MARKTBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Zwijgen heeft soms meer beteekenis en is soms verhevener dan de edelste en warmste welsprekendheid, eu dikwijls is het een tee- ken van een groot verstand. De smaak voor het buitengewone is een karaktertrek der mid ielmatigheid; wanneer men niet iets schoous, natuurlijks eu een voudigs kan voortbrongen, maakt men iets grilligs. Van de vroegste tijden af heeft men geen kans gezien het ieder naar den zin te maken. »Gij zult uwe vijanden liefhebben,» leggen vele menschen uit in dien zin, dat zij van hunne vleiers houden. Verstand eu Geloof kunnen nooit met elkaar in tegenspraak zijn. Het ver stand zonder Geloof' is gelijk aan het dwaallicht, dat iu den nacht verschijnt eu naar den afgrond voert. Ter behartiging. God verzorgt zijne dienaren niet als slaven, maar als Hem dierbare kindeten; daarom zoo min eene moeder haar kind kan vergeten, evenmin zal God de zijnen gebrek laten lijden. Gods Voorzienigheid zorgt voor allen; zij voedt dieren, kleedt leliën en rozen, vergast zijn volk zelfs iu de woestijn. Leg daarom uwe zorgen af voor het tijdelijke, zorg voor het Goddelijke en de Almachtige zal voor het overige zorgen. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 14 October. Door de Konink lijke Fabriek van Rjjtuigen van den heer J. J. Beynes alhier, zijn sedert 1876 afge leverd 787 tramweg-rijtuigen, aau 27 Nederlandsche, Fransche, Iudische en Duit- scbe maatschappijen. Barlha Elizabeth Van Looijoud 17 jaren, en Andreas Nicolaas Rorivéoud 18 jaren, zijn naar het huis vau arrest alhier overgebracht, wegens diefstal, met braak, van 2 gouden en 1 zilveren horloge, gouden vestkettiugdito medaillon, ring en speld, benevens een zilveren knip en ruim 20 gulden, iu de woning der ouders van eerstgenoemde, ten nadeele vau haar stiefbroeder. Met het gestolene hadden zij zich naar Maastricht begeven, alwaar zij door de politie zijn aangehouden. B. E. Van Looij beeft reeds meermalen wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. ARROND. RECHTB.TE HAARLEM. Boekbeoordeeling. Onderwijs. Kerknieuws. pbemie-leeningen. ion/» uo»/„ Het aanhoudende natte weder heeft een couranten ombrenger op de gedachte ge bracht, een paar met vilt gevoerde ijzeren echoe nen voor den dag te halen en te dragen, welke door zijn grootvader, een smid, in 1779 vervaar digd zijn. Zij zijn niet zwaar en beschermen 's mans voeten uitmuntend. Een fluitersgezeischap geeft te- genwoordig te Milaan concerten. De zestien per sonen, waaruit die troep bestaat, hebben het mpt veel moeite zoover gebracht, dat zij met den mond de opera Norma fluiten met al de aria's en koren. De partij van den ouden Orovist wilde in het eerst niemand gelukken, maar zij wordt nu door een 15 jarig meisje uitgevoerd. Zoo wordt telkens met groote nauwkeurigheid Bellini's be kende opera, geheel en al door hen „uitgefloten." De stad Boston bevat 900 p a r t i- culiere telephoonlijnen, waarvan toebehoort aan de Telephoon-maat8chappij, die ze aan de parti culieren verkoopt. Dezer dagen kreeg een meisje te Unlergriesbach in Beieren, bij het drinken van water uit een aarden kruik, een levende wesp in de maag. Het dier stak haar bijna onmiddellijk, waarop hevige pijnen en brakingen volgden. Er was geen geneeskundige hnlp bij de hand en men gaf het meisje niets anders dan melk te drinken om hare pijnen te verminderen. Eerst na vier dagen was zij eenigszins hersteld. In de beidestoomweverijen der Almelosche Stoomspinnerij, weverij en ververij is het werk gestaakt. Ongeveer 600 werklieden zijn zonder werk. Te Berlijn waren eenige socia- listische dames bijeen; zij zouden worden ge sticht door zekeren heer Busche, en wel met eene voordracht over de bouwsteeneu voor den godsdienst der toekomst. Toen hij echter beweerde, dat niet God den mensch, maar de menschen God hadden geschapen, maakte de politie een einde aan de vertooniug en deed de dames uit eengaan. Dezen zomer hebben twee boos doeners eene afschuwelijke misdaad op eene vrouw iu het Zwitsersche kanton Solothurn gepleegd. Daarvoor staan zij nu terecht, de een in Beieren, waar hij gevangen genomen werd, de ander in Solothurn. De Duitschers leveren, gelijk men weet, de misdadigers niet uit, maar straffen hen zelveu. Daar nu in Duitschland de doodstraf nog bestaat en in Solothurn niet, zal de een denke lijk op het schavot sterven en de laatste zijn leven in het tuchthuis doorbrengen. Beiden zijn even Bchuldig. De wegens frauduleus bankroet veroordeelde Visser, wiens ontvluchting, geruimen tijd geleden uit de gevangenis te Haarlem, zoo groote sensatie heeft gemaakt, is, naar wij ver nemen, Zaterdag-ochtend gearresteerd in de magazijnen van Le Printemps le Parijs, waar hij als bediende werkzaam was onder een val- schen naam. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. De Emir van Afghanistan betoont zich een goed landsvader. Hij heeft gelast dat in de hoofdsteden zijns lands, op straten en pleinen, bussen zullen worden geplaatst, waarin de bewoners hunne schriftelijk bezwaren en grieven tegen openbare beambten en ambtenaren zulleu kunnen neerleggen. Er wordt niet bij vermeld, of de klachten met den naam van den klager moeten ouderteekend ziju. Voor twee onderwijzersbetrek- kingen te Watergraafsmeer hebben zich, niette genstaande de Raad de jaarwedde van ƒ600 op ƒ550 bracht, niet minder dan 36 sollicitanten aangemeld. Keizerin Augusta heeft 1000 Mark gegeven voor de nagelaten betrekkingen der ver ongelukten met de Augusta. Men wil te Wil- lemshaveu weten, dat een matroos van de Augus ta, die op het eiland Perim was gaan bommelen en die, boven ziju thee geraakt, niet iu staat was bijtijds naar boord terug te keeren, waardoor hij door den bevelhebber als deserteur werd be schouwd, door dit toeval is gered. Hij zou reeds op weg naar 't vaderland zijn. Vermoede lijk zal hij nu wel niet zwaar worden gestraft. Te Amsterdam kwam een bejaard eenvoudig mannetje in een tabakswinkel 10 pond Portorico koopen a 1 het pond. De tabak was in ponden afgewogen, eu de mau nam 10 zak ken tabak mede. Na eeuigen tijd kwam hij terug en zeide dat hij geen grove maar fijne tabak moest hebben, en de winkelier hem blijkbaar verkeerd verstaan had. De zakken werden geruild, maar toen de winkelier eenigen tijd daarna de zakken nazag, vond hij ze gevuld met zeegras, bedekt met een dun laagje grove Porto rico. Tegen hetgebruik van oud be- drukt papier voor het inpakken van eetwaren, is door het stedelijk natuurkundig bureau te Weenen gewaarschuwd, als uadeelig voor de ge zondheid. Maar nog schadelijker, zegt het Wo- chcnbl. fiir Papierfabr. is het grauwe pakpa pier, en vooral het „suikerpapier," dat van bin- hen grauw en van buiten zwart verlakt is. Deze papiersoorten worden uit de smerigste stukken °ud papier en de vuilste lompen en vodden ge maakt, hetgeen dikwijls aan den reuk te be merken is. Het pakken van levensmidde'e in zulk papier moet nadeelig zijn voor de verbrui kers. Als het best voor dat doel geschikt, be deelt het genoemde weekblad houtpapier aan. De Gemeenteraad van Doetin- hkem besloot onlangs, een ijzeren brandput te doen maken. De laagste som, waarvoor de plaat sing werd aangeboden, overschreed echter verre de begrooting van den gem.-architect. Toen be sloot men, het werk in daghuur en eigen beheer te doen uitvoeren; en het resultaat is, dat de put nu is gemaakt voor aanzienlijk minder dan de raming. Altijd eene uitvlucht. Mevrouw Kwakkel- berg laat haar huisdokter ontbieden, die zich door groote beleefdheid onderscheidt. Patiënte. Dokter, ik heb de geelzucht. Geneesheer. Ik vind dat geel u zeer goed staat. Patiënte En mijn pols gaat zoo langzaam. Geneesheer. Nu, hij heeft immers niets te verzuimen. De grootspraak bestraft. Eerste heer. Hoe gaat het met de praktijk, collega? Twee de geneesheer. O. fabelachtig druk, eiken nacht word ik vier a vijf maal gewekt. Eerste genees heer. Ja, maar waarom koopt ge dan geen insec tenpoeder De verdéeling van den arbeid. Frits. Zeg eens, Hendrik, je voert den ganschen dag niets uit, geioof ik. Hendrik. Dan vergist ge u, ik deel het werk met mijn vader en daar hij zooveel werkt, dat hij geen tijd heeft om zich rust te veroorloven, zoo neem ik de laatste over en rust van mijn vaders arbeid uil. In 't hospitaal. Patiënt. Dokter, ik krijg in derdaad veel te weinig eten, laat mij ten minste wat meer brood geven. Geneesheer. Als de andere patiënten er genoeg aan hebben, dan krijgt ook gij eten genoeg. Patiënt. Maar de andere patiënten hebben er evenmin genoeg aau. Geneesheer. Zoo, en waarom zoudt gij dan een voorrecht moeten genieten? De kleeren maken den man. Rechter. On der de personen, die gij door uwe oplichterij be nadeeld hebt, zijn vele kleermakers. Mij dunkt, gij hebt in uwe kleeren de luxe wel wat ver ge dreven. Oplichter. Toch Diet, mijnheer de rechter, ik moest bij de menschen in een goed toilet ver schijnen, als ik een jas had gedragen gelijk de uwe, dan zou ik geen cent hebben losgekregen. Onze dienstboden. Keukenmeid (voor de eerste maal in de keuken komende, tot de vrouw des huizes). Zoo, is dat nu mijn atelier? Maar, wat ik u vragen wilde, waar is nu mijne recep tie-kamer en mijn salon? De macht der gewoonte. Man (tot zijne vrouw, die op alles iets heeft op- of aan te mer ken). Zeg eens vrouw, ik ben van plan mij een zwarte pantalon te laten maken. Vrouw. Goed, maar niet te licht van kleur. Terechtzitting van 8 Oct. 1885. 1. G F. en P P. te Zaandam, visscherij-overtreding en verzet tegen de politie de le 7 dagen cell, gev straf en f 6 boete of 2 dagen de 2e f3 boete of een dag subs, straf. c. e. 2. M T. te Haarlemmermeer, moedvv. mish. f10 boete of 3 dagen subs. gev. straf. c. e. 3. G Z. te Velzen, moedw. misb. 15 dagen celstraf f8 boete of een dag subs. cell. gev. straf. c. e. 4. C M. te Edam openb. dronkenschap 2e berb. bij verstek 14 dagen gev. straf, b. e. 5. K B. te Zaandam, feit en straf als voren. 6. T de J Hz. en J v. d. Z jr. te Roelofarendsveen, eenv. diefstal; ieder 6 dageqi cell. gev. straf. c. e. 7. S W. en en P C. te Haarlem, (gedet.) diefstal, beiden verwezen ter crimineele. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM- Ondertrouwd: H J Oomen en C Doornbos; A Ramakers en W v. Wijk; W Hoes en M Aalders; H v. Didders en G W Rotman; J Bouwman en M Martens; C G Weijers en T M Plijnaar; H J T Orth en E M Molsbof; P v. Arum en A v. Veis. Getrouwd: J A v. Traanberg en M v. Soest; J M Kroon en J P Balfort. Bevallen: A v. Heiningen geb. v. d. Ham z. C J Hornman geb. Luikel d. E M Soelaart geb. Stuur man d. G Ruijsenaars geb. Veenstra z. J J Dernison geb. Vermeer z. A K v. Lummel geb Kilsdonk z. A v. Gulik géb. Koper d. M Beite geb. Kok z. J W Dekker geb. Grootendorst z. M H Bender geb. Antonisse d. HG Beaufort geb. Eijkhoorn d. T C Brian geb. Dam d. J v. Raaphorst geb. v. d. Hulst z. M C v. Cittert geb. Kooimans z. S Hes geb. Polak z. - H Beeker geb. v. Koperen z. N Luitze geb. Bakker z. E Hartgen9 geb. Weber z. C Kaptein geb. v. Gestel z. - C Heijerman geb. Anslijn d. J E v. Vladddracken geb Jonkvr. v. Poreestd. C Roessingb geb. v. d. Stadt d. A H M v. Hemert geb. Gans d. C M Martens geb. v. Berloo d. C A v. Meurs geb. Brinkman d. A M Timmerman geb. r. Abshoven d. M M Winkenbach geb. Martens z. A Metten geb, v. d Hoek d. AM Terstal geb. v. d. Pol z. -—Ar. d. Vossen geb. Swaanswijk z. C Steffers geb. Bronkhorst d. C Nederkoorn geb. v. Looij d, E Huijbera geb. Dirks z. G A M Roosen geb. Roosen d. - M v. d. Vossen geb. Zwaanenburg z. A M de Nijs geb v. Huit d. W Wolzak geb. Krom d. J Guiteneau geb. Meester z. G B v. Aken geb. v. d. Patten d J de Bell geb. Macboborn z. N Zijlstra geb. Duif z. Overleden: J M Kort 2 mn. d. Bikenessergracbt; G Jansen 20 j. Wilhelminastraat; Een als levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van H Soellaart; A M Terpoorten 3 mu. z. Heerensingel; - P S Huijbers 21 j. Houtvaart; A Abbrik 2 mn. d. Gasthuislaan; A Kamp 22 uren z. Boerensteeg; W Een als levenl. aangeg. kind van bet vrouwelijk geslacht van W Berendrecht Rozenstraat; J Ramakers 10 j. z. Nauwe- Appelaarsteeg; J J v. Heiningen 3 j. z. Dubb. Buurt; J Klijzing 44 j. L, Lakenstraat; H A J v. d. Rijs oort 54 j.echt. v. D J v. Seerenberg Schooterweg; J Akersloot 33 j. Burgwal; J Wijkhuizen 31 j. d. v. Marumstraat; J Luikel 31 j. echt. v. W F Hore man Zonnesteeg; A E v. Dijck 81 j. wed. v. Fiegel Ripperdastraat; J Hooglugt 54 j. echt. v. W d. Zwaan Raamsteeg; W T Mulder 56 j. Dubb. Buurt; A G Janssen 4 mn. z. Scheepmakersdijk. Een als levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van L de Breuk Spaarue. Dezer dagen verscheen bij den uitgever H. Van Gulick te 's Bosch-Zwolle de Scheurkalender 1886 van den H. Alphonsus M. de L., opgedragen aan de heilige familie Bewerkt doorben Eerw. Pater K. M. A. L. Wulfingh Onder bet groote aantal scheurkalenders, die jaarlijks verschijnen, mag voorzeker deze eene eereplaats innemen bij de beste zijner collega's. Het is van algemeene bekendheid dat er van de scheurkalenders kan gezegd worden: ei is veel kaf onder het koren. Men zij derhalve voorzichtig in bet aankoopen dier almanakken. Die van den Eerw. Pater Wulingh echter, mag onvoorwaardelijk worden aanbevolen. De inhoud is stichtend en leerrijk, het uiterlijk keurig, de prijs zeer billijk. Moge de uitgever een ruim debiet ondervinden. De scheurkalender verdient het ten volle. Zondag jl. is in al de R. Katholieke kerken te 's-Hage met toestemming der geestelijke overheid een be gin gemaakt met de inzameling van den „Sehoolpenning", voor de oprichting van meerdere Roomscbe scholen aldaar. Meer dan 20C0 katholieke kinderen, die in aanmerking moes ten komen voor het ontvangen van onderwijs zijn daarvan verstoken, wijl de St. Vincentiusscbolen in die stad niet aan al de aanvragen kunnen voldoen. Voortaan zal nu op al de verplichte kerkdagen onder de voormiddag-diensten door collectanten met zakjes, waarop een koperen plaat met het woord „Schoolpenning" is bevestigd, worden rond gegaan. Eene Vereeniging heeft zich tot dit doel gecon stitueerd. Mgr. P. M. Snickers, Aartsbisschop van Utrecht, heeft tot Kapelaan te Breukelen benoemd den Weleerw. heer P. J. H. Van de Weijer. De Hoogeerw. heer J. G. Bootz, oudste Kannunik van het Metropolitaan Kapittel van het Aartsbisdom Utrecht en van 1845 af Pastoor van Abkonde, is eergis teren overleden. Hij bereikte den ouderdom van 79 jaar en was in 1830 tot Priester gewijd. Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogenbosch Mgr. A. Godschalk, heeft benoemd; tot Pastoor te Mortel den Weleerw. heer J. Vermeel', tot Kapelaan te Boon-op- Zand den Weleerw. heer A. A. Kamp en te Deurne den Weleerw. heer P van Lieshout. HAARLEM 12 Oct. Ter graanmarkt van beden gedaan: roode tarwe f 7,90 a witte f 6.40 a f7, rogge f5.20 a f 5.Haver f 3.50 a f 375, gerst f f4,30a dnivenboonen f-,—a paardenboonen f -bruine boonen f a f Gr. erwten f 7,25 AMSTERDAM, 12 Oct. Ter veemarkt waren aangevoerd 544 rundereu, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.70. dito 2de qual. f 0.62 dito 3de qualiteit J 0,57 per kilo; melk- en kalfkoeien 110 a 260, graskalv. J a 47 nuchtere kalveren 6 a 11, 12 schapen eu lammeren - a vette varkens 46 a 38 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden J' a ROTTERDAM, 13 Oct. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 9 paard, 2127 runderen, 511 vette-en graskalveren, 13 nuchtere kalveren, 790 scha pen of lammeren, 89 varkens, 266 biggen, bokken. De pijzen van het vee, besteed ter markt van beden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 72 c. 2de qual. 62 er., 3de qual. 44 c.; kalveren late qual. 86 es 2de qual. 66 c., schapen 85 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 50 en 54 c. per kilo. Deprijzen ,der botei waren beden al* volgt lste f 60 qualit. f 573de qual. f 54. ALKMAAR, 10 Oct. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 15 koeienJ 140 a 175 18 nuchtere kalveren/12 a 25,— vette kalveren a407 schapen 13 ay 22 varkens f per kilo, 111 ma gere dito 13 a 24,14 bokken f 4 a 8 3 paarden 95 a 180 lammeren f - a 12 Oct. Ter veemarkt werden verkocht 1 koeien van 90 a 119 kalveren van f 30 a 104 13 nuchtere dito van f 12 a 27, 790scbapen f 23a 30,— 89 varkens 40 a 50 c.19 magere 18 a 13 c. per kilo. SCHIEDAM, 13 Oct. Moutwijn per Ned. vat f 9, Jenever f 14,50, Amsterd. proef f 15,75 Spoeling f-,90 dito commissie f-,90. LONDEN12 Oct. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3300, Schapen en Lammeren 9000, Kalveren 200 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/4 5/2 Schapen en Lammeren 3/8 a 5/4, Kalveren 2/- a 4/8 Zwijnen 4/- 4/8. LEIDEN, 10 Oct. Aan de markt van beden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter--,a zomer- f af -,, beet. 3 rogge winter- f a zomera 9 beet. gerst zomer- a chevalier -,a 10 beet. haver, zware- f a De prijs der boter was beden per l/4 vatlste qual 66.— a 72.—, 2de qual. f 58.— a64.— HOORN, 10 Oct. Op de weekmarkvan beden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heel. tarwe f 9,a 7,- beet. rogge f beet. gerst 4.50 5.— beet. haver f 4,— mosterdzaad a karwijzaad f beet. boonen: beet. bruine f ,13 a ,950 gele f hec paardeboonen f -,a beet. erwten a beet. groene f 10.a, 12 beet. grauwe ƒ13— a— beet. witte f -,— beet. aardappelen a manden appelen f - a -.alles per beet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: paarden van i 60 tot 200 veulens f a —koeien van ftot kal veren van 10 tot 20, schapen van 25lot 20,— - lammeren van 9 tot 18, varkens van 14 a 22, zeugen a biggen van 4a 9, PLTRMEREND, 13 Oct. Kaasaangevoerdstapels prijs der kleine kaas imiddelbare 1*35 a 1.45 per kilo. Runderen: angevoerd 304 vette koeien lager in prijs; melk prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeien 180 Vette kalveren aanvoer stuksprijs 50^a 70 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito aanvoer 86 stuksprijsf 10 a 24 per stuk handel vlug. Vette varkens: aanvoer 97 stuks, prijs 40 48 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 45 stuks, prijs f 14 a 20 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 315 stuks, prijs f 5 a 9. DELFT, 10 October. Heden werden aangevoerd 69 stapels kaas, wegende te zamen 19,646 kilo; f14a 18.per 100 kilo. BE URSBERICHTEN. Amsterdam, 13 October 1885 Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld. 21 u 8 u 4 Hongarije. Obl. Leeuing 1867 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 zilver (Jan.—Juli) 5 Portugal. Obl. buitenl. 1858-80 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obi. buitenl. 1867, 1871 75. I1 4 18762 (Perpetueele) 4 Turkije. Obl. AJg. Schuld 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leening 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4' 1877 4 Columbia. ObligationIs, Paru. Leeuing 18706 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. difid. Nederland. Holl. lJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aaud. Geut. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 187b. 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Kualana. Gr. Spw. Maatsch. Aand,. B Baltiscbe Spw. AaudS Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aaud5 Kursk Gbark. Obl. 1000.. 5 Morschausk S/arau Aand. 5 Riasebk Wiasma 5 Humeuie. Aandeelen Spwdi« Amerika. Chicago N. W. Gert. Aaud.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Gert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Gert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgle Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staatsl. 18644 Rusland. Galdkoar* 1860. 1864 1864 1886 prolongatie 2^2 genoteer de koers 687, SU/a 102V,« 98 87'/j 93 64,1/4 857» 417, 101 837, 976/h 477» 527, 63 1107, 121 207, 874 6is/u 115 1397» 1047, 677, 140 867- 137, 575/a U47, 65-/u 907, 95 56 55 128 183/i« 1307, 109 106'/, 102 100 1005/8 1363/» 1293/4 1237, pet. BELGRADO, 13 October. De verstand houding met Turkije is verbeterd, maar die met Bulgarije verergerd, omdat uit papieren, welke bij op de greuzeu gevan gen genomen uitgewekenen gevonden wer den, gebleken i3 dat Karaveloff tegen Servië kuipt. Over de handelingen van Bulgarije is men hier algemeen veront waardigd. BERLIJN, 13 October. Volgens berich ten uit Oostenrijksche bron zou gisteren het Servische leger op marsch zijn gegaan naar de greas, en wel in de richting van Sofia en van Oud-Servië. Het kamp bij Zaj- kar werd versterkt. Van hunnen kant zou den ook de Turksche troepen op de Servi sche grens aanrukken. Te Belgrado gelooft men dat er tusschen Griekenland en Servië een verbond van houw en trouw gesloten is. PARIJS, 13 October. De Agence Havas verzekert, dat Oostenryk wijzingen eischt in den tekst der ontwerp-verklaring voor de gezauten. Men vreest voor verwikkeling van den toestand. LONDEN, 13 October In de telegram men uit Coustantinopel wordt de toestand als ernstig voorgesteld. De Porte, ofschoon vredelievend gezind, vreest dat een oorlog met Griekenland weldra onvermijdelijk zal worden. Alle beschikbare Turksche troepen worden naar Greta gezonden, alwaar ieder oogeublik een opstand ten gunste van Grie kenland wordt tegemoet gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3