BINNENLAND. Volgens telegraphisch bericht uit War schau bevat het Russische regeeringsorgaan een verbod, krachtens hetwelk Duitschers niet meer voortdurend in Russisch-Poolsche vestingrayons mogen woneu. Het laatste cholera-bulletin uit Spanje (het is van 17 October) wijst 138 aauge- tasten en 76 doodeu aan. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Ko ning thans geheel hersteld is. Z. M. denkt er volstrekt niet aan, dezen winter Madrid te verlaten. Te Liverno is de politie-kazerne door eene dynamiet-ontploffing voor een groot gedeelte vernield. Er werd gelukkig nie mand gewond. De pol'tie moet de daders van den aanslag op het spoor 7.ijn. Uit Lima wordt gemeld, dat de Re- geeringstroepen bij Cajamarca eene over winning behaalden op de troepen van Ge neraal Caceres, die omstreeks 1800 man sterk waren. Tengevolge van het geschil met den Koning vau Birma, heeft de Regeering van Britsch Indië hem een ultimatum gezonden. Voorts worden regelingen getroffen om het garnizoen van Engelsch Birma te verster ken. Iu de Oosteurijkscke Kamer heeft de Mi nister-president, graaf Taaffe, de interpel laties betreffende de buitensporigheden in Bohemen beantwoord. De regeering, zeide hp, keurt ten strengste de buitensporighe den af, welke door personen begaan wor den, behooreude tot beide nationaliteiten. De autoriteiten en de rechterlijke macht heb ben allerwege stipt hun plicht vervuld. De Regeering komt ten krachtigste op tegen de bewering, dat de Duitschers iu Bohe men niet volkomen veilig, noch beschermd zouden zijn. De Minister trad in eene op somming der vonnissen, wegens buitenspo righeden gewezen, en voegde er bij, dat in verreweg de meeste gevallen het eene op zich zelve staande uitbarsting geweest is vau natioualen overmoed. Daarom is de bewering volkomen ongegrond, dat de strijd tusscheu de nationaliteiten een ge wapende en georganiseerde strijd zou gewor den zijn. Aau de overheid in Bohemen is gelast, hare waakzaamheid te verdubbelen ter vermijding van alle nieuwe buitenspo righeden, onverschillig aan welke zijde zij gepleegd worden, en de Regeering zal met de grootste gestrengheid de wetten toepas sen. Een 171-tal branders te Schiedam heeft zich tot den Minister vau Financiën gewend, met verzoek om: „lo. intrekking van het wetsont werp tot verlenging tot 1 Jan. 1887 der ver hooging van den accijns op het gedistilleerd tot f 60; 2o. vermindering van het minimum van den te leveren trek met 5 centiliter gedistilleerd ad 50 pCt. van elk kilogram te gebruiken graan. Bij de behandeling door den Hoogen Baad van het cassatie-beroep van Timmermans (in zake den moord op de familie Van Oppen, te Maas tricht), heeft het O. M. geconcludeerd tot ver werping van dit beroep. De uitspraak is bepaald op 16 November., Scheveningen. 20 Oct. Naar wij vernemen bestaat het plan, op den Onden Scheveniu gschen weg een prachtig groot hotel te bouwen. De grond moet reeds zijn aangekocht en men is be zig bestek en teekening in orde te brengen. Naar men verder verneemt, is het plan uitgegaan van eenige particulieren. Kralingen, 20 Oct. Op initiatief van den zeereerw. heer C. Scheiberling, Pastoor alhier, worder. pogingen in het werk gesteld om ook eene school voor B. K. jongens op te richten. Zuidwolde, 20 Oct. Heden-nacht is er in deze gemeente een moord gepleegd. De versla- gene was onbezoldigd rijksveldwachter. De dader is nog onbekend. Zutfen, 20 Oct. De landbouwer T., in de Hoven, bij deze gemeente, verloor Donderdag morgen op treurige wijze zijn 15-jarig dochtertje. Hij had het meisje met de koeien naar de uitei waarden aau den IJsel gezonden en vond haar eenige uren later aldaar verdronken, zonder dat men weet door welke omstandigheid. Arnhem, 20 Oct. De gemeenteraad dezer stad heeft den gasprijs voor 1886 bepaald op 7 ets. Roermond, 20 Oct. De dame wier kleeren in brand waren geraakt tengevolge van het om vallen van eene petroleumlamp, is aan de ge volgen van dit ongeluk overleden. Zevenbergen, 20 Oct. In deze gemeente is door de politie een looden kwartje ontdekt en in beslag genomen. Het 13 naar de Bijksmunt te Utrecht opgezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Tabak mag thans ook per pakket- post naar Spanje worden verzonden. Mijnheer B. is een verschrikke- lijke vrek. Hij had een buitentje gehuurd en door zijn eigen pot te koken hoopte hij op die manier eenige duizenden guldens 'sjaars op te sparen. Toch is hij nog niet gelukkig. De buurt ia eenzaam en staat in slechten reuk. Wat te doen? Hij moet risqueeren bestolen te worden of een wachthond koopen. Eindelijk heeft hij er iets op gevonden. Na vee! moeite heeft hij geleerd als een hond te blaffen, en als hij een gerucht hoort, begint hij afschuwelijk te huilen en te janken. Alles ging eenigen tijd goed, tot hij ten slotte op zekeren morgen een biljet vindt onder de deur om vijf gulden hondenbelasting te betalen. Dezer dagen is een Saksisch spoorweg-machinist, Henze genaamd, op pen sioen gesteld, na eene veertigjarige werkzaamheid waarbij hij geen enkel spoorwegongeluk had gehad. De man heeft naar men berekent op zijne reizen in het geheel 1,900,102 kilometers afgelegd; dat is ongeveer gelijk aan 47 reizen rondom de aarde. De waarde van adverteeren. Een van de grootste adverteerders in Londen zegt: Wij heb ben een nieuwe proef genomen om te weten door welk publiek onze advertentiëa zoo al gelezen worden. Wij plaatsten een paar advertentiëa van eene halve kolom, waarin wij opzettelijk eenige historische feiten onjuist opgaven. In minder dan eene week ontvingen wij 300 a 400 brieven uit alle gedeelten van het land, om te vragen wat wij toch met zoo'n stommerd deden, die zoo weinig van de geschiedenis wist. Drie of vier weken lang stroomden de brieven ons toe. Nooit hadden wij eene advertentie geplaatst, die meer de aandacht had getrokken. Maar wij her haalden onze proefneming niet, want zij had aan haar doel beantwoord. Wij kregen brieven van schooljongens, schoolmeisjes, professoren, gees telijken, onderwijzers, en van twee groote man nen, die een wereldvermaarden naam hebben. Ik was meer van de waarde van adverteeren overtuigd dan ik door boekdoelen vol redenee ringen had kunnen zijn. Vloeibare brandstof voor stoomschepen. T e Middiesborough zijn eenige belangrijke proeven genomen met vloeibare brandstof voor schepen. Een der best geslaagde was die met het stoom schip Emanuel, dat daar in de haven lag, en met waterbakken ingericht was om de olie, den af»al uit de Middlesbarougsch Cttemische Fabrie ken te bevatten. De stoomboot is onlangs van een tocht naar de Middellandsche Zee teruggekomen, en uit het rapport van den kapitein en den ma chinist blijkt, dat de uitkomsten zeer gunstig zija. De gevorderde voordeelen zijn dat de olie- bakken w< inig plaats innemen, dat de kolenbak ken gebruikt zouden worden tot meer ruimte voor lading, en dat de kosten van de olie de helft miuder zijn dan die van de steenkolen. Te Huisseling hebben 4 landbou- wers een os geslacht en gevierendeeld, waardoor hun het vleesch kwam te staan op 20 cent het halve kilo. Is gaslicht nadeelig voor kamerplantenD e te sterke droging van de lucht en het uitstroomen van onverbraud gas zijn de eenige oorzaken, die het gedijen van planten in eene door gas ver lichte kamer in den weg staan. Eene bijna gelijke uitwerking heeft het verwarmen van kamers door een dichte kachel; hier is het ook gebrek aan vochtige lucht, wat den wasdom benadeelt. Warmte doet de meeste kamerplanten, inzonderheid de zoo geliefde bladplanten, geen kwaad, wanneer zij daarbij vochtige lucht en genoeg licht hebben. Wekelijks de bladen met eene natte spons af- wasschen, de planten s'morgens en s'avonds met lauw water begieten, zal in weerwil van gaslicht het kweeken van planten in kamers mogelijk maken, als er maar geen merkbare hoeveelheid onverbrand gas met de atmosfeer vermengd is. De Czaar heeft een ukase doen verschijnen, waarbij bet vieren van 25-jarige gedenkdagen van wat ook, gedurende de eerste tijden verboden wordt. Het is wel wat Bussisch, en de ukase van den Czaar berust dan ook op andere gronden dan er voorhanden zijn in ons vreedzaam en rustig land. (De sociaal-democraten houden het ons ten goede dat wij ondanks hunne woelingen ons land nog rustig noemen.) Maar het zou niet kwaad zijn, als men ook in ons land dat vieren van 25-jarige gedenkdagen wat temperde. Zoo lang zij in familie gevierd worden of in den beperkten kring der personen of instellingen zeiven, heeft niemand er iets op aan te merken; maar men maakt er openbare zaken van: alle vier millioen Nederlanders moeten het weten als iemand vijf-en-twintig jaren ontvan ger, notaris of dokter is geweest of zijn winkel vijf-cn-twintig jaren heeft bestaan. Wij weten niet waar dat goed voor is, zegt de Arnhemsche Courant. Onder de Engelsche wet die de patroons noodzaken kan onder zekere omstandig heden aan hunne werklieden schadevergoeding uit te keeren voor ongelukken bij den arbeid be komen, zijn in het afgeloopen jaar 99 gevallen voor den rechter gebracht. De gezamenlijke eischen vertegenwoordigden een som van 30,845, waarvan werd toegekend 8882. Een 12jarig meisje heeft zich in een dorp in Spanje, gedurende het heerschen van de cholera, zoo moedig gedragen, dat haar het Kruis van Verdienste is toegekend. Zij ver zorgde eerst den onderwijzer van haar dorp, terwijl iedereen den omtrek van het huis ver meed. De man en ook zijn vrouw stierven en met behulp van den dokter en den Geestelijke droeg het kind de lijken naar het kerkhof. Daarop werd haar vader door de ziekte aange tast en stierf eenige uren later; hare moeder onderging hetzelfde lot. Eveneens twee harer broeders droeg zij met eigen handen naar het graf. Iu den tijd dat zij de zieken verzorgde, voedde zij een zuigeliog met geitenmelk op, en hielp zij haar oude grootmoeder. Natuurlijk ver wekte het opofferend gedrag van deze jonge heldin overal sympathie en bewondering. Een toost. Toen Pitt eens de stad Kidderminster bezocht, beroemd, gelijk men weet, wegens hare tapijtfabrieken, brscht hij op een feestmaal den volgenden loost uit: Ik drink op Kidderminster, en dat nog eens de heele wereld hare industrie onder den voet moge krjjgen!" Inde Fran s-H a 1 s-s t r a a t No. 87, t e Amsterdam, is een Goedkoop Chirurgicaal ana tomisch laboratorium gevestigd, waar o. a. „ope- ratiën worden bewerkstelligd zonder de minste pijr. en zonder aauwending van morphine of an dere verdoovende middelen," armen en beenen pro deo worden afgezet enz. Dat dit geschieden kan, is mogelijk met de ingrediënten en praepa- raten van BispinckKuinders en Brüning Mühren, en de instrumenten van Singer. De be doeling is: op min kostbare wijze ondergoed en linnen voor dames, die geen linnenmeid hebben, en voor alleenwonende heeren in orde te houden. Daardoor kan tevens aau fatsoenlijke vrouwen, tot steun van haar gezin, eenige verdiensten wor den verschaft. Ook wasscheu, strijken en opmaken geschiedt er alles onder het oog van de hoog leeraren Dr. Couturier, Dr. Kuipschaar en Dr. Bon Marché. De zwaarste straf te Londen, tot nog toe opgelegd voor herhaalde dronkenschap, ontviug dezer dagen eene „dame" met verschei dene aliassen. Een maand gevangenisstraf met dwangarbeid werd het lot van Miss Le Grande, ook Violet, Cohen, Bothschild, enz. V r ij d a g-a vond is te Londen, in de St. Katharinekerk, Leadenhall-itreet, weer de gewone jaarlijksche „leeuwenpreek" gehouden. Het houden van die preek is een oud gebruik, af komstig van voor 250 jaren. Een Lord-Mayor van Louden, Sir Joh. Gvyer, heeft eene som gelds nagelaten, om jaarlijks op deze wijze zijn merkwaardige redding uit doodsgevaar te her denken. Toen hij nl. eens in Arabië, of een ander land van het Oosten, op reis was, zag hij on verhoeds een grooten leeuw voor zich. Iu zijn angst, viel hij biddend op de knieën, en de leeuw ging hem voorbij, zonder hem eeuig letsel te doelt. Dat feit liet de vrome edelman, in de dank baarheid van zijn hart, dcor de jaarlijksche „leeu- wenpïeek" op 16 October herdeukeu. Geef ons, zooal niet natuur, dan toch waarheid weer, schijut de leus te zijn ge weest, waaronder de kuustboterfabriek aan den Haarlemmerweg, bij Amsterdam, in een kuust- duinwaterijsfabriek is hervormd. Zonderlingheden van den Koning van Beieren. Voor zijn winterverblijf in hel gebergte zijn te Munchen thans een aantal hoogst kostbare sL- den vervaardigd. Een daarvan is zoo groot, dat zij niet op een spoorwagen naar de plaats harer bestemming kan worden overgebracht. Dit prach tig gevaarte bestaat bijna geheel uit glas, fluweel en verguldwerk en heeft onder de zitplaats een toestel voor electrische verlichting. Een kleinere slede is vervaardigd in den vorm van eene groote echelp, godragen door zeegoden en nymphen, om geven door engelenbeeldjes met kransen in de hand. De gouden grond der schelp prijkt met een heerlijk schilderwerk. Zij is ingericht voor een vierspan, waarbij op elk paard een pikeur zit. Bondom wordt de slede verlicht door fakkel dragers, en zoo snelt de menscbenschuwe Vorst in de stille winternachten langs bergpaden, waar nooit eenig ander voertuig komt. Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een kastelein, die aan een jongen van 15 jaren, die zich reeds iu kenuelijkeu staat van dronkenschap bevond, nog meer jenever schonk. Keizerin Eugenie had van den Keizer als huwelijksgeschenk smaragden ontvan gen, die dus haar persoonlijk eigendom bleven. Die smaragden werden gezet in een diadeem, waarvan de andere steenen tot de diamanten der Kroon behoorden, dus Staatseigendom waren. Eenigen tijd later deed de Keizerin de smaragden iu een andere parure zetten, die in de onge luksdagen \an 1871 en 1872 verkocht werd. Op den diadeem werden nu valsche steenen zeer kunstig ingezet. In 1875 vond de Frausche Be geering, bij het nazien van de diamanten der kroon, een aantal steenen, die niet op den offi- ciëolen inventaris voorkwamen en derhalve, als het persooulijk eigendom der Keizerlijke familie, aan den heer Bouher voor de Keizerin werden teruggegeven. Ouder die steenen behoorden de valscbe smaragden, welke men van de echte niet had kunnen onderscheiden. De Keizerin, de her- komsvan voor 20 jaar, zich niet meer herin nerend, verkocht ze voor 100,000 fr.; toen de Engelsche juwelier Hancock later de waarheid ontdekte, werd hem natuurlijk het geld terug gegeven. Bij een der grootste slagers te Apeldoorn (de heeren D. De Jong en Co.) koopt men thans het rundvleesch met been reeds voor f 0.30 de 5 ons. Eenige maanden geleden is te New-York eene maatschappij gevormd, die eene stoomfabriek heeft opgericht. Zij levert stoom tot verwarming van vertrekken en lokalen door middel van buizen en zij drijft stoommachines, zoodat stoomketels daarbij niet meer worden ver- eischt. Aan dit stelsel zal een nieuwe uitbreiding worden gegevende genoemde maatschappij wil nl. stoom doen strekken als bluschmiddel in ge val vaD brand. Tot dat einde zullen groote aan- voerbuizrn worden aangelegd in woonhuizen, ma gazijnen en pakhuizen. Zoodra er brand ontstaat, wordt stoom uitgelaten en binnen weinig tijds is men in staat den brand te blusschen, dewijl de lucht door de kracht van den stoom uit het brandend lokaal wordt verdreven. Op elke ver dieping van woningen, enz., moet het buizennet zijn vertakkingen hebben. Het denkbeeld, om stoom als bluschmiddel te bezigen, is niet nieuw, maar de toepassing bleef tot heden uit, vermoe delijk omdat daartoe geen geschikt toestel voor handen was. Te New-York, waar men nu oen stoomfabriek en stoomgeleiding zijn aangelegd, is men in staat proeven in dien zin te nemen. De Burgemeester van Amsterdam heeft volgens de Amst. Ct., als hoofd der politie, een brief gericht aau den hoofdcommissaris van politie, den heer Steeukamp, waarin is aangedron gen om, met al de hem ten dienste staande mid delen, van welken aard ook, tot de ontdekking te komen van die personen, welke ambtsberich ten of politiegeheimen mededeelen aan de dag heden. Door het maken van gefingeerde of quasi verirouwelijke correspondentiën tusschen het hoofd bureau van politie en de commissariaten, zou, naar men meent, die ontdekking bevorderd kun nen worden. Te Brake 1, met eene bevolkingvan ruim 1200 zielen, heeft in ruim vijf maanden tijds geen sterfgeval, behalve van een kindje van een paar maanden, plaats gehad. Het vervormen van neuzen. Eenige weken geleden verscheen in den Scientific American eene afbeelding van een toestel, om kromme neuzelt recht te maken. Het schijnt nu, dat een paar jaren geleden een Franschman eene machine uit vond, om den vorm van neuzen te veranderen, waardoor hij een aurdig kapitaal verdiende. Een correspondent van de Philadelphia Timet inter viewde onlangs een dokter over dat onderwerp en vernam het volgende: „De neus is eenvoudig een stuk kraakbeen, en zijn vorm kau gemakkelijk veranderd wordeu. Vele menschen zijn geplaagd met een neus, die hun of hun vrienden niet be valt. Do Fransche machine nu bestaal in een vorm uit twee stukken saamverbonden, zoo iets als het foudraal van een sigarenpijp. Het is van ijzer, verlakt of verglaasd. De vorm inwendig is die van een mooi besneden neus, passende bij het gelaatstype van den drager. Zoo kan meu krijgen een Bomeinschen, Griekschen of arends neus, een wipneus, of eiken anderen vorm, dien men maar verlangt. Om het instrument toe te passen, wordt de neus bij het naar bed gaan eerst in warm water gebaad en door en door warm en zacht gemaakt. Dan wordt hij goed in gesmeerd met olijfolie, glycerine of een andere olieachtige zelfstandigheid. Eindelijk wordt de neus-machine opgezet, de beide stukken vastge haakt, en de drager houdt haar den geheelen nacht aan. Des morgens moet hij vooral zich slechts met koud water wasschen. Het is in het begin een beetje eene pijnlijke bewerking, maar na de eerste twee of drie keeren heeft men er geeu last meer van. In een maand ongeveer begint de neus zijn nieuwen vorm aan te nemen, en na acht of tien weken is de vervorming voltooid en blijvend, dat willen zeggen, totdat de patiënt zijn nieuwen neus moede is en een anderen wil hebben; dan wordt dezelfde operatie met een ander in strument herhaald. Ik heb menschen gekend," besloot de dokter, „die in vier of vijf jaren hun neus evenveel keeren veranderd hebben." Iedereen weet, dat de opbrengst van boomvruchten dit jaar vrij aanzienlijk was. Sommige boomen wareu dan ook ongewoon rijk beladen. Zoo heeft te Breda iemaud een pereboom in zijn tuin, welke zoo vol var. vruchten was, dat aan een enkel takje niet miuder dan 42 goedgevormde en voortreffelijke peren als iu een tros bijeenhingen. Haute nouveauté'. In de Franlcf. Ztg. wordt een dienstmeisje gevraagd, nwelches etwas Sopran singen kann"\ Hollandsche eerlijkheidDezer dagen nam de Leidsche trammaatschappij, op het voet spoor der Noord-Amerikaansche ferry's een proef met de betaling der plaatsen te doen geschieden door het publiek, onder geen ander toezicht dan van het publiek zelve, en dus zonder bemiddeling of controle van een overbodig geworden ambte naar. Een eenvoudige bus of bak werd, tot ont vangst der gelden, in het rijtuig geplaatst; klein geld kon bij den koetsier bekomen worden. Die proef is faliekant uitgekomen. De trammaatschap pij heeft zich dezer dagen genoodzaakt gezien den maatregel in te trekken, wegens aanhoudende en verregaande knoeierijen. Een deel der passa giers wierp het verschuldigde in de bus, hetgeen uiet meer dan een staaltje van zijn plicht was. Een ander deel echter verving de gangbare munt door knoopen, stukjes blik, vuilnis en ontuig. Sommigen verzetten zich uit pure koppigheid te gen het zoo practische, nieuwe systeem, eu wei gerden halsstarrig het geld in de bus te werpen, en legden het nu, bij het verlaten van het rijtuig op de bank of op de treden. De restaurateur Klüpfel te W r z- burg adverteert het volgende: „Wegens verbou- wiug heden-avond geen concert. Hiertoe noodigt beleefd uit." fVolgt onderleekening.) Daar is geen concert dus een buitengewoon genoegen! Dat er onder het eenvoudige kleed van den soldaat van het koloniaal werfde pot menigeen schuilt, die reeds in vreemde legers sinds jaren den rang van officier heeft bekleed,is geen vreemd verschijnsel meer en van algemeene be kendheid. Op dit oogenblik telt ook het 7e re giment infanterie onder hare eenvoudige soldaten een persoon, die reeds eenige jaren le luitenant is geweest bij de infanterie van de Oastenrijksche armee. D e Moniteur industriel bericht, dat door dr. Dahil een nieuw metaal is ontdekt in nickel, van Kregera afkomstig. Het is wit, met bruinen weerschijn, pletbaar, omstreeks zoo hard als koper, in zuiveren toestand zeer schitterend, maar oxydeert snel. Het smelt bij 350° en draagt den naam van Norvegium. Een winkelier in paardenvleesch te Leiden had den volke verkondigd, dat hij Maandag tusschen 12 en 3 uur aan ieder een half kilo paardenvleesch gratis zoude ver strekken. Het was te verwachten dat de opko menden talrijk zouden zijn en daarom hield dq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2