maITktbekichten. Voor geest en hart. 't Geloof. Allerlei. Een geUeele omkeer is gebracht in den smaak voor regenmantelstoffen voor het volgende voorjaar, zegt De Manufacturier. De hoofdzaak is: kleine geruite stoffen in grauwe of in modekleuren; op deze kleine blokjes worden dan door dunne gekleurde strepen grootere ruiten aangegeven, Eene nieuwe regenmantelstof, die ook zeer goed zal bevallen, is het bout gehouden Cheviot Anam, dat er als gevlochten uitaiet. In geruite desseins voor regenmantels vertoont men de meest verschillende genres, in cheviot bont, in kamgaren effen en in twekleuren samenge steld. De verscheidenheden in deze ruiten zijn zoo groot en laten den teekenaar zoo groote speelruimte, dat het nauwelijks mogelijk is ze alle te beschrijven. Gedurende het jaar 1884 zijn in de Vereenigde Staten 1074 brevetten voor elec- trische uitvindingen afgegeven. Waardeering onder kunstenaars. D u s e c k en Cramer, groote kunstenaars, dikke vrienden, ofschoon mededingers, kenden geen grooter ge noegen dan elkander te hooren spelen. Op eene soiree waar beiden zich zouden doen hooren, kwam Dusseck zoo laat, dat Cramer hem vroeg hoe dat zoo kwam. Dat komt, was het antwoord, omdat ik iets had gecomponeerd waarover ik zeer tevreden was, en toch ben ik geïindigd met het te verbranden. Hoe kwaamt ge daartoe? Wat zal ik u zeggen; er was een passage in, die zoo kolossaal moeilijk wasdat ik die niet naar mijn zin kon spelen. Toen bedacht ik dat gij die dadelijk zoudt treffen, en die teleur stelling heb ik aan mijn eigenliefde willen besparen. Dit werd gezegd dat allen het konden hooren, er wordt hier medegedeeld als een staaltje van ztldzame waardeering van twee talenten. Hugo de Groot's ontvluchting s- middel heeft dezer dagen in de gevangenis te Rijsel navolging gevonden. Daar is een gevange ne ontsnapt in een kist, waarmee men hem het gebouw uitdroeg. De kist werd door eenige andere gevangenen, timmerlieden van beroep, vervaardigd. Er zijn verscheidene medeplichtigen aan deze ontsnapping. D e Köln. Zeitung deelt eene merk waardige genezing mede van kaobbeljicht. Een stalhouder te Munchen had te vergeefs tegen die kwaal raad gezocht bij de beroemdste ge neeskundigen; zijn toestand verergerde zoozeer dat hij zes maanden achtereen met gezwollen en verkromde leden onbeweeglijk lag. Ten slotte nam men, op aanraden van een bekende, zijne toevlucht tot omslagen van verwarmd keukenzout, in groote boeveelheid. Na verloop van acht dagen was de zwelling verdwenen, drie dagen daarna kon de man zich weder bewegen en sedert is hij geheel gezond. Eene proef met dat middel zegt de K. Z. kan in alle gevallen geen kwaad. Uit Bellingwolde deelt men ons mede: Een merkwaardig geval van genezing door schrik van eene kwaal, uit schrik ontstaan, deed zich dezer dagen voor in het naburige Blijham. Vrouw S. aldaar loopt sedert ruim tien jaren op twee krukken, ten gevolge van ontsteltenis, toen haar zoon, door een vrachtwagen oveireden, in bedenkelijken toestand werd te huis gebracht. Nu schrikte zij op het Wericht, dat haar man, die in de schuur bezig was de turt op te zetten, door het omvallen der turf daaronder begraven lag. Dat bericht bleek gelukkig valsch te zijn; hij had zich tijdig uit de voeten gemaakt. Zij bleef ten gevolge van den schrik eenige uren buiten kennis, en zoodra zij werd bijgebracht, had zij het vrije gebruik barer beenen terug gekregen. Zij loopt sedert zonder krukken. Een zonderlinge diefstal is in het Parijsche Hippodrome gepleegd. Een der fi guranten, die in eene pantomime als het hoofd eener Indianenbende verscheen, had zulk een prachtig costuum aan, dat hij de verleiding niet kon weerstaan, na afloop er mede op den loop te gaan; na acht dagen het costuum onder zijn kiel rondgedragen te hebben, werd de „Indiaan" door de politie ingerekend. De Duitsche Fleischer-Zeitung komt in een artikel op tegen het gestreng verbeurd Verklaren van vleesch op de weekmarkten, en beroept zich daarbij op de keuken van den Kroonprins. De Kroonprinses, zegt het blad, die er verstand van beeft, wil niet dat in haar huis houden versch geslacht vleesch gebruikt wordt. Het moet, wanneer het jaargetij het eenigszics toelaat, twee of drie weken geleden geslacht zijn. He Prinses onderzoekt dikwijls zelve het vleesch wat hoedanigheid en gewicht betreft. Maar de roastbeefs Hie in hare keuken zoo smakelijk toebereid wor den, zouden zeker op de markt als bedorven worden afgekeurd. De gasten aan de tafel van den Kroonprins, die altijd riepen over het heer lijke ossengebraad, zullen dat misschien, nu dit keukengeheim verklapt is, wel wat minder sma kelijk vinden! In een magazijn van byouterieën Parijs, kochten een paar jongeliedeu een doekspeld voor 8 {ranks en betaalden die met e0n bankbiljet van 500 fr. Het was een deug delijk en echt biljet en de winkelier gaf na- tuurlijk, na aftrek van het verschuldigde, het ,^rag« Maar t«en de koopers vartrokken waren, Juiste hij het bankbiljet in zijne lade. Hoe ou- "egrijpelijk 't ook klinke, men had 't hein we- '®b te ontfutselen op 't oogenblik dat hij het v°or geld inwisselde. Ken der meest voor de hand lig- |j0bde oorzaken van de walgelijke lucht, die men 'kwijlj bij keukeDgootsteenen waarneemt, bestaat 1,1 de aanwezigheid van vetdeelen, die in een staat ontbinding in den gootsteen en zijne afvoer- uis zijQ achtergebleven. Ze zijn afkomstig van e overblijfselen van de pan, waarin men s°ep of vleesch gekookt heeft, van het vaat- water, etc. Het vet zet zich vast in elk klein gaatje van den steeu en verstopt spoedig den rooster. Het middel tot voorkoming van dit ongerief, dat zelfs een gevaar dreigt te wor den, is even gemakkelijk als afdoende en be staat in de aanwending van de meest ge wone alcaliën, zeep, ammoniak, soda, die op deu gootsteen verspreid nadat ze voor ver schillende huiselijke doeleinden zijn gebruikt, de uitwerkselen van het in een staat van ontbin ding zijnde vet neutraliseeren en de achterge bleven stoffen met zich voeren. De luchtreiziger L hoste, die Zon dag-middag te 4.15 Ie Breda opsteeg, ter hoogte van 2000 meter, trok te 5 uren over Til burg en daalde te half zes nabij de gemeente Schijndel neder, vanwaar hij na 2y3 uur gaans per spoor uit Boxtel vertrok en te 9.52 te Breda terugkwam. Hij roemt zeer de bereidwilligheid waarmede de landlieden hem bij het dalen be hulpzaam zijn geweest. TeZaanda mwilden Maandag mor gen de werklieden van de waterleiding niet aan het werk gaan, wanneer hun geen hooger loon werd gegeven. Aan dezen eisch werd echter niet voldaan, met dit gevolg, dat zij bijna den gehee- len dag in de kroeg doorbrachten, waarbij het tusschenbeiden nog al onstuimig toeging. Deze werkstaking kwam zeer ten voordeele van een aantal Zaandamsche werklieden, die tijdelijk zonder werk waren en nu gaarne voor het gewone loon van 15 cents per uur aan het werk gingen. De werk stakers hadden 18 cents geëischt. Een burger van Ne w-Y 0 r k heeft voor het armzalige houten huisje te Point Plea sant, waarin Generaal Grant geboren werd, 5000 dollar» (ƒ12,500) geboden. Hij wil het aan de stad New-York schenken, om het in het cen traal park te plaatsen. Maar de tegenwoordige eigenaar vraagt niet minder dan het dubbele, 10,000 dollars, voor het huisje. Hij verklaart, dat hij hel huis bij stukken en brokken nog voor- deeliger zou kunnen verkoopsn, want er zijn hem reeds voor enkele vensters, planken, spijker* enz. hooge prijzen geboden. Als iets geheel nieuws heeft de eigenaar van den „bloemwinkel" in de Ooster straat te Groningen, da heer A. G. G. Suther- lane Royaards te Assen, tusschen eerstgenoemde plaats en zijne kweekerij een postduivendienst ingesteld. Bij orders, die zaer spoedig uitgevoerd moeten worden, wordt een postduif gebruikt, die sneller werkt dan de telegraaf. Hoe men in Amerika in denStaat huishuudt. De nieuwe Minister van Marine is tot de ontdekking gekomen, dat op de scheeps timmerwerf te Mare Island, Califomië, sedert 1872 een houten oorlogsstoomboot op de werf staat om te repareeren en dat er aan reparatie kosten tot nu toe de stoomboot staat nog altijd op de werf reeds 21/3 millioen is betaald. Als een bewijs van duiventrouw verdient wel vermeld te worden, dat dezer dagen bij een Nieuwer-Amstelaar sen paar duiven te ruggekeerd is, Ga eene afwezigheid van ruim een jaar. Zij werden zeker elders zoolang opgehouden. Ook t e E t t e n-L eur is de prijs var. het vleesch met vijf cent per half kilogram afge slagen, zoodat men thans aldaar 30 cent per 5 ons betaalt. meer op de club? B. Neen, voorloopig nist, Mijn schoonvader heeft mijne vrouw op haren verjaardag een presentje van duizend gulden gegeven en nu leer ik haar ecarté speleD. Het grootste vooroordeel is zeker wel demeeuing dat men geenvooroordeelen heeft. Het wederzijdsch recht om elkander on bewimpeld de waarheid te zeggen, behoort de eerste voorwaarde te zijn, waaronder vriendschap wordt gesloten. In de meetkunde is de rechte lijn de kortste weg; maar in het leven is zij dik wijls noch de zekerste, noch de kortste. Afwjjziug van lof is soms eene be geerte om twee maal te worden geprezen. Wie het schild des gebeds verwerpt, staat in het oogenblik van den strijd zon der wapens. Het verstand moet zich aan het Geloof on derwerpen; want begreep het de geheimen van onzen Godsdienst, dan was het geen gelooven, maar een weten. De menschelijke wijsheid en redeueering falen; wie daarop vertrouwt is gelijk aan een nachtuil, die bij het volle daglicht blind is. De verbor genheden der Openbaring worden in het ge heimzinnige duister des Geloofs duidelijker gezien, dan bij het zwakke licht der we tenschap. Het Geloof is eene gaaf en een licht van God; het komt niet van de na tuur, noch van de wetenschap, noch van de menscheu; hij die dat licht niet volgt, volgt een dwaallicht. Mislukt. Iemand ging onlangs naar buiten 0m wat beweging te nemen; hij droeg zijn over jas over zijn arm, maar vond hem te zwaar en hing hem over eene schutting. Hij nam een kaartje uit zijn zak en schreef er op; „Kom niet aan deze jas, hij is geïnfecteerd door de waterpokken." Hij kwam twee uur daarna terug en vond zijn kaartje, waarop onder zijne waar - schuwing was geschreven; „Dank voor de jas, ik heb de waterpokken al gehad." Gegrond motief. A. Je komt 's avonds niet Sarcastisch. Leerling (tot de vrouw van zijn meester): „Juffrouw wil u zoo goed zijn de deur toe te doen? Juffrouw. Wat schaadt het jou, domme joDgen!" Leerling. Voor mij is het niemendal, maar ik ben bang dat de kaas mij van het brood waait." Op eene badplaats. De apartementen zijn wel Wat ver van het badhuis juffrouw. Dat is waar, mijnheer, maar daarvoor heeft u dan ook het voorrecht, dat u de muziek niet hoort- De toepassing. Vrouw (tot haren man aan 't ontbijt). Uw grootste fout, manlief, is dat ge geen „neen" kunt zeggen. Ge zegt dat gij niet weigeren kunt als een vriend u uitnoodigt om iets met hem te gebruiken, goed, maar van een glas wordt het er twee, drie ge komt laat thuis en maakt u ziek. Neen is een heel klein woordje maar 't beduidt heel veel. Tracht toch eens „neen" te leeren zeggen. Apropos, maunetjelief! hebt ge wat huishoudgeld voor me? Man. Neen. De proef op de som. „Hoe gelukkig ben ik toch met mijne vrouw!" verzekerde een ge huwd man in een gezelschap. „Wat een orde in huis! Ik kan midden in den nacht opstaan en toch vind ik ieder stuk van mijn kleeren in het donker." Na deze woorden wilde hij zijn neus snuiten en haalde uit zijn zak een kin derhemdje. Laconiek. Een kraidenier, die pas schutter geworden was, oefende zich in zijn winkel in 't loopen iu den pas: Links, rechts: links, rechts Vier passen voorwaarts, marech!" Bom daar viel hij de trap af iu den kelder. Zijne vrouw riep nu hevig verschrikt: „Janus hebt ge u zeer gedaan?" En toornig klonk zijn antwoord: "Stil vrouw! bemoei je niet met militaire zaken." BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: J Sanders en E M de Jong; J B Rietfort en G J Sanders en P M Kramer en J M A Nolet H Bloemzaad en C G Steenis 16. H Waasdorp M de Groot; H Schornagel en F P Beren- drecht; A ter Beek en M Guitenau. Getrouwd: J A Derr en J Bouwmeester; J H Visser en W J De Loos; C J Cramer en E M Daudeij; J G Clausing en M r. d. Jagt. Bevallen: J M Inpijn geb. Wijers d. Cv. Nei geb. Herms d. T Jansen geb. Hseseker z. M A Kinkel geb. Sanders, d. M. Zijp geb. De Jong z. A Hendriksz g«b. Tbijnbeen z. H Rusbach geb. v. Tilburg z. C M Mulder geb. Biuuendijk; d. C de Jong geb. Vleugel; z. en d. G F M Knape geb. v. d. Weijden; z. J Vellinga geb. Mulder; z. J Gaus geb. Stolp; d. J Vermeer geb. Buis, z. L v. Leeuwen geb. Nanninga; d. J F d. Vries; geb. Frank; z. FC Jansen geb. Habick; d. M v. d. Kroft geb. Duits 2z. J C v. Wijngaarden geb. Maas kant z. J P Groenendaal geb. Bottelier z. J Koo reman geb. Bakker z. K Fehres geb. v. d. Ham z. A Enseler geb. Visbeen z. Overleden A d. Jong 35 j. eebt. v. H Pollee, Hee rensingel; Een als levenl. kind van het vrouwelijk geslacht van P Moerkerk Brouwerstraat, H Selhorst 2 mn. z. Zomervaart, H Westerbeek 18 mn. z. Ged. Zijdgracbt, MP Zwaanswijk 14 d.d. W. Heerensteeg, J v. d. Nouwland 2 j. z. Rozenstraat, PA Scbolte 14 j, z. Esseastraat, A v. Leeuwen 10 mn. d. Zomervaart, G Tesselaar 1 mn. d. Bakkerstraat. HAARLEM14 Sept. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 7,20 a -,witte f 6.30 a f6,75 rogge f 5.25 a f 4.75 Haver f 3.50 a f 365,gerstf fö,40a 5.50; duivenboonen fa -,paardeuboonen fa bruine boonen f a f j Gr. erwten f 8,75 a ROTTERDAM, 15 Sept. Op de veemarkt waren gisteren en beden aangevoerd: 6 paard, 1587 runderen, 317 vette- en graskalveres, 6 nuchtere kalveren 1049 scha pen of lammeren, 408 varkeus, 241 biggen, bokken. De pijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren uls volgt: Runderen 1ste qualiteit 75 e. 2de qual. 60 er., 3de qual. 50 c.; kalveren 1ste qual. 100 es 2de qual. 90 c., schapen 60 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 48 en 52 c. per kilo. De prijzen ,der botei waren heden ais volgt late f 54 2 qualit. f 523de qual. f 50. ALKMAAR, 12Sept. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 16 koeien170 a 205 20 nuchtere kalveren 13 a 24,— vette kalveren a196 schapen 14 ay 24 varkens t per kilo, 114 ma gere dito 15 a 23,,15 bokken 4 a 11 2 paarden k 135 lammeren f A 14 Sept. Ter veemarkt werden veikocht 3 koeien van 170 a 200, 192 kalveren van f 25 a 86 12 nuchtere dito van f 14 a 27, 567sohapen f 22a 28,108varkens 40 a 48 c.38 magere 18 a 13 c. per kilo. SCHIEDAM, 15 Sept. Moutwijn per Ned. vat f 9,50 Jenever f15,Amsterd. proef f 16,25 Spoeling f 1,20 dito commissie f 1,—. LONDEN, 14 Sept. Ter veemarkt zijn aangevoerd Rnnderen 3300, Schapen en Lammeren 9000, Kalveren 300 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/9 4/5 Schapen en Lammeren 4/- a 5/6, Kalveren 3/8 a 4/8 Zwijnen 3/8 4/6. LEIDEN, 12 Sept. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter- f a zomer- f a f beet. 3 rogge winter- a zomer- a 4 beet. gerst zomer- -.— a chevalier a 6 heet. haver, zware- -,a De prijs der boter was heden per '/4 vatlste qual 54.— a 60.—, 2de qual. f 46.— a52. HOORN, 12 Sept. Op de weekmarkvan heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet. tarwe f 6a 8,— - heet. rogge f heet. gerst 4.50 5.— heet. haver f 4,— mosterdzaad a karwijzaad f heet. boonen: heet. bruine f ,12 a ,10 gele f f hee paardeboonen f a heet. erwten f a heet. groene f 10.50 a,12 heet. grauwe ƒ1250 a heet. witte f -,— heet. aardappelen a manden appelen ƒ- a -.alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van f 70 tot 200 veulens f a —koeien van f - tot kal veren van 16 tot 24, schapen van 23lotl8,— lammeren van10 totl6, varkens van 12 a 20, zeugen Ja biggen van 4a 9, FURMEREND, 15 Sept. Kaas: aangevoerd 361 stapels prijs der kleine kaas f30,50 middelbare f 110 a 1.20 per kilo. Runderen: angevoerd 438 vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien 236 Vette kalveren aanvoer stuks prijs 40 a 60 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 90 stuks, prijsf 10 a 26 per stuk handel vlug. Vette varkens: aanvoer 96 stuks, prijs 42 60 o. per kilo met matigen handel; magere dito aa* voer 90 stuks, prijs 115 a 25 per stuk met vluggan handel. Biggen aanvoer: 298 stuks, prijs f 5 a 8. ALKMAAR,llSept.Aangev. 5000 H.L.Granen.Men be steedde voor tarwe J 7,50 a 650, rogge a 6 ,25 gerst 4,25 a 5,—, dito chev. a -,haver f 3.10 4,10 paardeuboonen a bruine dito J 8,50 a f -,duiven dito kanariezaad a rood mosterdzaad a geel dito karwijzaad 22,75 a blauw maanzaad groene erwten ƒ10,50 a 14,— grauwe dito a vale dit» 8,50 a 9,— Witte f a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 510 stapels, wegende 125268,kilo. hooi kleine f commissie f middel btlbaref—laagste prijs f.Gras kleine f29,25 com missie f 27,50 middelb. f. 20. per 50 kilo. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 15 September 1885 Prijzen der onderstaande effecten pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld21,68®/, 82'/, 102'/, 99 88 91 66s/, 67®/, 44'/, 101 84s/, 97'/, 47 52'/, Hongarije. Obl. Leening 1867 Goudleening Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) zilver (Jan.—Juli) Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 8 Susland. bij Hope Sc Comp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Sant. L 20-100 5 Spanje. Obl. buiteul. 1867, 1871 76. I1 18762 (Perpetueele)4 Turkije Obl. Alg. Sohnld 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leening 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876. 4' „ww 1877 4 Columbia. Obligatien4®, Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bank. divid. Nederland. Hoi], Uz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1875. 6 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatacli. Aand.. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aaud.'5 Kursk Chark. Obl. ƒ1000.. 5 Morschansk Sysran Aaud,. 5 Riaachk Wiasma 5 Rumoulo. Aandeelen Spw. div Amerika. Chicago N. W. Oert. Aaud.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet.. 8 Belgle. W Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staatwl. 18544 I8605 1864 Rusland. w 18645 18665 Geldkoers prolongatie 2 pot. Italië. Rusland. 65 HO'/, 121 201/- 87/s T/s 117 1391/, 1045/, 67 1421/, 86®/, 13'Vx. 57n/n 117 561/, 92 95'/, 56s/, 55®/, 136 I5»/l. 134 108'/, 1067, 102 991/s 100'/, 103'/, 112'/- 137'/a 132 124'/, LAATSTE BERICHTEN. MADRID, 15 September De Imparcial zegt te gelooven dat bij de naar Berlijn gezonden nota eene tweede gevoegd was, waarin eene uiteenzetting van het gebeur de bij het Duitsche gezantschap, en aan Duitschland voldoening wordt gegeven. De dagbladen gelooven dat de houding van Engeland ten aanzien van de Caro- lina-quaestie beantwoordt aan bet ver krijgen van een modus vivendi voor deu handel met Spanje, en dat daardoor het tot stand komen eener vredelievende op lossing van het conflict (met Duitschland) niet zal worden verhinderd. De Agence Fabra verklaart dat de inter ventie van Engeland ten aanzien der Ca- roliua-aaugelegenkeid zich bepaaldelijk tot het aanbieden eener scheidsrechterlijke be slissing, en dat het aanbod van Italië, om als scheidsrechter op te treden, officieel is. SAIGON, 15 September. In Cambodja is de rust hersteld. Verscheiden duizendtallen Christenen zijn naar Saigon uitgeweken tengevolge van in Annam aangerichte bloedbaden. PARIJS, 15 September. Eene depêche van generaal Courcy, gedagteekend Huë 14 September, meldt dat, overeenkomstig de wenschen der koninklijke familie en met machtiging van het Fransche gouver nement, de nieuwe Koning, Prins Chan- nuong, zoon van Tuduc, plechtig is inge huldigd. BERLIJN, 15 September. De gisteren ingediende Spaansche nota bestaat uit twee deelen. Het eerste hetwelk voorloopig alleen door den Gezant Benomar aan deu Mi nister van buitenlandsche zaken is voor gelezen, behelst eene verontschuldiging voor de beleediging, aan het Duitsche wapen aaugedaau. Het tweede gedeelte waarvan men met de authentieke vertaling bezig is, en hetwelk de uiteenzetting bevat der rechtsgronden waarop Spaujes aan spraak op de souvereiuiteit over de Ca- rolina-eilanden berust, zal pas de grond slag wordeu voor onderhandelingen, wan neer de quaestie der verontschuldiging af gedaan is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3