BINNENLAND. nan erkeuneu dat de rust hersteld is. On- dauks tal van moeilijkheden, geeft de over eenstemming der Mogendheden reden tot de hoop, dat de zaak eene bevredigende oplossing zal vinden. Eene oorlogszuchtige toespraak, door den Griekschen Minister van oorlog gericht tot de Spartaausche manschappen, die onder de wapenen zijn gebracht, heeft onder het corps diplomatique ousteltenis gewekt. Het bewijs voor de oorlogszuchtige stemming in Griekenland is een telegram uit Athene waaruit blijkt, dat de Minister van Onder wijs in een geschil met zijn ambtge noot van Oorlog het onderspit geeft gedol ven. In 't klassieke land van kunsten en wetenschappen, waar men zou zeggen dat 't geheele Ministerie in onderwijs moest opgaan, strijkt de man van het ouder wijs de vlag voor Oorlog. Een veeg teeken! Nadat het al een paar dagen te Kopenhagen gegist had, en telkens op straat der Regeeriug vijandige demonstra ties hadden plaats gevonden, heeft zich eergisteren de ontevredenheid des volks ge openbaard in een moordaanslag op den ge- haten Minister-President Estrup. Een 19- jarig letterzetter (bij een radicaal blad), Julius Rasmussen geheeten, is de schuldi- s0- Hij sprak den Minister-President voor diens woning aan en loste daar twee scho ten op hem, waarvan het eerste den rok des ministers scheurde en afstiet op een knoop. Estrup greep daarop den man aan en stelde hem in handen der politie, waar na hij zich kalm naar een diner begaf, waartoe hij geuoodigd was. Rasmussen verklaart zich in het belang der vrijheid tot zijne daad te hebben ge rechtigd geacht. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men ons mededeelt, zegt Het Dagblad, zou er sprake zijn van de oprichting van een zesden Bisschopszetel in Nederland. Het Opper bestuur der R.-K. Kerk zou nl. van oordeel zijn, dat het Aartsbisdom Utrecht te uitgebreid is en daaraan een Suffragaan-Bisschop voor de noor delijke provinciëu behoort te worden toegevoegd. Als zetel van den nieuwen Bisschop zou men het oog hebben op Deventer. Het Centrum ver neemt echter dat dit bericht onwaar is. Het gering debiet van de stukken, welke tegen betaling ter Landsdrukkerij verkrijgbaar zijn, schrijven sommige leden der Tweede Kamer blij kens het Verslag over de begrooting voor genoemde instelling toe aanonvoldoende publiciteit enz. Ieder meent zijn uil een valk te zijn, zou men wellicht kunnen zeggen. De hulponderwijzer U., die belast is met het onderwijs in den zang aan de openbare school te Beesd, gebruikt daartoe de algemeen bekende zangboekjes van Worp. Iu een dier zangboekjes komt het woord //God" voor. De hoofdon derwijzer M„ verbood dat woord op het zang bord te schrijven, als in strijd met het neutraal onderwijs en met art. 32 der Wet op het L. O.; in het volgeud zangstukje veranderde hij de woorden: „de vogels ziugen den lof des Scheppers" in: //de vogels zingen den lof van het zonlicht". De hulponderwijzer heeft zich bij den Burge meester beklaagd, en deze stelde hem eerst in 't gelijk, maar zeide hem later dat hij, als onder geschikte, den wil van het hoofd der school op te volgen had. De hulponderwijzer is daarna naar eene lagere klasse verplaatst. /.Vrij algemeen keurt men de handelswijze van het hoofd der school af. Ook de voorstanders van het openbaar onderwijs vragen, of men de neutraliteit niet te ver trekt, als men zelfs de woorden //God" eu //Schepper" uit de school boeken verwijderen wil", voegt de berichtgever der Arnh. Ct. er bij. Is 't wonder, vragen wij, dat, zooals het geval is, de openbare school onder zulk eeu hersenloos boofd zooveel mogelijk verloopt? Ook het welvarende Apeldoorn heeft nu besloten de jaarwedden zijner onderwijzers te ver minderen. Waarschijnlijk heeft op dat besluit de om standigheid invloed uitgeoefend, dat er thans overvloed van onderwijzers bestaat. Het getal jongelieden, die de akte hebben, maar nog op eene betrekking wachten, moet dan ook zoo groot zijn, dat men er de geheele Zuiderzee mede zou kunnen bezetten wanneer die mocht zijn drooggemaakt en daar gemeenten waren ver rezen. Is dit niet weder een voorbeeld, welke ge volgen het heeft als men op //kunstmatige" wijze de toestanden verbeteren wil? De klacht over de minimum-lijders hoort men nu niet meer; de Staat is tusschenbeide gekomen; de ouderwijzers- tractementea zijn krachtens de wet verhoogd en nu is er geleidelijk zulk een voorraad van onderwijskrachten in het leren getreden, dat, iu- plaats van onderwijzers die niet genoeg kregen, er een menigte onderwijzers zijn, die niets krijgen. Langzamerhand zal die drom wel slinken en vraag en aanbod weder meer in evenwicht komen maar te verwonderen is het niet, dat gemeenten die niet ruim bij kas zijn, van de gelegenheid trachten gebruik te maken om op haar vroegere vrijgevigheid terug te komen. Delft, 23 Oct. Naar aanleiding van den door den heer G. M. SM alhier aangebonden strijd tegen Winkelvereenigingen, in verband met arti kelen daaromtrent in het vakblad De kruidenier, Nrs. 13, 14 en 15, uitgave Wed. P. M. Feenstra te Bolsward, zal in de Sociëteit //Eensgezindheid" eene vergadering van handelaars en winkeliers plaats hebben, ten einde te geraken tot de op richting van een algemeenen Handelaarsbond. Van verschillende plaatsen is reeds medewerking toegezegd. Hillegom, 23 Oct. De opbrengst van het per sonenvervoer derNoord-Zuid-Hollandsche Stoom tramweg-Maatschappij LeidenHaarlem bedroeg in de maand September 1885 J 4502,56. het goe derenvervoer bedroeg /"174,051/2, zijnde over het totaal 5,75 per dagkilometer. Zandvoort, 23 Oct. De lieer Dr. Joh. G. Mezger heeft toegestaan, dat aan een der hoofd straten alhier zijn naam wordt gegeven. Dien tengevolge is heden aan de voormalige Galerij- straat het bordje aangebracht met den naam: //Dokter Johann Georg Mezgerstraat." Iemand, die voorgaf opzichter bij de spoorwegliju Amersfoort-Nijmegen te zijn, passeerde dezer dagen het gedeelte spoorbaan tus- schen Amersfoort eu Venendaal. Hij toonde zich vrij wel op de hoogte van het vak. Bij een keet baas, een spoorwegwachter enz. werdeu, hier eenige verfrisschiugen, daar brood en koffie ge bruikt en natuurlijk wilde men van den //nieu wen opzichter' geen betaling. Een der ploegba zen meende echter in hem een weggezonden werkman te herkennen. Nu hield het goede le ventje op en de bedrieger maakte zich haastig uit de voeten. Kindereii en drukfouten spreken de waarheid.Iu een onzer bladen lazen wij dezer dagen, dat te Autwerpen eeu Vanitair Congres is ge houden! Een internationale tentoonstel ling van alles wat op scheepvaart, vervoermidde len, handel en nijverheid betrekking heeft, zal in 1886 te Liverpool worden gehouden. Zij staat onder beschermiug van Koningin Victoria en on der het voorzitterschap van den Prius van Wa les. Tot algemeene agenten voor de tentoonstel ling zijn aaugestela de hh. Thomas Irvine Co., 66 The Albany te Liverpool, die te Amsterdam door hunne correspondenten, de hh. Vac Es Van Ommeren worden vertegenwoordigd. De ge noemde Liverpoolsche firma belast zich met het in ontvangst nemen van de goederen, het ver voer naar de tentoonstelling, de terugzending enz. De Kon. fabriek van waskaarsen te Amsterdam behaalde in 188485 slechts 2 pCt. winst. En die uitzuigers van kapitalisten hebben den werklieden precies hetzelfde loon uit gekeerd als in voordeelige jarenl Door den geweermaker J. Visser Jr., te Deventer, is een prachtig kunststuk ver vaardigd, bestaande uit een luxe-klewang, en be stemd voor den Indischen vorst //Raden Toemeng- goeng Soemedang Soeria Atmadja". Op de eene zijde van de kling zijn sierlijke lauweren en ei kenkronen met inscriptie gegraveerd. Aan den anderen kant vindt men er wapenen en tropeeën op. Dit kunstwerk strekt den vervaardiger zoo mede dien van het heft, den beeldhouwer Van Poorten, die daarop den Nederlandschen Leeuw met het wapen van Deventer heeft voorgesteld, tot groote eer. De bekende firma H. Schoema- cher, thans weder te Rotterdam gevestigd, be veelt zich aan voor de ontvangst van schrijf-bu- reaux en vermoedelijk ook van alle andere arti kelen, die waarde hebben. De hoogste prijzen worden beloofd. Inlichtingen omtrent soli diteit verkrijgbaar aan elk politiebureel. Die sc handel ij ke bezitters doen toch maar niets voor huune arme //loonslaven"! Donderdag van de vorige week viel een man, werkzaam aan den torenbouw te Nijmegen, dood neer en eene arme vrouw met 9 kinderen beween den hun vader en kostwinner. En wat deden de bezitters nu voor die arme lieden?Door eene colltcte aan huizen en inzamelingen van Geestelijkheid en dagbladen, is voor de weduwe ruim f 1600 bijeengebracht. Aan eeu vergel ij kend examen voor twee vacatures van openo. schoolhoofd te Am sterdam hebben 166 sollicitanten deelgenomen. Er hadden er zich 198 voor aangemeld. Een verschijnsel, ook in ons va derland niet ongewoon, heeft zich thans voorge daan iu Ierland. Bij de examens aan de Konink lijke Universiteit van Dublin zijn meer vrouwen geslaagd dan mannen. Van de mannelijke can- didaten slaagden 1555 van de 2033, d. i. 80 pCt. Bij de vrouwelijke eandidaten was de ver houding 112 125, geslaagd dus bijna 90 per cent. 47 dames kwamen door haar examen met lof. Eene jonge dame outviug den graad van //Musical bachelor", die voorafgaat aan de on derscheiding van „Musical docto*". ¥it Carlisle wordt aan de Engel- sche Globe gemeld, dat een man, die een bui tengewoon grooten zalm aan den haak had, uien lang te vergeefs poogde dien meester te worden. Eindelijk brak de lijn eu zegt het blad de man was het gevaar te boven. Tusschen 5 Febr. en 27 Sept. wer den namens het gemeentebestuur van Gorinchem 36 proeven van melk onderzocht. Slechts 6 malen luidde het certificaat: „onvervalscht", waarvan vier verkoopers eenigen tijd te voren op aaolenging met 3V2, 8, I6V2, eu 30 pCt. water waren betrapt; deze vier hadden zich dus gebeterd. De overige 29 vervalschten hun melk met 3 a 331/2 pCt. water. Of zij de moeite namen, voor die wasochingen schoon water te gebruiken, wordt er niet bijgevoegd. De namen zijn openlijk bekend gemaakt in de Gor. Ct. Twee heeren speelden in een koffiehuis kaart om veel geld. Uw tegenpar tij speelt valsch, fluisterde een kellner een der spelers in het oor. Het komt er niet op aan, zeide deze, ik ben pick-pocket. Te Hattingen (Duitschland) slacht te dezer dagen eeu vleeschhouwer een rund iu welks maag de man eene beurs met geld vond in vreedzaam gezelschap met steenen en andere za ken, die voor den gezonden eetlust van den we- derkauwer getuigden. Het restaurati e-r ij tuig van de „Compagnie internationale des wagons-lits", dat tegenwoordig in den sneltrein VlissingenVenloo v. v. loopt, zal eerlang worden vervangen door een ander, waarvan de afmetingen eu inrichtiug eeuigszins verschillend zijn van die van het thans dienstdoende. De nieuwe waggon die reeds te Vlissingen is aangekomen is iets kleiner dan de thans in gebruik zijnde en heeft, in tegen stelling met dezen, in plaats van een, twee com partimenten, ieder voorzien van een afzonderlijken ingang, ten dienste van het publiek. Do keuken bevindt zich in het midden van den wagen, zóó danig dat van daar uit de zich in beide afdee- lingen bevindende reizigers kunnen worden be diend, en deze zich ook van het eene comparti ment in het andere kunnen begeven. Een r. iet alle daagse he vondst deed verleden Zoudag een vletterman, die op het IJ aan het varen was. Hij vond er namelijk een kleedingstuk drijven, waarin een bedrag van ruim f 7. De bleekersknecht S. te Warns- veld, die zich Zondag-avond met zijne vrouw en kinderen te bed had begeven, hoorde omstreeks 10 uur eenig rumoer boven zijne bedstee. Dade lijk kreeg hij het vermoeden, dat een kwaadwil lig persoon aldaar bezig was den boel te onder zoekeu en hetgeen van zijne gading was mee te nemen. Hij achtte het raadzaam, niet wetende wie daar wel boven kon zijn, de hulp van een paar buren in te roepen. Dezeu nu kwamen met S. overeen, den veldwachter te roepen, ten einde de zaak dadelijk tot haar recht te brengen. Een der heldhaftiger. kwam op de goede gedach te, in afwachting der politie, de deuren der wo ning goed af te sluiten, ten einde den ougenoo- den gast het vluchten te beletten. Na omstreeks eeu half uur te hebben gezocht, vond men ein delijk den op surveillance zijnden veldwachter, die zich onmiddellijk naar de woning van S. be gaf, waar inmiddels eeu twaalftal personen waren bijeengekomen, waarvan zelfs één gewapend met een geweer. Wee dus den brutalen indringer, die daar zijn nachtverblijf hieldl Met behulp van een lantaarn ging men nu de woning, zolder en schuur doorzoeken, totdat eindelijk uit eene kist de nachtrustverstoorder ontsnapte. Het was eene kat! 1 Aan de Universiteit te Berlijn waren in den afgeloopen zomer geplaatst 4465 studenten, waaroneer 600 voor de godgeleerdheid. Men meldt aan de L. Ct.: Tusschen het houtgewas van de hofsteden, waar zij genes teld hadden, vlogen in de vorige week nog de zwaluwen, naar gewoonte haar aas zoekende, in de vlucht. Nu zijn zjj vertrokken. Staat nu dat vertrek in verband met een vroegen of laten winter, zooals meer dan eens werd opgemerki? Geenszius. De ondervinding heeft geleerd dat, terwijl een zwaluw nog geen zomer brengt, zij ook door langer of korter verblijf in den herfst onschuldig is als verkondigster van te ver wachten koude. Haar verblijf hangt af van het weer en bij gevolg van insecten, waarop zij jacht maakt. De tooneelspeler Louis Bouw meester huurde onlangs een jachtveld in de Haarlemmermeer voor.een koek.Eergisteren is hij in een met de nationale vlag versierd rij tuig zijne huur gaan betalen. De koek woog 25 kilogrammen en droeg het opschrift: Huurwaarde. Deze zoete koek etrekt tot huurwaarde van een jacht in de Haarlemmermeer. Sedert 1866 is het aan Pruisische militairen veroorloofd hun geheelen baard te laten groeien en men herinnert zich hoe sedert dien tijd het leger veel aan krijgshaftig aanzien wou. Ook iu Frarrkrijk zal men weldra tot dien maatregel overgaan en waarschijnlijk zullen nu alle Fransche militairen er weldra uitzien als sappeurs, die van oudsher het voorrecht hadden een vollen baard te mogen dragen. Het „aan zien" van het Fransche leger zal nu zeker ook wel toenemen. In de Chineesche wateren is een Britsch stoomschip, Greyhound, door Chineesche zeeroovers aangevallen en geplunderd, zoodat het genoodzaakt was naar Hongkong terug te keeren. De kapitein werd gedood en de tweede officier alsmede de eerste machinist werdeu gewond. De Koningin van Engeland heeft aan dr. C. Thompson, geneesheer in het armen- hospitaal te Tyrone, de Albert-medaille verleend, uit erkenning, van den door hem in de uitoefe ning van zijn beroep bewezen heldenmoed. Hij ontzag zich namelijk niet tijdens een uiterst gevaarlijke operatie, het wegnemen van giftstof in een geval van diphteritis, de wond uit te zuigen: eene methode van redding, die voor den operateur meer dan eens noodlottig is geweest. Te Kampen zijn thansde vleesch- prijzen zoodanig gedaald, dat puik rundvleesch voor 35 ct per 1/2 K. G. verkrijgbaar is. De levering van het rundvleesch voor het militair hospitaal is zelfs aangenomen voor 511/3 et. per K. G. P r e s i d e n t C le v e 1 a n d het hoofd der Vereenigde Staten, ontving dezer dageb een bezoek van een neger, Shadrock Nugent genaamd, die 125 jaren oud is, en die dus onder de re geering van al de Presidenten van het groote gemeenebest, van Washington af, heeft geleefd. De oude neger werd zeer vriendelijk ontvan gen, en de President wecschte hem bij het heen gaan toe, dat hij ook nog aan zijn opvolger een bezoek zou mogen brengen. Op de tentoonstelling te Ant werpen zijn volgens de Belgische bladen, in he' geheel 578 zakkenrollers opgepakt: en Wel 251 Belgen, 211 Duitschers, 63 Nederlanders, 35 Engelschen en 14 Franschen. De Nederlan ders zijn hier dus juist in het gulden midden. Het Engelsche weekblad TitBit'i weet men, had voor eenigen tijd aangekondigd/ dat het aan de naaste familiebetrekkingen vso ieder, die tengevolge van een spoorwegongeluk den dood vond, een som van honderd pond sterling (twaalf honderd gulden) zou uitkeereU/ mits de overledene op het oogenblik van he' ongeluk in het bezit bleek te zijn van het laatst uitgekomen nummer van dat blad. Dezer dag0D nu zijn door de administratie van het blad de eerste honderd pond als gevolg van de op zich genomen verplichtine uitbetaald, en wel aan de weduwe van een spoorwegbeambte aau dea Great Northern spoorweg, die bij het voor kor ten tijd plaats gehad hebbende ongeluk te Had- field den dood vond. De administratie handelde daarbij nog wel zeer royaal, want er was eigen lijk vooraf bepaald, dat de gunstige bepaling uiet van toepassing was op spoorwegbeambten/ die eeu te groote en voortdurende kans loopen om gedood te worden. De Duitscheschareuslijper, die verleden week bedreigingen uitte tegen den no taris Van Oppen, te Gulpen, is door de recht bank te Maastricht veroordeeld tot 15 dag3" celstraf. De Turkse he Regeeriug heeft in haar geldgebrek het pensioenfonds voor staats ambtenaren aangesproken en daaruit eene so® van 150,000 Turksche ponden genomeu. Eeuige Londensche bankiers moeteu de Porte een mil" lioen pond sterling aangeboden hebben, wanneet zij hun den Smyrna-Kassaba-spoorweg of „ie's anders" als waarborg wil geven. Een buurt van Milaan werd dezer dagen iu opschudding gebracht door een krank* zinnige, die uiet wilde weggevoerd worden. Me' een ijzeren staaf in de hand verdedigde hij zich tegen ieder, die hem naderde. Eindelijk brak hij zijn huisraad stuk, wierp alles op een hoop en stak het in brand. De ongelukkige zou levend verbrand zijn, als niet eenige moedige mannen, van het oogenblik gebruik makende dat hij de (jzeren staaf had laten vallen, zich op hem ge" worpen en hem gekneveld hadden. Als een ander voorbeeld van een rijkbeladen pereboom wordt ons uit Heeuvlie' gemeld, dat aldaar aan één tak, hoogstens een meter lang en op zijn dikst een centimeter over het kruis, meer dan 100 voldragen kleiperen ge* teld werden. Aau het einde van dien tak be vond zich een tros gelijk druiven, ten getale van vijf-en-twiutig stuks. Verder vindt men aan dien boom nog vijf of zes takjes, waaraan gemiddeld van 30 tot 60 volslagen pereu hangen: Voor den bekenden harddraver Corsir, van den heer J. H. Everts, te Zilt-Boffl- mei, is uit Parijs eeu bod gedaan van 37,000 franks, hetwelk echter door den eigenaar is ge' weiger d. Een hevige Fohnwind heeft in Bei®" ren, te Tegernsee, Kreuth, Oberammergau, Gar- misch en vele andere plaatsen groote verwoestin gen aangericht. Geheele berghellingen zijn van al hun houtgewas beroofd, het geboomte lang3 de wegen is ontworteld, en vele huizen tn ge" bouwen zijn zwaar beschadigd. De telegraaf-ge- leidingen werden vernield; het postverkeer werd gestremd. De bewoners van verscheideue dorpe° in het gebergte vluchtten uit hunne huizen. Dl0 orkaan duurde zeven uren voor eu na middernacht Hoe groot de zeer aanzienlijke schade is, kan men nog niet bepalen. Menschenlevens schijnen niet verloren te zijn gegaan. Het Gerechtshof te Arnhem heef' B. Duwelshof en J. G. Trap veroordeeld wegen3 het namaken van muntspeciën, den eerste tot 7 jaar gevangenisstraf, en den anderen lot een jaa' celstraf. President Grévy heeft van den Koning van Birma de Saloué-orde ontvangen- Deze ridderorde werd tot hiertoe slechts gegeven aan Aziatische Vorsten. Figaro zegt, dat de orde bestaat uit een klein ivoren olifantje met een ketting omzet met robijnen, gouden en barr.stee- nen lovers, maar dat volgens de wet van Bir®3 niemand deze decoratie dragen mag, tenzij hij gaatjes in de ooreu heeft en de tauden zwart verft. In de Boomdwarsstraat te A sterdam kan men voor het raam eener affaire de volgende vermakelijke kennisgeving lezen: Del1 affaire wordt verplaatst naar de Bloemstrad wegens gebrek aan licht en lucht. Naar men ons mededeelt is gi3' teren-morgen door den P. L. Van den Berg op den Huize Vaart en Duin te Overveen bij Haftt' lem een groote vischotter gevangen, iu de kolk bij de Brouwersvaart. Dit is de tweede otter dien genoemde tuinbaas binnen korten tijd op dezelfde plek heeft gevangen. Te Rotterdam is een paartje on dertrouwd, dat juist 25 jaar was geëugageefd geweest. Die zullen elkaar nu wel zoowat icennem De eerste officier van gezondheid van een regiment vau het Duitsche leger 19 dezer dagen tot negen jaren gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij zonder wettige redenen jongelieden afkeurde voor den krijgsdienst. In Engeland is sprake van e e nationale inschrijving ter oprichting van een g3' denkteeken bij gelegenheid van de 50-jarige re* geering van Koningin Victoria, in 1887.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2