BUITENLAND. B11\ E NL A i\ D. gemengde berichten. Geschiedde zulks, dau zou er blijdschap ziju iu deu Hemel, bij de Engeleu Gods, en geluk op aarde, eeu geluk dat nie mand of niets der menschheid kan ont- rooven. Het blijkt thans dat Spauje begonnen is met te Berlijn excuses te maken wegens het gebeurde voor de Duitsche ambassade te Ma drid. Die verontschuldigingen zijn in de eer ste plaats en wel afzonderlijk aangeboden. Eerst eeuige dagen later heeft Graaf Be nomar, de Spaansche Gezant, het tweede gedeelte der nota van zijne Regeering overhandigd, 't welk betrekking had op de zaak waarver het geschil loopt: de aange legen der Carolina-eilauden. Volkomen ongegrond blijkt dus de eerste mededeeling dat Spanje zou geweigerd heb ben wegens de beleediging der Duitsche vlag eenigerlei voldoening te geven, voor en al eer Dnitsehland zou hebben beloofd alle gedachten aan de Carolina-eilauden te zul len opgeven. Oyer dit tweede gedeelte der nota zijn thans onderhandeling geopend, die waarschijnlijk nog wel eenigen tijd zullen aanhouden. De stoomboot San Quintin is van Manilla aangekomen, met den militairen comman dant van Vap, kolonel Babriles, aan boord. Te Madrid zijn reeds twee cholera-hospi- talen gesloten. De naar het buitenland ge- vluchten keeren laugzamerhaud terug. Ook te Marseille blijft de cholera afuemen Dinsdag kwam er voor de eerste maal se dert het openen van het »Pharo-gasthuis» geen enkel sterfgeval of nieuw ziektegeval voor, terwijl twee lijders dien dag genezeu het gasthuis verlieten. Vier en dertig zie ken werden er toen nog verpleegd. Men verwacht nu, dat de epidemie daar weldra geheel gedaan zal zijn. Te Toulon neemt ze ook af. Te Napels doen de Burgemeester en de Prefect hun best, om strenger quarantaine-maatregelen ten opzichte van personen en goederen uit Palermo te bewerken. Het volk hield eeu optocht, om zijne waardeering van die po gingen te betuigen. Te Gibraltar houdt men, ter verminde ring van het gevaar voor cholera, uitdee- ling van soep aau de armen. Er worden daar alle dagen 3000 porties aau behoef- tigen verstrekt. Volgens het gevoelen van den Minister van Financiën, kan hel gedistilleerd op den duur zon der bezwaar met een accijns van f 60 per hec toliter worden getroffen, terwijl dit artikel zijns inziens voor alle andere in aanmerking komt waar het geldt 's Rijksmiddelen zonder nadeel voor de algemeene welvaart te versterken. Daarom meent hij voorhands bestendiging der verhoo ging tot 1 Jauuri 1887 te moeten voorstellen. In een wetsontwerp, bij de Tweede Kamer in gediend is daaraan gevolg gegeven. De Zeereerw. heer A. J. van Koolwijk, R. K. Priester en Pastoor te Oranjestad op het eiland Aruba, heeft aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gezonden een aantal voorwerpen van de eilanden Aruba, Cu- rapao en Bonaire en van Venezuela, waarvan de omschrijving te vinden is in de St.-Ct. No. 218. Assen, 18 Sept. Tn deze gemeente is eene sa menkomst gehouden om middelen te beramen ter verkrijging van een grooter garnizoen, wegens de voordeeleu welke eene gemeente daarvan ge niet. Sliedreeht, 18 Sept. Heden ochtend te 9 uren had op de Merwede, nabij de spoorbrug bij Baanhoek, een treurig ongeluk plaats. De 16-jarige schipperszoon, Adrianus Vugts, werd door de giek van zijns vaders vaartuig in de rivier geworpen en verdween onmiddellijk in de diepte. Zijn lijk is nog niet gevischt. Deventer, 18 Sept. Eenige manden bedor ven spiering en 133 manden garnalen van een even twijfelachtige qualiteit, ziju gisteren door de politie onschadelijk gemaakt. Roelofarendsveen, 18 Sept. De heer V. d. M. uit deze gemeente is heden-ochtend met paard en rijtuig, waarin drie dames zaten, bij de drie-gateu-brug in de Zijl te water geraakt. De personen werden met moeite gered, doch het paard, dat vermoedelijk van een hoop zand was geschrokken, verdronk. Wageningen, 18 Sept. De kantonrechter al hier heeft 7 dagen gevangenisstraf opgelegd aan drie Oosterbeekers, die steenen hadd n gelegd op de rails van de Oosterstoomtram. Alblasserdam, 18 Sept. Een vijfjarig knaapje alhier dat de vorige week een hevigen slag kreeg van een paard, is drie dagen later aan de gevolgen bezweken. Delftshaven 18 Sept. In den avond van 14 September werd tegen den kast elein uit Belvedere in wiens huis dien avond de vergadering voor algemeen Stemrecht werd gehouden, proces verbaal opgemaakt wegens openbare dronken schap. Te Schoonloo, Rolde, wemelde het voor eenige jaren van slangen, die zich voor namelijk in den mest der heideschapen ophielden. De schapenhouderij is daar nl. nog al zeer uit gebreid. Een landbouwer aldaar heeft thans nog 175 Drentsche schapen, waaronder 57 jongen, die dit jaar geboren zijn. Aan de kanten in deze schapenstallen beneden de oppervlakte hielden deze slangen zich op. Binnen weinige jaren zijn zij evenwel, op eene enkele uitzondering na, ver dwenen. Van een schapenherder, aldaar in de laatste jaren in functie getreden, vernemen wij, dat een zijner honden aaD de vernietiging der slangen aldaar geen gering deel heeft gehad. Bij elk morgenbezoek door den herderin de schaaps kooien gebracht, volgde de hond hem trouw en greep de alsdan ontdekte slangen in den bek, ze om den kop slaande en vernietigende. De des tijds door deze slangen aangerichte schade was, in verhouding tot hun aantal, zeer gering. Thans vindt men in de nabijheid van het nog al bosch- rijke dorp soms nog enkele groote slangen, die in den regel dadelijk worden gedood. Hoogte en breedte van de golven. Het hydrographisch bureau van Washington heeft in den Atlantischen Oceaan eene reeks waarnemingen laten doen betreffende de hoogte en de breedte der golven. Iu hoogte meten de golven van dien Oceaan gemiddeld 9 meter, maar bij storm wordeu ze 12 a 15 meter boog. Zij kunnen dan eeno breedte van 150 tot 180 meter bereiken, en baar passage kan 10 all seconden duren. De breedste golf, die waargenomen is, wis 800 meter, en haar passage duurde 23 seconden. In den tegenwoordigen slechten tijd kan 't zijn nut hebben de woorden in herin nering te brengen van den beroemden Engelschea mosterdfabrikant, die zeide: dat hij zijn fortuin niet gemaakt had met den mosterd die verbruikt werd, maar wel met dien, welke op de borden overbleef. I n the Times komt een artikel voor van een Engelsehman, die te Amsterdam tijdens het straatrumoer iu het Bible—hotel logeerde. Hij en ziju broeder wareu eens uaar het oploopje gaan kijken. Bij de verschijning der politie had hij zich uit de voeten gemaakt, maar zijn broeder had de agenten niet gezien eu eenige sabelhou wen ontvangen, die ziju hoed vernielden en zijn kleereu schonden, terwijl hij ook een houw op de wang en op de hauden ontving. De Engelseh man had zich tot zijn consul gewend, maar deze had hem geantwoord, dat hij er niets aan doen kon, daar de ingezetenen waren gewaarschuwd. De Amst. teekent hierbij aan, dat de Engelschen ge waarschuwd wareu door den eigenaar van het hotel eu door den portier, en (lat de gewonde erkende, zelf schuld te zijn van het gebeurde. Hij had dan ook den reporter van de Amst. verzocht, over de zaak te zwijgen, daar het be richt zijne familie ongerust zou kunnen maken. De wond was bovendien niet ernstig en door een hechtpleister verbonden. Toen, meer dan twintig jaar gele- den, de tegenwoordige redacteur van de Arnhem sche Ct. voor het eerst aan de samenstelling er van medewerkte, vond hij een gedrukt bericht, dat bij voorkomende gelegenheid tot aanvulling kon dienen. Hij meende het ter zijde te leggen omdat hij in zijne jeugd hetzelfde reeds gelezen had. „Twee ambtenaren op de Drentsche grenzen" enz. Uit deferentie voor zijn voorganger gaf hij er echter plaats aan. Eu r.iet thans, na meer dan twintig jaar, deelt Schorer's Familie-magazijn hetzelfde mede als dezer dagen op de Saksische- Boheemsche grens geschied! Het verhaal zelf komt daarop neer, dat een boer een varken smokkel de, bij de komst der douanen het in een wieg verborg en het wiegde. Een der ambtenaren nam, uit medelijden met den vader, die taak voor een poos op zich. Het is inderdaad merkwaardig hoe hardnekking sommige berichten de dagbladpers blijven aaukleveD. Bij de militaire manoeuvres bij Den Helder heeft de hond van Kolonel Hojel be wezen, dat het hondenras een machtige factor zou kunnen zijn tot versterking van het leger; bij het waken tegen nachtelijke landingen bv. ziet en hoort de hond vrij wat scherper iu 't nachtelijk duister dan de mensch. De consul van Italië te Jeruzalem berekent in een officiëtd verslag aan zijn Gouverne ment dat het ontworpen Palestina-kanaal de reis naar Oost-Indië vier uren zou bekorten; dathetde helft minder zou kosten dan het Suez-kanaal en ook de onderhoudskosten veel minder zouden be- loopen, zoodat bijgevolg de rechten door schepen te betalen ongeveer de helft van het thans voor het passeeren van het Suez-kanaal geheven tol geld zou bedragen, Het nieuwe kanaal zou bo vendien toegang verschaffen tot nieuwe landen en gewesten onder de vruchtbaarste van de wereld eu het bezoek aan het Heilige land zou er zeer door bevorderd worden. De consul voorziet ook een belangrijke toeneming van den in- en uitvoer met zeilschepen tusschen de Adriatische en Mid- dellaudsche zeeën. Uit de Magd. Ztg. deden dezer dagen de ronde eeu paar staaltjes van zuinigen advertentie geest, als „uitverkoop van para- j jesftn deze andere: j eine. Nog fraaier staat vindt men te 's Hage in de. straat, waar op een dubbel openslaande deur staat te lezen „Slijt- en Tapperij". Gedurende de maand Juli z ij n te Rio Janeiro aan gele koorts bezweken 31 perso nen, benevens 46 aan ziekten, die daarmede ver band hielden. Met de inenting tegen de gele koorts wordt nog steeds voortgegaan. Het stoomschip Burgemeester Den Tex, van Amsterdam naar Java, dat op 10 September te Genua aankwam, vertrok eerst van daar den 15den. De oorzaak van het oponthoud is het springen van een stuk ijzer uit de smoorklep bij het gereedmaken tot vertrek op den llden, waar door veel stoom ontsnapte en een treurig onge luk plaats had. De adsistent J. G. Heijnen werd namelijk gedood en de derde machinist A. H. Scholl en de remmer J. Rous werden licht ge kwetst, De beschadiging aan het schip was be trekkelijk gering en natuurlijk geheel hersteld al vorens het de reis vervolgde. Engelsche reclame. Eeu Engelsch blad verscheen dezer dagen met eeu geheel witte pagina, aan welker ondersten rand iu twee regels te lezen stond: „De firma X. Co., (wijnen in het groot en het klein) straat, heeft volstrekt uiet uoodig te adverteeren, daar zij toch bestel lingen genoeg krijgt. Maar zij wil de dagbladen ondersteunen, en heeft daarom deze bladzijde af gehuurd!" Te Zwolle zijn met de driewielige velocipè le uit de fabriek van den heer H. Bur gers te Deventer reeds proeven genomen voor het vervoer van postpakketten en brieven op het platteland. Het voertuig kan zeer gemakkelijk wordeu bestuurd en biedt gelegenheid tot plaat sing van pakketten. Woensdag jl. is de besteller er mede uaar Dalfsen gereden. Blijkt het dat dit voertuig aau de eischeu voldoet, dau bestaat er uitzicht dat tot de aanschaffing, voorloopig voor enkele der thar.s bestaande bodeloopen, wordt overgegaan. Door B. M., te Zoelmond, is een aardappel gerooid van bijna 1 kilo, goed eu gaaf gewassen. In een brief aandr. Stephan, di- recteur generaal der posterijen in Duitschland deelt een van zijn vrienden, die te Cameroon verblijft, een door de negers van Doëlla uitge vonden eu reeds sedert lang toegepast middel mede, waarmede dezen onder elkander seinen geven, liet is een systeem van telephonic, dat inderdaad zeer belangwekkend eu een van die zaken is, welke wij van die zwarten zouden kunnen leeren. Dit systeem is zoo goed als bet zonder behulp van electriciteit slechts ziju kan. Men bedient zich van eene kleine houten trom, een soort van tam-tam, die veel gedruisch maakt eu op groote afstanden hoorbaar is. Door een vrij ingewikkeld stelsel hebben de woorden, eu uiet de letters zooals bij het systeem-Morse, overeengekomen teekens. De aldus gedane mede- deelingeti worden dan verder geseind, waardoor het nieuws snel en ver wordt overgebracht. Slechts een zekere categorie van personen heeft het recht, mededeelingen langs dezen weg te doen, wam dit recht wordt als eene eer beschouwd. De slaven en de vrouwen kunnen het geheim der woordteekens niet leeren en het wordt zoo zeer geëerbiedigd, dat het tot dusver aan geen blanken gelukt is, er achter te komen. De bakkersgezelle n-v ereeniging Loon naar Werk, te Amsterdam, tot hiertoe een krachtige steun van Recht voor Allen, heeft, naar aanleiding van een in haar vergadering van 30 Aug. jl. genomen besluit, alle relatiën met de socialisten afgebroken. Een der berichtje s-a an brengers van de Amst. Ct. schrijft woordelijk het volgen de: Z :t:rdag-avond om half negen uur was er iu de Warmoesstraat bij de Armsteeg een hevige vechtpartij geweest tusschen een kaunenier en een kloonejaal en een burger die te kwaad hadden met hun bij de waar bij de kloonejaal. Zoo hevig getrapt werd op zijn gezicht dat ziju gezicht uit elkander sprong waar bij de kloonejaal bij een aptheeker werd in gebracht om daar genees kundig iu te roepen. De restauratiewagen op delijn Vlissingeu Venloo zal hoogstwaarschijnlijk weder buiten gebruik gesteld worden, aangezien er Blechts zeer weinig gebruik van wordt gemaakt. Het 2e lid van art. 42derschut- terijwet bepaalt, dat de schutterlijke oefeningen tusschen 1 April en 1 October, moeten plaats hebben tutschen 5 uren en zonsondergang; in 1827 schijnt men te hebben vergeten, dat de zon in September reeds omstreeks 6 uren onder gaat en dus de beschikbare tijd te kort is. Tot dusver leverde dit echter geen bezwaar op; men kwam wat vroeger op en bleef iets langer onder de wapenen. Thans echter hebben Leiden en Maassluis besloten, zich stipt aau de wet te houden en dus de bedoeilng der Schutterijwet te ontduiken. De eigenaars van The Thimes over- wegen of het doenlijk en geen al te groot vraag- Btuk zal ziju, om den prijs van hun blad tot één stuiver te verminderenHet blad kost tegen woordig 3 at,; de voorgestelde vermindering zou aan de eigenaars nominaal 500 daags of 150.000 in 't jaar kosten. Zal dit het onver mijdelijk gevolg van de prijsvermindering zijn, aan den anderen kan men stellig rekenen op een veel ruimer debiet. Maar in welke mate? Volgens eene raming, zou het debiet van The Times, dat thans 50,000 ex. daags bedraagt, door den maatregel zesvoudig vergroot moeten worden. Een besluit is intusschen nog niet ge nomen. De eerste wedstr ij d te Ne w-Y o r k tusschen het Engelsche jacht Genesta en het Amerikaansche Puritan, is nu, na viermalen mislukt te zijn, eindelijk beslist, en wel ten gunste van het Amerikaansche jacht. Men kan de opgewondenheid van de Amerikanen nagaan. Rudolf Herzog, een zeer bekend winkelier te Berlijn, geeft voor een bedrag van omstreeks een kwart millioen gulden aan ad- verteutiën uit. „Toen ik niet annonceerde", zeide hij onlangs, „verkocht ik zoo weinig, dat ik mijne zaak bijna wel kon sluiten. Toen begon ik dan ook te adverteeren. Ik besteedde er in het eerste jaar duizeud mark aan en mijn omzet steeg tot deriig-duizend mark; in het derdejaar besteedde ik tienduizend mark en ik verkocht voor honderdduizenden. Tegenwoordig besteed ik honderdduizenden aan bet adverteeren en mijue winsten stijgen steeds. Alles wat ik bezit, mijn wereldberoemden naam en mijue schitterende za ken, heb ik niet enkel aan mijne soliede wijze van handelen, maar voor negen-en-negentig hon derdste gedeelte aan de macht der advertentiën ir de nieuwsbladen te danken. Ik ben tot de over tuiging gekomen dat in onze dagen geen zaak zonder behuLp van anonnces, bloeien kan of winst gevend kan worden." Volgens eenedepeche uit Madrid, aan The Times, heeft men dezer dagen de verkoolde overblijfselen verkocht van het ver brande wapenbord van hut Duitsche gezantschap. De speculatie heeft, echter de vaderlandsliefde ge ëxploiteerd: er zijn inderdaad meer verbrande stukken hout verkocht, dan de vl aggestok en het wapenbord hebben kunnen voortbrengen. Verschillende Duitsche bladen hebben laatstelijk de beschrijving gegeven van eene pas ontdekte plant, weike men Phytolacca electrica genoemd heeft, wegens hare merkwaar dige magnetische eigenschappen. Wanneer men een tak er van afbreekt, gevoelt de hand een schok gelijk aan dien voortgebracht door een kleinen Ruhmkorf-inductor. De plant werkt reeds op 6 el afstands op een magneetnaald, terwijl deze voortdurend ronddraait indien men de plant naderbij brengt. De kracht van deze werking verandert op verschillende tijdstippen van den dag; zij is het sterkst tegeu 2 uren in den na middag en verdwijnt geheel tegen middernacht; zij vermeerdert zeer bij onweders, maar bij enke len tegen schijnt de plant verwelkt. Men ziet noch vogels noch insecten zich op deze plant nederzetten en do groud, waar ze groeit, bevat geen magnetisch metaal. Een vrouwtje kwa ra in een winkel te Gestel om een liter azijn; doch de voorraad was bijna uitverkocht, er was geen liter meer in de kru k.Vrouwtje wist intusschen daar wel raad op: de azijn was toch te sterk, moest toch worden aangelengd, dus moest de winkelier maar bijvullen uit de pomp eu tevreden be taalde zij nu haar liter azijn. Als de menschen maar tevreden zijn. Uit Eibergen meldt men ons: Eenige weken geleden viei een vrachtrijder van hier bij Zutfen tusschen de paarden van zijn voertuig en werd, deerlijk verwond, met zijn eigen wagen hier aangebracht. Na lang sukkelen was zijn been eindelijk op den weg van beter schap, maar het vleesch wilde niet aangroeien. Toen onze geneesheer nu den wensch uitte een stuk gezond vleOich daarin te zetten, om zoo den groei weder te bevorderen, aarzelde de doch ter niet, een paar plakjes uit haar welgevulde armen te laten knippen, die, in de wonde gebracht, het gewensohte gevolg hebben gehad. Er be staat nu gegronde hoop, dat de man zijn been weder zal kunnen gebruiken. Onder de laatste vindingen van het Amerikaansch vernuft noemt men rondwen telende planken, die in de kamers der hotels wordeu aangebracht, om de gasten het in- en uitgaan van de kellners te besparen. Het bestelde wordt door middel dezer plan keu op- en afge dragen. Te Londen is door den Lord Mayor beter laat dan nooit eene inschrijving geopend ten behoeve var. de noodlijdonden door de cholera-bezoeking in Spanje. Een Duitse her te Fran ken t hal heeft de aardigheid gehad om aan Generaal Manuel Salamanca y Negrette te Madrid, die ter gelegenheid der Carolinen-quaestie aan Keizer Wilhelm zijne Duitsche ridderorde heeft terug gezonden, een collectie afbeeldingen 7an Duitsche soldaten te zenden, opdat hij voorloopig met het aanzien van het Duitsche leger kennis zou kunnen maken. Met 1 Oct. treedt in Gr. Brittan- nië en Ierland het nieuwe zesstuiverstarief voor biunenlandsche telegrammen in werking. Voor 12 woorden worden 6 st. en voor elk woord meer Va st. berekend. Het electrische licht gaat te Berlijn met snelle schreden vooruit. De eerste inrichting der E.lison-maatschappij bedroeg 700, de tweede 2000 lampen, alle iu groote maga zijnen en restauraties geplaatst. Het centraalsta tion op de Gendarmen markt, dat dezer dagen geopend wordt, voedt 8000 lampen in een kring van 300 meter straal. Een laatste station met weer eenige duizenden lampen, zal in den herfst geopend worden. De kosten van het licht bedra gen gemiddeld 2Vs cents per lamp en per uur. In het Weener Hoftheater is de verordening uitgevaardigd, dat vrouwelijke toe schouwers overal in de zasl, behalve in de loges, hare hinderlijke hoofddeksels hebben af te zetten. Dit billijke voorschrift gaat van het beginsel uit, dat mannen óók menschen zjjn, en voor hun geld wel wat zien mogen. Sedert het begin des jaars 1885 hebben in ïïugeland nagenoeg 1200 naamlooze vennootschappen opgehouden te bestaan. Het nominale kapitaal van deze in rook opgegane maatschappijen bedroeg 60,000,000, en daar van dat kapitaal gemiddeld 10 pCt. gestort was, hebben de ongelukkige aandeelhouders het verlies van een ronde som van 6,000,000, te betreuren. Een ambtenaar van het openbaar ministerie in West-Pruisen heeft in eene circu laire de herbergiers met straf bedreigd, als zij hunne gasten geen volle glazen schenken. De ver- eisohte inhoud der bierglazen is namelijk bij de wet vastgesteld en door een streep is de maat op het glas aangewezen. Toch geven vele kas teleins te weinig en dezen maken er doorgaans geene aanmerking op. Maar bedoelde ambtenaar laat niet met zich spotten. De kastelein, dis niet de volle maat geeft, is volgens hem strafschul dig wegens poging tot bedrog en als de gast bet niet merkt, wegens volvoerd misdrijf. Hij maant de politie aan, herbergiers en kellners op de hoogte te brengen en desnoods procesver baal op te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2