N I E U W E No. 942. Donderdag 8 October 1885. 10de Jaargaog. B E li IC H T. Ëen beeld des tijds uit België. AGITE ma nott agitate. PHIJS DEB ADVEBTENTIÉ» Onschuldig verstooten. IIURIHÜNdlIS COMMIT. ABOMEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,83 Voor de overige plaatsen in Nederland h. p. p. 1, Voor liet Buitenland 1,50 Af'zinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B [JEE AU: St. Jansstraat Haarlem. >vvïC; Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LA URE Y. Voor onze nieuwe abonnés (zij namelijk, wier abonnement met lo. October een aanvang heeft genomen) stellen wij gaarne, voor zoover de voorraad strekt, overdruk ken van het reeds verschenen gedeelte van het feuilleton gratis ter beschikking. Op gefrankeerde aanvraag volgt de toe zending onmiddellijk franco per post. Di Uiig tv firs der N. Haarl. Cl. Haarlem, Oct. 1885. De strjjd tusschen de Katholieken en de liberalen in België, die reeds een aanvang nam op het congres van 1830 bij het re gelen der constitutie, is iu den loop des tijds steeds heviger geworden, maar noch Katholieken, noch liberalen kouden er zich op beroemen eene duurzame overwinning te hebben behaald, daar de meerderheid in de wetgevende lichamen nu eens aan de eene, dan weder aan de andere partij ten deel viel, zoodat in België de katholieke en liberale Miuisteriën op dezelfde wijze af wisselen als iu Engeland de regeering der Tories en der Whigs. Ofschoon echter in het jaar 1878 de liberale Minister-president Frère-Orbau over eeue meerderheid van slechts eenige stemmen kon beschikken, talmde hjj geen oogenblik te voldoen aan eene belofte, in de loge afgelegd, om den strijd tegeu de Katholieke instellingen van het land te openen. Bereidwillige helpers vond hij in br.\ Bara en Van Humbeeck. Wat dezen mannen aan sociale ontwikkeling en po litieke bekwaamheid ontbrak, werd vervan- geu door hun gloeienden haat tegen de Katholieke Kerk. Van Humbeeck zelfs had bij zjjne vrienden den naam van vdoodgra- ver van het Katholicisme,* omdat hij in een zijner redevoeringen de Katholieke Kerk bij een lijk had vergeleken, »dat slechts nog een schop noodig had, om iu de groeve te rollen.* Vertrouwende op de hulp der radicalen, die, ouder leiding van Jauson, slechts op voorwaarde dat er een cultuurstrijd iu 't leven zou geroepen worden, besloten had den aan het nieuwe Ministerie hunne hulp te verleenen, gelukte het Prère-Orban eene schoolwet in te voeren, die den spot dreef FEUILLETON. 11. Geschiedkundige Novelle. Vervolg.) Met innigheid drukte de jongeling (ie hem aangeboden hand aan zijne lippeneen bang, zonderling voorgevoel maakte zich van zijn h.rt meester. „Moet gij bepaald nog heden-avond naar Mohar, vader?' vroeg hij; „waarom stelt gij dien tocht niet uit tot morgen-ochtend?" „Het verzoek was dringendwie weet wat zij in de stad vernomen hebben En een Zar- nitzer mag niet rusten, wanneer het de zekerheid van eeno stad van zijne Apostolische majesteit geldt. Daarom ga ik nog heden. De wegen zijn veilig en de stad niet ver af. Nogmaals goeden nacht tot vvederzieus Hij keerde zich om en verliet het vertrek. Zijne sporen rinkelden op de steenen trappen. Weinige minuten later klonk de galop van twee paarden door den nacht; het was de heer Engel- brecht, die met zijn knecht iu jeugdige vlugheid naar de stad draafde, alle smadelijke bejegenin gen vergetende, die men hom had aangedaan en vol ijver als altijd, wanneer het Wtlzijn van eene Keizerlijke stad en van den Christelijken godsdienst er me« was gemoeid. met de vrijheid van onderwijs door de con stitutie gewaarborgd. Talrijke adressen uit het gansche luid eu ook de stemming iu de Kamer en in den Senaat bewez9is hoezeer men tegen die schoolwet was gekant. Iu den Senaat was het slechts eeue eukele stem, die den doorslag gaf, terwijl toch de grijze Prince de Ligne, die, ofschoon iu Voltairiaansche tradities opgevoed, tot de krachtigste eu, wij durven zeggen, tot de felste en meest gevreesde tegenstanders vau die wet behoorde. Iu vereetiiging met de ijverigste ultramonta- neu bestreed hij het wetsontwerp, natuur lijk vau eeu zuiver staatkundig oogpuut. Welke middelen echter de loge bezigde om de beweging voor de wet gaande te houden, moge het feit bewijzen dat eene dreigende, dicht saamgepakte menigte zich voor het huis van den Senaat verzamelde, om den Prince de Ligne te beleedigen en te trach ten hem met slijk te werpen. Bespottelijk was de houding van den liberalen Minister, die iu zijne grenzeulooze verlegenheid, den Prins dringend smeekte, niet onmiddellijk ua het sluiten der zitting of tenminste door eeue achterdeur het huis te verlateD, waarop de Prins op sarcastische wijze de vraag opperde: »of de Belgische Staat dau niet meer bij machte was om den Prince de Ligne voor beleedigiugen en geweldda digheden te beschermen?* En werkelijk moest deze Vorst de grofste beleedigiugen van het Belgisch canaille, wegens zijn verzet tegen het wetsontwerp, onder vinden. Een tweede heldendaad* van Frère- Orbau was de verwijdering van den Nun tius. Om die zaak eenigszins gemakkelijk te maken, ondersteunde hij de republikein- sche linkerzijde te rarijs, die er ook op uit was, de relatiën van Frankrijk met het Vaticaan af te breken. Ware dit gelukt, dan zou hij immers met zijn voorstel niet alleen hebben gestaan, ja hij had in eene >schitterende« redevoering in de Kamer er op kunnen wijzen, dat niet alleen Protes- tautsche Staten (Pruisen) maar ook het Katholieke Frankrijk zich had genoodzaakt gezien, den stroom des tijds te volgen en de diplomatieke relatiën af te breken met eene geestelijke Regeeriug, die met den modernen Staat immers niets meer had te maken. Tot grooteu spijt van Frère-Orban kon- In gedachten verdiept oogde Rudolf hem na; het was hem als legde zich eene koude hand op ziju hart en belemmerde zijne ademhaling was dit het geheime profetische voorgevoel, dat zoo dikwerf den voet van den afgrond terug houden zou, op welken hij afgaat o, indien wij zijne taal verstonden 1 Hij liet zich in den leuningstoel van den ouden ridder nedervallen, zijn hoofd zonk op zijne borst; lichamelijk en geestelijke afmatting overweldigden hem. De kaarzei) op de hooge ijze ren luchters van den reusachtigen schoorsteen brandden dof, nu en dan kletterde een zwareu regen druppel tegen het hooge boogvenster. Dat alles kwam hem verward, nevelachtig voor en hij verzonk iu eeu koortsachtige, onrustige sluime ring. Eindelijk wekte hem de klank van een verwijderde klok uit zijne sluimering op, het was het gelui van een klooster in de stad. Alle avonden begon het een half uur voor midder nacht en hield aan, tot de vrome broeders zich in plechtige processie naar de kapel begaven om in gemeenschappelijk gebed eeu gedeelte van den nacht te doorwaken. Rudolf wreef ziju voorhoofd, om goed wakker te wordenhet woord, dat hij den vreemdeling verpand had, moest ingelost worden, „O, had ik mij toch niet laten verleiden!" mompelde hij somber in zich zeiven; „het is mij, alsof den echter de bewiud voerende staatsliedeu, Freycinet eu Waddingtou, tot zulk eeue ontzettend groote politieke fout niet he sluiten en gaarne zou de liberale Minister- President vau zijn voorstel hebben afgezien, maar Jansori, de leider der radicalen, dreef de zaak door en de Nuutius ontving zjjne passeu. De eene kreukende maatregel tegen de O o Kerk volgde nu op de audere; een nieuwe kieswet moest de liberale kamermeerder heid eu daarmede het voortduren van den cultuurstrijd, waarborgen. In de hoop, aan de groote liberale steden het overwicht te verzekeren, werd van de kiezers een zekere mate ontwikkeling geëischt. De 15e Juui echter maakte de berekening der loge te schande en met eeue nog nimmer verkre gen meerderheid kwamen de Katholieken in de Kamer, om met Malou aan het hoofd, de teugels der regeering in handen te nemen. Bekend is het weinig constitutioneel gedrag van den Koniug, die als vroeger br.\ Bara als raadsman hield en zoodoende Malou spoedig tot aftreding noodzaakte. Bekend zijn ook de pogingen der libera len, die de slechtste middelen niet schuw den om den zwakken Koning de heerschappij der Katholieken als gevaarlijk voor de rust te iusinueereu. Minder bekend is echter het gedrag van de liberale oppositie, die met onbeduidende redevoeriugeu de debatten eindeloos rekt, om aldus het Ministerie indirect tot onvruchtbaaarheid te veroordee- leu, de Katholieken tot onvoorzichtigheid te dwingen en hen zoo mogelijk van deministe- riëele zetels te verjagen. Men begrijpt hoe zulke lage handelwijzen den strijd tus schen Katholieken en liberalen steeds nieuw voedsel geven en het ligt op de vlakke hand, dat de pers genoodzaakt werd, daar aan deel te nemen. De Katholieke pers hoofdzakelijk heeft de handen vol om de leugens te weerleggen en de huichelarijen te ontmaskeren, waaraan de liberale rede naars zich naar gewoonte bedienen. Bij de in België heerscheude persvrijheid is de publicistische toon ook iu de Katho lieke organen niet altjjd de edelste; maar zulks is zeer verklaarbaar: voor eeu zwaar blok is een zwareu bijl noodig. Hij, die zijne tegenstanders in de pers altijd met glacé-handschoenen wil aanvatten, zou spoedig een speelbal zijner vijanden worden deze tocht mij ongeluk zal aanbiengeu. Eu toch het moet zoo zijn. Hij blies de kaarsen uit eu verliet het ver trek. In het slot was alles doodstil, de bedienden hadden zich reeds lang te ruste begeven alleen de wind floot onhoilspellend door de vervallen gangen en door het beschadigde dak drongen de regendruppels naar binnen. Weinige minuten later verscheen Rudolf weder, in een donkeren mantel gewikkeld, met eeu zwarten, breedgerande)) hoed, zonder vederbos, diep iu de oogen gedrukt, maar onder die om hulling flikkerden zwaard eu dolk en in den gordelriem stak een van die zware plompe pistolen gelijk zij destijds in zwang waren. Hij klom langzaam en voorzichtig langs een verbor gen trap naar henedengeen slaper ontwaakte toen hij, een sluippoortje openende, in de open lucht trad. De regen viel bij stroamen en een koude wind blies hem iu het gelaat, zoodat hij zich huiverig dichter iu zijn ra mtel wikkel de; daarbij dacht hij aan den vreemdeling, dien de plotselinge verandering van hot weder dub bel hard moest vallen en ging met verhaaste schreden naar de plek in het bosch, waar de nieuw aangeworven vriend hem wachtte. Hij had het bosch bereikt en sloeg hetzelfde pad in dat hij aan Matyas Wilczy als het naaste naar den Zarnitzerburcht had aangewezen. Van eu op zijn eigen partij geen invloed meer kunnen uitoefenen. Zeer leerrijk is in dit opzicht de geschiedenis van het eeuwig diplomatiseereude Journal de Bruxelles, dat hjj het volk met eeu medelijdend schou derophalen wordt onthaald, terwijl de fris- sche eu met mauiielijkeu moed geschreven Patriote in Brussel reeds een machtigen invloed uitoefeut, en dat reeds ua een bestaan van slechts twee jareD. Het blad telt thans ruim 35,000 abonnés, verschijnt iu groot formaat en kost slechts vijf cen times per nummer. Bij ons iu Nederland behoort het debiet van nieuwsbladen langs den openbaren weg, vooral van katholieke couranten, nog tot de vrome wenschen. Wat er verkocht wordt, het debiet der Amsterdainsche kiosken er bij gerekend, is iu vergelijking met België, Engeland eu Frankrijk, hoogst onbeduidend te noemen. Men kan den invloed en de belang rijkheid van ee* blad als de Patriote niet genoeg waardeeren in een land, waar alles eu ieder blootgesteld is aan openbare dis cussie, zelfs de particuliere aangelegenhe den van den Regent. Natuurlijk verzuimt de liberale pers geen enkele gelegenheid om den jongen ultramontaauscheu collega in minachting te brengen. Zoo werd het blad nog onlangs een schendblad* ge noemd; nu, de Patriote kan zulke lieftal lige* uitdrukkingen wel verdragen, trou wens geeu enkelen van de 35,000 abonnés heeit het door die insinuatie verloren. Vermits het ons te doen is, onzen lezers een beeld van den tegen woord igen toestand in België te geven, zullen wjj een artikel van de Patriote gedeeltelijk overnemen, waarin de redactie de huichelarij geeselt, die door de liberalen iu de Kamer en in kiesvergaderiugeu wordt ten toon gespreid, om het der Regeeriug lastig te maken en als er mogelijkheid toe bestond de kiezers te misleiden. De ridders der gewetensvrijheid. Hannibal ante portes. „Onlangs stond het land aan den rand van den afgrond! Zjs soldaten waren met eeue pro cessie mede gegaan en hadden daarbij hunne schakots of politie-inutseu afgenomen. De liberale couranten luidden de stormklok eu de verdedigers der militaire eer, de ridders en redders der gewetensvrijheid, vervulden de parlementaire arena met hunne klaagliederen eu uitvallen en gebruik ten eene geheele zitting voor dit gewichtig voor val. Lippens, Houzeau en Bara namen de in zijne kindsheid af met weg eu steeg vertrouwd, had hij nooit eenig beangstigend gevoel gekend, wanneer hij in een stormachtigen avond alleen door het donkere woud moest gaan, en toch was het hem heden bijna angstig te moede toen luj onder (le hooge hoornen voortliep, in wier kruinen de wind huilend gierde. Een vreemd soortig ruischen en fluisteren drong in zijne ooreu, ja als eeu onderdrukt wapengekletter klonk hei rondom hem, zoodat bij meer dan eens met d> hand aan zijn zwaard, het struikgewas uiteenboog en een krachtig „wie daar?" in de nachtelijke stilte deed hooren. Maar alleen de echo antwoordde hem spottend. Steeds banger werd het hem te moede; hij had zich nooit met bijgloof opgehouden, maar hij was evenwel een kind van zijn tijd, een tijd, waarin het geloof aan heksen en spaken een groote rol speelde. Sprookjes en sagen van wangedrochten, die naar het volksbijgeloof in het woud huisden, traden hem voor den geest, hoe dikwijls hij er vroeger ook den spot mede had gedreven. Hij verlangde naar gezelschap, naar het ge luid van een menschelijke stem en verdubbelde zijne schreden. Nog slechts een kort zijpad en hij had de plaats zijner bestemming bereikt, „Matyas Wilczy!" riep hjj halfluid; „ik ben het, Rudolf Von Ziruitz Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1