MARKTBERICHTEN BEURSBERICHTEN. Laatste berichten, Gezonde lucht in slaapkamers. Voor geest en hart. Allerlei. s phemie-leenin gen. nov4 politie iG den omtrek toezicht. Keeds spoedig werd de orde gestoord, doordien iedereen zich het eerst meester wilde maken van het beloofde waarbij zelfs een der agenten een hevigen stomp tegen de borst bekwam. Daarop ver schenen twee inspecteurs van politie, die de woning door agenten deden afzetten, en poogden telkens 5 personen naar binnen te doen gaan. Daar ook die maatregel niet hielp en allen te gelijk naar binnen wilden, werd de winkel ge sloten. Het publiek bleef echter staan, zoodat de passage gestremd bleef, waarop de commis saris van politie, intusschen ter plaatse ver schenen, het publiek bekenu maakte dat er geen vleesch meer verstrekt werd, onder aanmaning tevens dat ieder zijns weegs zou gaan, terwijl de politie-agenten werden heengezonden. Toen was, behalve dat enkele nienwsgierigen nog bleven staan, de circulatie weder vrij. In den Amerikaanachen Staat Georgië hebben groote overstroomingen plaats gehad, veroorzaakt door een hevigen storm, welke het zeewater de rivieren opdreef. Er werd daar groote schade aangericht. Ongeveer 60 percent van den oogst ging verloren. Wegen werden over stroomd, en het spoorwegverkeer met de kust was geheel gestremd. Naar wij uit goede bron vernemen hebben weder 3 Nederlanders, t. w. de heeren Figée (Haarlem), Boutersen (Amsterdam) en Voor dendag (Dordrecht) een zeer groot baggerwerk aangenomen van het Fransche gouvernement in de Gironde Maritime en Gironde Superieure bij Bordeaux. Te Zaandam hebben zich nu reeds een vijftigtal eollicitanten aangeboden voor de vacante betrekking van directeur der gemeente reiniging, terwijl nog niet eens sollicitanten zijn opgeroepen eu eerst in eene volgende raadszitting het traktement van dien ambtenaar zal worden bepaald. Bij den grooten brand in Clerkenwell te Londen zijn velt brandkasten niet vuurvast gebleken. In acht van de twaalf was alles wat zij bevatten verkoold, terwijl de inhoud van de vier anderen zwaar was beschadigd. In het signalement van een ontvluchten boos wicht werd al3 bizonder kenteeken opgegeven: Het wit van het rechter oog is rood. Door den heer Jansen, vroeger kapitein der arti'lerie en thans zaakwaarnemer te Middelburg, werd Zaterdagavond II. in het Café Swalp, te Vlissingen, eene lezing over „algemeen stemrecht en socialisme" gehouden. Ongeveer 200 personen, meestal uit den werkenden stand, waren als hoorders verschenen. Aan zijne uitnoodiging, om zich als lid bij het bond tegen betaling van 5 cent per week te laten inschrijven, gaf niemand gevolg. Discussie vond ook niet plaats. Men verwacht, dat de Antwerpse he tentoonstelling eene winst van een millioen zal afwerpen. Ons chauvinisme gaat niet zoo ver, dat wij hot Autwerpen benijden; alleen zouden wij het bttreuren zoo die goede ver wachting verwezenlijkt wordt dat deze gun stige uitzondering elders er toe leidde, ook weer eene tentoonstelling te organiseeren. Opmerkelijk is het voorts dat het welslagen van deze tentoon stelling niet bevorderd is door eene loterij; in tegendeel loten worden bijna niet genomen. De ondervinding te Amsterdam opgedaan met de loten der loterij, die ook door Belgen werd ont worpen en beheerd, heeft den lust om zulke kansen te wagen, naar het schijnt, nagenoeg geheel uitgedoofd. Te Leiden werd door een onbe kenden jongeling bij de hospita van een student een pakje bezorgd, met de boodschap, dat het door dien student was besteld en brenger daar voor f 4,50 moest ontvangen. Het bleek daarna, dat de student van niets afwist, en het pakje, uitge zonderd een doosje pennen, Diets inhield. De politie onderzoek doende, kwam door het doosje pennen den dader op het spoor, en nam hem in ver hoor. Aanvankelijk ontkende bij. Vervolgens zeide hij, dat hij het doosje pennen aan een hem onbekenden achttieDjarigen jongeling had ver kocht. Doch later bekende hij, zelf het bedrog te hebben gepleegd. Van het ontvangene bedrag had hij nog ongeveer 2 over. Johaun Hoff, de bekende fabri- kant van „Malz-extrac t," Malz-bonbons", enz. te Baden-Baden overleden. In Gaasterland zijn in de laatste dagen ongeveer 20,000 lijsters gestrikt. Iemand die voor het opkoopen van eiken lijster een °8nt ontvangt, verdiende in éen dag f 26. De slagers in O otmarsum zp on- derling overeengekomen, de vleeechprijzen als volgt te verminderen: le q ualiteit 65, 2e qual. hB, en 3e qual. 40 ct., alles per kilo. Te Aldershot is een heuvel, van- *aar de soldaten altijd het noodige zand voor hun kampement baalden, en die daardoor lang zamerhand ondermijnd was, ingestort op het ^ogenblik, dat er weer zes jonge trommelslagers bezig waren. Zij werden allen onder het zand en ue aarde bedolven. Twee hunner werden gedood en een ander werd zwaar gewond. Naar wij vernemen, is het station Haltweg der H. IJ. S. M. dezer dagen door de 'elephoon met die te Amsterdam en te Haarlem verbonden. Deze verbinding is gemaakt om, bij wijze van proet, mogelijke gebreken aan den weg storingen in den dienst te bespreken. De ge nomen proeven slaagden uitstekend; men kan selfs aan het, eene atation hooren, wanGeer in het undere een trein fluit. Tot dusver wordt echter Gie telephoon alleen voor dienstzaken gebruikt. Te Malpas, Cheshire, werd dezer dagen een grijsaard, John Farmston genaamd, grafwaarts gedragen, die, volgens het kerkelijk register van zijne geboorteplaats, in 1783 geboren was en dus zijn 102e levensjaar had bereikt. Er wordt bijgevoegd, dat de man een hartstochtelijk rooker was- Had hij niet gerookt, dan zou hij waarschijnlijk 120 jaar zijn geworden. De Deensche vilten tent, welke op de Amsterdamsche tentoonstelling bekroond en, door de Duitsche Regeering aangekocht, bij het militair ziekenhuis te Berlijn in gebruik gesteld werd, blijkt uitmuntend geschikt te zijn voor het verplegeu van zieken. Zij wordt algemeen geroemd, als volkomen tegen het weder bestand, en zij zal waarschijnlijk den geheelen winter gebruikt worden. Te Brussel is een recidivist, Cla- bos genaamd, die in een in aanbouw zijnd gebouw een diefstal wilde plegen, toen hij zich door de traliën van een keldervenster wilde werken, met het hoofd daartusschen beklemd gebleven en werd zoo door de politie gevonden. Men moest eene tralie doorvijlen om hem los te krijgen. Bij een wedren te Melbourne (Au- straliö) heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Van de 40 paarden, die er aan deelnamen, zijn vjjftien gevallen. Een jockey werd daarbij gedood en zeven anderen bekwamen ernstige kneuzingen. Ook verscheidene der paarden werden zwaar ge wond. Volgeu» Professor Reclam, wordt algemeen zeer ten onrechte het slapen met open vensters voor gevaarlijk, en de nachtlucht over 't geheel voor nadeelig gehouden. De luchtstroom in den nacht is slechts schadelijk iu streken waar een moerassige grond, welks uitdampingen juist des nachts opstijgen. In streken met een drogen grond, op bergen en op de hoogere verdiepin gen van de huizen, is de nachtlucht juist zui verder en gezonder dan de daglucht. Om zich gedurenden den slaaptijd die lucht te verschaffen moet men aldus te werk gaan Wie bij zijne slaapkamer een vertrek heeft, dat 's nachts onbewoond is, moet de deur tusschen de beide kamers openzettenen, al naar de koude van het jaargetijde is, in de andere ka mer een of twee vensters, of in de heete zomer maanden al de vensters, die er zijn, open laten staan. Wie daarentegen eene slaapkamer zonder aangrenzend vertrek heeft, moet een van de vensters (zoover mogelijk van zijn bed af) zoo ver open zetten, dat er eene matige ruimte over blijft om de lucht binnen te laten, en daarna het gordijn neeilaten. Dan ontstaat ergedurende den nacht eene gelijkheid tusschen de atmosfeer in de kamer en de buitenlucht; men zal in eene zuivere, koele lucht veel verkwikkelijker slapen, en zich den volgenden dag veel meer gesterkt en ook veel meer lust in zijn werk gevoelen, den in eene gesloten, met slechte lucht gevulde ruimte. Vooral in den zomer zal ieder aan zijn lust en geschiktheid voor zijn werk het voordeel van met open vensters slapen bespeuren. Voor tocht behoeft men niet bang te zijn, als men niet verhit is. Tocht maakt niet ziek, en is voor gezonde en niet] verweekelijkte menschen lang zoo schadelijk niet als de slechte lucht in eene tochtvrije kamer. De vrees voor tocht is, zonder reden, algemeen, en bij de meeste men schen werkelijk belachelijk. De onvoorzichtigheid is een gebrek, dat evenals sommige insecten overal binnen- driugt, om alles te bederven, en waarvan men zich ook even moeilijk als van dezen, geheel ontdoet. De deugden zijn zusters, zij strijden niet met elkander, maar wonen vreedzaam in hetzelfde hart te zamen. Vrienden gelijken op de steenen van een muur; de eerste, die er uitvalt, sleept de anderen mede. De trots der geringen bestaat daar in, dat zij altijd van zichzelven spreken. De trots der grooten is, nooit van hunne persoon te gewagen. Het leven is lang genoeg om de ge wichtigste zaken te volbrengen, zoo het slechts geheel goed woidt besteed. Geluk. Uw geluk wordt door uwen eigen geest niet alleen gesmaakt, maar ook gemaakt; het is zoo groot als gij zelf verkiest. Spreek niet van noodlot; werp het niet op uwe natuur, als hadden beide u stiefmoederlijk bedeeld; zij zijn onschuldig; geheel uw ge luk is in u zeiven gelegen. Elleude eu droefgeestigheid zijn uitvindingen van onze lafhartige traagheid; wat toch is gemakke lijker, wat eenvoudiger, dan niets van het geschapene te begeereni Hiermede is alles in vrede en rust; hiermede is alles aangenaam en zoet. Het middel tegen eiken onspoed is niet ver te zoeken, het ligt in ons zei ven; de zaken treffen ons gelijk wjj ze op nemen; en geen pijl kan dieper bij ons doordringen, dan wij zeiven het toelaten. Een goed rapport. Iu de bestuursvergadering eener sociëteit werd over het aannemen van nieuwe leden beraadslaagd. Nadat omtrent eenige can- didaten gunstig was beslist, kwam een individu ter sprake van wien het bestuurslid, dat met het onderzoek naar de soliditeit van den candidaat was belast, het volgende rapport uitbracht; „De man schijnt eerlijk en fatsoenlijk te zijn, maar men kan het hem niet bewijzen." Het bewijs. „Welke betrekking verlangt gij?,, vroeg een directeur van een verhuurkantoor voor dienstboden.'t Liefst zou ik bediende willen worden in eene badinrichting." //Zoo, en hebt ge de noodige kennis om met de toestellen en het wa ter om te gaan?" „Zeer zeker, want ik ben langen lijd in eene wijnzaak werkzaam geweest." Bestrafte leugen. Bedelaar. Mag ik u een aalmoes verzoeken; sinds acht dagen heb ik geen warm eten gehad. Keukenmeid. Daar hebt ge wat (geeft hem een bord soep.) Bedelaar (on willig) Alweer broodsoep dut is nu al de vierde maal van daag. Boosaardig. Hij. Je bent uitstekend geschikt om de vrouw van een domkop te zijn. Zij. Nu ik geloof dat ik mijne bestemming niet ben mis- geloopen. Classificatie. Ctnducteur. Uwe biljetten. Boer. Wij hebben geen biljetten noodig, wij behooren bij het vee. Bij eene collisie op den hoek eener straat. De eene. Ezel\ De andere. Pardon, dat ben ik niet, ik ben veearts en stel mij te uwer dispositie. Duidelijk: Kellner (een gast een glas bier overhandigende). Als 't u belieft, dokter. Gast. Ik ben geen dokter, ezel, ik ben chemicus; je ziet immers dat ik al mijn zilver in bier oplos. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 21 Oct. Door 19 ingezete nen te dezer stede is aan den Gemeenteraad het verzoek gericht, dat deze hun eene vergoeding voor de schade, hun in den avond vau 1 Sept. jl. door balddadigen of kwaadwilligen toegebracht, zoude toeken nen. Adressanten gelooven dat, aangezien zij de stedelijke belastingen trouw betalen, zij daardoor ook recht hebben op bescher ming, in dier voege dat, waar de verleende bescherming hen niet voor schade heeft kunnen behoeden, zij aanspraak hebben op schadevergoeding. De commissie voor de strafverordeningen, ten deze optredende als rechtsgeleerde commissie, is van oordeel dat de gemeente noch rechtens, noch op gronden van billijkheid gehouden is, die schade te vergoeden, en adsiveert den Raad om afwijzend op het verzoek te beschikken. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM Ondertrouwd: V H Roosdovp en H M Horstmans- hoff; A Smit en A v. d. Haak; J Antonisse en P Kluit; J Heihuis en M Boonekamp; W H v. Parrel-en en M v. Beaumont; W Zomerdijk en J M Bijster. Getrouwd: J v. Marsbergen en P Ulrich; BA de Vries en E Naiwitter; A Touw en C Dirkse. Bevallen: J Rooze geb. Silvester z. - J H Ferdi- nandus geb. Leleber d. M E de Vries geb. Sengels z. D v. Schnilenburg geb. Bakker d. A v. Gulik geb. v. Heulen z. H Groeneveld geb. Keijzer z. M v. d. Wateren geb. v. Alphen z. C de Nieuwe geb. de Jong z. J C Bijleveld geb. Hooijerman z. A M Brinkman geb. Bouwen» z. G Bulters geb. Swecrs z. M J Blansert geb. Blei z. H Cassee geb. Haselmeijer d. J Heidveldt geb. Beentjes d. A Miezerus geb. Brunt z. CE Luider geb. v. Gorcum z, J de Graaff geb. Gerraads z. M J Langerak geb. Leene z. H C v. Cittert geb. Kranenburg d. A A Scheelings geb. Poelman d. SE Schreuder geb. de Munck d. J M Gerritsen geb. Wessels z. K G Bloemzaad geb. Steevis d. M M Zwaanswijk geb. Bouwman d. TA Erkens geb. Botterweg z. J v. Nederend geb. v. d. Raadt d. A d. Schaaf geb. de Jong z. A Harms geb. Penning d. A E Bots geb. Wijdeman z. M A J Vervoorn geb. Ranie d. R Spier geb. De Vries. Overleden: G Mulde.r 69 j. wed. H Matena Kenne- merpleiu; S v. Rossum 57 j. wed. M Tollenaar Nieuw Heiligland; E Bestevaar 15 j. d. Schotersingel. W Aarts 70 j. wed. C Grijseels L. Veerstraat; M H v. Bakel 21 j. Gasthuislaan; J H Mijland 84 j. L. Molensteeg; J P W Rijke 57 j. Staten Bolwerk; Een als levenl. aangeg. kind van bet vrouwelijk geslacht van J Handgraaf Keerensiugel; J Overdijk 31 j. echt. v. W Renses Frankenstraat; N v. BreemeD 76 j. N. Gelderloozepaö; AF L Troll 81 j. Ged. Raamgracht; P de Vries 1 nw. z. Lombardsteeg; J S Schaaf 73 j. wed. E K Borger Gr. Houtstraat; P N Akkerman 23 j. Korte Heerenstraat: M v. Bilderbeek 17 mn. d. Gr. Houtstraat: W P Kesteloo 1 mn. d. Valkensteeg; P Jansen 16 dg. d. Dijkstraat; C Dolle 64 j. echt. v. F N Bos Plantage: B J v Ake 17 mn. z. Omvals- poort; J Negrijn 17 dg. z. Ripperdasteeg. HAARLEM 19 Oct. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 7,90 a witte f 7.50 a f7, rogge f 5.25 a f 5.—Haver f 3.50 a f380,gerstf f4,30a dnivenboonen f-,-a paardenboonen f bruine boonen f a f Gr. erwten f 7,25 AMSTERDAM, 19 Oct. Ter veemarkt wareE aangevoerd 638 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.70. dito 2de qual. f 0.60 dito 3de qualiteit f 0,55 per kilo; melk- en kalfkoeien 110 a 260, graakalv. f a 47 nuchtere kalveren 6 a 14, 14 schapen en lammeren a vette varkens 46 a 38 c.; beiden per kilo biggen f a paarden a ROTTERDAM, 20 Oct. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 6 paard, 1632 runderen, 407 vette- en graskalveren, 14 nuchtere kalveren 1050 scha pen of lammeren, 467 varkens, 272 biggen, bokken. De pijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 73 e. 2de qual. 62 er., 3de qual. 44 c.; kalveren lste qual. 88 es 2de qual. 68 c., schapen 85 c., alleB per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens |44 en 48 c. per kilo. De prijzen ,der hotel waren heden als volgt lste f 62 qnalit. f 583de qual. f 54. ALKMAAR, ;17 Oct. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 18 koeienJ 140 a 190 14 nuchtere kalveren /13 a 22,— vette kalveren a316 schapen 13 a 21varkens f per kilo, 88 ma gere dito 19 a 14,—, 14 bokken 4 a 9 3 paarden 200a 180 lammeren f - a 19 Oct. Tar veemarkt werden verkocht 4 koeien van 120 a 182 kalveren van I 40 a 102 11 nuchtere dito vau f 15 a 23,1478sohapen f 29a 20,117 varkens 40 a 58 c.23 magere 18 a 13 c. per kilo. SCHIEDAM, 20 Oct. Moutw ijn per Ned. vat f 8,50 Jenever fl4,_, Amsterd. proef f 15,25 Spoeling f-,90 dito commissie f 1,10. LONDEN19 Oct. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3600, Schapen en Lammeren 11000, Kalveren 170 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/6 5/2 Schapen en Lammeren 3/8 a 5/4, Kalveren 2/8 a 4/9 Zwijnen 4/- 4/8. LEIDEN, 17 Oct. Aan de markt van beden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 3 heet. tarwe winter- -,a -,zomer- f -,— a f -„ heet. 2 rogge winter- J -,a -,,zomer- -,a -,8 beet. gerst zomer- -.a -.chevalier -,a -.11 heet. haver, zware- -,a De prijs der boter was beden per '/4 vatlste qual 66.— a 72.2de qual. f 58.— a64. HOORN, 17 Oct. Op de weekmarkvan heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: - heet. tarwe f 9,a 7,50 - heet. rogge f-,beet. gerst 4.50 5.— heet. haver f 4,mosterdzaad a karwijzaad f beet. boonen: heet. bruine f ,12 a ,9gele f he# paardeboonen f -,aheet. erwten a bect.groene 11.a, 12 heet. grauwe ƒ13a heet. witte f -,— heet. aardappelen a manden appelen f - a -.alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt:paarden van f 50 tot 240 veulens f a koeien van ftotkal veren van 14 tot 24, schapen van 23tot 18,— lammeren van f 10 tot 16, varkens van 12 a 20, zeugen a biggen van 4a 9, DELFT, 17 October. Heden werden aangevoerd 51 stapels kaas, wegende te zamen 15,009 kilo; f14a 18.per 100 kilo. ALKMAAR, 16 Oct .Aangev. 5000 H.L.Granen.Men be steedde voor tarwe ƒ7,60 a 675, rogge a 5 ,50 gerat 4,50 a 5,—, dito chev. a haver 3.55 4,10 paardenboonen -,a - bruine dito 7,a -,duiven dito kanariezaad a -,— rood mosterdzaad ƒ12 a geel dito karwijzaad 25,— a blauw maanzaad ,12 groene erwten 7,a 15,— grauwe dito a vale dite 9,— a 14,— Witte f a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 508 stapels, wegende 126567, kilo. hooi kleine fcommissie fmiddel belbaref—laagste prijs f.Gras kleine f31,50 com missie f 28,50 middelb. f. 28.50 per 50 kilo. Amsterdam, 20 October 1885 Prijzeu der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oortïf. Work. Schuld. 2' s s e 4 Hongarije. Obl. Loeuing 1867 6 Goud leening5 Holle. Obl. Pausel. Leeu. 1860-64 6 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 zilver (Jan.Juli) 5 Portugal. Obi. buiteni. 1853-80 8 Rusland, bij Hope Sc Oomp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitonl. 1867, 1871 75. 1' 18762 (Perpetueele) 4 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865. 5 u h 1869. 6 Egypte. Obl. Leeuing 18764 N.-Amerika. Old. Vereen. Staten 1876 4' 1877 4 Columbia. ObligatieuA5 4 Peru. Leening 18706 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl41 1, w v 1876. 5 Italië. Zuid -1 talSpoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatscb. Aand.. 5 Baltiscbe Spw. Aand.. 3 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Ohark. Obl. ƒ1000.. 5 Mor8chansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Ruiueuie. Aandeden Spwdiv A,meriks. Chicago N. W. Cert. Aand N. Vork Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aaud Miss Kantas Texas Obl. Cert. 7 Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. 3 RotterdamS Gemeente Crediet.. 8 Balg(e Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staatsl18544 18605 1864 Rusland. ^8645 18665 Geldkoers prolongatie 2'/t pot. genoteer de *oer« 687, 82 101'/,, 987, S6i/t 93 64'V„ 653/« 41«/i. 1007, 83'7„ 977s 467, 52»/4 121 20 s»/i. 771 117 138 1047, 6774 140 867- 13 577, 1147, 557g 91 95 56 54 1337, 21"/t« 1307, 109' i 1061/, lOD/s 997, 1011/, 1017, 1117, 135 1307, 227, LONDEN, 20 October. Naar de Times verneemt heeft Salisbury Eugeland 's toe treden tot de Oostersche conferentie afhan kelijk gesteld van zekere voorwaarden. BERLIJN, 20 October. Te Bremen bad heden een overleg plaats tusschen verte genwoordigers van continentale en Eugel- sche stoomvaartlijnen, tot gemeenschap pelijk handelen bij het vaslstellen der overtochtgeldeu voor de reis naar Amerika. Te Wilbemshafen is ouder de arbeiders aan de werf eene groote vergiftiging voorge komen door het gebruik van gekookte blauwe mosselen mytilos edulus). Zeven tien mannen liggen levensgevaarlijk ziek; vier hopeloos. De mosselen zijn aan des kundigen tot onderzoek toegezonden, en de politie heeft voorloopig den verkoop van alle mosselsoorten (oesters uitgezonderd) ver boden. De mosselen hadden aan den bodem van eene in het dok gehaalde zoetwater- schuit gezeten. De Porte heeft in eene nieuwe circulaire aan de groote mogendheden meegedee! dat zij bereid is onder Europa s toestem ming op het Balkausche schiereiland met geweld van wapenen het tractaat vaa Berlijn te handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 3