BI MME NL AND. zereiniteit des Saltans blijve erkenen en de schatting blijve betalen. Oostenrijk, Rus land en Engeland keuren deze grondslagen goed. Volgens een zeer onvertrouwbaar gerucht zou Vorst Alexander van Bulgarije eeue doch ter van den Duitschen Kroonprins (Prinses Victoria) willen huwen. Haar vader zou er voor wezen, doch Prins Von Bismarck zou het plan tegenwerken. Volgens een ontvangen bericht nit Barcelona heeft aldaar een bloedig straatgevecht tusschen Duitschers en Span jaarden plaats gehad. In de Hongaarsche Tweede Kamer kondigde Passy eene interpellatie aan, om te weten te komen, of de Hongaarsche Regee ring de leening van Servië waarborgde, en Kornlassy (anti-semiet) wil van de Regee- riug vragen om den Stephandag tot een algemeen Christelijk volksfeest te maken, als manifestatie tegenover de in het Parle ment domineereude Joden en vrijmetselaars. Ook te Venetië is de cholera uit gebroken. De militaire partij heeft aau de Porte de bovenhand. Per circulaire aan de mogendheden heeft de Porte antwoord op hare vorige gevraagd, en verklaart zij te vens, door de houding van Servië en Grie kenland tot groote wapeningen 'gedwongen te zijn, welke spoedig afgeloopeu zullen wezen. Zij wacht nu nog slechts af, de met- ningen der mogendheden te vernemen, om daarna terstond tan krachtigste de hand having van het tractaat vau Berlijn te ver zekeren. Aan de Daily News wordt uit Athe ne getelegrapheerd, dat de Koning van Griekenland een besluit heeft uitgevaardigd, ter oproeping der reserve van 1880, 1881 en 1882. De reserve van vijf klassen kan 40,000 man op de been brengen, en de ge weren voor die legermacht zijn in de tuig huizen voorhanden. GEMENGDE BERICHTEN. De Minister van binneulandsche zaken heeft bepaald dat voor den bereden ordonnance-dienst bij de dd. schutterijen enkel schutters behooren te worden aangewezen, die in het paardrijden be dreven zijn, en van dezen bij voorkeur degenen, die voor dezen dienst bestemd wenschen te wor den en een eigen rijpaard hebben. De Minister van waterstaat heeft bepaald, dat de telegrammen, betreffende verstoring der openbare orde, van Burgemeesters aan de Regee ring of aau de Commissarissen des Kouings ge richt, als regeerings-telegrammen worden behan deld, en in afrekening ten laste van het depar tement van binneulandsche zaken overgebracht. De stroom van amendementen op de wijzi ging van het Wetboek van Strafvordering blijft nog wassen. Nu heeft de heer Gratama verande ringen in 17 artikelen voorgesteld. Dat belooft iets voor de dagen die komen zullen. 's Gravenhage, 13 Oct. Eergisteren is alhier overleden de heer 1. Esser, oud-Resident van Timor, bekend als een der steunpilaren vau de anti-revolutionnaire partij. Oosterbierum, (Er.) 13 Oct. De landbouwer A. van der Ploeg, alhier, heeft door onvoorzichtig omgaan met een geladen geweer, bij het sluiten van zijne huisdeur, een volle lading in den ou derbuik gekregen. Hij was terstond dood. Harlingen, 13 Oct. De firma Harmeus Zonen, alhier, die den hoogsteu prijs voor de bo ter ter Londensche Tentoonstelling behaald heeft, deed dit als agent van de roomboterfabrieken te Bolsward en Sneek. Heerenveen, 13 Oct. Door het O. M. bij de Rechtbank alhier, is tegen de Burgemeesters van Ooststellingwerf en Opsterland ieder f 8 boete ge- eischt wegens het voltrekken van een onwettig huwelijk. Hoogeveen, 13 Oct.Te Hollandsclieveld bij deze gemeente waren dezer dagen eenige kinderen aau het schieten met pijl en boog, waarbij een vier jarig knaapje het ongeluk had een ander in het oog te treffen, en wel zoodanig, dat het oog als verloren wordt beschouwd. Een concert te Londen in 1795. Onder de uitgewekenen, die tijdens de Eranscbe omwen teling zich naar Londen hadden begeven, behoorde ook*de beroemde violist Jarnowick. Ter gelegen heid van een concert dat hij zou geven, viel het volgende voor: De zaal was stampvol, het orkest preludeert, en hij begint zijne groote solo; doch in plaats der ademlooze stilte waaraan hij in Frankrijk bij zijue voordrachten was gewend, gaat zijn gehoor voort met fluisteren, weldra onder accompagnement van kopjes en schoteltjes. In eens houdt hij op, keert zich tot het orkest, en zegt: vrienden, houdt op als het u belief^ dit gehoor is niet vatbaar voor de kunst. Ik zal hun iets geven dat in hun smaak zal vallen; het zal altijd mooi genoeg zjjn voor warm water drinkers; en hij gaat spelen „j'ai du bon tabac", een deuntje uit die dagen. Destijds was onder de eDtree voor een coucert het gebruik van een kop thee begrepen, en de kasteleins voldeden nauwgezet aan hunne verplichting. Mooie namen. In de Baskische pro- vinciën van Spanje ontmoet men vreemde namen. Zoo heeten twee ambtenaren van het departe- meut van Etnancië t te Madrid respectievelijk: Don Mirurzururdundua y Zengotide en Don Juan Nepomuceno de Buriongonolotorecagoceazcocha. Als de handteekeuing dezer heeren een weinig ouduidelijk, is zal niemand zich daarover zeker verwonderen. Luimige politie. De kanton politie van Luzern schijut nog al van een grap te houden. Althans zij deed onlangs in het blad Vaterland de vol gende aaukoudiging: 't Politiehoofd doet hierbij kond, Dat zij l kantoor te dezer stond, Voorzien is van een verrespreker. Zoo kan men alles melden, wat Er voor mocht komen in de stad, Om hulp te krijgen, snel en zeker, Bij iubraak, roof van goed en geld Of audre daden van geweld. Slechts waar twee boozen vrouwen kijven, Daar late men ons buiten blijven. Met veel genoegen doen wij wel Een vangst in banken of hotel Doch waarvoor ook te allen tijd, Zijn wij tot iedren dienst bereid. De kantonpolitie. Wij zien onze politie zoo iets ai doen 1 Het volgende briefje, dat dienen moet om de Rijks-ambtenaren in kennis te stel len mat eene verandering van rijpaard, ontving de veldwachter van Zevenhuizen in den loop der vorige week „Zevenhuizen 6 oCtober. wees zoo goet geeft mijn Paart is aan ik beu verandert van haar het is nu zwart zoo tekent ik mij u vrient Dezer dagen vervoegde zich een welgekleed heer aan 't IJzeren Hek" van het raadhuis te Nieuwer-Amstel, met de vraag: Bode, is de secretaris hier? Neen, mijnheer, de secre taris is koffie driukeu. Had u over gemeente zaken te spreken? Ja! Wil ik u dan aandienen bij den burgemeester? Dat ben is zelf. In elk tooneelstuk zou hier aangegeven staan beweging van den bode, en zoo was het dan ook. Kort en goed, de vreemdeling werd binnengelaten en bleek nn, volgens zijn naam kaartje te zijn de heer Boers, oud-burgemeester, (van Diuksperloo). Verder bleek dat de waar nemende burgemeester en de wethouders nog niets officiëjls vau de benoeming wisten. De vreemde ling werd niettemin met oudencheiding outvan- gen en op zijn verzoek, door een deel der ge meente geleid. Zoo kwam men ook bij cl. u politie-commissaris, die krachtens zijn am et alle zaken met een beetje wantrouwend oog aanzie: en blijkbaar de mogelijkheid Biet wilde wegcijferen, dat de onbekende ook wel eens niet een nieuwe burgemeester kon zijn. Die houding kou, dunkt ons, niet anders dau een gunstigen indruk op den heer Boers hebben gemaakt; zij pleit althans voor de voorzichtigheid van dien ambtenaar. De oorlog tegen hooge dames- Wen bij opera- en tooneelvoorstelliiigen, welke sinds eeuigeu lijd te Weeueu werd gevoerd, is nu ook te St. Petersburg begonnen. Het bestuur der Keizerl. opera heeft aau het hoofd van de programma's in het Russisch, Duitsch en Frausch een beleefd verzoek aan de dames gedrukt, om zonder hoed in de loges, den bak en de gale rijen plaats te nemen, ten behoeve van de achter haar zitteudeu, die door deze hoofddeksels zeer in het zien worden belemmerd. Het is te hopen, dat het //beleefd verzoek" door krachtige maat regelen wordt oudersteund, en dat de verbods bepaling ook elders navolging moge vinden. Als dan de dames zich maar niet door toren- hooge kapsels ivreken. Bij de jongste uitloting van Weener loten is de prijs van 200,000 flor. ten deel gevallen aaubaron Rothschild te Weeneul De Antwerpsche Koophandel ontleent aau een Gentsch blad het volgende: //Tegen woordig zijn er in de Geutsche post bedienden, die de stad Aalst niet weten liggen. Een pak gazetten uit onze bureeleu met gedrukt adres naar Aalst verzonden, is in handen van zoo een bediende gevallen, die het woord Aalst heeft doorgeschrapt en op den band de onge hoorde melding heeft geschreven: Zie Gelder land! De Hollandsche post heeft het pak terug gezonden met de melding: Zie België! Alsdan heeft een slimme bediende ontdekt dat het pak voor Aalst bestemd was en er in 't Fransch Alost op geschreven. Alzoo is het pak, Maandag verzonden, gisteren te Aalst aangekomen, alwaar de bestemmeling het voor te late aankomst heeft geweigerd. Vandaag is het in onze handen te ruggekeerd met den band vol stempels en liand- teekeus, welke wij in ons bureel bewaren ter inzage der liefhebbers." De ontploffing in Hell Gate bij New-York schijnt volkomen geslaagd te zijn. De schok werd te New-York en mijlen in het rond gevoeld; ook werd de zee hevig bewogen, en een geweldige watermassa, vermengd met steenen en hout, werd tot 150 a 200 voet om hoog geworpen. Aan het strand, dat met toe schouwers bedekt was, werd geen schade aan gericht. Mondvoorraad aan boord van transatlan tische oceaanstoomers. Weinige pasagiers, die met eene boot van de Canard, White star of Guyon line den Oceaan oversteken, hebben eene voorstelling van de victualiën, die zulk een stoomschip aan boord heeft, en welke ongeveer bedragen: 1600 kilo boter, 3000 hammen, 750 kilo beschuit, (behalve de scheepsbeschuit voor de bemanning) 3500 kilo druiven, rozijnen, amandelen en andere dessertvrucliten, 700 kilo gelei, 27000 kilo vleeschwaren in gesloten blik ken, 1400 kilo boonen, 1400 kilo rijst, 23000 kilo uien en sjalotten, 40,000 kilo aardappelen, 300 vaten meel en 1200 dozijn eieren. Versche groenten, geslacht en levend vee, schapen, var kens, ganzen, kalkoenen, eenden, kippen, visch en wild zijn moeilijk afzonderlijk op te geven. Gedurende de zomermianleu worden geregeld per maaltijd 25 tot 30 kippen of ander gevogelte alleen voor de soep gebruikt. De drijvende turfstrooiselfabriek van den Heer Van de Grieudt, van 's Hertogen bosch, is thans naar de noordelijke veenkoloniën overgebracht. Zij is nu te Nieuw-Amsterdam, en het plan is daar gedurende 3 weken de opge kochte grauwe turf tot strooisel te verwerken en daarna naar elders te gaan. Hat turfstrooisel wordt, na in balen te zijn verpakt, onmiddellijk in groote ijzeren schuiten verzonden, welke het grootendeels naar Rotterdam brengen. Juffrouw B. had Zondag een zwart taschje, waarin eeuig linucngoed, papieren en ook een spaarbankbo kje ten haren nami van f 3000, nedergezet op eene stoep aau de Priusengracht te Amsterdam. Toen zi dit voorwerp wilde opneinj u was het verdwenen. De onlangs in Hal overleden vio- loncellist Jozef Servais heeft de van zijn vader, Frans Servais, geërfde violoncel, eene kostbare Stradivarius, die door deskundigen op 100,000 fr. geschat wordt, nagelaten. Zijn valer had die in 1841 van eene Russische Prinses Yusupow, ten geschenke ontvangen, wier familie dit traai ge ciseleerd instrument, dat het opschrift droeg z/Autonius Stradivarius Cremonensis 1701", se dert vele jaren in eigendom had. Zij verbond er alleen de voorwaarde aan, dat, als Servais weder in Rusland kwam, hij daarop voor haar spelen zou; wat hij ook gedaan heeft. Thaus is de violon cel te koop. Aau het Parijsche Conservatorium, wordt uit Berlijn, Loudeu en Petersburg eene scherpe concurrentie aangedaan en er worden steeds hoogere prijzen geboden. Te Maastricht heeft zich thans vojrgoed eene Commissie gevormd met het doel om de arme schoolgaande kinderen gedurende de wintermaanden van warm voedsel te voorzien. Als beginsel ia daarbij aangenomen, dat zoowel de leerlingen der bizoudere, als der openbare school in het genot daarvan zullen kunnen deelen. De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. voegt aan de geschiedenis met den huisknecht van Graaf Beutinck, die als milicien onder de wapenen gekomen, bijna terstond weer met groot verlof mocht huiswaarts keeren, nog het volgende verhaal toe: /Nog erger i3 een ander middel, onlangs door een aanzienlijk persoon gebruikt, om zich aau den schutterlijken dienst te onttrekken. De zoon vau eeu adellijk heer, die beiden, de vader in hooge betrekking, de zoon onder dezen, in dienst van den Koning zijn, heeft zich niet ontzien zich als huisbediende op te ge/en, ten einde op dien grond vrijstelling vau de schutterij te erlangen. Eu, wat het meest verwoudereu moet, die mauoeuvre is goed ge lukt; de autoriteiten hebben die valsche opgave geslikt. Men vergete toch niet het noblesse oblige, en bedenke dat, evenals een goed voorbeeld goed doet volgen, eeu slecht voorbeeld evenredige ge volgen heeft." Het streven om de tijdsverdeeling van den dag in 24 uren op klokken en horloges zichtbaar te maken, schijut een grooten stap voorwaarts te hebben gedaan. Immers de heer W. Osborne te Dresden heeft nu 24 uurs-uur- werken ingevoerd, die 2 wijzerplaten boven el- kauder hebben, waarvan naar verkiezing de on derste of bovenste, alzoo de oude of de nieuwe indeeling, kan gebezigd worden. Dichterlijke afgetrokkenheid. Charles Lamb deelt eene aardige anekdote 7an den Engelscheu dichter Coleridge mede. //Ik was uitgegaan," zoo verhaalt hij, „om eene boodschap te doen waar mij veel aan gelegen was, toen ik, dicht bij mijne woning, Coleridge ontmoette, op weg naar mij toe. Hij wilde een nieuw denkbeeld, waarvan hij geheel vervuld was, met mij be spreken, en niettegenstaande ik hem zeide dat mijn tijd kostbaar was, trok hij mij in een ledigen tuin aan de straat, en daar, door eeu beukeboom voor nieuwsgierige blikken beschut, nam hij mij bij mijn roksknoop, en begon met dichtgeknepen oogen eene welsprekende uitlegging terwijl hij de welluidende woorden, die hem van de lippen vloeiden, met zachte zwaaiingen van de rechterhand begeleidde. Tegen wil en dank me- degesleept, luisterde ik totdat het slaan van eene torenklok mij met schrik aau miju plicht herinnerde. Aan goedschiks loskomen was niet te denken; ik maakte mij dus de verdieptheid van den dichter in zijn onderwerp ten nutte, nam mijn pennemes, sneed den knoop waarbij Coleridge mij beet had,voorzichtig af en maakte mij uit de voeten. Toen ik, eeu uur later, op mijn terugweg den tuin weder voorbijkwam, hoorde ik de stem van Coleridge; ik trad nader, en wat zag ik? Daar stond hij nog op dezelfde plek, met de oogen dicht, den knoop nog tus schen zijne vingers en de rechterhand zacht be wegend, juist zooals ik hem verlaten had. Hij had mijne afwezigheid niet eens bemerkt." Titels. Een goede titel „die moei- lijkst te schrijven bladzijde van een boek, is eeö* zaak van groot gewicht. Auerbach beroemde er zich op dikwijls „een goed titelmaker" te zijn, en hij hielp ook gaarne andere schrijvers bij het doopen van hunne geesteskinderen. Niet ieder schrijver echter hecht zooveel gewicht aan titels. Een Fransch schrijver b. v., die een jong vakgenoot aan een naam voor zijn boek zou helpen vroeg: „Komt er in je verhaal een vlag voor?" „„Neen,"" was het antwoord. „Een wimpel?" //„Ook niet.'-" „Welnu, noem dan je boek: „zonder vlag of wimpel." De heer A. H. Solde te Smilde, verloor Woensdag op de jacht zijn zakboekje. Den volgenden dag bemerkte hij het gemis; toen zond hij zijn hond in een bosch dat hij had afgejaagd en weldra kwam het dier met het verlorene bij zijn meester terug. De stuurman T. Bakker, te Wilder- vank, van vvien wij vroeger m ddden dat hij reeds 12 malen had schipbreuk geleden, is dezer dagen alweder gestrand, ditmaal met de Jutland teLem- vig. De bemanning werd gered. Menig zeeman zal alleuga den schrik krijgen om met hem aau boord te gaan. M a a n d a g-m orgeuwerdop hetbureau der Hollandsche IJzeren Spoorweg—maatschappij te Amsterdam door eeu kruier eeu mandaat, groot f5600, ter betaling aangeboden. Het stuk kwam den chef de bureau iets kleiuer van vorm voor, dan gewoonlijk het geval was, en inderdaad bleek het bij nader onderzoek valsch te ziju. De kruier werd onmiddellijk door de aan het centraal-sta- tiou aanwezige recherche gearresteerd, terwijl het valsche stuk in beslag werd genomen om bij de opsporing van den schrijver dienst te doen. Hel geslacht van den vermoor den llougaarschen opperrechter Von Majlath wordt nu tot den Gravenstand verhevenvoor namelijk als een hulde aau de nagedachtenis van den vermoorde. Onlangs werdteSchageneen plan ontworpen tot werkverschaffing gedurende den naderenden winter. Men weuscht daar namelijk de zoogenaamde Schegerwiel te dempen door den Ouden Dijk af te graven. Daarmee zou ongeveer 12 II. A. land worden aangewonnen. Ingeval dit plan verwezenlijkt wordt, zou men volgens bere kening aan 40 arbeiders gedurende den geheelen winter een dagloon van 80 cents kunnen laten verdienen. In de zoogenaamde Kempen wordt sedert eeuigen tijd aan do denneubosschen groote schade aangericht door eeu zeer klein ins.ct, dat de gedaante vau een kever en de grootte van een paar spcldeknoppen heeft, in de dennetakjes een gaatje boort en die geheel uitholt. Tusschen Europa en Noor d-A m e- rika liggen thans 10 telegraafkabels, waarvan zes uitgaan van Engeland, drie van Frankrijk en een van Duitschland. De oudste dagteekent van 1869, de jongste van 1884. UitBorkeloo schrijft men ons: Door den aanhoudenden regen is het water zoodanig ge wassen, dat de lage lauderijec bijna geheel onder water staan. Moge dit zeer gewenscht ziju voor de landbouwers, voor de hazen is het dit niet. Donderdag werden door een gezelschap van vier jagers drie en twintig hazen geschoten binnen den tijd van drie uren, op eeu stuk land van ongeveer vier bunders. Het is dus een dubbel voordeel voor de boeren: het water maakt hun land beter en brengt verwoesting aan onder de koolvreters. De vrouw uit Stiens, die den 28e n Augustus jl. ten gevolge van het op hol gaan van eeu paard, buiten de voormalige Vrouwen poort te Lieuwarden uit een rijtuig viel en sedert in het Stads ziekenhuis aldaar werd verpleegd, is Zondag aau do gevolgen van hare verwondingen overleden. UitPeize wordt ons gemeld: In deze streken worden thaus een groot aantal lijsters gevangen, die, per stuk voor f 0,10 aan de poeliers verkocht, voor vele daglooners, wier twaalf- en dertienjarige jongens veel strikken zeiten, eene zeer voordeelige zaak is. Menige jon gen krijgt nu voor zijn lijstergeld een nieuw pak kleereu. Eukele daglooners, die thaus hun werk uitsluitend van lijsters vangen maken, verdienen eeu goede daghuur. Er ziju er, die in é«n dag een 50 tal vaugec. De beer C. M. Snel, te Delft, stelt in De Kruidenier voor, de leveranciers van „Eigen Hulp" te boycotten, door de oprichting van een Handel aarsbonu". Een Duitsch statisticus heeft berekend hoeveel personen sommige der grootste kerken der wereld kunnen bevatten. Hij kwam tot de volgende cijfers: de Sint-Pieterskerk te Rome 54000, de kathedraal te Milaan 37000, de dom te Keulen 30000, de Siut Paulskerk te Londen 25000, de Sophia-Moskee te Constauti- nopel 23000, Siut Marcus te Venetië 9000 meu- sctïen. De hofschouwburg te Darmstadt is nu door een telephoonleiding met het nieuwe paleis van den Groot-Hertog verbonden, zoodat deze, gemakkelijk thuis, alle opera's kan hooren. Te Maastricht heeft zich Zate r- dagnacht eeu jongen van 9 jaren doen insluiten in de woning van den heer V., die afwezig was. De dienstbode, die zich te l uur ter ruste wilde begeven, bemerkte ouraad en waarschuwde een nachtwacht, die den jeugdigen indringer van on der een ledikant te voorschijn haalde en arres teerde. Op de vraag, waarom hij zich had la ten insluiten, antwoordde hij, te willen kijken hoe het er 's nachts in zulk eene woning uitziet! Te Frankfort is zegt de Verz.-B. een verzekeriugmaatschappij tegen wateilei- diugschade opgericht met 1 millioen M. kapi taal. Die Maatschappij heeft het plan, haar werk kring ook tot andere groote Duitsche steden uit te strekken. Volgens het Luzernsche burger- lijk wetboek, mag oen legaat ten gunste van de Kerk en van geestelijke doeleinden niet meer be dragen dan een tiende deel van het vermogen des erflaters. Toen dus dezer dagen iemand, wiens goederen en bezittingen op 300,000 fr. worden geschat, overleed en 100,000 fr. vermaakte aan de hervormde kerk te Luzern, werd die som tot 30,000 fr. teruggebracht. Door den stadsomroeper te Si t- tard is bekend gemaakt, dat bij een der voor naamste slagers aldaar prima qualiteit rundvleescfi voor 66 cent per kilo verkrijgbaar is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2