschien zal de Troonrede onder meer nieuwtjes, ook wel vermeiden, of dit jaar een wetsontwerp bij de Staten-Generaal zal inkomen. Venloo, 15 Sept. Door de gemeente-politie alhier is gisteren-avond proces-verbaal opge maakt tegen een winkelier; die zoogenaamde Heemskerkjes vei kocht, doch betrapt werd toen hij aan een paar personen ook groote borrels in glazen tapte. Vlissingen, 15 Sept. In deze gemeente is een mislukte poging gedaan om eene afdeeling van het boud voor Algemeen Stemrecht op te richten. Slechts een lOtal personen liet er zich toe be praten. Zwolle, 15 Sept. Bij de herstellingswerk zaamheden in de Groote St. Michaelskerk alhier heeft men weder eene muurschildering ontdekt. Hasselt, 15 Sept. Door den rijksveldwachter F. W immers alhier is dezer dagen een vischotter gevangen van de grootste soort. Het dier woog ruim 22 pond. Breda, 15 Sept. De pokziekte iu het R. K- gasthuis alhier is thans geheel geweken; van de 10 aangetasten is slechts één kind van 5 jaren bezweken. Een eigenaardig tafelgenot. Inde New-York Timeswordt^een diner van mieroscopisten op de volgende wijze schertsend beschreven: „Zoo- dra de heeren aan tafel plaats hadden genomen, zette ieder zijn draaibaren microsciop naast zich en onderzocht zorgvuldig elke spijs, die in zijn bereik was. Vreugdekreten klonken bij onverwachte ontdekkingen van delfstoffelijke, plantaardige en worstachtige deeien iu de soep. Een onderzoek van het drinkwater vertoonde zulk eene ontel bare menigte infusiediertjes, die er als dikhuidige zoogdieren uitzagen, dat de heeren eenparig er niet van wilden drinken. Onder het maal wekte eene aankondiging van professor Weisr, groote geestdrift namelijk, dat hij een spoor van eene haarspeld in zijn biefstuk ontdekt had, waardoor hij het algemeen aangenomen stelsel, dat in de Amerikaansche hotels de biefstukken chemisch gezuiverd zoolleder waren, omverwierp. Een uur later, deed professor Schwarz de ongeloofelijke mededeeling dat hij, na nauwkeurig microsco pisch onderzoek, in een blauwe-bessepudding wer kelijk blauwe bessen, en in de wijnsaus werke lijk wijn ontdekt had. Dit gaf aanleiding tot een bevigen woordentwist, waarbij acht en dertig rai- croscopisten professor Schwarz voor een domkop en gewetenloozen zwetser verklaarden. Elf andere heeren waren van meening dat professor Schwarz in gemoede gesproken had, en wierpen tot zijne rechtvaardiging de voorzeker zeer bavredigeude stelling op, dat de kellner bij vergissing een stuk blauwe-bessenpudding met wijnsaus gegeven had, dat uitsluitend voor de tafel van den hotelhou der was bestemd. Voor een kantongerecht stond onlangs een kleine boerenjongen terecht, beschul digd van het zetten van strikken. Een veldwach ter had het uit de verte gezien, was den jongen gevolgd en had in de boerenhofstede, waar hij thuis behoorde, in tegenwoordigheid van den vader, opgeschreven dag, uur en plaats van het feit. De vader ontkende ten sterkste, dat de jongen iets kwaads had bedreven en uit was geweest. Op de terechtzitting ontkende de jongen alles en zei maar altijd: „neeje meneer." Hij kreeg nu en dan een dreigende wenk van den ouden boer, die onder het publiek stond. Toeu het verhoor dus niets anders opleverde dan het „neeje meneer," van den jongen, zei de rechter: „Nou, Manneke, dan moet je maar eens luisteren wat deze meneer zal voorlezen." De griffier las het proces-verbaal voor en de jongen stond met open mond te kijken, maar begreep er blijkbaar niets van. Op eenvoudigen toon vroeg de rechter onder de voorlezing: //Wou je hazen of konijnen strikken, hè?" De jongen, de raadgevingen van zijn vader vergetende, antwoordde onmiddellijk, dom grinnekend: „Hazen, meneer!" Het publiek schaterlachte en overstemde de scheldwoorden van den ouden boer, die zijn zoon geer. aange name terugkomst beloofde ouder het ouderlijke dak. Uit Bennekom meldt men: Als een bewijs hoe sterk de veeprijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat te dezer plaatse het rundvleesch reeds wordt ver kocht voor 60 c. per kilo, terwijl voor die zelfde qualiteit eenige maanden geleden nog 80 a 85 c. per kilo moest worden betaald. Een toerist uit B a z e 1 h a d d e z e r dagen den berg Gespaltenhorn, in het Berner Oberland, beklommen. Verleden jaar beproefde hij te vergeefs dien bergtop te bereiken, maar dit jaar lag er, wegens de meerdere warmte, minder sneeuw en ijs op den berg. Da toerist slaagde, en plantte op deu top een zijden vaandel met zijn naam er op dat hij meegenomen had. Na zijne terugkomst vertelde hij zijn heldenstuk in zijn hotel aan tafel. Een Engelschman, die daarbij zat, luisterde zwijgend toe en verdween terstond na afloop van den maaltijd, Toen de toerist nu den volgenden dag te Bazel thuis kwam, vond hij daar een postpakket aan zijn adres, en daarin lag netjes opgevouwen... zijn vlag, die de leuke Engelschman even van den hoogen bergtop was gaan halen. B 1 ij k e n s bericht van Zr. Ms. Mi nister-resident te Cocstantinopel, is de invoer in Turkije van nagebootste Ottomanische munt stukken, bestemd om te dienen bij de vervaar diging van sieraden voor vrouwen, verboden. Te Par ij s is een honderdjarige gestorven en wel een papegaai. Het dier heette Black en was onder de regeering van Lodewijk XVI geboren, zoodat het onder heel wat regee ringen heeft geleefd. In het huis, waar onze papegaai zich bevond, ging hij als erfstuk van het eene geslacht in het andere over en de vogel heeft op die wijze tien meesters gehad. In vroe gere tijden behoorde „papje" tot de zeer beschaafde en fraai pratende papegaaien, maar na de regeering van Karei X was het hem onmogelijk iets nieuws aan te leeren. Sedert de regeering van Napoleon III sprak hij maar zeer weinig en zeide hoog stens: A bas Robespierre." Een met groot geduld begaafd jongmensch had hem ook nog de woor den: „Et ta soeur?" weten iu te pompen. Volgens een blad waren de laatste woorden van den papegaai: „Genade voor Marie Antoinette!" Dit verzoek kwam wel een beetje laat. D e Volapuk- of wereldtaa 1-b e o e f e- ning heeft zich nu ook tot Frankrijk uitgebreid. Er zal, in den aanstaanden winter, te Parijs de gelegenheid worden geopend om kosteloos die taal te leeren. Een proef, met leerlingen der hoogere handelsschool genomen, is goed gesl aagd. Zij voeren met gemak briefwisseling met buiten- landsche w/hym/c-beoefenaars. In 1889, bij ge legenheid van de wereld-tentoonstelling, wordt te Parijs ook een nolopttfc-congres gehouden. De godressoerde zeehonden, waarmede thans te Berlijn voorstellingen gegeven worden, doen allerlei verrassende toeren en ver- foonen onder anderen de redding van een kind uit het water. Een jongen springt in het bassin en op een teeken van den oppasser springt de zeehond bliksemsnel van de rots den knaap na, pakt kern in den nek, tilt hem op, zoodat zijn hoofd boven water blijft, terwijl zijn lichaam op den buik van den zeehond rust, en zoo zwemt het dier op zijn rug het bassin rond, waarna hst dan geredden dra ïksling op een tweede teeken van den oppasser aan den oever brengt. Het publiek is zeer ingenomeu met deze vertooning. Uit het overzicht, dat de Lon- densche Sanitary Record heeft gegeven van de pokkensterfte te Londen blijkt, ten aanzien van da verschillende sterfte tusschen gevaccineerden en niet gevaccineerden, dat in 1881 te Londen 782 sterfgevallen onder 55,000 kin dereu beneden de 10 jaren, die niet ingeënt waren, en 125 st afgevallen onder 861,000 ingeente kinderen voorkwamen. D: sterfte onder de niet ingeënten bedroeg alzoo bijna het honderdvou lige van die onder de wel ingeënten. De grootste turfstrooiselfabriek vindt men in Oldenburg, aan het Hunte-Ems- kauaal, in welke streek voor een piar jaar meer dan 80 dezer fabrieken, groot en klein, verrezen, van welke thans weer verscheidene hare werk zaamheden gestaakt hebben. Bovenbedoelde fabriek van dr. Versman, werkt met 300 man, heeft groote vlakten veen in bezit, en sluit contracten met eigenaars vau veen tot levering van het bovenveen. Dr. V. verwerkt 's jaars 10 bunders veengrond, en heeft de grootste leverantie naar Engeland, waar hij gecontracteerd heeft tot levering van strooisel voor 12,000 paarden, waartoe 40,000 balen 's jaars noodig zijn. De Gemeenteraad van Enkhuizen heeft zich in beginsel voor de droogmaking van de Zuiderzee verklaard.„Ende desespereert niet!" zeide Koen. Hoe weinig men incritiekeo m- standigheden op inlaudsche beambten kan rekenen, ten minste wanneer zij aan zichzelf overgelaten zijn, bleek onlangs bij een spoorweg maatschappij in Brilsch Indië. Ejn telegram nl. uit Lanore (Lahore?) dato 16 Juli, meldt het volgende: „Al de inlandsche beambten, in dienst bij den Sindh Peskin spoorweg te Mari Gorge, zijn door een paniek aangegrepen, wegens het uitbreken van de cholera daar, en hebben het volgende telegram aan hun chef gezonden: „De vereenigde Hindoe-spoorbeambten. Hier te blijven is oogenblikkelijke dood. Wat kuut gij geven tot vergoeding voor onze ziel? Bij voorbaat rekenende op uw goedkeuring, vertrek ken wij heden avond allen." Zoo gezegd, zoo gedaan, en allen gingen aan den haal. Te Veere werden dezer dagen twee koetshuizen met stallen in het openbaar verkocht voor f120 en f125 what will they do with it? drie huizen met erf en tuin voor f205, f 105 en 100, een huis zonder tuin voor f 90, een heerenhuis voor f 300, te zamen tien perceelen voor f 1450. Arme doode stad! Koning Humbert van Italië heeft hoewel hij pas 41 jaar oud is, reeds bijna geheel witte haren en baaid. Koningin Marga- retha, die het jammer vond, dat haar echtgenoot er zooveel ouder uitziet dan hij is, liet uit Parijs een middel komen om het haar te verven, en zij wist deu Koning, na lang praten, te doen beloven, dat hij de proef met het middel zou nemen. Toon de Koningin nu den volgenden dag haar lievelingshondje, een fijn sneeuwwit leeuwtje, opzocht, vond zij, tot haar grooten schrik, het diertje geheel en al groen! De Koning helderde ziju verontwaardigde gemalin weldra het geval op. „Ge begrijpt lieve dat ik miju eigen haren aan de proef met uw middeltje niet wilde wagen. Ik heb die proef dus op uw hondje genomen; maar zij heeft mij niet geheel en al voldaan. Morgen zal ik het met uw witte pape gaai beproeven." Weinige uren later was het haarverfmiddel spoorloos verdwenen uit 's Konings slaapvertrek. De papegaai is sneeuwwit gebleven, en Koning Humbert's haren ook. Dat er in de Noor d-H ollandsche duinen nog heel wat wild huist, kon men eergisteren zien, toen bij de nabij Huisduinen gehouden manoeuvres, een groot aantal hazen en konijnen, door het hevig geweervuur opgeschrikt, uit hunne holen te voorschijn kwamen en in woeste vaart naar alle zijde een goed heenkomen zochten. Het was voor de krijgers, bij het zien van deze „boutjes," om te watertanden. Het eerste adresboek van Phila- delphia werdaliaar in 17 85 door Mc. Pherson uitgegeven. Er waren echter verscheidene perso nen, die hun juisten naam en betrekking niet wilden opgeven en den uitgevenden drukker met norsche woorden afscheepten. De drukker wreekte zich echter op hen, door de antwoorden woordelijk in zijn adresboek af te drukken, zoodat men, in plaats van den naam, soms las: „Mijn naam geef ik niet op. 6 New Market Street; „Dat zeg ik niet, 3 Maiden Rane;" „Dat raakt je niet, 15 Sugar Alley;" „Dat zou je wel willen weten, 185 John Street;" „Daar bemoei ik ma niet mee, 40 Market Street;" „Druk wat je wil;" enz., enz. Dat ook in het buitenland e e r 1 ij— ke vinders niet altijd ruim worden beloond, bleekZa- terdag te Autwerpen. Ean tramconducteur vond een portefeuille met 18,000 frank in wissels en 3500 frank in bankbiljetten. Hij haastte zich de por tefeuille den eigenaar, een wisselagent, ter hand te stellen, die deu eerlijken vinder, een belooning gaf van één frank! Algemeen wordt geloofd, dat de telephoon eene Amerikaansche uitvinding is; La Revue Franciscainc schrijft de uitvinding echter toe aan Pater Cbérubin van Orleans, die ver scheiden optische instumenten verbeterde; gebruik makende van een schets van zijn collega pater Autoine de Rbeyta, vorvaardigde hij, ten dienste van het Fransche leger, den dubbelden kijker, welke jumelles genoemd wordt. Een brief van Pater Chérubin, ran 27 Februari 1675 gedagtee- keud en aan Toinart geadresseerd, mdJt, dat hij, bij eene proefneming, waarbij zijne superieuren te genwoordig waren, „zeer duidelijk de stemmen van personen deed hooreu en onderscheiden, die op een afstand van tachtig schreden met elkander spraken, ofschoon men hem in het midden niet kon hooren, want zij spraken slechts zacht en niettemia verloor men geen syllabe". Op drie mijlen afstand van Mühl- hausen hebben zich wolven vertoond. De oudste Elza3sers maken hieruit op, dat een strenge win ter op til is. Op de Prins Hendrikkade te A m- sterdam ontmoette een man zijn schoenlapper, wien hij eenige dagen geleden een paar laarzen had gegeven om te herstellen. Hij meende eene bizondere overeenkomst te zien tusschen het schoeisel van Mr. Pikdraad en de geïncrimineerde laarzen. Hij greep daarom dezen aan, trok hem een der laarzen uit, en toen de identiteit zich be vestigde, bracht hij den om het mijn en dijn zich niet veel bekommerenden schoenlapper met de laars zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat deze een wijnhuis werd ingedragen, alwaar hem geneeskundige hulp werd verleend. De asphaltlsevloering van den Nieuwendijk te Amsterdam, die nu voltooid is, heeft aan die straat niet slechts een behagelijker voorkomen gegeven, maar biedt ook thans, even als de Kalverstraat, een aangenaam wandelpad aan. Dat hiervan veel gebruik zal worden gemaakt, lijdt geen twijfel, vooral wanneer de vele win kels en magazijnen, door verfraaiing van gevel of van het inwendige de aantrekkelijkheid der straat nog trachten te verhoogen. Te Arnhem is eene vrouw met de jeneverflesch in de hand dood in haar bed ge vonden. Het bleek dat zij in den drank was ge stikt. Het bezoek aan de badplaats Zandvoort was gedurende dit jaar grooter dan in het vorige, dat evenwel, wat weersgesteldheid be trof, zooveel gunstiger was. Iu 1884 vertoefden te Zandvoort, 1760 badgasten met 165 dienst boden; terwijl die getallen voor dit jaar bad ragen 1992 badgasten met 193 dienstboden, totaal 2185. Dit jaar werd Zandvoort bezocht o. a. door de Keizerin van Oostenrijk, Prins en Prinses Gort- schakof met hunne kinderen, Grootvorstin Wla- dimir, en de Hertogin van Ediuburg. De meesten van dezeu hielden verblijf in Hotel Kurzaal. Ondanks waarschuwing eu ver bod, heüben vele spoorwegreizigers nog de slech te gewoonte uit de ramen ledige flesschen, krui ken en allerlei andere voorwerpen te werpen. Te Lucern deed onlangs een dame op den Gotthard- sneltrein hetzelfde eu trof eene op haar post staande baanwachtster zoo ougelukkig, dat zij aan het hoofd en den arm ernstig werd ge kwetst. Op 94-jarigen leeft g d is te Weert overleden de Heer P. Frencken, die in zijne jeugd als Garde-d' honneur onder Napoleon had gediend. In onze laatst gehouden raads- vergaderine zoo schrijft man uit Harlingen aan de Fr. Ct. is het zeer huiselijk toege gaan daar is met den meesten ernst en zeer uitvoerig gesproken over straatschrobben. Door de bouwcommissie was voorgesteld, om het straatschrobbon te verbiedende burgemeester en de eerste wethouder waren mede daarvoor (de laatste heeft voor ziju huis een trottoir van 68 M*. dus nog al geen gekheid) inden raad groote verdeeldheid van gevoelen 1 Niet schrob ben, wel schrobben, niet schrobben is onge zond, 't is niet ongezond, het vernielt de straten, het schaadt ze niemendal. Natuurlijk hadden de raadsleden thuis met de vrouw en petit comité' het zaakje overlegd, en het voorstel viel zonder genade ook een conci- liant voorstel van het medicinaal lid van deu Raad hielp niet; afstemmen, uit, hoor 1 Nu ja, de huismoeders zullen er meiden op nahou den en deze mogen niet schrobben 1 Wat'n gek heid, waarvoor houd je dan meiden? Ten bewijze dat teBellingswol- de ook in den oogsttijd de sluikhandel niet heeft stil gestaan, kan o. a. dienen dat bij den ont vanger aldaar nog 700 Ned. kan spiritus aan wezig is, waarvoor koopors worden gezocht. Onlangs hebben wij gemeld, dat te Gent een schutter voor den schuttersraad gedaagd was, omdat hij op het appèl in het Vlaamsch, in plaats van in het Fransch geant woord had. Zaterdag 11. is deze zaak behandeld, in tegenwoordigheid van een zeer woelig publiek, dat vaak zulke ondubbelzinnige teekenen zijner Vlaamsche gezindheid gaf, dat de voorzitter met ontruiming der zaal moest dreigen. De auditeur hield staande, dat de schuttersraad onbevoegd is over de quaes'ie der taal te beslissen, maar dat een schutter gehoorzaamheid verschuldigd is aan de bevelen zijner chefs, en in dit geval de kapitein het gebruik der Fransche taal heeft verboden. De advocaat van deu beklaagde, de heer Devigne, betoogde dat het gebruik der beide taleu een constitutioneel recht is, waarop geen bevel eener schutterlijke overheid inbreuk maken kan, zoodat vrijspraak onvermijdelijk volgeu moest. Aldus ge schiedde ook, waarop de schutter door het op gewonden publiek in triomf werd weggedragen. In den jongs ten Franse h-D u i t - schen oorlog streed in de rijen der Duitschers een soldaat, letterkundige, wien 't nog niet ge lukt was een zijner vele drama's opgevoerd te krijgen. De directeuren vielen bij de lezing reeds in slaap. Op den dag van Sidan droeg de belletristische krijger een manuscript, een treur spel, in het bivak nog eens nagelezen, op de borst onder de kapotjas. Een kogel treft hem, dringt door, maar blijft steken in het zesdq bedrijf. Verder kon hij niet I 1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2