B 1 K i\ L A 1). GEMENGDE BERICHTEN. avond door de straten van Pkilippopel, onder het geroep leve de unie!en het zingen van het volkslied. Er vormden zich talrijke samenscholingen voor het Regeeringspaleis. In de open lucht werd een vergadering gehouden, waarin het besluit viel, dat Ru- melië ingelijfd moet worden bij Bulgarije. Alle verklaarden zich te willen opofferen om daartoe te geraken. Men verzekerde dat bevel was gegeven Bulgaarsche troe pen naar de Rumelische grens te zenden, en dat de Vorst zelf naar Philippopel zou ver trekken. Volgens latere berichten is de omwen teling volkomen. Christi-pacha, de Gouver neur en zijne Regeeriug zijn omvergewor pen en openlijk is de vereenigiug van het land met Bulgarije afgekondigd. Een voorloopig bewind is ingesteld, en dit heeft de hulp der Bulgaren, of juister: der Noord- Bulgaren, ingeroepen. Reeds heeft de militie den eed van getrouwheid aan den Vorst van Bulgarije afgelegd. Alles is geschied zonder bloedvergieten ot orde-verstoring, en de veiligheid der vreem delingen loopt geen gevaar. Het bericht der omwenteling in Oost- Rumelië heeft natuurlijk bij de Duitsche Regeering, evenals bij de Oostenrijksche, een onaaugenamen indruk gemaakt, omdat het te vreezen is, dat ten gevolge dezer gebeurtenis de geheele Oostersche quaestie weder aan de orde zal worden gesteld. De diplomatieke behandeling der zaak hangt af van de vraag of Turkije dadelijk troepen naar Rumelië zal zenden. Het gebeurde wordt beschouwd als van veel ernstiger be- teekenis voor Europa dan het conflict tus- schen Duitschlaud en Spauje, en als eene nawerking van het geschil tusschen Enge land en Rusland over Afghanistan. De Porte is nu buiten staat om in het belang van En geland troepen langs de Russiseh-Aziatische greu3 bijeen te brengen. Bij de groote mo gendheden wordt reeds eene gedachtenwis- seliug geopend omtrent eene internationale conferentie over de ineensmelting van Oost-Rumelië met Bulgarije. Te Constan- tiuopel wordt onder anderen het denkbeeld geopperd, geene militaire maatregelen te nemen, maar een diplomatiek overleg met de groote mogendheden tot stand te brengen. Nog altijd is er in Spanje sprake van eene arbitrage en van eene Europeesche Conferentie. EL Imparcial en andere liberale bladen bestrijden het Conferentie-denkbeeld, tenzij vooraf bepaald worde, dat de Mo gendheden de eeuwenoude rechten van Spau je op de Soeloe-,Marianne-,Philippijnsche en Carolineu-eilanden zullen eerbiedigen. Volgens de Italiaauscke Diritto zou men aan Z. H. Paus Leo de scheidsrechterlijke uitspraak willen opdragen. »Men vreest echter zoo werd geschreven dat het protestantsche Duitschlaud dien scheids rechter niet zou aannemenDe Köln. Ztg. antwoordt daarop, dat Duitschlaud zooveel vertrouwen in de onpartijdigheid van Z. H. den Paus stelt, dat het zeker die tusschen- komst zou aannemen. Uit Philadelphia wordt aan de Times geseind, dat verscheideu cyclonen hebben gewoed in de golf van Mexico. De Braziliaansche Senaat heeft de eerste drie artikelen der wet tot trapsgewij ze afschaffiug dor slavernij goedgekeurd. De opeuing van de Kamera der stateu-Gece- raal heeft Maandag jl. in volmaakte orde plaata gehad. Er heerachte de gewone drukte, eu waar Z. M. de Koning voorbijtrok, waa overal geest- drift, Iu de vergaderzaal waren de tribunes overvol. De publieke tribune was schier enkel door wel- gekleede mannen bezet. Z. M. de Koning trad statig en flink de zaal binnen. Zijn voorkomen was zeer welvarend, en met duidelijke stem sprak hij zitteude op den troon, de rede uit. Z. E. de Minister Heemskerk ontving Maan dag-voormiddag de deputatie, die hem deopZondag jl. vastgestelde motie kwam overhandigen. Zij bestond uit F. W. Gebing en P. J. Helsdingen, r sp. voorzitter en secretaris van het Hoofdbe stuur der Verceriiging voor Algemeen Stemrecht, B. H. Heldt, en J. Weelink, voorzitter en secre taris van het Algemeen Werkliedenverbond, A. Asdonk en J. F. R. De Jong, voorzitter en fungeerend secretaris van den Sociaal-Democrati- schen Bond. In hoofdzaak antwoordde deMinister aan de depu tatie: dat hij moest opkomen tegen het spreken van een Nationale Volksvergadering, zulk eene vergade ring buiten de wettige Volksvertegenwoordiging, kende hij niet.Het woord zelf deed denken aan dere volutie van de vorige eeuw ook in ons vaderland, welke zooveel onheil over het volk had gebracht. Voorts deed hij opmerken, dat er voorstellen tot Grondwetsherziening aanhangig zijn, waarin ook uitbreiding van het Stemrecht is opgenomen, en dat dus zij, die de deputatie herwaarts had den gezonden, als goede burgers en met alle goede burgers behoorden af te wachten, welke beslissing de Staten-Geueraal over deze zaak zouden nemen. Ten slotte zeide de Minister dat de toestanden door algemeen stemrecht niet zullen verbeteren; ware dit het geval, hij zou zich reeds morgen aan de zijde der manifestanten scharen, maar omdat dit niet zoo was, deed hij het niet. Hierop gaf de Minister te kennen dat de au diëntie was afgeloopen. Door de deputatie werd verzekerd, dat men met de woorden Nationale Volksvergadering geen revolutionnaire bedoeling had, doch dat zij enkel waren gekozen om daardoor het nationale der volksbeweging aaG te duiden. Naar men verneemt, heeft de Minister van Financiën de heeren Schuylenburg, oud-chef van de belastingen in Indië, Hoijer, prov. inspecteur der belastingen te Rotterdam, en Rant, ontvanger der belastingen te Zevenaar, tot eene commissie vereenigd, om voorstellen te doen tot betere hef fing van de invoerrechten. Ter ontsmetting van besmette personen en goederen aan boord van te IJmuideri binnenval lende schepen, wordt thans van Rijkswege een outsmettiDgsoven gebouwd aan het quarantaine- station in de duinen nabij de haveu. De bouw is aan de heereu Symons en Huygen toevertrouwd- Bergen op Zoom, 22 Sept. Het R. K. wees huis alhier, een oud, somber gebouw in een on zer achterstraten, wordt outruimd, terwijl in plaats daarvan de voormalige pastorie in de Blauwe- haudstraat, centrum der stad, tot dit doel wordt ingericht. De kosten van verbouwing bedragen ongeveer 10,000 Zaandam, 22 Sept. In deze gemeente is Za- dag een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt zijn zevenjarig dochtertje te hebben mis handeld. Stratum, 22 Sept. Tengevolge van het op nieuw uitbreken van de besmettelijke keelziekte zijn alle scholen alhier andermaal gesloten. De muziekkorpsen van het lijfre- giment en van het le Beiersche infanterie-regiment bestaan slechts uit Pruisen. De Beieren moeten dus naar de pijpen der Pruisen dansen. Alleen het muziekkorps van het 2a regiment te Mun- chen bestaat nog uit Beieren. Een dagloonster die een weduw- naar had getrouwd, gaf, voor zij aan haar werk ging, ieder der beide stiefkinderen een boterham, die zij konden opeten als zij honger hadden. De kinderen nuttigden ze echter niet, wegens den walgelijken smaak; het bleek daarop, dat deze stiefmoeder de beide kinderen door middel van koperzuur had willen vergiftigen. Een oude vrouw is Yrijda g-a vond te Amsterdam, door het gedrang van het volk, op de Heerengracht, bij de Hartenstraat in het water gevallen en dood naar haar woning ver voerd. Een 3 jarig doofstom knaapje te Groningen heeft een pot met kokende brij over zich gekregen eu is aan de brandwonden over leden. M a a n d a g-a vond is de Prinsen- graeht te 's Hage in opschudding gebracht, door dien een gevangene uit het huis van verzekering heeft weten te ontsnappen. Hij moet aan de straatzijde uit een openstaand dakvenster in de goot zijn geklommen eu tusschen de aangren zende daken snel een goed heenkomen hebben gevonden, De ontvluchte moet ziju zekere V. R., betrokken in een belangrijken diefstal, in den afgeloopen winter in Den Haag gepleegd. Pa trouilles doorzoeken den omtrek, en op de om ringende daken zijn posten uitgezet. Tot dusver werd de vluchteling nog niet ontdekt. Een marskramer, die eenigen tijd te Esschen had vertoefd om zijne waren te ver- koopen, verliet die plaats met zijne kinderen, waaronder een jongentje van 9 jaren. Dit kind, gezeten op een wagen, had het ongeluk al spe- lend van het voertuig te geraken, zoodat zijn hoofd door een der wielen werd verbrijzeld en het onmiddellijk dood bleef. Ten aanzien van de besmette- lijke oogziekte, die te Stade is uitgebroken, wordt van daar van den 15en September nader ge schreven, dat de ziekte is begonnen op de kweek school voor onderwijzers, welke in de vorige week moest worden gesloten. Voorloopig ziju ook de examens van de kweekelingen ge staakt. Nu heerscht de ziekte ook ouder de leerlingen der hoogere meisjesschool, alsmede ouder die van het gymnasium. Van de meisjes is in korten tijd Vavan de gymuasiasten 1/2 aangetast. Ook deze beide inrichtingen zijn nu gesloten. Van elf jongelieden, die, om tijd te sparen, met een bootje de rivier over staken, die de stad Oshkosh (Wisconsin) doorsnijdt, en die door den sterkon stroom te water raakten, zijn zes verdronken. Door de zorgen van den heer Bouchard, Directeur van de Munt der Vereenig- de Staten ziju enkele interessante bizonderheden bijeengebracht omtrent de producten van edele metalen in Amerika. Volgens dit rapport, loopen- de over het kalenderjaar 1884, zou het land van Januari tot ultimo December hebben opgeleverd aan goud voor f 30,800,000 dollars, en aan zilver, naar munting van den dollar berekend, voor 48,800,000 dollars. Dit was voor 800,000 dollars meer aan goud, en voor 2,400,000 dol lars meer aan zilver dan in het vorige jaar. Aan goud werd in 1884 voor 50,518,179 dol lars in de Munt gedeponeerd, en voor slechts 115,000 dollars uitgevoerd. Aau zilver werd ge deponeerd voor 36,670,731 dollars, en uitge voerd voor 17,697,067 dollars. Aan de Rigasche Zeitung wordt uit Vernoe geschreven, dat eene aardbeving, welke vijf seconden aanhield, ia den nacht van 21 op 22 Juli een dorp in den omtrek van genoemde stad geheel verwoest heeft, drie personen werden gedood, ook op andere plaatsen werd groote schade aangericht. Te Frederiksberg (Deneraarken) werd dezer dagen de melk onderzocht, die door 112 verschillende boeren ter markt werd gebracht. Slechts éeu hunner had ze met water verdund. De man werd gestraft met 50 kronen boete en de verdunde melk verbeurd verklaard. Archimedes beschaamd. Het bekende gezegde van Archimedes: „Geef mij een punt waarop ik steunen kan, en ik zal de aarde oplichten" is door eene berekening van den beroemden Eu- gelschen sterrenkundige Ferguson in ziju werk uAstronomy explained" eeuigszins beschamend voor den ouden uitvinder van den hefüoom ge logenstraft. Fetgusou berekent, dat als men hem aau zijn woord gehouden eu hem ziju stanupuut drie duizend mijlen van het middelpunt der aarde aangewezen had eu hem bij een tegengewicht van 200 pond een hefboom had gegeven waar van de lange arm aau het einde de snelheid van een kanonskogel had, hij in zeven-en- twintig billioen jaren den aardbol een duim zou hebben opgeheven. Al zijn de reuzenboomen in het „Harzwoud', evenals de herten, aan het uit sterven, daar worden toch nog ontzaglijke woud reuzen gevonden. Bij Wieda b. v., in het „Weiu- glus-dal", staat een deuueboom, welks stam op een manshoogte, niet rniuder elan 1.34 Moter middellijn heeft. Sedert eenigen tijd zwerft in de omstreken van Gaanderen een ongelukkig wezen rond. Hij schijnt geheel aan zijn lot overgelaten eu ziju lichaam is bedekt met lompen en mist daaruij de noodige reiniging. Hij voedt zich als ten dier met de vruchten des velds eu slaapt in een sial of eene schuur, waarin hij ongemerkt binnensluipt, of, indien hij daarin verhiuderd wordt, ouder deu blooten hemel. Geen armbestuur schijut zich met de zaak te bemoeien. Men schrijft uit Waalwijk aan de Amst.: Aangezien de slagers het ruudvleesch op deu prijs van 80 a 85 cent bepaald houden, be- giuueu iu de Langstraat vele boeren ook het slagersvak uit te oefenen en het vleesch 15 a 20 cent lager te verkoopeu. Bij dergelijke con currentie zullen de eigenlijke slagers spoedig ge noodzaakt worden hunne vleeschprijzen te ver lagen. Dezer dagen deed zich bij het ge- rechtshof te Parijs het zeldzame geval voor, dat het Hof ziju zitting niet kou beginnen omdat van de 40 gezworenen, die bij loting voor de tweede helft van September waren aangewezen, 17 hun ambt niet konden waarnemen. Een van hen was overleden, een ander was sedert zes jaren ver dwenen, een was te oud eu een kon niet lezen of schrijven; vier waren door ziekte verhinderd, enz. Men benoemde nu bij loting 25 andere gezwore nen, en zond gendarmes uit, om de gekozenen te halen. Tot eene zitting kwam het natuurlijk dien dag niet. Standbeelden-manie. Te Weenen, op den hoek van de straat die zijn naam draagt en de Favoritenstrasse heeft Kolschitzky thans zijn standbeeld. Wie is Kolschitzky? Het is de man, die het eerste koffiehuis te Weenen heeft gesticht op het einde der 17e eeuw, en een van wiens tegenwoordig zoo talrijke confrères op eigen kosten hem dit monument heeft vereerd, stellende Kolschitzky voor met een kop koffie iu de eene, een koffiekan iu de andere hand en een zak koffie aau ziju voeten, voorts in Turksche uniform: dit laatste ter herinnering, dat hij, onder die vermomming, tweemalen het Turksche kamp is doorgetrokken om den hertog van Lo tharingen berichten uit de bedreigde stad over te brengen. Wie krijgt nu eene beurt? Konijnen bij 10 it 15 te gelijk aan te treffen, is schrijft men ons uit Fochteloo iu deze streken thans geen zeldzaamheid. Aan - genamer voor de jagers dan voor den boer I Ir. Berlijn is nu een koperen aard- globe te zien van ruim 37 M. diameter. Zeven tien jaren lang is daaraan gewerkt door een blinden horlogemaker. Twee jaren lang waren twee man er aan bezig om er de werelddeelen op te schilderen. De globe draait naar behooren; zij is voorzien van eene maan, die er haar reis in 287< dag om maakt. De zon wordt voorge steld door een krachtig kalklicht, dat elk wereld deel op ziju beurt verlicht of in de schemering brengt. Rondom die globe is een stellage met rails, waarover een tramrijiuigje loopt, dat zes personen kan bevatten, die dan op zeer comfor tabele manier aanschouwelijk onderwijs iu wis kundige aardrijkskuude genieten. Zoo'n globe zou een kansje zijn voor menig docent in de cosmographie aan een H. Burgerschool, om eigen voorstellingsvermogen en het begrip der scholieren te gemoet te komen. De gemeenteraad van Workum heeft zijne sympathie voor een Zuiderzee-comité uitgedrukt in het ter zijde leggen van den brief der bh. Buma en Van Diggelen, omdat deze op ongezegild papier was geschreven. Te Surhuisterveensterheide (Fr.) heeft J. Pander de proef genomen om een akker met rijst te bebouwen, hetwelk zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. Hij won naar be rekening 60 mud van het bunder. Het stroo is even lang als roggestroo en wordt gaarne door het vee gegeten, terwijl het wellicht ook voor fijne stroovlechterij zou kunnen gebruikt worden. Vermoedelqk zullen nu wel meer proeven worden genomen. Een Engelsch rechtsgeleerde was naar het vaste land vertrokken om het cellulaire stelsel in de voornaamste lauden te onderzoeken. Te Parijs gekomen was daarom zijn eerste wetk om een politieagent te zeggen: „Breng me naar de gevangenis" „Ga door", antwoordde de ageut, hem aaukijkeude, als wilde hij vragen of hij een zot dan wel een dronken man voor zich had. „Bteng me naar de gevange nis." „Neen, zeg ik", hernam de agent, hem den rug toedraaiende. „Wilt gij niet?" riep de Engelschman, „dat zulleu wij eens zien," En met die woorden gaf hij den man der politie een slag met ziju stok, waarop de agent, wiens geduld nu uit was, hem bij den kraag pakte, naar hot pohtie-bureau bracht en daarop naar de gevangeuis. Toen de rechter van instructie deu volgenden dag aau deu Brit vroeg, waarom hij den ageut geslagen had, kreog hij ten act- woord: „Ik wilde de cellen in uwe gevangenis eens zien." „Daarvoor had ge wel vergunning kunnen krijgen", zeide de rechter. „O neen", hernam de Engelschman, „dat zou op lang na uiot hetzelfde geweest zijn. Ik wilde uit onder vinding weten, hoe men de iui hier oppakt, op sluit en iu de cel behandelt. Ik weet het nu en maak u mijn compliment." Te Tilburg, in de wijk Kor vel, wordt door de slagers het rundvleesch voor 25 a 30 cent per 1/2 Kilo aangeboden. Ook te Oosterwijk wordt het 7oor dezen prijs verkocht. Het rechtsgeding wegens de mcer- malen besproken zeerooverij tc Kertch, (daarin bestaande, dat men opzettelijk schepen averij liet beloopen, om ze dan tegen hooge prijzen te herstellen) k .int omstreeks half October in be handeling. Er ziju 40 beschuldigden eu een groot aantal getuig :u opgero pen. Men moest opzette lijk een gebouw voor dit gediug inrichten, omdat het gewone rechtsgebouw uiet groot genoeg was. Vermoedelijk zal dit proces veertien dagen duren. De gezworenen zijn gewaarschuwd daarop te rekenen en hunne bizoudere zaken daarnaar te regelen. Want zoolang het gediug duurt mag geen der gezworenen het gerechtshof verlaten. Hij mag, ouder beperkende bepalingen, eten en drinken uit ziju huis ontvangen. Maar zelfs in geval van ziekte mag hij niet naar huis gaan of zijn toestand moet bepaald gevaarlijk wezen. Een geneesheer is er altijd aanwezig om hun desvereischt, hulp te verleeuen. Een 13jarige knaap te Arnhem vermaakte zich op den zolder met gymnastiek in touwen te maken. Hij schijut zich daarin met den hals verward te hebben, en werd na eenige oogeufclikkeu levenloos daaruit gehaald. Als een m i d d e 1 t e g e n d e s 1 e c h t e gewoonte van kinderen, om langs trapleuningeu naar beneden te glijden, heeft men nu in de stadsscholen te Berlijn de leuningen der trappeu voorzien van metalen knoppeu, op uiet te grooten afstand van elkaar, welke het vermaak van het glijden onmogelijk maken, zelfs voor een jongen, die zijn broek het minst ontziet. Het was te weuschen, dat die maatregel elders navolging vond. Te Barmen stapte dezer dagen een Westfaalsch boertje, met een groote ham onder den arm, op de paardentram. Met hem stonden achterop twee pas uit Cameroen terug gekeerde heeren, die een inlander, een gitzwarten, hadden medegebracht. De man met de „Scltiuken" had al lang wantrouwig uitgezien naar den lachenden kroeskop met zijn hagelwitte tanden; daar werkt de rem, nieuwe passagiers zullen ingelaten worden en wegens het ongewone van den schok dreigt ons boertje van de tram te vallen. De medelijdende neger wil hem vast houden, doch slaagt daar niet in eu houdt alleen de pet en de pruik van den vluchtenden passa gier in handen. „Houd dat maar, roept het boertje mijn Schinken zult ge toch niet hebben" en ijlings redt hij zich, met zijn ham, in een zijstraatje. D e Goesche Ct. verneemt, dat eenige mannen van kapitaal eu invloed te Middelburg een nieuw badhuis zullen doen bouwen te Dom burg, dat onder speciale leiding van dr. Mezger zal staan. Het nee plus ultra van paardendres- suur. Frans Reuz is er in geslaagd, twee pouy's tot volleerde koorddansers op te leiden, dia Blondin in niets toegeven. Zij loopen over een 16 voet hoog gespannen, 42 voet lang en II/2 duim breed touw met vasten en zekeren tred, de eene bedaard en met afgemeten stap, de andere vlug als eene hinde. De Hongaarsche kapel uit Pest, die thans te Scheveningen uitvoeringen geeft, is uitsluitend samengesteld uit knapen van 13 tot 18 jaar. De jongens blazen er dapper op los. Oorsprong van het rijwiel. Het r ij w i e 1, hoewel eerst iu later tijd in zwang gekomen, is echter eene uitvinding van veel vroegere dag- teekeuing dan men zou meenen. Reeds in 1817 werd door deu opper-houtvester Drais iuMtnn- heim eene loopmachine uitgevonden, naar hem Draisine genoemd. Die machine bestoud uit twee achter elkander staande wielen, verbonden door een toestel, in welks midden, dus tusschen de twee wielen, een zadel was aangebracht, waarop de rijder zat, die door met zijne voeten op den grond te stooten de wielen in beweging bracht. Aanvankelijk was die machine niet te besturen en dus vrij ondoelmatig. Later kwam de uitvinder op het denkbeeld om door een beugel het voorwiel te richten. In hetjaar 1821 werd de machine van eene kruk en een aantal tandraderen voorzien, en inzonderheid door den Engelschman Knight verbeterd; maar het samen stel was zoo ingewikkeld, dat er vrij wat krachts inspanning toe vereischt werd om het te besturen. Nochtans is de Draisine of Loopmachine de oorsprong van het tegenwoordige rijwiel, dat eerst in Frankrijk onder den naam van velocipede en later in Engeland ais bicycle tot zulk eenq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2