BI N E i\ L A N 1). GEMENGDE BERICHTEN. Z. H. de Paus heeft, volsjeus een bericht uit Rome aan le Mondeofficieel het scheidsrechterlijk ambt aangenomen, dat Z. H. ia het Duitsch-Spaansch conflict was aangeboden. De groote Mogendheden zoo bericht men uit Berlijn aau The Standard heb ben keunis gegeven van hare toetreding tot de voorstellen betrekkelijk eeue internati onale conferentie voor de regeling van het Bulgaarsch vraagstuk. Officieuze depêches uit Weeneu en berichten uit Constantinopel melden de bij- eeukomst eeuer conferentie van de groote Mogendheden over de Bulgaarsche quaestie te Constantinopel; naar verzekert wordt zal deze conferentie slechts een informeel karak ter dragen en moet zij het eigenlijk con gres voorbereiden. Men verwacht dat Eu ropa de Unie van Bulgarije en Rumelië bekrachtigen zal en de sanctie van den Sul tan zal verwerven door de toezegging eeuer door Bulgarije te betalen jaarlijksche schat ting, terwijl de Yorst van Bulgarije de suzereiniteit van den Sultan zou blijven erkennen. De kabinetswijziging te Oon- stautinopel geldt als een vredelievend tee- ken; desniettemin seint de correspondent van de Standard te Constantinopel, dat de Porte de krijgstoerustingen ijverig voortzet; aller- wege werden de reservisten opgeroepen en versterkingen naar de greuzen gezonden. Uit Beyroet meldt de Standarddat deze bevelen der Porte in ganscli Syrië schrik te weeg brengen; zelfs de oud-reservisten worden opgeroepen. De Times noemt het gerucht ongegrond, als zou de Britsche Regeering in Oost- Rumelië interventie verlangen tot het her- stelleu van het status quo ante. De Britsche Regeeriug (zegt het blad) heeft geeue af zonderlijke stappen gedaan, doch werkt met de overige mogendheden samen bij haar streven om eene botsing te voor komen. Algemeen stemrecht. Aan liet sloteener beschou wing over de „betooging" van 20 Sept. zegt de liberale Arnh. Ct. Wij verwachten nog altijd een wetenschappe lijk, op goede gionden berustend betoog van de noodzakelijkheid of wenschelijkheid der invoering van het algemeen stemrecht hier te lande. Van de manifestanten van 20 September en hun woordvoerders verwachten wij dit niet; van hen zal nooit iets anders gehoord worden dan een stroom van groote woorden en valsche voorstel lingen, waarmede niet te redeneeren valt. „Toch hechten wij aan de meeting en het daarin gesprokene een groote waarde voor de quaestie van het algemeen stemrecht. Niet ten guuste, maar zeer stellig ten nadeele van de door de manifestanten geëischte oplossing. Indien de daar verzamelde personen, die volgens hun eigen verklaringen tot de meest geschikte en ontwikkelde elementen van den arbeidenden stand belmoren, kunnen medegesleept en overtuigd worden door de drogredenen en de wartaal, die hun hiders voor hen uitkraamden, dan zijn zij volkomen onrijp voor het stemrecht, dan missen zij te eenenmald het zuiver oordeel en bezadigd heid: eerste vereischten voor de behoorlijke uit oefening van het verlangde recht, voor de ern stige kwijting van den burgerplicht. En de ge volgtrekking ligt voor de hand, dat hij, die aan deze manifestanten en huns gelijken in lichtge- loovigheid en oppervlakkigheid het gevaarlijk wapen der kiesbevoegdheid in handen zou spe len, aan het vaderlaud een grooten ondienst zou doen." Wij vernemen, dat noch de procureur-ge neraal, noch de veroordeelde in cassatie gekomen zijn tegen het arrest van het gerechtshof te 's Huge, in zake den moedwilligen doodslag op den Japanschen zaakgelastigde Sakurada. Nieuwer-Amstel, 29 Sept. In de Donderdag jl. gehouden Raadszitting vroeg een der leden of ook iets bekend was van de annexatie, naar aan leiding van loopende geruchten, waarop door een ander lid werd medegedeeld, dat hij uit goede bron vernomen had, dat de indiening van het wetsontwerp binnen kort kan verwacht worden; alle leden verklaarden nogmaals hunne gehecht heid aan de onverdeelde gemeente en zouden met kracht daarvoor blijven ijveren. Zaandam, 29 Sept. In de Raadsvergadering van Vrijdag heeft de Burgemeester dezer gemeente het heuglijk feit geconstateerd, dat de werken in de Vootzaan zijn voltooid en Zaandam daardoor aan het Noordzee-kanaal is verbonden, zoodat schepen van aanmerkelijken diepgang er kunnen komen en lossen. Hillegom, 29 Sept. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuidhollandsche Sioom- tramweg-Maatschappij HaarlemLeiden, bedroeg in de maand Aug. jl. f 6164,29, het goederen vervoer f 121,08, zijnde te zamen f 7,93 per dagkilometer. Assen, 29 Sept. In deze gemeente heelt een troep baldadigen een aantal glasruiten inge worpen; meu weet noch eene aanleiding, noch eeue bedoeling voor het opstootje te vinden. De mi litaire macht deed de bende uiteen gaan. Uit den Haag meldt men ons, da tot dusver alleen procesverbaal is opgemaakt te gen den directeur van de Typographische Vereeui- ging „Excelsior", wegens de voor openbare auto riteiten of lichamen beleedigende uitdrukkingen, voorkomende in het zesde couplet van een alom verspreid en door hem gedrukt „Stemrechtlied." De Justitie zal hebben te onderzoeken of he.t ge drukte geschrift strafrechtelijk vervolgbaar is. Door de Oostenrijksche Regee ring is op advies van eene commissie van oog heelkundigen en schoolautoriteiten op alle open bare scholen en burgerscholen het gebruik van geruite schrijfboeken en leien verboden. Dit be sluit is genomen op grond van het toenemen van verschillende afwijkingen in den bouw van het oog en vooral van bijziendheid bij de schoolkin deren. Het nieuwe besluit treedt in 1886 in wer king. De oogartsen m enen in het gebruik dezer schriften een der hoofdredenen te m >eten zien voor het toenemen der refractie-onomaliën. Het is wel van belang na te gtau, of ra su hor te lande gelijke ongunstige ervaring van de ruitjes heeft opgedaan. Zoo ja, dan ware het zeker niet raadzaam tot verdere invoering van dit leermiddel ovtr te gaan. Ir Friesland heeft de bemesting met mosselen dit jaar zeer gunstige resultaten op geleverd, vooral op lichte, zandige gronden. Voor al de aardappeloogst is daardoor voordeelig. Door het verrotten der mosselen wordt de grond rijker aan kalk en armer aan insecten, waardoor de planten gezonder worden. Op de met mosselen gemeste akkers is bij de aardappelen van ziekte geen sprake; de knol is bizonder gaaf. De groote olifant in denParij- schen „Jardin d'acclimatatiou" had aan den wor tel van zijn linker-slagtand een gezwel gekregen ongeveer zoo groot als een appel, dat hem blijk baar veel pijn veroorzaakte en hem belette vaste spijs tot zich te nemen. Eindelijk vond men een tandarts, die zich bereid verklaarde, met behulp van 20 personen, het dier te opereeren. De ope ratie duurde twee uur en gelukte volkomen. De zieke tand werd afgezaagd en het gezwel wegge nomen, hetgeen de olifant met veel geduld ver droeg en blijkbaar op prijs stelde. Toen hij althans weder losgemaakt werd, begon hij een soort van krijgsdans en huppelde tallooze malen langs den binnenkant van zijn hok. Bij het eten, dat hem thans weder voortreffelijk smaakt, buigt hij den kop steeds naar de rechterzijde, om de wond aan de linkerzijde te sparen. In de onderaardsche gangen der fortificatiën aan de stelling Helder heeft men eene sterke echo ontdekt. Vooral die, welke in het fort Erfprins wordt gehoord, moet zoo krachtig en verrassend zijn, dat zij de vermaarde echo van Muiderbeig zelfs overtreft. De kapiteins Paul en Charles Renard, die, zooals bekend is, den bestuurbaren luchtballon hebben uitgevonden, zijn in het begin dezer week te Meudon opgestegen en had den meersacces van hunne uitvinding dan vroeger. De ballon veranderde onophoudelijk van richting naar den wil der luchtreizigers, zwenkte of voer rechtuit op een gegeven punt aan. Op een ge geven oogenblik bleef het luchtschip stil staau en daalde zonder eenige moeilijkheid. Hieruit zou blijken dat de quaestie der bestuurbaarheid van den ballon thans is opgelost. A/geluisterd. Op een boeren visite werd de meerdere of mindere waarde der voor stelling van nieuwe boterbereiding van de hh. Van Hasselt, Boele c. s. besproken. Een prak tische boerin meende: Ie kunt d'er toch wel es met sukkelen, behalven da 'j daor nao luustert. Te Crovdon (Engeland) is een aartsvrek, 80 jaar oud, gestorven. De man was vroeger kassier bij eene bank en schijnt tijdens de spoorwegmanie nu veertig jaar geleden een groot deel van zijn vermogen te hebben vergaard. Zijn eenige lust was uitzuinigen en sparen. Ar moedig in de plunje en mager en schriel was zijn wezen, schamel zijne woning en karig zijne manier van leven. Zijne nalatenschap bedraagt over de 100,000 pd. st., te verdeelen onder verre bloedverwanten. Twee stoutmoedige zeelieden, de kapiteins Francis en Norhon, van New- York, die gewed hadden den Oceaan in een klein bootje over te steken, zijn te Willemshafen aangekomen. Zij werden vergezeld van een matroos. Twee boeren, die voor 'teerst in een groote stad kwamen, waren niet weinig verwonderd toen ze eensklaps bij 't omslaan van een hoek een sproeiwagen zagen rijden. Ze hadden dien nog nooit gezien, en Gerrit, 't eerst van zijn verbazing bekomen, liep den wagen achterna en riep den voerman toe, dat er een lek in zijn voertuig was en al 't water wegliep. Zijn makker Jan liep op zijn beurt Gerrit na, greep hem bij den arm en boet hem toe: "Stel je toch zoo dom niet aan! Begrijp je dan niet dat dit expres wordt gedaan om de jongens achter van den wagen te houden!" De ontzettenden overvloed van konijueD, die in Australië tot een ware plaag geworden zijn, heeft aanleiding gegeven tot de oprichting van de Western Meat preserving Company, eene fabriek waar het vleesch van wilde konijnen, op verschillende wijzen bereid, geconserveerd wordt. Dagelijks worden 9000 konijnen voor deze fabriek gevangen. Een liardlooper van beroep klaagt in de stedelijke courant van Lubeck, dat het dagelijksch bestuur hem vergunning weigerde om op het Burgfeld zijn bedrevenheid te vertoonen. B. en W. weigerden hem het verlof daartoe „aangezien er in de stad Lubeck geen behoefte aan bestond." Het schijnt dus dat de ingezetenen aldaar toch reeds te hard loopen, naar de ziens wijze van het Dag. bestuur. Volgens een telegram aan de Stan dard is er in Jumbo's maag eene gansche ver- zameliug Engelsche geldstukken gevonden, zoo wel gouden als zilveren en bronzen. De huid van het dier weegt 1537, het geraamte 2400 Eng. ponden, en de zwaarte van het geheele lichaam be droeg zes ton. In Engeland maakt het onder richt in het koken aan meisjss van 12 tot 14 jaar een deel uit van het volksonderwijs. Sedert 1876 heeft men met dit onderricht een aanvang ge maakt, en sedert 1878 heeft men op de speel plaats van elk nieuw schoolgebouw eene kook- kamer ingericht, en sedert 1882 wordt door de regeering een bijdrage van 4 shillings van staats wege betaald voor ieder meisje van 12 jaar en daarboven, hetwelk jaarlijks 40 uren onderricht in het koken heeft genoten. Tegenwoordig ne men gemiddeld 6000 meisjes aan dit onderricht deel. Elke kookkamer biedt ruimte aan voor 30 meisjes eu kost met inbegrip van de inrichting ongeveer ƒ3250. W e d e r z ij n v ij f 1 o g é's u i t O m m e r- schans ontsnapt. 't Wordt dan nu op de Rijksbuitenverblijven ook al wat frisch en onge zellig. Vleeschprijzen. Op voorgaan van een der voornaamste vleeschhouwers te Ooster hout heeft mer. aldaar het rundvleesch deze week met 10 cent per kilo verminderd. Een der colle ga's, die van het voornemen geen kennis gekre gen had, trok zich dat zóó aan, dat hij de ove rigen wilde overbluffen, en daarom sloeg hij zijne prijzen af met 15 ct., doch nauwelijks wat dit weder een ander ter oore gekomen, of deze liet bij gedrukte biljetten ter kennisse van het pu bliek brengen, dat hij den prijs verminderd had met 20 cent, en aldus prima qualiteit verkrijg baar stelde voor slechts 60 cent per KG. Aldus werkt de concurrentie! Een Engelsch blad maakt de op opmerking: „De socialisten zijn alles behalve lo gisch. Laatst hielden zij een betooging te Phila delphia en droegen een banier met het opschrift: „Onze kiuderen schreeuwen om brood". In den loop van den dag verbruikten zij o. a. 300 vaat jes bier" In Frankrijk zyn eenige jagers gewoon den hagel, dien zij gebruiken, in aftrek sel van braaknoot te leggen, welke een sterk wer kend vergif is. Te Avignon is het nu voorgeko men dat een man en een kind, die van wild ge geten hadden dat met op die wijze vergiftigden hagel gedood was, kort daarna onder hevige kram pen overleden zijn. Dezer dagen is te Warschau een postzegelliefhebber overleden, die eene verzameling van 45,760 verschillende soorten van postzegels nalaat. Hij heeft bij uitersten wil bepaald, dat de verzameling niet anders dan in haar geheel verkocht mag worden. Er is weer een nieuw soort van rijwielen uitgevonden, nl. ee:i „vijfwieler", waar aan men den naam fugitive (vluchteling) gegeven heeft. Hij bestaat uit vijf aan elkander verbonden rijwielen, waar vier als de wielen van een rijtuig staan, terwijl het vijfde vooraan is en dient om het voertuig te besturen. Ir: het midden tus- schen de wielen is een soort van bak, waarin eenige menschen kunnen zitten. D e Great Eastern, het bekende reu- zenschip, dat reeds zooveel lotwisselingen heeft ondergaan, zal nu eerlang weder verkocht worden. Het schip, dat 200 meter lang is, en duizenden menschen kan bevatten, werd oorspronkelijk ge bouwd voor het leggen van de eerste telegraafka bels in den Atlantischen Oceaan. Het bewees toen goede diensten, maar later heeft het alle maat schappijen welke het wilden gebruiken, ten onder gebracht. Deze olifant onder de schepen is te groot voor de havens of rivieren, en hij ligt nn reeds lange jaren op de Theems, iedereen in den weg, zonder tot iets nut te zijn. De tegenwoor dige eigenaren, die het schip wonnen door lote rij, hebben allerlei plannen er voor gemaakt, er. weer opgegeven. Eerst wilde men de Great Eas tern naar de tentoonstelling te New Orleans zen den, en later naar die te Antwerpen, om als drij vend hotel dienst te doen. Men wilde het inrich ten voor een drijvend tentoonstellings-gebouw, dat de voornaamste havens der wereld zou be zoeken; voor een zeegasthuis, enz. enz. Maar geen van die plannen was uitvoerbaar, en de eigenaars verkoopen het schip nu, ten einde raad. VYat zal er thans van worden? Op de Alpen in het kanton Walli- serlaud heerscht de eigenaardige gewoonte, dat de pachters van gemeeutealpeu of de kaasmakers een kind uit elk gezin, dat het burgerrecht heeft, gedurende den zomer kosteloos bij zich aan huis of liever op den berg nemen. Zoo een gezin de melk van eene koe den kaasmakers geheel afstaat neemt hij daarvoor 2 of 3 kinderen op. Dat zijn dus vacantie-koloniën, en goedkoope ook. Die kinderen worden met melk of kaas gevoed en slapen in het hooi. In het chemisch laboratorium van de Stearine-Kaarsenfabriek te Gouda heeft Vrijdag een treffend ongeval plaats gehad. Bij het nemen van zekere proef sprong een flesch uiteen, waarvan de kokende inhoud den heer A. Geitel, die sir.ds geruimen tijd als scheikundige aan die fabriek verbonden was, in het gelaat vloog en gedeeltelijk in zijn oogen terecht kwam. Behalve de vreeselijke pijn daardoor ontstaan, maakt de vrees, dat de heer Geitel het gezicht geheel of gedeeltelijk zou verliezen, dit ongeval tot een dat algemeene deelneming wekt. De on gelukkige is onmiddellijk naar Utrecht vervoerd om door de beroemde deskundigen aldaar gehol pen te worden. Volgens het Vaderland bestaat bij curatoren van den faillieten boedel Verschuur het voornemen, den bewaarder aansprakelijk te stellen voor de schade, veroorzaakt door don diefstal van juweelen en gouden sieraden, te Scheveuingen gepleegd. Heeft het linnen reeds een mede dinger gedragen in de papieren boorden der Amerikanen, met de zijde is thans hetzelfde ge val, dank zij den ivoreu dassen, door den kunst- ivoorwerker A. G. O/eres te 's-B>sch in den handel gebracht. Ze zijn natuurlijk zeer licht en onverslijtbaar, te meer daar de geëmaill:erde kleuren, indien zij hare frischheid of aantrek kelijkheid voor den drager verloren hebben, m t geringe kosten veran ler l kunnen worden. Z dfs de plechtige witte das dreigt op die wijze, tot ergeuis der Eugelsche waschvrouw, verdrongen te worden. Den 18n dezer verdween een 5-j a- rige knaap, die te Parijs bij zijn oom in huis woonde. Deze laatste gaf da.tr t ar. kennis bij de politie. Toen eergisteren een der buren in een schuur achter het huis van den oom iets ging zoeken, vond hij eene kist, waarin het lijk van den jongen. Ook deze zaak is in een geheimnis- vollen sluier gehold. Een niet alledaagschjubilé werd Vrijdag te Leeuwarden gevierd. Hel betrof een 4Ijarig manspersoon, blind en doof, genaamd Christiaan Vermeuleu, die gedurende 25 jaren onafgebroken werkzaam was geweest op de pa pierfabriek van den heer J. Nauta Andreae Ja., en, ondanks het gemis van de twee voornaamste zintuigen, ziju dagelijkschen arbeid, het plakken van zakken, tot de meeste tevredenheid van zijn patroon verricht. Deze vereerde ziju trouwen en ijverigen dienstknecht met eene zilveren zak- tabakdoos, voorzien van een toepasselijk inschrift. Ouder de vreemdelingen, die in de afgeloopen week, krachtens de vreemdelingen wet, over de grenzen van het rijk werden ge bracht, bevond zich een Duitsch student. In den Gemeenteraad van Srnal- lingerlatid is het voorstel gedaan, opcinten op de Pers. belasting te heffen, omdat het ontbreken daarvan aan de Regeering hst recht gaf, subsidie voor schoolbouw te weigeren. Over dat voorstel, om de gemeente kunstmatig hulpbehoevend te maken, hebben echter de stem men voorloopig gestaakt. Christine Nilsson is diep ge schokt door de treurige gevolgen van haar zingen voor de menigte, die haar te Stockholm hulde bewees. Zij heeft de concerten, welke zij verder dacht te geven, afgezegd. Als verhuizen eene plaag is, dan is wellicht niemand zoo daarmede gestraft ge worden als Napoleon I. Geboren op Corsica, kwam hij op school te Brienne, woonde daarna te Parijs onder de dakpannen van de militaire school, toen op eene vliering op de kade Conti, daarna op eene kamer in de straat du Mail in het hotel Metz en later in het hotel „des droits de l'Homme" in de straat Fossés-Montmartre. Vervolgeus betrok hij eene kleine kamer in de straat la Michadière, later een vertrek in het hotel Mirabeau, straat du Dauphin dicht bij de kerk van St. Roch, nog later woonde hij in het hotel de la Colonnade in de rue neuve de» Capucines, daarna in de straat la Victoire, tegen woordig straat Chautereiue. Als Consul bewoonde hij het paleis Luxembourg, als Keizer woonde hij op de Tuilerieëu en gedurende honderd dagen op het paleis Elysée-Bourbon, daarna werd Elba zijne woonplaats en hij stierf op St, Helena. Letterlijk geen dag gaat er tegen woordig voorbij, of de Engelsche bladen geven bericht van een of meer ijzingwekkende sterfge vallen door dollehondsbeet. De vreeselijke ziekte maakt al meer en meer slachtoffers. Van een kraciitigeu en algemeenen maatregel om haar te keereu, hoort men echter nog niets. Een vilder te G e 1 d e r s c h-V e n e n- daal, zekere Schoeman, kreeg terwijl hij eeue aan miltvuur gestorven koe van de huid ontdeed, eenig bloed van het dier in eene wond aan zijn arm. Hierdoor werd zijn bloed zoodanig vergif tigd, dat thans ziju leven in gevaar is. Te Swansea speelden tweekin- deren op een eindweegs van het strand gelegen heuvel, toen plotseling bij opkomenden vloed, de zee hen aau alle kanten omringde. Een werk man wilde zich te paard begeven. Het dier wei gerde. Met het tweede paard gelukte het en hij bereikte het eilandje op het oogenblik dat de zee reeds tot aan de borst der kinderen reikte. Het meisje was in zwijm gevallen en werd on dersteund door een jonger broertje, dat, in zijn pogingen om zich gezamenlijk op het paard te tillen, den berijder uit het zadel lichtte, zoodat alle drie te water raakten. De redder gaf niet op en kwam ten slotte behouden met de kiuderen aan wal, waar het meisje spoedig bij kwam. Zaterdag vervoegden zich een aantal werklieden bij de inrichting der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Am sterdam, op het bericht dat aldaar twee afwis selende ploegen, voor dag- en nachtdienst, zouden worden in dienst gesteld. Onder hen waren huis" vaders, die reeds weken achtereen weinig meel dan f 1 's weeks hadden kunnen verdieneD. Een prachtige leeuw is onlang9 van Afrika te Liverpool aangekomen. Het dier is veel grooter dan de exemplaren van 't geslacht fehs leo, die men gewoonlijk in diergaarden aan treft, en daar hij nog jong is en nog groeien zal, belooft hij een der grootste en schoonste leeuwen te worden, die in Engeland ooit geziett

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2