NIEUWE No. 944. Donderdag 15 October 1885. 10de Jaargang. Rusland en de Katholieke Kerk. BUITENLAND. Onschuldig verstooten. HMRUMSflBl COIMIT ABONNEMBMTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemi 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afsc iuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREY. Wanneer men meent dat er in Rusland geen vervolging der Katholieken, geen cul tuurstrijd bestaat, dan vergist men zich in hooge mate. 't Kan zijn dat deCzaar den ern- stigen wil heeft vrede tusschen hem en Rome te stichten, zeker is het, dat zijne Ministers in zijne omgeving dien vrede niet verlangen. Zulks werd onlangs nog duide lijk door de verbanning van den Aarts bisschop van Wilna en diens plaatsvervan ger bewezen. Tallooze Katholieke Priesters smachten als martelaars in de verschrikke lijkste gevangenissen, bergwerken en holen van Siberië, waar men Zon- noch feestdag, maar slechts één vrijen dag in het gansche jaar heeft: de geboortedag namelijk van den oppermachtigen Keizer. En er bestaat niet de minste hoop, dat zij uit hun ellendigen toestand zullen verlost worden. Terwijl men in Engeland afziet van de tirannie tegen de Katholieke Ieren, welke door de zede- looze Koningin Elizabeth, die tweemaal afviel van het. Geloof, werd ingevoerd, wordt zij in Rusland daarentegen meer en meer op de Katholieken toegepast. Een blik te slaan op de afschuwelijke gewelddadigheden der Russische Staatsamb tenaren tegen de Katholieke Kerk, veroor looft ons het jongste verslag van Graaf Ladislaus Plate. Wij ontleeneu daaruit het volgende. Onlangs, zoo lezen we in dit verslag, heeft de Minister van binnenlaudsche za ken bevel gegeven, dat de Bisschoppen slechts het recht van toezicht op de Gees telijkheid en op de godsdienstige inrich tingen hebben; alle veranderingen en ver plaatsingen moeten ter kennis gebracht worden van den Gouverneur-Generaal, op straffe van inhouding der rijkstoelagen. Zelfs biechtelingen worden door de regee- rings-organen bespied. De Katholieke kapel van eene meisjesschool te Warschau werd, ondanks het protest van den Aartsbisschop Mr. Popiel, gesloten, opdat de meisjes de Grieksch-Russische kapel zouden bezoeken. De onlangs gestorven Geestelijke Wnoro- wowski van Lublin, moest zich op zijne visitatie reeds het geleide van een Russisch ambtenaar laten welgevallen; aan alle Gouverneurs-Generaal werd order gegeven, het vrije Bisschoppelijke Bestuur te bemoei- F EU ILL ETON. 13. Geschiedkundige Novelle. Vervolg.) Met een diepen zucht boog Rudolf het struikgewas Vaneen. //Neem mijne hand in de uwe en volg mij gebukt!" fluisterde hij zijn metgezel toe. Zij daalden in een laag nauw gewelfeene vochtige, ijzig kille lucht woei hen tegen, toen zij langzaam en voorzichtig voorovergebogen het pad volgden. Beiden spraken niet moer; men hoorde slechts het diepe ndemen van Matyas Wilczy's borst. „De lucht schijnt uwe ademhaling te beklem men," zeide Rudolf zacht. „Nog slechts een oogenblik geduld Spoedig wordt de gang bree der. Maar hij kon niet voleindigenals een ijzeren hand voelde hij datplotseling een strik hem om den hals werd geworpen en met eene kracht,welke men aan het teeder gebouwde lichaam van den ge- waanden koopman niet zou toegeschreven hebben, rukte deze hem tegen den grond, zoodat hij bedwelmd door den onverwachten aanval met het hoofd tegen de steenen bonsde. Tegelijk werd hij een eigenaardige geur gewaar, welke zijne zinnen benevelde, terwijl de vreemdeling lij keu en zich zooveel mogelijk met de zakeu der Katb. Kerk in te laten. Als de Bisschoppeu aan den h. Stoel schrijven, dan moeten zij allereerst den brief aan de Regeering ter iuzage zenden. De Priesters uit de dioceze Warschau en elders werden tot het betalen van boete veroordeeld, om dat zij bij het bezoek van den Aartsbis schop in een der godsdienstoefeningen had den geassisteerd, zonder daarvoor de toe stemming van de Regeering te hebben gevraagd. De Paus wordt officieel niet meer als geestelijk opperhoofd der Katholieken van Rusland beschouwd. De Minister Kanta- kuzeno toch heeft onlangs gezegd: »aat Rusland met den Paus niets meer had te maken.* Nadat het verslag eene lange reeks van de onrechtvaardigste en brutaal ste verbanningen en andere gewelddadig heden heeft vermeld, zegt het verder: Er zijn gemeenten van meer dan 6000 inwo ners, waar slechts één Priester is gevestigd. Het aantal Katholieke kerken wordt steeds minder; eeuige werden er reeds gesloten, omdat er geen Priester was; de kerk van Bordzilowska werd gesloten, omdat de Pas toor in de gevangenis werd geworpen, aangezien hij beschuldigd werd van te doo- peu en te trouwen! Met geweld moet het Katholieke Polen Russisch-Grieksch worden gemaakt. De Gouverneur-Generaal van Warschau heeft o. a. in het jaar 1884 geld aangevraagd voor het bouwen van 66 nieuwe schismatieke kerken in Polen. In de oude Poolsche provinciën kosten de nieuwe Russische kerken jaarlijks 250,000 roebel. In het gouvernement Kowno is het den Priesters verboden zich uit hunne pa rochiën te verwijderen, zij mogeu slechts door de plaatselijke overheid goedgekeurde predikatiën houden en bij het verkeer met de kinderen der Parochianen moeten zij zich vau de Poolsche taal bedienen. In het gouvernement Minsk bestaan 50 Katholieke Parochiën, doch er zijn slechts 43 Pries ters. De Kanunnik Lisiecki, die sinds 30 jaren Pastoor te Tyuice is, heeft aanzeg ging ontvangen, zijn ambt neder te leggen, daar men hem beschuldigt dat hij matig- heidsvereenigingen opricht! Eer groot aan tal Katholieken worden iu hun Geloof bedreigd en zijn in 't gevaar schismatiek te worden, evenals hunne voorouders. Se dert vele jaren worden duizeuden Ivatho- behendig de armen en beeuen van den inachte- loozen jonkman met sterke touwen vastbond. Daarop ontstak men met een vuurslag de toorts, die hij onder zijn mantel had verborgen. Rudolfs aangezicht was doodsbleek en hij matte zich af in bovenmenschelijke pogingen om zijne banden te verbreken, terwijl zijn met gezel met zegevierenden blik op ham nederzag. „Ellendeling! steunde Rudolf met gesmoorde stem, „gevloekte verrader! wat zijt gij van zins Houdt gij zoo uwen eed! Help, help Verraad, verraad „Schreeuw maar, jonge Zarnitzer!" zeide de vreemdeling; „uw stem kan toch niet bij de burgers van Mohar doordringen Een andere kreet zal hen vreeselijk uit hunne droomen doen opschrikken de kreet; „Allah is Allah en Mohammed is zijn profeet!" Begrijpt gij nu, dappere Ridder, waarom of ik zweren kon bij mijn Christendom en toch geen meineedige ben Reeds lang heb ik opgehouden een Chris ten te zijn Door Walli Werbna, die ik harts tochtelijk beminde, wegens mijn losbandig ge drag afgewezen, dreef mij de vertwijfeling naar Coustantiuopeldorstend naar wraak zwoer ik, dat zij eenmaal voor mij sidderen zou en heden houd ik mijn woordOnder mijn bevel staat een groote schaar Turken, die zich onder aller lei vermommingen hier in den omtrek ophouden. liekeu in Podlachië gruwelijk vervolgd, gekerkerd, gepluuderd, geruïueerd, verban nen en van de heilige Sacramenten beroofd; de kerken worden gesloten, de Priesters vervolgd; in een woord, de verwoesting is er algemeen. En Rusltud beschouwt deze gebeurteuissen, als zaken waarmede de Hei lige Stoel niets heeft te maken. Het zal dus uoodig zijn, buitengewone maatregelen, gelijk aan die in den tijd der eerste Christenen, te nemen, om eene held haftige bevolking te redden. De Regeeriug beschouwt het Katholieke huwelijk tusschen geünieerde Katholieken als nietig; de kin deren uit deze verbintenissen worden in de registers der Popen ingeschreven; door sol daten laat men de kleinen afhalen om ze door Popen te laten doopeu. De bannelin gen, die uit Siberië terugkeeren, worden geboeid, omnensckelijk behandeld en vaak teruggezonden. Katholieke Priesters worden door Popen beaard, zooals onlangs de Priester Chroszczewicks te Radom eu Dy- kowski, de vroegere Pastoor van Holowno, die te Ciesle overleed. Katholieke kerken worden in beslag genomeu en in Russisch- orthodoxe veranderd. Voorts geeft het verslag een vreeselijk beeld van den toestand der verbannen Ka tholieke Priesters, waaronder er zijn, die reeds 20 jaren iu het verbanningsoord hebben doorgebracht. De folteringen, welke zij moeten ondergaan, zijn van dien aard, dat nagenoeg vijf percent der ongelukkige Priesters krankzinnig worden. Het gevaar, zoo lezen we in het meer gemeld verslag, wordt van dag tot dag grooter. De Poolsche Katholieken verwach ten in hun angst een openbaar protest van den h. Vader tegen de ergerljjke overtre ding der conventie. Dat is de toestand der Katholieken in het groote rijk der Czareu. Kan het onder dergelijke omstandigheden nog iemand verwonderen, dat Rusland door het nihilisme en anarchisme, door moor denaars, ongeloovigen en revolutionnaireu wordt onveilig gemaakt, en wel in die mate, dat de Keizer zelfs voortdurend be vreesd is voor aanslagen op zijn leven? Het wil ons toeschijnen, dat de Ministers, in wier handen de Keizer het welzijn van het volk heeft gelegd, de stemme Gods niet erkennen en in hunne verstoktheid voort gaan het arme volk te knevelen en te Toen gij mij in het woud ontmoeltet, zat ik juist te overpeinzen, hoe het mij zou kunnen gelukken, de stad met list of geweld le bemach tigen; gij zijt mijn verlangen te hulp geko men en in den val geloopeu. De tijd welke verliep tusschen uw heengaan en middernacht benuttigde ik om het signaal te geven, dat mijne soldaten tot mij riep. "Het grootste gedeelte van mijn volk lag in het woud verborgen, als gij tot mij terugkeerdetdal was het gefluister, het wapengekletter, dat uw gehoor trof. Terwijl wij voortschreden, volgde men ons zoo stil moge lijk, en thans is Mohar, het keizerlijke, geloofs- getrouwe Mohar, ons, de vijanden van uw Ge loof en van uwen Keizerons,door u, den deugd- zamen Ridder Rudolf Vou Zarnitz, voor den prijs van tweehonderd dukaten Een akelig gesteun steeg uit de borst van den ougelukkigen jonkman op. Voor zijne oogen lag al» het ware alles iu een nevel; hij ver beelde zich, dat wat hij ondervond slechts een benauwde, verwarde droom was, waaruit hij elk oogenblik moest ontwaken. Maar het was geen droom: reeds ontstond er beweging aan den ingang van den geheimen weg, stemmen lieten zich hooren, wapens kletterden en steeds nader kwam het, met akeligen weerklank het nauwe gewelf vervullende; in dichte drommen drong de schaar, wier hoofd de tulband dekte, laugs verderven, 't Is de strijd tegen God en Zijne heilige Kerk, die de volken ruïneert en de tronen omverwerpt. De Katholieke Kerk echter wordt juist het allerminst door zulke gewelddadige ver volgingen geschaad, dat zouden de heden - daagsche cultuurstrijders wel van de bloed honden Nero, Caligulaüioeletiaan en anderen kunnen geleerd hebben. Het blo ed der martelaars toch, is het zaad voor nieuwe Christeneu. Als lijden en vervolging korne n, dan reiuigt eu snoeit de Heer zijn wijn stok; de oogst is dan rijker en gezegender Tot regeling der persoonlijke schulden van den Koning van Beieren werd in alle stilte, ter vermijding van onaangename par lementaire debatten, eene schikking getrof fen, volgens welke er jaarlijks van de ci viele lijst des Kouings twee millioen mark ingehouden zullen worden totdat de ge- zamenlijken schuld van achttien millioen is gedelgd. Iu den Reichs-Anzeiger van eergisteren is eindelijk de officiëele benoeming versche nen van Prins Hoheulohe tot stadhouder van Elzas-Lotharingen. Den 2en Januari a. s. zal Keizer Wil helm zijn 25jarig jubileum als Koning van Pruisen vieren. Iu ruimen kring worden, zoo meldt de Kölnischevoorloopige toebereid selen gemaakt voor eene waardige herden king van deze gewichtige gebeurteuis. Naar berichten uit Berlijn verzekeren) moet Prins Albert vau Pruiseu (zoou van Prinses Marianne der Nederlanden), veel kam hebben om tot Hertog van Brunswijk verkozen te worden. De Duitsche stukken betreffende de Caro- linen-quaestie ziju thans aan Z. H. deu Paus verzonden. Ds Berlijusche correspondent van de Stan dard verneemt uit gezaghebbende bron, dat Duitschlaud de volgende oplossing der Bulgaarsche quaestie voorstelde: 1°. de minst mogelijk wijziging in het Berlijusche trac- taat; 2°. afwijzing der Grieksche eu Servi sche eischen; 3q. Turkije te raden ziju krijgs toerustingen te voltooien, om desnoods gewapenderhand de Grieksche eu Servische aanvallen op Turksche gebied af te weren; 4°. de unie van Bulgarije ouder prins Alex ander te erkennen, mits Bulgarije de Su dan stevig geknevelden jonkman, en nu volgde de vaan van den Islam, met golvende paarden staarten gesierd, de gouden halve maan in het midden, „Allah is Allah en Mohammed is zijn profeet!" Rudolf Yon Zarnitz verloor het bewustzijn een weldadige onmacht benam hem het besef van het verschrikkelijk verraad, hetwelk door zijne onvoorzichtigheid aan de Christeneu werd gepleegd IV. Do late aankomst van den gestrengen heer Engelbrecht Von Zarnitz, die algemeen bij het volk bemind werd, was spoedig iu Mohar be kend geworden. Hij was in zijn gewoon kwar tier afgestapt en zat nu in een der schoonste vertrekken, welke de waard te allen tijde voor den Zarnitzer gereed hield, bij een goed glas wijn, terwijl de knecht iu den stal de paarden voederde Er werd zacht aan de deur geklopt en op het „binnen" van den heer Engelbrecht verscheen de waard van hst Gouden Anker, eene rood wangige, dikke figuur, met de witte muts iu de hand. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 1