B I N N fi L A D GEMENGDE BERICHTEN. had. Eenige hooge officiere;i zijn gearres teerd. De Regeering heeft maatregelen van voorzorg genomen, verwisseling vau gar nizoenen uitgeschreven, enz. De toestand te Madrid was onzeker. De Duitsche Gezant te Madrid heeft schriftelijk aan Generaal Salamanka mede gedeeld, dat hij volgens zijn verlangen van de lijst der orde van den Roodeu Adelaar is geschrapt. In Zwitserland is eergisteren een druk ken dag geweest, die van de volksstemming over de nieuwe drankwet. Gelijk men weet, was de stem des volks in den laatsten tijd, waar het nieuwe maatregelen van wetgeveu- den aard gold, bijna altijd weigerend en afkeurend; maar men hoopt veel van een lokaas, dat in de nieuwe wet wordt aange boden in de bepaling: dat de opbrengst der verhoogde drankrechten strekken zal tot vermindering der plaatselijke belastin- gen. Uit Carrara wordt gemeld, dat de Garrioue buiten haar oevers getreden is en de omliggende streken overstroomd heeft. Avenza is bedreigd. Het station van Marsa staat onder wa ter; de spoorweg is afgesneden. Ongeveer 7000 inwoners der naburige streken zijn door het water in hunne huizen opgesloten. De wegen en de marmergroe ven staan blank. Er is, zoo meldt men uit Kopenha gen van den 24en, volstrekt niets Waar van de door buitenlaudsche bladen ver spreide geruchten omtrent ernstige onge regeldheden, die hier zonden plaats hebben en betreffende troepen versterkingen. Hoe wel de radicale pers een zeer hoogen toon voert en de bevolking tot gewelddadighe den aanspoort, is de openbare orde geen oogenblik verstoord geworden. Men zegt, dat de Regeeriug voornemens is in navol- geng van de artt. 130 en 131 van het Duitsche Strafwetboek, de Deensche straf wet aan te vullen. Aan het Maqonniek Weekblad wordt het vol gende bericht ontleend: „Grootofficieren hebben aan de Loges een tee kenplank verzonden over de onderwijsquacstie. Zij wekken allen op, mede te werken tot het on geschonden handhaven yan art. 194 der Grond wet. „Indien", zoo luidt het, „uw werkplaats zich met deze meening vereeuigen kan, geven wij haar in overweging, in haar omgeving het initiatief te nemen tot een petitionnement aan de Statun-Generaal, waarin, in zoodanige ter men als haar doelmatig zullen voorkomen, een kiachtig getuigenis wordt afgelegd voor de open bare gemeenschappelijke school als middel van volksonderwijs, en geprotesteerd tegen elke poging om die door sectescholen te vervangen". „Indien er nog eenig argument noodig ware," zegt De Tijd zeer ad rem, „om ons te overtui gen dat art. 194 voor ons Katholieken een nood lottig artikel is, zou de ijver der vrijmetselarij om het te verdedigen, ons dit argument aan de hand doen." Het is thans officiéél door den Voorzitter der Tweede Kamer gezegd (Handelingen blz. 262J dat, terwijl in de openbare vergadering de discussiën heeten gevoerd te worden over het Wetboek van Strafvordering, de leden „in afdee- lingen of commissiën vergaderd", in last hebben op de „eerste waarschuwing" 't lijkt waarlijk wel of het reizigers zijn voor den sneltrein! te komen stemmen\ Welke waarde daardoor de discussiën krijgen, en welke waarde vooral de stem, die uitge bracht wordt door een naar binnen hollend lid, dat van toeten noch blazen weet welke waarde derhalve de beslissingen van de Tweede Kamer krij gen over een Wetboek,dat misschien een halve eeuw zal blijven werken, dit laten wij den goed- gunstigen. lezer ter beoordeeling over, zegt het Dagblad. De tweede Kamer heeft, na afhandeling van alle nog overgebleven artikelen en amende menten, het geheele gewijzigde Wetboek van strajvordering met algemeene stemmen aange nomen. Naar aanleiding van een bericht, dat de rechtbank te Zutfer, zou geweigerd hebben, te gen mevr. Bulkley en Kloppers rechtsingang te verleenen, verneemt het Hdbld., dat de Kaadka- mer der rechtbank te Zatfen reeds bij beschikking van 2 Oct. jl, rechtsingang met gevangenhouding tegen mevr. Bulkley en Kloppers had verleend. Na afloop van de daarop gehouden ihstructie re- quireerde het O. M. verwijzing van de beide be klaagde naar den Proc.-gen. Deze verwijzing nu Js door de rechtbank te Zutfen bij beschikking van 23 Oct. jl, geweigerd, op grond dat het te iaat gelegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding zou opleveren. Tegen die beslis sing is de Off. van justitie opgekomen bij het Ge rechtshof. Binnen tien dagen moet de Proc.-gen. te Arnhem de stukken met zijn requisitoir aan het Hof in Kaadkamer indieuen. Men schrijft uit Apeldoorn: Uit zeer vertrouw bare bron verneemt men, dat niet alleen mevr. Bulkley, maar ook Kloppers de hoofdman bij de poging tot ontvoering van de kinderen van den heer Hoek, uit de gevangenis te Zutfen zal worden ontslagen. Ook tegen hem zal geene rechtsvervol ging kunnen worden ingesteld. Nu ontbreekt er slechts aan dat de heer Hoek vervolgd wordt wegens het hebben van een kind, dat door mevrouw Bulkley begeerd wordt. Middelburg, 27 Oct. Gisteren-morgen is overleden de Zaereerw, heer P. O. Groen, Pastoor alhier. De overledene werd door ieder om zijn hu. maan karakter geacht. Weinige jaren geleden vierde hij onder algemeene deelneming zijn 25-jarige ambtsvervulling. In den laat3teu tijd was hij door eene ziekte aau het been verhinderd zijne kerke lijke diensten te vervullen; niettemin is zijn plot seling verscheiden een groot verlies voor zijne ge meente en ook daar buiten. Maastricht, 27 Oct. Door de Broeders der On bevlekte Ontvangenis alhier zijn eenige huizen aangekocht, om tot scholen te worden ingericht. 's-Gravenhage, 27 Oct. De oppasser vau den Luitenant v. W., alhier heeft zich met een bedrag van ongeveer ƒ200 uit de voeten gemaakt, dat hij voor zijn meester had ontvangen. Eene nieuwe industrie werd Za terdag-avond in de Kalveistraat te Amsterdam uitgeoefend. Een paar jongens riepen luidkeels: „Koopt het komieke blad, één cent, het ko mieke blad mot-je lezen!"De Amst. kocht van beide jongens een „komiek" blad, niet zon der vermoeden, dat er een socialistische smok kelaar in kon zijn verscholen. Eu wat had ze voor hare twee centen? Een exemplaaar van den Ned. Spectator van 22 Sept. 1883 en een num mer van de Kladderadatsch van 4 Maart van hetzelfde jaar. In geen van beide was iets ver scholen dat het verkoopen op 24 Oct. 1885 verklaarde. De uitgave van Volapiikabled zal onder redactie van den heer E. F. L. Haastert te Botterdam, worden voortgezet door den uit gever G. W. Van Biene aldaar. Uit eene opgave in De Verzekeringsbode blijkt dat te Botterdam niet minder dan 17 be grafenisfondsen bestaan, sommige onder aandoen lijke ziuspreuken, enkele zelfs met lyrische as- piratiëo, hun doel in dichtmaat omschrijvende: „Den lijder hulp te biên in ziekte smart of pijn, „Zal van deez' Sociëteit het eenigst doelwit zijn". Een andere drukt haar verheveu doel in niet minder gespierde verzen uit: „Tot onderlinge hulp en bijstand voor den mensch, „Tot zelfs na hunnen dood, dat is ons doel en wensch". Of wel: „Wanneer kan liefde en deugd in leed en rampspoed blijken? Dan, als men d'eigenbaat voor 'smenschen nut doet wijken". Er zijn ook economische opschriften: „Ten gemeenen nutte" bv. De belangeloosheid in dichtvuur ontboezemd wordt meermalen in soberder taal uitgedrukt, als daar zijn: „Tot aller welzijn", „Zonder baat zucht", „Hulpverleen". Men weet dat óók de eenvoud den stempel der waarheid draagt. De zalmen, door deKralingsche visBchers als bijlagen bij hun adres aan de Tweede Kamer gevoegd en ter Griffie gedeponeerd, hebben de Commissie voor de verzoekschriften overtuigd, dat 't geen prima kwaliteit was. Zij zijn den bedienden der Kamer ten geschenke aangeboden. Ieder had op die manier van den parlementairen schotel een lekker brokje bij den maaltijd. Met belangstelling hebben wij de 13 eerste nummers van den 19en jaargang der Katholieke Illustratie doorbladerd. Wij vin den daarin toch een tal van actueele platen, die alle betrekking hebben op gebeurtenissen, welke in den laatsten tijd in ons land zijn voorgeval len. Het veel besprokene Prinsesjes-nummer daar latende, noemen wij de tentoonstelling te Delft, de portretten van wijlen Professor Modderman, vau 's Konings beeldhouwer J. Th. Stracké en van den te vroeg ontslapen ingenieur D. D. Veth, die op zijn tocht in de binnenlanden van Afrika is omgekomen, de Kerkelijke feesten te Boermond, de gedenksteen van Bilderdijk, de brand te Baamsdonk, de vliegerwedstrijd en de wedrennen te Amsterdam, gezichten op Scheveningen, Katwijk enz. Wij weuschen van harte der Bedactie, dat zij op den ingeslagen weg moge voortgaan. D. Yan Driel, te Puttershoek, bestelt wijn, bier en andere artikelen, belovende persoonlijk te zulleu komer. afrekenen. Degenen, die hij met zijn klandisie vereert, kunnen iufor- matiën omtrent zijne soliditeit bekomen aan de politie-bureeleo. In den loop dezer week zal er te Parijs 's nachts eene belangwekkende proef ge nomen worden met een vastgelegden luchtballon, die verlicht zal worden door een van binnen aangebrachte gloeilamp, die zoodanig ingericht zal zijn, dat er niet de minste vrees voor de ontploffing van het gas behoeft te bestaan. Het doel is om met zulk een balloc op een afstand seinen te geven, ten einde, als de proef gelukt, van die vinding voor militaire oogmerken gebruik te maken in oorlogstijd. De proef zal vooreerst met een kleinen ballon worden genomen. Bij welslagen zal men ze herhalen met een grooten, een gewonen ballon, zoodat men seinen zal kun nen geven tot op verren afstand, van Meudon b. v. naar Parijs. Eene ontmoeting bij nacht in Amerika Een oogenblik, burger! wees zoo goed mij te zeggen hoe laat 't is. De aaugesprokene haalt een revolver uit zijn zak, en lost vijf schoten, zonder den man, die voornemens was hem te bestelen, te treffen! Pan! Pau! p„u! Pau! Pan! Al vijf uur! roept de dief; dau kom ik te laat! Eu hij zette het op een loopeu. Toen Bilse, die, zooals men weet, onlangs den dirigeerstok heeft nedergelegd, uog orkestdirecteur was, had zijn naam een sterke aantrekkingskracht voor alle muzikanten, die een engagement zochten. Zoo meldde zich ook eeus een jong violist, zekere D., bij hem aan om eene open plaats als eerste viool te vervuilen. Den volgenden dag werd hij ontboden, om tegelijk met een anderen sollicitant eene proef af te leggen. D. kwam op het bepaalde uur. Zijn mededinger speelde het eerst, en dat wel onbe rispelijk, de nocturne van Chopin-Wilhelmi. Tol zijn groot misuoegen bespeurde Bilse dat D. bij dat spel verachtelijk de schouders ophaalde en door allerlei gebaren zijne afkeuring te kennen gaf. Toen hij zalf aan de beurt kwam, en de fantasie uit Faust van Wieniawski gespeeld had, zeide Bilse tot hem: „Het spijt mij dat ik van uw aanbod geen gebruik kau maken; ik engageer dezen heer." Verbaasd vroeg D „Is mijn spel u dan niet bevallen?" „O zeker," antwoordde de orkestmeester, „uw spel was zeer goed, maar iets ontbreekt u, wat gij mittertijd uog moet aanleereii, namelijk maatgevoel, tact." D. is later een bekend vioolvirtuoos geworden, maar sedert Bilse hem zulk een goede les heeft gegeven heeft hij nooit weder het talent van anderen verkleind. Te Londen is dezer dagen een geval van schijndood voorgekomen. Een kind van drie maauden was, zoo men dacht, aan krampen gestorven. Het lijkje werd gekist eu enkele dagen later had de begrafenis plaats. Toen men het kislje in het graf neerliet, hoor den de omstanders een kreet, waarop spoedig een tweede volgde. Het kistje werd nu ijlings naar boven getrokken, het deksel losgeschroefd eu ja, daar vond men het kind levend. Het werd nu dadelijk naar huis gebracht en is nu aan de beterhand. D e Tagl. Rundschau heeft onlangs zeer terecht ernstig gewaarschuwd tegen het baud over hand toenemende misbruik van mor phine. Dat misbruik is hoofdzakelijk begonnen na en tengevolge van de algemeen geworden onderhuidsche inspuitingen met morphine, om pijnen enz. tegen te gaan. Het ongeluk daarbij is, dat evenals bij het gebruik van spiritualia de macht der gewoonte hier den patiëut als het ware dwingt, en dat allengs meer en meer, om zich willens of tiet willens in het verderf te storten. Groot is reeds de ellende, door die zonder medewerking van geneeskundi gen bewerkstelligde inspuitingen teweeg gebracht, eu die elleude zal nog grooter eu algemeener worden, als meer algemeen in gebruik mochten komen de necessaires (voor dames), lucifersdoos jes en derg. (voor heeren), waarin, in plaats van schaartje en vingerhoed of van lucifers, een klein spuitje eu eeu fleschje met morphine worden gevonden, zooals die thans in den handel wor den gebracht. Het is hoog tijd, dat de algemeene aandacht op dit ernstige kwaad worde gevestigd. Bij Mostaganem, iu Algerië, is dezer dagen eeu berg, die met zijne rotsen eene oppervlakte besloeg van 500,000 kubieke meter, trapsgewijze verschoven en in zee weggezonken. Al wat op eenigen afstand van den berg gelegen was, huisjes, dieren, tuinen, enz,, werd insgelijks verschoven, doch zonder de zee te bereiken, ter wijl alles op denzelfden afstand van elkaar ge bleven is en zonder dat de huisjes zelfs zwaar beschadigd zijn. Een paar dagen vooraf had men daar ter plaatse reeds een onderaardsch gerommel gehoord en spleten iu den grond ontdekt. Op de oostel ij ke grenzen van Lim- burg vertooueu zich weder hier en daar wilde zwijnen. Eenige visschers, die bij T riëst met de tonijnen vangst bezig waren, hebben in een hunner netten een groote haai gevangen. Het dier, dat woedend spartelde en sloeg, werd met moeite aau land gebracht en gedood. De haai was 5 meter lang en 425 kilogram zwaar, ter wijl zijn lichaam 2,5 meter in omvang was. De buitengewoon ontwikkelde lever alleen woog 150 kilogram. Het zeemonster werd iu de haven Santa Groce voor geld ter bezichtiging gesteld. EeuDuitsch rechterlijk ambte- naar, die voor eenigen tijd naar Annaberg ver plaatst werd, ontving daar onlangs een brief welke eerst naar zijn vorige woonplaats gezonden, was, en waarop geschreven stond: Adressat ist jetzt in Annaberg Hausknecht. (De geadresseerde is tegenwoordig te Annaberg huisknecht.) De ambtenaar zag in dat opschrilt eene beleediging, en diende woedend zijn beklag in bij het post- bestuur. De zaak werd onderzocht eu het bleek nu, dat de ge'neelo beleediging schuilde in het weglaten van een punt. De postbeambte die de aanteekening op den brief had geschreven, heette Hausknecht, en had vergeten een punt te plaatsen achter Annaberg. Niet minder merk waardig is de volgende telegraphische speling: Voor eenige dagen trad Prins Alain Bohau met Prinses Johanna Auersperg te Praag iu den echt. Na het huwelijksmaal vertrokken de jonge echte lingen naar Sichrow. Iu den laten avond ontving de familie nog bericht van hunne aankomst, en wel iu de volgende telegraphische mededeeling: „Gelukkig aangekomen Johanna AlleinMen begrijpt hoe vroolijk deze fout van den telegra fist stemde. Een palingvisscher op Tessel heeft dezer dagen in een zijner fuiken in zee, een fliuken zeehond opgehaald. Het dier was in de fuik gestikt. Een blazerschuit bracht aldaar eergisteren een bruinvisch aan, die in zee ge vonden was en eene lengte had tusschen de 8 en 9 voet. Van dit dier werd uit het spek ruim een anker traan gekookt. Een ingezetene van Helmond ontving 11. Z »terdag-avond per postpakket uit Ti'burg en verpakt in een sigarenkistje, waarom heen nog een stevig papier geplakt was, 36 stuks vinkeu. 's Avonds laat opeude men het pakket en begon vervolgens de vinken te plukken. Ouder deze trof mm een spitsbekje aau, dat, reeds gedeeltelijk van zijn veertjes ontdaan zijnde, nog met zijn kopje begon te trekken. Men gaf het een weinig speeksel en weldra opende het de oogen en begon geheel en al te herleven, zoodat men het in een kooitje zette, wat eteo gaf en 's morgens zijne vrijheid weergaf. Vroolijk tjil pend vloeg het diertje weder het luchtruim in. Maassluische visschers hebben zich weer te beklagen over de Engelscke roof zuchtige collega's of brooduijdige mededingers op de vrije zie. Die Britscha kaapvaart schijnt groote verhoudiugen aau te nemen. Hoe de spreekwijze „met spek schieten" voor „liegen" "in gebruik is gekomen. Eau jager komt platzak thuis, maar loopt iu het voorbij gaan bij den poelier aan eu gelast hem, een haas thuis te bezorgen, daar hij zijue vrouw beloofd heeft, haar dien dag zulk een knaagdier op tafel te leveren. Er is eeu vriend op bezoek, toen de jager thuis komt en van al zijn heldendaden op de jacht breed opgeeft; een van de door hem geschoten haseu heeft hij door zijn polsdrager laten afkaleu en die zal terstond voor het mid dagmaal worden ontvangen. Te midden van dit verbaal komt de haas aan en wordt op mevrouws last naar binnen gebracht, waar men tot de ont dekking komt, dat ze niet slechts afgehaald maar naar de regelen der kunst gelardeerd is. Hij bewees dus even duidelijk zijue afkomst van den poelier als de valsche haarvlecht de hare van ueu pruikenmaker. Eu de vriend des huizes, die hel wildbraad mede in oogeuschouw neemt, zegt tol de vrouw, op de reepjes lardearspek doelende: „lk zou zeggen, dat mijnheer uw man met spek geschoten heeft, mevrouwV' Voor eene Londenscke rechtbank is de vraag aanhangig, of, wanneer iu een spoorweg-coupé, die vol is, d. i. waarin het bepaalde getal personen zich bevinden, iemand uog plaats nemen wil, de reeds daar aanwezigen recht hebben, hem met geweld te weren. De Engelscke bladen zien met belangstelling do uitspraak tegemoet. ,De aardappelen moeten vei- boden wordeul" Deze nieuwe eisch is, volgens de Breslauer Morgenzeitung in allen ernst gesteld door eeu landeigenaar, lid van den Districtsraad in het regeeringsdistricl Breslau. Bij dien Baad leeft hij nam lijk een memorandum ingediend waarin hij klaagt over de lage graanprijzen en tot de conclusie komt, dat er maar één middsi bestaat om aan dat kwaad een einde te maken. Dit middel beet: eene verbodswet op het gebruik van aardappelen tot voedsel voor den mensch. Mitsdien stelt hij aau den Districtsraad voor zich te dien einde tot Prius Von Bismarck te wenden. Een landbouwer te Zevenaar wierp toen hij zijn koren had schoongemaakt, de zg. ackterling voor de kippen. Een kwartier later waren 100 kippen dood, dus Vermoedelijk vergiftigd. Zeer gul, gaf de boer die overledenen aan verschillende inwoners der gemeente ten geschenke Nadat in twee instantiën in te- genovergestelden zin was beslist, heeft de Straf- senat van het Oberlandesgericht te Celle (Pruisen) uitgemaakt dat de verkoop vau de nog niet gebruikte en nog geldige helft van een spoorweg-relourbiljet aan een derde, niet strafbaar is, ook al staan op het biljet de woordeu: „dit biljet is persoonlijk („nicht übertretgbar"). Deze uitspraak was in overeenstemming met een vroeger door het Oberlandesgericht te Nauburg geveld vonnis, en met de door Prof. Jhering (Götliugen) iu de Jahrbücher fiir Dogmatik des Römischen Rechts" verdedigde stelling dat „de spoorweg kaartjes het karakter bezitten van papier aan toonder. Dit karakter kan hun niet daardoor worden ontno men dat het spoorwegbestuur er de verklaring nicht übertragbarop laat drukken." In een tuin te Ilockanje is een bloemkool gegroeid, die, behalve de gewone kool uog zeventien kleine kooltjes aan en rondom den stam telt. Critiek. Onlangs werd in den schouwburg te Madrid een allererbarmelijkst slecht stuk gegeven. De Koning woonde de opvoering bij. „Hoe be valt het u, Sire?" waagde eeu adjudant hem te vragen, juist op het oogenblik, dat een be diende aan Z. M. een glas limonade aanbood. De Koning antwoordde niet vóór de bediende de loge verlaten had eu zeide toen: „Ik heb hem maar eerst laten weggaan, want het kou best wezen, dat hij de schrijf er was!" Bij 2 slagers te Leiden is thans het rundvleescb, van goede qualiteit, zonder been, te koop voor 55 cent het kilogram. Vele per sonen, inzonderheid werklieden, hebben, vooral Zaterdag-avond, van deze gelegenheid zulk eeu gebruik gemaakt, dat de beide slagerswinkels voortdurend vol koopers stonden. D e E n g e 1 s c h m a n d i e b jj Smyrna door rooveis gevangen genomen werd, is nu weer vrijgelaten, tegen een losprijs van 1000, eeu vijfde gedeelte vau- den oorspronkelijk geëischten als wij ons juist herinneren. D e Engineer deelt mede, dat de Engelsche Kolonel Syerelmey een nieuw cement met ijzeren grondstof heeft outdekt, dat hij zopissa noemt en de steen met ongeëvenaarde hechtheid aau steen of aan glas verbindt. Steenen met dit ce ment aaneengevoegd en hoog in de lucht ge worpen bleven aaueongehecht terwijl de massa in verscheidene stukken brak. Met ile zopissa is het mogelijk voor lucht en water ondoordriug-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1885 | | pagina 2